Ruim twintig milliard dollar voor het Amerikaanse leger Binnenkort goedkope recreatiegelegenheid in mooie duinen bij Groote Keeten? WEK DE GAL IN UW LEVER OP Negenduizend toeschouwers zagen een saai programma India trekt geen troepen terug Gemeeniebesiuur van Callantsoog ontvouwde interessant plan Vraag is er voldoende belangstelling? Hij wisi het niet meer... Toerist viel in een ravijn Textieldiefstal in de hoofdstad opgehelderd Twee daders gearresteerd Alle emigrantenvluchfen naar Verre Oosten afgelast Ruimteproblemen Koenigsteiner Kring doet voorstellen Meer financiële hulp aan minder ontwikkelde landen In de greep van de Waddenzee Geen overeenstemming over bufferzone Dodelijk ongeval nabij de NederlandsDuitse grens Twee der gevangenen uit Croningen gepakt Proces-Bertha Hertogh in hoger beroep Vraag Haar Hysterie in Pakistan" Bijna de helft voor de aanschaffing van nieuw oorlogsmateriaal GI's krijgen raketten De Franse ploeg voor de wereldkampioenschappen Engeland aanvaardt de olie-nationalisatie DE oppositieleider, Winston Chur- chill, was van mening, dat het af nemen van de Britse invloed in het ge hele Midden-Oosten te wijten is aan het verlies van het Oosten en de reusach tige hulpbronnen van de Indische ie- gers In het Midden-Oosten is de mening verbreid, dat men Engeland slechts voldoende onder druk behoeft te zet ten om het van zijn rechten te doen af zien Dit kan overwonnen wc .-den door gemeenschappelijk optreden van Enge land en de V.S. en in het gebied van de Middellandse Zee met Frankrijk, al dus Churchill. Ze beet inderdaad! (Van een onzer redacteuren) CALLANTSOOG elfhonderd Inwoners, acht en twintig-honderd hectare ^kent °P elke inwone' twee en een halve hectare grond. Callantsoog Is dun bevolkt. Al. we op school iet. van Callantsoog zouden leren kon de meester vertellen, dat de bevolking er voornamelijk leeft van de veeteelt en van het altUd voortdurende werk aan de zeewering. En dat het vreemdelingenverkeer er een belangrijke plaat, inneemt. De meester zou mis schien vertellen, dat dit vreemdelingenverkeer voor het rustige Noordzee- dorpje een uitkomst is en vele inwoners tilt boven het sobere bestaan, dat de arbeiders in soortgelijke, niet aan de zee gelegen dorpen ook in 1951 nog lelden. Sinds 1920 ontwikkelt het vreemdelingenverkeer zich gunstig. Het dorp telt drie hotel-pensions en vele zomerwoningen. De laatsten worden he laas ln verband met de woningnood nog voor een deel permanent bewoond. En ln het dorp is ook een terrein voor kampeerhuisjes. OMDAT LAATSTE gaat het. Er ko men steeds meer badgasten, steeds meer kampeerders. In Nederland, zo leren ons de statistieken, neemt de be hoefte aan goedkope recreatiegelegen heid toe. Daarom wordt het aantal kampeerders van jaar tot jaar groter. Mensen in tenten, mensen in kampeer huisjes. Die mensen moeten ergens te recht kunnen, maar de vraag overtreft de behoefte. Het is allesbehalve eenvou dig terreinen te vinden, waar men de ze grote groep vacantiegangers tijde lijk kan herbergen. Goedkope terrei nen zijn er practisch niet, want stede- bouwkundige bezv^ren spelen met het feit, dat grote gedeelten van de duin streek voor waterwinning worden ge bruikt, een voorname rol in deze moei lijkheden. En de overheid staat zelden cultuurgronden af voor recreatie-doel einden. Belangrijk is in dit verband, dat de kampeerders graag dicht bij de zee hun tijdelijke woning willen op slaan: men komt immers met het oog op de zee. Op zoek naar mogelijkheden. BURGEMEESTER W. L. Correljé van Callantsoog houdt zich sinds enkele ja ren met al deze problemen bezig. Cal lantsoog is namelijk vol, heeft maar bit ter weinig gelegenheid om méér gas ten dan tot nu toe op te nemen. En toch wordt het aantal gasten elk jaar nog groter. Er worden wat zomerwoningen gebouwd en een aantal woningen is in de loop der jaren herbouwd. Maar voor de kampeerders was men op het puni gekomen, dat de ruimte op was. Héle maal op. Nu zijn burgemeester Correl jé, zijn wethouders en. de gemeente raadsleden niet bepaald mensen, die voor een muur blijven staan. Men vond het nodig om er zo mogelijk over heen te klimmen en ging op zoek naar mogelijkheden. Die mogelijkheden zijn er. Het oog viel op de z g. Noordduinen, een kilo meter noordelijk van de tweede woon kern in de gemeente: Groote Keeten. Daar ligt een prachtig duinterrein van tweehonderd hectare, woest, in nage noeg natuurlijke staat. Vijftien tot twin tig hectare van deze grond is direct bruikbaar om er kampeerhuisjes op te plaatsen. Het is geen cultuurgrond, men wint er geen water en aesthetisch kunnen er tegen het maken van een kampeerterrein geen bezwaren be staan. Rijkswaterstaat wil medewer king verlenen om het plan uit te voe ren. Dat is belangrijk. Er kunnen we gen naar het terrein en vandaar naar het strand worden gemaakt. Het gebied is waarlijk schitterend gelegen, in een vallei tussen de z.g. zeereep en de zanddijk, ruim driehonderd meter van de zee. 1GYPTS ,100 000 bouwvakarbeiders, 20 jaar lang, minder deed koning Cheops het niet Z'n pyramide is dan ook nog in-sta*t- yan-meuw na 5473 jaren." JStaaltje ran constante kwaliteit ....net als CABALLERO." (Advertentie, Ing. Med.) In Den Haag verscheen Zaterdag middag een hevig ontdane me neer op een politiepost. Hij ver telde, dat hij van vacantie was teruggekeerd en dat hij bij zijn thuiskomst had ontdekt, dut een geldkistje met vijfhonderd gul den er in was gestolen. Uiteraard had een ieder te doen met deze pechvogel, wiens verblijf buiten de stad zulk een onaangenaam eind had. De politie ging ijverig aan het speuren, maar ving voor lopig bot. Vier een twintig uur later verscheen de heer opnieuw op het bureau, in gezelschap van zijn geldkist. Wat bleek? Meneer was zodanig in vacantiestemming geweest, dat hij zich niet meei herinnerde, dat hij het kistje mei zijn kostbare inhoud een veiligei plaats had gegeven, alvorens hii vertrok. EEN IDEAAL TERREIN. U kunt het op ons woord geloven. En de gemeente Callantsoog kan het voor een accepta bele prijs kopen. De gemeente heeft momenteel geen terrein voor zomerwo ningen meer te verhuren of in erfpacht te geven. Bovendien zijn die zomerhui zen schreeuwend duur, voor de gemid delde Nederlander onbetaalbaar. Wél betaalbaar voor velen zijn de kampeer huisjes. Op dit terrein, temidden van de ongerepte natuur, zouden ze kunnen staan. Móar Callantsoog is een kleine gemeente. De financiële mogelijkheden zijn er klein en wanneer men het ter rein zou kopen, voorzieningen (water leiding enkele lichtpunten, hier en daar wat afrastering) zou treffen, dan ken de gemeentelijke bruin dat niet trekken. Een plan om het terrein door een stichting te laten kopen mislukte. Korea kwam er namelijk tussen. De gemeente kan nu zelf kopen en exploi teren, maar de hogere instanties stel len één voorwaarde: ze wensen te we ten of er voldoende gegadigden voor de huur van een terrein voor de bouw van een kampeerhuisje zijn. Als er hon derd en vijftig huisjes komen is de rekening in orde. Wie huurt, krijgt een stuk terrein van vijfhonderd vierkante meter en betaalt daarvoor twaalf cent per vierkante meter per jaar. Men moet een huurcontract voor vijf jaar teke nen. Dat contract is wederzijds opzeg baar. Burgemeester Correljé en zjjn mede werkers weten, dat er dringend gebrek aan recreatiegelegenheid is. Ieder winstbejag is hen vreemd opzet is slechts de zeer grote groep van min der draagkrachtige Nederlanders te helpen. En wie er voor voelt, kan zich met 't gem.-bestuur, met burgemeester Correljé ln verbinding stellen. Er kan hier, in de prachtige duinen benoorden Groote Keeten, iets gedaan worden. Zonde, dat hier misschien straks men sen zullen komen", peinsde één van onze collega's, toen we door het mach tige duinterrein zwierven met Cal- lantsoogs vooruitstrevende burgemees ter. Maar hij liet er vlot op volgen: .Zonde, als een zo prachtig terrein hier zomaar zou blijven liggen Naar eerst thans bekend wordt, is Don derdag de 53-jarige inwoner van Hen gelo, W. Meyer, voor de ogen van zijn oudste zoon in een 50 meter diep ravijn gevallen, nabij het plaatsje Berdorff in Luxumburg. Het slachtoffer was op slag dood. Verleden week is er in de Kerkstraat te Amsterdam voor ongeveer dertigdui zend gulden aan textiel gestolen. Deze werd, in dozen verpakt, in een bestel wagen weggebracht. Thans reeds is de politie er in geslaagd, de daders in han den te krijgen. Het zijn een textielhan delaar, die zijn kantoor hield ln het zelfde gebouw, waarvandaan ook de gestolen goederen waren gehaald, en een handelsreiziger. Ook de bult is achterhaald. Een oproep in de bladen leidde er toe, dat de verhuurder van de auto die overigens niets met de zaak te ma ken had zich bij de politie aanmeldde en over de beide daders belangrijke in lichtingen verstrekte. Daarop werd eerst de textielhandelaar gearresteerd, die elke schuld loochende, en vervol gens ook de handelsreiziger aangehou den, deze legde na 'n langdurig verhoor een volledige bekentenis af, en vertel de waar de Duit was verstopt. De textielhandelaar heeft bovendien enige maanden geleden enige naaima chines en een schrijfmachine bij een kennis opgeborgen en daarna aangifte gedaan van de diefstal van deze appa raten. De uitkering van de verzekering heeft hij vervolgens geïncasseerd. Ook hiervoor zal hij worden vervolgd. De KLM heeft alle emigrantenvluch- ten naar Australië en Nieuw-Zeeland, gestaakt wegens de onzekere politieke toestand in het Midden-Oosten. Het verkrijgen van brandstoffen levert nl. moeilijkheden op. Om dezelfde reden zijn de chartervluchten naar Nieuw- Guinea, die voor de Nederlandse reg? ring worden ondernomen, opgeschort. Alle geregelde lijndiensten naar het Verre Oosten gaan door. Met de hiernaast geschetste plannen van het gemeentebestuur van Callantsoog kan iets worden bijgedragen tot oplossing van het steeds nijpender wordende pro bleem van de vacantie-voorzie- ning. Dat probleem is in feite een ruimteprobleem. Ruimte die vindt men in de Noordduinen bij Groote Kee ten. Een zee van ruimte. En de be doeling is er percelen van vijf honderd vierkante meter in huur uit te geven. Een loffelijk plan. ln talloze plaatsen staan de kampeerhuisjes op elkander ge plakt, vormen de kampeerterrei nen een stad op zichzelf. Ddt zal als de plannen te verwezenlij ken zijn in de Noordduinen niet het geval zijn. Daar krijgt ieder ruimte en zal men geen last hebben van de radio van de buren. t) zult 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERFIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur- lök® wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletjes. (Advertentie, Ing. Med.) Om de Duitse eenheid Vrije en geheime verkiezingen in hei gehele land De Koenigsteiner Kring, een groep uit Oost-Duitsland gevluchte rechtsge leerden en ambtenaren, heeft bjj de Westduitse regering een wetsontwerp ingediend, dat voorziet in vrije en ge heime verkiezingen in geheel Duitsland en in de vorming van een grondwetge vende vergadering. De verkiezingen zouden onder internationaal toezicht moeten staan. Na bespreking door het Westduitse kabinet zal het ontwerp worden voor gelegd aan de geallieerde hoge com missie en aan de voorzitter van de Russische controlecommissie, generaal Tsjoeikof. Het wordt gesteund door minister Jakob Kaiser. Om van kracht te worden moeten alle vier bezettende mogendheden het goedkeuren. Te Genève werd gisteren de 13e zit ting van de economische en sociale raad van de V.N. geopend. De 18 deel nemende landen zullen besprekingen voeren over het verlenen van finan ciële hulp aan de economisch te wei nig ontwikkelde landen en over be paalde aspecten van de internationale handel. De Europese landen, die ver tegenwoordigd zijn, zijn België, Enge land, Tsjechoslowakije, Frankrijk, Po len en Zweden. Ook de V.S. en de Sowjet-Unie nemen deel. De economi sche commissie van de raad heeft Za terdag reeds een resolutie aangeno men, waarin wordt aangedrongen op een grotere en gestadige stroom van openbaar en particulier kapitaal van de meer ontwikkelde naar de minder ontwikkelde landen. De SI-jarige Deense watertoensi, Valker Petersen uit Kopenhagen, die Maandagavond 16 Juli j.L met zijn jachtje .Jlelge" op een zandplaats bij Ameland i» vastgelopen, is nog steeds niet aan de greep van de Waddenzee kunnen ontkomen. Nadat zijn bootje, waarmee hij het plan heeft de oceaan over te steken, vlot was gesleept door de reddingboot, is hij ten slotte op het vogeleiland Griend beland, waar zijn scheepje muurvast zit. Aan het eind van de week bij springtij, zal nu de kiel onder de Helge worden gesloopt, waarna het bootje voor reparatie naar Terschelling zal worden gebracht. Bij de eerste stranding voorspelden des kundigen al, dat Petersen, die noch kompas noch horloge aan boord had, wel niet zo heel ver zou komen. Vijandelijkheden voortgezet Tijdens de besprekingen te Kaesong is men er gisteren wederom niet in geslaagd de moeilijkheden met betrek king tot de bufferzone op te lossen. Waarnemers zijn van mening, dat de onderhandelaars niet zullen trachten over andere agendapunten overeen stemming te bereiken alvorens deze kwestie is opgelost. Vice-admiraal Joy heeft de communisten verzocht hun antwoord op het voorstel der verbon denen om bij het vaststellen van een gedemilitariseerde zone uit te gaan van de huidige frontlijn te herzien Beide partijen hebben giste ren bevestigd, dat de vijandelijkheden worden voortgezet totdat formeel een staken van het vuren is overeengeko men. Inmiddels zijn gisteren zes dagen van verbitterde gevechten om strate gisch belangrijke heuvelstellingen ten Noordoosten van Janggoe beëindigd, nadat de Noordelijke verdedigers de laatste heuvel hadden prijsgegeven. On enkele honderden meters af stand van de grenspost Frenswegen is de 47-jarige mevr. Lieselotte Frölich Oppler uit Amsterdam om het leven gekomen. Zij zat met nog twee dames in een Volkswagen, die op weg wa> naar Amsterdam. De auto reed met flinke snelheid, toen een fietser plot seling de weg overstak. De bestuurster, de 29-j. mej. Eyba uit Hamburg, slaag de er in de fietser te ontwijken, c*>ch verloor toen de macht over het stuur en botste tegen een boom, waarna de auto enkele malen over de kop sloeg. De bestuurster brak het rechter bo venbeen en mevr. Frölich was ernstig gewond. Zij werd naar het marine hospitaal in Nordhorn overgebracht, waar zij spoedig overleed. De derde inzittende, mevr. Eiling, kreeg lichte verwondingen. Naar wij vernemen is de Groningse politie erin geslaagd twee van de vier ontvluchte recidivisten, die Zaterdag middag uit de strafgevangenis te Gro ningen zijn ontsnapt, te arresteren. Zij werden op transport gesteld naar Gro ningen en zijn inmiddels weer opgeslo ten. Het zijn de 42-jarige G. E. uit Hil versum en de 33-jarige A. O. uit Am sterdam. Onder zeer geringe belangstelling is in Singapore voor het hooggerechtshof liet proces in appèl tegen de ongeldig- verklaring van het huwelijk van Bertha Hertogh begonnen. De advocaat van Mansoer en Aminah betwistte de bevoegdheid van het lagere hof, om het huwelijk nietig te verklaren. Tour de France-ploeg in het stadion Misschien, het is haast wel zeker, had de directeur van het Olympisch Sta dion, meer wieier-enthousiasten op de tribunes verwacht dan de negenduizend die gisteravond de moeite hadden ge nomen een kaartje te kopen. Natuur lijk was het een aardig idee de Neder landse Tour de France-ploeg in de hoofdstad te huldigen. Als die huldi ging door een goed wielerprogramma was omlijst geweest, hadden zeker aan zienlijk meer toeschouwers de tribunes bevolkt. Met de wedstrijden die gister avond op het programma stonden was het eigenlijk verwonderlijk dat nog zovelen de gang naar het Stadion had den gemaakt. Natuurlijk heeft men in Nederland meegeleeft met de prestaties van onze jongens in de Tour. Het is echter al weer veertien dagen geleden dat de Nederlanders uit de Tour verdwenen en de goede indruk die zij in die eerste veertien etappes hebben gemaakt, is al lang weer overschaduwd door de prachtige prestatie van Hugo Koblet. Men leeft tegenwoordig snel; het enthousiasme waarmede het bericht werd ontvangen dat Wim van Est gele truidrager was geworden, de teleur stelling over de val van de Brabander en de blijdschap dat de voornaamste burger van St. Wïllibrord geen nade lige gevolgen van die val heeft over gehouden, is reeds vergeten. Dat had directeur Bessem moeten weten en hij had voor een beter pro gramma moeten zorgen. Dat Kees Pel- lenaars voor hem en zijn mannen een enveloppe met f 2128.24 werd overhan digd, bijeengebracht door Nederlandse wielersupporters die de Tour de France ploeg een extra beloning hadden willen geven, was slechts een attractie voor de renners. Wellicht had het bovendien prettiger' aangedaan als deze enveloppe op een andere plaats met wat minder toeschouwers zou zijn uitgereikt. De Tour de France renners reden twee wedstrijden. Een saaie 10 kilome ter welke door Faanhof in de eind sprint werd gewohnen en een wedstrijd over 48 ronden met 24 klassementen. (Advertentie, Ing. Med.) In de nota, welke de Indische premier Pandit Nehroe aan de premier van Pakistan, Liaquat Ali Khan, in ant woord op diens laatste nota over dc gespannen verhoudingen tussen India en Pakistan heeft doen toekomen, no digt Nehroe de Pakistanse premier uit in New Dehli de kwestie te bespreken zonder dat van te voren voorwaarden zijn gesteld. Nehroe zeide verder in deze nota, dat het niet mogelijk was de Indische troepen terug te trekken, gezien de openlijke oorlogsvoorbereidingen en al gemene hysterie in Pakistan, doch hij gaf de verzekering, dat India niet tot aggressieve daden zal overgaan, zolang Pakistan het Indisch grondgebied niet aanvalt, of het grondgebied van Kasj mir. Inmiddels hebben de Verenigde Staten er bij Pakistan en India op aan gedrongen zelfbeheersing te betrach ten bij het oplossen van hun geschil en met dr. Frank Graham, de bemid delaar van de V.N. samen te werken. De Amerikaanse minister voor het leger, Frank Pace, heeft gisteren mede gedeeld, dat de begroting voor het Amerikaanse leger voor 1952 voorlopig ls bepaald op een bedrag van 20.762.000.000 dollar. Indien de Koreaanse oorlog voortduurt, zal dit bedrag nog met 7.000.000.000 dollar moeten worden ver hoogd. Minister Pace zeide, dat zelfs indien er een einde komt aan de strijd in Korea en de V.S. in het komende jaar niet elders ter wereld in een oorlog worden betrokken, het toch nodig zal zjjn een supplement op deze voorlopige legerbegroting voor 1952 in te dienen, waarin nog vele mlllioenen dollars zullen worden aangevraagd. Generaal Collins deelde verder mee, dat de hoge kwaliteit der Amerikaanse wapens gebleken is uit de in Korea be haalde successen van de nieuwe „Pat- ton"-middelzware met kanonnen bewa pende gevechtswagen. In gevechten tegen de Russische T 34-tank wist de nieuwe „Patton", aldus generaal Col lins, de Russische tanks in een ver houding van een op achttien buiten ge vecht te stellen. Generaal Collins zeide voorts, dat het Amerikaanse leger is begonnen met de vervaardiging van een lichte tank, waarvan de vuurleiding dermate ver beterd is. dat zij in staat is al rijdende te vuren en doelen te treffen. Het leger beschikt thans over nieuwe anti tankmijnen. veel doelmatiger dan de in de tweede wereldoorlog gebruikte exemplaren. De vijand kan ze boven dien moeilijk opsporen. Ook is nu de beschikking gekregen over een nieuw en zeer doelmatig toestel om mortieren van de vijand op te sporen en er op af te geven eigen vuur te richten. In een gezamenlijke verklaring van minister Pace en de chef van de gene rale staf van het Amerikaanse leger, generaal Lawton Collins, wordt ver klaard, dat zij een „berekend risico" nemen door het uitvoeren van een be wapeningsprogramma, waarin meer de nadruk op het aanschaffen van oor logsmateriaal wordt gelegd dan op een uitbreiding van de getalssterkte van het leger. De thans voor het leger uit getrokken gelden zijn namelijk toerei kend voor het onder de wapenen hou den van 1.500.000 militairen, terwijl de huidige sterkte 1.200.000 man be draagt. Voor de vervaardiging en aanschaf fing van oorlogsmateriaal wordt bijna de helft van de begroting besteed, na melijk 45.6 procent. De grootste post (4200.000.000 dollar) is die voor het aan schaffen van gevechtswagens. Eerste raketten voor het leger. Voor de vervaardiging van de eerste raketten voor het leger is een bedrag van 400 millioen dollar uitgetrokken De belangstelling van de regering gaat hierbU speciaal uit naar raketten, die van oppervlakte tot oppervlakte en van de grond op doelen ln de lncht worden gericht. Tenslotte deelde generaal Collins nog mede, dat de legerleiding hoopt het gewicht der bepakking van de infan terist met 65 procent te verminderen door het aanwenden van metaalalliages bij de vervaardiging van bepaalde uit rustingsstukken. Dit was het enige aantrekkelijke pro grammapunt, hoewel Peters spoedig in gewonnen positie lag. De strijd voor de tweede en derde plaats tussen Van Est, Voorting en Wagtmans maakte de wedstrijd echter het aanzien ten volle waard. Dat Van Est inderdaad hoege naamd geen nadelige gevolgen van zijn val heeft ondervonden, bewees hij door het duel om de tweede plaats in zijn voordeel te doen beslissen. De stayerwedstrijd achter grote mo toren was nauwelijks het aanizen waard. Deze rit was bedoeld als Selec tie-wedstrijd voor de finale van de Ne derlandse kampioenschappen. Daar Pronk, Bakker en De Best zonder meer in de finale werden geplaatst, kwamen gisteravond slechts een zevental B- stayers in de baan. waarvan Meesters zich de sterkte toonde. Bijster werd tweede met vijftig meter achterstand en Stakenburg derde op één ronde. De Franse professionals-ploeg voor de wereldkampioenschappen wielrennen, welke van 25 Augustus t.m. 2 Septem ber te Milaan worden gehouden, is als volgt samengesteld: sprint: Senfftleben en de winnaar van de selectiewedstrij den, die 19 Augustus te Parijs worden gehouden tussen Bellenger, Lognay en Verdeun. Achtervolging: Matteoli. Stayers: Bethery en Lesueur. Een der de stayer zal nog worden aangewezen. Voor het kampioenschap op de weg starten Bobet en Barbotin, vier anderen zullen worden gekozen uit. Geminiani, Canavese, Lauredi, Lucien Lazarides, Baldassari, Gueguen, Leveque, Muller en Redolfi. (Vervolg van pagina 1) 0E Perzische kwestie belichtende, zei de minister, dat Perzië een uitne mend voorbeeld is van de moeilijkhe den, die kunnen voorvloeien uit over matig nationalisme, indien dit niet ge paard gaat met staatsmanschap. „Als generaal Razmara niet was ver moord, zou misschien in Maart j.1. reeds een voor beide partijen aanvaardbare overeenkomst bereikt zijn", aldus Mor- rison. Engeland is bereid mee te wer ken aan een verstandig gebruik van de opbrengst der olie voor sociale her vorming van de levensstandaard der bevolking, niet alleen in de olieprodu cerende landen, doch in het gehele ge bied van het Midden-Oosten. Churchills partij zou zich met alle macht verzetten tegen een algehele ont ruiming van Abadan. Er moet voldoen de Brits personeel blijven om de raffi naderij te onderhouden en wij moeten niet aarzelen tussenbeide te komen, als het aan gewelddaden bloot zou komen te staan, aldus Churchill. Hij vroeg het parlement, dat Zaterdag op reces gaat, terug te roepen, als besloten mocht worden het Britse personeel te evacue ren. Een dergelijke politiek zou een „schandelijke ramp" zijn, zo besloot de Tory-leider. Het Labour-lid Crossman zei, dat er twijfel bestaat of Jordanië als gevolg van de dood van koning Abdoellah als staat kan blijven bestaan. Hij dacht, dat de tijd gekomen is om Jordanië met Irak samen te smelten. Ook stelde Crossman voor, met Egypte en Israël te onderhandelen om van het door Egypte bezette Palestijnse gebied van Gaza een Britse basis te maken. Dan zou Engeland de verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen voor de Arabi sche vluchtelingen aldaar, die in uiter ste armoede leven. Het witte bordje hing als ver blindend tegen het zwarte hek, waarachter een hyena-moeder met haar twee jongen heen en weer wandelde, „üit dier öyt" vermeldde het bord. Het scheen de meneer, die voor het hek stond niet te overtuigen, want na de zwarte, waarschuwende letters een paar keer bekeken te heb ben, stak hij resoluut z'n vingers door het gaas in de richting van de hyena. „Bijt jij?" vroeg hij. Het dier antwoordde niet, zoals overi gens was te verwachten. Mis schien vermoedde de bezoeker een spraakgebrek, want hij herhaalde z'n vraag enkele malen achter een, daarbij met de vingers in de richting van het nerveus gewor den dier prikkend, dat ztch en haar kroost belaagd zag. Toen de vraag „Bijt jij?" nog eens werd uitgesproken, antwoordde de hy ena op haar manier en béét! De kaken van een hyena zijn enorm en de knauw kwam hard aan. Het slachtoffer werd een groot stuk »an de vinger volkomen afgebe ten.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3