West-Duitsland staakt invoer van Nederlandse groenten Moskou wil Pact van Vijf Deel der Ambonezen gisteren overgebracht naar een ander kamp Zondervan tot 20 jaar veroordeeld VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Een volkomen eenzijdige maairegel Onze groenten Europa heeft groot kolentekort K L M. krijgt revisie van de Thunderjets der Atlantische Pact-landen KoAi ïdéAtefc Gerechtigheid Dinsdag 7 Aug. 1951 /6e Jaargang No. 11174 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ongenoegen en teleurstelling in Den Haag Hedenmorgen begonnen nieuwe besprekingen Opleiding lichting '50-II wordt afgesloten Half Augustus optreden in groot verband COMMUNISTISCHE ACTIE IN INDONESIË Nu tienmaal zo hoog als verleden jaar De relletjes te Middelburg Onlusten hoogtepunt in reeks moeilijkheden Regering neemt de zaak hoog op Speelclub contra Staat Weerbericht Voormalige W.A commandant ergerlijk mishandeld Geen wijziging in de strafmaat NIEUW OFFENSIEF DER VIET-MINH OP KOMST? Arbeidersmeisje eride titel en fortuin BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN; Advertenties. 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per Kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Naar het ANP van het ministerie van Landbouw, Visser« en Voedselvoorzie ning verneemt, heeft de Westduitse regering met ingang van heden de invoer van groenten uit Nederland geheel stopgezet. Heden beginnen besprekingen tus sen Nederlandse en Westduitse autoriteiten te Bonn, ten einde te trachten de huidige impasse in de Nederlandse groentenexport te overwinnen. Over de duur der stopzetting kan nog niets worden medegedeeld. Belgie zal voorts, naar het ANP verder verneemt, van morgen af de invoer van tomaten uit Nederland •taken, zulks op grond van het tussen beide landen bestaande landbouwprotocol. Er wordt gevreesd voor een ernstige val in de prijzen. In leidende kringen van de Neder landse tuinbouw heeft men njet ver bazing en ongenoegen kennis genomen van de stopzetting van de export van groenten naar Duitsland. Er was im mers geregeld overleg tussen Den Haag en Bonn; toen bekeild werd, dat de Nederlandse invoer het aan Duitse zijde beschikbare bedrag overschreed, is er intensief beraadslaagd, met het gevolg, dat Maandagmorgen de uitvoer door Nederland werd beperkt. Zonder nader bericht en zonder ver dere toelichting heeft thans de regering te Bonn de grens voor Nederlandse groenten gesloten. Dit is in Den Haag met ongenoegen en teleurstelling ont vangen, omdat mocht worden aangeno- MET VERBAZING en ergenis heeft Nederland er kennis van moeten ne men, hoe West-Duitsland plotseling op botté wijze de invoer van Nederlandse groenten heeft verboden. De verbazing en de ergenis zijn aan Nederlandse zij de des te groter, wijl met de regering van Bonn regelmatig overleg werd ge pleegd over de wederzijdse im- en ex porten. Dit overleg wordt abrupt on derbroken door een Duits invoer-ver- bod. Zeer elegant is dat niet te noemen, zelfs niet normaal hoffelijk. Het was bekend dat Nederland reeds meer groenten heeft geleverd dan het kwantum waarvoor de Westduitse rege ring gelden had gevoteerd. Daarom wa- ten er reeds gistermorgen van Neder landse zijde beperkende bepalingen 'n werking gesteld, waarbij erop ver trouwd werd. dat voor de op 8 en 9 Augustus vastgestelde besprekingen een voor beide partijen aanvaardbare nieu we regeling zou worden gemaakt. Tot teleurstelling van allen, die een goede economische samenwerking tussen Ne derland en West-Duitsland voorstaan heeft de regering van Bonn er de voor keur aan gegeven eenzijdig het stopzet ten van de groenten-import te decrete ren. Het tre,ft alweer onaangenaam, dat de vraag naar Nederlandse goede ren in Duitsland groot bleef, zo dat er van concurrentie met de Duitse pro ducten geen sprake was. Houdt men voorts in het oog, dat 1e laatste tijd de Duitse export naar Ne derland groter is dan de import van Nederlandse goederen en dat ook geen financiële noodzaak de Duitsers ge dwongen kan hebben, dan moet de hot te handelwijze thans dubbel pijnlijk treffen. Dat de Belgische regering van morgen af geen Nederlandse tomaten meer toelaat, maakt de directe vooruit zichten voor onze tuinbouw dubbel somber. Oefening „Mars De opleiaig van de dienstplichtigen van de lichting 1950-11. die in het na jaar van 1950 als recruten in werkelij ke dienst zijn gekomen, ls thans zover gevorderd, dat zij geoefend kunnen worden in groot verband. Uit de onder delen, waarbij z« werden ingedeeld, is samengesteld de 31e regimentsgevec s- groep. Deze gevechtsgroep zal van Maan dag 13 Augustus t.e.m. Woensdag 22 Augustus a.s. oefeningen houden, groep zal onder wisselende omstandig heden oefenen tegen andere onderde en, onder meer de bataljons, welke tha voor herhalingsoefeningen in de e- gerplaats bij Oirschot verblijven. Na de oefening zal de 31e regimen gevechtsgroep op Donderdag 23 Augus tus te Meppel defileren. Het te Surabaja verschijnende blad „Javapost" maak melding van commu nistische pogingen tot omverwerping van de Indonesische regering om ver volgens een Sowjetrcgering in te stel len. Recente arrestaties in het Banju- wangische hebben uitgewezen, dat zij een deel van een beweging uitmaken, die onder rechtstreekse leiding staa van een buitenlandse mogendheid. Vei schillende Chinezen op Oost-Java zijn op grond van een voorlopig onderzoe gearresteerd. De Economische commissie voor Eu ropa van de Verenigde Naties schat, dat het Europese kolentekort in de laatste drie maanden van dit jaar de sedert de oorlog ongekende omvang van 11 y, millioen ton zal bereiken. Europa zal in deze periode waarschijnlijk 9 mil lioen ton steenkool en 2i/2 millioen ton cokes tekort komen. Dit tekort is on geveer tien maal zo groot als dat in de overeenkomstige periode van 1950. men, dat Duitsland deze kwestie niet zelf zou bedisselen, maar in gezamen lijk overleg met Nederland zou -plos- sen. Men was er dan ook van overtuigd, dat tijdens de besprekingen op 8 en 9 Augustus een behoorlijke oplossing zou worden bereikt en dat Nederland in elk geval de export tot op dat moment in beperkte mate zou kunnen voortzet ten. De Nederlandse tuinbouw gist naar het motief, dat de Westduitse regering kan hebben gehad. Van marktverstoring kan geen sprake zijn geweest. In Duits land bestond grote vraag, waardoor de Nederlandse producten tegen hoge prij zen werden verkocht. Financiering van de Nederlandse im port zou geen moeilijkheden hebben veroorzaakt, omdat de Duitse export naar ons land groter is dan de invoer van Nederlandse producten. Wat betreft de relaties met België gezien de vrees voor instorting van de tomatenprijs zijn er reeds onderhan delingen met verschillende fabrieken begonnen. De overvloed van tomaten op de Nederlandse markt zou zoveel mogelijk moeten worden opgevangen door deze vruchten te verwerken tot puree en sap. De Sowjetrussische regering heeft Maandag een beroep geddan op presi dent Truman om medewerking tot „het sluiten van een vijfmogendhedenver- drag ter versterking van de vrede". Het voorstel van het Kremlin werd gedaan in de vorm van een boodschap van Sjvernik, president van het presi dium der opperste Sowjet, aan presi dent Truman. Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is men van mening dat Sjverniks schrijven het Russische antwoord is op de resolutie, die begin Juli door het Amerikaansche congres is goedgekeurd. In verscheidene diplomatieke kringen schouwt men de Russische resolutie als niets anders dan een propaganda-stunt, die ten doel heeft de bewapening der Westelijke landen te vertragen en com munistisch China de gelegenheid te geven de arena van de wereldpolitiek te betreden. In de resolutie wordt uitvoerig ge wezen op de vredespolitiek, die de Sow- jetunie steeds heeft gevolgd en op vele Amerikaanse maatregelen van discri minerend karakter jegens de Sowjet- unie. MAAR wij vernemen heeft het technisch bedrijf der K.L.M. op Schiphol de eervolle opdracht ontvangen om de revisie van de straalmotoren te ver zorgen van de „Thunderjet", één-motorige straaljager van Amerikaans fabrikaat, die bjj de luchtmachten van de bjj het Atlantisch pact aangesloten landen in dienst wordt genomen. Dè K.L.M. zal zeer binnenkort beginnen met deze werkzaamheden, die voorlopig nog een beperkte omvang zullen hebben. Het ligt in de bedoeling om uiteindelijk de revisie van de „Thunderjet" straalmo toren van de meeste bij het Atlantisch Pact aangesloten Westeuropese landen op Schiphol te doen geschieden. Te di»n einde wordt door de luchtvaartmaat schappij, in overleg met de Nederlandse Luchtmacht, op het Amsterdamse vliegveld een speciale werkplaats ingericht. De opdracht is verleend door de Nederlandse regering. Het aantal straalmotoren, dat de KLM ter revisie zal krijgen, is niet bekend. Het zal echter te groter worden, naarmate de West europese landen de beschikking krijgen over meer Thunderjets. De verrekening zal waarschijnlijk geschieden in „harde" munteenheden. Het blijkt thans, dat zich de laatste dagen bij herhaling moeilijkheden hebben voorgedaan met een deel van de bewoners van een kamp voor Ambonezen nabij Middelburg. Deze bereikten, zoals wij reeds hebben bericht, Zondagavond hun hoogtepunt, toen een honderdtal van deze mensen na een vechtpartij met een Middelburger de politie het stadhuis binnendreef. Al deze moeilijkheden zijn voor de regering aanleiding geweest, om de helft van de kampbevolking met autobussen naar elders in het land gelegen kampementen over te brengen. Hier onder bevonden zich de vijftien raddraaiers, die aan de onlusten in de Zeeuwse hoofdstad in niet geringe mate schuldig zijn. De regering is tot deze maatregel overgegaan, omdat zij deze relletjes zeer hoog opneemt. Burgeméester Bol- kestein heeft in de nacht van Zondag op Maandag over de onlusten contact gehad met de minister van Binnenland se Zaken, de secretaris-generaal, de ge nerale staf, de bevelhebber van het derde militaire gewest, generaal Sitsen en de officier van justitie. Zij allen keurden de genomen maatregelen goed. De burgemeester van Middelburg heeft nog medegedeeld, dat de politie niet kon optreden, omdat er nog geen versterkingen waren aangekomen. Zon der deze zou er een bloedbad zijn ont staan. De versterkingen kwamen in de loop van de nacht en omsingelden het kamp, dat echter niet werd bezet. De omsingeling werd opgeheven, toen het transport van de Ambonezen naar de andere kampen in het land begon. In d stad zelf blijft men echter scherp optreden, teneinde nieuwe relletjes on middellijk de kop te kunnen indruk ken. De Middelburgse ingezetene, op wie de Ambonezen het hadden gemunt, heeft op verzoek van de politie de stad verlaten. De bestuursleden van de speelclub „Aristo" zullen een kort geding begin nen tegen de Staat der Nederlanden in verband met het sluiten van het casino te Scheveningen, de arrestatie van de bestuurs- en werkende leden en het in beslag nemen van de eigendommen der vereniging. De president van de Haagse rechtbank heeft de behandeling van het kort geding vastgesteld op 20 Augustus. Veranderlijke bewolking met voornamelijk in de voormiddag plaatselijk enkele buien. Zwak e tot matige Zuidelijke tot Zu westelijke wind. Vrij warm. WOENSDAG: Zon op 5.11, onder 20.20. Maan op 11.37, onder 21.3U. DE NEDERLANDSE DRUMBAND IN ACTIE TIJDENS DE JAMBOREE De Bijzondere Raad van Cassatie heeft A. J. Zondervan, commandant van de voormalige W.A. gistermiddag veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar met aftrek. De procureur fiscaal, mr. baron Van Tuyll van Se- rooskerken, had 's morgens, mede in verband met de zeer ernstige mishan delingen, die Zondervan tijdens zijn de tentie had ondergaan, vijftien jaar ge vangenisstraf geëist. In Januari 1949 wa» de ex-WA-commandant door het Amsterdamse Bijzondere Hof eveneens tot twintig jaar veroordeeld. Zowel de procureur-fiscaal, die de doodstraf had geëist, als de verdachte waren teg»u dit vonnis in beroep gegaan. De raadsman van Zondervan, mr. Th. Muller Massis uit Amsterdam, bepleit te een lichtere straf op grond van de feiten, dat zijn cliënt tot inkeer is ge komen en na de bevrijding stelselmatig geraffineerde folteringen heeft onder gaan. De bijzonderheden over deze mis handelingen, die door een speciaal daartoe ingesteld onderzoek aan het licht zijn gekomen en zijn samen gevoegd in een „huiveringwekkend dossier", noemde mr. Muller Massis veel erger dan veel wat van Duitse zijde tijdens de bezetting is misdaan. In het arrest van de Bijzondere Raad wordt gezegd, dat een zwaardere straf gerechtvaardigd zou zijn wegens het verderfelijk optreden van de verdachte ZATERDAGAVOND hebben vier com munistische bibliotheken te Parijs soort brandstof, die benzine overbodig maken. Naar verluidt kan de brandstof worden vervaardigd uit afvalstoffen van de chemische industrie. Uiteraard bestond er voor de proeven veel be langstelling van diplomaten en indus triëlen uit verschillende landen. Nog een goed handelsartikel is tegenwoor dig opium. In New York heeft men Waxey Gordon, één der beruchte proeven gedaan met een nieuwe zware schade opgelopen, doordat een onbekende man, die zich in een zwarte |n|Hn||ffl|ni||||Mitl!UnifinnilillltlllllillllllllHltlillillltlHUHIIIUUIilllllimilllHtHntRHII««lflll auto uit de voeten maakte, enkele plasticbommen had geworpen. Ook jujs^ tegenhouden, toen hij zich voor een nieuwtje, dat boekenwurmen ver- expresstrein Genua-Milaan zou heugd zal stemmen. In Berlijn kocht werpen een man bij een boekhandelaar voor enkele Marken een oude bijbel. „Ik eeef hem zo goedkoop" zei de hande- AP EEN ZWITSERS vliegveld zijn dranksmokkelaars uit de „droogleg laar „omdat de een of andere idioot U -e— ----- einesneriode" gearresteerd. Waxey had erin' heeft zitten schrijven". Bij nader onderzoek bleek de bijbel aan Maar ten Luther te hebben toebehoord. O Driehonderd Britse jongeren beleefden daarentegen een grote teleurstelling, toen ze aangekomen op het wereld- ieugdfestival te Berlijn, tot de ontdek king kwamen, dat de bijeenkomst on der auspiciën van de communisten plaats vond. De Britten eisten verwij dering van de Russische emblemen uit hun verblijven. Ze wilden een versie ring van Engelse en Duitse vlaggen. Nog meer protesten: Een Milanese fruitverkoper, Annibale Bussecchi, was zo verbolgen over het feit, dat Gino Bartali de Tour de France niet had gewonnen, dat hij een eind aan zijn leven wilde maken. Men kon hem nog oO (B)on(n)kruid vergaat niet gingsperiode" gearresteerd. Waxey had in het nu „natte" Amerika een handel tje in narcotica. O Tabak kan anders ook schadelijk zijn. Een accountant in Florence, Gastone Testa, heeft een eis tot schadevergoeding ingediend tegen de Italiaanse minister van financiën, de tevens president van het tabaksmo nopolie is. Festa had een sigaret ge rookt, waarin een vogelveertje zat. Hierdoor werd hij ziek en miste een belangrijke zakentransactie. Aan het strand van Florida wordt door enkele moedige dames een nieuwe rook-stiil gedemonstreerd. Inplaats van de toch wel charmante sigaret rookt men nu uit een soort Turkse waterpijp. Of de Amerikaanse mannen nu aan de lip stick, rouge en nagellak zullen gaan weet Theodoor niet. en diens WA-mannen. Hiertoe werd echter niet overgegaan, daar Zonder van reeds op jeugdige leeftijd tot de NSB is toegetreden en vanwege de per soonlijke belangeloosheid van zijn op treden. Mishandelingen kunnen bij het bepalen van de straf niet gelden als strafverlichtende omstandigheden. De veroordeelde kan zich echter op deze gronden tot de Kroon wenden met een verzoek om gratie over een deel van de resterende gevangenisstraf. Naar wjj gistermiddag van de raads man, mr. Th. Muller Massis vernamen, zal onmiddellijk een gratieverzoek wor den ingediend. Volgens de leider van de „vriend schapsdelegatie" der Vietminh naar China, aldus radio-Peking, bereiden de strijdkrachten der Vietminh een alge meen tegenoffensief in Indochina voor. J?EN millioen gulden, een adel lijke titel, een paleis, acht huizen in de Spaanse hoofdstad, een paleis en zeven huizen in Sevilla, twee boerderijen in Jerez, een villa in San Sebastiaan en een buitenverblijf in de Ri- vièra kreeg een meisje uit de ar beiderswijk van Valencia dezer dagen in de schoot geworpen als erfenis, aldus meldt de „Daily Telegraph". Het kind wist niet beter, of zij heette Carmen Trigo en was de dochter van een eer zame arbeider. José Trigo en zijn vrouw wisten, dat het meisje Maria Rosario Isabella Clara Ro- mero Alvarez de Heredria heette, maar zij hielden hun geheim angstvallig voor zich, omdat zij vreesden het kind, waaraan zij zich gehecht hadden te moeten afstaan. In de woelige dagen van 1934 hadden zij het meisje, dat in een ziekenhuis in Bilbao was on dergebracht onder hun hoede ge nomen, omdat haar moeder, mar kiezin de Escalona del Volle, ge wezen kamerdame van koningin Victoria gevaar liep. Na de bur geroorlog verhuisde het gezin Trigo van de ene plaats naar de andere, bang, dat de markiezin haar kind zou komen opeisen. De Trigo's wisten niet, dat de mar kiezin gestorven Ibas en haar hele vermogen aan haar kind had na gelaten. Verwanten hebben nu echter na jaren speuren de erf gename kunnen achterhalen. J-JET PROCES tegen de W A.-leider Zondervan (die gisteren veroordeeld werd tot twintig jaar gevangenisstraf), heeft opnieuw de zwakte van de bij» zondere rechtspleging aan het licht doen treden. Is er iemand, die er aan twijfelt dat Zondervan ter dood ge bracht zou zijn, indien hij in 1945 tege lijk met Blokzijl had terechtgestaan? En zou Blokzijl, indien zijn vonnis niet in 1946, maar in Augustus 1951 ware uitgesproken, ter dood zijn veroordeeld? Het is eenvoudig ondenkbaar. Maar als men ons de vraag stelt, wie groter schade aan zijn volk en aan de staat toebracht, Blokzijl of Zondervan, dan zouden wij, ook na lange overweging, daarop geen beslist antwoord durven geven. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft bij zijn oordeel over Zondervan, overwogen, dat hij al jong tot de N.S.B. toetrad, en dat zijn optreden vrij was van baatzucht. Van Blokzijl zou in deze dagen zijn gezegd, dat hij twintig jaar in Duitsland had gewoond, en dat zijn optreden vrij was van baatzucht. En zo wel het een als het ander zou van in vloed zijn geweest op het eindoordeel. Dat zulke overwegingen in 1945 en 1946 niet eens meetelden en dat zij in 1950 en 1951 beslissend zijn voor het leven van een mens, dat is (wij kunnen het met de oeste wil ter wereld niet anders zien) een gevolg van het feit, dat de bijzondere rechtspleging gestaan heeft onder de invloed van het „Gesun- de Volksempfinden", de dusgenaamde volkswil, die wij te voren hebben -eren verachten als een barbaars wapen uit Hitiers verschrikkelijk arsenaal. Dat de Bijzondere Raad van Cassatie, aan het slot van zijn veroordelende uitspraak over Zondervan, de veroordeelde zeer duidelijk de goede raad geeft, zich tot de Kroon te wenden om gratie, va - wege de in kampen en gevangenissen ondergane (en bewezen geachte) af schuwelijke folteringen, is de zeer som bere finishing-touch, die aan deze wel uiterst beschamende tekening gegeven wordt. Dit alles moet ons nopen tot de uiterste bescheidenheid van oordeel. Er is tijdens de bezetting onrecht gepleegd, maar er is na de bezetting, toen vrede en vrijheid waren weergekeerd, maar weinig minder onrecht gepleegd. Mis handeling en moord staan op het debet van S.D.-lieden en na-oorlogse kamp bewakers beide. Diefstal, heling, vals heid in geschrifte, misbruik van macht en de geraffineerdste zelfverrijking wij Hebben ze veroordeeld in de „hel den" van het Nazidom, wij moeten ze ook veroordelen in de „helden" van de illegaliteit. Daarmee is niets gezegd over de on baatzuchtige, eerlijk overtuigde Natio- naal-Socialisten, die zich tegen het eigen volk keerden, toen zij verdwaasd dachten het te dienen. En daarmee is evenmin iets gezegd van de bonafide illegalen, die met wrevel in het dappere hart moeten aanzien hoe profiteurs en schreeuwers zich nog altijd ongestraft koesteren in gemakkelijk verworven eer en rijkdom, tot schade van de goede naam der wére illegaliteit. CR is onherstelbaar onrecht gebeurd. Aan beide zijden. Duizenden hebben onschuldig gevangen gezeten. Dat is tragisch, doch men zal moeten leren daarin te berusten. Maar het onrecht, dat hèrstelbaar is, dat moet dan ook hersteld worden. Juridisch; en in de dagelijkse samenleving van burger tot burger. Wij geloven, dat de kracht van ons volk gediend is geworden met de barmhartigheidspolitiek, die de laatste jaren is gevolgd. Doch wij vragen ons af, of het niet aanbevelenswaardig zou zijn, als met name de vonnissen over de politieke delinquenten, die in 1945 en 1946 werden veroordeeld en zij wer den dat soms, terwijl zij nauwelijks hersteld waren van de mishandelingen in de Kampen alsnog voor een nieu we, algemene revisie in aanmerking kwamen. Wij hebben het Bijzondere Recht gehad. Thans moet er plaats zijn voor Bijzondere Gerechtigheid. De ge rechtigheid, die, in de bescheidenheid, humanisme en Christendom van de so ciale mens eigen, gedragen wordt door wederzijds begrip en door die ware nationale gezindheid, die geen plaats maakt voor zelfverheffing of Farizeïs me noch aan de ene, noch aan de an dere zijde.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1