Zaanse jachtwerf bouwt Amerikaans jacht Sijmen Betael aan 't woord ELK?S't5T- !.Tb«w™op- Nieuw bondsbureau afd. N.-Holland van de K.N.V.B. is gereed Geen luchtbrug Het zijn niet de duurste streken waar men volop kan genieten Knap staaltje scheepsbouwkunde Tevens 18 Indonesische havenboien onder handen Een luxueus en modern ingericht jacht Zomerweelde KERKELIJK NIEUWS Naar arbeidsrust in West-Duitsland CONCRESLEDEN NAAR DE RAAD VAN EUROPA Negen Poolse officieren staan terecht Ex-wild zwijn eet pepermuntjes VACANTIE IN FRANKRIJK Iets over prijzen en kamperen Lifters: Neem geld mee WIE over wat meer geld beschikt en per trein of auto naar Frankrijk komt, diént te weten, dat hij bij voorbeeld aan de Rivièra al gauw 1200 tot 1500 franks per persoon pension- prijs per dag moet betalen. Daar komt dan nog meestal de wijn en de bedie ning bij. Een kamer zonder pension kan men voor 400 francs vinden. Maar wanneer het erg druk is, zoals in de maand Augustus, dan is het moeilijk voor die prijs iets te vinden, in gro tere plaatsen zoals Nice en Cannes en Menton kan men goedkoper eten dan in de kleinere badplaatsen, waar min der concurrentie bestaat. Warme zomerdag DINSDAG 81 JULI 1951 HEdTe Zuiddyk «dertï"Kraaier lifkheld op 15 Aueustin^'na^^" V3"i <i".^aar werk'. zal naar alle waarschijn- aj.ao.ij__ afgeleverd. Bij zjjn bezoek aan de Fa- Kraaler aan de Zi.laaiii, iT- °cean Racta8 Club, ook de werven van de jacht, overzagen wij ook een ander gedeelte van de werkplaats en ont dekten, dat men aldaar werkte aan drie andere jachten, kleine maar sterke motorjachten, geheel van metaal en teakhout vervaardigd. „Drie van de achttien", zo verklaar de de hr. Beers ons, toen hij onze ver bazing bemerkte. „Drie van de achttien havenboten die wij in opdracht van de Indonesi sche regering vervaardigden en waar van er drie eveneens op 15 Augustus zullen worden overgedragen". Voor de controle van de Indonesi sche havens, voornamelijk in Java, had de Indonesische Regering behoefte aan drachten waren voldoende om deze bekende zeezeiler er van te doen overtuigen handen wla" bÜ d' Fa" Kraai" in roede'n v^rouw iaE ORDER om tot de bouw van het jacht over te gaan, kwam vanuit Noord Amerika en men begon direct aan de voorbereidende werkzaamheden. De bekende scheepsbouwarchitect Van Dam uit Voorschoten kreeg de op dracht het verlangde jacht te ont werpen. Uit de tekening bleek, dat het jacht er één zou worden van zeer moderne allure en zou moeten worden voor zien van de meest luxueuze inrichting. Met uitzondering van de zware Die selmachine voor de hulpmotor, die uit Amerika afkomstig is, zijn alle andere onderdelen van het jacht op de wer ven van de Fa. Kraaier vervaardigd. Zeven maanden lang hebben acht van de beste scheepsbouwers er aan gewerkt en nu staat het groen-wit ge lakte tien ton metende jacht bijna ge heel gereed, te wachten op de verdere afwerking en de installatie van de kleinere details. Zoals het daar staat, ongetwijfeld een knap staaltje van Hollandse scheeps bouwkunde. Overal waar het jacht de wonder lijk suggestieve naam van „The flying Dutchman" rond zal dragen, zal dit -n openbaar gteuigenis van de kundigheid en de knapheid van de scheepsbouw ir. de Zaanstreek zijn. Wij hebben gistermiddag, toen wij hadden vernomen, dat het jacht reeds zo goed als gereed was, eens een kijkje genomen op de binnen-werkplaatsen van de Fa. Kraaler. Onder de deskundige leiding van de heer Beers werken daar de acht of negen scheepsbouwers aan het kostbare object. Bijzonder type Het is het type zeejacht dat wij hier in Nederland maar zelden zullen vin den, eenvoudig omdat de formule van de R.O. R.C. hogere eisen stelt aan zijn leden dan hier de Nederlandse zeil verenigingen dat doen. Het jacht zal plaats bieden aan acht personen en is bestemd voor zeiltochten op de grote meren in het Noordamerikaanse en Canadese land. Het geheel is uit teakhout-vervaar digd en van binnen gekleed met een speciale plastic bedekking. Verder be vinden zich in het jacht acht slaap plaatsen, een moderne ijskast, een roëstvrije wasgelegenheid, een for nuisje, een toilet, een douche-cel en bo vendien een gezellige zitruimte met een vastgeschroefde tafel en enige ge stoffeerde banken, die 's nachts tot slaapgelegenheden kunnen worden om getoverd. Vier patrijspoorten in deze moderne en gezellige kajuit zullen de zeilers ongetwijfeld de mogelijkheid van een prachtig uitzicht bieden. Indonesische havenboten Terwijl wij ons bevonden op het hoge voorsteven van dit prachtige een aantal kleine maar sterke haven boten, waarmee binnenkomende vreem de schepen zouden kunnen worden ge controleerd en de havens zouden kun nen worden beveiligd. Zij zijn uitgerust met een Kromhout Dieselmotor en bevatten naast een stuurhut, een machinistenkamer en een bemanningen-vertrek. Zij kunnen vier manschappen her bergen en zijn bijzonder geschikt voor het bevaren van kleine en moeilijke binnenhavens. Ook deze achttien boten zullen nog dit jaar gereed moeten komen en zul len drie bij drie met de Maatschappij Nederland naar Indonesië worden ver zonden. Het is daarom dat er met koorts achtige ijver aan de uitvoering van de opdrachten wordt gewerekt. Het ene sierlijke en sterke jacht na het andere verdwijnt onder de nijvere handen van de bouwers om elders te dienen tot het plezier of nut van vreemden. Het in zeer desolate toestand verkerende perceel Kennemerstraatweg 89 te Alkmaar, zal, nadat het grondig is gerestaureerd, in gebruik worden genomen als bondsbureau van de afdeling Noord-Holland van de KNVB. De 22.000 leden tel lende vereniging zal daar aanzienlijk beter gehuisvest zijn dan in de Breedstraat, waar het gebrek aan de nodige bureauruimte zich hoe langer hoe meer deed gevoelen. JEDER mens heeft in zijn hart een klein hoekjewaarin het verlangen naar avontuur veilig besloten ligt Sommigen zetten het af en toe wijd open, rusten een expeditie of een klei ne zeilboot uit en verdwijnen voor ge ruime tijd uit de samenleving. Ande ren blijven ogenschijnlijk bedaarde burgers, die gelaten hun dagelijkse rondjes tredmolen lopen. Maar plotseling kan hun het diepe verlangen bekruipen naar het land, dat achter de bekende einders ligt. Dan pakt er iemand een bromfiets en stuift de polder in: dijk op, dijk af. smalle paadjes en brede wegen langs. Eenzame hoeven trekken voorbij zijn hongerige blik. Een dak blikkert in de brandende zomerzon, koelte ruist door de hoge bomen er om heen. Een paar mannen kruipen over een akker vroege aardappels, een kort schopje in de hand. Een felle streekbeweging in de taaie grond weer ligt daar een handvol kostelijke blanke knollen. Een groet, een blik, elk gaat zijns weegs, de manmen op hun akker, de zwerver op de Weg. Een trekker gromt door een veld bieten. Een jongen zit wat achteloos achter het stuur. Ze maken hem niet veel, deze monotone tochten heen en terug tussen de taaie groene bladeren, uur na uur. Een jonge vrouw hoedt haar kleine meid op een middagwandeling langs de vaart. Bloemen geuren, een vlinder buitelt van plant tot plant en steeds ziet het kleine ding iets nieuws, dat haar aandacht trekt. Het gras is warm. Boven deze we reld jubelt een leeuwerik. Een paar kleine meeuwen stuiven uit een sloot op, als ze de motor horen brommen. Het avontuur blijft verre van de eenzame rijder. De einder wijkt niet. Een hoge dijk trekt een scherpe grens tussen hier en ginder. Daarbinnen ligt de wereld hecht verankerd. Wonderen zijn er niet te wachten. Tenminste. Want dit is het Wonder: deze milde zomerdag, de mannen tussen de koste lijke vruchten, de moeder met haar kind en de leeuwerik erboven. De bemoeiingen van het bureau heb ben de laatste jaren een grote omvang aangenomen. Na 't aftreden van de toen malige secretaris-penningmeester, die zijn functie na afloop van zijn dagelijk se werkzaamheden kon vervullen, be sloot het bestuur van de vroegere Noordhollandse Voetbalbond tot stich ting van een eigen Bondsbureau. A plaats van vestiging werd Alkmaar g - kozen, waar men beslag kon leggen op het perceel Breedstraat 18. Tot administrateur werd aangesteld de toen pas gepromoveerde mr. D. Zijl stra, die later bekendheid verwierf on der het pseudoniem „Eric van der Steen"! De „staf" van de heer Zijlstra bestond uit één assistente, ofschoon met het groeien van de Bond ook de omvang van de werkzaamheden in belangrijke mate toename. Geleidelijk deed de be hoefte aan ruimere huisvesting van het Bondsbureau zich gevoelen, dozh alie plannen werd door het uitbreken van de jongste wereldoorlog de bodem in geslagen. „Afdeling Noord-Holland" Na de bevrijding toen de voormalige Noordhollandse Voetbalbond als „afde ling Noord-Holland" in de grote KNVB was opgegaan en het ledental van deze afdeling aanzienlijk was vermeerderd deed de behoefte aan een betere bu reaugelegenheid zich nog meer gevoe len. Eerst enkele maanden geleden werd de afdeling Noord-Holland eigenaresse van het reeds lang in desolate toestand verkerende perceel Kennemerstraatweg 89, dat voor de som van f 15.000 van de gemeente Alkmaar werd aangekocht. Hiermede verviel het plan om tot de bouw van een nieuw Bondsbureau in Bergen over te gaan. De toestand van het pand Kennemerstraatweg 89 was echter van dien aard, dat het een scherp contrast met de omgeving vormde en misschien maar het beste had kunnen worden afgebroken. In record-tijd werd het perceel in wendig nagenoeg geheel vernieuwd en ook uitwendig werd de oude luister te rug gegeven, zodat het gebouw nu als een gerestaureerd riant pand ander maal de aandacht trekt. In het gelijk-vloers gelegen gedeelte is thans het Bondsbureau gevestigd, waar de administrateur, de heer Bakk-r, met drie assistenten de dagelijkse ad ministratie verricht. Dat dit geen sinecure is, valt temeer te begrijpen, wanneer men weet, dat de afdeling Noord-Holland van de KNVB ruim 22.000 leden telt, verdeeld over 160 verenigingen en 32 bedrijfsvereni gingen. Per competitie-Zondag worden 400 wedstrijden gespeeld, waarmee tel kens 800 ruilformulieren welke de na men van minstens 8800 spelers en 800 grensrechters en 400 scheidsrechters be vatten, minutieus moeten worden ge controleerd. Het ligt in het voornemen van het afdelingsbestuur om op Dinsdag 31 dezer het nieuwe bondsgebouw officieel in ;bruik te nemen. Aangezien de bureauruimte slechts tot het benedengedeelte beperkt is en d overige vertrekken tot huisvesting van het gezin van de administrateur dienen, is het practisch niet mogelijk daarbij één of meer vertegenwoordigers van de 200 aangesloten verenigingen uit te nodigen. Ned. Hervormde Ktri:: Beroepen te Soest: T. J. Poldervaart te Nijverdal: te Gouderak: J. Bos, cand. te Kapelle a. d. Ussai; te Zeist: dr. M. H. Bolkestein te Apeldoorn, voroheen rector Theologische Hoge school te Djakarta, te Zevenhuizen (Z.H.): W. Bloemendaalm te Wagen borgen. Bedankt voor Arnhem voor dc arbeid onder de Vrijz. Hervormden J. Vink te Slootdorp, Wieringermeer. Geref Kerken: Beroepen te Holisloot-Zunderdorp: J. van Balen, cand. te Linschoten. Aangenomen naar Oostkapelle: H. M. Dercksen, cand. te Harderwijk, die bedankte voor Leimuiden, Makkum, Meliszand, Paesens, Spijkenisse, Wapen veld en voor Woubrugge. Bedankt voor Pernis: H. Bostman te Terneuzen. Chr. Geref. Kerken: Aangenomen naar 's-Gravendeel: C. Noordegraaf, cand. te Apeldoorn, die bedankte voor Dedemsvaart. Geref. Kerken onderh. art. 31 k. o.: Beroepen te Neerlandia (Canada): H. A. Stel te Zuidwolde. Geref. Gemeenten: Beroepen te Ridderkerk: H. van Gils te Elspeet. Vice-kanselier Bliicher van West- Duitsland en de voorzitter van het Westdultse vakverbond, Christian Fei te, zijn Maandag overeengekomen, dat de door het Westdultse vakverbond ge stelde eisen in gemeenschappelijke be sprekingen tussen de vakbond en de bondsregering nauwkeurig bestudeerd zullen worden. Het Westduitse vakverbond heeft toe gezegd, dat het resultaat van deze be sprekingen zal worden afgewacht, voordat het besluit van het bestuur om de medewerking met de regering te beëindigen, in overweging genomen zal worden. Een groep leden van het Ameri kaanse Congres zal deeerstvolgende zitting van de Raad van Europa bijwo nen. Deze zal midden October worden gehouden en o.m. gewijd zijn aan een rapport over de vorderingen van de Europese verdediging. Hieraan zal een algemeen debat over de politieke toe stand in Europa worden vastgeknoopt. Te Warschau begint vandaag een proces tegen vier generaals en vijf an dere officieren van het Poolse leger. Sommigen hunner hebben tijdens de oorlog behoord tot de Poolse generale staf te Londen en waren ook vóór de oorlog officieren in het Poolse leger. Zij worden ervan beschuldigd, spion- nage in het leger te hebben geleid en daarvoor betaald te zijn door imperia listische inlichtingendiensten te Wash ington en te Londen. in de gemeente oitersum in Noord-Limburg opereren nog steeds wilde zwijnen. Van het nabijgelegen Reichswald uit ko men de evers zich hier te goed aan koren en graan, maar velen moeten dat met de dood oeKo- pen. Alleen dit jaar zijn er al twaalf geschoten en vijf jongen zijn in gevangenschap naar een boerderij overgebracht. Op deze boerderij, die van de gebrs. Aarts in het gehucht Milsbeek, heeft men ervaring met jonge evers. Een wild zwijn is daar begin vorig jaar reeds in een hok on dergebracht en sindsdien niet al leen formidabel gegroeid, maar ook zeer „beschaafd" geworden: het eet n.1. pepermuntjes uit de hand, alsmede tabak, waarop het verzot is, legt de voorpoten op de schouders van de boer en heeft ook tegenover vreemden alle schuwheid afgelegd. Blijkens sporen, die men in de nabijheid heeft gevonden, heb ben de wilde exers hun gevangen soortgenoot echter nog niet ver geten. Een officiële Amerikaanse woord voerder, te Berlijn heeft Maandag na drukkelijk de persberichten tegenge sproken, als zou men voorbereidingen treffen om opnieuw een luchtbrug tus sen West-Duitsland en West-Berlijn in te stellen. In deze berichten wera verband gelegd tussen de aankomst van een afdeling Amerikaanse trans portvliegtuigen te Frankfort en de grote hoeveelheid goederen, die ten gevolge van de belemmeringen in hel handelsverkeer niet uit West-Berlijn kunnen worden geëxporteerd. Maandagmorgen werd de Haagse Bloemenweek ingezet met de intocht in Den Haag en de ontvangst door de burgemeester van de Bloemenkonin- gin". Burgemeester Schokking begroet de „Bloemenkoningin" op 't stadhuis. (Van onze correspondent te Parijs) jyjILLIOENEN Parijzenaars hebben de Franse hoofdstad al ontvlucht om hun vacantie in de bergen, aan zee of op het platteland door te brengen. In de eerste dagen van Augustus zullen er nog twee millioen hoofdstedelingen ver trekken en zo zal dus ongeveer de helft van de Parijzenaars met vacantie zijn. Toch wordt Parijs dan niet zo leeg als men wel denken zou. Want honderd duizenden buitenlanders komen de stad aan de Seine weer bevolken. J|ET aantal Nederlanders, dat dit jaar met vacantie naar Frankrijk gaat, is bijzonder groot. Wij zijn pas per auto van Amsterdam naar Parijs gereden en zijn langs de weg honderden trekkers, lifters, fietsers en tientallen auto's met het bordje NL gepasseerd. Wie met een auto naar Frankrijk gaat, weet meestal wel van te voren waar hij heen wil. Het is misschien echter goed eerst een paar woorden over de trekkers te schrijven. Steeds meer jonge mensen gaan lif* ten en er komen de laatste tijd zo veei naar Frankrijk, dat de kans om mee genomen te worden daalt. Daarom is het aanbevelenswaardig ervoor te zor gen, dat men altijd geld bij zich heeft om iri geval van nood met de trein naar huis te kunnen gaan. Ook de Franse politie, voor wie het verschil tussen een zwerver (in de betekenis van vagebond) en een liffer vaak moeilijk te constateren valt, raadt aan dit geld voor de terugweg mee te nemen. Er zijn in Frankrijk overal jeugd herbergen, die vaak op de prachtigste plekken liggen. Men doet er goed aan zich eerst een lijst te verschaffen, waarop al deze jeugdherbergen voor komen. Om zo maar bij de boeren te gaan slapen is heus niet altijd eenvou dig. Kamperen yORIG jaar bedroeg het aantal kam peerders, dat ergens in Frankrijk een tent had opgeslagen, liefst twee millioen. En dit jaar zullen het er waarschijnlijk meer zijn. Frankrijk is namelijk een ideaal land voor kam peerders. Er heerst nog een grote vril- heid en bijvoorbeeld aan de Franse Rivièra heeft men op de prachtigsste plaa'en ruime kampeerterreinen inge richt, waar men voor weinig geld een heerlijke vacantie kan doorbrengen. L)e Nederlander Jan van Hems- bergen traint zich te Folkestone voor de Internationale Kanaal-race welke- voor de volgende maand uitgeschreven is door de Daily Mail. XII. AAN EEN STAMTAFELTJE in een gezellig cafétje worden naast de po litiek vele andere wondere dingen be sproken. Zo was ik onlangs getuige van een gesprek, dat werkelijk serieus be doeld was en tot onderwerp had het vrije huwelijk. U kunt zich voorstellen, dat de stamgasten in hun waardering van het vrije huwelijk nogal verdeeld waren. U kunt zich ook voorstellen.dat vele argumenteringen kant noch wal raakten. Toch werden er een paar op merkingen gemaakt, die het overden ken wel waard zijn. Het ging speciaal over de houding van de Staat. Vrij algemeen was men van oordeel, dat de Staat het vrije huwelijk niet erkende. Een der stamgasten trachtte echter door middel van een voorbeeld duidelijk te maken, dat de Staat in sommige gevallen wel degelijk reke ning hield met het bestaan van een vrij huwelijk. Hij vertelde van een man en een vrouw, die zonder middelen van bestaan waren en door Sociale Zaken werden gesteund. Volgens de boeken van de Burgerlijke Stand waren zij on gehuwd. Beiden stonden echter op het zelfde adres ingeschreven. Alvorens steun te ontvangen hadden zij uitge breide vragenlijsten moeten invullen. Een der vragen luidde: Leeft u in ge zinsverband? Deze vraag hadden zij met „Neen" beantwoord. Zij waren im mers niet getrouwd en de overheid er kent het vrije huwelijk niet. Bovendior bracht deze ontkennende beantwoor ding meer steun op, dan een bevesti gend antwoord zou hebben gedaan. Ten gevolge van deze laatste omstandigheid zijn er moeilijkheden gekomen. De rechter kwam er aan te pas en deze oordeelde, dat de bewuste vraag onjuist werd ingevuld. Een boete werd opge legd. Als het om de duiten gaat, zo be sloot de verteller, dan houdt de Staat heus wel rekening met het bestaan van een vrij huwelijk. Met deze conclusie was een der an dere aanwezigen het beslist niet eens. Hem was namelijk van nabij een geval bekend, dat een man en een vrouw sa menwoonden, elk hun inkomsten had den en nu minder belasting betaalden, dan wanneer zij officieel een huwelijk hadden gesloten. Daar moest ik meer van weten. Zie daar de feiten. Hij was ruim tien jaar getrouwd ge weest en weduwnaar geworden. Als procuratiehouder in een handelsonder neming verdiende hij jaarlijks zeven mille. Zij was zes jaar getrouwd ge weest en toen gescheiden. Als secreta resse verdiende zij f 5000 per jaar. Het was niest bij de eerste kennismaking ge bleven. Maar al werd dan besloten lief en leed samen te deften, tevens werd over eengekomen, dat zij nog enige jaren sa men zouden blijven werken. Ze konden dan samen een aardig spaarduitje verga ren en daar later veel plezier van heb ben. Toen aan het rekenen. Op het aangiftebiljet voor de Inkom stenbelasting is een speciale rubriek beschikbaar gesteld om gegevens te ver strekken omtrent de burgerlijke staat. Daar komt o.a. ook de volgende vraag voor: Heeft in dit geval het echtelijk huishouden tenminste vijf jaren achter een geduurd? Indien u deze vraag be vestigend kunt beantwoorden betekent dit, dat uw belasting naar tariefgroep II (gehuwd) wordt berekend in plaats van naar tariefgroep I (ongehuwd) En het verschil tussen deze beide groepen is zeer belangrijk. Zowel de procuratie houder als de secretaresse kunnen de bewuste vraag met „ja" beantwoorden en dientengevolge wordt de door hen verschuldigde belasting als volgt bere kend: Ink. 7.000,— Bel. 1.128,— Ink. 5.000,— Bel. 623,— Totaal 1.751,— Het is u natuurlijk bekend, dat de gehuwde vrouw niet zelve belasting plichtig is en dat alle aangelegenheden die in verband staan met het verwer ven van inkomen door haar, geacht worden haar man te betreffen. Zouden procuratiehouder en secretaresse dus een huwelijk sluiten, dan werd voortaan de procuratiehouder in de belasting be trokken voor het totale inkomen van 12.000,Hij zou daarvan moeten be talen 2.813,Een verschil dus van bijna 1.100, De uitkomst van het rekensommetje is oorzaak geweest van een vrij huwe lijk. De Staat is hier dus wel degelijk consequent in het niet erkennen van het vrije huwelijk. Deze consequentie gaat mij toch te ver. Het is naar mijn mening niet juist, dat de in een vrij huwelijk samenwonenden triomfantelijk tegen de officieel gehuwden zeggen: SIJMEN BETAEL. Wil men ergens gaan kamperen, waar geen kampeerterreinen zijn, dan moet men toestemming vragen aan het gemeentehuis van de dichtstbij zijnde gemeente. Deze toestemming wordt bijna altijd gegeven. Wel is het goed voor een zo mogelijk in het Frans gesteld identiteitspapier te zor gen. In Parijs zelf kan men niet kampe ren. Wel is er een groot tentenkamp met vaste tenten, waar men bijzonder goedkoop kan leven. Wil men zijn eigen tent meenemen, dan vindt men in de omgeving van Parijs verschillen de terreinen. De Franse Rivièra, Bretagne, de Bas- kische kust en Normandië zijn de duurste vacantieoorden van Frankrijk. Er zijn echter andere, veel minder bezochte, maar toch bijzonder mooie streken, waar de prijzen veel en veel lager zijn. Wij denken aan Aubergne, aan het Zuid-Westen, aan de Jura en aan de Dordogne. Daar kan men voor een gulden of zeven per dag nog een prettige en vooral rustige vacantie doorbrengen. De hotelprijzen in Parijs beginnen bij 400 francs. In hef Quartier Latin en in Montparnasse heeft men daar voor een eenvoudige kamer. Er zijn buitenlanders die menen, dat men on der de 800 francs geen behoorlijke ka mer kan krijgen. Wie Parijs kent, weet dat dat niet juist is. Voor een eenvoudige maaltijd (voorgerecht, biefstuk met frites, nagerecht plus een kwart liter wijn) heeft men niet meer dan ongeveer 500 francs te betalen. Ten slotte nog een laatste raadgeving. Wanneer men in Augustus naar Parijs gaat, houdt er dan rekening mee. dat het er meestal aanmerkelijk warmer 's dan in Nederland. (Van onze weerkundige medewerker) Juli zal vandaag blijkbaar afscheid nemen met een zomerse dag, ook hier in Noord-Holland. Het is namelijk te vewachten, dat er vrijwel in het gehele land een zomerse dag genoteerd zal worden met temperaturen van boven 25 gr. Celcius. In onze zuidelijke pro vincies, evenals in het Oosten, kan het kwik tot dicht bij de 30 graden stij gen! Wij kunnen vandaag van de Wad deneilanden tot Zuid-Limburg dus warm tot zeer warm zomerweer ver wachten. Wel wijzen de verdere voor uitzichten er op, dat dit zeer warme weer niet langer dan een dag zal aan houden, al zullen de temperaturen mor gen mogelijk ook nog vrij aangenaam zijn. Boven Engeland nadert een on weersfront, dat volgens het KNMI nog vandaag ook ons land zal bereiken en hier en daar onweersbuien zal veroor zaken. Daarna zal koelere lucht van boven de Oceaan afkomstig ons land bereiken, zodat dit zomerweer nog een zeer onstabiel karakter zal hebben. Ook hier in Nederland, van Den Hel der tot Schiphol, achten wij vandaag een temperatuur van boven 25 gr. Cel cius mogelijk, hetgeen voor onze om geving de eerste officiële zomerse dag zou betekenen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5