Hr. Ms. „Van Zijll" gisteren thuis DE FILMS VAN DEZE WEEK MRBRMEDre Kermis exit Ook hei zesde fregat is binnen Bij Den Helder kwam het slechte weer Bemanning nog niet met verlof Tussen Haaks en Ruitje Den He'der heeft nu ook een EHBO-afdeling Morgenavond concert in het Julianapark naar Hr. Ms. „Tromp Aberdeen Mixed IVA-team versloeg mixed HCSC-team WANDELTOCHTEN VOOR DE SCHOOLJEUGD Uit het zakenleven DE WITTE: „Zonder medelijden" Beiaardbespeling ÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊêêêkêsê MEBUËÊÊËffl C°nCerten op ^"dagavond el TfeZdaS^ TIVOLI „Vrouwen in angst" Lengers en Van Dijk nu in beslissingswedstrijd Oe Oranje-Garde vanavond in de aether Nu ook Hr. Ms. „Van Zijll" uit Boston is gearriveerd, is de serie van zes fre gatten, welke de Koninklijke Marine van de Verenigde Staten heeft over genomen, gecompleteerd. Een dag vroeger dan zij werd verwacht, gistermorgen om elf uur, liep Hr. Ms. „De Zeeuw" bet Nieuwediep binnen. Behalve door het Wilhelmus, ook nu gespeeld door de M.L.D.-kapel, en de enthousiaste begroe tingen van vele belangstellenden aan de wal, werd het fregat verwelkomd door een miezerige motregen. „We hebben een uitstekende reis gemaakt; we kregen het slechte weer pas bij Den Helder," zei ons na het afmeren de eerste officier, de luitenant ter zee der tweede klasse L. A. D. van Gruting, die nog niet eerder in Nieuwediep was geweest. toen Willem III naar Engeland over stak. Het jaar daarop nam Van Zijll deel aan de verovering van Cork en nog een jaar later, in de Slag bij Be- vesier, commandeerde hij de „Reij- gersberg". In 1693 nam hij onder Van der Goes deel aan de konvooidienst op de Spaanse kust. In 1699 was hij commandant van een eskader op de Noordzee en in het jaar van eeuwwis seling nam hij als commandant van de ,,'t Loo" deel aan de tocht van een smaldeel naar West-Indie, waar Van Zijll kort na zijn aankomst overleed. Zodra de loopplank was uitgelegd en de douanebeambten van boord wa ren gegaan, bracht de Commandant Maritieme Middelen, de kapitein ter zee D. J. Kommer, een inspectiebezoek aan Hr. Ms. „Van Zijll". Tijdens alle hens voor de boeg heeft kolonel Kom mer de bemanning toegesproken en medegedeeld dat de bodem zich reeds op Maandag 16 Juli bij het Smaldeel V zal voegen. De opvarenden zullen dus alleen, wanneer de dienst dat toelaat, met weekend kunnen gaan. Het ver lof houden zij in petto tot na de smal deeloefeningen, die op 9 Augustus wor den beëindigd. Hr. Ms. „Van Zijll" blijft onder commando van de luitenant ter zee der eerste klasse J. A. Bientjes en behoudt ook dezelfde bemanning. Ook aan boord van Hr. Ms. „Van Zijll", die tegelijk met Hr. Ms. „De Zeeuw" op 3 Mei j.1. van de United States Navy werd overgenomen, be waart men prettige herinneringen aan het verblijf in de Verenigde Staten, en wel in het bijzonder aan de beide da gen die in het jubilerende New Castle werden doorgebracht. Het was een drukke tijd, want ook Hr. Ms. „Van Zijll" heeft in de periode na de over dracht intensief geoefend. Overdag va ren en 's nachts „tjetten", om in New Castle netjes voor de dag te komen. De bevolking van deze driehonderd jaar oude stad in Delaware stelde het be zoek van de beide Nederlandse fregat ten bijzonder op prijs. Vele burgers na men een kijkje aan boord en toen het tijdstip van vertrek was aangebroken, stonden er nog enige honderden in queue voor de valreep.... Op 29 Juni vertrok Hr. Ms. „Van Zijll" uit Boston, rechtstreeks naar Nieuwediep. Zij koos ligplaats voor Hr. Ms. „De Zeeuw", die inmiddels Hr. Ms. „Van Ewijck" langszij heeft gekregen. Laatstgenoemd fregat gaat nu in repa ratie. Hr. Ms. „Dubois", die evenals de beide thans aangekomen fregatten bij het Smaldeel V wordt ingedeeld, is reeds naar zee vertrokken. Abraham Ferdinand van Zijll. Hr. Ms. „Van Zijll" werd vernoemd naar de kapitein ter zee Abraham Fer dinand van Zijll, die in de veertiger jaren van de zeventiende eeuw werd geboren. Hij kwam later in dienst bij de Admiraliteit van Amsterlam en streed in 1665 als luitenant op de „Ver gulde Son" bij Lowestoff. In 1666 nam hij aan boord van de „Muijltromp" deel aan de Vierdaagse Zeeslag. In de Tweedaagse Zeeslag onderscheidde hij zich bij de afweer van branders. In 1667 werd hij benoemd tot comman dant van de „Leeuwen" tijdens de tocht naar Chatham. In de jaren 1672'74 d'ende hij onder Benckes in de expe ditie naar West-Indië en Nieuw-Neder- land en twee jaar daarna in het Noor den onder Cornelis Tromp. Hij ver overde een Zweeds schip en streed voorts bij Bornholm en Oland. In 1683 was hij commandant van de „Elswoud", Hr. Ms. „Soemba" is gistermiddag in Nieuwediep teruggekeerd. Dan arriveerde nog in onze haven de Nederlandse kaster „Immanuel", ka pitein W. A. Smit), die met een lading hout van Helsingfors op weg was naar Roermond. Het scheepje had er drie weken over gedaan om Den Helder te bereiken. Het heeft zijn reis binnen door voortgezet, Verder kwam nog binnen de Neder landse kuster „Jantine", eveneens ge laden met hout, dat van Olsasam naar Alkmaar moest worden gebracht. Ook dit bootje werd doorgeschut. Het is morgen hoog water om 10.10 en 12.15 uur, en laag water om 6.25 ;n 19.15 uur. De temperatuur van het zee water was 16,7 graden Celsius. BENOEMING AAN DE RIJKS HBS Bij beschikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is benoemd tot tijdelijk leraar aan de R.H.B.S. hier ter stede, de heer A. J. van Andel, wonende te Haarlem. In d« bovenzaal van café Sanderse werd gisteravond de afdeling Den Hel der van de Nederlandse Vereniging voor Eerste Hulp Bij Ongelukken opgericht. De vergadering was vrij goed bezocht, waaruit moge blijken dat voor de EHBO een warme belangstelling be staat. Begin Juni werd in „Formosa" een propaganda-avond georganiseerd, en deze was de eerste stap die naar de oprichting leidde. De heer P. J. Stern berg heeft gisteravond in een inleiding het doel van de vereniging uiteengezet, dat voornamelijk hieruit bestaat; men sen op te leiden voor het deskundig verlenen van eerste hulp. In dit ver band werd nog de vraag, gesteld, of in Den Helder behoefte is aan een der gelijke vereniging, daar immers ook het Rode Kruis op dit gebied werk zaam is. Het antwoord daarop was, dat de EHBO zich in één richting specia liseert, terwijl het Rode Kruis vertakt is en een meer algemene taak heeft. Met meerderheid van stemmen werd de heer Steinberg tot voorzitter geko zen van de afdeling Den Helder voor EHBO. Het voorlopige bestuur werd bij acclamatie herkozen, en ziet er nu definitief als volgt uit: P. J. Steinberg (voorzitter), mevrouw A. van Weerelt- Leeuw, mevrouw P. A. Meijer-De Swart, H. Bogaard en J. F. Philips. Laatstgenoemde (Piet Heinstraat 3) treedt op als secretaris. Wij kunnen nog vermelden, dat de Jeugdige afdeling thans ruim dertig le den telt. Op 6 September begint de EHBO-cursus, die zal worden geleid door de artsen J. G. H. D. Bettink en J. Udding. Nadat de cursisten het een heidsdiploma hebben behaald, worden Zij in de gelegenheid gesteld hun ken nis theoretisch en practisch bij te scha ven. (Advertentie, Ing. Med.) Donderdagavond zullen het Konink lijk „Helders Mannenkoor" en „Kunst aan het Volk" in het Julianapark ge zamenlijk een concert geven. Het vol gende programma zal worden uitge voerd: Sturmbeschwörung, J. Dürrner Vrede A. J. Leewens Villanella alla Napolitana Baldassara Donati (Helders Mmnenkoor) Ave Verum Trauergesang Tenebrae factae sunt W. Mozart Blummer Haydn (Kunst aan 't Volk) Daep River (Old Negro Spiritual) arr. Burleigh Old Black Joe (idem) Stephen Foster (Helders Mannenkoor) Vrede Kools Eens J. Oudegeest-O. de Nobel Morgenrood Troelstra-De Nobel (Kunst aan 't Volk) Sérénade d'hiver Saint-Saëns Matrozenkoor u. d. Flieg. Hollander R. Wagner (Helders Mannenkoor) Hr. Ms. „Tromp" wordt Vrijdag voor een weekeind-bezoelc in de Schotse haven Aberdeen verwacht. Het stads bestuur treft voorbereidingen voor de feestelijke ontvangst. Uitstapjes voor de 410 officieren en manschappen en 'n voetbalmatch tegen een Brits leger- elftal worden georganiseerd. Een mixed-team van HCSC heeft de zer dagen een "vriendschappelijke tafel tenniswedstrijd gespeeld tegen een mi xed team van IVA. Laatstgenoemde vereniging zegevierde met 64. De par tij tussen K. Smit (HCSC) en S. van der Vliet was zeer spannend. Smit won ten slotte op het nippertje met 2119, 2220. Ook de partij tussen de dames Oosterloo (HCSC) en Vreugdehil was enerverend. Mej. Vreugdenhil versloeg haar tegenstandster met 2110, 2118. De andere uitslagen waren: K. Smit W. Vreugdenhil 21—15, 21—19; K. Smit S. Makelaar 21—6, 8—21, 16—21; C. OosterlooS. Makelaar 1421, 1721; C. OosterlooS. van der Vliet 1621, 1421; A. van der SpekS. van der Vliet 13—21, 25—23, 12—21; A. vanger Spek—S. Makelaar 9—21, 17—21; A. van der SpekW. Vreugdenhil 2113, 217. Het dubbelspel was voor K. Smit en mej. Oosterloo, die Van der Vliet en mej. Vreugdenhil versloegen met 21 11, 12—21, 21—16. Op Zaterdag 21 Juli wordt in Den Helder de school-wandeldag van de N.H.W.B. gehouden. Middels een circu laire is voor dit sportfestijn aan alle schoolhoofden medewerking verzocht, opdat de wandeltochten evenals verle den jaar weer een succesvol verloop zullen hebben. In verband met de kor te tijd van voorbereiding verdient het aanbeveling, niet te lang te wachten met inschrijven. Tal van toezeggingen kwamen reeds bij de organiserende commissie binnen. De beloning zal dit maal niet bestaan uit een lintje, maar uit een speciaal voor deze tochten ont worpen N.W.B.-draagspeld. Voor elke groep is een groepsprijs beschikbaar. Voorts worden enkele extra prijzen uitgelmfd voor de grootste groep, en voor de groepen die onderweg de bes te algemene indruk makn. In verband met het karakter van de tocht (schooljeugd-wandeltocht) be staat ook voor jeugdverenigingen en adspiranten van diverse verenigingen de gelegenheid om in groepsverband deel te nemen. Wanneer de vereiste toestemming wordt verkregen, dan ligt het voorts in de bedoeling, het geheel muzikaal te omlijsten. Voor de deelnemers van tien tot veertien jaar, die tien kilometer lo pen, bedraagt het inschrijfgeld dertig cent. Jongens en meisjes van veertien jaar en ouder betalen ook dertig cent en zij lopen vijftien kilometer. Men kan inschrijven bij H. J. A. Lticker, Sperwerstraat 25; F. Himpers, le Vroonstraat 67, J. A. van Oort, Florastraat 41. In het Handelsregister werden de volgende wijzigingen opgenomen: Heldersche Ijsfabriek, W. v. d. Vaart, Nieuwstraat 70. Tevens wordt onder de naam Groothandel „Vaco" uitgeoefend de groothandel in teer- producten, verf, asphalt, dakbedek kingen en alle soorten houtwaren. Dros' Magazijn, Den Burg, Steenen plaats 6. Bedrijf overgedragen aan C. J. v. d. Kooij. C. de Graaf, Doggersvaart 22, Juli- anadorp. Kruideniersbedrijf overge dragen aan A. van Zandwijk. H. Schotanus, Zijpe, Burgerbrug A 46. Uitgetreden eigenaar: H. Scho tanus. Nieuwe eigenaar: J. K. Kees man. Instituut voor huidverzorging „Mar- tha Meijer", Den Helder, Spoorstraat 111. Uitgetreden eigenaar: Mw. M. Huneveld-de Klerk. Nieuwe eigenaar: Mw. A. Boot-v. d. Brandt. H. W. Hooyenga, Zijpe, Keinsmer- brug G 52. Uitgetreden eigenaar: H. W. Hooyenga. Nieuwe eigenaar: Mw. L. de Zinger onder de naam café „Vissers Welvaren". Vatax B. Vader, Den Helder, Kei zerstraat 80. Bedrijf uitgebreid met: Verhuur-inrichting van gemotoriseer de rijwielen. Onderstaande inschrving werd opgeheven: De Nijverheid, Den Helder Reigerstraat 22. Koek- en banketbak bakkerij. n IKV/IJLS wordt be- U weerd, dat we tegen woordig zo razendsnel leven. Er is helaas geen reden om deze bewenng tegen te preken en daarom durven we haast niet meer te beginnen over de kermis. Want zou de lezer zich nog herinneren dat het vori ge week kermis is ge- weest? Er zijn alweer twee hele nachten voor bijgegaan nadat de laat ste bezoekers op de laat ste feestweekavond het vrolijk jolijt de rug toe wendden en toch maar ter bedde togen. De brengers van de kermis vreugde zijn gisteren hard aan het Werk ge weest om de zaak weer af te breken. Het plezier van deze arbeid moet bi tter-zoet zijn. Bitter, omdat het nooit prettig kan zijn, iets te slopen dat nauwelijks een week tevoren is opgebouwd. Maar toch ook zoet, om dat het bedrijf over een paar dagen kan worden voortgezet op een plaats, waar de mensen hun kermiscenten nog veilig hebben opgeborgen. I%AT de kermisexploi- U tanten zo rustig en vanzelfsprekend blijven houwen en a^reke^n bouwen en afbreken, en stempelt tot zo vervolgens, hen toch eigenlijk benijdenswaardige I»e- Tn In hun binnenste leeft niet de onverzadig bare en immer onbevre digende geest der „empi- re-builders". maar iets van het kind is m hun hart gebleven. Hoe heer lijk kan een kind bou wen aan een kasteel van blokken, om het omver te werpen zodra 't klaar is. Met hoeveel ijver schept het een machtig kasteel van zand, om even later met welbeha gen toe te zien als het Water van de vloed de vesting ondermijnt en wegspoelt. nO is de kermisstad acht dagen lang een druk bezocht oord geweest, een verlengstukje van Nieuwediep. Het str(wt, vol licht en geluid w, de er al spoedig b« gauw als we nu gaan wennen aan d lege Kanaal weg'. moeten weer probere, plezier in het leven t« hebben en een onbezora de glimlach om de Ud' pen te krijgen zonder dè hulp van het rolijlce Ral en de Aangeklede Aap. jes. We moeten zelf 0nz't poffertjes (met roombo- ter) weer bakken en D» Wolf zal weer alleen voor de draaiorgel^, ziek moeten zorgen. Een jaar lang geen Waarzeg. ster meer en geen Spin" Twaalf maanden ver Unn de Goktentjes en de Au. to-scooter. Alleen in d» Glazen Doolhof van het Leven mogen we blij. ven wandelen, met in dt linkerhand een luchtbal. Ion en in de rechter een zuurstok van een halt>| meter. Vrolijk als een kind, dat niet aan giste. ren denkt en zich geen zorgen maakt voor mor. gen. En blij met elk uurtje zonneschijn. „Zonder medelijden" luidt de titel van de Italiaanse rolprent, die tot en met Donderdag op het programma van de Witte-bioscoop staat. En, deze film is dóór en dóór Italiaans, en sterk rea listisch. Men heeft, vooral na de oor log, het werk van dit land leren ken nen en waarderen. De bewondering die men er voor heeft gekregen, zal ook na het zien van „Zonder medelijden" blijven bestaan. Het verhaal is hard, zonder medelijden, is boeiend en sug gestief verfilmd, doch heeft één slechte eigenschap: al te realistisch te willen zijn. Regiseur Alberto Lattuada heeft nog te veel gespeculeerd op de zucht naar sensatie, hoewel zijn beeldschil- Door de stadsbeiaardier, de heer Tj. Joh. Dito, zal morgenavond van acht tot negen uur weer het carillon in het Helden der Zee monument worden bespeeld. Hij stelde hiervoor het volgende pro gramma samen: 1. „Daar was eens een meisje loos"; 2. Potpourri „Voor ieder wat wils", Dito; 3. „Op de schaatsenbaan", Diamand; 4. „Varia"; 5. „Andante cantabile", Jef Denijn. AFGERICHT. Qradus moet u een verma kelijk (en onsmakelijk) verhaal doen. Het onsmake lijke zit 'm in de manipula ties van onze beste huis vriend, de hond, die immers niet het gereglementeerde toilet kent. Elk plekje is deze trouwe viervoeter wel. Het zij zo. De geschiedenis die deze Gradus u thans zwart op wit zet, werd hem waarheidsge trouw en zeer plastisch door een stadgenoot verteld. Diens zwager, een vacantieganger uit Rotterdam, had hem de affaire in alle details uit de doeken gebracht, onopge smukt en eerlijk. De Rotter dammer eigen. Deze zwager nu, moet u weten, houdt van wandelen. Een sport, die door velen wordt verafschuwd, zijnde een lichamelijke marteling. Waarom werd trouwens het rijwiel geschapen? Maar goed, was deze wandelende zwager niet op het juiste ogenblik door de Koning straat gewandeld, deze Gra dus zou u niet hebben kun nen zeggen wat hem thans op het hart ligt. Daar in die Koningstraat, in een zwoel zonnetje, had een juffrouw gelopen. Zij werd geschat in haar een en twintigste jaar te zijn. Zij was sportief, en haar volg de een hond. Deze viervoeter nu, was van het afgerichte slag, voorbestemd om voor zijn bazin pakjes te dragen. Men kent die gedresseerde blaffers wel, die er zelfs niet tegenop zien de gangdeur te openen en de krant uit de brievenbus te nemen. Zo een blaffer was ook de hond, die het meisje in de Koning straat op de voetjes volgde. Deze juffrouw nu, was klaarblijkelijk wezen zwem men. De Rotterdamse zwager merkte het op aan haar hond, die gelaten een bun deltje in de bek droeg. Dat pakje heeft dus stellig onder andere het costuumpje bevat, waarmee het vrouwtje aan het strand zoveel succes oogst. Maar dat begrijpen honden niet zo. De zwager uit Rotterdam meende stel lig te zien, dat de jonge dame nogal trots de Ko ningstraat nam, want be wonderende blikken waren allerwege op haar geves tigd. En op haar hond, die zo keurig het bundeltje torste. Edoch, hoe kan een mens zich toch soms gege neerd naar het rode hoofd moeten grijpen.' Want plot seling moest haar hond. Hij moest gewoon, en, hij deed het op het bundeltje, dat hij daartoe zorgvuldig op de keien had gelegd. En het juffie ontdekte het pas, toen zi) op een gegeven mo ment omkeek, en het leed reeds was geschied. Zou het dan toch aanbe veling verdienen ook voor honden toiletten op te rich ten? Of zou zelfs een afge richte viervoeter er de be doeling niet van begrijpen. VERLIES Kermis-vieren is een bezigheid die voor velen tot groot verlies leidt. Men heeft het gisteren in het rubriekje „Het lag voor het grijpenkunnen lezen. Zo werden bijvoorbeeld tien portemonnaies verlo ren. En nu is er ook een stadgenote, die nabij de hoek Prins Hendriklaan- Polderweg Zondagavond haar portefeuille kwijt raak te. De inhoud bestond uit ongeveer elf gulden en wat foto's en brieven van haar verloofde. Het meisje wii haar eigendom graag terug hebben, werd Gradus ver teld. Aan die elf gulden is haar niet eens zo bar veel gelegen, maar die fotos' en brieven mist zij niet gaarne. Misschien voelt de vinder er voor, de portefeuille via Gradus (die het adres heeft) aan het meisje terug te be zorgen. STAMTAFEL Het was en is weer de tijd voor jongemannen, die er al een paar jaartjes mili taire dienst hebben opzitten, om nog eens enkele weken hun plicht te vervullen. Op deze wijze blijft ons leger paraat. Deze oefeningen nebben te maken met het volgende Stamtafel-verhaal, dat naar Gradus' inzicht gekuist aan u wordt voorgedragen. Laat hij het niet op de oorspron kelijke, maar op deze ma nier vertellen: Op een mooie zomerse Zondag zou een agent in het Timerpark een tweetal ouden van da gen op een bank hebben aangetroffen. Dit moge dan al zeer normaal zijn, ware het niet, dat de man de vrouw op de knieën had. De agent mocht zulks niet toes'aan, en vroeg dan ook op barse toon: „Wat moet dat betekenen?" En opa antwoordde: „Ik ben opgeroepen voor her halingsoefeningen STANDEN Qradus heeft Maandag avond de jaarvergade ring van de schaakvereni ging „M.S.C." bijgewoond. Het was een gezellige bij eenkomst, en men stak zijn mening waarlijk niet onder de weinige stoelen en ta feltjes. Maar Gradus mag dat wel, en vindt trouwens, dat veel meer daagse zaken op de spits moeten worden gedreven. Dat doet belang rijker dingen negeren. Er moet ook meer ge lachen worden, meende de vergadering, toen een van de leden tijdens de rond vraag met een idee voor de dag kwam. Hij zei: „Mijnheer de voorzitter, la ten wij in het vervolg de sterke en zwakke spelers tussen elkaar zetten. Waar om moet de hoofdklasse daar zitten, de eerste klasse daar, de tweede klasse daarstraks zitten de laagst-geklasseerden nog op de gang! Ik vind dat niet democratisch!" Gradus was ter plaatse niet bevoegd om het demo cratisch of ondemocratisch te vinden, maar hij begreep wel, dat het bestuur en de wedstrijdleider de klasse indeling op de oude voet wensten door te zetten, daar dit onmiskenbaar ge makkelijk was. Maar het lfd-met-het-idee formuleerde zijn tegenwer ping als volgt: „Waarom möet er standenverschil zijn? We zijn toch alle maal mensen?" En de aanwezigen waren ook inderdaad mensen. Zij lachten hartelijk om de kwestie „standenverschil". GRADUS Op het Helden der Zee-plein stant b0* m lands Reddingwezen. De meeste stadoenZ°mment Neder- ient -v.-ste stadgenoten onze stadsbeiaardier, de heer Ti Joh \en ook niet hoe bespeelt. Graduslijffotograaf beklom klokkenspel trapje in het monument, en toen hii boim steile ijzeren venstaand beeld: de heer Dito in hemri W"S' Za° bo- toetsen van het carillon dat zo Z™, t?Uwen ach^r de klanken laat horen. Het apparaat ziet Z UeWjke uit, maar de stadsbeiaardier weet 'er wei n°a°.1 in0ewikkel<i dering treffend en eerlijk is. Men heeft ook niet verzuimd, de tegenstelling in het Amerikaanse bezettingsleger tus- sen de blanke- en de neger-soldaat t« schilderen. Ook in dit opzicht dus een oprechte vertelling. Maar vooral het camera-werk heeft „Zonder medelijden" tot een opmerke lijke film gemaakt. Prachtig is het slot, wanneer de neger John met naast zich de dode Angela in een grote truck langs een afgrond raast. Men beleeft de rit, men ziet en voelt het asphalt onder zich wegglijden, en dreigt ten slotte met het tweetal in de afgrond te schieten. Opgelucht zal men vrijwel tegelijkertijd tot de werkelijkheid terugkeren, en beseffen dat John en het meisje de dodenrit alleen hebben gemaakt. En zo boeit „Zonder medelijden", krijgt men een beeld van het na-oor- logse Italië, waar de zwarte handel en de ontucht welig tieren. „Het gebeurde in Italië", vermeldt de film in zijn in leiding, „maar het kan in elk land ge beurd zijn". Wij Nederlanders zijn er echter beter afgekomen, zodat wij ons vorengenoemde verklaring niet zullen aantrekken. John Kitmiller en Carla del Poggio vertolken de hoofdrollen uitstekend. Een bijzonder acteur is Pierre Claude, als de onsympathieke Luigi. Het voorprogramma was de hoofd film niet waardig. In de Tivoli-bioscoop kan men tot en met morgenavond James Mason (van „De zevende sluier", „I met a murde- rer" en „Odd man out") weer eens op het witte doek zien. Hij speelt in „Vrouwen in angst" de rol van een mis- dadigerstype, dat na menig misdrijf eindelijk één goede daad wil doen en dan., een moord pleegt. Om de beide in angst verkerende vrouwen uit hun moeilijkheden te redden, neemt hij ten slotte ook nog de schuld voor een vroe gere moord op zich. De eerste geweld dadige dood in deze film sterft de chan teur Darby (Sheppard Strudwick), wiens lijk door Lucia Harper (Joan Bennett) uit de omgeving van haar wo ning wordt weggevoerd omdat zij vreest voor de gevolgen. Een tweede chanteur, Donnelly (James Mason), is in het bezit van een pakje brieven die Darby heeft ontvangen van Bea Har per (Geraldine Brooks)de dochter van Lucia. De charmante Bea moest ge waar worden, dat zij haar prille liefd» aan een gewetenloos individu had wil len schenken. De gevolgens voor de fa milie Harper dreigen allesbehalve ple zierig te worden. Er ontwikkelt zich een gcompliceerde historie, waarvan de uitwerking is gehouden in het sluipen- e tempo dat vele moderne regisseurs graag bezigen om een mysterieuze spanning te suggeren. „Vrouwen in angst" is hierdoor soms wel wat traag en taai geworden, maar door het knap pe spel van de voornaamste acteurs- en actrices blijft de aandacht van de toe schouwer toch wel voortdurend ge boeid. In de strijd om het schaakkampioen schap van Den Helder (eerste klassel. zijn, zoals reeds werd verwacht, de he- K. Lengers en P. W. van Dijk ge- hjk geëindigd met 14 y. punt uit twin tig partijen. Van Dijk gaf zijn afge broken partij tegen Lengers op en Len gers deed hetzelfde tegen Marsman l Laatstgenoemde gaf op zijn beurt de af gebroken partij tegen Van Dijk op. Lengers en Van Dijk gaan thans en- 'e beslissingspartijen spelen, die wel onder hoogspanning zullen verlopen. Maandagavond begint deze strijd on) «e eerste klasse-titel. Vanavond om kwart voorn negen he* gint een radio-uitzending over her werk van de „Dranje-Garde", die men kan beluisteren via de NCRV over Hilversum II (298 meter). De tamboU" en Pijpers van het vendel Den Hem* vei lenen in dit programma hun werking.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2