Vredesvoorstel van de Sowjetunie Perzische soldaten bezetten ce raffinaderij Kermansjah VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Troepen moeten terugtrekken tot de acht-en-dertigste breedtegraad r Terwijl spreeuwen ruzie zoeken.. Een ultimatum aan Britse ingenieurs Drie drenkelingen hingen drie-en-een half uur aan een rubberboot Complot in Argentinië verijde'd Maandag 25 Juni 1951 76e Jaargang No. 11137 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nieuwe hoop bij de Verenigde Naties Malik wil spreken over een wapenstilstand in Korea Westen acht garanties noodzakelijk Brandend schip bij de lische kust Belgi Amerikaans verzoek om meer troepen in Korea Dewey naar het Verre Oosten Kapel aan overtrad het deviezenbesluit Met de bajonet op het geweer Duits jacht bij Rockanje gestrand Zenuwslopende nacht Een echtelijk drama in Diemen Informaties naar de houding van Egypte? Zes doden bij treinbotsing Zes doden, dertig vermist Vermist P.A.A.-vliegtuig in Liberia gevonden Vijf jonge officieren longe gearresteerd JCo-ït B-eited Auto op spoorbrug door trein aangereden BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 18 ct p. m.m Kleine advertenties („Jutterties") tot 15 woor den 1 olk woord meei >nt Abonneni. n pc kwar taal f 5.15. per maand t 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten 0 ™oravond van de dag, waarop een jaar geleden het conflict in Korea uitbrak, heeft JacobMalik.de voornaamste Sovjetrussische gedelegeerde bij de V N., in een rede voor de radio van de Verenigde Naties een conferentie tussen de oorlogvoerenden in Korea ter bespreking van een staken van het vuren en een wapenstilstand aan de 38ste breedtegraad voorgesteld. Dit voorstel heeft in kringen der V.N. de hoop op een spoedige vrede in Korea doen toenemen, aldus meldt Reuters correspondent Michael Fry. Vele diplomaten en functiona rissen der V ,N. beschouwen het voorstel als vrijwel identiek met dat van Dean Acheson in diens jongste verklaring over de Amerikaanse politiek en met Trygve Lie s eigen voorstel ter beëindiging van de oorlog De kloof tussen de wes telijke en de Russische voorstellen scheen volgens genoemde kringen vrijwel ge heel dicht te zijn. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde verscheidene uren na de toespraak mede, dat de V.S. bereid zijn hun aandeel bij te dragen, indien Jacob Maliks voorstel voor een staken van het vuren „meer is dan propaganda". Overigens verwacht men. dat Amerika na Dinsdag, als de vijftien landen, die troepen in Korea hebben, bijeen komen, In Moskou zal aan dringen op een nadere uiteenzetting omtrent Maliks aanbod. Vandaag spreekt president Truman te Tullakoma (Tennessee) en men neemt aan, dat hij dan com mentaar zal leveren op de rede van de Russische gedelegeerde. Sowjetunie, die „niemand bedreigt, in het geheel geen aggressieve plannen heeft en deze ook niet kan hebben". ,.De Sowjetunie baseert haar politiek op de mogelijkheid van een vreedzaam naast elkaar bestaan van de twee stel sels, socialisme en kapitalisme", aldus Malik, die een verklaring van Stalin in 1932 citeerde, waarin deze zei, dat Rusland geen enkel gewapend conflict met de V. S. wenst „onder welke om standigheid dan ook". Na de oorlogs propaganda in de Amerikaanse pers gelaakt te hebben, besloot Malik met erop te wijzen, dat, door de pogingen van de heersende kringen in de V. S. de Verenigde Naties steeds hervormd MALIK zei in zijn rede o.a., dat het Sowjet-volk gelooft, dat het meest acute probleem van het ogenblik het gewapende conflict in Korea Kan worden opgelost, indien de partijen nun bereidheid daartoe tonen. Als eerste stap zouden besprekingen moeten wor den geopend tussen de oorlogvoerenden over een staken van het vuren en een wapenstilstandsovereenkomst, welke voorziet in het wederzijds terugtrekken der strijdkrachten van de 38ste breed tegraad. Malik was van oordeel, dat dit zeer zeker geen te grote prijs is om de vrede in Korea tot stand te brengen. De Noordatlantische militaire alliantie noemde Malik de voornaamste oorzaak voor de verslechtering van de betrek kingen tussen de Sowjetunie en de drie westelijke mogendheden. Uitvoerig Stond Malik stil bij de z.i. aggressieve politiek van het wasten, waarna hij uit drukking gaf aan de vredeswil van de Een opvarende vermist In de afgelopen nacht is het Britse Jacht „Gowanbrea" op weg van Hoek van Holland naar Harwich, voor de Belgische kust in brand geraakt. Het Zweedse motorschip „Gunny" ontdekte het brandende schip en spoedde zich naar de plaats, waar het jacht in vlam men stond. Het Nederlandse schip „Westerdam" verklaarde zich eveneens bereid te hulp te snellen, doch dit bleek niet nodig te zijn. De Nederlandse coaster „Tyro" nam twee van de drie •pvarenden aan boord, t.w. kolonel M. Douglas Burns uit Manchester en A. W. Robert uit Pimunill bij Ipswich. De bemanning van de „Tyro" zag de derde opvarende, A. S. Tibb uit Salford aan de ankerketting hangen, doch even la ter was hij verdwenen. De „Gowan brea" is later in de nacht gezonken. De „Tyro" heeft de reis voortgezet. De V.N. hebben 39 leden-staten het verzoek doen toekomen, waarin de V.S. om het zenden van nieuwe troe pen naar Korea vragen. In een schrij ven aan alle landen, die tot dusver de actie van de V.N. in Korea niet rechtstreeks ondersteund hebben zonder evenwel deze actie af te keu ren, verzoekt Triygve Lie, secretaris generaal der V.N., deze oproep van de Amerikaanse regering in het licht van de noodzaak van een versterking dei gemeenschappelijke inspanning in Ko rea, zolang de tegenstander zich tege de strijdkrachten van de V N. b ij verzetten, te overwegen. Thomas Dewey, gouverneur van de staat New York, zal in het begin van de volgende maand een bezoek bren gen aan het Koreaanse front ak> °n derdeel van een tocht van 40.000 m door het Stille-Oceaangebied. Dewey zal spreken met Tsjiang ai Sjek en met politieke en mih a re leiders in Japan, Australië, Nieuw- Zeeland. de Philippijnen, Indo-China en Indonesië. Dewey is een van de krachtigste voorstanders van giotere Amerikaanse steun aan Tsjiang Sjek. Kai worden in een oorlogsinstrument, een middel tot ontketening van een nieuwe wereldoorlog". Veiligheidsraad bijeen? r\E belangrijkste punten van Maliks rede werden onmiddellijk naar Trygve Lie, die in Oslo vertoeft, getelegra feerd. Functionarissen van de Verenig de Naties, die zich bezig gehouden heb ben met de studie van Maliks voorstel len zijn van mening, dat de meest prak tische wijze, waarop deze verwerke lijkt zouden kunnen worden, zou be staan in de bijeenroeping van de Vei ligheidsraad, waarvan Malik thans voorzitter is. Zij verwachten, dat zulks eventueel nog aan het begin van deze week zal geschieden. Een andere mo gelijkheid zou een oproep zijn van ge neraal Ridgway aan zijn tegenstander. De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, heeft een verkla ring vanuit Oslo doorgebeld, waarin hij zei, dat het staken van het vuren alleen de militaire aspecten diende te behelzen Er dienden garanties te zijn, dat de ge vechten niet wederom zouden oplaaien. Lie drong er op aan, dat zo spoedig mogelijk besprekingen gevoerd zullen worden om 'n dergelijke militaire wa penstilstand te bewerkstelligen. Daarna zouden de politieke aspecten van het vraagstuk van het herstel van vrede en veiligheid in Korea op de juiste wijze besproken kunnen worden in de com petente organen. Propaganda? HE reactie van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken luidt: „Indien de toespraak van Malik betekent, dat de communisten thans be reid zijn de aggressie in Korea te be ëindigen, zijn wij, zoals wij altijd waren, bereid onze rol te spelen in het bewerk stelligen van een beëindiging der vijan delijkheden en in het scheppen van ga ranties tegen hervatting er van. Maar de geest van de rede van de heer Ma lik werpt opnieuw de vraag op, of deze meer dan propaganda is". Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de minister vandaag een vraag over de Koreaanse kwestie in het Lagerhyis zal beantwoorden. Britse militaire experts zijn van oor deel. dat generaal Ridgway thans een sterke linie bezet, die hij tegen alle noordelijke aanvallen zou kunnen ver dedigen. Ingaan op Maliks voorstel zou betekenen, dat Ridgway deze posities zou moeten verlaten. Men is dan ook van oordeel, dat „passende garanties" ontvangen dienen te worden alvorpns Ridgway opdracht tot de terugtocht te geven. Een Franse woordvoerder zei. dat de belangrijkheid van Maliks verklaring verminderd werd door de in de rede geuite beschuldigingen en door „pro- paganda-aanvallen". De voorstellen wa ren slechts van belang als zij door China en Noord-Korea aanvaard zou den worden. Radio Peking en Radio Pjongjang ne geerden Maliks verklaring omtrent een mogelijk wapenstilstand. Huishoudster medeplichtige Te Delft zün de kapelaan A. en zijn huishoudster T. van L. alsmede een al daar verblijf houdende man aangehou den wegens overtreding van het devie zenbesluit. Er werd bij hen een groot aantal gouden tientjes en gouden Eagles (tien dollarmuntstukken) ge vonden. De zaak werd door de politie in handen gesteld van de douane re cherche, die een uitvoerig onderzoek instelde en tot de ontdekking kwam, dat de gearresteerden ook betrokken waren bij een illegale handel in effec ten. Wegens het verhandelen van gou den tientjes en gouden dollarstukken Is dezer dagen een procesverbaal naar de officier van justitie in Den Haag gezonden. A. is r.k. priester in ruste en ressor teert onder een Amerikaans bisdom, waar hij zijn opleiding genoot en ook kapelaan is geweest. Hij noemt zich thans pastoor A. en zal zich eerlang wegens overtreding van de deviezen- bepalingen hebben te verantwoorden, evenals zijn huishoudster. Ook tegen enige personen, die bij deze zaak be trokken zijn, is procesverbaal opge maakt. Het hoofdkantoor te Teheran van de Britse-Perzische oliemaatschappij heeft berichten ontvangen, volgens welke Perzische soldaten, met de bajonet op het geweer, de raffinaderij der maatschappij te Kermansjah hebben bezet en de Britse bedrijfsleider, Derek Hobson, opdracht gaven zijn woning niet te verla ten. De Perzische militairen deelden Hobson mede dat hij geen enkele functie meer bekleedt. Hij moet, „in afwachting van nadere instructies", in zijn woning blijven. De raffinaderij te Kermansjah voorziet in de behoeften van Perzië aan brandstoffen. lijke raad van bestuur, waarin hij met klem geprotesteerd heeft tegen de „in menging in zaken van de Anglo Ira- nian" zoals in de drukkerij en het bu reau van de voorlichting was geschied. Stappen in Cairo. ^AAR AFP bericht, verluidt van di- Een Duits zestien meter lang twee mast zeiljacht, dat op weg was van Hamburg naar Argentinië, is Zondg- morgen vroeg voor de kust van Rockan je op het strand geworpen, nadat het eerst op de plaat „Hinder" voor het Haringvliet was vast geraakt. De eige naar, de heer Kamp en zijn vrouw, als mede een Duitse matroos sprongen over boord en trachtten in een rubber boot aan land te komen. De boot sloeg echter vol water, waarna deze mensen drie-en-een half uur, hangend aan de boot in het water gelegen hebben, al vorens zij vaste grond onder de voe ten voelden. De gezagvoerder Caltehris later door de reddingboot „Prinses Wilhelmina" van Stellendam van boord gehaald. De drie drenkelingen van het Duitse schip zijn door een dochter van de strandexploitant T. Wageveld uitgeput op het strand gevonden Men heeft hen dadelijk droge kleren verschaft en ver zorgd. De scheepshond, een chowchow, die nog in zee zwom, werd door de 18-jarige Aart Wageveld zwemmend gered. Voor de familie Wageveld is de nacht In de gemeente Diemen heeft zich Zaterdag een echtelijk drama afge speeld. Een man en vrouw hebben twist gekregen over een geldkwestie, die zo hoog is gelopen, dat de man eerst ge tracht heeft zijn vrouw van het leven te beroven en daarna zich zelf levensge vaarlyk heeft gewond. zenuwslopend geweest. Men hoorde mevrouw Kamp doorlopend gillen, zag niets en kon bij gebrek aan een goede boot ook niet de zee opgaan om hulp te bieden. Telefonisch waarschuwde men de reddingboten van Stellendam en Hellevoetsluis. Men zal nog trachten het Duitse jacht, dat geen naam draagt, onder toezicht van het loodswezen bij vloed los te slepen om het in Stellendam binnen te brengen. In de loop van de Zondagochtend is onder toezicht van Rijkspolitie en douane een vrachtauto vol bagage uit het gestrande jacht gelost. TE Londen verluidt, dat de Perzische regering de Britse ingenieurs van de „Brits-Perzische Oliemaatschappij" een „ultimatum van 32 uur" heeft ge steld, gedurende welke tijd zij kunnen beslissen, of zij voor de nieuwe Perzi sche maatschappij willen werken. Alayiar Saleh, voorzitter van de Per zische oliecommissie, heeft verklaard, dat al de Britse technici van de raffi naderijen van Abadan hun ontslag zou den nemen, Perzie zou trachten „het zonder de Russen klaar te spelen". Saleh deed een beroep op de Britse employé's om onder de nieuwe natio nale Perzische oliemaatschappij te blij ven werken. De Perzen hebben de ontvangstbewij zen van de tankerkapiteins veranderd. De kapiteins wachten thans een beslis sing van de „Anglo Iranian" of of deze er mede accoord gaat, dat zij de bewij zen ondertekenen. Op het nieuwe be wijs wordt alleen opgegeven hoeveel olie aan boord genomen is. Drake, de algemene bedrijfsleider van de „Anglo Iranian" heeft een on derhoud gehad met de Perzische tijde- Zes personen zijn om het leven geko men en 39 gewond, doordat een goede rentrein Zaterdag inreed op het ach terste rijtvig van een personentrein, die stilstond op het station van Hipo- lito Irigoyen in de buurt van Buenos Aires. De toestand van 34 gewonden is ern stig. Het ongeluk gebeurde in een dichte mist. Twee rijtuigen van de stilstaande trein werden verwoest. plomatieke zijde te Cairo, dat de Perzische regering de Egyptische re gering om inlichtingen heeft verzocht over haar houding ingeval de Engelsen mochten trachten, de in de Suez-ka- naalzone gelegen Egyptische steunpun ten van de luchtmacht te gebruiken bij een gewapend conflict tussen Engeland en Perzie. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft Zaterdag een be richt, dat de V.S. besloten hadden de zijde van Engeland te kiezen in het Perzische oliegeschil, tegengesproken. nilillillliililllllllllllllllilllllllinilllHllllllillllllilllilHIIIÜIIIinillilllllilllitlllllliiüiliiiiiilllllHHHB Explosie op Donau-schip Een Hongaars passagiersschip, dat een geregelde lijndienst tussen Mohacs, aan de Joegolavische grens en Boeda pest hielp onderhouden, is tengevolge van een ontploffing bij het dorp Fajsz gezonken, waardoor zes personen zijn gedood, dertig vermist en zestig ge wond. Men meent echter dat een aan tal der vermisten inwoners zijn van dorpen in de buurt van de plaats, waar het ongeluk plaats vond. die zich naar hun woonplaatsen hebben begeven, zonder de autoriteiten, die een onder zoek naar het gebeurde instelden, in te lichten. Tachtig kilometer ten noord-oosten van het vliegveld Roberts bij Monrovia in Liberia is het wrak van het vermis te vliegtuig van de Pan American Air ways gevonden. Geen der veertig in zittenden. die onderweg waren van New York naar Johannesburg, heeft de ramp overleefd. Het toestel, dat bij de top van een vijftig meter hoge heuvel is neerge stort, is volkomen vernield. Argentijnse minister van oorlog, generaal Franklin Lucerco. heeft Za terdag medegedeeld dat vijf jongere of ficieren van het Argentijnse leger zijn geschorst, hangende een onderzoek naar „een beweging, die het erop toelegde ontevredenheid in de gelederen van het leger te doen post vatten". Deze beweging zou in verband staan met de samenzwering, welke kortgele den door de pers is geopenbaard en die ten doel had verwarring in Argentinië te veroorzaken en de regering omver te werpen. „Separatistische elementen waren de aanstichters van dit laatste complot", aldus de minister. DARIJS is een lawaaierige stad. Vooral de Metro ,de ondergrondse spoorbaan is een voorname herrie-producent. Maar daar gaan ze nu wat tegen doen. De directeur-generaal van de Parijse trans portmaatschappij wil de ondergrondse treinen namelijk van luchtbanden laten voorzien. Q In West-Duitsland schijnen de communistische bladen teveel ru moer te maken. In de afgelopen weken zijn twaalf van die kranten verboden, omdat ze de „Wet Ter Verzekering Van Het Gezag En De Veiligheid Der Wes terse Strijdkrachten" hadden geschon den. Het is aan één kant jammer, want sommige van die bladen droegen aller schoonste namen als „Vrede", „De Palmtak" enz. De Britse Liberale Partij is het zeker niet met haar naam eens. Men overweegt nu die naam te veranderen in „Centrale Partij". Men wil de radicale elementen uit alle par tijen aantrekken, teneinde een verenig de, vooruitstrevende partij te vormen. Het is wel Partij-nieuws vandaag. De „Socialistische Internationale", het verbond van niet communistische ar beiderspartijen uit de gehele wereld, zal binnenkort opnieuw worden opge richt. Qie Beieren hebben toch nog wel an dere aspiraties dan alleen maar het zingen van vredige jodelliedjes op lieflijke Alpenweitjes. De Beierse land dag stemde tenminste met 89 tegen 72 't Is geen ultimolik stemmen voor het weder-invoeren van de doodstraf. Uit zuinigheidsoverwe gingen zal de Unesco niet in Monte video vergaderen, doch in Parijs. Het Franse en een Amerikaans persbureau, die telexverbindingen hadden met Mon tevideo, welke verbindingen kort gele den werden verbroken zullen nu de nil min of meer verguld vinden. Nu Montevideo misschien een vergeten oord wordt verdient het wel aanbeve ling tegen die tijd de Engelse dokter W. Liddell Milligan te ontbieden, die beweert een middel te hebben gevon den om reeds lang vergeten gebeurte nissen in het geheugen van zenuw patiënten op te roepen, zonder dat deze in slaap of onder hypnose worden ge bracht. Hij gebruikt daarvoor koolzuur gas met een gehalte van dertig procent of minder. Meneer Jack O'Leary, een Ier. wrijft men aan, dat hij iets van meer dan dertig procent heeft gedron ken. Toch is dit niet waar. Sedert een blindedarm-operatie in Juni 1948 heeft deze meneer de hik Hij is inmiddels al 25 kilo afgevallen, maar toch nog rede lijk gezond. Het semi-oficiële dagblad „Demo- cracia" heeft bijzonderheden van laatst genoemde samenzwering gepubliceerd. Het blad schreef, dat het op touw was gezet door „internationale kapitalisten" en dat het betoogde „president Peron, zijn echtgenote, ministers en hoge amb tenaren en hoofden van dienst te doen vermoorden en de regering omver te werpen". Volgens „Democracia" was reeds een voorlopige „Junta" gevormd om de macht over te nemen, indien de samenzwering was gelukt. Gistermorgen is bij de overweg nabij het Apeldoorns—Dierens kanaal te Brummen een auto onder een kolen- trein van Zutphen naar Arnhem geko men. De inzittenden waren drie EHBO- ers uit Velp die dienst deden bij een wandeltocht. De motor sloeg af bij het passeren der spoorbrug Twee der in zittenden stapten uit, doch de derde had daar geen tijd meer voor De nieu we wagen werd door de naderende trein totaal vernield en kwam met de inzittende in het kanaal terecht. Deze kon gered worden en na toepassing van kunstmatige ademhaling door zijn col lega's werd hij in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis te Velp ver voerd. W eerher'cht Verwachting tot Maandagavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, maar ook hier en daar opklaringen Meest matige wind tussen West er Zuidwest. Iets hogere tempera turen dan Zondag. Dinsdag: Zon op 4.21, onder 21.04 maan op 0.18, onder 13.11.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1