Magni': ster schitterde bij de gratie van Koblet en zijn rivalen anja Grootse show op Ypenburg Vierdaagse is aangevangen Koning Abdoellah te Amman ten grave gedragen Voorlopig slechts zeer bescheiden televisie-uitzendingen Geen schokkende veranderingen in de digemene rangschikking Emigrantenvlucht ging niet door Daders van Haagse moord gegrepen Fransen lieten Koblet met rust Italiaanse ploeg eerste in achttiende etappe Vrouw door worging om het leven gebracht Mr. J. A. Berger adviseur van minister Albregts Geen olie onderweg Twee jongens door een Zweedse auto gedood Bestrijdingsplan voor de runder-tbc in werking De Skyblazerskomen Buit was vijftien gulden Ze wisten niet dat hun slachtoffer dood was Koningin kreeg snoep Verklaring van Morrison voor de „Prawda" Reserve-officieren weer in dienst KOOPT ZO N FLES HEERLIJKE CR-FABRIEKEN GRONINGEN 1 Ruzie in café had dodelijke afloop Extraatje voor inleggers bij Rijkpostspaarbank Geen voetbalwedstrijden in het venster Feeststemming in Nijmegen Glimlachje DINSDAG 24 JULI 1951 •TUSSEN AVIGNON EN MARSEILLE lire™ 11, 1 hier en daar een heuveltje Voor Neder!anti' i, ®en Vru vlak traiect met om en nabij de vijfhonderd meter altijd noTtZ *r,ppe" iS ®en heim!l van vijf en zeventig renners die gistermorgen in hoogte maar de zoveel meegemaakt, dat zij niet meer tegen een ui,0" sestart hebben reeds zien. Niettemin hebben zij het betrekkefiik J?1"?erd meter op hebben zij beschouwd als een ove™ achttiende etappe r „.n ,.k dan wat onrust in de gelederen zaaiden. Voor Hugo Koblet die de faatate dagen ,ets van z«n trots en ongenaakbaarheid heeft verloren, was er in ieder gX" geen aanleid,ng om zieh overmatig in te spannen, daar ook Luc^en iTzarides ?rÏrdeekoDgroeen°ndertnSWaardiffe Gi"° Bartali *een hoze plannen koester- dei^ Bij de kopgroep van tien man, die met een voorsprong van vijf minuten te Marseille arriveerde, was geen enkele gegadigde voor de gele trui. Weliswaar ingegaan' laar hiiTr»3" fisteren, als een van de favorieten de Tour ingegaan maar hij heeft inmiddels zoveel minuten op Hugo Koblet verloren dat de Italianen in hem al lang geen overwinnaar meer zien. geworden om met kans van slagen op het peloton uit te lopen. Enkele kilo meters voorbij Aix de Provence verlie ten Leveque en Diot het kopgroepje door bandenpech en werden door de achtervolgers opgeslokt. De tien overi gen zetten hun vlucht voort en dank zij het feit dat de groten elkander angst vallig in de achterhoede bewaakten, konden zij hun voorsprong geleidelijk opvoeren. Verder dan ruim vijf minu ten konden zij het echter niet brengen, zodat de algemene rangschikking geen noemenswaardige veranderingen on derging. De Italiaan Magni had in de eindsprint op het park Borelly te Marseille geen moeite met Ockers en Sciardis, die hij met enige lengten ver sloeg. De uitslag van de 18e etappe 1. Magni (It.) 4.56.46 (met bonifica tie: 4.55.46); 2. Ockers (België) z.t. (met bonificatie: 4.56.16); 3. Sciardis (Ile de France); 4. Buchonnet (O.Z.O.); 5. Meunier (W.Z.W.); 6. Bauvin (O.Z.O.); 7 Couvreur (België); 8. Barbotin (Fr.); 9. Morvan (W.Z.W.); 10. Biagioni (It.) allen in 4.56.47; 18. ex aequo een grote groep renners met Koblet, Decock, Lauredi, Apo en Lucien Lazarides, Geminiani, Bobet en Bartali allen in 5.01.20. Ploegenklassement: 1. Italië (Magni, Biagioni, Carrea) 14.53.52; 2. België 14.54.22; 3. Oost Zuid Oost 14.54.52; 4. West Zuid West 14.54.52; 5. Frankrijk 14.59.26; 6. He de France 14.59.26; 7. Spanje 15.04.00; 8. Zwitserland 15.04.00; 9. Parijs 15.04.00; 10. Luxemburg 15.15.24. VEELEER komt Gino Bartali hiervoor 1 in aanmerking. Deze veteraan heeft iedereen verbaasd doen staan en hij kan, veel meer dan Koblet, steunen op de stevige hulp van enkele van zijn ploegmakkers. Maar alle aanvallen van Italianen en Fransen ten spijt, staat de kranige Koblet altijd nog op de ere plaats. In feite betekent dat voor de Fransen niet minder dan een neder laag. In drie lange, moordend hete etappes, hebben zij met hun twaalf man sterke ploeg gebeukt op de Zwit serse rots. Deze bombardementen had den alleen tot gevolg dat Koblet niet meer zo fris op zijn fiets zit als bij de aanvang van zware bergetappes. Maar ook de verenigde Fransen, somtijds door de Italianen gesteund, hebben eveneens veel van hun élan verloren, zonder dat zij ook maar noemenswaardig de posi tie van hun grootste troeven konden verbeteren. Het is nog lang niet zeker dat Kolblet de Tour gaat winnen, maar het feit dat hij dagenlang de aanvallen van zijn talrijke concurrenten heeft kunnen afslaan, stempelt hem toch de grootste renner die dit jaar in Metz is gestart. MAGNI .eerste in Marseille Vlucht na 100 km. TN de buurt van Aix en Provence, 103 km na de start, ondernamen Buchon net, Magni en Barbotin een uitlooppo ging. Voor Couvreur, Leveque, Bauvin, Ockers en Meunier was dit het sein om een poging te ondernemen hun positie in het algemeen klassement te verbe teren. Nadat dit vijftal de drie koplo pers had ingehaald en bovendien steun kreeg van Biagioni, Sciardis, Morvan en Diot, was de kopgroep sterk genoeg Twee personen aangehouden Te Kielwindeweer. in de gemeente Hoogezand-Sappemeer is in de nacht van Zaterdag op Zondag de 68-jarige weduwe L. Meyer in haar woning door walging om het leven gebracht. De Vrouw had een clandestiene dranktap perij. In verband met de moord zijn twee personen, W. B. uit Hoogezan en D. R. uit Anlo, gearresteerd. rx hadden bij de weduwe Meyer enkele borrels gebruikt. Om nog onbekende reden ontstond er plotseling ruzie tus sen hén en de vrouw. R. had in het holst van de nacht bij een buurfamilie aangeklopt om daar mede te delen, dat de weduwe Meyer dood was. Onmiddellijk werden dokter en politie gewaarschuwd. De arts kor. slechts dood door worging constateren. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. Mr. J. A. Berger, voorzitter van het college van rijksbemiddelaars is e- noemd tot adviseur van de ml"ls!r zonder portefeuille, prof. dr. A. H. 1 Albregts, wat betreft diens taak op het gebied van de productiviteütsbevorde- ring. Mr. Berger blijft tevens voorzit ter van het college van rijksbemidüe- laars. ALGEMEEN KLASSEMENT Het algemeen klassement na de 18e etappe luidt: 1. Koblet (Zwits.) 103.36.37; 2. Geminiani (Frankr.) 103.39.09; 3. Lucien Lazarides (Fr.) 103.44.26; 4. Barbotin (Fr.) 103.54.15; 5. Bartali (It.) 103.54.24; 6. Ockers (B.) 103.57.11; 7. Bobet (Fr.) 103.57.35; 8. Bauvin (O. Z. O.) 104.00.23; 9. Lauredi (Fr.) 104.00.45; 10. Magni (It.) 104.03.11; 17. Coppi (It.) 104.21.09. Het ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Frankrijk 309.56.53; 2. België 310.45.10; 3. Italië 311.33.27; 4. W. Z. W. 311.42.20; 5. O. Z. O. 311.51.40; 6. Zwitserland 312.22.59; 7. Ile de France 313.02.55; 8. Spanje 313.41.22; 9. Parijs 314.32.22; 10. Luxem,burg 314.46.32. Zestig emigranten, die gisteren klaar stonden om met de Constellation „Am sterdam" naar Australië te vertrekken konden onverrichterzake terugkeren omdat de vlucht voorlopig niet zal door gaan. De reden van deze vertraging is, dat India, tengevolge van de Perzische oliekwestie een tekort aan benzine heeft en daarom alleen voor de vaste diensten brandstof beschikbaar stelt. Charter vliegtuigen, zoals de Amsterdam, kun nen derhalve in Karachi, Bangkok, Sin gapore of Basra niet bijtanken. De emi granten is medegedeeld, dat het vlieg tuig waarschijnlijk over 24 uur zal ver trekken, maar zekerheid daarover be staat niet. Bij oversteken van de weg Bij het oversteken van de straatweg OldenzaalHengelo zijn twee jongens door een Zweedse auto gegrepen en op slag gedood. De beide knapen waren gezeten op een rijwiel en sloegen geen acht op de met grote snelheid nade rende auto, waarin twee studenten uit Stockholm zaten. Met een hevige klap vloog de wagen tegen de fiets. De jon gens, de 12-jarige W. van Hoen en de 11-jarige G. Oude Egberink uit Olden zaal, werden weggeslingerd en kwamen met een smak op de straat terecht. Door extra heffingen (Van onze Haagse redacteur) Het omvangrijke plan tot intensieve bestrijding van de tuberculose onder het rundvee, waarmede een bedrag van ongeveer f 100 millioen is gemoeid, is thans geheel in werking getreden. De Gezondheidsdiensten voor Dieren zijn gereed gekomen met de voorberei ding van de werkzaamheden, die nood zakelijk waren om de extra heffing van 55 cent per 100 kg melk, afgele verd door veehouders van wie de rund veebeslagen met tuberculose besmet zijn, te bewerkstelligen. Het Bedrijf schap voor Zuivel is daardoor in staat geweest om de extra heffing van 25 cent per 100 kg melk dezer dagen te doen ingaan. QP het vliegveld Ypenburg, nabij Den Haag, wordt van 27 tot en met 29 Juli een internationale Luchtvaart show gehouden, de I.L.S.Y., die een hoogtepunt zal worden in dit Neder landse Luchtvaartjaar. Er *emen zeven verschillende lan den aan deel. Op het programma staan demonstraties met vampires en mete ors, groepssprongen van parachutisten, een „vliegend mens", een Deens vlieg tuig uit 1909 en de 5 Thunderjet-straal- jagers van het beroemde Amerikaanse stuntescadrille „The Skyblazers", dat op 1 Juli j.1. honderdduizenden toe schouwers van het grote vliegfeest op de Parijse luchthaven Le Bourget, sluitstuk van de Parijse Salon de L'Aéronautique, in vervoering bracht. De Skyblazers, het „jet aerabatic team" van de 36e Fighter-Bomber Wing. ge- stationneerd op de luchtbasis Fursten- feldbruck in Duitsland, heeft, sinds Capt. Harry K. Evans, nu leider van de formatie, in Mei 1949 het escadrille samen met de tweelingbroers Buck en Bill Prïtillo vormde niet minder dan 22 shows gegeven in Frankrijk, Enge land. België, Spanje, Tripoli, Duitsland en Nederland, Ja. ook Nederland reeds, want het vorig jaar waren zij even eens op de I.L.S.Y. present, maar toen me4 Lockheed Shooting Stars. Het team, waarvan behalve Evans en de twee Pattillo's, de captains Damewood en O'Brien deel uitmaken. Duizenden volgden de sioei Het stoffelijk overschot van de Vrij dag te Jerusalem vermoorde koning Abdoellah is Maandag te Amman ten grave gedragen. Duizenden volgden diep ontroerd de rouwstoet. Arabische vorsten, premiers, ministers en andere hoge persoonlijkheden woonden de plechtigheid bij. Zo waren ook de 'jong ste zoon van de koning, de regent prins Naif, en de regent van Irak, emir Ab- doel Illah, een neef van de overleden vorst, aanwezig. FILMS X/cAMERA'S (Advertentie, Ing. Med.) Twee jongelieden uit Den Haag, de 19-jarige J. K. en de 21-jarige A. L. hebben na een lang en streng verhoor toegegeven, dat zij de dood van de 69-jarige ge- pensionneerde ambtenaar M.O., op hun geweten hebben. Zij hadden hem in een dronkenmansroes neergeslagen en waren met enig geld, ten hoogste 13 a 15 gulden, en wat schamele bezittingen, die zij uit de jas van het slachtoffer stalen, op de vlucht geslagen. Het geld gaven zij uit en een pols horloge wisten ze aan de man te bren gen. De meeste voorwerpen, die ze had den meegenomen, werden in het water gegooid. Het tweetal nam per trein de wijk naar Utrecht en las in angstige spanning de kranten na om te weten wat er van hun slachtoffer geworden was. Toen ze na twee dagen niets over het geval zagen vermeld keerden zij naar Den Haag terug in de veronder stelling, dat hun slachtoffer nog leefde. Diezelfde avond lazen zij het bericht van de ontdekking van de moord. De politie heeft de daders kunnen achterhalen door nauwgezet na te gaan welke personen het perceel hadden be zocht. Gemakkelijk was dit niet, want er wonen in het huis tien mensen en bovendien is er een massage-instituut gevestigd dat vele cliënten heeft. Een heel vaag signalement leidde ten slotte tot de arrestatie van J. K., wiens cos- tuum verschillende bloedspatten ver toonde. Ook de vriend van K. werd terstond gearresteerd, Op Festival of Briiain Koningin Juliana heeft een particu lier bezoek gebracht aan het Festival of Britain. De directeur van de ten toonstelling, Cecil Cooke, en de cere moniemeester brigade-generaal Green- field vergezellen haar bij haar rond gang over de terreinen. De koningin droeg een beige, gebloemd zijden japon, met een goudkleurige strohoed en bruine schoenen. Zij bleef twee en een half uur op het terrein en zag op het televisiescherm in de foyer haar eigen beeltenis. Bij haar vertrek kreeg de hoge gaste speciaal snoepgoed van het festival mee voor haar dochters. De koningin, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben later de opening van de „International Horse Show" (wedstrijden voor rui ters), die wordt gehouden op het ter rein van White City, bijgewoond. GIETHOORNS DOOPSGEZINDE GEMEENSCHAP 4 EEUWEN OUD De Doopsgezinde gemeenschap te Giethoorn, één der oudste in ons land, bestest dit jaar vierhonderd jaar. Uitdaging aangenomen Gisteren heeft de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, de Lon- dense correspondent van het Sowjet- russiscSje dagblad „Prawda" éen uit vijftienhonderd woorden bestaande verklaring, gesteld in het Engels en het Russisch, overhandigd, ter publi catie in de Prawda. Zoals bekend had Morrison de Praw da uitgedaagd een vraaggesprek met hem te publiceren. De Prawda nam op 28 Juli de toegeworpen handschoen op. Men neemt aan, dat er regelingen wor den getroffen, om het antwoord op Morrisons verklaring in bepaalde Brit se bladen op te nemen. Tijdens de Haagse vacantie-voeek gaf liet politiecorps een demonstratie met motoren, waarbij getoond werd hoe met slechts drie motoren 19 mannen vervoerd kunnen worden. Officieren van het Arabische Legioen droegen de kist met het stoffelijk over schot uit het paleis en plaatsten deze op een affuit. Dit werd getrokken door een vrachtauto met leden van het Le gioen. Er achter volgde het lievelings paard van de koning, dat zijn laarzen en zijn Damascener zwaard droeg. Nadat het stoffelijk overschot in het graf was neergelaten, werden een en twintig kanonschoten afgevuurd. Met hun geluid vermengde zich dat van de Mohammedaanse gebeden, die bij de groeve werden gezegd, en dat van de klokken der kerken. Maandagochtend hebben zich botsin gen voorgedaan tussen bewoners en Jordaanse strijdkrachten. Verscheidene personen werden gewond. Er is een uit gaansverbod afgekondigd. Grote ongerustheid is in Israël ver oorzaakt door het bericht, dat de ex- moefti van Jeruzalem, Hadji Amin el Hoesseini, in het geheim van Cairo naar Gaza is vertrokken. Hier bevinden zich talrijke Arabische vluchtelingen. Volgens een bericht uit Cairo heeft de ex-moefti zijn villa in de nabijheid van deze .stgd qiet verlaten Mogelijkheid voor beperkt aantal Een beperkt aantal reserve-officie ren tot en met de rang van majoor, zal thans weer in militaire dienst kun nen komen en een verbintenis voor onbepaalde tijd, doch hoogstens tot het bereiken van de 60-jarige leeftijd, slui ten. Een en ander houdt verband met de uitbreiding van de vredesorganisa tie der Koninklijke Landmacht en de Luchtmacht. arriveert Vrijdagmorgen 27 Juli op .schiphol. De heren zijn van plan om, voordat zij gaan landen, eerst nog even hun nummertje boven onze grootste luch'haven te „draaien", evenals zij dat vorig jaar deden. Het verbluffende van hun acrobati sche toeren is wel een slotfiguur: in ruitformatie stijgen zij pijlsnel naar grote hoogte om daar uiteen te val len en naar vier windrichtingen weg te schieten. Wanneer de toeschouwers denken, dat daarmede het nummer ten einde is, komen zij plotseling van vier zijden over het veld duiken, waarbij zij ongeveer te gelijkertijd over het middelpunt komen (op verschillende hoogten!). Een nummer, dat wel goed gerepeteerd moet zijn. m (Advertentie, Ing. Med.). Tijdens een ruzie in een café in Rotterdam-Zuid heeft de 32-jarige caféhouder A. W. C. R. een bezoeker zo hard tegen het biljart geslagen, dat de man een schedelbasisfractuur opliep en later overleed. Het slachtoffer, de 48-jarige koopman G. P., stond bij verschillende café's in het krijt en werd door de caféhouder er aan herinnerd, dat het eens tijd werd met geld op tafel te komen. Een andere bezoeker mengde zich in dit gesprek wat tot gevolg had, dat de twee mannen ruzie kregen. De kaste lein stapte tusen de ruziemakers en gaf de heer P. twee klappen op de kin met het gemelde noodlottige resultaat. R. is gearresteerd. Ter gelegenheid van het 70-jarig be staan van de Rijkspostspaarbank zal aan alle inleggers die gedurende het gehele jaar 1951 een spaarbankboekje of rekening oij de Rijkspostspaarbank hadden een toeslag worden gegeven, die 5 pCt. van de rente bedraagt. (Van onze correspondent) Als in September de televisieuitzen dingen in Nederland beginnen, dan zul len die vermoedelijk niet plaats vinden op Dinsdag en Donderdag, zoals aan vankelijk het plan was, doch op Dins dag en Vrijdag. Deze wijziging is een resultaat van een bespreking, die Za terdag j.1. in Hilversum is gehouden, waaraan is deelgenomen door de acht radio-mensen die onlangs naar Enge land zijn geweest om daar de televisie te bestuderen en voorts door de heren G. de Clercq van de AVRO, mr. A. F. van de Veen voor de NCRV, P. M. Spete voor de KRO en J. W. Rengelink voor de VARA. Gedurende vier dagen zal Nijmegen Nijmegen niet zijn. Uit alle delen van het land en zelfs uit verscheidene lan den in Europa zijn de laatste dagen wandelaars en belangstellenden gearri veerd om dit grootse wandelfestijn mee te maken of te aanschouwen. Vier da gen lang zullen de deelnemers genieten van de wondermooie omgeving van de Keizer Karelstad, vier dagen lang zal er de kameraadschappelijke Vierdaagse geest heersen en vier dagen lang zal men de strijd aanbinden tegen ver moeidheid en blaren. Het normale leven wordt in Nijme gen gedurende deze dagen volkomen ontwricht. De Nijmegenaars zien dat echter gaarne gebeuren. Zij nemen het voor lief dat de trams en bussen 's morgens vóór de start en na de aan komst overbevolkt zijn. zij maken er geen bezwaar tegen dat in de avond uren de café's en restaurants in beslag worden genomen door al die vierdaagse gangers en lachend aanvaarden zij dat eerst ver na middernacht hun stad in rust wordt gedompeid. Iedere recht geaarde Nijmegenaar ziet telkens weer naar deze drukke maar gezellige dagen uit. Men ontmoet oude bekenden, maakt nieuwe vrienden, kortom Nijmegen en de wandelaars zijn gedurende vier da gen door onzichtbare banden verbon den. Belgen werden gedropt Tienduizenden wachtte Maandagmid dag in de Ooypolder, nabij Nijmegen de Belgische Para-troepen op, die deel nemen aan de Vierdaagse en op wel zeer originele wijze door de lucht naar Nijmegen kwamen. Om ongeveer half vier naderden twee Dakota's en onder luid gejuich van de toeschouwers maak ten de eerste parachutisten hun sprong. In totaal daalden zes en dertig para chutisten in het polderland neer. Het was een fraaie aanblik en de duizenden toeschouwers volgden de verrichting der Belgen onder ademloze spanning. Slechts een enkele parachutist liep een nat pak op toen hij in een sloot terecht kwam, doch overigens verliep alles uit stekend onder commando van luitenant Massaerts, die in de lucht de leiding had. Om 5 uur werden vertegenwoordi gers van de buitenlandse deelnemers aan de Vierdaagse door het gemeente bestuur van Nijmegen op het stadhuis ontvangen. De burgemeester mr. Ch. Hustinx heette hen welkom. In de vooravond van de Vierdaagse werd in het Goffertstadion, dat aan de rand van Nijmegen is gelegen, door on geveer 30.000 belangstellenden de mas sale vlaggenparade gadegeslagen. Tot nu toe had deze in het centrum van de stad plaats gevonden. Doch door het toenemende aantal deelnemers (in to taal schreven dit jaar 9181 deelnemers in) was men er toe over gegaan de vlaggenparade in het Stadion te houden. Onder het spelen van de volksliederen werden tien buitenlandse vlaggen ge hesen, alsmede de Nederlandse en de Vierdaagsevlag. De bespreking had grotendeels een technisch karakter en ingrijpende be- sluiten zijn er niet uit voortgekomen. Wel is als algemene lijn uitgestippeld, dat de televisieuitzendingen (ook ai om financiële redenen) voorlopig zeer be scheiden zullen worden opgezet en dat b.v. van kostbare lijn-uitzendingen (voetbalwedstrijden en wat dies meer zij) wel geen sprake zal zijn. Voorlopig zullen slechts studio uit zendingen te bekijken zijn, die worden verzorgd in de studio te Bussum. NIEUWE MINISTER VAN MARINE IN RUSLAND De Sowjetrussische minister van marine, I. S. Joemaslef, is op eigen verzoek van zijn post ontheven. In zijn plaats is door het presidium van de opperste Sowjet benoemd vice-admi- raal N. G. Koetsnetsof. 8^ U moest me bewonderen dat ik met zo'n rapport durf thuis te komen".

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3