Het horloge f 45.- Stad en Omgeving Bruinvissen boekten hun eerste succes in de competitie Hoe de duiven ditmaal vlogen HetNieuwediepnu weldra afgesloten Overwinningen voor eerste en tweede zevental Nog twee wedstrijden voor de boeg Stadgenoten posthuum onderscheiden Burgerlijke Stand dat U nooit teleurstelt vanaf Fa. Beemsterboer Bevorderingen op de Zeevaartschool Kapt. ter zee Broekhuijsen niet naar Indonesië Het lag voor het grijpen Oneerlijke jongedame in arrest gesteld Reddingboot Prins Hendrik in November te Nieuwediep Signalement bekend.... Het gebeurde in Nieuwediep R.K. Marine personeel in in feeststemming Tussen Haaks en Kuitje Wedvlucht-nieuws uit Nieuwediep Hond beet van zich af Kordate redding Leibbrand in de eerste klasse aan de kop voor vice-adm. Termijnen Texel Julianadorp „Kunstzin" concerteerde Reisje van School I Wieringen Begroting 1951 sluit Mosselvisserij ten einde Zijpe Overneming onderhoud gedeelte Zijperweg Breezand Anna Paulowna Passagierslijst „Sibajak" D.T.S., B.K.C.~en Hollandia op 12 Augustus in Schagen? £en knaap van een kies DINSDAG 24 JULI 1951 Eindelijk zijn dan de Bruinvissen er in geslaagd een einde te maken aan hun serie nederlagen. Neptunus uit Zaandam, dat de tweede plaats op de ranglijst bezet, werd het slachtoffer van de productiviteit van onze stadgenoten. Met een 20 nederlaag gingen de Zaandammers weer huis toe. Een stand, die reeds bij de rust was bereikt. Dit was dus een behoorlijke revanche voor de nederlaag, die de Nieuwediepers in Zaandam te slikken kregen. De wedstrijd zelf stond niet op een hoog peil. Er werd vrij zwaar op de man gespeeld, waardoor het spel dik wijls moest worden onderbroken. Hier door was van een behoorlijk opge bouwde aanval dan ook geen sprake. Toch kon Wildenberg doelpunten, na dat Gode taktisch twee man naar zich toe had gelokt. Het tweede doelpunt ontstond uit een strafworp, die Leder mocht nemen, omdat hij te zwaar werd aangevallen. Na de rust werden de Bruinvissen wat overmoedig. Ook de achterhoede wilde te veel naar voren komen, waar door voor het Bruinvissendoel enkele malen moeilijke situaties ontstonden. Gelukkig kon Van de Water die het hoofd bieden, maar het gevolg was toch dat de Bruinvissen geen kans meer zagen hun veldoverwicht in doel punten om te zetten. Kort voor het ein de werden Gode en Schoen naar de kant verwezen, omdat zij elkaar enige keren op ongeoorloofde wijze hadden aangevallen. Wijzigingen leverde dit niet meer op, zodat de stand 20 bleef. Vervolgens gingen de reserves van beide clubs te water. Neptunus II, de koploper, weliswaar enigszins geha vend, had de beste papieren. De Hel- derse jeugd liet echter zo'n goed par tijtje waterpolo zien, dat de Zaankan- ters geen voet aan de grond kregen. Scholte en Jongepier hadden de thuis club reeds met de rust een 20 voor sprong bezorgd. Ook na de rust werd aardig gecombineerd, en Ab Scholte zag nogmaals kans te scoren. Hier- De burgemeester, mr. G. D. Rehorst, heeft dezer dagen posthuum toege kende Oorlogsherinneringskruisen en Ere-tekenen voor Orde en Vrede uit gereikt aan de verwanten van ge sneuvelde of overleden militairen der zeemacht. Het oorlogsherinnerings kruis werd uitgereikt aan de verwan ten van: D. Noordhoff, F. C. Schreu- der, T. Veldman, H. J. Wentink, D. A. de Wijn en L. J. Zagt: het Oorlogsherinneringskruis met gesp „Nederland Mei 1940" aan de ver wanten van: J. J. A. Cadot, L. ten Kate, W. Otten, H. Smits, H. Theewis en W. Veis; het Oorlogsherinneringskruis met de gespen „Krijg ter zee 19401945" en „Nederland Mei 1940" aan de ver wanten van P. van der Bos, J. C. Bal- jé, J. Rademaker, G. J. C. Stolk, J. W J. van Westrienen en D. van der Wijk. BevaUen; A. J. van Buijtene— van Someren, d., A. van Bokhorst Klomp, z., W. de Beurs—Bakker, z., J. Groenendijkvan Ekeren ,d„ M. Laan Evers., d. P. C. van Erpvan Herpen, z. J. C. WittenbergDenijs, d. T. M. van Elde Boer, d., W. M. Dictusvan Oers, d., A. M. P. TiggelersArtz, d., J. T. KeizerMuller, z., J. M. T. Baars Ridder, z., E. MolijnAssendorp, d., T. van SpeldenBaas, d., G. Molijn—Ja ger, z., C. KosDekker, z., J. P. de Vries—de Boer d., G. Graaffvan der Werff, d. Ondertrouwd: Koridon en S. Halma, W. J. Bour en J. Pleune, A. C. Rüger en N. Geus. G e h u w dW. de Jong en J. M. C. de Meulder, F. A. A. Grootveld en M. K. J. Litwins, T. J. Kramer en A. Darphorn, W. van Arkelen en H. Kooistra. Overleden: M. van der Kamp, m. 61 jr., H. Stellingwerff, m. 73 jr., A. Bakker, echtgen. v. L. J. de Leeuw 65 jr., L. Petrus, m. 77 jr. 2 Jaar gratis verzekerd te gen verlies, diefstal, breuk, beschadiging. Alleenverkoop voor Den Helder en Omstreken. HAARLEM, DEN HELDER Keizerstraat 15. tegenover stond, dat Huug Varkevisser slech's één gevaarlijke bal op zijn doel kreeg afgevuurd. Hij maakte het schot keurig onschadelijk. Als de Bruinvissen hun beide laatste wedstrijden in overwinningen weten om te zetten (de strijd gaat uit tegen de Kroosduikers en thuis tegen De Ham) dan kunnen zij de derde plaats nog be reiken. Het tweede zevental kan nog vier punten bij haar totaal van zes voe gen. Deze ploeg krijgt de wedstrijden tegen Kroosduikers II en Nereus V nog te verwerken. Op de Zeevaartschool te Den Helder werden van de eerste naar de tweede klasse bevorderd: D. E. A. Andries, J. F. Bloem, H. A. J. Bout, H. Brero, J. Busser, A. Buijten, B. Coster, J. Eve- laar, F. C. Feuerstein, J. S. Flens, H. J. Frowein, J. W. Greve, J. J. H. Hart kamp, J. Langbroek, A. v. d. Leest, J. J. van Merwijk, E. Moll, A. J. Praat, H. N. B. Roels, D. Roos, C. Rijkeboer, H. K. M. Schot, C. Smit, J Spruijten- burg, A. Staalman, J. J. G. Stakenborg. P. Tol, H. Verbaas, H. H. W. Visser, J. M. Visser, J. W. Vissers, H van Weel, J. B. West en J. van der Wielen, waar van 7 met taak. Afgewezen 4. Herexa men 8. De Wethouder van Onderwijs, de heer L. F. van Loo, reikte met een toe passelijk woord de rapporten uit. (Advertentie, lag. Mcd.j De kapitein ter zee J. G. Broekhuij sen, die hoofd van de afdeling Zee macht der Nederlandse Militaire Mis sie in Indonesië zou worden, zal bin nenkort worden belast met de functie van Commandant Maritieme Middelen te Vlissingen. Met de waarneming van de genoemde functie in Indonesië is thans de kapitein-luitenant ter zee G. L. J. F. Douw van der Krap, die zich reeds in Indonesië bevindt, belast. Gevonden: autoped, armband, twee brillen, badpak, twee broches, ceintuur, molton deken, haan, drie handschoenen, twee honden, twee jas sen, drie halskettingen, mondharmoni ca, twee portefeuilles, twee portemon- naies, twee rijwielen, vier sleutels, schoentje, drie tassen. Verloren: armband, kruideniers boekje, rapportboekje, twee pantalons, drie bankbiljetten, drie broches, bril, étui met sleutels, twee horloges, werp hengel, handschoen, vier muntbiljet ten, rijwielpomp, zes portemonnaies, rijwiel, schort, twee dasspelden, twee sleutels, shawl, drie tassen, voetsteun van motorrijwiel, ballpointpen, drie vulpennen, wegenbelastingkaart, auto wieldop. vindt zich thans een 24-jarige jonge dame inl arrest, die menige overtre ding op het gobied van het „mijn" en het „dijn" op haar geweten heeft. Het meisje, D. genaamd, wier wieg onder de tropenzon heeft gestaan, was onlangs in Den Helder in een betrek king werkzaam. Door middel van op lichting, verduistering en flessentrek kerij verschafte zij zich twee stofzui gers, een damesfiets, een bestralings apparaat, een radiotoestel, een petro- leumvergasser, een broodtrommel, enige lappen stof en de nodige levens middelen. Ook het rode manteltje en de leuke witte schoentjes, die zij bij haar aanhouding droeg, had zij op onrechtmatige wijze verkregen. Zij hield de laatste tijd verblijf in de hoofdstad. De nieuwe reddingboot „Prins Hen drik" van de Koninklijke Noord- en Zigid-Hollandse Reddingmaatschappij, die voor het station Den Helder is be stemd, zal in de komende dagen in Ostende liggen, ter gelegenheid van een internationale conferentie op nau tisch gebied. In September en October, als de „Neeltje Jacoba" wordt ver bouwd, zal de „Prins Hendrik" te IJmuiden gestationneerd worden. Het ligt in de bedoeling, dat de redding boot daarna naar Den Helder zal va ren om hier in de plaats te komen van de „Dorus Rijkers". Twee Helderse jongedames, allebei negentien jaar oud, waren in zee gaan baden en hadden hun kleren op het strand laten liggen. Toen zij opgefrist naar huis wilden terugkeren, miste de één een bedrag van vier gulden uit haar tasje, en de ander een rode por- temonnaie met anderhalve gulden. Als verdachten konden zij aan de politie twee onbekende jongetjes van een jaar of acht opgeven. Het ene knaapje droeg een blauwe zwembroek, zijn vriendje een blauw-wit gestreepte zwembroek. Het zal voor de politie niet meevallen, de jongens aan de hand van deze gegevens op te sporen. Een stadgenoot deed bij de politie aangifte, dat een damesfiets, die hij by de speeltuin Tuindorp had neer gezet, was gestolen. De fiets werd la ter aan de Liniegracht achter de sport velden teruggevonden. Twee bezoekers van zeelucht en zonlicht werden geverbaliseerd we gens het overtreden van het Zeewe ringsreglement, omdat zij zich in het verboden duingebied bevonden. De bestuurder van een tandem, die uit de Bierstraat kwam rijden in de richting van de Weststraat, verleende geen voorrang aan een auto, die van de Molengracht kwam. Een kleine bot sing, met lichte schade aan beide voer tuigen, was het gevolg. De viering van het zilveren priester, feest van vlootaalmoezenier B. J. Wil mink zou niet compleet geweest zijn zonder de gezellige avond, die gisteren in de Marinecantine werd aangeboden <«an het R.K. marinepersoneel met hun dames. De voorzitter van het feestcomité, de luitenant ter zee der tweede klasse W. van den Braak, verwelkomde het ge zelschap, waarvan ook een aantal offi ciële genodigden deel uitmaakte, o.m. vertegenwoordigers van de kerkbestu ren uit beide parochies, de kapitein ter zee K. van Dongen (commandant Ma ritieme Middelen), kapitein ter zee J. A. L. Muller (commandant Konink lijk Instituut) en kapitein-luitenant ter zee H. C. J. Coumou (eerste officier Mijnendienst). De avond kon in een bijzonder gezel lige sfeer worden doorgebracht, dank zij de populaire Mijnendienst-band „The S weepers" en de heren J. T. Sevink en H. W. Kok die voor enkele aardige in- termezzi zorgden. De voordracht over de voddenkoopman van eerstgenoemde werd bijzonder op prijs gesteld. KTZ. DEELDER BEVORDERD Bij K. B. is met ingang van 1 Juli 1951 tijdelijk bevorderd tot schout-bij nacht van administratie de kapitein- ter zee van administratie T. R. Deelder, voor zolang hij belast is met de functie van hoofdintendant der zeemacht. Stroom krijgt andere bedding De dagen van het Nieuwediep als bedding voor de eb- en vloedstromen kunnen thans worden afgeteld. De Werkzaamheden aan de havenaanleg zijn zover gevorderd, dateen begin moet worden gemaakt met de afdam ming van de bestaande haven aan de kant van het Kuitje. Dat is onder meer nodig voor de bouw van de brug, die ter hoogte van de Visafslag over het Nieuwediep is geprojecteerd. Gistermorgen werd een keileem- grijper versleept naar het fort Oost oever, waar inmiddels enige tiendui zenden kilogrammen keileem op de Westelijke havenbodem werden ge stort. Zo zal allengs het water, dat met vloed naar het Balgzand stroomt zich een andere weg moeten zoeken. De waterbouwkundigen hebben er wel voor gezorgd, dat de eb- en vloedstro men niet kunnen verdwalen. Grote bag germolens hebben in het wad achter het toekomstige havencomplex een die pe geul gegraven, die men het Nieuwe Nieuwediep oftewel Nieuwstediep zou kunnen noemen. Binnen afzienbare tijd zal het oude vertrouwde Nieuwe diep een vrijwel stilstaand water wor- denen, waarin alleen het niveauver rchil tussen hoog en laag water nog merkbaar zal zijn. Aan de gemeentelijke visafslag te Den Helder werd verleden week aan gevoerd: 204 kg bot, 1607 kg garnalen, 37 kg kaan, 352 kg kabeljauw, 34 kg muiets, 623 kg schar, 7937 kg schol, 265 kg pieterman, 197 kg poon, 1196 kg tarbot, 7424 kg tong, 447 kg wijting, 10 kg haai. 5 kg lever, twee kreeften. Hr. Ms. „Borndiep" is gistermor gen weer vertrokken. Ook Hr. Ms. .Kortenaer" koos zee. Hr. Ms. „Douwe Aukus" arriveer de gistermiddag uit IJmuiden in de haven van Den Helder. Hr. Ms. „Schulpengat" kwam van de werf. Verder deed de Duitse kuster „Stadland" onze haven aan, van Ham burg op weg naar Gent. Het scheepje zette de reis binnendoor voort. Het is morgen hoog water om 0.05 en 12.00 uur, en laag water om 6.00 en 18.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 17.6 graden Celsius. De postduivenvereniging „VOP" hield Zondag een wedvlucht van Roosendaal af. De eerste vogel werd getoond om 11.59.53 uur, de laatste om 12.12.37 uur. De uitslag was: Hengsdijk-v. d. Giessen 1, 17, 24; J. Bambach 2, 3, 23, 33, 40; F. See- gers 4; D. Boon 5, 21; Hufkens-De Boer 6, 10; J. Stam 7, 8, 26, 29; W. Boon 9, 12, 18, 27; H. de Vroome 11, 30, 32, 37; B. de Boer 13 15, 16; J. van Dam 14, 39; J. Vlaming 19, 20, 36; R. de Boer 22, 34; W. Fritz 25, 28; M. Luider 31, 35; M. Mastcmaker 35. 30; H. J. Holtz 6, 35; H. Bak 8; P. Beu kers 9; L. v.d. Werff 11; S. Koorn 12; R. van Bastelaere 13, 26, 28; J. Steinman 14, 33; H. Prins 15; D. Trijsburg 16, 32; gebr. Koorn 17. 38; J. Woort 18, 29; H. Zondervan 19; P. T. Bakker 21, 43; R. Ruiten 22; P. Bontes 23; M. Klaassen 24, 27; J. Boon 34; J. Kater 37. 41; G. Schotting 39. Donderdag inkorven voor Neufvilles, en tevens klokken zetten voor Bordeaux. Vrijdag klokken zetten voor Neufvilles. De junioren van „Nieu wediep" boekten Zaterdag het volgende resultaat: Van Straaten 1, 2, 3; De Wit 4. Voor „Het Noorden" werden Zondag om tien uur te Dordrecht 366 jonge duiven met N.O.-wind gelost (128 km). De eerste duif arriveerde om 12.35.56 uur.De prijzen werden als volgt ver diend: J. van Hoek I, 39, 53, 69, 72; G. J. Wittenberg 2, 3; D. Schoonhoven 4, 17, 36, 60, 65, 71; gebr. Ramler 5, 15, 30, 64,; C. Kos 6, 50; C. Bontes 7, 14, 18, 24, 66. 67, 70; P. Dirks 8, 19, 22, 33, 47, 48, 54; C. Post 9, 23; G. Buis 10, 12, 13, 16, 21, 37, 42, 51; W. Pluyr/ers 11, 46; gebr. Buis 20, 25, 27, 31, 45, 63; A. Rietveld 26, 28, 29, 32 44, 49, 57, 58; G. J. de Wit 34, 38, 43, 55; B. Dirks 35; M. Nellestein 40; J. Flurie 41; P. Manshanden 52; J. Manshanden 56, 62; D. Blokker 59, 68. Maandag werden te Corbeill tachtig oude duiven gelost met Z.O.-wind. Zij startten voor de 509 km om zes uur. De eerste duif bereikte haar hok om 13.44.16uur. Hier was de uitslag: P. Manshanden 1, 16; W. Pluymers 2, 3, 11; gebr. Ramler 4. 7, 14, 18; M. Nelle stein 6, 12; G. J. Wittenberg 5, 9, 15; D. Blokker 8; J. Manshanden 10; C. Bon tes 13, 17. Donderdag van half zes tot half zeven inkorven voor Orleans. Vrij dag tussen zes en acht uur jonge dui ven inmanden voor Duffel. De postduivenvereniging van Zater dagvliegers „Nieuwediep" kwam van Vilvoorde (220 km). De duiven werden om kwart voor twaalf met N.W.-wind gelost. De eerste vogel bereikte het hok om 15.41.30 uur, de laatste prijswinnaar om 16.19.09 uur. In concours waren 211 duiven. De prijswinnaars waren: J. Die naar 1, 31; H. Koopman en Zn. 2, 20, 25, 36; P. Ham 3, 7, 42; L. Petrus 4, 5, 10, De politie ontving de alarmerende tijding, dat niet minder dan vier kin deren door één en dezelfde hond wa ren gebeten. Dat moest een gevaarlijk dier zijn, dat misschien wel aan honds dolheid leed. Bij onderzoek bleek, dat de kinderen waren „begonnen". Zij hadden de hond geplaagd, net zolang tot het beest er genoeg van had en gedecideerd van zich af beet. De kin deren dropen huilend af naar moeder. Maar de politie oordeelde de hond on schuldig, omdat het dier uit zelfver dediging had gehandeld. UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister werden de volgende wijzigingen opgenomen: „Es- ka", Den Helder, Spoorstraat 103. Be drijf uitgebreid met groothandel in tex- tielgoederen. J. Keijzer Wz„ Wie- ringen, Den Oever, Hoffstraat 19. Eige naar uitgetreden door overlijden. Nieu we eig. wed. C. Keijzer-Van Es, onder de naam Wed. Jn. Keijzer. Jan Keij zer en Zn., Wieringen, Den Oever, Hofstraat 19. Venn. J. Keijzer door overlijden uitgetreden. Nieuwe venn. wed. C. Keyzer-Van Es. De twee-jarige Johanna de B. uit de Gravendwarsstraat is spelenderwijs in het water van de Achterbinnenhaven terecht gekomen. Haar jonge leven werd gered door de 32-jarige mevr. E. Schouten uit een nabijgelegen woon- ichip. Deze dame begaf zi-»« onver wijld in het drabbige water «s bracht het kleintje op de veilige wol. De uitslagen van de vierde ronde om de plaatselijke damtitel waren: le klas se: RabJosee 02, LeibbrandVan Veen 20, Ouwensv. d. Molen 20. Josee heeft blijkbaar eindelijk zijn vorm weer gevonden. Vermoedelijk evenwel te laat. De manier waarop Leibbrand Van Veen versloeg, toonde duidelijk de kracht van eerstgenoemde. Hij wist énig positievoordeel te behalen, en zet te dit geheel volgens de regelen der kunst in winst om. Door twee opeen volgende overwinningen heeft Leib brand thans de kop genomen, zij het met één partij meer gespeeld. In een partij met wisselende kansen maak te v. d. Molen in het eindspel een fout, die door Ouwens op de juiste wijze werd afgestraft. De stand in deze afde ling is n,u Leibbrand 4—5, Ouwens 3—4, v. d. Molen 44, Rab 33, v. d. Berg 33, Van Veen 43, Josee 32. Zoals men ziet nog volop spanning 2e klasse: M. KwastVan Ooyen 20, P. KwastOost 20. Een succesvolle ronde dus voor de gebroeders Kwast. Oost kreeg zijn eerste nederlaag te in casseren. Hier is de stand: Oost 4—5, M. Kwast 3-—4, P. Kwast 34, Van Ooyen 3—2, Rietveld 3—1. Ook in deze afdeling is nog alles mogelijk. 3e klasse: Roerdomp—Bommezijn 2—0, Bijl—Groeit 1—1, Schol—Stoop 2—0. Bo vendien werd in de loop van verleden week nog gespeeld de partij Bomme zijnSchot 20, Schol heeft zich aan de kop fyplaatst, ook al met één partij meer gespeeld. De stand luidt: Schol 57, Bijl 46, Roerdomp 46, Groot 4—4, Stoop 42, Bommezijn 51. Koninklijke onderscheid ng De gepensioneerde vice-adm.raal J. W. Termijtelen, directeur Kon. Nederlands Meteorologisch Inst tuut te De Bilt. is bij bevordenn* be noemd tot commandeur in (ta orde Oranje Nassau, met de zwaaide GESLAAGD Voor het in Alkmaar afgenomen examen voor het diploma Mulo-A slaagde gisteren onze stadgenoot M. Wanders. V1ER-EN-ZEVENTIG SOLLICITANTEN Voor de functie van hoofd van de gemeen telijke visafslag te Oudeschild hebben zich volgens de Texelse Courant, v,er-en-r en.,g sollicitanten aangemeld, onder wie dertien Texel. Zaterdagavond gaf de Harmoniever eniging „Kunstzin" een concert m de muziektent van het Loopuytpark. He was een uitgezochte avond, bladstil en niet te koel. Het aantal luisteraars was niet zo groot, maar er werd met aan dacht geluisterd en de verschillende nummers werden met een dankbaai applaus beloond. De Harmonievereniging, onder lei ding van de, heer J. den Das. opende met een pittige mars van C. J. N. Cori en daarna volgde de ouverture „Graziella", die een goede vertolking genoot. Ook de „Partita" van G. Boe- dijn klonk uitstekend. De defileermars van F. Haunush werd op flinke wijze ten gehore gebracht. De ouverture „Michiel Adriaanszoon" van G. Boedijn klonk soms wat aarzelend. Beter kwam de mars „Generaal Eisenhower" naar vo ren. De wals „Lotusbloemen" van E. Ohlsen mooi uitgevoerd. Tot slot volg de een vrolijke mars „Avanti" van Cori. De vier hoogste klassen van School I te Julianadorp hebben dezer dagen hun jaarlijks schoolreisje gemaakt, 's Mor gens om zeven uur vertrok het gezel schap, onder leiding van het onderwij zend personeel, met drie bussen, 't Eerst was een bezoek aan de Aalsmeerse bloemenveiling aan de beurt. Er werd een wandeling gemaakt door dit enor me gebouw, waarin op tafels de prach tigste snijbloemen waren uitgestald. Twee kinderen, die al die bloemen geur niet gewend waren, raakten even bedwelmd en moesten buiten en beetje bijkomen. De tocht werd voortgezet naar Schiphol, waar de grote vliegtui gen onder deskundige leiding werden bekeken. Verder ging het naar land goed Groenendaal, waar onder de enorme bomen gestoeid en gespeeld werd. Omdat de speeltuin overvol was, werd de reis voortgezet naar Duinver- maak in Bergen, waar men zich nog een paar uur uitstekend vermaakte. Vrijdag komt de raad bijeen voor de behandeling van de gemeentebegro ting. De gewone dienst sluit met een aan inkomsten en uitgaven geraamd be drag van f 631863.40, waaronder f 19284.81 wegens onvoorziene uitga ven. Nog niet geraamde uitgaven en uitgaven waartoe in de loop van net jaar nog zal worden besloten, moeten uit deze post „onvoorzien" worden be streden. Grote sprongen kunnen daar mede dus niet worden gemaakt. Wij geven hier enkele cijfers: Het nadelig saldo van openbare veiligheid (brandweer etc.) is ruim f 10.000, van volksgezondheid ruim f 12000, van volkshuisvesting f 1766.45, van open bare werken f 50649.22, openbaar ón derwijs f 19944.03, VGLO ruim 3000, ULO onderwijs ruim f 3000, bijzondere scholen ruim f 12500, middelbaar on derwijs f 3200, Nijverheidsonderwijs f 4700, overige kosten van het L. waaronder vervoer van leerlingen (f 9300) en kosten opleiding onderwij zers (f 2365). nadelig saldo f 10536.42. Maatschappelijke steun en voorzorg geeft een nadelig saldo van f 104.556.99. Verder vermelden we hier nog de volgende uitgaven: brandweer f 4000, brandk ranen en -putten f 540, alarme ring f 350, straatverlichting f 3000. Onderhoud straten en pleinen f 6450 wegen en voetpaden f 21300, plantsoe nen f 2500, pompen en riolen f 5200 be graafplaatsen f 1900, gem. reiniging f 7000. Subsidie kleuterscholen f 2155, oplei ding tot kleuteronderwijzers f 933. Bij de inkomsten komen o.a. de volgende posten voor: Uitk. gem. fonds f 4500 secretarie-leges f 1900, staangelden f 3500, begrafenisrechten f 600, straat belasting f 10700. Opcenten grondbelasting f 15200, on gebouwd f 4400, opcenten per. belasting f 19800, hondenbelasting f 3100, verma kelijkheidsbelasting f 17000, onderne mingsbelasting f 90.000, verg. en verlofs rerht f 1500. Uitk. uit het gemfonds f 127791 18 en f 26720. De Waddenzee werd Vrijdag weer voor de visserij door de Zeeuwse mos selvissers gesloten en daarmede werd een geslaagde viscampagne beëindigd De vissers hebben het gestelde doel, het- bevolken van de visserijpercelen die men op de Waddenzee had toege wezen gekregen, bereikt. Tevens kon van het Groninger wad, nog een hoe veelheid mosselen in Zeeland worden uitgezaaid, waardoor een vrachtvergoe ding van f 1 per ton werd gegeven. De stand v, de mosselen in Zeeland is thans goed, de kwaliteit is belangrijk beter dan vorig jaar. Van schade, aan gericht door de mossclparasiet, is tot dusver weinig te bespeuren. Augustus is echter voor het optreden van deze parasiet de meest kritieke maand. (Advertentie. Ing. Med.) In de vergadering van 21 Juni 1950 besloot het hoogheemraadschap Noord- hollands Noorderkwartier aan een ge- deelte van de aan het hoogheemraad schap toebehorende Zijperzeedijk, waar. op door de gemeente Zijpe een verbin dingsweg (Zijperweg) zou worden aan gelegd tussen het in aanbouw zijnde dorp Petten en de Westerduinweg, de bestemming van openbare weg te ge ven. Intussen is door de gemeente Zijpe bedoelde weg aangelegd en is met de gemeente overeenstemming bereikt om trent de overneming in onderhoud van het betrokken weggedeelte door het hoogheemraadschap. Het weggedeelte, dat een lengte heeft van pl.m. 175 m en een verharding», breedte van plm. 6 m, komt voorshands op geen der provinciale wegenplannen voor. De uitkering, welke de gemeente Zijpe jaarlijks aan het hoogheemraad schap verschuldigd zal zijn wegens be vrijding van onderhoudslasten van het wegdek, is gebaseerd op de huidige kos ten van dit onderhoud en bepaald op 220.—. Overdracht van de ondergrond in eigendom is niet nodig, omdat deze grond deel uitmaakt van de aan het hoogheemraadschap in eigendom toe behorende Zijperzeedijk. In verband met de civiele rechten, welke de gemeente Zijpe heeft inzake het door haar op de Zijperzeedijk aan gelegd gedeelte van de Zijperweg, wil het hoogheemraadschap deze rechten van de gemeente overnemen voor het symbolische bedrag van 1. BOUWVERGUNNINGEN B. en W. verleenden aan N. Liefting, Meerweg, vergunning tot het bouwen van een woonhuis en een bloembollen- schuur en aan Jac. Verbruggen, Wal- lerweg, voor het uitbreiden van een schuurruimte. GOEDE CIJFERS De heer J. J. Kloosterman, werk zaam in de zaak van de heer G. van Nuland, behaalde bij zijn schriftelijk examen zulke hoge cijfers voor textiel- warenkennis, dat hij, met vrijstelling voor het mondelinge gedeelte, direct slaagde voor groep A van het examen „Brevet voor de textielhandel". GESLAAGD Voor het in Alkmaar afgenomen examen voor het diploma Mulo-A is gisteren onze plaatsgenote Tr. Boon ge slaagd. BENOEMD Mej. A. Winkel, onderwijzeres aan school II, is benoemd aan een openbare school te Overveen, gemeente Bloemen- daal. EXAMEN De heer C. J. Kuys, alhier, is aan het Centraal Instituut voor de opleiding van Sportleiders te Overveen geslaagd voor de afdeling voetbal. De passagierslijst van het motor schip „Sibajak", dat op 12 Juli uit Djakarta is vertrokken en op Dinsdag 7 Augustus te Rotterdam wordt ver wacht, ligt ter inzage bij het passa giers-agentschap van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, Koningstraat 36. Op Zondag 12 Augustus organiseert de v.v. „Schagen" het eerste tournool om de K.S. Leguit-wisselbeker. Hoogst- waarschijnlijk zullen naast de organi serende verenigingen DTS uit Oud karspel en BKC uit Anna Paulown» deelnemen. Voorts is het bestuur van „Schagen" in onderhandeling met de Hoornse derde klasser Hollandia. Intussen is een aantal vrijwilligers druk doende het terrein een goed# beurt te geven voor het nieuwe seizoen, dat alweer zo snel nadert. Het club lokaal is met carbolineum bewerkt en de omrastering zal met aluminimumverf worden behandeld. Ook de grasmat liet nog al het een en ander te wensen over. In de kale plekken zijn gaten geboord om een betere afwatering te verkrijgen. Maandagmiddag werd in de grind- groeven der gemeente Putten, op de Solse Berg te Garderen, voor de twee de maal in een half jaar een deel van een mammoethkies gevonden. De kies, die nog zeer fraai van uiterlijk is. vertoont van boven sterke slijtage. Hij werd gevonden op een diepte van ca. 20 meter. Het eerder gevonden stuk lag op ca. 7 meter diep'e in een z.gb. maaiveld, doch was niet zo gaaf.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2