mms TRANSPIREERT U VEEI? De 0 nbekende Voogd HET PARK IN DE STAD JIMMY BROWN ALS KANAALZWEMMER ire? Hallo., met wie? Het Radioprogramma KERKELIJK NIEUWS ZIJN HELE HUIS DOOK VOOROVER SM m |sf FV- I 2)e au-ontuïtn Drie kikkertjes DE ZOON VAN ZIJN VADER JhL» tellen kon' »Natuur- H)K antwoordde Everardus parmantig, „luistert U maar: een millioen... twee millioen ane millioen DINSDAG 24 JULI 1?B1 (Advertentie. Ing. Med.; WOENSDAG 25 JUNI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00- 24.00 VARA. 7.0 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.- muziek. (9.30—9.35 Waterstanden.) 10.00 Boek bespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram.- xr.uziek. 10.35 Voor de huisvrouw. 11.00 Gram. muziek. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Gram.muziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Roemenes orkest. 13.45 Gram.muziek. 14.00 „Gesproken portret". 14.15 Instrumentaal kwintet. 15.10 Vragen- beantwoording voor de jeugd. 15.40 Twee vio len. 15.50 Voor de jeugd. 16.40 Voor de zie ken. 17.15 Gram.muziek. 17.45 Rcg'eringsuit- zending: R. D. Simons: „Srenan tongo, de Surinaamse taal". 18.00 Nieuws. 18.15 De Ronde van Frankrijk. 18.22 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. C. H. Edelman: „De strijd tegen de verzilting van de Nederlandse bo dem". 19.00 Lezing'; „De drankzucht en haar remedie". 19.15 Pianospel. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Politiekapel. 20.45 „Van ander ras", hoorspel. 22.05 Gram.muziek. 22.30 Vo caal dubbelkwartet. 22.45 „Lichaam en ge zondheid", causerie. 23.00 Nieuws. 2315—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram-, muziek. 10.05 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- cn Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport. 12.45 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. .13.15 „Nieuwe straaljagers voor de Luchtmacht", causerie. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram. muziek. 14.00 Jongensdag van de Bond van Ned. Hcrv. Knapen verenigingen op G. G. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Kamerorkest en solist. 15.45 Strijkkwartet. 16.15 Voor de jeugd. 17.20 Gram.muziek. 17,30 Banjo-muziek 18.00 Gemengd koor. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.15 Causerie over beroeps keuze. 19.30 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch Oikest. 21.00 „Uithangtekens", causerie. 21.20 Amusementsmuziek. 22.00 Orgelconcert. 22.30 "Vocaal Ensemble en solisten. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. De nare gevolgen voor Uzelf en Uw omgeving kunt gij snel en afdoende bestrijden door plaatselijk betten (dep- pen) met de zuiverende I HELDERE ontsmettende vloeistof geen gaas of pleisters (Advertentie. Ing. Med.) f Pim, Pain en Pom in Afrika 9. Pim, Pam en Pom kunnen het nog niet geloven. Zijn ze nu al in Afrika? Maar wanneer ze uitgestapt zijn en nog wat onwennig op het vliegvei'! Hal-es-Asem rondkijken, moeten ze het wel geloven. Overal zien zij negers rondstappen en het Afrikaanse maan tje lacht hen toe. „Heb je alles nog? vraagt Pim slaperig. „Je tropenhelm zonnebril zonnebrandolie enzovoort?' „Ja, maar dat hebben we nu toch nog niet nodig", zegt Pam die zijn zonne bril al had opgezet, maar hem nu maar weer gauw afdoet. „De maan staat al aan de hemel". ,Ja ik bedoel ook niet voor nu, uilskuiken" antwoordt Pim een beetje ongeduldig. „Kom, laten we gauw de bus nemen naar ons hotel. Die vliegreis heeft me slaperig ge maakt". Het is geen wonder dat Pim, Pam en Pom wat slaperig zijn, want thuis bij Moeder Woeffi zouden ze'al lang in hun mandje gelegen hebben. Gelukkig brengt de bus hen snel naar het hotel, waar zij die! nacht zullen lo geren. Wanneer zij echter uitstappen. h"n een c - t vr '"11. Een heel legertje van fotografen en ver slaggevers staat hen op te wachten. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Nieuwland: H. N. van Hensbergen te Schalkwijk; te Giessen- dam-Nederhardlnxveld: G. M. van Die ren te Ede; te Vlaardingen: P. Zijlstra te Moerkapelle. Bedankt voor Poortvliet: J. Boesser te Eethen en Drummeien; voor Neer langbroek en voor Vinkeveen: J. Zwij- nenburg te Huizen NH.; voor Schrevel- duin-Kapelle: J. Koele te Dirksland. Beroepbaarstelling: de heer W. E. Verdonk, cand. te 's-Gravenhage, stelt zich beroepbaar. Gcref. Kerken. Beroepen te Sauwerd: P. de Vries te Emmerkompaskuum. Aangenomen naar Ermelo; J. v. d. Berg te Oost- en West- Souburg; naar Delft: W. Kreusend te Hecrenveen; naar Rotterdam-Charlois: D. Roest te 's-Gravenhage-O. Bedankt voor Marrum: E. de Vries te Dwingelo; voor Amsterdam: J. Thomas te Rotter dam-Charlois: voor Oudega Sm.: J. A. van Nutten te Wommels: voor Abcoude J. van Tuinen, cand. te Dokkum; voor Blija: D. Hoornstra, evangelisatiepredi kant te Hoofddorp. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te 's-Gravenzande en te Ui- rum: B. Bijieveid. cand. te Haarlem. Evang. Luth. Kerk. Bedankt voor Amsterdam: A. Johan- nes te Delft. Oplossing Kruiswoordpuzzle Horizontaal: 1 Fatum; 6 Liter; 10 Aar; 11. Arena; 12 Era; 13 Blaar; 15 Vliet; 17 Amerikaan; 20 Loge; 22 Oma; 23 Stal; 25 Rat; 27 Mat; 29 Idool; 30 Teelt; 31 Nes; 32 Lor; 34 Dreg; 36 Koe; 38 Aken; 41 Meridiaan; 44 Diana; 46 Kroeg; 48 Adi; 49 Groet; 50 Ode; 51 Ma lie; 52 Erker. Verticaal: 1 Fabel; 2 Aal; 3 Traag; 4 Mare; 5 Kelim; 6 Lava; 7 Teint; 8 Ere; 9 Ratel; 14 Amerongen; 16 Laste raar; 18 Rot; 19 Kam; 21 Onder; 24 \1- lee; 26 Ale; 28 A.T.O.; 32 Ski; 33; Lei 34 Didam; 35 Email; 37 Odeon; 39 Knook; 40 Neger; 4? Rage; 43 Akte; 45 Ida; ''7 Ede. Adv. maar alles kwam goed in het eind. Zijn hele huis helde vreemdsoortig voorover. Zijn interieur werd een zandverstuiving. Het landschap veran derde in een nevelbank. Nee, van foto graferen bracht hij niet veel terecht. Dat alles is echter voor goed achter de rug. nu hij bewapend is met een Phi lips Flitscamera. Het mislukken van foto's is daarmee practisch onmogelijk geworden, omdat de bediening de een voud zelf is, Overdag (zonder flits lamp) schitterende foto's en des avonds of binnenshuis (met flitslamp) brii- lante opnamen. Uw handelaar laat U gaarne zo'n Philips Flitscamera zien. Adv. I.M. 104. Ja, Jimmy Brown was eigen lijk echt blij met die prachtige ere- sabel en toen hem bleek, dat er bij dit attribuut bovendien nog een kar mijnrode met gouddraad bestikte man tel behoorde en een papegaaien-groene ministersteek met struisveren getooid, toen kende zijn vreugde geen grenzen De burgemeester hing de wijd geplooi de mantel om zijn schouders en druk te hem de steek op het hoofd. Het ding was hem een tikkeltje te groot maar DOOR MARY BURCHELL 58) „In het begin trachtte ik je te over- haasten, en zelfs toen was je volkomen eerlijk. Maak je zelf geen verwijten, kindlief. Het is natuurlijk een zware slag. Maar ik geef de moed nog niet helemaal op". Toen maakte ze een beweging om hem te onderbreken. „Officieel weet ik dat er geen hoop is. Maar ik zal niet veel oog hebben voor andere meisjes zolang jij je ja woord niet aan een ander hebt gege ven." Ze lachte wat onzeker. „Nou, ik hoop dat een onzettend aardig meis je op een goeie dag „ja" tegen jou zal zeggen", sprak ze ernstig. „Natuur lijk denk je er op het ogenblik zelf an ders over, maar o, ik hoop zo dat je later gelukkig zult worden Richard". „Ik zal me wel redden." zei Richard. Daarop voegde hij er met een gefor ceerde glimlach aan 'toe: „Hoe heeft Yorke het opgenomen?" ,Heel goed", zei Norma langzaam. „Eerst was hij teleurgesteld, maar mijn geluk gaat hem werkelijk boven alles, weet je. Ik heb hem juist verla ten, hij zou over de hei naar Barnhol- me rijden." „Barnholme Dat zal hem vandaag niet lukken", zei Richard. „Ze hebben alle wegen afgesloten. Ze blazen van middag de dump op, weet je. Kregen jullie geen telefonisch bericht van do politie 1" „Wat., wat gaan ze .doen Dat kan niet!" Norma werd doodsbleek. „Dat hindert niets. Norma. Kijk niet zo verschrikt". Richard legde zijn hand er was niemand, die daaraan aanstoot nam. Jimmy zelf zeker met. Hij g 6 zich zelf bewonderen voor ee" te spiegel en kon bijna niet genoeg krijgen van het beeld, dat de P 8 hem schonk. „Ik lijk wel op een echte markies", zei hij verheugd tege Piet Potlood. Intussen lieten de N Yorkers die bij duizenden en d"lzu den voor het stadhuis st.enden te wachten, zich ook niet onbetuigd. Zij geruststellend op haar arm. „Ze nemen weet je. alle mogelijke voorzorgen, Yorke w< :ctt teruggestuurd voordat hij ver op die weg is gevorderd „Hij., hij ging niet langs de weg hijgde Norma. „Wat bedoel je?" Richard sprak scherp. „Hij ging over de hei, langs een kar- respoor. Hij zei dat hij die weg van kindsbeen af kent". „Hfl heeft het recht niet zoiets te doen, de dwaan". Richard was eigen lijk ook geschrokken. „Drie weken lang hebben er waarschuwingen in de plaatselijke bladen gestaan". „Maar wij kwamen gisteren pas aan. Hij heeft vast geen plaatselijk blad ingekeken. Zulke dingen interes seren hem niet". Richard mompelde iets. „Weet je ze ker dat er geen telefonische waarschu wing van de politie is geweest van morgen?" „Neen," Norma schudde haar hoofd. Toen herinnerde ze het zich. „De te lefoon was verbroken toen ik jou van morgen trachtte op te bellen, Richard, hij heeft het niet geweten! O. God hoe verschrikkelijk! Hoe laat is het?" Gelijktijdig keken ze op hun horlo ge en riepen in koor teleurgesteld uit; „Twintig minuten voor twaalf!" „We., we moeten hem achterna", riep Norma wanhopig uit. „Onzin, dóe niet zo dwaas". Richard greep haar bij haar arm alsof ze op dat ogenblik letterlijk weg wilde ren nen. „Er kan niemand de hei op tot dat het voorbij is. Ze zouden het je niet toestaan, ik trouwens ook niet". „Maar dan wordt hij gedood, Ri chard!" „We moeten er het beste maar van hopen. Er is een kans dat hij vanaf de weg wordt gezien en terugge stuurd". vormden spreekkoren en riepen luid. keels: Wij-willen-Jimmy-Browu-zien Laat-hem-tevoorschijn-komenü." tus. sen Piet Potlood en de burgemeester in verscheen Jimmy in groot ornaat op het balcon van het stadhuis en er barstte toen zo'n orkaan van geest, drift los. dat verschillende ruiten van het gebouw kapot sprongen. Jimmy nam zijn steek van het hoofd en begon er mee te zwaaien. „Neen, neen! Dat is niet waar! ik weet dat hg in gevaar is. O, Richard, bedenk toch alsjeblieft wat!" „Je kunt hem niet achterna, dat staat vast". Karakteristieke koppig, heid zowel als gezond verstand deden dat zeer nadrukkelijk klinken. En Norma herkende de toon die ze al een maal eerder had gehoord. Ze wist dat er geen sprake van mocht zjjn de kostbare minuten met Richard te verdoen. Plotseling kreeg ze een idee en een koppigheid die die van Richard evenaarde maakte zich van haar meester. „Goed. Maar ga dan alsjeblief even kijken of je hem nog kunt zien. Ri chard, jij hebt het scherpe oog van de jager, jij zult hem kunnen zien. Kijk, er is een gat in de heg, een eind je terug. Daardoor zul je over de heu vel tot op de hei kunnen kijken. Ga alsjeblieft, alsjeblieft!" „Goed hoor". Hij klopte haar ge ruststellend op de arm. „Ga je mee?" Maar Norma bedekte haar gezicht met haar handen en zonk kennelijk wanhopig op de treeplank van de auto neer. „Ik kan niet. Ikik kan niet ver dragen hem er naar toe te zien rijden". (Wordt vervolgd) (Advertentie, Ing Med.) H m 1 U-CUl Zoals vorige week beloofd, zou ik nog !ets meer ver tellen over de berichtgeving in vroeger tijden. De Chi nezen waren ook al zeer actief op dit gebied. Juilie hebben zeker wel gehoord van die beroemde dikke muur met een lengte van 188 mijl, die heel vroeger om het Chinese Rijk stond. Bovenop deze muur waren Mies vond eens een mooie hangmat, Onder in een rommelkast En ze maakten hem met touwen Snel tussen twee bomen vast. „Gauw er in", dacht Mies, maar daarbij Komt veel handigheid van pas. „Nee, dat is niet zo eenvoudig", Bromde Mies de Muis al ras. Er zaten eens drie kikker tjes al in een boerensloot. Het waren drie broertjes en ze leken sprekend op elkaar. De eerste was de oudste en een echte opschepper. Hij zei„ik kan het verst sprin gen van ons alle drie." De tweede was erg slim en bij zei dan ook: „Dat weet ik nog niet. Ik kan ook héél ver springen, geloof ik en laten we dus een wedstrijd gaan doen." De derde en de jongste was een kleine kik ker en hij deed alles be scheiden, maar was wel reuze sterk: „Nee", zei hij, „ik ben de kleinste en dus verlies Ik het toch altijd." „Laten we het proberen", zei de eerste weer. „We gaan hier naast elkaar aan de rand van de sloot staan en dan doen we, wie het verst in 't water kan sprin gen." En daarbij .sprong hij het eerst. Hij plonsde in het water, zwom stiekum een stukje vooruit en bleef toen doodstil liggen. „Zo ver kom ik!" riep hij trots. „Maar dat kan ik ook", zei de tweede. Hij nam een sprong, plonsde in het water, zwom ook stilletjes een stukje ver der en bleef iets voorbij de eerste liggen. Nu strekte de jongste zijn achterpoten en zweefde door de lucht, maar kon daarbij niet zo ver ko men als zijn twee broers. „Jij speelt vals!" zei de eer ste tot de tweede, „jij zwom stiekum vooruit." „Da's waar", zei de tweede, „maai ik deed het omdat jij het ook deed. Maar ik heb een vuurtorens geplaatst en zo doende kon iedere aanval, van welke zijde ook, direct worden doorgegeven, want het ontsteken der vuren be tekende onraad. In het be gin van onze jaartelling be gon men niet geheel andere middelen. Het eerst pro beerde nien het met grote bolle spiegels. Jullie weten, dat deze bolle spiegels gelijk een zgn. brandglas dat doet, het zonlicht kunnen samen bundelen en zodoende was de weerspiegeling op grote afstand te zien. Het was een geheel nieuw idee en vele geleerden hadden er grote verwachtingen van. Maar ook hiervan stapte men af, omdat een zekere mijnheer Robcrt Hooke een grote stellage ging bouwen, waar hij hele grote letters in kon ophangen. Deze letters wa ren leesbaar op behoorlijke afstand. Daarnaast schilder de hij vreemde tekens op grote borden, waarmede een geheel woord werd aange duid. Bepaalde woorden kwamen natuurlijk nog al vrij veel voor en voor zo'n woord was één teken dus voldoende. Lange tijd heeft men zich van deze wijze van berichtgeving bediend. Ook hieraan was echter weer een bezwaar verbonden. De letters moesten n.1. ontzet tend groot zijn om op grote afstanden gezien te kunnen worden. Begrijpelijk dus, dat men naar een instrument ging zoeken om verder te kunnen zien. Toen werd de verrekijker geboren. Dit was in de twaalfde eeuw, en deze verrekijkers gaven weer de nodige nieuwe moeilijkhe den. Wéér ging men torens bouwen, vrij ver van elkaar en plaatste daar steeds iemand met zo'n kijker op en door middel van gebaren gaven ze elkaar de nieuw tjes door. Haast lag ze tussen de touwen, Maar plots sloeg de hangmat om. Miesje graaide in de lucht en. Viel, pang.op de mosgrond. Bomm Nog wel drie, vier, vijf, zes keren Klom ons muisje naar omhoog, Maar steeds gleed ze er weer uit En viel dan met een mooie boog. oplossing!" Hg wipte weg en kwam even later terug met. een grote snoek „Luis ter", zei de snoek, „ik ga hier doodstil in het water liggen. Jullie proberen dan zover te springen, dat je achter mijn rug in het wa ter komt. Maarals jul lie voor mijn rug neerko men, mag ik je opeten. Doen we dat?" „Ja!" riep de jongste, „dat haal ik mak kelijk". „Nee", riep de eer ste, „daar voel ik niets voor." Hij was natuurlijk bang om opgegeten te wor den. „Ha-Hal", lachte de twee de, „dan kan de jongste het verste springen!" „Juist!" sprak de snoek, „en de eer ste is 'n grote opschepper." „Maar durf jij het ook?" vroeg hij aan de tweede. „Niks hoor!" antwoordde deze, „ik heb mijn leven net zo lief als de oudste, alleen kom ik er graag eerlijk voor uit," Maar nog een uitvinding moest er komen, voordat de electrische telegraaf zijn in trede deed. In het jaar 1782 kwam een zekere Dom. Gauthey op het idee om een soort lange pijpleiding te gaan aanleggen. Hij vond n.1. na verschillende experi menten, dat het stemgeluid werd versterkt, wanneer je door een buis sprak. En dat het geluid daarnaast zeer ver weg dreef, indien de buis een afgesloten geheel was.'Twee personen konden nu op een kilometer afstand van elkaar normaal samen praten, zonder zich zelfs voor het luisteren in te spannen en schreeuwen was daarbij ook totaal overbo dig. Jullie zien dus, dat de steeds rusteloze mensen van het begin der geschiedenis af hebben gezocht en nog eens gezocht naar het beste systeem voor de bericht geving en dat ze in vroegere tijden hiervan dikwijls op zeer primitieve wijze ge bruik gemaakt hebben. Jul lie leven in de tijd van de telefoon en de telegraaf, al les is nu even eenvoudig, wij verwonderen ons er nog nauwelijks over, maar als je even stil staat bij die primi tieve methodes van vroeger, dan is de vooruitgang in de techniek van tegenwoordig toch wel wonderbaarlijk. Boerke Frans ging met zijn dochtertje Han en zijn zoontje Jan naar een grote stad. Ze dwaalden er wat doorheen en stonden plotse ling voor de ingang van een groot park. „Even lezen, wat er op dat bord staat", zei boerke Frans. Hij zette zjjn bril op en las hardop: „Komt he denmiddag luisteren naar het plaatselijk Harmonie orkest, dat in de muziek tent gaat spelen! Vaders en moeders, bezoekt onze grote eenden-vijver en laat daar na Uw kinderen in de mooie zandbak spelen; U kunt tevens een kopje koffie drinken!" „Dat lijkt me wel wat" vervolgde boerke Frans. „We gaan dus eerst naar de muziektent (1), daarna naar de eendjes (2) en ten slotte gaan jullie in de zand bak spelen (3), terwijl Ik 'n kopje koffie drink." Het boerke stapte met zijn twee kinderen het park in (zie pijl bovgn) en werkte in de juiste volgorde het hele programma af. Vermoeid Eindelijk na heel veel moeite Lag ze rtistig en tevree En de kie ne schapenwolkjes Voerden haar naar droomland mee. Grote grutten! T Vijf minuten Later sprong een touw d *n twee. „Pang! daar rolde onze Mies weer „Snertding!", riep ze ontevree. kwamen ze een paar uur la ter het park weer uit (zie pijl beneden). „Hoe bestaat het!" riep hij uit, „we heb ben niet één keer over het zelfde paadje gelopen!" Kunnen jullie zeggen, hoe of boerke Frans met Han en Jan gelopen hebben? Het zoontje van de mll- lionnair Klatergoud, Eve- rardus heette hU, moest naar de grote school. Daar vroeg de juffrouw hem, of

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 4