De Anglo-lranianmoet doorwerken verenigde noord hollandse dagbladen De gemeenten leverden een grote bijdrage tot het moderne Nederland Twee doden en vier gewonden bij legeroefening in Willemstad Vijfentwintig kinderenverdronken of kwamen in de vlammen om Amsterdamse rechtbank erkent het bankgeheim niet Dodelijk ongeval op het T.T.-circuit Raad van Toezicht voorgesteld Schoenmakers uit de Tour de France Vrijdag 6 Juli 1951 76e Jaargang No. 11147 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Dreumes van vijf jaar werkte in avonduren Weerbericht DE sjah van Perzie heeft Donderdag ochtend een blindedarmoperatie on dergaan. Gezegd werd, dat de operatie was geslaagd. Het Internationale Hof heeft gesproken Zal Perzië de uitspraak naast zich neerleggen? De Belastingontwerpen komen Dinsdag weer in de Kamer Lord Inverchapel (69 jr.) in Schotland overleden V.N.-delegatie reist per hefschroefvliegtuig Shermantank kantelde een sloot in Meerdere militairen onder de tank bekneld Explosie op Oostduits pleziervaartuig Een vreselijke ramp in Oost-Berlijn Diederich reed als eerste door de finish Bankdirecteur werd tot f. 100boete veroordeeld Een proefproces Gemeenteraden stonden stil bij een eeuw Gemeentewet Redevoeringen van mr. P.J. Oud en minister Van Maarseveen Tito stelde de vrijlating van Mgr. Stepinac voor KxjM, 13-eóteJi Tien vlootofficieren in Thailand ontslagen Wielrenner dodelijk verongelukt Betaal jou skuld of ons vat jou tandei BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK UU COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten IJET Hof stelde verder voor een Raad van Toezicht in te stellen, waarin vertegenwoordigd zullen zijn twee Brit ten, twee Perzen en als vijfde lid een vertegenwoordiger van een neutrale derde macht. Deze raad zal boek moe ten houden van inkomsten en uitgaven en er voor moeten zorgen, dat alle in komsten boven de normale inkomsten worden gestort op een door de raad in te stellen bankrekening. De werkzaamheden van de Anglo- Iranian zullen moeten worden voortge zet onder leiding van de directie, zoals die was samengesteld voor 1 Mei 1951, behoudens de wijzigingen die zouden worden aangebracht door de Raad van Toezicht. Weigert Perzie? nE Perzische gezant in Nederland deelde het A.N.P. mede, dat Perzie het oordeel van het Hof beschouwt als het ingrijpen in interne aangelegenhe den en dat Perzie het besluit van nul en generlei waarde acht. Het Perzische kabinet is gisteravond bijeen gekomen om de aanbevelingen van het Hof te bespreken. Van welingelichte zijde voor zag men, dat het kabinet de aanbeve lingen van de hand zou wijzen. In di plomatieke kringen te Londen gelooft men, dat Engeland te zijner tijd een beroep zal doen op de Veiligheidsraad Gisteravond om ongeveer zes uur is op het TT-circuit te Laaghaierveen een ongeluk gebeurd, dat de 19-jarige A. van der Puy uit Badhoevedorp het le ven heeft gekost. Van der Puy was als helper mee gekomen met de Visbach-renstal, die met 125 cc VR-motoren aan de TT- races zal deelnemen. Een der motoren moest nog even worden geprobeerd, waarmee Van der Puy zich belastte. Te Laaghaierveen is hij op een links naast de weg staande wagen gebotst en daarbij zodanig gewond, dat hij gis teravond in het Wilhelminaziekenhuis te Assen aan de gevolgen is overleden. Ergerlijke kinderarbeid De Arbeidsinspectie heeft in 1949 in 592 gevallen procesverbaal opgemaakt wegens het overtreden van het verbod van kinderarbeid. Meermalen werd ge constateerd dat kinderen van slechts elf en twaalf jaar arbeid verrichten. Een der ergerlijkste staaltjes van kin derexploitatie deed zich voor in een darmenslijperij, waar de controlerende ambtenaar in de avonduren drie kinde ren aantrof van resp. dertien, tien en vijf jaar, die bezig waren met het schoonmaken van darmen. In een gnoentenconservenfabriek sne den kinderen van elf en twaalf jaar aan een electrisch gedreven molen bo nen. In een andere fabriek werkten niet minder dan twaalf leerplichtige kinderen. Bij alle overtredingen van het verbod van kinderarbeid waren 605 leerplichtige en 19 niet-leerplichtige kinderee betrokken. Verwachting tot Vrijdagavond Aanvankelijk in het Zuid-Oosten van het land nog weinig overigens veel bewolking met later op de meeste plaatsen enige regen, he! eerst in het Noord-Westen van het land. Matige wind tussen West en Zuid. Dezelfde of iets hogere tem peraturen dan gisteren. Zaterdag: Zon op 4.28, onder 21.01 Maan op 7.26, onder 22.47. om het nakomen van de uitspraak van het Hof te bewerkstelligen, indien Per zie officieel weigert zich aan de uit spraak te houden. QEWOONLIJK welingelichte Perzi sche kringen achtten het uitermate onwaarschijnlijk, dat Perzie zal instem men met de aanbeveling om alle in komsten op een bank te deponeren, daar Perzie dringend gelden nodig heeft omdat het geen royalities meer ontvangt. Van Perzische zijde wordt verklaard, dat het voorstel van het Hof om 1 Mei als datum aan te nemen voor een beoordeling van de situatie een verwerping was van de wet op de nati onalisatie, die op 2 Mei door de sjah werd getekend. Deze kringen merkten evenwel met voldoening op, dat de En gelsen wellicht in Abadan zouden moe ten blijven ter nakoming van de aan beveling, dat de oliestroom niet zou moeten worden onderbroken. Sjah geopereerd het Internationale Gerechtshof te Den Haag heeft gisternamiddag, zich uit sprekende over het door de Britse regering gedane verzoek om voorlopige maatregelen inzake het geschil tussen de Brits-Iraanse oliemaatschappij en de Iraanse regering, verklaard, dat voorlopige maatregelen in Perzie gerechtvaar digd zijn. Het Hof is tot de conclusie gekomen, dat het in deze zaak bevoegd is en aanwijzingen tot voorlopige maatregelen kan geven. Er mogen geen maat regelen worden genomen die op de rechten van partijen zouden prejudiciëren, aldus het Hof. Ook mogen geen maatregelen worden genomen, die de toestand ernstiger zouden maken. Het Hof verklaarde verder, dat de Iraanse regering en de Britse regering er voor moeten zorg dragen dat geen maatregelen, hoe danig ook, worden genomen met de bedoeling de voortzetting van de werk zaamheden van de Anglo-Iranian Oilcompany zoals vóór de eerste Mei van dit jaar, te belemmeren. (Van onze parlementaire redacteur) Pas in de loop van Donderdag is ïwnister Lieftinck gereed gekomen met zijn besprekingen met de commis sie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het aanbrengen van en- uele wijzigingen in de belastingwets ontwerpen, waarover Woensdag de be raadslagingen zijn geschorst. Hij zal deze wijzigingen in een of meer nota's vastleggen, die evenwel niet vóór Maandag aan de Kamerleden kunnen worden uitgereikt. Het is de bedoeling van de Kamer voorzitter Dinsdag 10 Juli de behande ling van de voorstellen voort te zetten. Lord Inverchapel (voorheen Sir Ar- chibald Clark Kerr genaamd), voorma lig Brits ambassadeur in de Sowjetunie, is op 69-jarlge leeftijd te Greenock in Schotland overleden. In 1946 besloot de Engelse regering met toestemming van de Nederlands rege ring Clark Kerr als speciale ambassa deur 'iaar Batavia te zenden „ten einde de Engelse regering in te lichten over de om wikkelingen en om op alle mo gelijke wijzen behulpzaam te zijn in het bereiken van een vriendschappelijke bevredigende regeling in Indonesië". Na de onderhandeling op Java kwam hij met Van Mook en anderen naar Ne derland om de conferentie op de Hoge Veluwe bij te wonen. Heden is in Tokio bekend gemaakt, dat generaal Ridgway de laatste voor stellen voor een bijeenkomst in Kae- song heeft aanvaard. De communisten hadden voorgesteld, dat de afgevaardigden van de VN langs de weg in een convooi naar Kaesong zouden reizen in plaats van met een hefschroefvliegtuig. Zij garandeerden een vrije doortocht. Generaal Ridgway heeft echter aan zijn plan vastgehou den, om zijn delegatie per hefschroef vliegtuig te laten reizen, als het weer dat toelaat. Op het hoofdkwartier van de V.N. te Tokio heerste algemeen een gevoel van opluchting over het feit dat de lange onderhandelingen via de radio tot een goed einde zijn gekomen. Landingsoefeningen van het leger, die bjj Willemstad aan het Hollands Diep werden uitgevoerd, kregen een tragisch einde, toen een der tanks, die aan de operaties deelnamen, kantelde en in een sloot terecht kwam, waar door twee militairen werden gedood, («wijl vier anderen werden gewond. Direct na het bekend worden van het ongeval stak men in geheel Willem stad de vlaggen halfstok uit. Een eskadron tanks van het regi ment Prins Alexander nam deel aan een landingsoefening, die ten doel had de denkbeeldige verovering van Wil lemstad en twee nabijgelegen forten Tijdens het uitvoeren van de landing, waaraan ook een onderdeel van de Engelse marine deelnam, reed een Shermantank bemand met tien perso nen over een bruggetje. Bij het nemen van een bocht kantelde de tank en stortte in een twee en een halve me ter diepe sloot. De vier militairen, die boven op de wagen waren gezeten trachtten weg te komen. Een wacht meester, die in de koepel stond, werd door de val weggeslingerd en kwam onder de vallende wagen terecht evenals een der meerijders. Van de tankbemanning en degenen, die op de tank hadden gezeten werden vier per sonen gewond, waarvan twee ernstig. Het duurde lang voor men de zware Shermantank enigszins had opgevij zeld', waardoor de overledenen en ge wonden konden worden bevrijd. Tot gistermiddag laat was men nog bezig rnet het lichten van de verongelukte gevechtswagen. De oefening, die een zo tragisch ver. loop had, werd o.m. bijgewoond door de chef der Generale Staf, generaal Hasselman, de commandant strijd krachten te velde, generaal Opsomer en enige Engelse officieren. IN de tweede étappe van de Ronde van Frankrijk heeft de Nederlandse ploeg haar eerste verlies geleden. Har- ry Schoenmakers kwam te laat binnen en werd uit de strijd genomen. Ook voor de andere Nederlanders was het een minder goede dag. Zij werden door pech achtervolgd en moesten zich te vreden stellen met bescheiden plaatsen. Wagtmans werd 25ste, Peters 55ste, Faanhof 63ste, Van Est (pechvogel no. 1) 87ste, Dekkers 94ste, Voorting 11de en Dielissen 114de. De étappe werd op prachtige wijze gewonnen door Diederich (Luxemburg) in 6.28.54 voor Ockers (Belgie) 6,32.05; 3. De Mulder (Belgie) 6.32.56; 4. Gemi- niani (Frankrijk) 6.33.15; 5. Bartali (I- talie) 6.33.44 en vervolgens in dezelfde tijd een groep van twintig renners. Met Schoenmakers moesten de Span jaard Rodriguez en de Fransen Renaud en Chateau de Tour verlaten. Polger (Luxemburg) gaf op. Vijf en twintig Oostduitse kinderen tussen tien en twaalf jaar zijn verdron ken of in de vlammen omgekomen toen aan boord van een plezierboot op de ri vier de Spree in Oost-Berlijn een ex plosie plaats vond. Het vaartuig had tweehonderd kinderen aan boord, die op weg waren naar een vacantiekamp te Ahlbeck aan de Oostzee. Vijftien kinderen werden met ernstige brand wonden naar een ziekenhuis overge bracht. Volgens ooggetuigen wuifden en rie pen de kinderen naar de voorbijgangers op de brug, waar de boot onderdoor voer, toen drie minuten later de boot was een driehonderd meter ver der e 'ii luide ontploffing klonk en een zwarte rookzuil opsteeg. Vele kin- der-ón werden overboord geslingerd of sprongen in panische angst in het wa ter, alwaar velen de verdrinkingsdood vonden. Het brandende schip werd on middellijk naar de wal gesleept en daar sprongen de overgebleven kinde ren aan land. De Oostduitse brandweer en reddingsploegen blusten de brand. Het aanbod van de Westberlijnse brandweer en de politie om te helpen werd afgeslagen, aldus een functionaris van de Westberlijnse politie. Volgens het Westduitse D.A.P. sprong een aan tal mensen te water en werden zo elf kinderen gered. Gisteravond waren 24 lijkjes geborgen. De Amsterdamse arrondissements rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak tegen een directeur van het bijkantoor van een grote Amsterdamse bankinstelling. Het betrof een proef proces, dat reeds op 21 Juni gedeeltelijk was behandeld. De bankdirecteur werd beschuldigd van te hebben geweigerd ambtenaren van de douane-recherche inzage te ver lenen in de bankrekening van een zij ner cliënten, die verdacht werd van deviszenovertreding. De directeur be riep zich op het bankgeheim. De Amsterdamse rechtbank erkende het bankgeheim in dit geval echter niet. en veroordeelde de directeur tot hon derd gulden boete subs. tien dagen hechtenis. In het requisitoir werd ge zegd, dat volgens het deviezenbesluit 1945 opsporingsambtenaren ten alle tijde inzage kunnen verlangen van boe ken en bescheiden. Verder behelst artikel 43 van dit be sluit, dat niemand zich kan beroepen op enige verplichting tot geheimhou ding. Op 1 Mei van dit jaar is dit ar tikel in zoverre gewijzigd, dat perso nen, die zich uit hoofde van stand, be- roep of ambt tot geheimhouding verplicht kunnen voelen, zulks kunnen weigeren. „De wetgever", aldus de of ficier van Justitie, „kent dit recht slechts toe aan hen, die zeer speciale beroepen uitoefenen en tot wie men zich wendt als men in nood verkeert." De verdediger zei in zijn pleitrede: „Het is noodzakelijk, dat de wetgeving eindelijk eens gaat afbakenen voor wie de geheimhouding geldt en voor w'e niet. Naar van officiële zijde in Belgr-do verluidt, zou de Joegoslavische rege ring het Vaticaan hebben doen weten, dat zij bereid is, aartsbisschop Stepinac vrij te laten op voorwaarde, dat hij het land onmiddellijk verlaat. De nuntius in Belgrado zou op 2 Juli de Joegoslavi sche regering hebben medegedeeld, dat het Vaticaan het Joegoslavische aan bod van de hand had gewezen. QISTERAVOND is in zeer vele gemeenten des iands een bijzondere raads vergadering gehouden ter gelegenheid van het honderd-jarig bestaan der gemeentewet, een feit, dat korte tjjd geleden reeds plechtig is herdacht in een bijeenkomst van de Nederlandse vereniging van gemeenten te Utrecht. De leden der gemeenteraden kwamen thans in hoofdzaak bjjeen om te luisteren naar twee radioredevoeringen, één van minister Van Maarseveen en één van de initiatief nemer, mr. P. J. Oud, voorzitter van de Vereniging van Nederlandss gemeenten. De heer Oud sprak zijn rede uit in de vergadering van de gemeenteraad van Rotterdam. „LjOOP DOET LEVEN" zeiden de di recteuren van de haven Lyttleton in Nieuw-Zeeland. toen ze vernamen, dat de stakende arbeiders het werk weer zouden hervatten. Maar plotse ling besloten de havenwerkers toch maar door te gaan met staken. De kranten zijn Burgess en MacLean de twee vermiste Britse diplomaten, al bijna vergeten. Nu zijn ze weer opge doken. Een Franse politiebeambte zou ze gezien hebben bij de Tsjechoslo- waakse ambassade in Parijs. In di- plomatenkringen is het leven anders wel animerend. Brazilië besloot kort geleden over te gaan tot het onderzoek van diplomatieke bagage die afkomstig was uit Polen. Dit was een vergeldings maatregel, omdat de Polen een tijdje geleden geneusd hadden in Braziliaanse bagage O Men zal wel niet naar koffie gezocht hebben, maar misschien wel naar het nieuwste Nederlandse koffie- surrogaat, dat werkelijk de smaak van echte koffie dicht schijnt te benaderen. Het nieuwe product zal onder de naam D.A.R. op de markt komen. We gaan een tijd tegemoet, dat de vervangings middelen beter zijn dan de eigen spul- li len. In Amerika vond men nu weer een kunstleder uit, dat drie maal zo lang meegaat dan het gebruikte kunstleder, dat volgens zeggen, op zijn beurt weer tweemaal langer meegaat dan gewoon Kon ik er m'n inkomstenbelasting maar mee betalen leer. Men noemt „apenliefde" een waardeloos surrogaat voor de echte liefde. Theodoor, zelf lid van het apenras, is het er niet mee eens. Heeft de tweejarige aap Gus- tav in de dierentuin van Vejle (in Denemarken) geen zelfmoord geplegd doordat zijn liefde niet beantwoord werd door zijn kooigenote Liz? Men vond Gustav als slachtoffer der liefde in zijn kooi met een touw om zijn nek. Toch moet de liefde van juffrouw Joan Cleaver, die in Leicester in het huwelijksbootje stapte, ook niet gering zijn geweest. Ze maakte in haar vrije tijd een trouwpak voor de brui degom, een japon voor zichzelf, de jur ken voor de twee bruidsmeisjes en verder nog mooie costuums voor twee bruidsjonkers. O Om nog even op het stadhuis te toeven: Tijdens zijn feest rede greep de ambtenaar van de bur gerlijke stand in het plaatsje Valdagno naar zijn zakdoek om een (betaalde) traan weg te pinken. Tot groot plezier van de aanwezigen bette hij het oog inplaats van met een zakdoek, met een rose kinderhemdje.... Wel een mooie gedachte vindt ThOdoor. jyjINISTER VAN MAARSEVEEN trad in een historische beschouwing en memoreerde de practische kennis en de ongewone vooruitziende en scherpe blik van Thorbecke. Eendeels pleitte de minister voor een zo groot mogelijke autonomie, anderdeels wees hij ook op het gevaar van de gemeentelijke zelf standigheid. Dit gevaar is gelegen in het feit, dat een gemeentebestuur dik wijls te eenzijdig denkt in de sfeer van het eigen gemeentelijk belang. Men kaatse dit verwijt niet terug aldus spreker met de opmerking dat het Rijk te veel denkt aan eigen en te wei nig aan de gemeentelijke belangen. In 's Lands vergaderzaal wordt de stem der gemeente veelvuldig gehoord. Het omgekeerde is helaas niet het geval. De gemeentefinanciën yOORTS constateerde de minister, dat de noodvoorziening voor de ge meentefinanciën nog niet geheel heeft bereikt wat men op bestuurlijk gebied daarvan heeft verwacht. Niet aller- wege wordt nog beseft, dat de zorg voor het evenwicht van de eigen finan ciën bij de gemeenten zelf berist en dat de verantwoordelijkheid daarvoor niet op de centrale regering mag wor den afgewenteld. Ten slotte getuigde de minister er met waardering van, dat de gemeenten de door Thorbecke's uit zonderlijke staal van wetgeving ge boden gelegenheden op bewonderens waardige wijze hebben verstaan en aan gegrepen. Onze taak is aldus spre ker thans de grondslagen voor de verdere werkzaamheid der gemeenten aan de nieuwe tijd aan te passen en ze te behouden, of waar ze verloren zijn gegaan te herstellen. (Zie verder elders in dit blad) De Thailandse ministeraad heef' tier vlootofficieren, die aan de opstand van het afgelopen weekeinde hebben deel genomen, ontslagen. Tijdens een trainingsrit van enkele Zaanse wielrenners is de 20 jarige amateur wielrenner Klaas de Lange Donderdagavond dodelijk verongelukt. Bij het passeren van een stilstaande auto op de provinciale weg tussen Koog-Zaandijk en Purmerend botste het groepje renners, waarin de Lange meereed, tegen een uit de tegenoverge stelde richting naderende personen auto. Twee der wielrenners liepen lichte verwondingen op, doch De Lange werd zo zwarr gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Purmerend, is overleden. De „Ocean-Post" vond in het Zuidafrikaanse dagblad „Die Bur ger" het volgende bericht. Om beslag te lê op 'n man se valse tande, val 'n bode van die hof nie aldag te beurt nie. Hierdie besondere taak is opgedro aan die plaaslike bode van die hof na dat 'n tandarts 'n lasbrlef tot be slaglegging op eiendom verkry het teen 'n plaaslike man. Laas- genoemde het glo versuim om die tande te betaal. Toen die bode niet eiendom van die skuldenaar kon vind, waarop hy beslag kon lê nie, het die tandarts aan sy prokureur opdrag gegee dat die tande self aangeslaan word. De bode het vervolgens die skul denaar genader om die opdrag uit te voer. Laasgenoemde het die tande uit sy mond gehaal en het dit in die wasbak gaan afspoel, blijkbaar met die doel om dit te oorhandig. In hierdie stadium het hy eg- ter vasgesteek en na 'n oonblik van oordenking gesê: „Nee, dit kan ek nie doen nie. Dit my gesondheid". Die bode het vervolgens met polisieversterking ovgedaag om sy opdrag uit te voer. Hierdie nuwe wending het die skulde naar niet aangestaan niet en toe hy plegtig beloof om. te betaal, is dit aanvaar

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1