De gevangenisstraf wordt gehumaniseerd Selectie het grootste geschilpunt Nieuw offensief wordt voorbereid Gemeenschappelijk werk in plaals van cellulaire opsluiting Oplichiingsaffaire In het proces tegen Mgr. Grösz de „zwaarste straf" geëist Koning Leopold krijgt zes millioen Belgische franken per jaar Nieuwe beginselenwei in de Tweede Kamer Selectie en differentiatie van gestichten Béa Kolom Vuur van Uw maag tot in Vv kool Fantastische smoesjes De behandeling in de Tweede Kamer P. v.d. A was verdeeld Diaken nam geld uit de armenkas Doodsfraf of levenslange gevangenisstraf Ridgway stelt ijzerharde voorwaarden Hoog bezoek aan het Koreaanse front De reis van prof. Bakker naar Argentinië In het Ruhrgebied dreigt een mijnwerkersstaking Skymasters naar Soestdijk Bedrijfspensioenfonds voor bouwnijverheid Demarche van de Hoge Commissaris der R.I.S. BIERAFZET WERD HOGER Demonstralie van Japanse oorlogsinvaliden De Berlijnse Senaat voor het plan-Schuman Alsmede paleis en enige credieten van begroting GLIMLACHJE Zware petroleum onder de Zwitserse Jura Thiessen contra Westerling WOENSDAG 27 JUNI 1951 (Van onze parlementaire redacteur) £B rijn in ons land op dit ogenblik 6.372 gevangenen, mannen. Trouwen en „a i?enf' nele» en P°,itieke delinquenten, die voor korter of langer tUd hun straf uitzitten. Dat is een respectabel aantal, doch het zijn er wel eens Me" kan Z'?h m°eUijk voorstellen' wat het betekent van z«n vrqheid beroofd te zijn, opgesloten te zitten tussen hoge muren, bewaakt door cipiers en met een zeer sporadisch contact met de buitenwereld. Vroeger, toen eenzame opsluiting in een cel voor de tot vrijheidsstraffen veroordeelden regel was en het leven in gemeenschap uitzondering, was dat allemaal nog veel erger dan thans. Want er hebben zich in de laatste tientallen jaren nieuwe denkbeel den baangebroken, die tot een humanisering van ons strafstelsel hebben geleid. Zeker, door iemand, die de rechtsnormen op een schromelijke wijze overschre den heeft, enige tijd aan het leven in de maatschappij te onttrekken, brengt men hem nog altijd een zwaar leed toe, doch het inzicht is gerijpt, dat alleen met het feit van de. afzondering noch de betrokkene, noch de samenleving gebaat is De straf is nodig, doch tegelijkertijd dient gewerkt te worden aan de reclassering van de veroordeelde, aan zijn opvoeding voor zover dat nog mogelijk is tot een persoonlijkheid, die ondanks zijn misstap weer een plaats in de maat schappij kan innemen. AAN deze re-socialisatie wordt op het ogenblik veel aandacht besteed. Wie de gevangenissen bezoekt wij heb ben dezer dagen in verscheidenen strafgestichten een kijkje genomen en ons daar laten voorlichten ervaart onmiddellijk, dat de eenzame opsluiting weinig meer wordt toegepast, dat er veel in gemeenschap gewerkt wordt en dat door deskundige mensen meer stu die gemaakt wordt van het doen en laten der gevangenen, van hun karak tereigenschappen, hun capaciteiten en hun instelling tegenover het leven en de maatschappij. Deze ontwikkeling demonstreerde zich tegen de wettelijke mogendheden op dit gebied in. Binnenkort zal de toepassing van de nieuwe denkbeelden echter haar legale basis krijgen. De Tweede Kamer heeft namelijk een nieuwe beginselenwet voor het ge vangeniswezen in behandeling geno men. De tegenwoordige „Beginselen wet", die aan de tenuitvoerlegging van en dan die laaiend brandende pijn. Als dit schrikbeeld U voor ogen staat. Bij iedere maal tijd, neem dan Uw toevlucht tot Rennies. 'n Paar Rennies, gewoon gesmolten op Uw tong, blussen de hevigste aanval van brandend maagzuur bin nen enkele minuten. Een wondermiddel die Rennies en gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. En bovendien nog zo sma kelijk! (Adv. Ing. Meded.) (Vervolg van pag. 1) Een handel in kantoorbenodigdheden waz het smoesje, waarmee de 40-jarige radio-telegrafist R. v. B. de freule wist af te zetten. Hij kreeg f 1800. V~n B. - een oud-politiek delinquent - had de andere leden van de combinatie op de „mogelijkheden" van de freule at tent gemaakt. Tegen hem werd even eens twee jaar geëist. „Euro-Service" VERGELEKEN bij de 33-jarige gros- sier W. J. H. waren de vorige ver dachten nog maar kinderen in de op- lichtingsbusiness. H. door handlan gers geïntroduceerd bij de zakenman B. C. wist deze warm te maken voor zij- „Euro-Service", die toeristenkaar- ten voor buitenlandse toeristen zou gaan uitgeven. De heer B. C. leende hem 7000 gulden, doch toen H. een ge fingeerd telefoongesprek met Stock holm voerde, kreeg het slachtoffer arg waan. Desondanks leende hij H. enkele maanden later f 19.000 voor een recla mecampagne. H. had ook freule R. van D. opgelicht. Zij zou een groot winst aandeel in de fabricage van toverlan taarns krijgen en „belegde" daarom 1 175.000 in dit plan. De compagnon van G„ die het geld in ontvangst had genomen, nam later de benen en gaf zijn maat H. slechts f 29.250. H. kocht hiervoor o.a. een tien mille Buic Thans hoorde hij vier jaar tegen zich e'sen" Aartsoplichter de vrijheidsstraffen ten grondslag ligt, dateert nog van 14 April 1886. Daarin is uitgewerkt de hoofdregel van ons strafstelsel, die neergelegd is in artikel U van het Wetboek van Strafrecht: ge vangenisstraf van vijf jaren of minder, wordt geheel, gevangenisstraf van lan gere duur gedurende de eerste vijf ja- rpn in afzondering ondergaan. Daarop zijn enkele uitzonderingen mogelijk. Aangezien de meeste gevangenisstraf fen minder dan vijf jaren duren, zou dit dus betekenen, dat het overgrote gedeelte ook cellulair geëxecuteerd wordt. Dat is evenwel niet het geval en er moet dus op het ogenblik reeds, in afwachting van de totstandkoming van de nieuwe Beginselenwet, een basis zijn, waarop de uitbouw van ons pene- tentiaire stelsel berust. Hij is gelegen in een noodwet, die na de vorige oor log, in 1918, tot stand gekomen is. Daar in heeft de minister van Justitie de be voegdheid gekregen gevangenisstraf steeds in gemeenschap en op alle plaat sen ten uitvoer te leggen. Men was tot deze maatregel gedwongen door plaats gebrek in de bestaande strafgestich ten. Formeel gaat men met de vernieu wing en de humanisering van het ge vangeniswezen, wanneer men de Nood wet tot uitgangspunt neemt, niet buiten zijn boekje, doch in wezen missen de ingrijpende veranderingen, die zich aan het voltrekken zijn en zich deels reeds voltrokken hebben, een wettelijk fun dament. De volksvertegenwoordiging heeft zich er althans niet over kunnen uit spreken. Deze gelegenheid heeft zij thans, nu de in April 1949 bij de Tweede Kamer ingediende nieuwe Beginselen wet op de agenda is geplaatst. Op nieuwe basis, ontwerp legt in het Wetboek van Strafrecht de nieuwe grondslag voor de executie van vrijheidsstraffen aldus vast: „Gevangenisstraf wordt naar ge lang van de persoonlijkheid van de veroordeelde in algehele of in beperkte gemeenschap dan wel in afzondering ondergaan". Het blijkt dus, dat het „uitzitten" van de straftijd in gemeen schap met anderen regel en celstraf uitzondering wordt. Voor de wijze, waarop men zich dit gemeenschappelijk ondergaan van een vrijheidsstraf voor stelt, geeft een nieuw artikel 12 van het Wetboek van Strafrecht de oplos sing. „Iedere gevangene wordt zoveel mogelijk geplaatst in een gesticht, welks regiem het meest met zijn per soonlijkheid strekt, waarbij zowel op de duur der straf als op de reclasse- ringsmogelijkheden voor de gevangene wordt gelet". In de Beginselenwet zelf vinden deze regelen uitwerking o.m. in de bepalin gen, dat de tenuitvoerlegging van de straf mede dienstbaar gemaakt wordt aan de voorbereiding van de terugkeer van de gedetineerde in de maatschap pij, dat de sociale verzorging der ge stichtsbevolking tot de uitdrukkelijke taak behoort van de directie en dat de bestaande adviescolleges het Cen traal College voor de Reclassering, de Psychopathenraad en de Adviescom missie voor 't Gevangeniswezen zul len worden samengesteld tot één Cen trale Raad. Het is duidelijk, dat de terugkeer van een veroordeelde in de maatschappij, met enige kans op succes, dat hij zich voortaan beter zal gedragen, bevorderd wordt, wanneer men hem samenbrengt met mensen van wie men mag aanne men, dat zij een goede, althans geen slechte invloed op elkaar uitoefenen en deze mensen in gemeenschap laat werken, zodat zq niet vervreemden van de problemen, die deze gemeen schap en dus de maatschappij met zich medebrengt. Zorgvuldige selectie. ^ORGVULDIGE selectie der gevange nen is derhalve nodig. Daarmede moet gepaard gaan een differentiatie van de gestichten. De nieuwe Beginse lenwet somt dan ook een aantal cate gorieën van gestichten op. Er moet een jeugdgevangenis zijn en een gevangenis voor niet tot jeugdgevangenis veroor deelde jongeren. Er behoren afzonder lijke gestichten te komen voor volwas senen, die meer en die minder dan zes maanden strafrestant hebben; voorts afzonderlijke gestichten voor beroeps- en gewoontemisdadigers en voor hen, die op grond van hun persoonlijkheid niet geschikt zijn om in de gemeen schap te worden gebracht. Over de noodzakelijkheid van de vernieuwing van ons strafstelsel bestaat in de Tweede Kamer weinig verschil van mening. Maar wel over een kwes tie, onmiddellijk met de selectie van de gedetineerden en de differentiatie van de gestichten samenhangt. Deze zaak zal dan ook wel in het middelpunt van de debatten staan. Moeiljjk oordeel H°E zal geselecteerd worden en wie zal dit doen? Omtrent de wijze van selecteren zullen bij de nieuwe „Ge vangenismaatregel" nadere regels wor den gegeven. Zal de rechter bepalen, naar welk strafgesticht een door hem veroordeelde zal worden gezonden, of zal de administratie dat zijn dus de ambtenaren, die met de uitvoering van de wet belast zijn dit beoordelen? De rechter, zo zegt men, weet niet precies welk regiem in de verschillen de gestichten wordt toegepast. Wanneer hjj uitspreekt, dat een gestrafte naar een bepaald gesticht zal worden ge bracht en het regiem is daar zwaarder dan hjj zich had voorgesteld, dan brengt hjj de veroordeelde een groter leed toe dan in zijn bedoeling lag. En als het regiem er lichter is, dan zou hij wellicht zo hij het geweten had de straftijd hebben verlengd. Omge keerd zou de administratie, als de rech ter zijn veroordeling heeft uitgespro ken, op eigen houtje de straf kunnen verzwaren of verlichten door de gevan gene naar een gesticht met een zwaar of met een licht regiem te sturen. Voor de moeilijke kwestie rechter of admi nistratie zal nog een goede oplossing gevonden moeten worden. Een van de veranderingen, die de Beginselenwet ten slotte nog invoert, is dat niet meer gesproken zal worden van de godsdienstige verzorging der gevangenen, maar van de geestelijke verzorging. Dit opent de mogelijkheid van de inschakeling van een niet- Christelijke, humanistische verzorging, of deze er komen zal is een beleids kwestie van de regering, waaromtrent thans nog niets te zeggen valt. (Van onze parlementaire redacteur) £UIM twee jaar na de indiening heeft 'ALS laatste verdachte verscheen gis termiddag de 36-jarige koopman A. v. B„ die in binnen- en buitenland oplichtingen tot een totaal bedrag van 200 4 300.000 gulden zou hebben ge pleegd. Van mr. H. L. H., Pr°ymciaal inspecteur van de archieven te Haag had hij 10.000 gulden gekregen onder het valse voorwendsel, dat Wj met het geld een verzekeringsporte feuille zou kunnen kopen. Mr. H. J. a. directeur van het bijkantoor van e Ned. Handelsmaatschappij te Rotter dam had Van B. 300 gulden gegeven om een bakfiets voor een fruithandel te kopen en later nog eens 950 gulden voor de amputatie van Van B s Van B. had hem n.1. wijsgemaakt, dat zijn rechterbeen door een verblij een Duits concentratiekamp niet goea meer functionneerde. „Het doe w°" derlijk aan, dat een bankdirecteur zich zo gemakkelijk laat bedriegen zei de president. De officier vond de zwaar ste straf op zijn plaats en eis jaar zonder aftrek. Op een vraag van de president ver_ telde verdachte nog dat hij hilde_ ton had „verdiend" aan een rijenoplichting in het buiten rechtbank zal deze en andere oplich tingen evenwel bij het bepalen van de strafmaat buiten beschouwing laten. De uitspraak is bepaald op 10 de Tweede Kamer Dinsdagmiddag eindelijk de gelegenheid gekregen om in het openhaar te debatteren over het wetsontwerp tot vaststelling van een nieuwe Beginselenwet voor het gevan geniswezen en daarmede verband hou dende wijzigingen van het Wetboek van Strafrecht en het Wetboek van Strafvordering. De anti-revolutionnaire heer Mr. Terpstra opende de besprekingen en behandelde direct de moeilijke kwes tie, die men eenvoudig aanduidt met: rechter of administratie. Zal de rechter de zekerheid hebben, dat hij bij het be palen van de Strafmaat rekening kan houden met de wijze, waarop de straf ten uitvoer wordt gelegd, met andere woorden: in welk gesticht en onder welk regiem de gedetineerde zijn straf zal uitzitten? vroeg hij. Deze zekerheid heeft de rechter niet, antwoordde de heer Terpstra zelf. Hij beschouwde dit. als een groot gevaar, evenals de rechterlijke macht, die er in een adres zijn critiek op heeft geuit. Daarom wenste hij, dat de rechter zal kunnen uitmaken, in welk strafgesticht een veroordeelde zal worden onderge bracht en niet de administratie. Mr. van der Feltz was het met de heer Terpstra eens. Een tegenovergesteld standpunt nam mr. Bachg van de K.V.P. in. Hij con formeerde zich aan de opvatting van de minister, dat de selectie van de ver oordeelden moet geschieden door de administratie. Als argument voerde hij o.a. aan, dat de rechter zich bezig houdt met het verleden van een de linquent. De administratie dient ver antwoordelijk te zijn voor de tenuit- Jull I voerlegging van de straf en voor de re- socialisering. Tenslotte vroeg deze afgevaardigde de aandacht voor een speciale vrou weninrichting met paviljoenbouw op een ruim terrein en voor de voor waardelijke invrijheidstelling nadat twee derden van de straftijd is verlo pen, mits hierover volledige overeen stemming bestaat tussen de Reclasse- ringsraad en de rechter, die het vonnis gewezen heeft. Na een interessant betoog over cel straf en gemeenschappelijke opsluiting verklaarde mr. dr. Stokvis van de CPN zich accoord met de heren Terpstra en v. d. Feltz. Door de verklaring van mr. Donker van de P.v.dA, dat de administratie meer aangewezen is voor de selectie van gevangenen dan de rechter, kwam er enige tekening in de kansen, die beide stelsels hadden om uiteindelijk in de wet te worden vastgelegd. K.V.P. en P.v.d.A. bleken het meest geporteerd voor de administratie. Daarmede zou de beslissing gevallen kunnen zijn, ware het niet, dat er verschil van me ning had bestaan tussen de leden van de socialistische fractie onderling. Mr. Vonk van de V.V.D. schaarde zich aan de zijde van de heer Terpstra en gaf de voorkeur aan selectie door de rechter. Mej. Tendelo (P.v.d.A.) brak ten slotte een lans voor de afschaffing van het sluiten in de boeien als tuchtmaat regel. In de avondvergadering bepleitte de minister van justitie, mr. Mulder'ie de selectie door de administratie. Het lag naar sprekers oordeel voor de hand, dat wie met de veroordeelden dagelijks te doen heeft, de aangewezen instantie is voor de ten uitvoerlegging van de selectie, zulks onder de nodige con trole. Wanneer men de beslissing aan de rechter laat, zal dat een verstarring van het regiem der inrichting beteke nen, aldus de minister. Ruim f. 1000.— verduisterd Het Amsterdamse gerechtshof be handelde gisteren de zaak tegen de 50- jarige fabrieksarbeider D. D. nit Oost- Knollendam, die als oud-diaken van de Ned. Hervormde Gemeente aldaar, ge durende de jaren 1946, 1947 en 1948 in totaal een bedrag van f 1356,28 uit de armenkas van de gemeente had ver duisterd. De Haarlemse rechtbank heeft D. destijds vrijgesproken, wegens een for mele fout in de dagvaarding. De offi cier van Justitie was in hoger beroep gegaan. De verdachte voerde aan, dat hij, na dat in 1946 drie van zijn koeien waren gestorven, in financiële moeilijkheden was gekomen en toen begonnen was steeds kleine bedragen uit de armen kas te nemen, in de bedoeling deze la ter ongemerkt weer terug te storten. De president noemde dit misbruik ma ken van het in verdachte gestelde ver trouwen „misselijk". Bovendien had D. het aanbod van de kerk gehad, het tekort aan te zuiveren, waarmee de affaire dan zou zijn afgelopen. Deze kans had hij niet aangegrepen. Wel betaalt hjj momenteel f 40 per maand terug. De procureur-generaal hield reke ning met de twee maanden, die D. in voorarrest heeft doorgebracht en met het reclasseringsrapport. Hij eiste een voorwaardelijke gevangenisstaf van zes maanden en de voorwaarde, dat verdachte zijn schuld met een be ag van f 40 per week zal afbetalen. Het Hof doet op 3 Juli uitspraak. De openbare aanklager, Adalpi, die ook optrad in het proces tegen kardi naal Mindszenty, heeft gisteren „de zwaarste straf" geëist tegen de Hon gaarse aartsbisschop mgr. Grösz, die thans, tezamen met acht anderen, in Boedapest terecht staat wegens „samen zweren tegen de Hongaarse staat". De eis betekent, dat mgr. Grösz zowel tot de doodstraf als tot levenslange gevan genisstraf kan worden veroordeeld. „Het volk eist, dat de grootste ge strengheid bij de toepassing van de wet zal worden betracht en dat zijn vijanden medogenloos gestraft zouden worden", aldus de aanklager. De von nissen moesten volgens hem een waar schuwing zijn voor „alle vijanden van het Hongaarse volk in het buitenland", dat het Hongaarse volk „zich verenigd zal verzetten tegen aanslagen op de vrede". „De samenzwering" was volgens Adalpi „de erfenis van het verraad van kardinaal Mindszenty" en was ge richt op het ontketenen van een derde wereldoorlog. De verdediger van mgr. Grösz ver klaarde, dat niet de aartsbisschop zelf de hoofdschuldige was, doch Pal Bozsik en André Farkas, die „immers de bij zonderheden van de tegen-revolutie hadden uitgewerkt". Voorts zei de verdediger, dat de aartsbisschop had moeten kiezen tus sen de staat en het Vaticaan. „De hele Vergezeld door de bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, gene raal Van Fleet, heeft de opperbevel hebber van de Verenigde Naties, ge neraal Ridgway, Dinsdag een bezoek aan het front in Korea gebracht. Hjj inspecteerde een frontgedeelte, waar de noordelijken, naar men gelooft, een nieuw offensief voorbereiden. Generaal Ridgway zei tot verslaggevers, dat hjj voor een wapenstilstand „ijzerharde" voorwaarden zou nodig hebben. Intussen manoeuvreren beide zijden, alsof zij zich op nieuwe grote slagen voorbereiden. In botsingen, die dik wijls uitliepen op felle gevechten van man tegen man, betwisten de tegen standers elkaar heuvelposities, die be langrijk aullen blijken, indien het verwachte nieuwe offensief zich ont wikkelt. Dinsdag laaiden in Noord-Korea nieuwe luchtgevechten op, toen geal lieerde jagers en bommenwerpers meer dan 50 vliegtuigen van de noordelij ken ontmoetten. De verbondenen mel den, dat zij een noordelijk straalvlieg tuig hebben neergeschoten en de an deren over de Jaloe terugdreven. Nachtbommenwerpers van de vijfde luchtmacht vielen 400 bevooradings- voertuigen van de noordelijken aan en melden, dat zij een vierde gedeelte hiervan hebben vernietigd. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Goedhart (Arb.) in verband met de reis van de kernphysicus prof. dr. C. J. Bakker naar Argentinië met betrekking tot het atoomonderzoek, heeft de minister van buitenlandse za ken schriftelijk geantwoord, dat het in derdaad juist is, dat de reis van prof. dr. C. J. Bakker werd gemaakt in op dracht van de regering. Tijdens de besprekingen, welke prof. Bakker in Argentinië heeft gevoerd, werd de mogelijkheid besproken van eventuele zuiver wetenschappelijke sa menwerking op het gebied van atoom onderzoek, waarbij het militaire aspect buiten beschouwing zou blijven. Gedetailleerde gegevens zijn niet uit gewisseld en het ligt ook niet in de be doeling, dat dit voorshands geschiedt. Prof. Bakker heeft wel van deze gele genheid gebruik gemaakt om voorstel len te doen over eventueel door de Ne derlandse industrie te leveren appara ten en machines, welke benut kunnen worden voor onderzoekingen, welke in Argentinië worden verricht. De houding van Argentinië ten aan zien van politiek-militaire samenwer king met de mogendheden van Noord- Amerika en West-Europa speelt hier dus geen rol. Ongeveer een half millioen Westduit- se mijnwerkers zullen Maandag het werk neerleggen, wanneer niet aan hun eis tot een loonsverhoging van 14 procent zal worden voldaan. De Westduitse mijnwerkers verdie nen gemiddeld tussen 180 en 270 gul den per week, welk bedrag afhangt van het feit, of de mijnwerkers al of niet getrouwd zijn en hoeveel kinde ren zij hebben. Naar wij vernemen heeft Pi Scheffer, de leider van het radio dansorkest „De Skymasters" opnieuw van het hof de uitnodiging ontvangen om op de avond van 29 Juni, de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, met een klein orkest het feest op te luisteren. VRIJGESPROKEN VAN MEINEED De heer J. M. H., die als passagier van de Piper Cub, welke te laag bo ven het strand van Bloemendaal en Zandvoort vloog, verklaard had, dat de piloot niet lager dan 200 meter had gevlogen, en deswege op 15 Maart we gens meineed tot vier maanden werd veroordeeld, is gisteren in hoger be roep vrijgesproken. 170 000 werknemers verzekerd De organisaties van werkgevers en werknemers in de bouwvakken hebben een bedrijfspensioenfonds in het leven geroepen. De staatsecretaris van socia le zaken (Arbeid) heeft de deelneming in dit fonds voor de werknemers en een deel der werkgevers met ingang van 2 Juli verplicht gesteld op grond van de wet betreffende verplichte deel neming in een bedrijfspensioenfonds. In het thans verplicht gestelde be drijfspensioenfonds zullen in het al gemeen verzekerd zijn de arbeiders in bouw- en aanverwante bedrijven, met uitzondering van die in het schilders bedrijf voor wie een afzonderlijk pen sioenfonds bestaat. Voorts zullen deel nemen de uitvoerders en het technisch personeel in deze bedrijfstakken, in loondienst werkzaam. Tenslotte is de verzekering verplicht gesteld voor de patroons in het steenhouwersbedrijf, het steen-, hout-, graniet- en kunst- steenbedrijf, het stucadoorsbedrijf en de timmerfabrieken. Naar schatting zullen in totaal ongeveer 170.000 werk nemers, werkgevers en zelfstandigen in dit fonds worden verzekerd. tiagedie is, dat hij het Vaticaan koos Het hof zou verzachtende omstandig heden in aanmerking moeten nemen, omdat hij in een andere wereld ge leefd had, aldus de verdediger. Toen mgr. Grösz voor het laatst het woord kreeg, zei hij, dat hij het be treurde tegen de Hongaarse republiek geïntrigeerd te hebben. Mijn verleden en mijn ideologie hebben mij tot een vijand van de volksrepubliek gemaakt, aldus mgr. Grösz. „God is de ziel van iemand, die berouw heeft, welgevallig. Ik hoop, dat ook de mens een berouw volle zijn medelijden zal verlenen". De verklaring van de aartsbisschop werd in volledige stilte aangehoord. Donderdagmiddag zal uitspraak wor den gedaan. Inzake vijandige activiieittegen Indonesië Van de zijde van het Indonesische hcfge commissariaat wordt vernomen, dat de waarnemend hoge commissaris in Nederland, mr. Djumhana, de vo rige week in opdracht van zijn rege ring een demarche bij de Nederlandse regering heeft ondernomen, waarbij maatregelen worden gevraagd „tegen personen en groepen, die vijandige activiteiten tegenover de regering van de republiek Indonesia ondernemen". De Nederlandse regering heeft haar bereidheid te kennen gegeven, binnen een week of tien dagen hierop te ant woorden, aldus het hoge commissa riaat. Blijkens het C.B.S. is gedurende het eerste kwartaal van 1951 in het bin nenland 208.800 hl bier afgezet tegen 179.200 hl in dezelfde periode van 1950. In het eerste kwartaal van 1948 werd 262.700 hl afgezet. Tweehonderd Japanse oorlogsinva liden, optredend namens 23.000 kame raden, demonstreerden gisteren voor het Keizerlijk Paleis in Tokio. Zij pro testeerden op deze wijze tegen de her bewapening van Japan en eisten werk voor oorlogsgewonden en de herin voering van pensioen voor oorlogsin validen. De invaliden hadden geen vergunning tot demonstreren, doch de politie kneep een oogje toe. De Westberlijnse senaat heeft zich voor het plan-Schuman uifgesproken, echter onder zekere voorwaarden. De senaat wenst namelijk een garan tie voor de snelle opheffing van alle beperkingen ten aanzien van de Duit se economie, opgelegd in het kader der bezetting. De senaat verlangt verder onder alle omstandigheden de opnemfng van West-Berlijn in alle verdragen, het plan-Schuman inbe grepen, die met de Westduitse rege ring worden gesloten. STAKING IN OOSTENRIJK De voorziening van Oostenrijk aan vlees en brood wordt thans bedreigd door een staking van 8000 personeels leden van de slachthuizen. Zij eisen een loonsverhoging van 12 procent. De drie politieke partijen in Belgie zijn het eens over de problemen, die verband houden met de troonsafstand van Koning Leopold. De Koning zal, naar verluidt, een jaarlijkse dotatie krij gen van zes millioen franken, alsmede een verblijfplaats mogen kiezen, welke hem bij wijze van gift zal worden ge schonken. Voorts zal hij aanspraak kunnen maken op bepaalde credieten van de begroting. De kroonprins zal, zolang hij ongehuwd is, verblijf mogen houden in de ouderlijke woning. Het enige geschilpunt is nog gelegen in de status van de uit het tweede hu welijk van Koning Leopold met Prin- se De Rethy geboren kinderen. De li beralen zijn n.1. van mening, dat de grondwet bepaalt, dat alle rechtstreek se afstammelingen van de koning dus ook prins Alexander aanspraak kunnen maken op de troon! De acte van de koning, waarin werd bepaald, dat prins Alexander nimmer voor troonsbestijging in aanmerking zal ko men, kan geen wijziging brengen in de grondwet. Een grondwetswijziging zou parlementsontbinding met zich mee brengen. De eerste minister zal binnen kort over deze aangelegenheid een ver klaring afleggen. De plechtigheid van de troonsafstand zal zich afspelen op 16 Juli in het Ko ninklijk paleis. Geen enkel lid der ko ninklijke familie zal op 17 Juli de plechtigheid van de eedaflegging door Prins Boudewijn in het parlement bij- Efficienoy Een geleerde te Lausanne, Marcel Millious, heeft de Zwitserse geologi sche vereniging er van in kennis ge steld, dat hij onder de bergen van de Jura sporen heeft gevonden van wat naar hij gelooft zware petroleum is. Vermoedelijk is het dezelfde soort zware olie als in Mexico en Zuid- Amerika wordt gevonden, maar het is nog niet bekend hoeveel er van aan wezig is. Voor de civiele kamer van de arron- dissements-rechtbank te Den Haag heeft de zaak Thiessen contra Wes terling gediend. De officier van Justitie heeft advies uitgebracht, dat verstek kan worden verleend, waarna de zaak werd aangehouden tot 6 Juli. Zoals bekend, was de heer Wester ling door de heer Thiessen gedag vaard, omdat hij naar eisers oordeel zich beledigend over hem had uitge laten.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5