Prijzen-Oorlog MAGAZIJN Kan Nederland veel leren van Amerika? NUTSSPAARBANK Wegens verbouwing GESLOTEN Wij ruimen op!.... 10 °/0 korting Net loopt storm in het CITY-MAGAZIJN want het is er veel goedkoper Efficiency op alle niveau's Productiviteit schuilt niet in gecompliceerdheid DE arbeidsinspanning van hoofd- en handarbeiders is in Nederland niet lager dan in Amerika. Dat de produc tiviteit in Amerika desondanks hoger is dan in ons land, vindt zijn verkla- rng deels in de betere vorming van de arbeiders en van het lager leiding ge vend personeel en verder in de een voudige structuur van de Amerikaanse bedrijven, zowel voor wat betreft de structuur van de interne organisatie als de geringere verscheidenheid in de bewerkingen, die in elk bedrijf wor den verricht. Boerderijbrand in Huizen Van Roon werd winnaar van IJsselmeerronde Voorting won grote prijs van Brunssum Noodlandingen" mei onedele bedoeling Controle-regeling ingesteld DE CASPERI BOEKT EEN BEPERKT SUCCES Stoffelijk overschot Sherman aan boord „Mounf Olympus" Ylog één w-eek pracht koopjes ïlu noy beter, nog, mooier, nog, goedkoper Zolang voorradig Handtasjes en Reticuultasjes NU 0.95 - 1.98 en 2.95 ió pAij,fren-o.oJito-g op %'n Piemiglt. Haait U! Prachtige Linnen- en Plastic-Boodschaptassen NU slechts 4.95 - 5.95 - 6.50 - 6.95 - 7.95 - 9.95 Portemonnaies, prima leder voor Dames en Heren, ook met papiergeld-afdeling 85- 1.10-2 50 - 2.95 en 3.75 Lederen Schooltassen en Actetassen nu 9.95 - 14.95-15.95 Lederen Boodschaptassen geweldig goedkoop 15.75-16.75-17.75- 18.50 Toilettasjes 0.80 - 0 85 - 1.25 - 1.50 - 1.65 - 1.95 - 2.50-2.95 Poederdozen ook met rits 110 -1.35-1.75 -1.95 - 2.35 - 2.50 Haarkammen 39-12 Zakkammen 25-20-9-7 Zeepdozen 49-39 Nachtnetten m. elastiek 19 Zijkammen per paar 15 Tandenborstels 49-39-29 Kam en spiegel 59-39 Zonnebrillen 110-85 Kinderbrillen 30 En vele andere werkelijke koopjes! Witte kettingen Parel colliers Witte armbanden Damesbroches Kinderbroches Oorknoppen Damesringen Kinderringen Ook grote kortingen op Koffers, Reis-étui's en Manicuur-étui's v.a. 35 v.a. 75 va. 75 v.a. 49 va. 15 v.a. 35 v.a. 110 v.a. 50 Firma L. SCHOONHOVEN, Spoorstraat 21-24 OORLOGSSCHADE FIRMA R. ZOETELIEF ZOON, Motorrijder na botsing bij Voorschoten overleden De Hongaarse bisschoppen zweren trouw aan de staat MAANDAG 23 JULI 1951 (Van een bijzondere medewerker) ^MERIKA placht men vroeger aan te duiden met de term „het land der on begrensde mogelijkheden". Deze benaming is een beetje uit de mode geraakt, maar velen leven toch in de stellige overtuiging, dat wij in vele opzichten nog heel veel van de Verenigde Staten kunnen leren. Is dit werkelijk zo? Buiten het culturele vlak misschien wel, maar het valt toch altijd op, dat de werkelijk deskundige Nederlander lang niet zo onder de indruk komt van Amerikaanse prestaties en methoden, als de leek geneigd is om aan te nemen. Dit geldt ook voor het bedrijfsleven. De deskundigheid van de leiders der Nederlandse be drijven en de ijver en het vakmanschap van de Nederlandse arbeider, behoeven zeker niet voor die in Amerika onder te doen. Hoe komt het dan, dat de pro ductiviteit en de welvaart in Amerika hoger zijn dan bij ons? \/an de grote Roosevelt werd gezegd, dat hij uitstekend de kunst verstond om een ingewikkeld probleem van zijn franjes en bijkomstigheden te ontdoen en zodanig uiteen te rafelen, dat bij een kernprobleem overhield, dat op zichzelf helemaal niet ingewikkeld was. Het schijnt, dat deze gave in Amerika vrij algemeen is, want de grote les, die wij van Amerika steeds weer voorge houden krijgen, is de les van de een voud. De grote productiviteit in Amerika moet niet gezocht worden in een meet geperfectionneerde toepassing van spe ciale organisatietechnieken. Het geheim van de betere organisatie en van de hogere productiviteit schuilt in het feit, dat men er op merkwaardige wij ze in slaagt alle problemen eenvoudi ger te maken. In Nederland hebben we de neiging, zowel bij de overheid als bij het par ticuliere bedrijf, steeds kunstiger con structies te maken om steeds moeilij ker problemen op te lossen. Waarvoor halen wij er steeds meer specialisten bij, die een flinke bijdrage leveren om de problemen nog moeilijker te ma ken, want zij zijn mensen, die niet te rug deinzen voor de meest gecompli ceerde kwesties. Dat is zeker niet de weg, die men in Amerika bewandelt. Dreigen problemen moeilijk te worden, dan zoekt men niet aanstonds de weg om de moeilijke pro- t blemen op te lossen, doch dan geeft men zich liever moeite om desnoods zelfs heel veel moeite, om dat probleem eerst eenvoudiger te maken. Er bestaat een belangrijk verschil in denkwijze tussen de Amerikaanse en de Nederlandse ondernemer en deze is van zo fundamentele betekenis, dat zij kan worden gezien als een diepere ach tergrond van de verschillen tussen de bedrijfsleiding in de twee landen. De Amerikanen schermen graag met het woord en het begrip efficiency. Dc methoden evenwel, die daar bij het efficiency-onderzoek worden toegepast, bevatten voor de Nederlandse organi satiedeskundigen over het algemeen weinig belangrijke nieuwe elementen. Wel worden zij getroffen door het feit, dat verschillende methoden die in ons land alleen maar bekend zijn bij de deskundigen, in Amerika veel ruimer woren toegepast, omdat zij ook gehan teerd worden door de lagere leiders. De grondbeginselen van een syste matische efficiencyverbetering, zijn in Amerika veel meer algemeen ver breid dan in ons land. Er kan daardoor veel meer zelfstandigheid, bevoegdheid en verantwoorelijkheid gegeven wor den aan de lagere leiders van het Ame rikaanse bedrijfsleven. De wegen, die men gevolgd heeft om de lagere lei ders meer inzicht te geven in de bete kenis van betere werkmethoden, goed personeelsbeheer e.d., zijn dan ook ze ker voor Nederland van groot belang. Ook de practische oplossingen die ge vonden zijn om de mensen, die in het bedrijf werkzaam zijn, meer invloed te geven op de algemene bedrijfsleiding, de na de oorlog ontwikkelde methoden van tijd- en bewegingsstudie en de nieuwste ontwikkeling van het aan deel, dat de werkers hebben in de re sultaten van de productieverhoging verdienen alle aandacht. J7R wordt in Amerika, in verhouding, met minder specialisten gewerkt en hun plaats in 't bedrijfsleven is wezen lijk anders dan in Nederland. Veel co- ordinerende functies zijn toevertrouwd aan werkcommissies, die zijn samenge steld uit hogere en lagere leiders. Deze werkcommissies vervullen in verschil lende Amerikaanse bedrijven een De- langrijke taak en verlichten het werk van de hoogste bedrijfsleiding in be langrijke mate. De verhouding van bedrijfsleiding en vakbeweging verkeert nog in een vroeg stadium van ontwikkeling. Ons land kan op dit gebied van Amerika weing leren. Wat wel zeer belangrijk is: de orga nisatie van de Amerikaanse industrie is van dien aard, dat het uitbesteden vari werk aan andere bedrijven (z.g. toe leveringsbedrijven) op zeer eenvoudige en doelmatige wijze kan geschieden. Dit leidt in de meeste bedrijven tot specialisatie van een beperkt aantal bewerkingen met gelijktijdige utbeste- ding van alle werk, waarvoor een we zenlijk andere bedrijfstechniek vereist is. De grote flexibiliteit van de Am-ir'- kaanse industrie wordt hierdoor gro tendeels verklaard. Trouwens ook in die bedrijven, waar voor de uitbestedingsmogelijkheden ge ringer zijn, is de verscheidenheid van producten kleiner dan in soortelijke be drijven in Nederland. In vele bedrijfs takken is het assembleren (het samen stellen van eindproducten en halffa brikaten uit van anderen gekochte on derdelen) de voornaamste productie- taak. Het ontwerpen van nieuwe pro ducten in deze bedrijven, is er volledig op gericht, uitsluitend onderdelen te gebruiken, die van andere zelfstandige bedrijven kunnen worden betrokken. Ruime toepassing van dit principe in Nederland zou nieuwe en aantrekkelij ke industrialisatie-mogelijkheden bie den. TENSLOTTE spelen de schooloplei ding en de maatschappelijke ver houdingen een grote rol in de produc tiviteit. Het zeer practisch gerichte Amerikaanse systeem van schooloplei ding en de grote faciliteit voor univer sitaire vorming, dragen tot de verho ging der productiviteit zeer veel bij. De samenwerking tussen de universiteiten en het bedrijfsleven verdient bijzonde re aandacht. De belangstelling van bre de lagen van de bevolking voor het on derwijssysteem, is in Amerika trou wens veel groter dan bij ons. De democratische grondslagen van de persoonlijke verhoudingen in de maat schappij zijn zowel sociaal als econo misch gezien van fundamentele bete kenis voor de ontwikkeling van de productiviteit. De beperking van de verscheidenheid in de intellectuele vorming van de verschillende groepen in de maatschappij heeft daartoe een belangrijke bijdrage geleverd. Zou men dus willen beginnen bij net begin, dan zal er in ons land gestreefd moeten worden naar een herziening van onze onderwijsmethoden. Al gaan wij er trots op dat onze examens zoveel moeilijker zijn dan in Amerika en de leerstof zoveel uitgebreider, daarginds is het onderwijs zeker veel meer op de practijk gericht dan bij ons. Dat dit vooral voor het bedrijfsleven gro te voordelen biedt, is zonder meer duidelijk. Zondagmiddag werd het dorp Hui zen (N.H.) plotseling opgeschrikt door een brand, die begon in de hooiberg, behorende bij de boerderij van de hr. Mulder. Later sloegen de vlammen over op een schuur, de boerenhoeve en vijf nabijgelegen huizen. De brand weer van Huizen zorgde ev «.chter voor lat de schade beperkt bleef tot de boerderij, die geheel uitbrandde, de schuur en het verlies van de hooischelf Een negenjarige knaap wordt er van verdacht de brand te he'ohen veroor zaakt. Hij zou in de nabijheid van de boerderij een vuurtje hebben gestookt. Te hulp geschoten militairen van de luchtbases Topeka, Kansast, verstevigen in ijltempo een dijk om verdere rampen te voorkomen. De Haarlemmer Van Roon is in 9 uur 38 minuten en 36 seconden win naar geworden van de Ronde van het IJselmeer, een wielerwedstrijd over 367 kilometer, welke in twee etappes werd afgelegd. De eerste etappe, van Amsterdam naar Steenwijk (205 kilometer) werd in 5 uur 07 minuten gewonnen door Van Roon. Tweede werd Sonneman uit Geldrop en derde Voorting uit Haarlem. De tweede etappe, van Steen- wijk naar Amsterdam, bedroeg 162 ki lometer. Winnaar werd Adri Voorting in 4.30.37. Van Roon werd tweede in 4.30.40 en Snijders uit Halfweg derde. Hiermede legde Van Roon beslag op de eerste plaats in het algemeen klas sement. Arie Voorting bezette de tweede plaats en de Amsterdammèr Van Breenen werd derde. Te Brunssum werd een wielerwed strijd over 125 km voor professionnals gereden, waaraan ook werd deelgeno men door de leden van de Tour de France-ploeg Voorting, Wagtmans, Dekkers, Schoenmakers, en. .Dielissen., Wagtmans en Dekkers vielen tijdens de rit uit. Ongeveer 15.000 toeschou wers waren er getuigen van dat de Nederlandse ploeg met uitzondering van Faanhof en Peters, die niet aan wezig waren werd gehuldigd door de burgemeester van Brunssum, de heer P. Quint en de consul van de Ne derlandse Wielren Unie, M. Vinken. Wim van Est maakte in een open auto een ere-ronde over het parcours. De uitslag luidde: 1 Voorting (Haar lem) 3 uur 11 min. 50 sec., 2 Steen bakkers (Den Bosch) 3.12.40, 3 Van Brabant (Belgie) z.t., 4 Sthoenmakers (Eindhoven) 3.13.05, 5 Bakker (Zaan dam) GERRIT SCHULTE WON IN GASTEL Te Oud-Gastel is Zondag een wie lerwedstrijd over 150 k.m. voor profs en ónafhankelijken gehouden. Voor de wedstrijd begon werd Wim van Est door de ere-voorzitter van „Gastel- Vooruit", burgémeestér H. Hofland ge huldigd. De wedstrijd eindigde in een overwinning voor Gérrif Schülte, die het traject aflegde in 3 uur, 31 min., 4 sec. Tweede werd Henk Faanhof en derde de Belg Van As. H Het Nederlandse Ministerie van Jus titie heeft alle Procureurs-Generaal in ons land opgedragen de recherche van Schiphol te waarschuwen, wanneer in hun ambtsgebied een vliegtuig een noodlanding mocht maken. De ervaring leert namelijk, dat noodlandingen soms door smokkelaars worden geënsceneerd, of met andere minder eerlijke bedoe- lingen plaatsvinden. Met deze maatre gel is Nederland de eerste en wellicht zal de Nederlandse regeling tot een in ternationale uitgroeien. Binnenkort zal althans op voorstel van de internatio nale criminele politie een bespreking worden gehouden tussen de politie diensten, die belast zijn met het toe zicht op de belangrijke Westeuropese vliegvelden. Aangezien nu ook de liberalen heb* ben geweigerd, zitting te nemen in de nieuwe Italiaanse regering, zal pre mier De Gasperi aan het hoofd komen te staan van een ploeg ministers, die in hoofdzaak uit chr. democraten be staat, versterkt door enkele republi keinen. De Gasperi heeft Zondag de besprekingen met zijn eigen partij voortgezet, teneinde een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, die tot het aftreden van de oude regering heb ben geleid Deze betroffen voorname lijk de economische politiek. Het stoffelijk overschot van admiraal Sherman is opgebaard aan boord van 't Amerikaanse commandoschip Mount Olympus, in de haven van Napels. Het zal naar de Verenigde Staten worden overgebracht. CITY Indien U een Rijksbijdrage ver wacht terzake vergoeding van oor- logshuisraadschade, dan zal het U waarschijnlijk reeds bekend zijn, dat die bijdrage zal worden uitbetaald o.m. via een door U te kiezen Bank of Spaarbank. KIES daarvoor de De Spaarbank, opgericht in het jaar 1843, is voor duizenden in stad en omgeving in Velerlei opzicht „DE BANK", Ook in dit geval kunt U dus, na het openen van een spaarrrekening, van haar diensten ge bruik maken. tot en met Donderdag 26 Juli. KEIZERSTRAAT 73—75. Tevens enige leerling-verkoopsters gevraagd. Aanmelden na 6 uur. NOG ENIGE DAGEN GAAN WIJ DOOR. VELE SPOTKOOPJES IN ALLE AFDELINGEN. CORSETTEN TEGEN HALVE PRIJS. B.H.'s STERK VERLAAGD. Ziet de étalages! Komt eens kjjken! Bovendien tot en met Donderdag op alle NIET-UITVERKOOP ARTIKELEN Nabij „De grote Vink" te Voorscho ten is Zaterdag de motorrijder M. uit Leiden bij het passeren van de over weg. van de spoorlijn LeidenDen Haag van zijn motor gevallen. In plaats van de bocht te nemen reed hij het rij wielpad op en kwam in botsing met een tandem. De berijders van de tan dem kwamen met de schrik vrij, doch de heer M. liep een schedelbasisfrac- tuur en een breuk in het dijbeen op. In het Academisch Ziekenhuis te Lei den is hij aan zijn verwondingen over leden. De gezamenlijke Hongaarse bisschop pen hebben gevolg gegeven aan de eis van de autoriteiten, gesteld na het pro ces tegen Kardinaal Mindszenty in 1949, door Zaterdag de eed van trouw aan de Hongaarse Volksrepubliek af te leggen. Tot Augustus 1950 weigerden de bis schoppen de eed te zweren. Ze legden toen slechts een informele loyaliteits verklaring af. De 24-jarige heer Caubo uit Heer len is omgekomen, toen Zaterdag een particulier toestel, waarin hij met nog vier personen zat, bij Parijs neer stortte. Ex-kroonprins Wilhelm van Pruisen, die van 1918 tot 1923 in de Nederlands Hervormde pastorie te Oosterland op Wieringen woonde, was een trouw bezoeker van de smederij van de heer J. Luijt. De banneling smeedde hier de hoefijzers, die als souvenirs gretig aftrek vonden en van welker op brengst de heift ten goede kwam aan de Armenkas. Op de foto van links naar rechts: burgemeester Kolff van Hippolytushoefir. Koumou, ex-kroon prins Wilhelm, mei Tr. Luijt en de smid Jn. Luijt.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5