Nico v. Vliet en Klaas Krom maakten een prachtige vacantietrip PRIJZEN KLERKS UW En een GOEDE RAAD Tour de France-pedaalridders zijn in de bergen Zaanse jongens op de Fiets naar Milaan Sneeuwsiormen en iropische hitte Zes landen „aangedaan" Beladen meiso uvenirs Wk BESOMMINGEN IJMUIDEN Wienngen Van onder de Toren Anna Paulowna Callantsoog Stedelijk Muziekcorps van Den Helder komt Urkers naar Argentinië? De Amsterdamse politie waarschuwt speelclubs Aneurin Bevan met vacantie in Joegoslavië Keeiks OMZET VERGROTEN HELDERSE COURANT Wij kunnen U nu nog aanbieden tegen de normale, dus lage prijs, echter slechts zolang de voorraad strekt, EEN PARTIJ AaBe DEKENS in pastelkleuren. KINDERLEDIKANT DEKENS 100% WOL 95 x 140 f. 17.90 een extra grote maat llOx 160 i. 19.60 LEIDSE DEKENS 100% WOL 150 x 200 f. 37.90 180 x 230 f. 49.60 VRIJDAG 27 JULI 1951 fWt - -5 J-JET WAS REEDS middernacht en doodstil in de straten, toen twee potige Zaanse jongens Zaterdagnacht, van een ongeveer vijf en twintighonderd km lange fietstrip weer door de Zaanse straten fietsten, terug van een lange Euro pese reis, die zjj geheel per fiets aflegden. Het waren de zes en twintig-jarigen Nico van Vliet uit de Pieter Pauwstraat 25 in Zaandam en Klaas Krom van het Zuideinde 47 te Westzaan. Om precies te zijn 2490 kilometer dwars door Centraal Europa met als schitterend einddoel: Milaan, de stad van de prachtige Gotische kathedralen en paleizen. Zeer zeker geen peuleschilletje als men weet, dat zij geen van beiden ook maar een enkele kilometer met iets anders dan hun eigen zwaar beladen sportfietsen hebben afgelegd. VHEKEN van prettige maar ook van nauwkurige voorbereidingen zijn aan deze trip voorafgegaan. In de huis kamers van beide jongens zaten zij dan bij elkaar, de grote en uitvoerige Mi- chelinkaarten op tafel uitgespreid en een schrift er naast waarop de dag routes werden aangetekend. Immers enige regelmaat moest er in de te on dernemen tocht liggen, omdat een te grote en onregelmatige verdeling van de afstanden wel eens nadelige gevol gen zou kunnen hebben. Drie grote kaarten, waarop alle hoofdwegen, zij wegen, passen, hotels en hoogten ston den aangegeven werden bestudeerd. De fietsen kregen nog eens een extra beurt en de fietstassen werden voor het ver trek met alle benodigdheden gevuld. Een voordeel was, dat zij niet een ve lerlei van potjes en pannetjes behoef den mee te nemen, omdat zij niet van plan waren te koken, doch in restau rants en hotels, waar zij ook de nachten zouden doorbrengen, de maaltijden zouden gebruiken. Deze hotels hadden zij echter niet te voren aangeschreven, zodat dit voor de ondernemende jon gelui toch wel een klein risico vormde. Maar zonder geluk vaart niemand wel, hebben de jonge Zaankanters ge dacht, en met een Hollandse mond en een beetje bravour zouden zij het in den vreemde wel redden. In één ruk naar Helmond JUIET dit jpugdig optimisme en een stralende hemel boven zich is het tweetal, nagewuifd door de thuisblij vende familieleden, Zaterdagmiddag 7 Juli om twee uur uit de Zaan vertrok ken. Niet zo maar met een slakke- gar.getje, want het was heus niet de eerste keer dat zij een dergelijke bui tenlandse reis per fiets maakten, ook al was deze dan ook de grootste. Het vorige jaar maakte Klaas Krom tezamen met nog enige andere jongens een trip naar Zwitserland en met de Pinksterdagen heeft hij nog gauw even een tochtje door België gemaakt. Neen, het tempo waarin op dergelijke tochten gereden wordt, verklaart het de ver baasde buitenstaander wel een weinig, hoe het mogelijk is, dat in zulk een korte tijd dergelijke grote afstanden konden worden afgelegd, 's Avonds om negen uur zaten zij al weer goed en wel in Helmond, alwaar zij overnacht ten en vanwaar zij de volgende morgen in de richting Duitsland vertrokken. In één ruk naar Koblenz langs het zwaar gehavende Duitse Rheinland. een etappe van meer dan tweehonderd kilometers. In de buurt van Keulen brak een hevig noodweer los, dat hen er uiteindelijk toch maar toe deed be sluiten van hun fietsen te stappen en te wachten tot dit hevig onweer voor bij was. In Koblenz werd overnacht, niet dan nadat zij de hotelier hadden moeten overtuigen dat zij geen Fran sen maar Hollanders waren. Dan sloeg de houding ook van de andere Duitsers plotseling om en was men zeer vrien delijk en uiterst voorkomend. Via zeer slecht onderhouden en door tanks en vrachtverkeer zeer gehavende wegen ging het vanuit Koblenz verder naar Bruchsall. een ritje van 235 küometer Van Württemberg trokken de Zaan*e Jongens het werd hier steeds berg- achtiger door naar de Oostenrijkse grens, die zij Woensdagavond reeds pas seerden om zich ergens in een prachtig gelegen hotelletje in Fussen te nestelen en uit te rusten van vier dagen ve - moeiend klimmen. Daar genoot men van wat een prachtig gelegen hoge bergspits aan vergezichten te zien gaf. De eerste sneeuwtoppen kwamen in zicht en ook dit was voor de jongens uit de Zaanse polders een emotie die zij zelden zullen vergeten. Drielandenpunt jrMOTIONEEL hoogtepunt van hun verre reis was ook het bereiken ven het beroemde drielandenpunt, op de Passio Rezia, een pas waar Zwitser land, Italië en Oostenrijk elkaar raken. De twee jongens die als zij vanuit hun huiskamers uitzien, al intens genieten van het polderlandschap, stonden hier op 1510 meter hoogte te staren naar de fantastische vergezichten op de diepe dalen en de besneeuwde bergtoppen in de omtrek. Maar veel tijd gunden zij zich zelf niet en de moeilijkste etappe moest toen nog komen. De tocht over de hoogste autoweg ter wereld, de weg naar de Passo dello Stelvio, die een hoogteverschil oplevert van ruim twee duizend meter. En dit moest per fiets worden afgelegd. Moeizaam worstelden zij zich naar boven, via een moeilijke en steil kronkelende bergweg. Het werd vinnig koud en soms fiet sten zij plotseling door gangen van me ters hoge sneeuw en ijs. Zó koud werd het er soms dat de beide stoere va- cantiegangers, die enkele uren geleden nog onder een tropische zon van de Passio Rezia waren weggereden, nu hun jassen aantrokken en de warme dassen en petten uit de zijtassen te voorschijn moesten komen. Door niet minder dan acht tunnels waarin het stikdonker was moesten zij en zo wor stelend met zich zelf en met de lang zaam wegtrekkende laatste krachten beklommen zij deze beruchte pas. „Het was wat je noemt een moordende rit" zo vertelt een van hen. 's Avonds om tien uur, toen het stik donker begon te worden en een nijdige sneeuwwind hen om de oren joeg, be reikten zij, tot het uiterste vermoeid, maar trots dat zij deze hoogste pas als een der weinigen per fiets hadden be reikt, het hotel dat boven op de Passo dello Stelvio staat en waar zij aller hartelijkst werden ontvangen. De hotelier en de gasten die in het hotel verbleven stonden versteld toen de jongens in half Duits, half Engels vertelden hoe zij de pas beklommen hadden. Zij aten er en sliepen er eens „Het zou eigenlijk een beetje egoïstisch zijn geweest, wanneer wij anderen van deze prachtige toch niet een weinig hadden laten meegenieten", vond Klaas Krom, één van de beide fietsende we reldreizigers. De eersten die daarom in alle be levenissen van het tweetal deel den, waren de ouders en broers en zusters, die dagelijks twee van die prachtige ansichtkaarten ont vingen. Maar dat was nog lang niet alles. Toen zij een beetje van de reis bekomen waren, zijn zij eens aan het uitpakken gegaan. En toen rolden uit de fietstassen de schitterendste souvenirs. Zilveren schaaltjes uit Lüzern, broches uit Milaan en natuurlijk ook ettelijke veelkleurige hoofd doeken uit het Italiaanse binnen land. Kortom teveel om op te noemen en allemaal gekocht van het geld van niet minder dan zes verschillende landen, die zij in die veertien dagen hebben door kruist. lekker uit en met het goede vooruit- zich dat het nu bergafwaarts zou gaan, vertrok het tweetal 's morgens weer uit het hotel. Vóór zich oneindige diepe valleien en een weg die met honderden meters te gelijk daalde. Een vijftig kilometer voorbij de pas stonden zij echter weer voor een nieuwe moeilijkheid. De straat was weggespoeld. Met de fiets in de hand zijn zij toen aan het klim men gegaan en zo bereikten deze on verzettelijke Zaankanters de overkant. Zij hadden tot nu toe geen pech on dervonden, totdat even voorbij Tirano Klaas' achterband volkomen aan flar den knapte. Onder een gloeiend hete en bijna tropische zon hebben zij er gens in die oneindige bergachtige ver latenheid de band geplakt en gerepa reerd, zo goed en zo kwaad als het ging, Zij heeft het uitgehouden tot Milaan, het einddoel. Het einddoel T ANGS het prachtige meer van Como raceden zij in een vaart, die zij nu levensgevaarlijk vinden, bergafwaarts het Italiaanse land binnen, richting Milaan. In één ruk over een etappe van 240 kilometer. Om negen uur 's avonds trokken zij met triomfantelijke gezich ten en de Nederlandse vlaggetjes drif tig wapperend op de fietsen de oude stad Milaan in. Dat was Vrijdagavond van de eerste week. In het hotel „Bristol" sliepen en aten zij en de volgende dag gebruik- tenzij om Milaan te bezichtigen. In de tram doorkruisten zij de drukke bin nenstad, bekeken er de prachtige ka thedralen, paleizen en de oude volks- m~ m - buurten en verbaasden zich over het eigenaardige en slecht geregelde ver keer. „Allemaal scooters die je er ziet" zo vertelde het tweetal met verbaasde gezichten. Zij kochten er een nieuwe band en Zondagmorgen vroeg zaten zij al weer op hun karretjes voor de terugtocht, die langs de noordgrens van Italië dwars door Zwitserland, langs Schaff- haussen naar Luxemburg en via Belgie naar het vaderland terug ging. Niet moeizaam, maar verbeten en volop ge nietend van wat zij ook op de terug weg zagen. De waterval in Schaffhaussen en de nachtelijke tocht dwars door het Zwar te Woud. Vas Schwijz hebben zij bij voorbeeld aan één stuk door gereden één hele dag en één volle nacht om 's morgens vroeg aan de Franse grens te kunnen zijn. En nu zitten zij weer bij moeder thuis. Eigenlijk wel een beetje blij weer thuis te zijn, want ondanks alle overweldigende pracht die zij in het buitenland ervoeren, gaat de Zaan streek bij hen toch boven alles. Kwakers doen voorstellen aan het Kremlin Zeven Britse Kwakers, die een be zoek brengen aan de Sowjetunie, heb ben enige voorstellen aan het Kremlin gedaan tot bevordering van de wereld vrede en tot verbetering van de be trekkingen met het Westen. Zij hadden Donderdag een onderhoud van ruim drie uur met de Sowjetrussische vice- minister van Buitenlandse Zaken Jacob Malik, die uitvoerig op de voorstellen irging en mededeelde, dat hij ze aan zijn regering zou mededelen. De voorstellen behandelden o.a.: Be teugeling van de propaganda tegen het Westen; een geleidelijk uitbreiden van het contact tussen het Russische volk en andere volken op niet-politieke grondslag; bereidheid van de zijde van de Sowjetunie om zich te verplichten tot niet-inmenging in de binnenlandse angelegenheden van niet-communisti sche landen; bereidheid om deel te ne men aan een onder internationaal toe zicht staande ontwapening; bereidheid om mede te werken aan een wereldplan voor wederzijdse economische hulp. De besommingen van Donderdag zijn: trawlers IJM 54, f 14.000; IJM 73, f 9400; 1 trawler met f 19.100; loggers KW 22, f 4030; kotters IJM 23, f 2370; 229, f 1300; 227, f 80. Per kg: heilbot 2.752.20, gr. tong 3.15 —3.grm. tong 2.121.98, kim. tong 1.98—1.74, kl. tong I 1.73—1.58, kl. tong II 1.30—1.05, tarbot I 2.20—1.80. Per 50 kg: Tarbot 4 57, kim. schol 65 —61, kl. I schol 57—43, kl. II schol 37— 12, schar 21.5018, v. haring 21.5015, makreel 16.5010.80, gr. schelvis 63—62, grm. schelvis 5856, kim. schelvis 51.50 —40, kl. schelvis I 4439, kl. schelvis II 29.5023, wijting 1912, gr. gul 4638, mid. gul 36.5033, kl. gul 16—14.50, hem 5349, poontjes 9.508. Per 125 kg: gr. kabeljauw 18088. gr. koolvis zw. 54—52, gr. leng 68. De totale aan;oer bedroeg 3260 kis ten. Sport houdt fit! Deze leuze wordt ook door het politiecorps niet verwor pen. Eens per veertien dagen begeven de corpsleden zich naar het voetbal veld om daar de stramme ledematen soepel te maken. Bernard moet het eerlijk bekennen: voor sommigen van hen is dit geen overbodige luxe! Na eerst een uur aandachtig te hebben besteed aan lichamelijke oefening, wordt er onderling een partijtje volley, bal gespeeld. Een spel, dat geheel nieuw is voor Wieringen. Bernard heeft zelf ook gepoogd het spel te spelen te midden van de volgelingen van de H. Hermandad (zonder glim mende knopen), maar hij moet eerlijk bekennen, dat het lang niet meevalt. Zo was daar bijvoorbeeld een vrij cor pulente agent, die onder de brandende zon met een bezweet gezicht de bal trachtte weg te werken en het zodanig deed, dat deze natuurlijk op een ge heel verkeerde plaatsterecht kwam. Na enkele malen van herhaling had hij succes, maar toen hijgde hij als een molenpaard. De kleine rustperiode was juist lang genoeg om weer op adem te komen. Op de afrastering van het terrein lagen uniformen en daar vóór stond een rijtje gepoetste schoenen en been kappen. Alleen hieraan was het te zien, dat Wieringens politiecorps zich aan de sportbeoefening wijdde. Men sen zoals U en ik. Alleen kozen zij hel beroep de Wet te dienen, zoals Bernard dg krant. BERNARD POSTDUIVEN WAREN WEER OP REIS Voor jonge duiven werd door Altijd Ver der" een wedvlucht gehouden vanaf Roosen daal (afstand 153 km). De wind was zuid-r oost; de lucht bewolkt. De eerst aankomende vogel heeft met een gemiddelde snelheid van 1146.7 m. per minuut gevlogen, de laatste vloog 1045 m. per minuut. Prijzen en punten behaalden: Nieuwenhui- zen 1 met 165 p.; W. Blaauboer 2, 8, 11, 15 met 258 p.; Joh. Jansen 3, 9, 16 met 240 p.; A. W. de Koek 4 met 138 p.; A. Liefhebber 5, 6, 12, 13, 14 met 249 p.; J. Blaauboer 7 met 111 p.; J. Filipse 10 met 84 p. Ook werd van Bordeaux g'evlogen, een af stand van 980 km. Bij deze wedvlucht, even eens gevlogen bij zuid-oosten wind en be wolkte lucht, behaalde de winnende vogel een gemiddelde snelheid van 629 meter per mi nuut. Deze duif was van A. Liefhebber, die, behalve de prijs, 247 punten verwierf. Het bestuur van de V.V.V. is er in geslaagd het Stedelijk Muziekcorps van Den Helder, directeur de heer D. H. Steinroth, naar Cal lantsoog te krijgen: het corps zal Zaterdagavond (morgen dus) een openluchtconcert geven bij de openbare lagere school. Naast enkele muzieknummers zal het corps o.a. de volledige militaire taptoe ten gehore brengen. Het Stedelijk Muziekcorps is het enig'e burgerlijke corps, dat deze taptoe volledig mag uitvoeren. Ongetwijfeld staat de muziekliefhebbers een mooie avond te wachten. Woensda;; heeft burgemeester Keyzcr besprekingen gevoerd met ongeveer veertig Urker vissers om de visserjj- mogelijkheden in Argentinië onder ogen te zien. Een reder zal n.1. binnenkort met zeven kott«s naar Argentinië ver trekken om d-ar de visserij uit te oefenen. Voor drie van deze kotters zoekt hij een Urker bemanning, welke op de hoogte is met de drijfnetvisserij op ansjovis en makreel. Het is nog niet bekend wie zich hiervoor hebben op gegeven. RIJKSGROND VOOR BOUW VAN NOODWONINGEN Binnenkort zal de raad der gemeente Urk in openbare vergadering bijeen komen. Aan de orde komt o.m. een voorstel van B. en W. om een stuk rijksgrond te pachten voor het plaatsen van noodwoningen. EMIGRATIE Het gezin van L. Hoekman hoopt aan het einde van dit jaar naar Canada te emigreren. De voorbereidingen hiertoe zijn reeds in een vergevorderd stadium. Ophouden, of anders. De Amsterdamse politie heeft aan alle besloten speelclubs in de hoofdstad een waarschuwing uitgereikt. De clubs moeten op zeer korte termijn hun acti viteit staken, daar anders zal worden ingegrepen. De officier van justitie wil een eind maken aan deze inrichtingen, waarvan er naar schatting in de hoofd stad een twintigtal te vinden zijn. Millioenentekort bedreigt het Ziekenfondswezen In de te Utrecht gehouden jaarverga dering van de Centrale Bond van on derling beheerde ziekenfondsen heeft de voorzitter, de heer C. J. van Lien- den, medegedeeld, dat het ziekenfonds wezen bedreigd wordt door een mil- lioenentekort als er niet terstond drasti sche maatregelen worden genomen. De heer Van Lienden betoogde, dat de premie bij het huidige peil van de verstrekkingen veel te laag moet wor den geacht en hij bepleitte verder de instelling van één soort verzekerden. Aneurin Bevan, het Britse linkse Labourparlementslid, is met zijn echt genote, Jenny Lee, op het vliegveld in Belgrado aangekomen. Hij zal drie we ken in Joegoslavië doorbrengen als gast van Milovan Djilas, een vooraan staand lid van het Joegoslavische poli tieke bureau. Het echtpaar werd door Djilas en Vlado Dedijer, een vooraan staand Joegoslavische parlementslid, ontvangen. Ook zal Bevan een onder houd met maarschalk Tito hebben. De 650.000 Britse mijnwerkers heb ben zich met grote meerderheid ver klaard tegen het besluit om het ver richten van overwerk te weigeren. Nico van Vliet (links) en Klaas Krom voor hun hotel op de Passo dello Stelvio (Italië), na een vermoeiende klim. wettij te4. ie een uitkomst voor dames met dun, trijs ot sleohtvallend haar. Geschikt voor iedere leeftijd en leverbaar in moderne modellen. Inlichtingen worden gaarne door ona verstrekt. Weteringschans 167-169 Amsterdam Nieuw product bekend maken? Op de meest afdoende wijze kunt U dit be reiken door Uw advertentie in deze courant te plaatsen. U bereikt dan een koopkrachtig publiek. O(\o$ Comedie Het gezonde verstand heeft ook nu weer gezegevierd. Met een minachtend schouder ophalen zijn de huisvrouwen de comedie-etalages waar op zo grove wijze op haar goedgelovigheid werd gespeculeerd voorbijgaan. De bona-fide winkelier heeft geen gegoochel met prijskaartjes nodig. Hij verkoopt voor normale prijs,- dat deze lager is dan de helft van de comedie-prijs spreekt voor zich zelf. Als U voor de a.s. winter een deken nodig hebt, koop die dan nu. De duurdere grondstoffen zijn in het algemeen nog niet in de dekens verwerkt, die U nu bij De Tijdgeest koopt BILDERDIJKSTRAAT 77-85 AMSTERDAM

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3