Agenda-conferentie te Parijs mislukt Voortzetting is zinloos", zegt Davies De Britse regering doet stappen bij het Internationaal Gerechtshof KoAl ïS-eótek. WESTELIJKEN HANDHAVEN AAN BOD ONTMOETING GROTE VIER Prinses Alice legde eerste steen DE KONINKLIJKE DAKOTA DEFECT Queuille wil geen premier blijven 250 millioen voor woningbouw Vliegtuig en auto weer veilig thuis VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vrijdag 22 Juni 1951 76e Jaargang No. 11135 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna PLAA TSVERVANGERSGEVEN HUN POGINGEN OP Voor nieuwe Episcopale kerk in Den Haag K.L M. Convair „Johan Vermeer" als redder Bezoek aan het stamslot der Nassau's Verdere pogingen langs diplomatieke weq Amerika vraagt soldaten voor Korea Schond ambtenaar zijn ambtsgeheim De Franse communisten krijgen twee zetels meer De nieuwe piepers zijn er weer Toenemende spanning in de Perzische oliekwestie Mossadeq krijgt vertrouwensvotum in parlement Onrust in Teheran Een belangrijke bijdrage tot overheidscrediet Het Foreign Office weet van n ets Stille- Oceaanverdrag is vrijwel gereed Volledige steun van Londen Het pluimvee mag weer worden vervoerd BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. nun Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Prinses Alice, een kleindochter van koningin Victoria heeft gistermiddag de eerste steen gelegd voor de nieuwe Engelse en Amerikaanse Episcopale „kerk van St. John en St. Philip", ral van autoriteiten o.w. dr. W. Drees. woonden de plechtigheid bij. Om drie uur arriveerde de prinses in gezelschap van de Britse en Ameri kaanse ambassadeurs in dé Timor- •traat, op de hoek waarvan de kerk zal verrijzen. Nadat geestelijke voorgangers gebeden hadden gezegd en verschillen de liederen waren gezongen, verricht te de prinses de steenlegging. In een korte toespraak dankte ze voor de haar bewezen eer. „Opnieuw komt de band tussen de Nederlandse en de En gelse koninklijke familie tot uiting", zo zeide zij. De Bisschop van Fulham verrichtte de zegening. Koninklijk Paar op Soestdijk terug De terugtocht van het Koninklijk Paar na de glorievolle rondreis in Luxem burg, ondervond gisteren plotseling moeilijkheden, toen de Dakota van Prins Bernhard nadat het Koninklijk Paar was ingestegen een storing aan de linkermotor vertoonde. De Koningin, de Prins en hun gevolg moesten weer uit stappen. De Groothertogelijke familie was nog aanwezig en onderhield zich ge ruime tijd met de bezoekers, tot de storing zou zijn opgeheven. De militaire ere- garde, die voor het mislukte vertrek was geïnspecteerd, rukte in. Het Koninklijk gezelschap trok zich daarna terug in een der salons van het hoofdgebouw op het vliegveld Findel. Prins Bernhard heeft daar telefonisch bevel gegeven tot het •turen van een KLM-Convair, daar gebleken was, dat de reparatie aan de Dakota geruime tijd zou vergen. De Groothertogin liet inmiddels een souper aanrichten in het nabij gelegen hotel. Om ruim negen uur landde de KLM-Convair .Johan Vermeer", waarmee •m half tien het Koninklijk Paar de terugreis naar Nederland aanvaardde. De gehele tocht gaf ditzelfde beeld te zien. De bevolking in alle plaatsen langs de gevolgde route was uitgelo pen en de gemeentebesturen stonden voor het Raadhuis opgesteld. Erepoor ten en een gouden zon maakten deze dag tot een waardig besluit van de triomftocht door het mooie Luxem burgse land. Een intussen weer samengestroomde menigte liet weer een luid „Vive" ho ren, toen de Koningin en Haar Gemaal ten tweeden male instapten. Om ruim half elf landde het toestel op Schiphol. Per auto begaven Ko ningin en Prins zich na een kort op onthoud naar Soestdijk. De laatste dag, die op zo onverwachte wijze werd besloten was wederom druk bezet. De Koninklijke gasten bezochten het Noordelijk deel van Luxemburg, waar ze het stamslot der Nassau's heb ben bezichtigd. Ook hier was een gro te menigte samengestroomd om de be zoekers met vlaggetjes te begroeten Gisteravond, om twintig voor elf Nederlandse tijd, is er een eind gekomen aan de conferentie van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van de vier grote mogendheden in het Paleis Rose in Parijs. De Westelijke afgevaar digden hebben Gromyko doen weten, dat het naar hun mening geen zin heeft, de conferentie voort te zetten. Deze heeft thans vier maanden geduurd. Vier en zeventig zittingen zijn er gehouden, zonder dat men er in is geslaagd, overeen stemming te bereiken over de agenda voor een conferentie van de ministers zelf. De pogingen zijn nu opgegeven. De Westelijken handhaven hun aanbod tot het houden van een conferentie, zo is medegedeeld, maar verdere pogingen om tot verwezenlijking ervan te geraken, zullen langs diplomatieke weg worden ge daan. Vier uur en veertig minuten duur de de laatste van de vier en zeventig bijeenkomsten, die de plaatsvervangers hebben besteed aan hun pogen, om tot overeenstemming te komen over de agenda voor de ministersconferentie. Twee uur en tien minuten werden hiervan besteed aan een redevoering van Gromyko, door een Westelijke woordvoerder als „fantastisch" gekwa lificeerd, over de toestand in de we reld en de oorzaken van de huidige spanningen. De Britse onderminister van buiten landse zaken, Ernest Davies, die deze zitting presideerde, legde in de loop van deze zitting een verklaring af, waarin de Westelijke mogendheden in wezen de mislukking van deze confe rentie vaststelden. Het heeft geen zin, zo zei hij, om deze besprekingen voort te zetten. Hij voegde aan zijn verklaring toe, dat de Westelijke mogendheden hun uitnodiging aan de Sowjet-Unie, om deel te nemen aan een conferentie van de ministers van buitenlandse zaKen der vier landen te Washington, staan de houden. „De drie regeringen spre ken de hoop uit, dat de Russische re gering bij nadere beschouwing de mo gelijkheid zal weten te vinden, haar aanvaarding van de uitnodiging langs diplomatieke weg over te brengen" »o wordt verder nog gezegd. Hij heeft behoefte aan rust De Franse premier Queuille heeft Donderdag bij een onderhoud met een van de leiders der onafhankelijke repu blikeinen, de afgevaardigde Temple, verklaard, dat hij niet de functie van premier in het nieuwe kabinet zal aan vaarden. Hij is overwerkt en heeft enige tijd rust nodig. Lie moet beroep doen op leden der V.N De Amerikaanse regering heeft de secretaris-generaal der VN Donderdag verzocht een beroep te doen op de le den-landen, die hun steun hebben ge geven aan de actie in Korea, maar nog geen bijdragen aan landstrijdkrachten hebben geleverd, troepen te verschaf fen naar hun vermogen. De secretaris-generaal zou de betrok ken leden-staten moeten verzoeken on middellijk te overwegen „een aanvangs- bijdrage van landstrijdkrachten van aanzienlijke aard te leveren overeen komend met hun respectieve vermogen en andere verantwoordelijkheden". Amerikaanse bommenwerper bij Seattle neergestort Een Amerikaanse bommenwerper is Donderdag in de baai Puget Sound, tachtig kilometer ten noorden van Seattle (Washington), op een wad neergestort. Vijf reservisten van de Amerikaanse vloot kwamen om het leven, vijf werden gewond. De officier van Justitie bij de Haagse Arrondissementsrechtbank eiste giste ren twee maanden gevangenisstraf te gen de voormalige chef van het Direc toraat-Generaal van de Scheepvaart, de heer K., wegens schending van ambtsgeheim. Hij zou aan een tussen persoon enkele namen en adressen ver strekt hebben van mensen, die scha declaims hadden lopen. De rechtbank had reeds eerder on derzocht in hoeverre K. aan zijn ambts geheim gebonden moet worden geacht De verdachte voerde zelf aan, dat de namen van claimhouders in scheep vaartkringen reeds dikwijls bekend wa ren. De president van de Rechtbank zei, dat het desondanks niet op K's weg lag bekendheid aan een en ander te geven. Weerbericht Verwachting tot hedenavond. Warm weer met veranderlijke bewolking en hoofdzakelijk in het Zuiden van het land plaatselijk een regen- of onweersbui Meest matige wind uit Oostelijke rich tingen. Zaterdag: Zon op 4.20 Onder 21.04 Maan op 23.56. onder 9.06. Als gevolg van een hertelling der stemmen in het district Rouaan is er in de zetelverdeling voor de Franse Nationale Vergadering een wijziging gekomen. Twee zetels zijn thans aan de communisten en aan de Gaullisten toegewezen. De gematigden, radicalen en volksrepublikeinen kregen hierdoor elk een zetel minder. De stand is nu als volgt: Communisten 103 Gaullisten 118 Socialisten 104 M.R.P85 Radicalen 94 Gematigden en conservatieven 98 Anderen 23 Zo zag onze fotograaf de eerste aanvoer van nieuwe aardappelen op d« veiling te Broek op hangendijk UOEWEL MINISTER MORRISON gisteren tijdens een debat over de oliekwestie in het Lagerhuis heeft herhaald dat Engeland er voorshands niet aan denkt, de Perzische olievelden te verlaten, heeft toch de Britse regering zich nader op de toestand beraden. De vrees stjjgt n.1. dat er wel eens niets anders zou kunnen overblijven, dan deze uiterste maatregel uit te voeren. De onrust in het land neemt toe. Intussen heeft Engeland reeds een telegram aan de president van het Internationale Gerechtshof in Den Haag gezonden, waarin wordt verzocht, bij de Perzische regering aan te dringen op opschorting van elke maatregel tegen de Anglo-Iranian, totdat het Hof uitspraak over deze kwestie heeft gedaan. Heden zal een verzoek worden ingediend, om voorlopige maatregelen te nemen voor de bescherming van de belangen der oliemaatschappij in Perzie. Overigens gaat Mosadeq verder met zijn optreden. Hij heeft gistermiddag met 91 stemmen voor en 45 onthoudingen een vertrouwensvotum voor zijn politiek in het parle ment gekregen. Ook de Senaat heeft hem steun toegezegd. j~jEZE BESLISSING werd genomen in 'n sfeer van grote onrust. Een gro te menigte had, terwijl de politie da- denloos bleef, het hoofdbureau van de Anglo-Iranian bestormd en er grote vernielingen aangericht. De emblemen van de maatschappij werden van het Verzekeringsmaatschappijen lenen Waarschijnlijk nagenoeg alle levensverzekeringsmaatschappijen hebben besloten het hunne bij te dragen aan het overheidscrediet, door in het tijdvak van 1 Juni 1951 tot 1 Juni 1953 250 millioen gulden ter beschikking te stellen voor de financiering van de gemeentelijke woningbouw. Omtrent de voorwaarden is met de Minister van Financiën principieel over eenstemming bereikt. Het levensverzekeringsbedrijf vestigt er de aandacht op, dat er geen sprake is van opgelegde druk door de minister doch dat integendeel het initiatief van de maatschappijen is uitgegaan. Accoord over voorwaarden De punten waarop in beginsel over eenstemming werd bereikt zijn de vol gende: De individuele maatschappijen zullen in het leningsbedrag van 250 millioen participeren. Het leningsbe drag zal in een nader te bepalen aan tal termijnen worden gefourneerd. De verplichting hiertoe vervalt echter als er een oorlog uitbreekt, een morato rium wordt afgekondigd; kortom, wan neer zich onvoorziene omstandigheden voordoen. Men wil niet-vervroegd aflosbare leningen verstrekken aan de Bank voor Nederlandse Gemeenten, welke bank op haar beurt de in aanmerking ko mende gemeenten geld uitleent, zulks op de oorspronkelijke condities. De gelden worden verstrekt door middel van leningen met een looptijd van 25 jaar, rentende 4 Mocht het rende ment van vrijwillige overheidslenin gen van ongeveer gelijke looptijd in het tijdvak der lening tot boven de 4 stijgen, dan zullen de daarna nog door de levensverze' eringsmaatschappijen te verstrekken leningstermijnen een even zoveel hogere rente dragen. De in hun bezit zijnde zgn. gebonden 3% vijf jarige schatkistbiljetten zullen per 16 Juli alle ineens worden omgezet in een onderhandse 25-jarige staatslening, met een looptijd van 20 jaar, rentende 4 Het leningsbedrag is groot ongeveer 300 millioen. TN BAGDAD waart nog immer de geest van Haroen al Rasjid rond. Een kadi, die zich onder het grauw had be geven (misschien wel als olijvenkoop- man vermomd) ontdekte 25 communis "JTSRWIJL wij jubelend de zon begroe ten, die een voorschot voor drie zo mers geeft, klagen de Oostenrijkers van Oberdrauburg steen en been. Door de plotselinge goedgeefsheid van de zon over de arbeidsvoorwaarden. gen te maken, geven de arbeiders van ten, die tegen de staat gerichte activi- de Austin-fabrieken het tegendeel van zijn de bergstromen zo snel gezwollen, teit bedreven. Na een proces, dat een activiteit te zien. Zeventienduizend ar- dat het water een meter hoog in dé maand duurde (Haroen werkte overi gens sneller), kregen de heren in totaal 24 jaar dwangarbeid, p In Mombassa gebeuren ook dingen, die in duizend en één nacht heel normaal waren. Een visserij-onderzoekingsvaartuig, dat „Isle of silhouette" heet, was sinds 6 Juni vermist. Tot een R.A.F.-vliegtuig het bij de Seychillen heeft waargenomen iDe Engelse shilling, die uit twaalf pennies bestaat, bezorgde velen (voor al buitenlanders) massa hoofdbrekens De Britse minister van Financiën, Gaitskell heeft nu gezegd, dat de moge lijkheid van het invoeren van een deci maalstelsel voor pasmunt wordt bestu deerd. Als het ontwerp wordt aangeno men zal een shilling gelijkstaan met tien pennies. Waarvan acte en een tien-met-een-griffel. Terwijl een Austin-auto de wereld verbaasde door een reis rond de aardbol in dertig da- beiders van die fabriek hebben het straten staat. De straten in Dussel- werk neergelegd. Ze zijn ontevreden dorf worden (net als hier) onveilig ge maakt door het verkeer. Maar nu heb ben de rechters van die stad besloten drie dagen als trambestuurder in op leiding te gaan. om de verkeersproble men aan de bron te bestuderen. Goed. dat die rechters het leeuwen aandeel van de straatproblemen over nemen, want de politie heeft het druk genoeg. In de Adriatica-barakken te Milaan zijn duizend politiemannen ge legerd Desondanks roofden dieven 200 Pond Sterling uit de kas van de can- tine, die „Grimmige Hermandad" heet te. q Het kan in deze verlichte eeuw behoorlijk duister zijn. Zo ook tijdens een dansfeest in Leicester. waar plot seling de lichten uitgingen Snel reed men een jeep de dansvloer op en de voetjes huppelden weer opgewekt bij het licht van de koplampen. Parijs uias geen (compro)mis waard..1 gebouw en van de tankschepen verwij derd. Een poging van de directie, om belangrijke bescheiden te laten „on derduiken" werd verijdeld. Inmiddels poogt de Amerikaanse am bassadeur, Grady, het gestrande schip der besprekingen weer vlot te krijgen. Hij heeft met de Sjah geluncht en er op aangedrongen, dat deze de regering zal bewegen, het Britse aanbod op nieuw in overweging te nemen. Naar verluidt, zou heden de Britse delegatie met een vlieguig van de KLM uit Teheran vertrekken. De militaire maatregelen gaan door De strijdkrachten van de RAF op het vliegveld Habbaniyah in Irak hebben bevel gekregen, zich gereed te houden. Irak zou zich bereid hebben verklaard, Engeland te helpen, indien dat nodig mocht zijn. De Britse troepen in de zone van het Suezkanaal zijn versterkt De Amerikaanse oliemaatschappijen hebben doen weten, dat zij Perzie niet zullen helpen bij de bewerking van de genationaliseerde olievelden, indien d# Engelsen zouden worden verdreven. Frankrijk steunt Engeland met be trekking tot het oliegeschil in Perzië, aldus is te Parijs verklaard. De Franse ambassadeur te Teheran heeft Donder dag de aandacht der Perzische rege ring gevestigd op wat de Franse rege ring beschouwt als „de gevaren van een of andere onherstelbare en ge welddadige actie" (Zie verder elders in dit blad) voor zijn licht Vuurtorenlicht te sterk voor minnende paren De vuurtoren van Westkapelle heeft een nieuw en sterker licht gekregen om beter nog dan de oorlog de scheepvaart diensten te bewijzen. Het heeft een sterkte van ruim twee en een half millioen kaars en is met een officiële plechtigheid on der grote belangstelling van de bevolking ontstoken. Maar niet alle bewoners van Westkapelle bleken bijzonder verheugd te zijn. want tijdens de plechtigheid arri veerde het volgende telegram: „Bond van 1Minnekozenden in de duinen, afd. Westkapelle, wenst geluk ingebruikstelling nieuw licht vuurtoren Westkapelle. Aan gezien millioen kaars belem merend werkt op activiteit leden, verzoekt de Bond dringend om geringere lichtsterkte op zwoele zomeravonden. Het Bestuur" De verdwenen diplomaten „Verfrek uii Antwerpen" met bevestigd Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, geen of ficiële inlichtingen te hebben ter sta ving van de berichten, dat Burgess en McLean met een Russisch schip uit Antwerpen zouden zijn vertrokken. De Australische minister van buiten landse zaken, Casey, heeft in het Huis van Afgevaardigden medegedeeld, dat binnenkort volledige overeenstemming over de tekst van een Stille Oceaan verdrag zal worden bereikt tussen Australië, Nieuw-Zeeland en de Ver. Staten. Dit verdrag heeft de volledige steun en goedkeuring van de Britse regering. De deelneming van China aan de voorbereiding van het verdrag noemde Casey moeilijk omdat Australië en de meerderheid van de V N. de nationa listische regering, Engeland en een groot aantal andere landen de commu nistische regering erkennen. Zoals reeds werd verwacht is het vervoer van pluimvee en eieren in de provincie Noord-Holland thans weer toegestaan. Het ministerie van Land bouw, Visserij en voedelvoorziening wijt er echter op, dat men hieruit niet moet concluderen, dat het gevaar van besmetting met de pseudo-vogelpest geheel is geweken. Het verbod tot het houden van tentoonstellingen en keu ringen van pluimvee blijft onvermin derd voor het gehele land gelden. VERPLICHTE PENSIOENEN VOOR DE BOUWVAKARBEIDERS Binnenkort is de verplichtstelling te verwachten van de deelneming in het bedrijfspensioenfonds voor de bouwvakken. Wereldreis is ten einde Tijdwinst van negen dagen Gisteravond landde op Prestwick, in Schotland het KLM-vliegtuig „Edam", met aan boord de Austin-sportauto, die daarmee de op één na laatste etappe van zijn wereldreis volbracht. Vlieg tuig en auto hebben negen dagen op het reisschema, dat over een maand was uitgestippeld, ingelopen. Vannacht is de Austin naar Londen gereden. Bij de Austin-fabrieken te Birmingham werd even gestopt. Op weg naar Londen was er tussen auto, vlieg tuig en luchthaven een driezijdig radio contact, om gelijktijdige aankomst in de Britse hoofdstad mogelijk te maken. Een escorte van de Britse automo bielclub bracht de auto naar het ter rein van het „Festival of Britain" In een tweede wagen zaten vertegenwoor digers van de K.L.M. In het Konink lijk Paviljoen werd het Austin-KLM- gezelschap ontvangen door de direc teur van het Festival Hierna ontving de Lord Miyor van Londen de wereld reizigers in het Mansion House.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1