Westen stelt wederom conferentie van Grote Vier voor VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Gromykos reaciie negatief Zedenschandalen in Enkhuizen „Teleurstellend" Truman schort intrekking van de economische steun tijdelijk op Mohammed Yamin is afgetreden Perzische eisen onaanvaardbaar Geen duizend, maar500Nederlanders naar de Jamboree in Oostenrijk Dertig personen kwamen in de vlammen om Kolt B-eóted Weerprotesttegen „Kleine Blokkade" Als zij provinciaal orkest wordt Premie voor woningsplitsing ver'aagd Van f2400 tot f2100 Zaterdag 6 Juni 1951 76e Jaargang No. 11130 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna iiiiiiiiiuiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiuiiaiiiiiiitiiiiHiiiiininiiiiiiiiwiiiiiiiiüflHiiiiiiiiiüü Vele kinderen werden verleid Kloof tussen plannen van Ike en strijdkrachten Nog geen beslissing over de Wesiduitse sirijdmachi W.-Duitsland mag voor 170 millioen invoeren Weerbericht Stalin op televisiescherm te Hoogeveen De uitvoer naar communistische landen Verscherping van de controlemaatregelen Indonesische regering krijgt gelegenheid, om haar program uit te voeren Gaat thans ook minister Pellaupessy heen? Degrelle in Argentinië Geheim evacuatieplan der Britten Kampvuren op de Alpentoppen Allen voor een Drijvende jaarbeurs Met tegen-maatregelen wordt nog gewacht Kans voor HO.V. In 1952 twee divisies Materiaaltekort is grote handicap Ook tuinbouwarbeiders krijgen 5 pet verhoging BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTE IN Directie: 3. BIJLSMA en C. KRAK fiOHRMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal 1 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten DK Westers« Plaatsvervangers hebben gisteren op de 71ste vergadering te Parijs aan Gromyko een nota overhandigd, waarin Rusland wordt voorgesteld dat een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier wordt gehouden zonder dat de plaatsvervangers nog verder over de agenda spreken. De westelijken staan op het standpunt, dat de plaatsvervangers onmogelijk nog voortgang kunnen maken. Hoewel in de nota wordt gezegd, dat het Atlantisch verdrag en de Amerikaanse militaire bases niet binnen de competentie van een ministersconferentie vallen, zou niets de Russische minister van buitenlandse zaken beletten te spreken over wat naar zijn mening de oorzaken van de inter nationale spanning zijn. De reactie van Gromyko op het nieuwe verzoek werd echter „zeer negatief" genoemd. In Enkhuizen is de laatste weken verbijstering gewekt door het openbaar worden van een aantal zedenmisdrij ven, ftaarbij méér dan vijftig personen meest jeugdige jongens en meisjes betrokken zijn. Negen personen, waaronder een tandarts en twee man nen van boven de zeventig jaar, zijn aangehouden. Het schijnt, dat men te maken heeft met los van elkaar staande groepen en gevallen en dat het kwaad sinds geruime tijd heeft voortgewoe kerd. Bekend is onder meer, dat zowel de 72-jarige R. als de 77-jarige v. d. W. gearresteerd werden wegens het ple gen van ontuchtige handelingen met kinderen. In April werd reeds de 48- jarige V. gearresteerd wegens het ple gen van onzedelijke daden met jongens beneden de leeftijd van 16 jaar; met de arrestatie van twaalf betrokkenen sloeg de Rijkspolitie ter plaatse haar eerste grote slag. Als gevolg van scher pe verhoren kwam geleidelijk-aan het kwaad in zijn gehele omvang aan het licht en kon de politie verder ingrij pen. In tal van gezinnen te Enkhuizen is door de ontdekking van deze schanda len en de gevolgen daarvan groot leed ontstaan. De deernis met de misleide kinderen en hun ouders is algemeen en de bevolking is de Rijkspolitie uiter mate dankbaar voor het uitmesten van deze Augiasstal van ongerechtigheden. Generaal Omar Bradley, voorzitter van de verenigde chefs van staven der V.S., heeft Vrijdag te Washington te genover journalisten verklaard, dat be langrijke besluiten ter voltooiing van de Westeuropese defensieplannen wor den opgeschort tot na de Franse ver kiezingen van morgen. De staf van generaal Eisenhower is georganiseerd, functionneert en maakt plannen, aldus Bradley. Hij voegde vl echter aan toe, dat er een „grote kloof is tussen de plannen en de strijdkrach ten. In antwoord op een vraag over be richten, dat een Westelijke geallieerde commissie een Westduitse strijdmacht van tien divisies had aanbevolen, zei Bradley: „Die gehele zaak wordt nog besproken. Wij gaan daar over spreken op een bijeenkomst van de verenigde chefs van staven." De raad der O.E.E.S. heeft besloten toe te staan, dat West-Duitsland in de maanden Juni, Juli en Augustus V00J 170 millioen dollars invoert per maand. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen zal er per maand voor 50 millioen dollars aan gecontingenteerde goederen worden ingevoerd, voor 75 millioen dollars aan goederen die voorheen tot de geliberaliseerde invoer behoorden en voor 27 millioen dollars aan goederen, die tot de z.g. derde sector behoren. De invoercontingenten voor de verschillen de landen zullen 18 Juni worden gepu bliceerd. Verwachting tot Zaterdagavond. Droog en vrij zonnig weer met een matige Westelijke wind. Ge matigde temperaturen. ZONDAG: Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 19.18, onder 2.00. MAANDAG: Zon op 4.19 onder 21.02. Maan op 20.47, onder 2.31. yERWIJL Davies, Jessup en Parodi gisteren gelijkluidende nota's aan Gromyko overhandigden, hebben de drie Westelijke ambassadeurs te Mos kou bovendien afschriften der nota s doen toekomen aan de Russische minis ter van buitenlandse zaken. Volgens de nota's zou de ministerconferentie ge houden kunnen worden op basis van de grote mate van overeenstemming, die de plaatsvervangers te Parijs reeds hebben bereikt. Een Westelijke woordvoerder ver klaarde gisteren na afloop van de ver gadering van de plaatsvervangers, dat „Gromyko slechts enkele korte voorlo pige opmerkingen maakte en zei. dat het duidelijk was, dat de houding der Westelijke mogendheden ongewijzigd was". De Britse plaatsvervanger Da- vies noemde Gromyko's negatieve re actie ..hoogst teleurstellend". ..Als de Russische regering thans ons voorstel afwijst, is het duidelijk, dat zij geen vergadering van de ministers wenst", aldus Davies. De Franse plaatsvervanger Parodi zei, dat in het Westelijke voorstel geen formele agenda wordt geëist. HJt vormde een nieuwe poging om uit de impasse te geraken. Amerikaanse functionarissen te Was hington zijn optimistisch gestemd. Zij verwachten een spoedig antwoord van de Sowjetunie. Enige functionarissen geloofden, dat men door de verzoenen de toon van de nota een goede kans maakte, dat Moskou de uitnodiging zou aanvaarden. Zij zeiden, dat de voorlo pige datum voor de voorgestelde bij eenkomst nog steeds 23 Juli was. De radiohandelaar J. Mersman uit Hoogeveen, die een vrij ge regelde televisie-ontvangst van de Philips-uitzendingen op zijn toestel doorkrijgt, ontving gis teravond op een nabijgelegen golflengte een ander beeld van veel grotere sterkte. Ka enkele storingen drong het borstbeeld van Stalin door, tvaaronder een Russische tekst. Ook kwam een beeld van een omroepster door. die sprak in een Slavische taal Radioamateurs en technici zijn zeer verbaasd door de scherpte van deze zender. President Truman heeft Vrijdag een tijdelijke opschorting bekend gemaakt van de toepassing van de wet op het intrekken van economische steun aan landen, die strategische goederen naar de Sowjetunie en de met haar verbon den landen uitvoeren. Truman zeide, dat deze stap genomen was door de nationale veiligheidsraad der V.S. De raad deed tegelijkertijd een Het conflict in Indonesië over de vrijlating van 950 politieke gevangenen heeft inderdaad geleid tot het aftreden van minister Moh. Yamin. Hij heeft verzocht, zijn portefeuille te mogen te ruggeven, welk verzoek door de rege ring is ingewilligd, zo deelde de premier. Sukiman, Vrijdag bij het regeringsant- woord in tweede termijn bij de debat ten over de regeringsverklaring méde. De premier heeft het parlement ver zocht, de regering gelegenheid te ge ven haar program uit te voeren, welk verzoek met 119 tegen 30 stemmen is ingewilligd. Als opvolger van Moh. Yamin wor den genoemd prof. Supomo en Wong- sonegoro, die thans minister van onder wijs is. Sukiman deelde mede, dat er bij ae vrijlating een onjuistheid was begaan. Er waren personen op vrije voeten ge steld, die niet geheel aan de gestelde eisen voldeden. De vrijlating is tot na dere datum opgeschort Enkele vrijge latenen zijn intussen opnieuw gearres teerd. Inzake Westelijk Nieuw Guinea ner- innerde Sukiman er aan, dat de rege- ring-Natsir uit ging van het standpunt, dat de onderhandelingen slechts kon den worden hervat op basis van de sou- vereiniteitsoverdracht aan Indonesië. De regering zal uitzien naar wegen, om dit besluit uit te voeren De voorwaar den, waarover is onderhandeld, golden tot 27 December 1950. Zij zijn thans niet langer geldig. Volgens sommige geruchten zou ook Pellaupessy, minister van algemene za ken en speciaal belast met de kwestie- Nieuw-Guinea, willen aftreden. „La Libre Belgique" meldt uit „wel ingelichte bron", dat de voormalige Belgische Rexistenleider Degrelle ..zj"*- momenteel in Argentinië op een bui tenverblijf in de buurt van ,Buenos Aires bevindt. In gezaghebbende Britse kringen is gisteren verklaard, dat de Perzische eis betreffende betaling van de totale op brengst van de verkoop van olie van 20 Maart af in zijn huidige vorm absoluut onaanvaardbaar is. Basil Jackson, hoofd van de delegatie van de Anglo-Iranian te Teheran, heeft het Perzische ultima tum, dat de besprekingen niet zouden kunnen beginnen, voordat de maat schappij er in had toegestemd de 75 pet. te betalen, naar Londen verwezen. De resterende 25 procent zou voor eventuele compensatie-aanspraken van de maatschappij opzij gelegd worden, zo werd er in de Perzische eis aan toe gevoegd. In officiële Perzische kringen was men algemeen van oordeel, dat de En gelsen geen andere keus hebben dan de eisen in te willigen, of de kans te lo pen de olie-installaties te verliezen. In gezaghebbende kringen te Aba- dan is gisteren verklaard, dat een ge heim plan gereed is voor de algehele evacuatie van al het Britse personeel der Anglo-Iranian met hun gezinnen uit Abadan en indien noodzakelijk ieder ogenblik kan worden uitgevoerd. Binnen tien minuten na ontvangst van een codewoord op centrale punten zou- In verband met de door de regering aangekondigde versoberingsmaatregelen zal het Nederlandse contingent verken ners, dat in Augustus aan de Wereld jamboree in Oostenrijk zal deelnemen, niet duizend, maar vijfhonderd padvin ders omvatten. De Nationale Padvin- dersraad heeft een strenge selectie toe gepast, teneinde een zo waardig moge lijke vertegenwoordiging te bevorderen BRAND IN TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN EN WEZEN Tenminste dertig personen zijn om het leven gekomen bü een brand in een R.K. tehuis voor ouden van dagen en wezen in het Centrum van Montreal. Een uur na het uitbreken van de brand stonden de vijf verdiepingen van het gebouw in vlammen. Honderdvijftig brandweerlieden, geassisteerd door een groot aantal politieagenten, bestreden het vuur. Naar men gelooft, zijn de slachtoffers merendeels oude vrouwen, die op de bovenste verdieping woonden. Op de vijfde verdieping woonden ook verscheidene blinden. In het gebouw waren 200 wezen en 200 ouden van dagen gehuisvest. Volgens de laatste berienten zijn de kinderen in veiligheid gebracht. Onder de Nederlandse deelnemers be vindt zich een volledige muziek-band. Bovendien zijn de jongens van plan om op de jamboree een eigen mondorgel orkest te vormen, waarmee zij bij ver schillende gelegenheden willen optre den. Verschillende padvindersgroepen zijn er in geslaagd de deelnemingskosten van één hunner gezamenlijk te verdie. nen, zodat uit alle delen van Nederland vertegenwoordigers aanwezig zullen zijn. Het geld voor de uitverkorene werd bijeengebracht door de verkoop van oude flessen en oud papier, de ver koop van patates frites en het organise ren van complete kermissen en jongens circussen. Met de organisatie van deze zevende wereldjamboree is een bedrag gemoeid van f 960.000, dat voor een belangrijk deel door de jongens zelf wordt opge bracht. Leden van de Oostenrijkse Alpen clubs zullen op de bergtoppen rond het jamboreeterrein honderdvijftig reus achtige vuren ontsteken. Onder de oe- woners is een onderlinge wedloop ont staan om deze vuren aan te leggen op zo hoog mogelijke punten. Thans reeds worden grote voorraden hout naar bergtoppen op 1000 tot 2000 meter hoogte gesleept. CEN DUITSE STUDENT had koning Faroek als huwelijksgeschenk een potje mosterd gestuurd. Deze week kreeg hij een dankbrief uit Cairo, „voor de fijnzinnige gedachte, die aan het geschenk ten grondslag ligt"U Trouwens, bonthandelaren weten ook waar Abraham de mosterd haalt. Men zie slechts hun etalages, waar mantels liggen uitgestald onder namen als „Baltic Lion", „Electric Seal". „Frencb Chinchilla", of een der dertig andere (fraaie) namen, die echter allemaa' betekenen, dat de betreffende dure spullen van.... konijnenvel zijn ge maakt In Amerika heeft men echter maatregelen genomen. De regering heeft bevolen, dat al dergelijke man maar één aanduiding mogen dra „Konijn"!! Het geval van nro fessor Curie wordt ook curieus ge noemd Hii mag niet deelnemen aan het op 19 Juni te houden congres van het Britse vredescomité". D Wat de politie een 32-jarige Haagse naaister toevoegde, klonk ook wel stekelig. Ze had in tien werkhuizen (morele) ste ken laten vallen, door zich sieraden ll)llllillllll!l!!llll!l!lll!llllllllllllllllllll!llll!lll!l!!l!!!!!!!ll!ll!ll!!!ll!IIIIIIIIIH!!l!!ll en linnengoed toe te eigenen. Na haar arrestatie heeft ze alles bekend en toe gegeven, dat van haar optreden geen steek deugde. Wat een andere Ha genaar overkwam is niet iets om de 'raak mee te steken. Het driejarige tels gen Over duizend jaar graven ze onze bedden op. zoontje van een familie probeerde na melijk de sigarenaansteker van zijn vader. Het ding werkte. Papa is de sigaar. De schade door binnenbrand bedraagt 700 gulden. Een overstro ming kost anders ook kapitalen. De watersnood in Slavonië heeft voor meer dan 320 millioen gulden schade aangericht. O En als u dan nagaat, dat Engeland in ruim een jaar tijd een tiende van zo'd bedrag heeft besteed aan het onderwijs, het onderzoekings werk en het algemeen welzijn in zijn koloniën, dan spreekt zo'n cijfer wel. D Nu zijn de Britten lieden van voor uitgang. Zelfs de Britse leeuw heeft tegenwoordig straalaandrijving! In een rede over de herbewapening zei de directeur van het Hawker-Siddeley Concern „dat de Britse leeuw een nieuwe fase van zijn leven is begon nen. ditmaal met straalaandrijving". L Maar het meest verbijsterende bericht over de vooruitgang komt uit Guate mala. Deze staat heeft geen buiten landse schulden meer. De laatste 400.000 dollar zijn de vorige week be taald! den de Engelsen met alle mogelijke ver voermiddelen Perzie verlaten. Ver klaard werd dat bijvoorbeeld een Per zisch besluit om de toevoer van ruwe olie naar de raffinaderijen stop te zet ten, aanleiding tot een dergelijke stap zou kunnen zijn. Deskundigen van de Anglo-Iranian zijn van oordeel, dat de raffinaderij van Abadan zonder de Britse staf bin nen enkele uren niet meer zou werken. beroep op de landen, die Amerikaanse steun ontvangen, om hun controlemaat regelen t.a.v. de uitvoer van strategi sche goederen naar communistische landen te verscherpen. De wet, het amendement-Kern ge noemd, naar de indiener Senator James Kem, zou Maandag in werking treden. De wet hield de mogelijkheid in voor de nationale veiligheidsraad te verkla ren, dat het niet in het belang van de veiligheid der V.S. zou zijn de hulpver lening in te trekken. De raad verklaar de, dat de algemene maatregel zo spoe dig mogelijk vervangen zou worden door bepalingen, uitgegeven volgens welke het in het belang van de Ame rikaanse veiligheid zou zijn, Noorwegen en Oostenrijk van de voorzieningen van de wet uit te zonderen. Hoewel de Russische autoriteiten nog niet geantwoord hebben op de Wester se protest-nota inzake de onlangs inge stelde „kleine blokkade" van Berlijn, hebben de drie Westerse commandan ten een tweede nota gezonden aan Ser- gei Dengin, de vertegenwoordiger van de Sowjetrussischc controle-commissie. Met economische tegenmaatregelen zal worden gewacht totdat een antwoord van de Russen is ontvangen. Volgens geallieerde functionarissen zou een „tegen-blokkade" Oost-Duitsland op de duur meer schade berokkenen dan de tegenpartij. Er zijn aanduidingen, dat de Russi sche autoriteiten niet geneigd zijn de „kleine blokkade" tot een volledige cri sis te laten uitgroeien. Inmiddels is gisteravond een spoedvergadering van de West-Berlijnse gemeenteraad gehou den ter bespreking van een noodvoor ziening voor het vervoer van goederen naar West-Duitsland. Sergei Dengin heeft op zijn beurt nogmaals bij de Amerikaanse comman dant geprotesteerd tegen sabotage-da- den op de bovengrondse spoorweg in de westelijke sector, die onder Oost duits beheer valt. Volgens Dengin zou den diefstallen van eigendommen van de spoorweg gepleegd zijn. Voorts eist hij vrijlating van de vier onlangs ge arresteerde Oostduitse politie-ambtena ren. De „Rain ha Santa lsabel", het voormalige Portugese smokkelzeil- schip van 730 ton dat door vier ondernemende Nederlanders als drijvende jaarbeurs ingericht wordt. Het schip, dat omgedoopt zal worden in „De Vliegende Hol lander" zal met Nederlandse pro ducten naar Zuid-Amerika gaan om te trachten de markt aldaar te winnen. Leider van deze „sportief- zakelijke onderneming" is de heer A. A. Ammerlaan uit Den Haag Naar het Haarlems Dagblad verneemt zijn er gegronde redenen om, hoewel de beslissing nog niet is afgekomen, aan te nemen, dat het Rijk zal willen medewerken om het voortbestaan van de Haarlemse Orkestvereniging moge lijk te maken. Dit zal dan evenwel al leen mogelijk zijn, als er een provin ciaal orkest van gemaakt zal worden. Daarvoor zal dan de medewerking ver kregen moeten worden van de provin cie Noord-Holland als ook van verschil lende gemeentebesturen. Nederland zal in 1952 direct kunnen beschikken over twee divisies. De ene is met Engels, de andere met Ameri kaans materiaal uitgerust. Ons land zou het volgende jaar een nog grotere militaire kracht op de been kunnen brengen, wanneer wij zekerder zouden kunnen zijn van de levering van het nodige materiaal. Dit is nog onvol doende voorhanden; dat baart de mi litaire autoriteiten de meeste zorg. Zo beschikt ons leger over minder tanks dan het tenminste nodig heeft. De hoop bestaat echter, dat de tekorten snel zullen kunnen worden aangevuld, wanneer de Amerikaanse wapenpro ductie eenmaal op gang is. Dat mo ment kan niet ver meer zijn. Het College van Rijksbemiddelaars heeft bij beschikking van 8 Juni jl. het verzoek om ontheffing van de betaling van vijf procent loonbijslag in de tuin bouw afgewezen. Deze bijslag zal au aan tuinbouwarbeiders van 23 jaar en ouder met terugwerkende kracht van 19 Maart 1951 moeten worden uitbe taald. Voor de arbeiders van 19 tot en met 22 jaar is een vergunning van kracht, om de lonen volgens de beken de schaal te verhogen. Het maximum-bedrag, dat door rijk en gemeenten tezamen bij splitsing van woningen per nieuw-ontstane woning kan worden toegekend, is verlaagd van f 2400 tot f 2100. Tot du-. re kon voor elke door wo- ningsplitsu.g nieuw-verkregen woning waarvan de kosten niet minder dan f 201 er, ,:iet meer dan f 4200 bedroe gen, een premie worden toegekend van 60 procent van de splitsingskosten. De ze premie kon dus ten hoogste f 2400 bedragen. Het bedrag van f 4200 was afgestemd op de in het begin van 1948 geldende bouwkostennorm bij nieuwbouw. Sindsdien is de bouwkos tennorm echter enige malen verlaagd, zonder sat tot een overeenkomstige verlaging van het maximum der toe gelaten splitsingskosten werd overge gaan. Dit maximum is daarom •'-hans verlaagd van f 4200 tot f 3500 De ore mie voor woningsplitsing zal dus voort aan ten hoogste 60 procent van laatst genoemd bedrag of f 2100 bedragen De bij het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting in behandeling zijnde verzoeken om toekenning van een pre mie voor woningsplitsing zullen vol gens de nieuwe regeling worden afge daan.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1