De toestand in Perzie wordt nu zeer ernstig Combinatie maakte goedgelovigen bijna een millioen afhandig Malik door ziekte onbereikbaar Nieuwe gevangeniswet in gevaar VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN Tankers moeten haven verlaten Duitse divisies in Europees leger De officier eiste zware straffen Woensdag 27 Juni 1951 76« Jaargang No. 11139 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Briise regerincj stuurf kruiser Mauritiusnaar Abadan Frankrijk siemt toe Drake blijft in Basra Wordt de Assemblée der V.N. bijeengeroepen Washington blijft zeer voorzichtig Sweerts en Pot staan vandaag terecht Weerbericht Man viel slapende uit het raam Televisiestaf van Philips naar Bussum? MR. FOCKEMA ANDREAE VOORZITTER JAARBEURS Grootste passagiersschip der V.S. te Newport te watergelaten Kansrijke aanval op de Blauwe Wimpel Stadje Duncan in lowa door wervelstorm verwoest Minister: Twee amendementen zijn onaanvaardbaar Een der grootste oplichtingsaffaires KjoaI BjeMk Coloradokever bedreigt Europese oogst Nieuwe stakingen in Indonesië Peter Cheyney overleden Auto op onbewaakte overweg gegrepen Bestuurder omgekomen Geen Zondagsrijverbod BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten 53 Frankrijk heeft besloten de West- dnitee el», dat een Duitse bijdrage aan een verenigd Westeuropees leger zal ge schieden In de vorm van divisies en niet in die van gevechtsgroepen, in te willigen. Aanvankelijk hielden de Fransen vast aan gevechtsgroepen ter sterkte van zesduizend man. De Duit ser» waren van mening dat dit niet practisch was en dat divisies van 12000 man gevormd moesten worden. Frank rijk zou nu bereid zijn als compromis in te stemmen met het vormen van divisie» van 10.000 man. De Fransen blijven echter, aldus de „New York Times", gekant tegen de vorming van een Duitse generale staf, in welke vorm ook, alsmede tegen de productie door West-Duitsland van tanks, gevechtsvliegtuigen en zware artillerie. Volgens de „Daily Telegraph" cal de totale Duitse bijdrage 150.000 tot 200.000 man omvatten, w.o. bemannin gen voor vliegtuigen en lichte oorlogs schepen. QISTERMIDDAG heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson voor het Amerikaanse congres verklaard, dat alles er op wees, dat de critieke toestand in Perzië „zich ontwikkelde in de richting van een ramp". Acheson zei daarbij, dat h(j geen lichtpunten zag in de oliekwestie. Ook de Britse minister van buitenlandse zaken, Herbert Morrison, heeft gistermiddag in het parlement de toestand in Abadan zeer ernstig genoemd. Alle tankschepen in de haven van Abadan hebben instructie gekregen onmiddellijk te vertrekken, zo nodig, na de olie die zij hadden geladen, gelost te hebben. Morrison weeg er op, dat indien de Perzen niet in staat blijken de Britse onderdanen in hun land te beschermen, de Britse regering gedwongen zal zijn zelf die taak ter hand te nemen onder gebruik van de middelen, die daartoe nodig zijn. De kruiser „Mauritius" had order gekregen terstond naar het gebied van Abadan op te stomen, aldus Morisson. Het landingsvaartuig „Mesina" dat o.a. tanks aan boord heeft, is gisteravond uit Koeweit in de haven van Basra aangekomen. MORRISON zei, dat als de Perzische regering voort zou gaan met het eisen van de nieuwe ontvangstbewij zen en met de anti-sabotage-wet, de Anglo Iranian geen andere keus zou hebben dan de werkzaamheden in Abadan binnen enkele dagen stil te legen. „In Zuid-Perzië kan een ern stige toestand ontstaan, aldus Morris- son, waarvoor de Perzische regering ten volle aansprakelijk zou zijn". En geland is echter nog steeds bereid tot onderhandelen. Op de vraag of het zenden van de kruiser .Mauritius" het gevaar voor Britse levens zou verer geren, antwoordde Morrison, dat hij (J1ND8 MALIK Zaterdag zijn voorstel voor een bestand in Korea voor de ra dio der V.N. heeft uiteengezet, is hij door ongesteldheid nog niet be schikbaar geweest voor westerse afgevaardigden, die het voorstel uitvoeriger met hem willen bespreken. Tijdens een gisteren gehouden vergadering van de Assemblee der V.N. ter ere van de president van Ecuador, Galo Plaza, die een Officieel bezoek aan de V.N. bracht, probeerde de voorzitter Eutezam met Ma lik» plaatsvervanger Tsarapkin over de kwestie-Korea te spreken. Hg kreeg echter te horen, dat dit een zaak was, die Malik moest behandelen. De kans, dat een algemene vergadering van de V.N. ter bespreking van het Koreaanse conflict aal worden bijeengeroepen, lijkt kleiner geworden te zijn. Trygve Die 1» hiervan weliswaar een voorstander, doch de Israëlische delegatie, die enkele andere afgevaardigden hierover gepolst heeft, kreeg van enkele belangrijke delega tie» te horen, dat „zij er niet veel voor voelden". MAAR in Washington verluidt, zou het State Departement de uitslag van de bijeenkomst van Entezam en Malik afwachten voordat het een definitief standpunt t.a.v. het Russische voorstel zou innemen, Washington neemt voor alsnog een afwachtende houding aan, hetgeen ook blijkt uit de verklaring van een woordvoerder in het hoofd kwartier van generaal Ridgway, die van mening was, dat Maliks voorstel wellicht is gedaan om een militair voordeel voor de communisten te beha len. „De Amerikaanse geheime dienst heeft geen berichten ontvangen, die erop wijzen, dat de communisten ook maar ergens in Korea geneigd zouden zijn de strijd te staken. Het tegen overgestelde schijnt juist het geval te zijn. De voornaamse oorzaak van de voorzichtigheid van het State Deptrte- ment is gelegen in de wijze waarop Malik een politiek voorstel doet. dat slaat op de militaire toestanden in Korea", aldus deze woordvoerder. DIJ de verdediging van zijn plan om „de geleidelijke uitbreiding van de Sowjet-Unie te bestrijden", hetgeen acht en een half milliard dollar zou vergen, heeft Dean Achseson in het Congres verklaard, dat zelfs als er vre- De Belgische oud-SS-er Sweerts, be kend uit de zaak Westerling, is giste ren door de Luikse krijgsraad ter be schikking gesteld van de procureur des konings te Antwerpen. Sweerts zal zich vandaag, tezamen met de gewezen ambtenaar bij het Ne derlandse consulaat Mijnen Pot voor de 7de correctionele rechtbank te Ant werpen moeten verantwoorden in de zaak der gestolen paspoorten en de deviezensmokkel. De krijgsraad te Luik zal Donderdag uitspraak doen over de al dan niet-ont- vankelljkheid van het gratieverzoek van Sweerts, die zoals bekend, indertijd bfl verstek ter dood werd veroordeeld. Verwachting tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt, met plaatselijk enkele lichte regen buien. Matige en nu en dan vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Koel weer. Donderdag: Zon op 4.28, onder 21.04; maan op 0.40, onder 15.43. de in Korea zou komen „de behoefte aan militaire en economische hulp voor de vrije wereld niet kleiner zou wor den". Overeenstemming in Korea zou „de wereld in staat stellen terug te ko men van wat de rand van de afgrond zou kunnen zijn", aldus Acheson, die er echter verder op wees, dat het een vergissing zou zijn, als Maliks voorstel als „een wijziging van de Sowjet-poli- tiek of doelstellingen" beschouwd werd. Het Noordkoreaanse radiostation te Pjongjang heeft Dinsdagavond voor het eerst melding gemaakt van het voorstel van Malik. De radio gaf geen commentaar. In de nacht van Maandag op Dinsdag j.l. omstreeks één uur viel de 47-jarige F. Frieze uit het raam van de slaap kamer in zijn kosthuis aan de Steeg- straat te Heer (bij Maasricht). De man werd in zorgwekkende toestand doro de GGD naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht overgebracht. Hij heeft een ernstige schedelbasis- fractuur opgeloven. Gistermiddag was hij nog niet buiten levensgevaar en nog steeds bewusteloos. Midden in de nacht bemerkte zijn kamergenoot, dat F. was opgestaan en ineens in het donkn door het open raam naar buiten viel. Vermoedelijk heeft de man in het donker het slechts tot kniehoogte openstaand raam voor een deur aangezien en heeft toen al struikelend het evenwicht verloren. dit ten zeerste betwijfelde. „Indien wij geen voorzorgsmaatregelen nemen, zouden wij terecht de afkeuring van het volk krijgen'.' Churchill verklaarde, dat de opposi tie er genoegen mee nam de zaken te laten zoals zij waren, erop vertrou wend, dat het parlement op de hoogte gehouden zal worden. De Mauritius QE Britse kruiser „Mauritius" bevond zich gisteravond aan de monding van de rivier de Sjatt Al Arab, 40 mijl ten zuiden van de olieraffinaderij te Abadan. De kruiser, die 8000 ton meet en 750 koppen telt, was uit Koweit vertrokken. Uit Basra werd een loods met een snelle motorboot gezonden om de Mauritius de rivier op te lood sen. De bedrijfsleider van de olieraffinade rij te Abadan, Eric Drake, heeft te Basra verklaard, dat hij Perzië verliet op advies van de Britse ambassadeur, nadat hij tevergeefs getracht had van de Perzische autoriteiten te verkrijgen, dat zij de tegen hem geuite beschuldi gingen van sabotage introkken. De Brits-Iraanse oliemaatschappij heeft hem verzocht te Basra met het werk voort te gaan. Van de zijde van Philips vernemen wij dat op 1 Juli a.s. de Philips tele visieuitzendingen, die thans te Eind hoven worden verzorgd, tijdelijk ge staakt worden in verband met de zo- merrevisie. Waarschijnlijk zal de tele visiestaf dan naar Bussum overgaan. Korte tijd daarna zullen televisie uitzendingen uit de studio te Bussum gedaan worden, doch het staat niet vast dat dit door Philips zal geschieden Mr. W. H. Fockema Andreae is be noemd tot voorzitter van de Raad van Beheer der Kon. Ver. tot het houden van Jaarbeurzen en tot voorzitter van de Raad van Bestuur der Maatschappij tot Exploitatie van Jaarbeursgebouwen NV. Hij volgt dr. F. H. Fentener van Vlissingen op. Het grootste passagiersschip, dat ooit in de Verenigde Staten werd gebouwd, een schip van 51.500 ton, dat zodanig is gemaakt, dat het in geval van nood ook als hulpvaartuig voor de marine dienst kan doen, is te Newport News (Virginia) te water gelaten. Men verwacht, dat het in de komen de zomer in gebruik kan worden ge nomen en de Verenigde Staten hopen met dit schip na 75 jaar de snelheids- suprematie op de Atlantische Oceaan terug te winnen. Het vaartuig is onge veer 300 meter lang en de grootste breedte bedraagt ruim 30 meter. De hoogte van de kiel tot de top van de Het plaatsje Duncan in de staat lowa is door een wervelstorm totaal verwoest. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers gevallen. De schade wordt officieel geschat op ruim hon derdduizend dollar. De wervelstorm ging gepaard met zware regenval Alle verbindingen met het stadje zijn verbroken. Bi) de behandeling van het wetsontwerp tot vaststelling van een nieuwe be ginselenwet voor het gevangeniswezen zijn gisteravond in de Tweede Kamer twee amendementen ingediend, welke de aanvaarding van het ontwerp twijfel achtig maken. De heer Van der Feltz (CHU) diende een amendement in ten doel hebbende hl de wet vast te leggen, dat de rechter de bevoegdheid heeft bij het opleggen van een straf tevens te bepalen, waar die straf zal moeten worden on dergaan. Een sub-amendement van de heer Terpstra (AR) behelst, dat behalve de soort van strafinrichting ook het regiem wordt aangegeven. Voorts beoogt dit amendement vast te leggen, dat zowel het openbaar ministerie als de ge detineerden tegen plaatsing of overplaatsing in een bepaald gesticht beroep kunnen aantekenen bij de sectie gevangeniswezen van de centrale raad. Een soortgelijk amendement-Bachg (KVP) wil de minister formeel binden aan de bvai.dingen van de sectie ter zake bezwaren van het O.M. tegen een plaatsing of overplaatsing. Minister Mulderjje ontraadde de amendementen-Van der der Feltz en -Terp stra. Worden zij aangenomen, dan zal hij het wetsontwerp moeten terugnemen. De bewindsman was bereid het amendement-Bachg over te nemen. Een amendement-Stokvis (CPN) mede-ondertekend door leden van CH, VVD en KNP om de beperking van opsluiting in een strafcel tot vier weken ook aan te leggen voor straffen als verstrekking van water en brood, onthou ding van bezoek, schrijven en ontvangen van brieven, onthouding van lectuur en gebruik maken van cantine, werd door de minister overgenomen. Vanmiddag zal over de amendementen en het wetsontwerp gestemd worden. (Voor de discussies en een uitvoerige beschouwing over het wetsontwerp zie men elders in ons blad). |N het najaar van 1950 viel de aandacht van de Haagse politie op een aantal ongunstig bekend staande personen, die in luxueuse gelegenheden enorme verteringen maakten. Men vermoedde, dat zij hun geld op onoirbare wijze had den verkregen, doch bewijzen waren hiervoor niet. Er waren geen aangiften binnengekomen en degenen, die goede sier maakten vertelden, dat ze grote be dragen verdienden met een ingewikkeld systeem van Engelse voetbalpools. In October kwam er echter een aangifte van oplichting voor een bedrag van f40.000. Deze aangifte leidde tot de arrestatie van een combinatie van veertien oplich ters, die in ons gehele land slachtoffers hebben gemaakt en In totaal voor een millioen buitmaakten. Het was hun tactiek goedgelovige geldbezitters verhalen voor te spiegelen over op te richten fabrieken van schenkkurken, kalenders, enz., enz. MOE KLAAGT de heer Erich Meindi uit Klagenfurt, die ontwerper is van een straalvliegtuig, dat tweemaal sneller zou gaan dan de tegenwoordig bestaande! Men heeft gedetailleerde tekeningen van zijn vinding uit zijn kantoor gestolen. De lid» Een voddenhandelaar in Bremen, luchtvaart vens koper van koper, had helemaal dansgelegenheden werd ook op New Foundland bedreigd, geluk. Hij kocht voor 1 Mark een oude er daar een relletje ontstond en toen een grote bosbrand zich uitbreidde lamp, die door deskundigen een waarde politie tussenbeide kwam, gingen van 2500 Mark kreeg toegemeten. Het ding was voor een belangrijk deel uit bladgoud gedreven. Het personeel van een Algerijnse inmaakfabriek duidelijk geïnspireerd plegen Zon- te- dagsavonds gelijk sardientjes in blik in te vertoeven. Toen de 800 in de richting van de benzineopslag plaatsen. Gelukkig wist men de brand af te wenden. De televisie-kijkers (die men kijkvinken noemt), in de buurt van New York, dachten dat hun toestel in brand stond, toen een rode gloed zich over de matglazen plaat be gon uit te spreiden. Het bleek, dat dit de eerste kleurentelevisie-uitzending was, die later toch heel goed slaagde. O Het slachtvee in Oostenrijk jubelt ook huizenhoog over een goedgeslaagde actie van 8000 personeelsleden bij de abattoirs. Die staakten namelijk. De koperdelvers, die in Chili staakten, zijn maar weer begonnen, nadat een radio boodschap van de vakverenigingslei ders was uitgezonden. Het koper is er intussen niet goedkoper op geworden. Gaat de Mauritius een pers-zuivering houden? arbeiders van de conservenfabrieken prompt in staking. Men is nooit te oud om te leren of te emigreren, zei de 105-jarige Paulina Wilsdorf uit Polen, die de Engelse taal onderhanden nam en per vliegtuig naar New York ver trok. Ze is op slag de oudste inwoner der V.S. Toch zou Theodoor niet graag zo helemaal bovenaan staan op een bepaald gebied. Is de grootste drij vende kraan ter wereld niet in het Skagerrak gekapseisd en gezonken? Het ding dat honderd meter hoog was, ligt tweehonderd meter diep. Daar kon-ie toch niet tegenop. Een andere reus op het water is het 45.000 ton metende slagschip Missouri, dat Maandag in de haven van Cherbourg voor anker is gegaan. J^EZE oplichterszaak, een van de grootste die voor een Nederlands rechtscollege is behandeld, diende gistermorgen voor de Haagse Recht bank. Negen van de veertien verdach ten stonden terecht. Eerst verschenen H. K. en A. J. W. M B. uit Den Haag, die een Rotter damse assuradeur hadden bezocht om met hem een (smokkel)-handel in Bel gische tapijten te beginnen, voor wel ke actie ze 3000 gulden nodig hadden. De zakenman gaf deze. maar zag zijn geld nooit meer terug. De officier van Justitie eiste hiervoor tegen B. één jaar, en tegen K, die nauwere be trekkingen met de combinatie had, twee jaar gevangenisstraf. De 41-jarige verdachte G. S„ boek- èn kunsthandelaar in Den Haag hoorde zich tot drie jaar met aftrek veroor delen. omdat hij zijn slachtoffers, de Rotterdamse zakenman en een Haagse freule, R. van D., voor ruim een kwart ton had opgelicht Tegen de volgende verdachte, B,. die reeds 41 veroorde lingen achter de rug had, werd even eens drie jaar met aftrek geëist. Met allerlei verhalen had hij dezelfde Haag se freule R. van D. 10.000 gulden en een aantal juwelen afhandig gemaakt. Verdachte M. van W., koopman in Den Haag, had als slachtoffer weer de Rotterdamse zakenman onder t mes gehad. Nu betrof het een bedra van f 5000. Zijn zaak werd terug ver wezen voor een nader onderzoek, daar hij zijn bekentenis gedeeltelijk herriep. De 34-jarige chauffeur W. v. W. had freule R. van D. voor f 1300 opge licht. Zijn verhaal was, dat zijn gezin in armoedige omstandigheden ver keerde en dat hij om hierin verbete ring te brengen - taxi nodig had. Later kreeg hij nog gelden voor een taximeter, banden e.d. De eis luidde twee jaar met aftrek. (Zie verder elders in dit blad) bovenbouw bedraagt bijna 37 meter. Het schip zal 12 dekken hebben, stoom turbine motoren en viervoudige schroeven en zal een bemanning heb ben van 1000 koppen. De theoretische snelheid bedraagt 30 knopen. Het schip is ontworpen voor het vervoer van 200 passagiers of 12.000 a 14.000 man troepen met grote snelheid over een afstand van 10.000 mijlen zonder te stappen voor het innemen van brand stof. De totale bouwkosten worden geraamd op 75 millioen dollar. Het schip zal worden geëxploiteerd door de United States Lines. Uit berichten, die binnenkomen bij den „European Plant Projection Or- ganisation" te Parijs, die onder meer de internationale bestrijding van de coloradokever regelt, blijkt, dat deze zomer in Europa een grote ontwikke ling van de coloradokever te verwach ten is. De eerste coloradokevers zijn reeds op onze kust aangespoeld. Het waren kevers uit eigen land, die de zee in woeien en met de vloed op onze kust terechtkwamen. In Spanje. Portugal en Frankrijk heeft de kever zich reeds in grote ge tale ontwikkeld, vooral in Portugal, waar 70 pet van de aardappeloogst verloren dreigt te gaan zonder doel matige bestrijding. Ook in Italië (Po- vlakte) heeft de kever zich voorspoe dig ontwikkeld, evenals In Zuid-Sla- via, Oostenrijk, Duitsland en Polen. Arbeiders eisen Lebaran- gratificaties In ongeveer 26 bedrijven in Djakarta zijn Maandag en Dinsdag nieuwe sta kingen uitgebroken, omdat de arbeider» gratificatie., eisen ter gelegenheid van de Lebaran. De commissie voor be slechting vai arbeidsgeschillen in vitale bedrijven heeft een Lebaran- gratificatie vastgesteld voor het perso neel van de B.P.M., waarvan een deel Maandag wederom in staking ging, waardoor de benzinetoevoer weer werd gestagneerd. De gratificatie bij deze maatschappij en bij de Garuda Indonesian Airways variëren van één tot anderhalve maand extra salaris. De arbeiders van de ma chinefabriek Batavia gingen in staking, omdat zij de door de directie uitbetaalde gratificatie van 1 tot 1% maand salaris niet genoeg achtten, zij eisten 2 maan den, benevens 18 werkdagen vacantie, 5 meter textiel en 10 kilo rijst. De wederom bij de Bataviase verkeers- maatschappij dreigende stakingen, ten gevolge waarvan de bussen en trams zouden stilstaan, ging op last van de procureur-generaal niet door. De ar beiders eisen een gratificatie van 2 maanden. Peter Cheyney, Brits schrijver van misdaadromans, is Dinsdag op 55-jarige leeftijd, na een langdurige ziekte te Londen overleden. Cheyney was een schrijver met een omvangrijk oeuvre. Hij schreef zijn ro mans in Amerikaanse stijl. Zij werden voor het merendeel in het buitenland verkocht. Geschat wordt, dat hij in veertien jaar ongeveer 2% millioen gulden verdiende. Op de onbewaakte overweg nabij de onderste molen bij Venlo is gistermid dag een personenauto door een trein gegrepen en meegesleurd. De bestuur der van de auto, de heer G. G. uit Venlo, werd ernstig gewond uit de wrakstukken bevrijd. Hij overleed vrij spoedig ter plaatse. Hij was gehuwd en vader van vijf kinderen. Minister Wemmers heeft Dinsdag avond in de Eerste Kamer medege deeld, dat de afkondiging van een rij verbod voor auto's op Zondag niet valt te verwachten, omdat daar economisch geen reden voor aanwezig Is. BROMFIETSRIJDER VERONGELUKT Gistermorgen wilde de 55-jarige landbouwer J. B. K. te Brummen, die op zijn bromfiets van de melkweide terugkwam, de weg oversteken om een zijstraat in te slaan, juist toen er een autobus van de Nederlandse Spoor wegen naderde. K. kwam te vallen en overleed spoedig.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1