ABRO Marine overtroefde de Landmacht met zes doelpunten Stad en Omgeving Burgemeester Rehorst reikte de verkeersdiploma's uit Ook aan het strand kan men nu onder toezicht baden Zaterdagavond premiere van ballet „De Stenen Fluitspeler' Subliem spel van midhalf Hendriks Betere resultaten dan verleden jaar Veilig Verkeer weet succes te boeken Wethouder afwezig Jaap van Amersfoort naar de Wereldjamboree Ons postduivennieuws Tussen Haaks en Kuifje He'derse meisjes debuteren in bewegingskunst Pianobegeleiding door Theo Schaatsenberg STRIJD OM R.A.O.-BEKER BESLIST O. en O. vanavond ,,Den Helder aan Zee" gaat Zaterdag open IN HET KORT Eerste uitslagen van het volleybaltournooi Kloek initiatief van de heer Minkema Het militaire elftal voor Zaterdag Klaassen andermaal „Loop'-winnaar Wieringen Nabetraching op de Wieringermeer-staking Enige t(jd geleden heeft men stellig wel al die meisjes en jongens opgemerkt, die, met een nummer om de arm. hun uiterste best deden om per fiets foutloos een gedeelte van onze stad te doorkruisen. Het ging hier om het Verkeers- examen van het Verbond van Veilig Verkeer, dat in zijn geheel 487 jeugdige scholieren danig op de proef stelde. Van dit aantal deelnemenden slaagden er 464. In 1951 werd dus een nog beter resultaat verkregen dan in 1950. Toen namen weliswaar meer jongens en meisjes aan de examens deel (537), maar het aantal gezakten bedroeg daarentegen zeven en zeventig. De voorzitter van de afdeling Den Helder van het Verbond van Veilig Verkeer, de heer H. Maarse, kon gister middag in de Witte-bioscoop behalve enkele honderden kinderen, die met spanning op hun diploma zaten te wachten, ook de burgemeester, mr. G. D. Rehorst, en de waarnemend-com missaris van politie, mr. J. Blanken, welkom heten. Hoewel de heer Maarse zeer tevreden was met de behaalde re sultaten, wees hij er de jongelui toch op, dat zij ook in de toekomst waardige weggebruikers behoren te zijn. In dit verband besprak de heer Maarse het punt voorrang, er op wijzende, dat men, al heeft men voorrang, toch wel dege lijk goed moet opletten. Dat alles nog niet volledig naar wens was verlopen, werd bewezen door een gemiddelde van twee en een halve fout. Burgemeester Rehorst feliciteerde de geslaagden vervolgens met het behalen van hun diploma's, aangevuld met een woord van waardering voor het be stuur van de afdeling, dat op haar beurt weer medewerking heeft geno ten van het onderwijzend personeel. De burgemeester achtte het van groot belang, dat reeds vroeg werd begonnen verkeers-vertrouwd te worden, temeer daar het verkeer nog elk jaar drukker wordt. De spreker verzocht de kinde ren geen enkel risico te nemen, en voortdurend in elke situatie het hoofd te gebruiken. En hierna overhandigde de burge meester aan een leerling van elk ''er deelnemende scholen de verkeersdiplo ma's. De resultaten waren: Openbare lagere school Julianadorp 18 deelne mers 14 geslaagd: OLS 2 Huisduinen 5 deelnemers - 5 geslaagd; OLS 4 Pasteurstraat 2525; OLS 5 Parallelweg 2928; OLS 6 Goversdwarsstraat 34 34; OLS 7 Oostslootstraat 2524; OLS 10 Vismarkt 28—27; Tuindorpschool Brakkeveldweg 2323; Bankaschool 31 —29; OLS 14 Weststraat 28—26; BLO- school Hector Treubstraat 3832; Groen van Prinsterer-school Koningstraat 19 18; Chr. Opleidingsschool Madoera- straat 40-^0; Rehobothschool Keizers gracht 29—26; R.K. Jongensschool Pol derweg 2523; Comeniusschool Vla mingstraat 34—33; Prot. Chr. School Breezand 2020; UK. School Breeza-u 2423, OLS 2 Breezand 1414. In totaal werden veertien leerlingen afge wezen; negen leerlingen vielen af door vertrek. Een extra vermelding kreeg de O.L.S. 2 uit Breezand, die met veertien leer lingen aan het examen deelnam. Niet alleen behaalden allen het diploma, maar bovendien werd in het totaal slechts één fout gemaakt. Na de prijsuitreiking volgde de ver toning van de film „Twee jongens en een auto". Deze rolprent werd ook ver leden jaar vertoond, en.met hetzelf de succes. De jeugd was opgetogen, en vooral de spannende achtervolging tus sen twee auto's werd bijzonder luid ruchtig gevolgd. De aanwezigen kregen een heldere verkeersles, die voor hen werd gedraaid door de heer Edzes van het Nederlands Verbond van Veilig Verkeer. Toen de voorstelling ten ein de was, kregen alle jongens en meisjes als extra beloning een reep chocola. absoluut veilig gemakkelijk, goedkoop! (Advertentie, Ing. Med.) Van de zijde van het gemeentebestuur wordt ons verzocht mede te delen, dat de wethouder van Onderwijs en Vis serij, de heer L. F. van1 Loo, wegens vacantie uitstedig is tot en met Zater dag 30 Juni. Er gaat ook een verkenner van de St. Nicolaasgroep uit Den Helder naar de Wereldjamboree in Oostenrijk. Jaap van Amersfoort zal daar de troep ver tegenwoordigen. Dat hij kan gaan, is voornamelijk te danken aan het slagen van de halve kilometer-actie. Vele stadgenoten namen enkele halve kilometers van de reis Den Helder Oostenrijk voor hun rekening. Hieronder geven wij thans de nunv mers waarop het lot een prijsje liet vallen: 44, 84, 88, 114, 166, 212, 279, 337, 368, 400, 499, 529, 541, 555, 600, 657, 718, 754, 816, 819, 894, 941, 982, 1002, 1059, 1111, 1181, 1199, 1207, 1298, 1326, 1351, 1415, 1486, 1514, 1593, 1617, 1659, 1704, 1756, 1808, 1849, 1933, 1965, 2014, 2097, 2118, 2156, 2206, 2289, 2301, 2366, 2400, 2461, 2505, 2587, 2657, 2716, 2770, 2815, 2866, 2901. Deze prijsjes kunnen worden afge haald hedenavond van zeven tot acht uur, en Donderdagavond 28 Juni, even eens van zeven tot acht uur, bij vaan drig Gabtevoort, Westgracht 3. De postduivenvereniging „Hollands- Noordpunt" hield een wedvlucht met oude duiven v. Chateauroux (718 km) af. In verband met de heersende mist konden de vogels niet op het vastge stelde tijdstip in vrijheid worden ge steld. Dat gebeurde nu de volgende dag om 5.35 uur met kalme ZW-wind. De eerste duif arriveerde om 17.17.42 uur. De prijzen werden als volgt be haald: J. Zoon 1, 4, 7 13; K. Brons 2; P. Mallee 3, 14; Schreuder 5; A. Felkers 6, 9, 10, 11; J. Borst 8; D. van Reek 12. Het Engelse motorjacht „Lena- mill", op weg van Bremerhafen naar Dover, heeft gisteren gedurende enige uren in Nieuwediep gelegen. Hr. Ms. mijnenveger „Marken" is gisteren naar het Bassin gegaan. De tien Britse motorboten, die Maandag binnenliepen, hebben gisteren hun oefenreis voortgezet. Gistermiddag om twee uur is Hr. Ms. korvet „Batjan" naar zee vertrok ken. De sleepboot „Hercules", die het lichtschip „Terschellingerbank" naar Rotterdam heeft gebracht, keerde gis teravond in Den Helder terug. Het is morgen hoog water om 9.45 en 22.30 uur, en laag water om 3.45 en 16.35 uur. De temperatuur van het zee water was 16,2 graden Celsius. De leerlingen van de Heiderse Balletschool, die bijna vier jaar lang in de be slotenheid van het leslokaal de schone bewegingskunst hebben leren beoefenen, zijn nu zover gevorderd dat zij met een gerust gemoed de eerste uitvoering in het openbaar kunnen geven. Wij berichtten reeds, dat hun debuut op Zaterdag avond 23 Juni in Casino zal plaats vinden. Inmiddels is de generale repetitie voor deze première reeds achter de rug. Wij zijn getuige geweest van de toewij ding en de ambitie, waarin tijdens deze laatste repetitie onder de bekwame lei ding van de choreografe Greetje Donker aan de fijne puntjes werd gewerkt. ging van het optreden der danseresjes een zodanige suggestie uit, dat wij niet twijfelen aan het welslagen van de Zaterdagavond onder algemene leiding van de heer G. C. Siebeling te geven uitvoering. Instructieve inleiding De opvoering van „Dè stenen Fluit speler" zal worden voorafgegaan door verschillende ballet-oefeningen, welke de toeschouwers meer vertrouwd kun nen maken met de taal der bewegin gen. Men zou dit een openbare les kunnen noemen, waarin als overgang tot „De stenen Fluitspeler" enkele klassiekee dansen zullen worden uit gevoerd. Wie de verrichtingen van de Hei derse Balletschool wil bijwonen, kan zich morgenochtend van elf tot één uur in Casino verzekeren van een be sproken plaats. Zaterdagavond voor de aanvang zijn aan de zaal nog kaar ten verkrijgbaar. Het ballet „De stenen Fluitspeler", waarvan het scenario door Mya Bren- nenraedts werd geschreven, vormt de hoofdschotel van het menu, dat de toeschouwers Zaterdagavond krijgen voorgezet. Een dertigtal jeugdige bal lerina's zal, met muzikale ondersteu hing van de heer Theo Schaatsenberg (piano), het sprookje uitbeelden van het kleine marmeren fluitspelertje, dat na het middernachtelijk uur uit zijn verstarring ontwaakt. De klok slag van twaalf uur opent de poort naar de wereld der elfjes en kabou ters, de wereld der betovering van alles wat leeft in de natuur. Een arm zwerfstertje uit de mensenwereld komt terecht in sprookjesland. Van de kostbaarheden, die de elfenkoningin haar schenkt, kan het meisje een ryk leven leiden in een paleis, maar zij verlangt terug naar het geluk dat zij in sprookjesland heeft gekend. Weer gekleed als bedelares gaat zij dezelfde weg als toen zij nog arm was, maar nu wil de elfenkoningin het meisje in een boom veranderen. Het fluitspeler tje en alle bewoners van sprookjesland smeken hun koningin om genade voor het arme meisje. De elfenkoningin geeft toe en dan mag het zwerfstertje ook elfje worden en altijd in het ge lukkige sprookjesland blijven. Zulk een sprookje, waarin een be roep wordt gedaan op de fantasie van de toeschouwer, leent zich uitstekend voor een uitbeelding door middel van ballet en solodans. De heer Theo Schaatsenberg. die de begeleidings- muziek arrangeerde, schreef ook een kleurrijke ouverture waarin de voor naamste motiefjes uit het gehele bal let zijn verwerkt. Reeds tijdens de generale repetitie zonder de costuums en de verdere decoratieve verzorging. Onze nationale spil Terlouw is een speler met uitzonderlijke kwaliteiten. Dat staat als een paai boven water. Zijn naam wordt in de internationale voe a wereld met eerbied genoemd. En hij verdient dat ook ongetwijfeld. t\ij ara"e" ons nu zo langzamerhand evenwel af, welk een mannetjesputter Terlouw oo is, zo h(j nog beter speelt dan de Vitesse-man Hendriks, die gisterai on e grote ster was in de „O. en 0."-ontmoeting tussen Koninklijke Marine en o ninklijk Landmacht om de R.A.O.-wisselbeker. Deze Arnhemse crack heeft het nog niet verder gebracht dan het Oostelijk elftal, hoewel hij onzes inziens nog beter voor de dag kwam dan verleden jaar. Het lijkt ons wenselijk, deze ne en twintig-jarige Hendriks eens een zeer serieuze kans te geven voor e Nederlands elftal. Het zou volledig verantwoord zijn. éénpiaal op het allerlaatste moment het leder met een spectaculaire duik van de schoen van middenvoor Stephan (Heracles), een talentvol speler, die gisteravond weinig geluk had. De Landmacht kwam steeds terug met ver- doorgevoerd samenspel, leuk om te zien, maar het sorteerde geen effect te gen het achtertrio Snelders (Zaandijk) - Hendriks-Beelen (PSV). Daarbij bezon digde vooral linksbinnen Kolkman (Go Ahead) zich aan terug spelen op de middenlinie, waardoor vrijwel elke aan val werd afgeremd. Bovendien stond daaf Hendriks, deze prachtige speler, die kans ziet de bal op veertig centime ter van de grond met het hoofd weg te slaan. De wedstrijd die gisteravond voor vijf en twintighonderd man pübliek )p de grasmat werd gebracht, heeft de Landmacht een verpletterende 6-0 ne derlaag opgeleverd. Hoewel deze cij fers sterk geflatteerd waren, was toch het Marine-elftal de toonaangevende ploeg. Was het niet zo, dat de leger- mensen veertien dagen geleden en spel letje demonstreerden om van te likke baarden? Startte de Landmacht niet als favoriet? De Marine heeft zich van de diverse voorspellingen geen zier aangetrokken. Het krijgsplan luidde: straf op de bal, geen risico! En deze leuze, afkomstig van spil Hendriks, heeft de Marine-ploeg van de eerste tot de laatste minuut bezield. De cijfers waren geflatteerd. Ontegenzeglijk. Maar de overwinning was meer dan verdiend! Technisch overwicht De Landmacht begon met een tech nisch overwicht, dat rechtsbuiten Pött- gens (Chevremont) al in de eerste mi nuten aan een scoringskans hielp. Zijn schot werd echter uitstekend gestopt door de snel reagerende Kauters (De Spartaan). Rechtsbinnen Homan van de Marine liet dat niet op zich zitten. Hij speelde zich behendig vrij, en zond een schot af dat men het beste als „hoei" zou kunnen betitelen. Gelukkig voor doelman Berberink ging de Dal naast. Maar na elf minuten kon Kniiif (H.R.C.) het eerste doelpunt voorbe reiden. De Nieuwedieper passeerde zijn mannetje kranig en besloot zijn ma noeuvre met een goed schot. Gerberink (Enschede) dook het leder dapper weg. evenwel voor de voeten van linksbuiten Van Ree (Roermond), die niet de min ste moeite had hem te passeren. (1-0). Vele prachtige staaltjes voetbal volgden elkaar zonder ophouden op. Wij zagen Gerberink een terug gespeelde bal met één hand vangen, en aan de andere kant kopte en schopte Hendriks in alle denkbare standen de bal uit het straf schopgebied. Keeper Kauters plukte Voor vanavond staan in het kader van de Militaire Sport week de zwemwedstrijden in het Marinebad op de Rijkswerf op het programma. Aangezien de ruimte op de galerijen beperkt is, kunnen deze wedstrijden alleen toegankelijk worden gesteld voor degenen die een toegangskaart bezitten. Vooral zwemlievend Nieuwediep zou zijn strand niet graag missen. Hoewel de strook helder zand niet uitzonderlijk breed meer is, trekt men toch het liefst daarheen om zich te laten braden in de zon of op te frissen in het zilte nat van de butsende zee. En toch gevoelen velen nog een afkeer jegens het strand, die twee oorzaken heeft. Velen vinden het bezwaarlijk zich zo maar midden tussen de badgasten aan en uit te kleden, terwijl zij bovendien een beetje bevreesd zijn hun gebundelde kleren onbeheerd achter te laten, wanneer de zwempartij zal beginnen. In het vervolg zal dit bezwaar niet meer bestaan, daar nabij de Donkere Duinen een strandpaviljoen is verschenen. De straatcollecte, die dezer dagen werd gehouden ten bate van de vereni ging „Het Zonnehuis", heeft f 381.70 opgebracht. De Julianadorper dames-zangver eniging „Ons eigen lied", o.l.v. de heer D. Ploeg, n'eemt Zondag deel aan een concours te Oostwoud. Zondag speelt JVC 1 te Juliana dorp een thuiswedstrijd tegen Vios II uit Warmenhuizen. Vanavond houdt de heer P. H. van Gijn uit Arnhem in de bovenzaal von café „Postbrug" een lezing met licht beelden voor de aquariumhoudersver- eniging „Rasbora". Dinsdagavond werden voor het door de afdeling Den Helder van de NeVoBo, georganiseerde volleybaltournooi de eerste wedstrijden gespeeld. De uitsla gen waren: Mulo—Debo 155, 1614; ZeemachtGem. Dienst 1917, 157. Het eerste optreden van Bebo was zeer bevredigend, en het meespelen in de volgende competitie is voor deze ploeg zeker aan te bevelen. Opvallend was ook het aardige spel van de Gem. Dienst, waardoor Zeemacht slechts met moeite kon zegevieren. Al in Januari is de heer Minkema, een zoon van Friesland, aan de uit voering van zijn plannen begonnen. Hij verbaasde er zich over, dat nog niemand in Den Helder op de gedach te was gekomen ergens aan het strand een badinrichting te exploiteren. Hij nam zelf het initiatief, pachtte een strook strand bij de Donkere Duinen, teneinde daar een paviljoen annex badinrichting te scheppen. Wij hebben daar gisteren een kijkje genomen, en zijn tot de conclusie geko- ftien, dat hier in een behoefte werd voorzien. Het paviljoen bezit een keu rig terrasje, met zitjes buiten in de zon, maar men kan ook binnen ver toeven, wanneer het weer zijn mede werking niet verleent. De heer Min kema bouwde alles tezamen met twee broers en twee zwagers, allemaal men sen die thuis zijn in het paviljoenleven. Het stuk strand biedt onder meer plaats aan een tiental kleedhokjes, vijf voor de dames en vijf voor de heren. Voordat men deze hokjes binnen gaat, ontvangt men van een juffrouw een houten bak. Daarin legt men zijn kle ren en schoenen, en het geheel wordt daarna aan de juffrouw in bewaring ge geven. Er is plaats voor honderd bak ken, zodat honderd klanten kunnen worden geholpen. Nabij de kleedhokjes zijn toiletten en twee zoetwaterdouches aangebracht. De heer Minkema legde zelf een pompinstallatie aan. waarbij hij er in slaagde reeds op drie en een krijgen, hetgeen haast onwaarschijnlijk lijkt, zo vlak bij het zoute zeewater. Maar de eigenaar van het trotse pavil joen moest ook stroom hebben. Daar toe legde hij een electrische leiding aan van de Zanddijk af dwars door de duinen. Intussen wijzen wij er op, dat hot strand van de heer Minkema voor nie mand verboden is. Men kan er rustig gaan zitten en zonnen, doch men mag er zich niet verkleden en er ook geen tenten plaatsen. Het is eigenlijk de be doeling, dat men op het gepachte strand onder toezicht kan baden. Ook in dit opzicht werd dus in een behoefte voor zien, daar natuurlijk in het bijzonder een oogje zal worden gehouden op de kinderen. Het paviljoen kan de bezoekers kof fie en andere verfrissende dranken schenken, en voor de hongerigen zijn er uitsmijters, worstjes en croquetten. Het geheel kan al enigszins worden vergeleken met Scheveningen, dat im mers in het groot dezelfde service biedt. De heer Minkema heeft zijn go- hele bouwsel zo gemonteerd, dat hij het in het najaar gemakkelijk weer uit el kaar kan halen en opbergen tot ie* nieuwe seizoen. Voorlopig voert de ini tiatiefnemer, die getoond heeft een »x- periment te durven wagen, vijf jaar de scepter over dit gedeelte van het strand. En Zaterdagmiddag om half drie «al burgemeester Rehorst het strandpavil joen „Den Helder aan Zee" officieel openen. Wij geloven niet, dat de heer Minkema van dat ogenbik af over be langstelling te klagen zal hebben. halve meter diepte zoet water te ver- Als het weer ten minste meewerkt. Aantrekkelijk spel Het spel bleef aantrekkelijk, ondanks het herwonnen Marine-overwicht, dat enkele minuten voor de rust tot nog een doelpunt leidde. Homan, stampend als Zatopek in een race van vele kilo meters, maar uiterst geraffineerd, trok er alleen op uit, legde al wat voor hem stond in de luren, en sloeg ook Gerbe rink met een laatste listige schijnbewe ging (2-0). Nadat scheidsrechter Wit de tweede helft had aangekondigd, verslapte 'iet tempo niet. De onaantastbare spanning bleef er trouwens tot het laatste fluit signaal in, ondanks de grote doelpun- tenvoorsprong van de Marine. En dat wil wat zeggen, bij een 4-0, 5-0 en 6-0 stand. Na zes minuten volgde een ogen schijnlijk ongevaarlijke Marine-aanval. Gerberink spreidde de benen vallend, en wilde de bal er tussen klemmen. Maar dat laatste lukte hem niet. Het leder kwam weer vrij, waarna Brink' man (S.C.H.) voor het laatste beslissen de tikje zorgde (3-0). Slechts weinige minuten later kreeg Homan het ander maal op de heupen. Uit een geweldig schot van de linkervoet suisde de ba! juist onder de lat door (4-0). Nog gaf de Landmacht het niet op. Geenszins terneergeslagen (zo ontbra ken toch ook Kammeijer en Hoekema in het elftal) werd weer middenuit ge nomen, om het nog eens te proberen. Maar het lukte niet. Wij zagen einde lijk de stelling Hendriks bij verrassing door Stephan genomen, toen laatst genoemde een rustig aangegeven balletje liet gaan, wel wetend, dat hij tegen de spil toch niet opgewassen zou zijn. Maar Hendriks wilde het duel aanvaarden, en ontdekte tot zijn verba zing. dat het slechts een list was. Hij herstelde zich niettemin tijdig en teza men met Snelders (Zaandijk) ontnam hij linksbuiten De Jong (Willem 2) aslnog de bal. Kolkman ondervond vrij wel direct daarop, dat vrouwe Fortuna zijn ploeg definitief de rug had toege keerd. Vlak voor het doel veranderde hij een voorzet plotseling van richting, maar nog trof de bal de veilige bor3t van Kauters. Bij een scrimmage voor het Landmacht-doel werd het vijfde doelpunt geboren. Het kan gemaakt zijn door Brinkman, Homan of Van Ree, wij kwamen er niet achter, daarvoor was het gewirwar van spelers te groot Maar Gerberink greep opnieuw mis (5-0). Gloeiende kogels Er waren daarna nog bijna dertig mi nuten te spelen. In die tijd schoot Ho man voor open doel hoog over, stopte Gerberink enkele straffe scho'.en, en bracht Brinkman van dichtbij de eind stand op 6-0. En de Landmacht ervoer, dat twee gloeiende kogels, respectieve lijk van De Waal (Hercules)) en Pött- gens. tegen de lat niets uitrichtten. En zo bleef het 6-0. waarmee de Marine te gen de verwachting in op bewonde renswaardige wijze voor de vierde maal beslag legde op de R.A.0-beker. En de spelers. Wij noemden er reeds enkele. Vermelden wij voorts nog de namen van de Landmacht-spelers Hue- genent (V.U.C.) en Klaassens (V.V.V) In de Marine-ploeg blonken nog uit: Wielhesen (Vitesse, Arnhem) en Wi'- lems (A.D.O.). Knijff kwam niet lot opmerkelijke prestaties. De kleine bruine linksbuiten Van Ree had h»t uitermate zwaar tegen de potige back Herklotz van H.B.S. De heer J. J. Landman, de voorzitter van het „Comité O. en O." reikte de prijzen uit. De Marine-ploeg won de beker weliswaar voor de vierde keer maar twee keer in de tijd, toen de L.&.K. nog niet van de partij was. De- vpfoia xr T3le" Jwerden dus niet mee geteld. Volgend jaar kan de Marine de R.A.O.-beker definitief in zijn bezit krijgen Maar..., dan heeft Hendriks inmiddels de militaire dienst verlaten En dat zal niet onopgemerkt blijven Er werden nog enkele prijzen uitge reikt, onder andere een blijvend aan- oA^n,.Van overste Mulder van de R A.O. Het Comité O. en O. had nog een beker voor de Marine-ploeg ter vervanging van het definitieve bezit van de wlsselpriis. Deze trophee werd door de luitenant ter zee S.D. der eer ste klasse J. C. H. Bol in ontvangst ge nomen. Gisteravond na afloop van de wedstrijd Marine—Landmacht werd in „Formosa" het Neder lands Militair Elftal samenge steld zoals dat Zaterdag zal aantreden tegen de eerste klasser A.G.O.V.V. uit Apeldoorn, met welke ontmoeting de Sportweek 1951 wordt besloten. Het elftal voor Zaterdag ziet er als volgt uit: doel: Kauters; achter: Kam meijer en Meines; midden: Wiel hesen, Hendriks en Klaassens; vóór: Overbeke, Stephan, Brink man, Homan en Röhrig. Bij de samenstelling van dit elftal werd er rekening mee ge houden, dat het nationale mili taire elftal in October in ons land de strijd zal aanbinden met de militaire vertegenwoordigers van Egypte. Mogelijk worden voor die wedstrijd nog wijzigingen aangebracht, doch in grote lijnen zal het elftal dan toch niet veel verschillen met dat voor Zater dag. In dit verband zal men zich misschien afvragen, waarcrm De Jong, Lugthart en Hoekema ontbreken. Dat is echter spoedig opgelost. De Jong zal niet van de partij kunnen zijn in verband met een Zondag te spelen pro motie-wedstrijd. Lugthart verlaat over enkele weken de dienst, zodat men in de toekomst van zijn diensten in het militaire elf tal geen gebruik meer zal kun nen maken. Hoekema. wellicht de aangewezen linksbuiten, is door ziekte verhinderd. Als reserves werden voor Za terdag aangewezen: De Rijk (MOC), Van de Biesenbos (HVC), Verbeek (Sparta), Willems (ADO) en Kolkman (Go Ahead) In de rust van de voetbalwedstrijd Koninklijke MarineKoninklijke Land macht werd de traditionle „Loop door Den Helder" over drie en een halve ki lometer gehouden. Er startten twaalf deelnemers, drie leden van de Lucht strijdkrachten en negen Marine-man nen, onder wie Klaassen. de winnaar van verleden jaar. Ook ditmaal kwam deze uitstekende loper als eerste bin nen. Hij liet 11 min. 44,8 sec. noteren en lag ruim honderd meter voor op Pastor, de bekende bokser, voor wie 12 min. 2 sec. werd afgedrukt. Wij waren niet in staat deze loop op de voet te volgen. Het bleek evenwel een scherpe strijd, die de deelnemers tot de grootst mogelijke krachtsinspan ning bracht. Het was opmerkelijk, hoe fris Klaassen door de finish kwam, in tegenstelling tot de andere deelnemers. Nummer drie was Schikhof (Marine) met 12 min. 11,1 sec., en als vierde kwam Schuier binnen. Deze Marine man liep de afstand in 13 min. 36,9 sec. Vijfde werd Versteeg (Marine). Bommer was als zesde aankomende de eerste LSK'er. Onder leiding van de heer H. A. Enklaar Jr. van de Heiderse Athletiek Vereniging kreeg deze „Loop door Den Helder" zijn beslag. De heer Landman overhandigde na afloop van de voetbalwedstrijd fraaie prijzen aan de vijf eerst-aangekomenen. De landelijk secretaris van het On afhankelijk Verbond voor Bedrijfs organisaties, de heer A. v. 4. Berg, sprak, op uitnodiging van de afdeling Wieringen, in hotel De Haan over de staking in de Wieringermeer, welke georganiseerd werd door de' EVC. In een helder betoog schetste spreker de feiten, welke aan deze staking voor af gingen, alsmede het standpunt dat werd ingenomen. Hij wees op de sta kingsparolen, welke door eei. klein groepje arbeiders de wereld waren in gezonden, doch stelde in het licht, dat een verantwoord besluit door de massa genomen dient te worden. Zelfs werd geen vergadering belegd om dit ge- localiseerd conflict te bespreken, ten einde daarna een staking in overwe ging te geven om redelijke eisen inge willigd te krijgen. Was de voorberei ding der staking, volgens spreker, fou tief, bovendien waren de gestelde eisen weinig reëel. Zij hadden daarom geen betekenis, omdat de praktijk anders was. Door practisch alle landbouwers werden n.1. reeds vóór de staking ho gere lonen betaald. Verder heeft de heer v. d Berg stil gestaan bij de positie der arbeiders beweging tussen de twee sterke mo gendheden, enerzijds Amerika, ander zijds Rusland. Ook werd gesproken over de grote havenstaking kort na de oorlog te Rotterdam. Als gevolg van een interruptie van de heer T. v. d. Laan. werd tevens het standpunt be paald ten aanzien van de lossing van wapenen. Na de pauze was er gelegen heid tot het stellen van vragen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2