Koblet vergrootte zijn voorsprong Het slechte weer speelt vele wandelaars parten BEKROOND Eerste Kamer hield een zeer korte vergadering Fausio Coppihersteld van inzinking, behaalde zijn eerste overwinning Vacant ie -Varia De Alpen brachten geen verrassingen DEdeT7eTaïSeIEvoorArE' TT'? "!et alle"n de rtr«d en vooral Geminiani en Lazarides verloren terrein Nederlandse wielrenners wereldkampioenschappen RONDE VAN DUITSLAND Bij vechtpartij met de politie gewond Pistool ging onverwacht af Buitenlanders houden zich goed PRIX DTXCELLENCE LISSABON 1951 Vrachtwagen reed op Volkswagen Nederlandse kapitein staat in Denemarken terecht Sir John Pratt ontslagen Kasjmir vreest een oorlog Frankrijk vroeg garanties voor Indo-China Nederlandse regering wacht af Een half uur voor acht wetsontwerpen Eerste kamer gaat half Augustus op reces Werkgevers adviseren nieuwe percentages Politie nam gestolen auto in beslag Drie-jarig meisje reed mee op achterbumper DONDERDAG 26 JULI 1951 rWlVTT/lPrrr *7,™ tegen de twee hon?**» Ca? f, T de tegen elkander maar eveneens ^orieuze overwinst l 'lWe4lke de .T°Ur kent' raoeste" aanbinden, is een de Italiaanse kamnin G°ii a CoPP* geworden. Hoewel deze come-back van eta„„t"^e van Z a,l*rwf«C« verwondering beeft gewekt, is deze eerste Natuurlijk is het n tr !°!r. grootste wapenfeit van gisteren geweest. dat Koblet weer i„ h ?P' Z"n VOrm h*eft hervonden, maar belangrijker is dat Roblet weer in de voorste gelederen zat en op de derde plaats eindigde minuten nn rün'nf V-a" !'6 en een halve minuut op Bartali en met ruim zes SttZSTf" en r,d'ES- Dat betekent dat het dus toch weer Koblet m^t de leider!» V°°r "Ch op eiste- N,et alleen startte h« vandaag weer UM n»V™!,n s ma!r heeft h« zijn positie boven aan de rang- lijst nog onaantastbaarder gemaakt. niani en Lazarides boven op deze berg top. Dat Fausto ten slotte zijn voor sprong op Hugo Koblet nog groter kon maken was van geen belang. De Zwit ser kon zonder zijn positie in gevaar te brengen deze Italiaan rustig laten gaan. Belangrijker was echter dat hij min stens drie en een halve minuut op Bar tali, zes minuten op Lazarides en acht minuten op Geminiani won. De uitslag van de twintigste etappe van de Ronde van Frankrijk, Gap Briancon (165 km), luidt: 1. Coppi (It) 5.34.04; 2. Buchonnet (OZO) 5.37.47; 3. Koblet (Zw.) 5.38.13; 4. Bartali (It.) 5.41.40; 5. Ockers (B) 5.44.09; 6. Lucien Lazarides (F) z.t.; 7. Robic (Parijs) 5.45.43; 8. Bauvin (OZO) z.t.; 9. Gemi niani (Fr) z.t.; 10 Magni (It) 5.45.50. ^OOR DAT DE drie en zeventig ren ners de eerste vijftig kilometer van de twintigste etappe hadden afgelegd, had de Italiaanse kampioen Coppi reeds te kennen gegeven dat hij geen genoe gen zou nemen met het spelen van een rol van ondergeschikte betekenis. Het is begrijpelijk dat Coppi, vóór dat de Tour een einde zou nemen, nog eens zijn meer dan normale capaciteiten zou tonen. Hij had er zijn zinnen op gezet deze etappe te winnen en er was geen renner die hem ook maar een voet kon dwars zetten, hoewel men dient te bedenken dat de favorieten voor de uit eindelijke overwinning van Coppi hoe genaamd geen concurrentie hadden te vrezen Toch zegt het wel iets dat de Italiaanse kampioen als eerste de 2100 meter hoge Col de Vars bereikte met een voorsprong van veertig seconden op Buchonnet, een onbetekenende Fran se regionaal, maar met ruim acht minu ten op Geminiani en Koblet. Tijdens de afdeling van De Vars is het duidelijk geworden dat Coppi veel van zijn bra- vour heeft verloren, hetgeen overigens zeer begrijpelijk is, daar hij, zoals be kend, aanwezig was bij het ongeval dat zijn broer Serge Coppi tijdens een af daling het leven heeft gekost. Koblet, de coureur die alle volgers van de Tom- door zijn onuitputtelijk uithoudingsver mogen versteld heeft doen staan, daalde met zoveel brio dat hij zijn achterstand op Coppi in enkele kiometers tot hoog stens vijf minuten reduceerde. Welis waar won Coppi bij de beklimming van de vervaarlijke Col d'Izoard weer terrein, doch de voorsprong die hij bij de pasovergang van deze hoogste berg top welke men in de Tour de France kent, bedroeg slechts ruim twee mi nuten. Koblet kwam met slechts een geringe voorsprong op Bartali, Gemi- Voor de wereldkampioenschappen wielrennen, die van 25 Augustus t/m 2 September te Milaan worden gehou den, is de Nederlandse ploeg als volgt samengesteld: Professionals op de weg: Dekkers, Van Est, Faanhof, Gerard Peters, Gerrit Voorting, Wagtmans. Reserves: Dielis sen, Van Elderen, Roks, Vinken. Amateurs op de weg: Van Breenen, Donker, Joris, Piet Peters, Plantasz, Van Roon. Reserves: Koeman, Kooy- man, Manen, Nolten, Paymans, Arie Voorting. Sprint professionals: Derksen, Van Vliet. Sprint amateurs: Hijzelendoorn. Stayers: Pronk (achter Wiersma). Achtervolging professionals: nader aan te wijzen na de Nederlandse kam pioenschappen. De vijfde etappe van de ronde van Duitsland, van Mannheim naar Karls- ruhe (215 k.m.) werd gewonnen door de Duitser Weimer in 6 uur 15 minuten en 35 seconden', tweede werd onze landgenoot Lambrichs in 6.15.35.1 sec. 3. Schulze (Duitsland) 6.15.35.2. 4. De Santis (Italië) 6.19.35.3. 5. Hörmann (Duitsland) 6.22.50.6. Het algemeen klassement luidt: 1. Schild (Duitsland) 34 uur 26 min. 40 sec. 2. Impanis (België) 34.29.20. 3. Hendrickx (België) 34.30.39. 4. Decorte (België) 34.31.22. 5. De Santis (Italië) 34.31.41. 6. Peeters (België) 34.33.20. 7. Cerami (Italië) 34.33.29. 8. Bintner (Duitsland) 34.33.29. 9. Harm Smits (Nederland) 34.34.09. Voor een Veenendaals café is het gis ternacht tot een vechtpartij gekomen tussen de politie en twee mannen, B. en H. G., beiden uit Veenendaal. Een groepje mannen, bij wie ook deze twee personen, stond in het middernachtelijk uur nogal luidruchtig te praten voor het café. Toen een politiepatrouille hen tot stilte maande, verzetten enige per sonen, vooral B. en G. zich daar g Het kwam tot een vechtpartij. Een der agenten werd van voren en van achte ren aangevallen. Nadat hy zun armen had weten vrij te maken, greep bij zijn pistool en loste een waarschuwings schot. De twee mannen deinsden even terug, doch stortten zich later weer op de agenten. Eén hunner werd bij de arm gegrepen waarop het schot afging en B. in het onderlijf getroffen, ineen stortte. Levensgevaarlijk gewond fa hij naar een ziekenhuis overgebracht G. weid gearresteerd. ALGEMEEN KLASSEMENT Het algemeen klassement luidt: 1. Koblet (Zwits.) 116.32.04; 2. Geminiani (Frankr.) 116.41.06; 3. Lucien Lazarides (Frankr.) 116.44.47; 4. Bartali (It.) 116.52.28); 5. Ockers (B.) 116.57.32; 6. Barbo- tin (Fr.) 117.02.45; 7. Bauvin (O. Z. O.) 117.03.20; 8. Magni (It.) 117.06.15; 9. Bobet (Fr.) 117.09.27; 10. Coppi (It.) 117.10.27. Algemeen Ploegenklassement: 1. Frankrijk 349.08.21; 2. België 349.52.56; 3. Italië 350.24.33; 4. O. Z. O. 30.56.50; 5. W. Z. W. 351.08.39; 6. Zwitserland 351.39.37; 7. Ile de France 353.07.53; 8. Spanje 353.08.20; 9. Parijs 354.12.59. Ploegenklassement van de twintigste etappe: 1. Italië (Coppi, Bartali en Magni) 16 uur 59 min. 14 sec.; 2. Oost Zuid Oost 17.12.48; 3. Belgie 17.18.17; 4. Frankrijk 17.19.46; 5. Zwitserland 17.23.16; 6. Spanje 17.30.19; 7. West Zuid West 17.33.57; 8. Parijs 17.48.15 9. Lu xemburg 18.05.19; 10. Ile de France 17.07.05. Bergklassement: 1. Geminiani (Fr) 55 pnt.; 2. Bartali (It) 47 pnt.; 3. Coppi (It) 41 pnt.; 4 en 5 Lazarides (Rr) en Koblet (Zw) 40 pnt.; 6. Ruiz (Sp) 22 pnt.; 7 en 8 Ockers (B) en Buchonnet (OZO) 18 pnt.; 9. Robic (Parijs) 14 pnt.; 10. Bauvin (OZO) 13 pnt. Onder de talrijke buitenlandse deelnemers aan de Nijmeegse vierdaagse bevindt zich dit jaar ook een Amerikaan, de heer L. Vanderhoek uit Pontiac (Michigan U.S.A.) Op de tweede dag van de Vierdaagse verschenen 8991 deelnemers aan de start, hetgeen betekende, dat 81 de stryd niet meer hadden aangedurfd. In de loop van Woensdag gaven nog 72 lopers op, zodat met de 32 uitvallers van de eerste dag meegerekend, nu in totaal 185 zijn uitgevallen en het aan tal dus tot 8919 is teruggelopen. Het viel te verwachten, dat de tweede dag tientallen slachtoffers zou eisen, want het weer was zeer verraderlijk voor de lopers. Allen klaagden over de koude. De grote vochtigheid had een slechts invloed op de spieren en men zag dan ook, dat velen moeilijk liepen. De geneeskundige dienst, onder lei ding van dr. D. Avenarius, had veel werk en lette er nauwkeurig op, dat zij, die er lelijk aan toe waren, ook werke lijk het wandelen staakten en niet in uiterste inspanning, die fnuikend zou zijn, het parcours trachtten uit te lopen. Vooral de Ambonezen hebben het zwaar te verantwoorden, gewend als zij zijn aan een warm klimaat. Gisteren hadden zij andere schoenen aangetrokken en toen ging het iets be ter dan de eerste dag, toen zij op rub berlaarzen liepen. Toch hebben reeds 7 van de 24 Ambonnezen moeten opge ven. In uitstekende conditie verkeerden de blauwvosjes, een Nijmeegse wandel vereniging, die alleen uit dames bestaat. Deze blauwvusjes dragen ieder een schoen met een leren en een schoen met een rubberzooi, die dr. Funke uit Am sterdam, speciaal voor hen heeft laten maken. Aan het einde van iedere dag controleert de geneesheer de voeten om daar uit uiteindelijk zijn medische con clusies te kunnen trekken. Ook de nestor van de Vierdaagse, de 78-jarige opa Dinkhuizen uit Den Haag is nog zo fit als een hoentje. De route van de tweede dag leidde door het wijde land van Maas en Waal. Het grote trefpunt was Wychen, 't schilderachtige plaatsje, dat de oudste aanlegplaats van de Vier daagse is. De bewoners, van wie velen een vrije dag hadden genomen, maak ten er een echte feestdag van. Overal hingen de vlaggen uit en de gehele be volking was langs de straten opgesteld om de deelnemers toe te juichen. In het prachtige Wychense kasteel, waar het gemeentebestuur zetelt, werden de autoriteiten en genodigden door de burgemeester ontvangen. Toen de wan delaars Wychen eenmaal gepasseerd waren, zat het grootste gedeelte er weer op en vermoeid maar dankbaar trok ken ten slotte de duizenden wandelaars Nijmegen, dat hen vol vreugde op wachtte, binnen. De buitenlanders lie pen weer uitstekend. Geen enkele uit valler werd onder hen gemeld. Mad.) Eén dode, twee gewonden Op de Rijksweg 43 tussen Bolsward en de kop van de Afsluitdijk is een vrachtwagen in volle vaart op een Volkswagen, komend uit de richting Sneek, gereden. De drie inzittenden van de Volkswagen werden uit de auto ge slingerd. De bestuurder, de heer G. uit Sneek. werd i>» ernstige toestand in een ziekenhuis te Sneek opgenomen, waar hij spoedig overleed. Een tweede inzit tende kreeg een hersenschudding, ter wijl de derde passagier er met lichte verwondingen af kwam. De Volkswa gen werd geheel vernield. De chauffeur van de vrachtauto bekwam geen noe menswaardig letsel. Beschuldigd van smokkelarij In Saeby (Denemarken) staat de 38- jarige Nederlandse kapitein Raoul A terecht wiens schip de „Cosmopolitan" door de Deense douane was aangehou den wegens een poging om grote hoe veelheden cognac en Amerikaanse si garetten het land binnen te smokke len. A., die zich sinds 8 Juli in hech tenis bevindt ontkende iedere schuld Hij zei duizend flessen cognac en 100.000 sigaretten op zee aan een Britse relatie te hebben verkocht, maar wei gerde verdere bijzonderheden te geven. Sir John Pratt, gewezen adviseur aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken voor kwesties betreffende het Verre Oosten en vertegenwoordiger van minister Morrison in de academi sche commissie voor China, is „wegens zijn politieke instelling" ontslagen. Sir John, die 75 jaar is, verklaarde geen communist te zijn, doch slechts niet accoord te gaan met de Britse po litiek in het Verre Oosten. De Ameri kaanse buitenlandse politiek, was vol gens hem op twijfelachtige grondslag gevestigd. De vrees voor oorlog schijnt in Kasj mir groter te worden. Dit blijkt oa. uit het feit, dat de regering heeft be sloten de grens met Pakistan te slui ten en uit de noodveiligheidsmaatrege- len, die de laatste dagen zijn geno men. Volgens de vice-premier zouden Pakistaanse samenzweerders wapens, munitie, geld en drukpersen het land hebben binnengesmokkeld. Ondanks de spanning is de voornaamste waar nemer van de Verenigde Naties gene- raal-majoor Nimco nog vol vertrou wen, dat de vrede bewaard kan blijven. Frankrijk heeft Amerika verzocht, iedere overeenkomst met communis tisch China afhankelijk te stellen van de garantie, dat de communisten hun steun aan de opstandelingen in Indo- China zouden staken. Washington is echter niet bereid op dit verzoek in te gaan. Ook zal de hulp aan Frankrijk, die thans slechts een betrekkelijk ge ringe levering van oorlogsmateriaal omvat, niet worden vergroot. VACANTIE! Welk een wereld van beloften ligt er in dit woord besloten. Het is de uitlaat na een arbeid van vele maanden, een oase in de zorgenwoestijn van deze tijd. Plannen worden gemaakt, brieven verzonden en dan gaat men aftel len, eerst met maanden, dan met weken en tenslotte met dagen, tot dat de grote dag daar is. Heel de zomergarderobe Wordt dan voor de dag gehaald, Waarmee vader, als een lastdier, Tree voor tree de trap a! daalt. Alles ligt over elkander, Hier een zwembroek, daar een das, Sokjes, strandschoenen, pyama's En vooral een regenjas! Daarna gaat men kojjers pakken, Dit er in en dat er uit, Net zo lang tot alles pas is En het hele zaakje sluit. Dan de sleutel in het nachtslot En een briefje voor het raam: „Tot de zoveelste afwezig". Want zoiets staat heel voornaam.. JJELAAS is voor de huisvrouw de vacantie niet altijd een on verdeeld genot. De ene gast gaat en de andere komt en moeder is maar in de weer om het allen naar de zin te maken. En dan het kroost, dat vier a vijf weken over de vloer is. „Helemaal geen bezwaar", vindt vader, „dan gaan we een dagje met de jongens uit". Pa klimt op zijn roestig zwijntje, Vóórop Piet en achter Trijntje. Moeder heeft het jongste klantje Ingebakerd in een mandje En dan klinkt het: „Alles klaar? Trappen moeder, karren tnaar!" Daar gaat het hele zwikkie Een dag uit voor een prikkie. Pa's oude botten kraken, Piet komt tussen de spaken, Papa valt op zijn snuffert En scheldt: „Da's jóuw schuld, suffert!" Piet jammert: „Auw, m'n tenen!" Moe staat er bij te wenen, Zegt: „Blijf niet aan de kant staan Laat ons nou naar het strand gaan". Dan gaan ze weer verkassen, Zus jammert: „Ik moet plassen", Moe moppert: „Geen gezanik, Als jij zo zeurt dan sla ik.,.." En zo trekt men gedwee Weer verderop naar zee. £N DAAR is half Holland present. Plumpuddings liggen te rooste ren in de gloeiende zon, Gandhi's lopen rond als levende kapstokken en daar doorheen krioelt de hope des lands. Strandvacantiepret, Ontspanning tot en met. Leuke zomerdracht. Zeemeerminnenpracht, Hij en zij ge twee Turend in de zee, Blanken, negerbruin, Zonnen in het duin, Spelen aan het strand, Rug vol zonnebrand, Moeder in een kuil, Vader knapt een uil, Broertje jankt om ijs, Zeebadparadijs MAAR wat is een Hollandse zomer zonder regen? Het water plenst van de lucht en de dure centen worden binnenshuis verzuurd. 't Ene deel dat zit te grienen En de anderen die kienen. Of men roddelt van elkander: Die? dat is geen vaderlander En die opgeblazen Witte Schijnt er ook goed bij te zitten. Pieterse? dat is een kale, Kan het amperaan betalen En snap jij nou hoe die Groen Aldoor zo royaal kan doen?..., J^jAAR gelukkig is toch de boven toon „vreugde" en maar al te snel is de tijd van het luieren voorbij. Dan maar weer naar de kantoorkruk, Naar de werkplaats of de zaak, Fris en monter van de zeelucht, Vrolijk van het strandvermaak. Weer een jaar kan je er tegen, En dan hoop je toch maar weer Op een volgende vacantie Met wat beter zomerweer! JABSON Hef Europese leger De Nederlandse regering wacht met belangstelling het rapport af, dat dezer dagen door de conferentie voor een Eu ropees leger is gepubliceerd, teneinde nader haar standpunt te bepalen. Reeds eerder he,eft de regering,te kennen ge geven, dat de vorming van een Europees leger in enige vorm slechts nuttig en wenselijk kan worden geacht, indien de Atlantische verdediging daardoor niet wordt vertraagd of belemmerd. Tevens moet blijken, dat op deze wijze de eenwording van Europa een stap naderbij wordt gebracht. De eerste dag van de Vierdaagse was het weer niet warm, doch water doet de deelnemers in een rustpauze toch wel goed. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer vergaderde Woens dag amper een half uur. Toen waren acht wetsontwerpen onder de voorzit tershamer doorgegaan, waarvan zes zon der hoofdelijke stemming. Van de Bel gische Senaat was een antwoord bin nengekomen op het telegram, dat de Kamer gestuurd had naar aanleiding van de troonsbestijging van Koning Boudewjjn. Het drukte de dank voor de gelukwensen uit en het streven naar nog nauwere vriendschapsbanden tus sen do beide landen en colleges. De Rijksbegroting werd gewijzigd; de naturalisatie van 41 vreemdelingen werd goedgekeurd; de vice-voorzitter en de leden van de Raad van State kregen salarisverhoging; gedeelten van de gemeenten Borgharen, Itteren en Meerssen werden aan Maastricht toe gevoegd; de financiering van de ver betering der uitrusting van de rijks werkplaatsen werd goedgevonden en ten behoeve van de aanleg, de instand houding en het gebruik van werken der landsverdediging werden bepaalde publiekrechtelijke en privaatrechtelij ke belemmeringen opgeheven. Dezelfde werken werden strafrechtelijk be schermd. De communisten zagen ln deze Be- lemmeringswet een oorlogsvoorberei ding. Minister Staf zei, dat er niets aggressiefs achter gezocht kon worden en dat het alleen ging om de huisves ting van de troepen. De communisten stemden (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, heeft in de vergadering van Woensdag medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, dat de Eerste Kamer haar werkzaamheden in de week van 14 Augustus zal beëindigen. In de komende week zullen de be grotingen van Oorlog en Marine wor den behandeld, in de daarop volgende week die van Unieaangelegenheden en in de laatste week vóór het reces de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Dan moet voor Finan ciën nog een plaats gezocht worden. Vermoedelijk zal die begroting tegelijk met de belastingontwerpen behandeld worden. Australië heeft de VN medege deeld, dat het een deel van zijn troe pen gereed zal houden voor gebruik door de Ver. Naties. Het bedieningsgeld Publiek heeft gegronde klachten' Er bestaan gegronde klachten by het publiek over de vaststelling van het bedieningsgeld en het afrekenen, zo deelt de federatie van werkgevers organisaties in het Horeca-bedrljf mee. De federatie heeft de Horeca-onder- nemers gewezen op de wettelijke ver plichting het bedieningsgeld vast te stellen en bekend te maken. Het perso neel is verplicht het bedieningsgeld af zonderlijk in rekening te brengen. De „inclusief-berekening" is alleen geoor loofd wanneer de prijzen van logies en verteringen verhoogd zijn met het be dieningsgeld, en aan de gasten is be kendgemaakt, dat het bedieningsgeld in de prijzen is begrepen. De federatie heeft geadviseerd de volgende percentages bij de vaststelling van het bedieningsge'd aan te houden: café, café-restaurant en restaurant 15 procent, cafetaria 10 procent, hotels (logies met of zonder ontbijt), bij een verblijf van één tot vier nachten 15 procent, bij een verblijf langer dan vier nachten ten minste 10 procent. Partijen (afhankelijk van de prijs) 10 tot 15 procent. Voor de „pension-overeenkomsten" in hotels adviseert men een bedienings percentage van ten minste 10 procent. Over de niet tot „pension" behorende verteringen kan 15 procent worden be rekend. Het publiek wordt aangeraden in ho tels en restaurants, doch ook in café's en café-restaurants steeds een nota te vragen. Dit voorkomt vergissingen. De Amsterdamse politie, die in sa menwerking met de politie van En schede, reeds veertien dagen naarstig speurde naar een in Enschede gestolen auto, heeft gisteren succes gehad. In Landsmeer vond men de verdwenen wagen.alleen men vond tweehon derd stukken, die samen in betere da gen de automobiel hadden gevormd. De heren, die de gestolen auto haden op gekocht, hadden namelijk om ontdek king te voorkomen het chassis finaal in moten gehakt. De motor en'andere waardevolle onderdelen hadden ze wil len verkopen, terwijl de rest bij een koopman van oud-ijzer beland zou zijn. Zowel de twee, in Landsmeer wonen de helers, als de man, die de wagen gestolen had, zijn ter beschikking van de officier van Justitie gesteld. Eerst toen een politie-agent in En schede met een gecharterde auto er tn slaagde de bestuurder van een perso nenwagen te doen stoppen kwam er een einde aan de gevaarlijke rit van de driejarige Iris Meulenbelt. Het meisje was op de achterbumper van de voor het huis geparkeerde auto geklommen en had zich angstig vastgeklemd, toen haar vader, zonder de dreumes op te merken, instapte en wegreed. Verschei dene kilometers zat zij in deze benauw de positie achter op de bumper tot een agent de kleine opmerkte.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3