Ridgway aanvaardt Kaesong als onderhandelingsplaats Brengt Perzië Britse bedreiging voor internationale organisaties? Ook A.P.-journalist „bekent" vlot V.S. hebben begrotingsoverschot van drie milliard dollar VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Een bufferzone van 32 kilomeier de belangrijkste voorwaarde? Belg aangeschoten bij koeiensmokkel Indeling der eerste klassers KoJii VijztheJk, Terugroeping van drie Amerikanen Dinsdag 3 Juli 1951 76« Jaargang No. 1J.144 Dagblad voor Den Helder, Koegias, Texel, Wieringen en Anna Peulowna Voorts inspectie van de troepen aan beide zijden door V.N.-commissie Verkeersongeval eisieéén dode en twee gewonden Nederlander bij Bandung beroofd en ontvoerd Weerbericht GEVECHTEN BIJ KAESONG Een scherpe nota aan Morrison onderweg DE Perzische autoriteiten hebben de Britse staf van de „Anglo-Iranian" medegedeeld, dat zij verwachten, dat de staf nog minstens een maand zal blijven. De Perzische ambassade te Londen heeft gisteren een verklaring uitgegeven, dat de regering zich in verband met de Britse bedreigingen, het zenden van de kruiser „Mauritius" en het sturen van troepen naar Irak. gerechtigd acht een beroep te doen op de bevoegde internationale organisa ties. Verwacht wordt, dat binnen en kele dagen aan minister Morrison een „buitengewoon scherp" antwoord op zijn Zaterdag te Teheran ingediende nota, zal worden overhandigd. In dit antwoord zal Engeland beschuldigd worden van pogingen tot sabotage, zo meent men. Proces te Praag tegen Associated Press" Treinbotsing bij Trier eist achttien gewonden Nog landelijker dan algemeen werd verwacht Zes Amerikaanse divisies voor gen. Eisenhower Hongarije eist: Lt.-gen. v. Frijtag Drabbe in Den Haag overleden Dit jaar kans op een nadelig saldo De Thailandse rebellen trokken zich terug Zeventien inbraken in Den Haag opgehelderd Jappen geloofden niet in hun capitulatie BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK mmm courant TARIEVEN Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten H1NSDAG HEEFT GENERAAL MATTHEW RIDGWAY, OPPERBEVELHEB BER VAN DE VERENIGDE NATIES IN KOREA, HET VOORSTEL VAN DE NOORDELIJKEN, OM BESPREKINGEN OVER EEN WAPENSTILSTAND TE VOEREN IN KAESONG, AANVAARD. Volgens berichten uit Poesan zou de Zuidkoreaanse regering bereid zijn deel te nemen aan de besprekingen over een wapenstilstand. Hoge functionarissen te Washington hebben te verstaan gegeven, dat zij deze conferentie op een vroeger tijdstip dan tussen 10 en 15 Juli zouden willen laten beginnen. Bevoegde zegs lieden zeiden voorts, dat de voorwaarden, die de V.S. gaarne besproken zouden willen hebben, naar Ridgway zijn gezonden. Zij werden als voorlopig geken schetst in afwachting van het vandaag te houden overleg met de andere vijftien landen, die troepen in Korea hebbfen. Deze voorwaarden zouden in hoofdzaak voorzien in een bufferzone van 32 km breedte tussen de tegenover elkaar staande strijdmachten langs de huidige frontlinie. Chinese blad „Ta Kung Pao", dat algemeen wordt beschouwd als het semi-officiële orgaan van de Chine se volksregering, schrijft, dat wapenstil stand niet het einde van het Koreaanse vraagstuk betekent, doch een noodzake lijke stap voor besprekingen met be trekking tot Korea's toekomst. „Wan- son was als onderhandelingsplaats on aanvaardbaar. Ridgway hoopte klaar blijkelijk nog voor overwinnaar door te gaan en zijn tegenstanders te ontmoe ten in een gebied, dat onder zijn mili taire controle staat", aldus het blad, dat voorts het Noordelijk antwoord „een bewijs van de oprechte wens om tot een vredelievende regeling te komen" noemt. jyB Amerikaanse regering is van ge voelen, aldus Reuter, dat een wa penstilstandsovereenkomst tevens moet voorzien in inspectie van de strijd krachten aan beide zijden door een commissie der V.N. om schendingen van de overeenkomst te verhinderen. Deze commissie zou van beide partijen toe stemming moeten hebben om in geheel Korea haar werkzaamheden te verrich ten in de periode van het eind van de strijd tot het tot stand komen van een politieke regeling. Een dezer nachten Is de Belgische smokkelaar D., die met nog enige an dere Belgen koeien over de grens trachtten te smokkelen, achter de Ki- viet onder de gemeente Baarle Nassau, aangeschoten. Douane-ambtenaren be merkten vlak bij de grens de smokke laars en sommeerden hen om halt te houden. Toen aan de sommatie niet werd voldaan, werden schoten gelost. De Belg D., afkomstig uit Weelde, werd hierbij getroffen en kon in ar rest worden genomen. Hij werd naar heht ziekenhuis te Tilburg overge bracht. De andere personen van de smokkelaarsgroep wisten over de grens te ontkomen. Vier koeien, die werden achtergeilaten, werden in beslag ge nomen. Bij een ongeval op de Amsterdamse Straatweg bü Baarn is de 61-jarige heer P. C. W. uit Amsterdam gedood en wer den twee personen zwaar gewond. In gezelschap van de heer B., die een motor met zijspan bestuurde, en echt genote (eveneens uit Amsterdam) ving de heer W. een veertiendaagse vacan- tietocht aan. Bij het passeren van een vrachtauto werd 't stuur van de motor door een in dezelfde richting rijdende auto gegrepen. De motor sloeg over de kop. De heer W. werd op slag gedood. De bestuurder en diens echtgenote wer den in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. Op weg van Garut naar Bandung is de 25-jarige W. Schotese, employé van de Preanger bontweverijen door geüni formeerde lieden aangehouden en ont voerd. Tot op heden ontbreekt elk spoor van de vermiste. De heer Schote se was met een truck van de maatschap pij op weg naar Bandung, waar hij woonachtig is. De truck werd leegge roofd en ontdaan van zijn banden terug gevonden, niet ver van de plaats waar zich de overval moet hebben afgespeeld. Circa drie maanden terug was de heer Schotese op practisch dezelfde plaats al eens eerder door gewapende bandie ten aangehouden. Zij hadden hem toen beroofd van zijn ring, horloge en geld. Verwachting tot Dinsdagavond: Toenemende bewolking, met plaatselijk enige regen of mot regen. Zwakke tot matige weste lijke wind. Koeler, vooral in het zuid-oosten van het land. WOENSDAG: zon op 4.25, onder 21.02; maan op 3.49, onder 21.48. Den Haag: bevredigend JN officiële Nederlandse kringen gaf men als commentaar, dat de aan vaarding van Ridgway's voorstel tot grote bevrediging stemt. Belangrijker dan de plaats van samenkomst, is het feit dat nog één k twee weken zullen verlopen, alvorens de onderhandelin gen aanvangen. Men moet zich, aldus De jongste berichten van het front in Korea gewagen van plaatselijke ge vechten, o.a. in de buurt van Kaesong de stad in het niemandsland, welke door de Noordelijke bevelhebbers is uitgekozen voor de voorgestelde vre desonderhandelingen met vertegen woordigers van de VN. Geallieerde patrouilles kwamen onder vuur uit automatische wapens toen zij ten Noorden en Oosten van Kaesong ge wapende verkenningen uitvoerden. Den Haag, niet blind staren op details, maar dankbaar zijn dat de Westerse vredesinitiatieven thans, na een jaar van strijd, door de tegenpartij gunstig schijnen te worden- beantwoord. De Verenigde Naties zullen stellig niets ongedaan laten het Koreaanse volk een duurzame vrede te brengen. Indien de strijd definitief ten einde komt, is daarmede tevens het bewijs geleverd dat de blijvende en onwankelbare standvastigheid der democratische ver enigde landen een garantie biedt voor het behoud der onafhankelijkheid der vrije naties. Nu de wereld de hoop koestert, dat aan de oorlog op Korea een einde zal komen, gedenkt de Ne derlandse regering in de eerste plaats hen, die hun leven als offer voor de vrijheid hebben gegeven", aldus de commentaar van officiële Nederlandse kringen. Vertrouwen In Ridgway ,.|YE regering van Engeland heeft het bericht van radio Peking met vreugde ontvangen", zo deelde Morri- son mee. De regering heeft het volle vertrouwen in generaal Ridgway wel ke uitlating door de plaatsvervangen de voorzitter der conservatieven, Eden werd onderschreven. Op desbetreffende vragen antwoord de Morrison, dat de onderhandelingen zouden gaan over het militaire aspect van een staken van het vuren. De po litieke aspecten zouden ongetwijfeld later naar voren komen. QEORGE MIDDLETON, adviseur van de Britsê ambassade te Teheran, heeft gisteren verklaard, dat plannen worden uitgewerkt voor een geleide lijke sluiting van de raffinaderij in Abadan en de installaties op de olie velden en voor de evacuatie van de employé's. De installaties, die Abadan van water en electriciteit voorzien, alsmede de vuilafvoer, zouden blijven werken. Ondertussen gaat de Amerikaanss ambassadeur, Grady, door met bemid delingspogingen. Hij heeft een nieuw type ontvangbewijs voorgesteld, dat de naam van de „Nationaal Perzische Oliemaatschappij" zou dragen, maar waarop vermeld zou staan, dat de rechten van de „Anglo-Iranian" on aangetast zouden blijven. Mossadeq verwierp dit voorstel echter, daar de regering hierdoor niet de garantie zou hebben, dat zij betaling zou krijgen voor de olie. Hij stond er op, dat de wet op de nationalisatie van de olie industrie niet zou worden geschonden. EEN 103-JARIGE IN NIJMEGEN In het tehuis voor ouden van dagen „Levensavond" te Nijmegen hoopt de oudste inwoonster van Nijmegen, mej. Erna Schultz, een Poolse van geboorte, Donderdag 12 Juli haar 103de verjaar dag te vieren. Mr. Frank Stuart uit Schotland heeft een olifant „geconstrueerd", die met een benzine-motor wordt aangedreven". De mechanisch aangedreven olifant trok natuurlijk veel aandacht en vooral de kinderen waren er voor te vinden om een tochtje op zijn brede rug mee te maken. n Gisteren is in de Pancrac-gevange nis te Praag het proces begonnen te gen de Praagse correspondent van het Amerikaanse persbureau Associated Press, William Oatis. Gelijk met hem staan drie Tsjechosiowaakse employé's van Associated Press terecht. Oatis gaf toe, dat hij had gespion- neerd op last van zijn superieuren te New York en Londen en van de Ame rikaanse ambassade. Hij sprak lang za»m en met duidelijke stem, maar scheen gespannen. Copieën van boodschappen, die door d6 bureaux van Associated Press te New York en Londen aan Oatis wa- ïcn gezonden, werden als bewijs van aanklachten overgelegd. Hierondsr bevindt zich een verzoek om een on derzoek in te stellen naar de berich ten, dat de vroegere Tsjechosiowaakse minister van Buitenlandse Zaken, dr Clementis, was verdwenen en vier vooraanstaande officieren van de Tsje chosiowaakse geheime dienst waren gearresteerd. Volgens de officiële kringen te Frankfort was de ondervraging blijk baar bedoeld om aan te tonen, dat As sociated Press en andere Westelijke persbureaux in de eerste plaats centra van spionnage zijn. Gelijke beschuldi gingen werden aan het adres van de Westelijke diplomatieke vertegenwoor diging geuit. Minstens achttien personen zijn ge- vond doordat een personentrein inreed op een stilstaande trein op het station Riwer bij Trier. Verschillende wagons vin de stilstaande trein schoven in el- laar, hoewel de binnenkomende trein rieds vaart geminderd had. Men gelooft dat een voortijdig overhalen van een siin de botsing veroorzaakt heeft. De K.N.V.B. heeft de eerste klassen mor het seizoen 1951—1952 als volgt ingedeeld: AFDELING A: EDO, Haarlem, De Vobwjjckers, DWS, Elinkwijk, Het Gooi, Go Ahead, AGOW, Enschedesche Boys, Heerenveen, GVAV, Velocitas, Frisia, Theole. AFDELING B: VSV, RCH, Ajax, Blauw-Wit, DOS, Wageningen, Zwolse Boys, Vitesse, Enschede, Sneek, Oosterparkers, Be Quick, Leeuwarden en Achilles. AFDELING C: ADO, SW, Feyenoord, RBC, DHC, Quick, NAC, Willem II, BW, Eindhoven, MW, Sittardia, Bleijcheide, Juliana of RKONS. AFDELING D: HBS, HDVS, Xerxes, Siarta, Emma, NEC, Noad, Longa, PSV, Brabantia, VW, Maurits Chevremont, Linburgia. (Zie verder pag. 3) JJEN jubileum in Amerika: de televi sie bestaat tien jaar! Ze hebben daar in Gods Own (televisie)-country maar eventjes 107 stations, in zestig steden, terwijl al 400 aanvragen voor het inrichten van nieuwe stations lig gen te wachten. Sedert October 1948 zijn er echter geen nieuwe vergunnin gen gegeven. Nederland viert ook een televisiejubileum: Binnenkort is het tien jaar geleden, dat we hóórden over de televisie. En dan straks het eerste lustrum natuurlijk nog van onze conferenties over de televisie. De lieden van het dievengilde zijn anders helemaal niet enthousiast over de nieuwe vindingen op televisiegebied. Toen een uitzending werd verzorgd over de begroeting van Mac Arthur, zag een politieman op het beeldscherm hoe een toeschouwer het horloge rolde van een buurman. Kort geleden is de man gepakt. De visie van Rusland en Amerika op de vredesraad verschilt eveneens behoorlijk. Het Sovjet-Rus sische persbureau Tass deelde mede, dat de negerzanger Paul Robeson bij de Uno had geprotesteerd tegen de Marseille, juist teruggekomen van een reis naar Zanzibar, dat hij de ruïnes van het paleis van de koningin van Sheba heeft ontdekt. Het paleis, dat weigering van visa aan de leden van bebben ®estaa" op edn van de jeilanden aan de kust van Tanganjika, de vredesraad. Conan Doyle is door zijn fantastische Sherlock Holmes- zou niet kleiner zijn dan dat te Ver romans beroemd geworden tot in alle ?jJ?age£b°™ de windstreken. Zijn zoon, Adriaan, 1> l™ntig Jaren, ie*°> <V- dat ook van plan. Hij verklaarde ir P^lakkig gezien een luchtkasteel ,s. J Men wil Londen namelijk over een _f j=» ,-2sg jA, -j—y uitgestrektheid van bijna tien vlerkan- te kilometer gaan herbouwen. Er zul len zes wegen worden gebouwd, als mede een nieuwe tunnel onder de Theems. Op naar een andere we reldstad: Parijs. Daar hebben twee per sonen een ballontocht gemaakt per „Montgolfiere", een op hete lucht drij vende ballon, zoals die in 1783 door de gebroeders Montgolfier werd ge bruikt. De reis verliep beter dan die van een Amerikaanse vliegtuigcon- structor, die bij wijze van grapje een vliegtocht ging maken met een vlieg tuig, zoals de gebroeders Bleriot dat hadden gebouwd. Direct na de start vielen de vleugels er af. Amerika is niet van plan, meer dan zes divisies voor generaal Eisenho- wer's Atlantische leger in Europa ter beschikking te stellen, zo heeft minis ter Marshall te Washington voor een commissie uit het Huis van Afge vaardigden verklaard. Zes Ameri kaanse divisies op een totaal van 60 worden voldcer-de geacht. Marshall zag intussen graag, dat Griekenland, Turkije en Spanje in het Atlantisch Pact werden opgenomen. Hij meende, dat dit vraagstuk lang zamerhand een oplossing nadert, „maar er zijn nog politieke moeilijk heden met andere landen." Hongarije heeft in een krachtige nota aan de Amerikaanse legatie te Boedapest de terugroeping geëist van drie leden van deze legatie. Het heeft gedreigd met „doeltreffender maatre gelen" indien de eis niet wordt inge willigd. Verder wordt geëist dat de biblio theek en de bioscoop van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst „een broeinest van imperialistische propa ganda" worden gesloten. De maatregel is genomen, zo wordt in de nota gezegd, wegens de „onmis kenbare rol" die leden van de Ameri kaanse legatie gespeeld hebben bij het „samenzwerings- en spionnagewerk" van aartsbisschop Josef Grösz en acht andere beklaagden, wier proces Don derdag j.1. eindigde. Tijdens het proces is duidelijk gebleken, aldus de nota, dat deze leden van de legatie zich met Hongaarse aangelegenheden bemoei den. Gistermorgen is in alle stilte op de oude R.K. begraafplaats aan de Kerk hoflaan te 's Gravenhage in het familie graf bijgezet het stoffelijk overschot van de luitenant-generaal der mariniers (b.d.) Hubert F. J. M. A. von Frijtag Drabbe, die op 29 Juni j.1. op 59-jarige leeftijd in Den Haag overleed. Luitenant-generaal Von Frijtag Drab be werd in 1914 officier bij de infante rie. In 1920 jjing hij over naar de mari niers als eerste luitenant. Na verschei dene promoties werd hij in November 1945 toï generaal-majoor der mariniers bevorderd en in Mei 1948 tot luitenant- generaal, waarna hij werd gepension- neerd. Sinds October 1948 was hij voor zitter van de centrale commissie voor de filmkeuring. Luitenant-generaal Von Frijtag Drabbe was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en ridder in de or de van Oranje Nassau met de zwaarden. De Amerikaanse minister van fi nanciën, John Snyder, heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten in bet begrotingsjaar 1950/51 een overschot hadden van 3.509.782.621 dollar, hetgeen op een na het grootste overschot in de Amerikaanse geschie denis is. Het vorige begrotingsjaar liet een na delig saldo van ruim 3.122 millioen dol lars. Minister Snyder waarschuwde, dat er kans is op een nadelig saldo op de begroting van het zo juist begonnen begrotingsjaar van ongeveer 10 milliard dollar, wanneer niet zo spoedig moge lijk passende nieuwe belastingen van kracht worden. De ontvangsten in het laatste begrotingsjaar bedroegen 48.243 millioen dollars of ruim 11 milliard dollars meer dan in het begrotingsjaar 1949-'50. De uitgaven beliepen 44.633 millioen dollars, of ongeveer .4,4 mil liard dollar meer dan in het vooraf gaande begrotingsjaar. Het merendeel van de opstandelingen der Thailandse marine heeft zich klaar blijkelijk op schepen teruggetrokken naar Sata Heep, een •marinebasis aan de Golf van Thailand, welke door de ma rine als onneembaar beschouwd wordt. Men weet niets over de huidige ver blijfplaats van generaal Katsj Song gram en de andere leiders van de op stand. Er zijn geen bewijzen, dat de opstand door de communisten werd gesteund. Waarnemers zijn van mening, dat het conflict deel uitmaakt van de traditio nele strijd om de politieke macht tus sen het leger en de marine. Bij het departement van buitenland se zaken is bericht binnengekomen, dat de Nederlanders, die zich in Bangkok bevonden tijdens de ongeregeldheden allen in goede welstand verkeren. Radio Bangkok heeft medegedeeld, dat hangende een onderzoek, negen admiraals, waaronder de opperbevel hebber van de Siamese marine, hun ontslag hebben gekregen en zeven eerstaanwezende officieren zjjn ge- geschorst. Ik heb zojuist een spontane beken tenis afgelegd EEN GRIEKS KABINET VAN LIBERALE MINISTERS De Griekse ex-premier Sophocles Venizelos is voornemens een kabinet uit louter liberalen samen te stellen dcor liberalen aan te wijzen voor de zetels welke door de sociaal-democraten zijn opgegeven. In de nacht van Donderdag op Vrij dag werden bij een inbraak in het Cen trum-Theater in Den Haag de 22-jarige V. R., de 30-jarige C. K., beiden uit Den Haag, op beterdaad betrapt. Bij hun ar restatie bekenden zjj diezelfde nacht nog een inbraak in het Westeinde te hebben gepleegd. Gedurende het verde re onderzoek is komen vast te staan, dat het tweetal verantwoordelijk is voor de golf van inbraken, die in de „Planetenbuurt" in Den Haag is ge pleegd. In totaal hebben zij thans 17 in braken bekend. Zij hadden het voorna melijk gemunt op fabrieken en con structiewerkplaatsen. Bij huiszoekingen is nog een hoeveelheid gestolen gereed schappen teruggevonden. Op het eilandje Natahan (Mari- anengroep) bevonden zich tot zes jaar na het einde van de oorlog met Japan nog 19 soldaten van het Keizerlijke leger, nog steeds gelovend, dat de berichten over de capitulatie van hun land on juist waren en hen in een val strik trachten te lokken. Toen de Amerikanen hen in 1945 van het eilandje, waar ze in 1944 waren gestrand, wilden weghalen, pleeg den de Jappen verzet, waarop de Amerikanen hen maar aan hun lot overlieten. De Japanners leefden al die tijd op wild, vis en fruit. Vorige ü>eek gaven de 19 geïsoleerden het eerste teken, dat ze wilden capituleren, door het laten wapperen van een witte vlag. Zaterdag ging een sloep met matrozen aan land. De 19 Jappen stonden keurig opgesteld en zei den niet te hebben geloofd, dat 'apan gecapituleerd had. „Het spijt ons heel erg", voegden ze er aan toe.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1