Tweede Kamer bespreekt wijziging van sociale wetten Werken de mijnen efficiënt? N.V. Philips had een goed jaar Bezwaren tegen gevolgde procedure Een Duitse duikboot opgehaald Pleegkinderenwet werd aangenomen Het Indonesisch luchtnet door staking lamgelegd Tweede Kamer in haar oude woning terug Eerste Kamer bespreekt mijnwerkerspensioenen Geen prijsverlaging voor huisbrandkolen Wereldreis auto vliegtuig is morgen weer ten einde Bouwkas-directeur maakte valse acten op Prijsaanduidingsplicht voor de slagers Voorbereiding vordert Bezettingsdollars werden plotseling waardeloos ,,Van Oldenbarnevelt" is weer thuis Verdere brandjes bleven uit Allen instappen! Weer meer tegenstand in Korea mSS Omzetten en winsten t o.v. 1949 sterk gestegen 90.000 man personeel DE SOCIALISTEN KOMEN IN FRANKFURT BIJEEN Grensschendingen door VS toegegeven Gestapo-lid wegens misdaden in ons land veroordeeld Haags gezin ontsnapte op 't nippertje aan verstikking Bonn protesteert tegen vrijlating van verrader Industrie bleef ver op achter bij 5-jarenplan Mononuty verbaasd over actie ,,Door eeuwen trouw" DONDERDAG 21 JUNI 1951 iVan onze parlementaire redacteur). JJENZAAM ZAT de minister van Sociale Zaken, mr. Joekes, Woensdagmiddag in de Tweede Kamer achter de regeringstafel om de critiek aan te horen, die op een aantal voorstellen tot wijziging van sociale wetten werd geleverd. Het was een omvangrijke stof, die de Kamer tc beoordelen kreeg. In de eerste plaats een wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslagwet en de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers in verband met de op 1 Januari 1951 in werking getreden huurverhoging. In een overeenkomstig wetsontwerp, dat bedoeld is om de prijsstijgingen enigszins te compenseren, wordt de kinderbijslag ingevolge de kinderbijslagwet aanzienlijk verhoogd. Voor de kinderbijslagen ingevolge de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrewte trekkers zijn overeenkomstige voorzieningen voorge steld. Verder waren aan de orde een wets ontwerp tot verhoging van de inko mensgrenzen en de uitkeringsbedragen van de Noodwet Ouderdomsvoorziening en een wetsontwerp om de loongrenzen en de dagloongrenzen in de verschillen de sociale verzekeringswetten te ver hogen. Tenslotte had de regering voorgesteld de tijdelijke verhoging van 10 op de uitkeringen ingevolge de Noodwet Ou derdomsvoorziening van bepaalde ren ten, te brengen op 15 en op de onge valsuitkeringen tijdelijk 5 bijslag te verlenen. Bezwaren. Bij de beraadslagingen over deze wetsontwerpen, waaraan deelnamen Mevrouw Fortanierde Wit (V.V.D.) en de heren v. d. Born (P.v.d.A.), Sta pelkamp (A.R.), Haken (C.P.N.), De Kort (K.V.P.), Kikkert (C.H.) en Suur- hoff (P.v.d.A.), was men in het alge meen tegen deze incidentele wijzigin gen. De Sociaal-Economische Raad (S.E.R.) zal een uitvoerig rapport over onze sociale wetgeving uitbrengen en aangeven, welke veranderingen daarin behoren te worden aangebracht. Aan gezien de S.E.R. de stof in haar geheel zal behandelen, wenste men dit rapport af te wachten om vervolgens na rusti ge overweging tot een algehele, ver antwoorde herziening van onze sociale wetgeving te komen. Bovendien waren sommige afgevaar digden van oordeel, dat de progressie in de uit te keren kinderbijslagen te sterk is, waardoor de grote gezinnen, wat deze kinderbijslag betreft, wel op vallend worden bevoordeeld. De R.K. afgevaardigde de heer De Kort, was het met dit laatste bezwaar niet eens. De progressie is juist aangebracht op aandrang van de fractie van de K.V.P. Een bijzondere tegemoetkoming van de grote gezinnen vond hij alleszins ge rechtvaardigd. De socialistische heer Suurhoff pleit te voor vrijstelling van de eerste 100. eigen inkomen bij de berekening van de ouderdomsrente krachtens de Nood- K.L.M. vliegt door Het verkeer op het binnenlandse luchtnet in Indonesië is sedert vorige week lamgelegd door een staking van tweeduizend personeelsleden van de „Garuda Indonesian Airways". Ook het personeel van de Bataviasche Ver- keersmaatschappij heeft het werk neer gelegd, waardoor te Djakarta geen trams en bussen rijden. Beide stakin gen zijn een gevolg van de eisen van het personeel in verband met de Le- baran (Nieuwjaars)uitkering. „Het land gaat op deze manier naai de kelder", zeide de vice-voorzitter van het parlement, de heer Tambunan, sprekende over de stakingen. De KLM verwacht niet, dat de sta king bü de G.I.A. enigerlei vertraging zal teweeg brengen in de dienstuitvoe ring op de KLM-lyn Djakarta—Amster dam. wet-Drees, een gedachte waartegen over de regering afwijzend staat, aan gezien deze maatregel de staat 13 millioen zou kosten. Ook mevrouw Fortanierde Wit was principieel voor stander van deze vrijstelling, doch het argument had nog al indruk op haar gemaakt. Ten slotte waarschuwde de heer Suurhoff de regering, dat zij met vuur speelt door zo lang te wachten met een pensioenregeling voor de zeelieden. Heden woyit het debat voortgezet. De Kamer heeft voorts de Pleegkin derenwet aangenomen, alsmede drie amendementen erop, die allerminst de instemming van de regering hadden. Het betrof hier wijzigingen, die een verzwakking betekenen van de in de wet opgenomen controle-bepalingen. Illllllll!llill!lllllllllllllllllllll!illll!lllil!!lll!lllll!lllllll|l|||llllilllll!lllll|||llllllll||||||||||!l||l!|1|||gil Regering biedt gelukwensen aan (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamerleden hebben Woensdagmiddag hun vertrouwde ver gaderzaal op het Binnenhof weer be trokken. Een jaar lang hebben zij 's lands zaken in de Ridderzaal behar tigd. In die tijd is men met man en macht bezig geweest om de oude bal zaal van Prins Willem V te moderni seren, te verbeteren en te verfraaien. Het resultaat mag gezien worden. De voorzitter, mr. G. L. Kortenhorst, wenste de leden geluk met de terug keer naar hun vertiieuwde woning. Hulde bracht de voorzitter aan de grif fier van de Kamer, mr. Schepel, die een groot aandeel in de opstelling van de plannen gehad heeft. Namens de regering wenste hierna de minister van Sociale Zaken. mr. Joekes, de Kamer geluk met de terug keer in haar eigen gebouw. De afgevaardigden hoorden deze re devoeringen staande aan en gaven door applaus van hun instemming blijk. In een van de loges woonde de voor zitter van de Eerste Kamer, mr. Jonk man, de korte ceremonie bij. De pu blieke en gereserveerde tribunes wa ren dadelijk geheel bezet. (Van onze parlementaire redacteur). De heer Kramer van de P. v. d. A. bleek er Woensdagmiddag in de Eerste Kamer, waar de begroting voor 1951 van de Staatsmijnen in Limburg behan- derd wordt, niet gerust op, dat op alle mijnondernemingen op de meest offi- ciënte wijze wordt gewerkt. Hij verzocht de minister van Economische Zaken, prof. dr. v. d. Brink daarnaar 'n onderzoek in tc doen stellen en een rapport aan de Kamer over te leggen. Mocht dit rapport er aanleiding toe geven, dan wenste de heer Kramer, dat tüdig een of meer mijnen onder beheer gesteld zouden worden. Uit de cijfers van de minster was hem gebleken, dat de productie op twee particuliere mijnen in de laatste jaren afneemt, terwijl de Staatsmijnen en enkele andere particuliere mijnen een stijging van de productie te zien geven. bij de toepassing van dit beginsel mee te spreken. Nu eisen de omstan digheden vermindering van die bij dragen.. Dit punt hoort echter bij So ciale Zaken thuis. Samenvoeging van olie en kolen in één egalisatiefonds, zomede een tijdelijke egalisatie acht te de Minister ongewenst. Verlaging van de kleinhandelsprijzen voor de huisbrandkolen achtte hij onmogelijk. Tenslotte zei prof. v. d. Brink, dat hij binnenkort een ontwerp-gaswet bij de Kamer zal indienen. Deze afgevaardigde oefende scherpe critiek op het uitblijven van een over- heidstoeslag op de mijnwerkerspen sioenen. De heer Molenaar van de V.V.D. stelde enkele vragen over de onttrek king van de stookolie aan het egali satiefonds. De heer Van Santen (Comm.) be toogde, dat op pensioengebied schan delijke toestanden onder de mijnwer kers bestaan. De heer De Bruijn (KVP) wenste prijsverlaging voor de huisbrandkolen. Hij meende dat effi ciënter bedrijfsvoering in de mijnen geschikter is voor productieverhoging dan het instellen van langere werk tijden. In zijn antwoord zei de minister van Economische Zaken, dat bepaalde andere factoren het productiecijfer der particuliere mijnen drukken. Een rapport van de Mijnindustrieraad hier omtrent zal de minister ter vertrouwe lijke kennisneming ter Griffie depo neren. Bijdragen van de Staat aan de Pensioenfondsen van de mijn weners achtte de Minister principieel juist, doch concrete omstandigheden dienden De K.L.M.-Skymaster „Edam" ver trok gisteren uit Montreal met aan boord de Austin sportauto, voor het laatste deel van de reis om de wereld, die door vliegtuig en auto werd ge maakt. Men zou in een maand de aard bol rond gaan, doch men is r,u reeds een week op het schema voor. De „Edam" zal op Prestwick, in Schotland, landen, waarna de auto de tocht naar Londen zal maken. De witgeschilderde auto nu onder het stof is voor zien van de naam van zestien landen, die zij heeft gepasseerd. Waarschijnlijk zal de Edam na de volbrachte reis Vrij dagavond op Schiphol arriveren. De advocoat-generaal bü het Haagse gerechtshof, mr. Zaayer, eiste gister morgen bevestiging van de boete van tweeduizend gulden, die de Haagse rechtbank wegens valsheid in geschrif te en verduistering had opgelegd aan de 47-jarige hypotheek-makelaar W. van den B. Als directeur van een N.V. bouwkas had verdachte valse akten opgemaakt ter vergemakkelijking van de admini stratie van de bouwkas en zich admi nistratiekosten toegeëigend. De raadsman, mr. Van Rijckevorscl bepleitte op juridische gronden vrij spraak. De uitspraak volgt op 4 Juli. Minister Mansholt over: Ook vermelding van soort vlees en dier Op een herdenkingsbijeenkomst, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Algemene Nederlandse Slagers- bond, heeft Minister Mansholt mede gedeeld, dat binnenkort een nieuwe prijsaanduidingsplicht voor de slagers zal gelden. De aanduiding moet ook be trekking hebben op de vleessoort en de herkomst. In elke slagerswinkel die nen twee gelijkluidende lijsten te wor den aangebracht, waarop de prijs per eenheid, de juiste benaming van de vleessoort en de herkomst, dus het be treffende dier, zijn vermeld. De ene lijst moet leesbaar zijn voor het publiek in de winkel, de andere voor de voorbij gangers op de openbare weg. De nieuwe prijsaanduidingsplicht, die met instem ming van de Vakgroep Slagerij tot stand is gekomen gaat in op 5 Juli. Ze heeft geen betrekking op vleeswaren, die immers niet alleen door slagers worden verkocht. De minister zei voorts dat een zekere sanering, die een einde zal ma ken aan de ongebreidelde concurren tie in het slagersvak, de verwezenlij king nabij is, al zal deze vernieuwing met de nodige tact en vooorzichtig- heid moeten worden doorgevoerd. Men moet er doelbewust naar streven dat normale ontplooiingsmogelijkheden voor de bedrijven blijven bestaan, doch dat abnormale toestanden worden vermeden. Hoewel de eigenlijke P.B.O. nog niet bestaat kan toch reeds in deze richting worden gewerkt. FINSE MATROOS TE ROTTERDAM VERDRONKEN Een 28-jarige Finse matroos is gis ternacht bij het aan boord gaan van zijn schip in de Rotterdamse Schie- haven te water geraakt Na een half uur dreggen werd de drenkeling op gehaald. Kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten. Grondwetsherziening Nog deze zomer de eerste voorstellen De Staatscommissie voor de herzie ning van de Grondwet is thans zover gevorderd, dat zij nog deze zomer een interim-rapport zal kunnen uitbren gen. Hiertoe heeft zij na overleg met de regering besloten. Het is de bedoe ling, in dit rapport enkele voorstellen op te nemen, die dan nog voor het zo merreces van het volgende jaar kun nen worden behandeld. Hiertoe zullen waarschijnlijk behoren een voorstel tot wijziging van de procedure voor her ziening van de Grondwet en een voor stel tot uitbreiding van het aantal Kamerleden. Het interimrapport zal vermoedelijk midden Juli worden vastgesteld; de hierin vervatte voorstellen kunnen dan nog dit najaar bij de Tweede Ka mer worden ingediend De commissie zal intussen voortgaan met de opstel ling van een eindrapport. Amerikaanse geldzuivering Met behulp van de radio-omroep, legerkranten en zelfs door middel van telefoontjes is de Amerikaanse bezet tingstroepen in West-Duitsland gisteren plotseling medegedeeld, dat zij 's mid dags om 12 uur al hun doilargeld dien den in te leveren, daar dit op dat tijd stip waardeloos zou worden. De oude bezettingsdollars zouden worden omgewisseld voor nieuwe. Deze onverwachte maatregel werd genomen om de .zwarte handel een gevoelige klap toe te brengen. De zwarte hande laars toch kunnen hun dollarbezit niet inleveren om de eenvoudige reden, dat zij geen dollars mogen hebben. Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" is gistermorgen in Amsterdam aange komen na een rondreis via Australië en Indonesië, die ruim twee-en-een hal ve maand heeft geduurd. De emigran- tenreis naar Australië, die tengevolge van een aantal brandjes moest worden uitgesteld is ten slotte nadat het schip 1 April opnieuw zee had gekozen, zon der enig incident verlopen. Majoor A. K. Holthuis, districtshoofd van de rijkspolitie te water te Amster dam. heeft de reis meegemaakt en ver klaarde bij aankomst, dat de speciale bewakingsdienst, die door de maat schappij „Nederland" was ingesteld, bij zonder goed had gefunctionneerd. Twee extra stuurlieden en vijftien wachtslieden hadden constant voor de veiligheid van de passagiers gezorgd, terwijl de politie-ambtenaren het on derzoek, dat door de officier van jus titie te Amsterdam tijdens het opont houd in het Noordzeekanaal was begon nen, voortzetten. De resultaten van het onderzoek zullen thans aan de officier van justitie worden voorgelegd. Gistermiddag om één uur schalde het voor de zoveelste maal door de luidsprekers op Schiphol, dat de passagiers van het emigrantentoe stel naar Montreal afscheid moes ten nemen van hun verwanten en zich zo spoedig mogelijk aan boord van het vliegtuig begeven. De be manning bracht alles reeds in ge reedheid, nadat de douane hen al onder handen had gehad. Het afscheid scheen lang te du ren. Of mischien waren de emi granten wel van hun voornemen teruggekomen. De Intercontinen tale hal bleef tenminste leeg. Toen bleek, dat de .passagiers er nog niet waren! Door een duis tere vergissing was hen bericht, dat het toestel 's avonds om zeven uur zou vertrekken. Het vliep- schema was echter veranderd, hetgeen de passagiers niet was verteld. PORTUGAL KIEST PRESIDENT Op 22 Juli worden in Portugal ver kiezingen gehouden voor het aanwij zen van een nieuwe president als op volger van wijlen president generaal Carmona. Woensdag ontmoetten de verbonde nen aan het Oostelijk front ernstige tegenstand. De tekenen wijzen er op, dat de Chinezen hun eerste sterke linie hebben gevormd sinds het mislukken van hun voorjaarsoffensief. Van Kansong uit trekken de verbon denen langs de rivier de Namgang het binnenland in, ongeveer vijftig kilo meter ten Noorden van de 38ste breedtegraad. De Noordelijken, ter sterkte van ongeveer twee bataljons, trokken zich terug, toen hun tegenstan ders hoger gelegen posities innamen. Ten Noordoosten van Koemhwa be reiden de Noordelijken een sterke ver dediging voor. In de Westelijke sector poogden patrouilles van de verbonde nen contact met de Chinezen te krijgen die hier nog gebied ten Zuiden van de breedtegraad bezet houden. Zij meld den lichte schermutselingen met de te genstander. ES»-, W 'v_sv WÊÊsmm Te IJmuiden stootte de baggermolen „Porte Allegre" op een voorwerp, dat bij nader onderzoek een tweepersoonsduikboot bleek te zijn, welke de Duitsers na de capitulatie hebben laten zinken. De bok Ursusheeft het oorlogssouvenir, dat door de baggermolen zwaar beschadigd was, aan wal gebracht. Het jaarverslag van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven is gisteren verschenen. Het vermeldt een recordpeil van de export uit Nederland en van de wereldomzet van het concern in 1950. De behaalde resultaten waren zeer gunstig. De exploitatierekening sluit dan ook, na aftrek van afschrijvingen, interesten, reserveringen en belastingen met een voordelig saldo van f 40.437.431, tegen f 28.499.000 het voorgaande jaar. Hieruit zullen de reeds be kend gemaakte dividenden worden gedeclareerd. productiviteit in het laatste kwartaal van 1950 was 118 t.o.v. 1939, tegen 96 in het zelfde kwartaal van 1949. De personeelsbezetting is in het af gelopen jaar verder gestegen. In Ne derland werken thans 39.000 personen voor Philips, in de gehele wereld 90.000. In het afgelopen jaar is doorgewerkt aan de uitbreiding en versteviging van de internationale organisatie. Dit leidde tot een vergroting van de export uit Nederland. Het tempo van de techni sche ontwikkeling op de gebieden, die het concern bestrijkt, wordt verbijste rend genoemd. De activiteit van het concern op het gebied van onderzoek en ontwikkeling is aanzienlijk uitge breid. De voorziening met grondstoffen is op het ogenblik de grootste zorg. Voor lopig behoeven hier nog geen moeilijk heden te worden gevreesd. Afgewacht moet worden, in hoeverre verdere be perking in de levering van grondstof fen hierin verandering zal brengen. Het ontbreken van grondstoffen stelt de N. V. onmiddellijk voor arbeidsproblemen. Dit zou tot aantasting van de werkge legenheid kunnen leiden. Aan de over gang van vervangingsgrondstoffen wordt gewerkt. Hierin zijn reeds vele resulta ten bereikt, met behoud van de kwa liteit der producten. De omzetten aan derden in de gehele wereld vertonen een stijging van 18 pet, nadat het voorafgaande jaar reeds een vermeerdering van 17 pet te zien had gegeven. De export uit Nederland steeg met 35 pet. In volume werd het dub bele van 1939 uitgevoerd. Het aandeel in de totale export van Nederland bleef 10 pet. De productie in de Nederlandse fabrieken steeg met 29 pet. De arbeids- Vierdaagse conferentie Op de bijeenkomst van de Comisco, die volgende week te Frankfurt aan de Main bijeenkomt zal de heroprich ting van de socialistische internationale worden afgekondigd. Er zal o.m. wor- der gesproken ove" de socialistische wereldactie en de strijd voor de vrede. Voorts bevat de agenda van de confe rentie het punt .Europese eenheid", dat zal worden ingeleid door mr. Van der Goes van Naters. De conferentie, die door de voorzitter van de Duitse so ciaal-democratische partij, dr. Kurt Schumacher, wordt geopend, zal vier dagen duren. Zij begint 30 Juni. TIJDENS HET BEZOEK AAN EEN STAALFABRIEK ,,Onopzetielijk en onbewust Het Amerikaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft toegegeven, dat op 4 Mei „onopzettelijk en onbewust" zes Amerikaanse soldaten de Tsjecho- slowaakse grens negentig meter hebben overschreden, zonder echter te hebben gefotografeerd. De TsjeChoslowaakse regering had op 21 Mei tegen deze grensoverschrijding geprotesteerd. In de Amerikaanse nota wordt verder gezegd, dat alle leden van de patrouille onbekend waren met dit deel van de grens, dat niet van grenstekens was voorzien. Tegen de be treffende patrouille zijn disciplinaire maatregelen genomen, terwijl getracht zal worden herhalingen te voorkomen. Voorts wijst de nota op twee grens schendingen door Tsjechoslowaakse soldaten op 24 Mei en 6 Juni. Een ex-trawant van Himmlers Ge stapo Derich Elsholz. die tijdens de oorlog ook in ons land zijn praktijken heeft uitgeoefend, is door o huiunaa: in Oost-Berlijn tot zes jaap gevangenis straf veroordeeld. Door zijn toedoen zijn verschillende Nederlanders naai concentratiekampen gebracht, zoals ook in de aanklacht stond. Hij was de adju dant van de SS-er Nikisch, die in Ne derland levenslang kreeg. Het gezin B. te Den Haag, bestaande uit een moeder en vier dochters, van wie de oudste veertien en jongste an- dei half jaar is, is op het nippertje aan de verstikkingsdood ontsnapt doordat de moeder, die om vier uur de was had opgezet, ongeveer een uur later bijtijds Hpt wF ?er,d d°0r een sterk'" ««'ucht. Het bleek, dat de gasslang in de keu ken was los geraakt. Na een onderzoek in het ziekenhuis konden mevr. B. en drie van haar dochters naar huis te rugkeren. Het oudste meisje moet voor lopig nog enige tijd in observatie blijven. Hij leverde 17 mensen aan de Russen uit De Westduitse regering zal bü de Amerikaanse Hoge Commissaris, John McCloy, protesteren tegen het Ameri kaanse besluit, te verhinderen, dat dr. Hans Kemritz, een Duits advocaat, voor een Duits Hof terecht zal staan. Dr. Kemritz wordt er van beschuldigd de hand te hebben gehad in ontvoering door de Russen van drie vrouwen en veertien mannen, die voor de Duitse geheime dienst hadden gewerkt. Verleden week hebben Amerikaanse autoriteiten medegedeeld, dat zij oe aanklacht tegen dr. Kemritz na een on derzoek van zes maanden hadden inge trokken. De hulp van Kemritz aan de ze in 1945 en 1946 door de Sowjetrus- sische geheime dienst verrichte arres taties was onder de bezettingswetge ving wettig, omdat de Russische ge heime dienst op dat ogenblik een bu reau was van de bezettingsautoriteiteil, aldus de Amerikaanse verklaring. Oostduitse regering ontstemd De Oostduitse regering heeft haar ontstemming uitgesproken over de zware industrie, die niet in staat is ge bleken het productiedoel, dat op grond van het nieuwe vijfjarenplan was cp- gesteld, te bereiken. Tevens oefende zij critiek uit op de slechte kwaliteit van de industriële producten. Het vijfjarenplan was opge steld in de hoop het land onafhankelijk te maken van invoer uit het Westen, maar door het gebrek aan grondstof fen. dat zich ook in andere Oost- europese landen deed gelden, werden deze verwachtingen niet beantwoord. ?e. Inbonesische minister van Voor- ichting, Mononutu heeft over de be richten, dat „Door de Eeuwen Trouw" zijn actie zal voortzetten, zijn verwon ding (aten blijken, omdat dit betekent dat in Nederland een beweging wordt getolereerd, die openlijk verklaart tUu ver'enen aan sen illegale ver zetsbeweging, die gericht is tegen een bevriende natie. De minister wenste niet te zeggen of dit „verwonderd zijn" positieve stappen van zijn regering zou uitlokken.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 4