Vluchtige notities uit Nieuwediep Raad Zijpe zal agenda van acht en twintig punten behandelen Wieringer middenstand sprak credietverlening en tentoonstell over ing Stichting Fonds Runder-tbc-bestrijding Voorwedstrijden C. C. S. A. slaagden uitstekend PURMERENDER MARKT Burgerlijke Stand Texel Grondaankoop voor BESOMMINGEN l|MUIDEN woningbouw VERVOLG STADSNIEUWS „Apache Rose" in de Witte O. en O.-prijzen geëtaleerd Exira helling zal op 15 Juli ingaan 't Zand „De Snoekbaars" gaat uit vissen Lelijke val Callanlsoog Motorrijder Rietvink brak een been f Wam Hoorn tweemaal eerste Pukkeltjes, wratjes en rimpeltjes „Opbouwende'en „afbrekende critiek Geen schouderklopjes en geen glimlachjes... In zijn openingswoord memoreerde de heer C. J. Bosker, voorzitter van de Wieringer mid denstanders, het feit dat de vereniging vijf-en- dcrtig jaar geleden werd opgericht. In deze periode is zij steeds een toonaangevende ver eniging geweest, welke de schakel tussen de middenstand onderhield. Do besprekingen aangaande de najaarsten toonstelling, eventueel in Wieringen te hou den, in samenwerking met de Hollandse Maat schappij van Landbouw, leverden weinig resul taat op. Gezien de ervaringen met tentoon stellingen in het afgelopen jaar stond men hier sceptisch tegenover. Verschillende aanwezigen waren van mening, dat de Hollandse Maat schappij, indien deze tentoonstelling zou door gaan, de blik diende te verruimen en ook landbouwers uit omliggende plaatsen in de ge legenheid diende te stellen hun vee in te zen den. waartoe voorgaande jaren geen gelegen heid bestond. Daar men niet tot resultaten kwam, werd besloten dat het bestuur nader contact met het tentoonstellingsbestuur zal op- nemen. In verband met een bespreking over het yrediehvezen had men een spreker uitgenodigd. Veze kon echter niet ter plaatse verschijnen. Een verslag van een lezing van dr. Groene- veld, welke door de voorzitter werd voor gelezen, gaf de aanwezigen voldoende stof voor het voeren van een levendige discussie. Al gemeen was men het eens, dat de midden stander thans een zware strijd heeft te voeren, Vooral die categorieën, welke tevens rekening fcebben te houden met een onstabiele prijs vaststelling. Evenals in andere plaatsen, hoopt men uit eindelijk ook hier te komen tot een maatregel, waardfror zo weinig mogelijk crediet wordt ver leend. Vóóraleer tot een dergelijke credietbeper- king zal worden overgegaan, zal een rapport worden afgewacht van de gemeente Midwoud, alwaar deze maatregel reeds ingang vond. De middenstanders van Oost-Wieringen kwa men eveneens in vergadering bijeen. Daar wer den de plannen besproken voor een te houden winkelweek op de dagen waarop voorgaande jaren de Flora-feesten werden georganiseerd. Ditmaal meende men echter geen midden standstentoonstelling te moeten houden, daar Purmerend, 12 Juni 1951: Het aanbod van de runderen was een paar honderd stuks minder dan de vorige week en het grootste aantal daarvan namen de geldekoeien voor hun rekening. De vette koeien waren ook nog wel goed gevraagd, maar verder wtas er een zeer stroeve gang met lagere prijzen. Ook met de geldekoeien was de han del stroef, er was niet veel kooplust. Met de verse was het al heel gtil. Ook voor de pinken was de animo niet groot, evenmin als voor de nuchtere kalveren. Niet alleen was er een stug ge gang voor de slacht, maar ook de kopers van de fokkers lieten verstek gaan. De schapenmarkt was maar heel dun bezet, maar desondanks was het met de vette minder en ook waren er iets lagere prijzen. Met de lammeren voor de export ging het vrij goed, de keuze daarvan was dan ook niet zo groot, maar voor de weiderij was zeer weinig liefhebberij, zodat ook daarvan de prijzen niet beter waren. Met de bokken en geiten was de markt ook weer stug en met de vette varkens was het niet veel beter, daar het aanbod te groot was. De inzet van f 1.86 was dan ook al heel gauw lager, en de markt sloot heel flauw. Ook het slot op de biggenmarkt was heel stug te noemen. Er waren zware biggen aan gevoerd en de prijzen waren lager. De paardenmarkt gaf al hetzelfde beeld te zien; het was er ook heel stil. En met de konijntjes was 't op de pluim- veemarkt al niet veel beter. Daar wor den de prijzen van week tot week la ger. PURMEREND, 12 Juni 1951. - Aan gevoerd 497 runderen, waaronder 174 vette koeien van f 2 tot f 3.10 per kg, handel stug; 141 melk- en kalfkoeien van f 600 tot f 950 p. stuk. handel stil; 142 gelde koeien van f 500 tot f 700 p. stuk, handel stil; 12 pinken van f 230 tot f385 p. stuk, handel stil; 809 nuch tere kalveren v. d. slacht van f 38 tot f80 p. stuk, handel stugger en nuch tere kalveren v. d. fokkers f 50 tot f 120 p. stuk, handel stug: 28 stieren van f 500 tot f 1500, handel kalm; 181 vette schapen van f 90 tot f 150 p. stuk, han del stug; 507 lammeren van f40 tot f90 p. stuk, handel kalm; 30 bokken en geiten van f 10 tot f 50 p. stuk, han del stug; 237 vette varkens van fl-70 tot f 1.86 per kg, handel stug; 914 schrammen van f 36 tot f 73 p. stuk, zware biggen van f 30 tot f 62 p. stuk en lichte biggen van f 25 tot f 30, handel stug; 31 fokzeugen van f200 tut f320 p. stuk, handel stug; 41 paarden van f 600 tot f 925 p. stuk, handel stug ger; totaal 3062 dieren. verwacht werd dat te Hippolytushoef dit jaar eec tentoonstelling zal worden georganiseerd m combinatie met de Hollandse Maatschappij van Landbouw. De deelnemers aan deze winkelweek zullen twee procent van de omzet beschikbaar stel len voor het aankopen van prijzen. Het plan zal nog nader met het bestuur der „Flora" v/orden bespoken. GEBOREN: Yvonne, d. v. Pieter M. Haak en van Theödora L. Dijks; Leo. z v. Aris Zaal en van Nelly J. Zwaag; IJsbrandina Maria, d. v. Simon Zijm en van Klasiena M. Graas; Ronikje Maartje, d. v. Cornelis Visser en van Grietje N. Henstra. ONDERTROUWD: Jacobus de Rid der en Jetske Robijn; Eliza J. C. Schot en Anna M. van Wolferen, te Den Helder; Willem J. Bakker en Jo- hanna A. Bakker. OVERLEDEN: Hendrik J. A. de Zwart, 8 maanden. VIS AFSLAG OUDESCHILD Aanvoer in de week van 4—9 Juni: 289 kg bol, 7319 kg garnalen, 996 kg geep, 37 kg kabeljauw, 20 kg muiets, 893 kg schar, 2477 kg schol, 917 kg pieterman, 173 kg poon, 319 kg tarbot, 2268 kg tong, 1299 kg wijting, 1083 kg kreukels, 3 kg zalm, 9 kg haai, 1 kg lever, 330 kg ongesorteerde vis, 22.699 kg vispuf, 19 kg fluit en 4 kg kreeft. „DEO VOLENTB 11" AANWINST VOOR VISSERSVLOOT Door aankoop van een nieuwe motorkotter door de firma Gebrs. Vlaming en Bremer te Oosterend werd de Texelse vloot, en in het bijzonder de kottervloot, weer met een nieuw schip uitgebreid. De „Deo Volente II" wordt voortgedreven door een drie cylinder Industrie-motor, diesel met een vermogen van 150 pk. Bij een breedte van 5,80 m. en een lengte van 23.75 m. heeft hel een holte van 2,80 m. Het is een prachtig schip en een welkome aanwinst van de vloot. MARKTBERICHT DEX BURG, 11 Juni. Aangevoerd werden 1940 lammeren van f 50,— tot f 67,50; 5 koeien van f 600,— tot f 850,—; 40 biggen van f 30,— tot f 45,— en 19 nuchtere kal veren van f 40,— t0t f 65,-. De markt was niet vlot en een aantal lam meren werden niet verkocht. De besommingen van Dinsdag wa ren: kotters: IJm 23 f 1800, 227 f 180, KW 72 f 65, Sch. 17 f 65, HD 87 f 7300. Per kg: heilbot 1.701.45; gr. tong 2.20—2.05; grm. tong 1-231.19; klnJ- tong 98—93 ct; kl. tong I 88—78 ct; kl. tong IX 81—73 ct; tarbot I 1.17—0.90. Per 50 kg: Tarbot II 47—45; tarbot III 4543; tarbot IV 37-28; tongschar 38- 37.50; gr. schol 56; grm. schol 67; kim. schol 57; kl. I schol 42—32; kl. II schol 288; schar 238.50; gr. schelvis 32, grm. schelvis 37; kim. schelvis 45-43, kl. schelvis I 39-37; kl. schelvis II 31 25; wijting 16.50—14; gr. gul I 35-32, mid. gul 31-29; kl. gul 19.90-. P°Pe?ei25°~kg: gr. kabeljauw 176-76; De^otateaanvoer bedroeg 350 kisten PROVINCIALE VERKIEZINGEN IN ITALIË Bij de verkiezingen v00^ ^„fi'fetds den in Italië zijn 148 van de 566 zetels als volgt verdeeld: chr. democraten 78. communisten 47, met de conmmmsten verbonden socialisten 12. hankeljjken 4, kleine partijen samen 1 Aan de lengte van de agenda is het merk baar, dat het lange tijd geleden is, dat de raad der gemeente Zijpe bijeen was. Niet minder dan achten-twintig punten komen op de agenda van de vergadering voor, die Vrijdagmiddag 2 uur onder voorzitterschap van burgemeester Breebaart zal worden gehouden. Uiteraard komen er vele punten van admini stratieve aard op deze agenda voor, maar even min ontbreken punten, die voor het gemeen telijk leven van belang zijn. In onze courant van Maandag hebben wij reeds een drietal din- g'er. vermeld, die aan de orde zullen komen. Voorgesteld wordt een rekening-caurant- overeenkomst aan te gaan met het intercom munaal wederopbouwbureau Noord-Holland- West. Dit bureau heeft moeilijkheden met de financiering en de gemeente Zijpe is in staat om in de tijdelijke behoefte aan kasgeld te voorzien. Voorgesteld wordt in het oude dorp Petten enkele wegen aan het openbaar verkeer te ont trekken. Teneinde in het Zand woningen te kunnen gaan bouwen, stellen B. en W. voor om aldaar een perceel weiland aan te kopen, dat op het uitbreidingsplan is aangegeven. Het is groot 2 h.a., 23 are, 40 c.a. en eigendom bij de heren P. A. en G. M. Vader. De koopprijs bedraagt f 0,75 per m2. Aan verschillende gegadigden, die in Petten willen gaan bouwen, zal grond worden ver kocht. Een verzoek van de afdeling Schagen van de Nederlandse Bond van Hotelhouders etc. om de vermakelijkheidsbelasting te willen verlagen en te brengen voor bals e.d. van 50 op 20 pet, kan in de oge.i van B. en W. geen genade vin den. Als de raad er evenzo over denkt, gaat het verzoek de prullemand in. Er wordt op gewezen, dat de gemeente in haar uilkering uit het gemeente-fonds gekort zou worden, in dien tot verlaging van de vermakelijkheids belasting wordt overgegaan. Verder wordt voorgesteld om h et monument te Petten ter nagedachtenis van de verzets strijder J. C. Bellis in eigendom en onderhoud te aanvaarden. Ten slofte blijkt het noodzakelijk een kas geldlening aan te gaan ter grootte van f 250.000,— tegen een nader door de minis ters van Binnenlandse Zaken en Financiën vast gesteld rente-percentage. Op comptabel gebied is de gemeentelijke autonomie wel heel erg aan handen en voeten gebonden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Meintje S., d. van W. Sloterdijk en C. Miedema. Pe- tronella J. M., d. van A. W. de Wit en C. P. Slijkerman. Cornelia J. M., d. van C. J. Schagen en J. M. P. Jannes. Adriana, d. van P. Zut en G. Leijen. Jacobus J., z. van J. van Woesik en E. M. Raatgers. Overleden: Als levenloos aangegeven kind van N. J. Roos en M. A. Franssen. Cornelis de Leeuw, 56 jaar, echtgenoot van A. Moleman. In de Witte-bioscoop kan men tot en met Donderdagavond Roy Rogers gaan zien in de avontuurlijke kleuren film „Apache Rose". Men kent Roy wel ,de Koning der cowboys, uit zijn vele moderne „Westerns". Het zijn ge zellige verhaaltjes met zang- en re- volverspel. niet zuinig overdreven wat de mogelijkheden betreft. Maar po pulair is Roy, daarvan getuigde de vol le bioscoop, waarin men gemakkelijk meeleefde met de kleurrijke handelin gen. In de voornaamste rollen spelen naast de held Dale Evans (in het da gelijkse leven Rogers' vrouw), Olin Howlin en Bob Nolan en de „Sons of de pioneers". Vooraf gaat een zeer interessant filmpje over een ooievaars-familie. In de etalage van sigarenmagazijn C. van Loo in de Keizerstraat heeft de Stichting „Comité O. en O" de prij zen geëtaleerd, die in de komende sportweek door de militairen van land- zee- en luchtmacht kunnen wor den gewonnen. De uitstalling bevat waardevolle prijzen, die prachtige her inneringen zullen zijn aan de sport week 1951. Voor de beste prestaties zijn zowel groeps- als individuele prij ken beschikbaar. BENOEMD IN EXAMENCOMMISSIE. Tot gecommitteerden bij de eindexa mens van de opleidingen voor stuur mansleerling en leerling-scheepswerk- tuigkundige zijn o.a. benoemd onze stadgenoten de heren C. W. Dornseiffs.i, G. J. Grobben, G. H. van Koeverden Brouwer, G. P. de Lange en dr. F. D. /Wierstra. De geallieerde Hoge Commissie heeft Dinsdag nog vijf communistische dagbladen in West-Duitsland verboden voor de tijd van drie maanden omdat zij „het aanzien van de geallieerde strijdkrachten geschaad en haar veilig heid in gevaar gebracht hebben". In totaal zijn thans tien bladen verboden. De hengelsportvereniging „De Snoek baars" heeft gemeend ook voor de jeugdleden een wedstrijd te moeten houden. Dat zal nu gebeuren op 16 Juni. De deelnemers moeten zorgen om 1.30 uur bij de heer Wolters te zijn, waar bekend zal worden gemaakt, waar de wedstrijd zal plaats vinden. De dag er op, dus 17 Juni gaan de leden van deze vereniging weer een wedstrijd houden. Dan zal in de Ega- lementssloot worden gevist op baars. IDegenen die willen deelnemen wordt verzocht aanwezig te zijn om 9 uur bij de nieuwe weg aan de Keinsmerweg. Er zal vier keer een half uur worden gevist. De heer K. Zwart heeft voor deze wedstrijd een medaille beschik baar gesteld. Deelnemers moeten zich heden opgeven bij secretaris J. Noot. De kleine Wim Appeldoorn, een dreumes van een paai' jaar, stond aan een touw voor de ouderlijke woning in de Belkmerweg vastgebonden. In de nabijheid van het ventje stond een fiets. Wim was natuurlijk niet tevreden aan het touw en klom op de fiets. De gevolgen bleven niet uit: Toen hij er op zat, kon hij het evenwicht niet houden en smakte met de fiets zo hard omver, dat hij bij de val zijn beentje brak Dokter Verheul was spoedig ter plaats? en adviseerde tot overbrenging naar het Lidwina ziekenhuis in Den Helder. Maandagavond omstreeks acht uur reed de motorrijder, de heer K. Riet vink uit de richting Callantsoog de Oosterweg op. Op dat moment reed n kleine vrachtauto bestuurd door de hr. Hoek uit Wieringerwaard het erf van de veehouder Laan af. Door tot dus ver onopgehelderde oorzaak kwamen motorrijder en auto met elkaar in bot sing. De gevolgen waren voor de heer Rietvink erg onaangenaam. Hij be kwam een gecompliceerde beenbreuk. Dr Verheul uit 't Zand. die spoedig ter plaatse was, achtte overbrenging naar het Lidwinaziekenhuis in Den Helder noodzakelijk. Rijks- en ver keerspolitie die mede op de plaats van he ongeluk een onderzoek instelden, hebben van één en ander proces-ver baal opgemaakt. Te 's-Gravenhage is opgericht de „Stichting fonds Rundertuberculose- bestrijding". Het bestuur is samen gesteld uit vijf vertegenwoordigers van de overheid en vijf van de Stich ting voor de Landbouw. Het voorzit terschap, dat van jaar tot jaar wis selt, wordt het eerste jaar waarge nomen door prof. ir. W. de Jong te Wageningen, voorzitter van de ge zondheidscommissie voor dieren van de Stichting voor de Landbouw. Het eerste jaar is ondervoorzitter, de heer E. J. A. A. Quaedvlieg te 's-Gra venhage, directeur van de veeartse- nijkundige dienst. In het bestuur heb ben voorts zitting de heren: K. W. Boonstra te 's-Gravenhage, J. M. v. d. Born te 's-Gravenhage, A. C. M. Deurloo te Wassenaar, M. Hartman te s-Gravenhage, J. A. J. M. Kircn te 's-Hertogenbosch, H. Schaap te Leeuwarden, A. Tukker Bzn. te Bleskensgraaf en L. P. de Vries te 's-Gravenhage. Dit fonds zal de gelden beheren, welke voor de t. b. c.-bestrijding on der het rundvee ter beschikking ko men, dus zowel de 50 milUoen, welke de overheid ter beschikking zal stel len als de 50 millioen, welke het be drijfsleven bijeen zal brengen. Dit laatste bedrag wordt gevormd door de heffing van 0.25 per 100 kg melk, welke heffing in het z.g. volle- melkgebied (Zeeland en Goeree-Over- flakkee) vervangen is door een hef fing van 4 per rund. Binnenkort zal hier nog bijkomen de extra heffing van 0.55 per 100 kg melk 7.50 per rund in het vollemelkgebied) van bedrijven, waarvan het rundveebeslag niet vrij van tuberculose is. Met deze extra heffing is nog niet begonnen, omdat de zuivelfabrieken nog niet weten welke van htm leveranciers een met t. b. c. besmet rundveebeslag hebben. De zuivelfabrieken hebben inmiddels de namen van hun leveranciers aan de provinciale gezondheidsdiensten voor dieren opgegeven, die er thans met bekwame spoed voor zorgdragen, dat de zuivelfabriken binnenkort over de gewenste gegevens beschik ken. Zo goed als zeker zal de extra heffing van 0.55 per 100 kg melk op 15 Juli 1951 ingaan. Meer dan tachtig Zwitserse zangers en muzikanten, leden van de vermaar de Solothurn-band, zijn in Londen om een Alpen-concert te geven in de Central Hall, V/estminster. Eén der muzikanten, Joseph Schibber, geeft hier een demonstratie met de enorme Alpenhoorn Dank zij het stralende zomerweer van Zaterdag zijn de voorwedstryden van de CCSA, welke op het Hollandia-ter- rein te Hoorn werden gehouden uiter mate geslaagd. Op sportieve wijze werd er tussen de verschillende scholen ge kampt. Telkenjare slaat Hoorn geen gek figuur, zo ook dit jaar niet; zow"l bij de HBS jongens ais meisjes, werd Hoorn eerste. Bij de ULO jongens en meisjes was Schagen de beste. Het welslagen van deze middag is niet alleen aan het mooie weer te dan ken, doch ook aan de wedstrijdleider, de heer S. Hiemstra, die op zijn beu.t- terecht de organisatoren van de athle- tiek-afdeling van Hollandia dankte voor het belangeloos beschikbaar stellen van terrein en materiaal, alsmede voor hun organisatorisch werk. De juryle den, athleten en athletes kregen even eens een pluim. Deze wedstrijden wa ren een goede propaganda voor de atn- letieksport. Met belangstelling zien wé de resultaten tegemoet, welke op 9 Ju li te Utrecht zullen worden geboekt. De uitslagen luiden; Ulo meisjes 80 m.: 1 T. van Meurs, Beemster 11.2; 2 A Paarlberg, Schagen 11.2; 3 J. Zegel, Helder 11.4; 4 G. Peters, M.-Beemster 11.5; 5 T. de Graaf, Schagen 11.7; 6 R. Veldhoen, Helder 12. HBS jongens speer: 1 N. Hooyberg, Purmerend 39.23; 2 R. v. d. Mark, Hoorn A 33.36; 3 B. Schun- selaar Hoorn B 30.94; 4 J. Wigmans. Hoorn A 30.65; 5 Koch, Purmerend 28.18; 6 D. v. d. Kooy, Hoorn B 24.23. HBS meisjes hoog: 1 G. de Vries, Hoorn B 1.35; 2 C. Beer, Hoorn A 1.35; 3 N. Boot, Hoorn A 1.30; 4 M. Postmae, Hoorn B 1.25; 5 N. Groot, Lyc. Helder 1.20; 6 J. van Amersfoort. Helder 1.15; 7 J. de Vries. Purmerend 1.10; 8 J. Zijp, Purmerend 1.10. Ulo meisjes hoog: 1 M. Schenk, Schagen 1.35; 3 A. van Essen, Helder 1.30; 3 J. Brouwer, Scha gen 1.25; 4 T. van Meurs, Beemster 1.25; 5 A. Wiedenhoff. Helder 1.15; 6 T. Beets, M.-Beemster 1.10. Ulo jongens hoogspringen: 1 J. Swart, M.-Beemster 1.50; 2 A. v UET KAN SOMS vreemd lopen in de wereld. Een paar weken geleden werd voor een stampvolle Casino-zaal een „Juttersparade nr. 1" opgevoerd, waar van de opzet zeer lofwaardig, maar de uitvoering wel aan critiek onderhevig was. De tweede opvoering, Zaterdagavond gegeven in Casino, was aanmerkelijk beter, maar de zaal was verre van welgevuld. „Dat komt natuurlijk door die af brekende recensie in de Helderse Courant", hebben sommigen gedacht. Er zijn nu eenmaal mensen, die het de spiegel kwalijk nemen wanneer deze de rimpels en wratjes op hun aangelaat laat zien. Wij geloven, dat de organisatoren van de „Juttersparade" de laatsten zullen zijn om de Helderse Courant iets kwa lijk te nemen. In dit dagblad werd verscheidene malen van te voren over de „Juttersparade nr. 1" geschreven, met foto's van de medewerkenden er bij. Evenals de organisatoren stelde de redactie van dit dagblad zich veel voor van deze manifestatie van een aantal Helderse amateurs op kleinkunstgebied. critiek, en dat is uitermate onpleizierig, vooral voor henzelf, omdat zij ook bui ten 't Casino dan dikwijls hun hoofd zul len stoten. Wanneer iemand de nodige zelfcritiek mist, zal hij iedere critiek op zijn handelingen als „afbrekende critiek" betitelen. Onjuist is dat trou wens niet, omdat door een serieuze en welgefundeerde critiek iets wordt af geknabbeld van het bewonderenswaar dige beeld, dat de man (of de vrouw) van zichzelf heeft gecreëerd. Zo zal ook een toneelgroep, of een zangvereniging, of een voetbalclub, die bijzonder tevrede* is over de eigen prestaties, niet met genoegen luisteren naar de objectieve critiek van een bui tenstaander. Het is een bekend ver schijnsel, dat men deze critiek op alle mogelijke manieren tracht te ontzenu wen. De criticus weet er niets van, de criticus wil een „tegenpartij" bevoorde len, de criticus heeft een persoonlijke antipathie tegen de vereniging, de cri ticus wil alleen maar interessant doen, de criticus is er op uit om te vitten, enzovoorts. En wanneer men dan ook nog hartgrondig heeft verklaard, dat de criticus maar eens moest proberen het zelf beter te doen, dan heeft men zijn geweten volkomen gezuiverd en gaat men rustig op de ingeslagen weg voort- En vervuld van nobele gevoelens be sluit men met de conclusie: „Wij trek ken ons alleen iets aan van opbouwen de critiek!" WANNEER de uitvoering dan wat (.tegenvalt, kan iat eerlijkheidshal ve moeilijk worden verzwegen. Er wa ren hooggespannen verwachtingen ge wekt, maar deze werden door de eerste opvoering geenszins bevredigd. Hat verslag in de Helderse Courant gaf daaraan uitdrukking en inderdaad zal dat wel van invloed zijn geweest op de belangstelling voor de her-opvoering ten bate van het Rode Kruis. Deze instel ling zou waarschijnlijk gebaat zijn ge weest bij een recensie, welke bestond uit lofuitingen en pluimpjes, overgoten met een smeuïge scheut enthousiasme. Helaas gaf de eerste opvoering van de „Juttersparade" geen aanleiding tot dergelijke „opbouwende critiek", zoals men veelal een uit schouderklopjes en glimlachjes bestaande recensie betitelt. Dat er „afbreiende critiek" moest zijn, zullen de organisatoren onderschrijven. Zij hebben althans het programma ge wijzigd en verbeterd. Misschien was een enkele medewerkende het met de critiek niet eens bijvoorbeeld wanneer hij (of zij) het eigen nummer juist zo uitermate geslaagd vond. MET dergelijke mensen valt niet te praten. Het ontbreekt hun aan zelf- 70 BOUWT men dan gemoedelijk en onverdroten verder, overtuigd van de eigen onvolprezen capaciteiten en kwaliteiten. Ais het niet zo'n algemeen menselijk verschijnsel was, zou dat „onverdroten voortbouwen" iets on rustbarends kunnen worden genoemd. Dat is het natuurlijk niet, evenmin als het onrustbarend is, wanneer een jon gen op de lagere school ondanks alle gezwoeg en gemartel niet verder komt dan een gemiddelde van een klein zesje op zijn rapport. Waar zou het met de samenleving heen moeten, als zij uit sluitend bestond uit genieën en excel lerende figuren? Men zou niet eens oorlog meer kunnen voeren, omdat de legers alleen maar uit generaals zou den bestaan MEN MOET het ons maar niet kwalijk nemen,, wanneer wij altijd enig pleizier hebben om mensen, die geen „afbrekende critiek" kunnen verdra gen. Daaruit spreekt eigenlijk een grote innerlijke twijfel aan de wezenlijke waarde van hun eigen prestaties. Met grote moeite houden zij het wankele standbeeld hunner persoonlijkheid over eind, en wee degene die het waagt één der stutten weg te nemen. Daarom is het verschijnsel niet zo bijster verontrustend, omdat die inner lijke twijfel al mogelijkheden inhoudt tot genezing. Het ergst is het gesteld met degenen, die zozeer van hun be nijdenswaardige vermogens overtuigd zijn, dat zij niet eens kennis nemen van critiek. Van hen is nimmer enige activiteit tot verhoging van 't bereikte peil te verwachten. J)E MENSENGEMEENSCHAP in Den Helder bestaat zoals overal uit vogels van velerlei pluimage. Men kan die vogels op alle mogelijke manieren leren kennen. Eén daarvan is het nauwgezet waarnemen van hun reacties op critiek. Dat is even interessant als het observeren van iemand die voor de spiegel staat en zich onbespied waant. O, die pukkeltjes, en o, die wratjes Om van de rimpeltjes niet eens te spreken. d. Oord, Schagen 1.45; 3 J. Schenk, Schagen 1.45; 4 B. Striemer, M.-Beem ster 1.35; 5 P. Muller, Helder 1.30; 6 D. Schermer, Helder 1.25. HBS jongens hoogspringen: 1 L. Dekker. Hoorn B 1.50; 2 J Drenth, Hoorn A 1.50; 3 P. Masereeuw, Hoorn A 1.50; 4 J. Sleutel. Hoorn B 1.50; 5 J. Kuyn. Purmerend 1.45; 6 E. Frikkee Purmerend 1.40. HBS meisjes 80 meter: 1 G. Onrust, Purmerend 11.1; 2 O. Beer, Hoorn A 11.2; 3 G. de Vries, Hoorn B 11.5; 4 W. Knol. Hoorn 3 11.8; 5 R. Heddes. Hoorn A 11.9; 6 J. i.e Vries, Purmerend 12.1; 7 N. Agter. Lyc. Helder 12.3; 8 T. Veer, Helder 12.3. HBS jongens kogelstoten: 1 N. Hooyberg, Purmerend 13.13: 2 P. Beuse, Purmerend 11.93; 3 J. Wigmais, Hoorn A 11.37; 4 D. v. d. Kooy Hoorn B 9.56; 5 P. Winkel. Hoorn A 8.95. Ulo meisjes verspringen: 1 M. Schenk. Schagen 5.01; 2 J. Zegel, Helder 4.54; 3 B. Kossen, Schagen 4.33; 4 G. Peters M.-Beemster 4.32: 5 J Luit, M.-Beemster 4.31; 6 A. van Essen, Hel der 4.31. HBS meisjes verspringen: 1 W. Knol. Hoorn B 4.87; 2 R. Her ders, Hoorn A 4.22; 3 A. Post. M m:- rend 4.08; 4 T. Held, Purmerend 4.05; 5 S. van Bijsteren, Hoorn B 3.92; 6 L. Schrickx, Hoorn A 3.84; 7 R. Mulder, Luc. Helder 3.85; 8 L. Adiraansen, Hel der 3.80. HBS jongens verspringen: 1 J. Sleutel, Hoorn A 5.48; 2 J. Drenth Hoorn A 5.38; 3 S. Mulder. Purmerend 5.37; 4 K. Kerkhoven, Purmerend 4. )3; 5 L. Dekker, Hoorn B 4.91. Ulo meisjes kogelstoten: 1 T. van Heurs, M.-Beemster 9.78; 2 M. Schenk, Schagen 9.40: 3 A. List. Heider 8.91; 4 T. de Graaf. Schagen 7.41; 5 N. Doets, M.-Beemster 7.07; 6 W. de Jong, Helder 6.40. Ulo jongens verspringen: A. v. d. Oord. Schagen 5.48; J. Swart, M.-Beemster 5.09; 3 J. Boon, M.-Beem ster 4.71; 4 W. Hessen, Helder 4.68; 5 H. Liefhebber, Schagen 4.52. HBS meisjes speerwerpen: 1 N. Hoogendoorn, Hoorn A 21.2 H. Bolt, Hoorn A 20.50; 3 R. Mulder, Luc. Helder 17.25; 4 M. Postma. Hoorn B 14.34; 5 A. Roker, Hoorn 12.70; 6 J. de Boer, Luc. Helder 12 25; 7 L. van Dieren, Purmernd 12.23; 8 L. Visser, Purmernd 11.46. HBS meisjes kogelstoten: 1 G. Steyn, Luc. Helder 9.72; 2 G. Nijboer, Hoorn A 9.30; 3 Ft Dam. Hoorn 8.63; 4 J. Zijp, Purmerend: 5 N. Hoo gendoorn, Hoorn B 8.13; 6 A. Port Pur merend 7.62; 7 A. Schoonhoven, Hoorn B 7.40; 8 N Groot, Luc. Helder 7.30. Ullo meisjes kastibal: 1 E. Postma, M.-Beemster 40.25; 2 F. Starreveld, Schagen 39.89; 3 T. Zon, Helder 39.06; 4 A. Kuyn, M.-Beemster 34.40; 5 R. Hofstee, Schagen 33.75; 6 G. Kant, Schagen 28.73. Ulo jongens kogelstoten: 1 N. de Jong, M.-Beemster 10.56, 2 1 Witzen, Schagen 9.81; 3 B. Beuk en kamp, Helder 9.35; 4 D. Stam m.Beem ster 9.33; 5 H. Bouwman, Helder 9.30; 6 P. de Groot, Schagen 8.70 m. Ulo jongens 100 m.: 1 H. Liefhebber, Schagen 12.5; 2 J. Winter, Helder 12.6; 3 A. List. Helder 12.8; 4 B. Kooy, Schagen 12.8; 5 H. Striemer, M.-Beemster 13.3; 6 N. de Jong M.-Beemster 13.6. HBS jongens 100 m.: 1 K. Kerkhoven, Purmerend 12.3; 2 S. Mulder, Purmerend 12.3; 3 J. Sleutel Hoorn A 12.4; 4 P. Winkel, Hoorn A 12.5; 5 D. Pette, Hoorn B 12.8; 6 J. den Bakker, Hoorn B 13.3. Meisjes Ulo 5 x 80 meter: 1 Schagen 57.3; 2 M.-Beemster 58.9; 3 Helder 59.5. HBS meisjes 5 x 80 meter: 1 Hoorn A 56.2; 2 Purmerend 59.1: 3 Hoorn B 1.00; 4 Lyceum. Helder 1.01.6 HBS jongens 4 x 100 meter: 1 Hoorn A 49.8; 2 Purmerend 51.0; 3 Hoorn B 54.4. Ulo jongens 4 x 100 meter: 1 Schagen 51.2; 2 Helder 51.5; 3 M - Beemster gediskwalificeerd. Einduitslag: HBS meisjes: 1 Hoorn A 26, 2 Hoorn B 17; 4 Lyceum, Helder 11 punten. HBS jongens; 1 Hoorn A 17 2 Purmernd 16, 3 Hoorn B 8y, punt." Ulo meisjes: 1 Schagen 17; 2 M - Beemster 15 y23 Helder 9 punt. Ulo jongens: 1 Schagen 16; 2 Helder 10 punt; 3 Miden Beemster 8 punt. OUDE MAN DOOR TREIN GEGREPEN Maandagnamiddag werd de 73-jarige heer H. Vreken uit Echt bij de spoor brug over de Vloedgraaf te Nieuw- stadt op het baanvak Sittard—Roer mond door een electrische trein, ko mende uit de richting Sittard, gegre pen en op slag gedood.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3