woord Geldt het ,/s lands eer" ook voor de immigranten? El dorado voor meeuw en paling Woningbouwvereniging „Slootdorp Vooruit" bijeen Hollands echtpaar leverde .voorpagina-nieuws. -r_„ D™hu Maar het deed er zijn volk geen dienst mee Margaret Truman in Nederland aangekomen Westerling gedagvaard, doch niet verschenen Burgemeester reikie sleuf els van eerste woningen over Kleuterschool W.Werf in bestaan bedreigd Houdt de sloten schoon Mededeling van D.O.B. Wieringermeer Drie babies van de vierling overleden Vulkanische uitbarsting op Kaap Verdische eilanden Flevo-nieuws Nieuws van Vlug en Vaardig De landarbeidersstaking werd opgeheven Staatspensionnering genoot weinig belangstelling In de .put" bij Schellinkhout Prachtige broedplaats voor vogels (Van onze correspondent te Sydnev) IN HET DAGELIJKS LEVEN wordt dt er In Australië weinig onderscheid tre maakt tussen „geboren Australiërs" a. ,uerscneia ge- ge leden uit de oude wereld naar de ni - S' die 1<0rter of langer eigen gang en doet zijn eigen werk en het laat^d ortr"^u' rl- Ieder gaat zyn ..Immigrant" niT IS natuurlijk begrijpelijk, want een nieuwkomer krijgt doorgaans zijn naam alleen maar in de krant, wan neer hij iets bijzonder heeft uitge spookt. Nu betreft het doorgaans nogal on schuldige en vaak nogal vermakelijke incidenten, die een nieuwkomer in de krant brengen en waarbij zijn nieuwe lingschap speciaal onderstreept wordt. Dat soort incidenten is goed, want het creeërt een bepaalde vertedering en een zekere dosis good-will ten opzichte van het volk, waartoe de gepubliceerde nieuweling behoort: zoiets van „ze zijn toch wel aardig, al hebben ze dan ook hun eigenaardigheden". Anders wordt het geval echter, wan neer het om ernstiger dingen gaat. Zo is er thans een hele deining over het geval van de heer en mevrouw Curvers mijnheer uit Holland en mevrouw oorspronkelijk uit Belgie. Dit geachte echtpaar heeft kans gezien na een verblijf van 12 maanden in het nieuwe land op de voorpagina's van de kranten te verschijnen. En nog wel over een aantal kolommen en met vet te koppen. Misplaatste koppigheid. De heer en mevrouw Curvers ver wachten een baby. Dat vindt iedereen erg mooi, want hoe meer babies, hoe blijer ze in het onderbevolkte Australië zijn. Maar de heer en mevrouw Cur vers vertikken het namelijk om die oa- by te krijgen, zoals alle Australiërs oude en nieuwe gelijk zoiets krijgen: namelijk in een speciaal daarvoor be stemd ziekenhuis. Neen, zeggen de heer en mevrouw Curvers als een stelletje koppige boe ren, onze ouders hebben hun kinderen thuis gekregen en onze vaders zijn bij de geboorte geweest, dus wij willen dat ook zo. Had men de heer Curvers nu maar bij de bevalling in het zie kenhuis willen laten, dan was er niets van op de voorpagina gekomen. Maar dat gebeurt nu eenmaal niet in Austra lische ziekenhuizen. Dat is een kwestie van 's lands wijs, lands eer. Hieraan hebben de heer en mevrouw Curvers echter lak. En op hun beurt hebben de Australische artsen lak aan de koppigheid van de heer en mevrouw Curvers en zij vertikken het mevrouw thuis bij de bevalling te helpen. Goed, zegt de heer Curvers, want hij heeft het laatste woord, dan geen dok ter. Dan leid ik de bevalling zelf thuis, want mijn vader, enz., enz. Dit geval Curvers heeft in de pers verder nogal wat stof doen opwaaien en nu niet bepaald erg prettig stof. Wel heeft het echtpaar Curvers een paar medestanders gevonden in andere nieu we Australiërs, maar van de zijde der Australische dames is de reactie nu niet zo erg vriendelijk geweest. En zo heeft dat ene èchtpaar in bepaalde kringen de stemming weten te verwek ken van: die halve wilde Hollanders met hun onhygiënische en middeleeuw se gewoonten.... Kwade gevolgen. Het geval Curvers staat natuurlijk niet alleen. Er zijn meer nieuwe Austra liërs, die aan de weg timmeren en die zich niet van te voren goed afvragen welke gevolgen zo'n timmerpartij voor hun landgenoten-nieuwkomers kan heb ben. Lieden met te weinig verantwoorde lijkheidsgevoel kunnen hun landgeno ten wel eens een rare poets bakken. Zo trad korteling geleden een heertje op, die aangekondigd was als een van Griekenlands grootste tenors. De cri- tieken in de pers waren vernietigend !L^rki6n °P' dat de hele Griekse zangkunst geen cent waard was, wan- neer dit het hoogtepunt ervan moest voorstellen. Niet dat nu een enkele Griek in Syd- ney een hap minder te eten zal krij gen of van de kleine steentjes gelopen zal worden, maar het idee dat de Grie ken van muziekkunst niet veel weten moet eerst maar weer worden wegge wist. 66 Nieuwkomers die per se aan de weg timmeren en in de krant willen komen, dienen van te voren wel te bedenken wat voor soort naam zij hun land en volk in de nieuwe wereld gaan geven Het jonge immigrantenpaar dat on langs op klompen en in Volendams costuum van de boot kwam stappen, werd niet au serieux genomen. Het was te kennelijk een reclamestunt en :al bij weinig de indruk hebben gewekt, dat ze in Amsterdam en Den Haag toch inderdaad nog allemaal op klompen 'O- pen. Het geval-Curvers is echter min der prettig. Nieuwkomers moeten altijd goed be denken, dat Australië geen buren heeft en voor de oorlog altijd vrij geïsoleerd geleefd heeft. De kennis van andere landen en volken is daarom niet zo ontwikkeld. Die volkeren werden maar al te gauw afgemeten naar de woorden en gedragingen van een paar nieuwkomers, die zichzelf ongewenste publiciteit weten te verschaffen. Gisterochtend is Margaret Truman met de „Arnhem" te Hoek van Hol land aangekomen. Om vijf minuten over acht stapte zij aan wal, gekleed in een blauwe japon met korte bont cape en met een blauwe hoed. Ter begroeting waren onder meer aanwezig de Amerikaanse ambassadeur en mrs. Chapin. Per auto vertrok het gezel schap naar Den Haag. Margaret Truman heeft in de loop van de morgen een bezoek aan Amster dam gebracht. Zij werd door de bur gemeester, mr. Ara. d'Ailly, in zijn ambtswoning ontvangen; deze bood haar een boekwerk over Amsterdam aan. Voorts werd zij gedurende een uur in het Rijksmuseaum rondgeleid. Na de lunch maakte zij een boottocht door de grachten en de havens van de Hoofdstad. Omstreeks half vijf is zij naar Den Haag teruggekeerd. Raymond Westerling was gistermor gen gedagvaard voor de Civiele Kamer van de Haagse rechtbank. Dit was ge schied ten verzoeke van John Thiessen Jr., die zich door zijn vroegere vriend beledigd achtte. Gedaagde noch eiser waren ter zitting verschenen. Daar de verblijfplaats van Westerling onbe kend is en ook aan andere formalitei ten niet is voldaan, is de zaak aange houden, teneinde te laten uitmaken, of aan Westerling verstek kan wor den verleend. Veldmaarschalk Montgomery heeft gistermorgen, na in Den Haag besprekingen te hebben gevoerd met militaire autoriteiten, ons land via het vliegveld Valkenburg verlaten en is naar Parijs gevlogen. Een vliegtuig van het Rode Kruis is kort na zijn vertrek van Rivadavia bij Buenos Aires neergestort. De acht inzittenden zijn omgekomen. EEN MOOI PLEKJE IN DE KENNEMER DUINEN QNDER voorzitterschap van de heer B. Schalkwijk heeft de Woningbouw vereniging „Slootdorp Vooruit" haar jaarvergadering gehouden in hotel „Lely" te Slootdorp. Naast een flink aantal leden kon de voorzitter een bijzon der woord van welkom toeroepen aan burgemeester Loggers, wethouder Smid, de architecten Dunnebier en Postema, de heer de Groot vertegenwoordiger van de bouwonderneming Panagro te Warmond en de heer Bijsterveld van de fa. Kingma. Ook de zusterverenigingen Middenmeer en Wieringerwerf hadden afge vaardigden gezonden. Gememoreerd werd het vertrek van twee bestuursleden. Wijlen de heer M. Dijksma werd met enkele woorden herdacht: „Wij verloren een goed be stuurslid", aldus de heer Schalkwijk. Uit het jaarverslag bleek, dat de bouw van de 26 woningen aan de Langeweg en Schoolstraat niet zo vlot is verlopen als aanvankelijk werd verwacht. Burgemeester Loggers reikte ver volgens aan de eerste acht bewoners van de nieuwe woningen de sleutels uit. „Het is van groot belang, dat de ze woningen gereed gekomen zijn", zei de burgemeester, „32 gezinnen kunnen weer onder dak gebracht worden" Ook de Koningin heeft het tekort aan woningen in het gehele rijk aange roerd in haar rede op het congres van de vereniging voor 'Nederlandse ge meenten. „Hier moet een oplossing Het bestaan van de kleuterschool staat op het spel. Niet dat er geen leerlingen zijn. Het schooltje wordt momenteel zelfs door 70 kinderen be volkt. Het zijn echter financiële pla gen, waar de vereniging Wieringer- werfs Belang, die voor de school zorg draagt, mee te maken heeft. De huur van de school, een noodwoning, is te hoog, en het schoolgeld verhogen is niet mogelijk. Er zullen dus andere middelen gevonden moeten worden om de school te redden. Vrijdagavond 15 Juni zijn de ouders en belangstel lenden opgeroepen tot een vergade ring in „De Maaier" onder het mot to: Zal de kleuterschool bestaan cf moet zij noodgedwongen verdwijnen? Het antwoord is aan de ouders! Een advertentie in dit blad vestigt de aandacht op de Zomerschouw, die met ingang van 1 Juli a.s. vanwege het Beheer der Domeinen, Rentambt Wieringermeer, zal worden gevoerd. Da volgende werkzaamheden moe ten dan zijn verricht. 1 De sloten geheel, kort voor de schouwdatum, maaien; 2 Het gemaaide of geheel verwijderen of wel in hopen zetten en deze minstens 100 m. uit elkaar plaatsen of op ruiters. Het verbranden van het gemaaide in het zwad is ver boden, evenmin mag dit tussen het riet of in het riet of in het water worden gegooid; 3 Riet en kroos uit de sloten verwij deren en direct opruimen of in niet te kleine hopen op de kant plaatsen en later verwijderen; 4 Erfbeplanting van onkruid en gras door hakken of schoffelen zuiveren. In het infiltatiegebied bovendien: 5 Hoofdtoevoergreppels en de gewo ne greppels zuiveren van riet, kroos en flap. Over bijzondere gevallen, de schouw betreffende, dient 14 dagen voor de schouwdatum schriftelijk mededeling aan de Rentmeester der Domeinen te Wieringerwerf te worden gedaan, teneide zo nodig mondeling overleg te kunnen plegen. De Sociale Commissie in de Wierin germeer verzoekt ons mede te delen, dat de lonen ongewijzigd zijn geble ven en dat de geruchten van het te gendeel ongegrond zijn. Er zal streng de hand worden gehouden aan de of ficiële C.A.O. Twee jongens en een meisje van de Maandag in de Mariastichting te Haar lem geboren vierling van het gezin Jongbloed uit Halfweg zijn in de loop van de nacht overleden. De moeder en het overgebleven meisje maken het redelijk wel. De vulkaan van ILha Do Fogo (Kaap Verdische eilanden), die twee eeuwen in rust is geweest, is in werking gene den. Op de uitbarsting volgden aardbe vingen. De bevolking vlucht naar de kustplaats Sao Filipe om niet door de lavastroom gegrepen te worden Er zijn tot nu toe geen persoonlijke ongeluk ken gemeld. BRAND IN HAAGS PENSION Doordat een der bewoonsters voor haar vertrek had vergeten, een tan ciend gasstel uit te draaien, is in een damespension in Den Haag brand om staan. De kamers van de vergeetachti ge dame zijn volkomen verwoest, de rest van het gebouw kreeg zware wa terschede. tsssstwmspiii (NOK werkgevers en heus niet al- leen de „kleintjes" onder hen heb ben dikwijls de grootste moeite om de eindjes aan elkander te knopen. Dit heeft ten gevolge, dat meermalen aan gelden, die voor bepaalde doeleinden bestemd zijn, een geheel andere be stemming wordt gegeven. Het is U natuurlijk bekend, dat alle werkgevers zonder enige vergoeding op treden als sub-ontvanger van de belas tingdienst. Zij moeten bij het uitbeta len van lonen en salarissen een zeker bedrag aan loonbelasting inhouden en deze ingehouden bedragen, vermeerderd met de uit eigen zak te betalen vereve ningsheffing, periodiek afdragen aan de ontvanger der directe belastingen. Met deze afdracht is het nogal eens treurig gesteld. De ingehouden bedragen zijn voor andere doeleinden gebruikt en de overheid moet maar wachten. Liquidi- teitsmoeilijkheden zijn natuurlijk veel- al de oorzaak, maar desondanks is deze toestand niet juist en door de fiscus niet te accepteren. Dit euvel is oorzaak van een onlangs ingediend Wetsontwerp, blijkens het welk in het Besluit op de Loonbelasting het volgende zinnetje zal worden op genomen: De in de aanslag te begrij pen belasting kan worden verhoogd met 10 ten honderd, doch ten minste In zijn Memorie van Toelichting ver telt de Minister, dat volgens de be staande voorschriften de inspecteur nadat eerst een waarschuwing ver zonden bij overschrijding van de ter mijnen voor afdracht weliswaar een ambtshalve aanslag of een navorde ringsaanslag kan opleggen, doch dat met geen van deze middelen het kwaad voldoende kan worden bestreden. Met het opleggen van een ambtshalve aan slag niet, omdat daaraan voor de werk gever geen enkel nadeel is verbonden. Bij een navorderingsaanslag is het op leggen van een verhoging mogelijk, doch daaraan moet een verzoek om op heldering voorafgaan. De nalatige werk gever wie het er om te doen is de af dracht van het verschuldigde zo lang mogelijk uit te stellen, wacht dit ver zoek af, voldoet daarna het verschul digde en ontkomt aldus aan de verho ging, welke aan een navorderingsaan slag is verbonden. Het is mij bekend, dat in het verle den regelmatig ambtshalve aanslagen werden opgelegd aan nalatige werkge vers. In deze ambtshalve aanslagen wer den bij wijze van boete dikwijls zekere verhogingen begrepen, welke verho gingen toenamen, naarmate de werk gever bij herhaling niet tijdig aan zijn verplichtingen voldeed. De werkgevers hebben deze verhogingen zij het me nigmaal met moeite en pijn en stellig met tegenzin steeds voldaan. Thans blijkt, dat naar het oordeel van de Mi nister aan deze verhogingen geen wet telijke bepaling ten grondslag lag. Met andere woorden: deze verhogingen konden niet worden gevorderd. De be treffende werkgevers hadden dus niet behoeven te betalen. Of deze offers zullen worden gerestitueerd? Het lijkt me te mooi om waar te zijn! Nu de Minister op 17 Maart 1951 datum van indiening van het Wetsont werp algemene bekendheid heeft ge geven aan zijn opvatting, dat bij het opleggen van een ambtshalve aanslag Loonbelasting geen verhoging kan wor den gevorderd, nu zou men toch mogen veronderstellen, dat de inspecteurs dit oordeel van hun „baas" respecteren. De practijk heeft uitgewezen, dat dit he laas niet het geval is. Ook nadien zagen ambtshalve aanslagen met verhoging het licht. Zou dit aan onbekendheid met de opvattingen van het Ministerie zijn toe te schrijven? Dan ware het toch wel heel erg gewenst, dat de Minister zijn ambtenaren eens inlichtte. Maar het is wonderlijk genoeg geen onbe kendheid alleen. J.JET GEVAL heeft zich voorgedaan dat een inspecteur weigerde de ver hoging te laten vervallen, nadat hij in kennis was gesteld met het aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangebeden Wetsontwerp en de daar bij gevoegde Memorie van Toelichting. De bewuste hoofdambtenaar is blijk baar van oordeel, dat de Minister ten onrechte onze Volksvertegenwoordiging lastig valt met een aanvulling van het Besluit op de Loonbelasting. Wat moet de betreffende werkgever doen? Na tuurlijk staan hem de gewone rechts middelen open en kan hij zich wenden fot de Raad van Beroep. Wat een "meite en kosten. Ook kan hij zich rechtstreeks tot het Ministerie van Fi nanciën wenden. SIJMEN BETAEL. voor gevonden worden" zei de lands vrouwe. Spreker dankte allen die aan het tot stand komen van deze woningen hebben medegewerkt. In het bestuur werden de volgende personen gekozen: C. van Wijck, J. Dijkstra, J. de Jong en J. Kossen. Bij de rondvraag werd er nog eens op gewezen, dat de kippenhokken achter in de tuin geplaatst moeten worden en dat men zich aan de voorschriften die de gemeenteraad heeft opgesteld, dient te honden. Een tekening voor een kippenhok is bij de secretaris ver krijgbaar. De adspiratenelftallen die aan de adspirantendag te Alkmaar hebben deelgenomen, zijn niet erg fortuinlijk geweest. Alleen het c-elftal wist zich door een 3-2 overwinning op GVO d in de winnaarsronde te plaatsen, doch verloor van RKFC f hierna met 2-0. Niettemin was het een mooie dag. In het handbaltournooi te Kolhorn heeft het dameselftal van Vlug en Vaardig geen slecht figuur geslagen. Weliswaar werd met 5-1 van Bergen verloren, doch in de verliezersronde werd met 2-1 van Vrone gewonnen. Betty Rotgans zorgde voor de over winning. De staking van de E.V.C.-arbeiders is Zaterdagmorgen opgeheven. In snor kende artikelen maakt de „Waarheid haar lezers beftend, dat de staking ge wonnen is, dat de boeren hebben toe gegeven. Misschien gelooft een deei van deze lezers het nog. Doch de ar beiders die zich voor het communis tische karretje hebben laten spannen weten wel beter. Er is niets gewon nen. Zij hebben een weekgeld ver speeld en de onverantwoordelijke elementen die tot deze staking heb ben opgewekt, waren niet in staat om ook maar één dag de staking te finan cieren. De afdeling Wieringermeer van de Bond voor Staatspensionnering hield dezer dagen een ledenvergadering in hotel „Smit" te Middenmeer. De op komst der leden was zeer gering, het geen niet te verwonderen valt. Het zomerhalfjaar leent zich voor dit soort vergaderingen in onze gemeente zeer slecht, bovendien was er hevige concurrentie van het circus. De voorzitter, de heer Kamp, gaf een resumé van de onlangs gehouden propaganda-avond, die uitstekend ge slaagd kan heten. Aangezien er te wei nig leden aanwezig waren om een de finitief bestuur te kiezen, werd be sloten dat het voorlopige bestuur de zaken zal behartigen tot het najaar, wanneer opnieuw vergaderd zal wor den. Ook de vaststelling van het huishoudelijke reglement werd opge schort. Verschillende aanwezigen ver klaarden de ledenwerfactie ter hand te nemen, daar men er van overtuigd is, dat de Wieringermeer weer een flinke afdeling kan worden. (Van onze speciale verslaggever) INE z.g. Kleiput bij Schellinkhout anders bekend onder de naam de Nek bij Schellinkhout, omdat de Zeediik hier zo'n grote lus maakt is in weinige jaren tijds een gezochte broed plaats voor de kap- meeuwen geworden. In deze maanden is er de lucht weer vervuld van hun gekrijs, ter wijl hun duizendvou- zware, en dreigen- dige wiekslag als een de onweerswolk over de vreemdeling scheert, die het waagt dit dorado te betre den Het is geen groot reservaat, deze Klei put. Eigenlijk maar een heel klein gebied. Een plas met ver schillende uitlopers, maar zonder verbin dingen met de door de achterliggende weilanden kruisende sloten. Een dood stuk je water dus, daar ontstaan sinds er klei weggegraven werd, zo'n dertig jaar ge leden, voor verster king van de Zeedijk. Een brede riet kraag omzoomt het water, welks idyl lische schoonheid visserman Kees Knol met zijn vlet en „houwers" niet vermag te verstoren. Kees Knol is eigenlijk een buiten visser. Aan de voet van de aangren zende Zeedijk vindt men zijn attribu ten: zwart geteerde palen, waarmee hij zijn vangsten ongetwijfeld de wal optrekt tegen de stenen glooiing. In „de Put" sorteert hij zijn vangsten en wat er ondermaats uit de houders kom, gooit Kees in het zoete water daarvan. Daar gedijt het wel. Zeker de meeuwen, maar ook het futenpaar. die hier hun vaste broedplaats hebben, alsmede de aalscholver weergaloos rap visser op zieke paling die als regelmatige etensgast dit reservaat bezoekt, doen er hun voordeel mee. Het is langzamerhand een ideaal pa lingwatertje geworden. Alleende gladakkers willen niet bijten. Uren kan een hengelaar proberen beet te krijgen, maar het zal hem niet lukken, aldus de heer P. Baas, die dit reser vaat voor de Vereniging het Noord hollandse Landschap vanuit zijn wit gepleisterde boerderijtje onder voort durende controle houdt en aan het krijsen der meeuwen kan horen, of er vreemdelingen in het gebied zijn door gedrongen. De heer Baas vertelt ons, dat het aantal broedende kapmeeuwen hier de laatste jaren wel wat erg groot wordt. Niet alleen verjaagt de meeuw lang zamerhand vrijwel al het andere ge vogelte, dat hier gewoonlijk broedde eenden en koeten maar ook hou den ze er een minder prettige gewoon te op na. Met hun uitwerpselen kalken ze de grasbermen, die om de Kleiput liggen, helder wit. En de vijf koebees ten vao de heer Baas denken er een voudig niet meer aan dat gras te vreten. In de Put Met een paar laarzen, die de heer Baas ons welwillend leende, zijn De dochter van de heer Baas is voor de meeuwen een vertrouwde figuur. Voor haar op de grond ziet u drie nesten met eieren. (Foto Kuiper) we de Put in getrokken. Er staat mis schien een halve meter water i n de plas. Maar dat water kan men mijden. Niet de modder, waarin men af en toe tot over de enkels wegzakt, wanneer men de nesten met eieren en jongen in de drooggevallen rietkraag wil be naderen. Het zijn naar meeuwen-gewoonte uitermate slecht verzorgde nesten. Een rietpolletje door de rietwortels iets uitstekend boven de grauwe klei er omheen dat nauwelijks verzacht is met wat droog riet of veren. En daar in liggen dan kaal en onbeschermd de twee of drie bruin-groen gevlekte eitjes, of de bruinkleurige donsjongen. De verstoorde ouders gieren boven het hoofd van de rustverstoorder. Als bommenwerpers duiken ze op hem af, benaderen hem dikwijls angstig kort, om dan luid krijsend even voor hem in de lucht te blijven staan op nauwe lijks handreikens afstand, alvorens „pieuwend" af te zwenken naar een nieuw uitgangspunt voor een volgende duikvlucht. Het gegil is werkelijk angstaanjagend, door het grote getal meeuwen dat in het geweer gekomen is om deze rustverstoorder uit het ge bied te verjagen. Waarmee we maar zeggen willen, dat we het dorado na betrekkelijk korte tijd waarachtig niet alleen verlaten hebben, omdat we onze nieuwsgierigheid naar de eier- en jongen-nesten voldoende bevredigd achtten.... Ook onbekendheid met de grens van kwaadheid, waartoe een meeuwen-ouderpaar te brengen is, al vorens tot een werkelijke aanval over te gaan een massale aanval dan na tuurlijk hebben ons doen deinzen. Van verre hebben we de kolonie nog even gesignaleerd, waarin de rust weldra was weergekeerd. En mijme rend begrip gekregen voor de ver jaagde eenden, die hier pas weer ko men nestelen, wanneer de kapmeeu wen de Kleiput zullen hebben ver laten.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7