Adenauer binnenkort naar Truman Brits voorstel verworpen - Communistische jongeren contra Westberlijnse politie Ontwerp Japanse vredesverdrag bleef in wezen hetzelfde Krachtiger houding t.o geallieerden Samenvoeging van gemeenten De staking bij de Lago verloopt leder jaar moet een millioen mensen ons werelddeel verlaten Donderdag 16'A'ue. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 76e Jaargane No. J 1182 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna TOENEMENDE POLITIEKE SPANNING IN BONN Weerbericht Reg ermg moet haar positie versterken POLEN EIST UITLEVERING VAN MUITERS Vele licht gewonden De Jamboree-gangers keerden huiswaarts Vijf millioen daklozen in Korea moeten geholpen KoAi B-eötek Eatemi schendt afspraak tot geheimhouding Perzisch tegenvoorstel Overeenstemming over demarcatie-commissie Overlevenden van Bess in Esbjerg aangekomen Sterke daling wo'prijzen in Nieuw-Zeeland Gehele politie-apparaat in werking gesteld BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 18 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand t 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten kanselier dr. Adenauer aanleiding geweest tot het h V'ii Westd«"se Bonds- vliegen, teneinde de hangende kwesties met president ïrom^ naa' Amerika te maken nadat h(j een bexoek aan Londen zal hebben VehrLht „.rd «W V» Truman 2 Z tum van de reis is nog niet vastgesteld. nEZER DAGEN is verschenen het tweede deel van het rapport der ^Provinciale Commissie ter bestude ring van de gemeentelijke indeling van Noord-Holland". Het eerste deel, dat in 1949 verscheen, bevatte slechts alge mene beschouwingen. Het nu gereed gekomen tweede deel bevat gedetail leerde plannen tot samenvoeging van een aantal gemeenten in de kop van Noord-Holland en in West-Friesland. Voor wat de kop van Noord-Holland betreft wordt voorgesteld het aantal gemeenten in die streek terug te bren gen van acht op zes; in West-Fries land wil de commissie het aantal ge meenten, dat thans 44 bedraagt, terug brengen tot 18. Deze plannen werden op Woensdag 8 Augustus openbaar ge maakt en sindsdien hebben zpwel vóór- als tegenstanders van de samen voeging zich (zij het op zeer voorlo pige wijze) doen horen. Wij stellen ons voor deze aangele genheid, die voor Noordhollands toe komst van groot belang kan zijn, in een aantal artikelen te behandelen. Immers: de thans gepubliceerde plan nen omvatten slechts een deel van de taak, waarvoor de Commissie zich, in gevolge de opdracht van Gedeputeerde Staten van 12 Maart 1941, gesteld ziet. Achtereenvolgens zullen voorstellen worden gedaan nopens alle andere gewesten en mitsdien kan de behan deling van dit eerste gedetailleerde rapport, in tal van opzichten, als maat staf dienen voor het succes, dat de Commissie op haar arbeid al dan niet verwachten mag. Alvorens de arbeid der Commissie en de waarde van haar plannen na der te behandelen moge hier worden duidelijk gemaakt, dat het werk der Commissie slechts adviserend is. De plannen tot samenvoeging dienen thans besproken te worden in de ra den van de betrokken gemeenten, waarbij natuurlijk allerhand stand punt (van vlotte aanvaarding tot botte afwijzing en alle daartussen lig gende nuanceringen) tot uitdrukking kan komen. Deze standpunten zullen ter kennis worden gebracht van Ge deputeerde Staten die dat lijdt voor ons geen twijfel met de vele en velerlei opmerkingen terdege re kening zullen houden. De onderschei dene voorstellen (die tenslotte ieder voor zich het karakter van wetsvoor stel zullen krijgen) zullen dan, ge toetst en bijgewerkt, veranderd, ver minderd of vermeerderd, door Gede puteerde Staten worden vastgesteld op grond van artikel 164 der Gemeente wet. Het aldus vastgestelde voorstel, dat steunt op artikel 3, le lid, van de Grondwet, wordt daarna ingediend bij de minister van binnenlandse zaken, waarbij de mening van de betrokken gemeenteraden tegelijkertijd aan de minister dient te worden voorgelegd. Ingevolge de Gemeentewet dient de ontwerp-regeling met de bijbehorende stukken gedurende dertig dagen op de betrokken gemeentesecretarieën voor ieder ter inzage te worden ge legd. Voorts dienen de gemeenteraden In de gelegenheid te worden gesteld iia een openbare vergadering van Ge deputeerde Staten door gemachtigden hun standpunt toe te lichten. Het zelfde recht hebben afzonderlijke le den der gemeenteraden, hetzij per soonlijk, hetzij door gemachtigden. Een eenvoudige opsomming van deze wettelijke voorschriften is wel voldoende om aan te tonen, dat ei nog heel wat brood gebakken zal worden in Noord-Holland, alvorens de 44 gemeenten van West-Friesland tot 18 zullen zijn gereduceerd. Het is trouwens niet de eerste keer, dat in deze provincie plannen worden be raamd tot samenvoeging van gemeen ten. Aan het huidige rapport gaat een heel stuk geschiedenis vooraf. Daar- °ver in een volgend artikel. Verwachting tot hedenavond. Droog en vrij zonnig weer. Wei nig wind. Warmer. VRIJDAG: Zon op 5.25, onder 20.02. Maan op 20.19, onder 5.31. j^DENAUERS beslissing heeft overi gens in Bonn geen verwondering gewekt, daar vice-kanselier Bluecher, de leider van de liberale vleugel der regering er reeds op had aangedron gen. Gezien de weigering van de ge allieerden om de bezettingskosten te verlagen en de gedwongen kolenexport te verminderen kan de Bondskanselier enige geallieerde steun voor de ver sterking van de positie zijner regering wel gebruiken. Niet alleen de socialisten, ook de liberalen en de Duitse democraten heb ben de eis doen horen, dat de regering een krachtiger houding tegenover de geallieerden zal aannemen. Bluecher heeft dit de kanselier schriftelijk doen weten. Schumacher, de leider der socia listische oppositie, zette gisteren op een persconferentie zijn standpunt in on dubbelzinnige woorden uiteen. Hij kantte zich nogmaals scherp tegen het plan-Schuman, omdat dit in wezen te gen de belangen van Duitsland zou zijn. Het zou het voortbestaan van het te kort aan steenkool in de hand werken. Het enige afdoende antwoord achtte hij socialisering van de gehele Duitse steenkolenindustrie. Hij kondigde dan ook aan, dat hij eerlang een wetsont werp in deze geest zal indienen. Dat houdt een openlijke aanval op het voortbestaan van de Bondsregering in. Het is, zo zei hij, het grofste zelfbedrog, te doen alsof het gezagsorgaan van het plan-Schuman een grotere mate van internationaliteit zou kunnen ontwik kelen dan het gezagsorgaan voor het Ruhrgebied. Bepaald niet vriendelijker was zijn mening aangaande de vervanging van het bezettingsstatuut door een complex van verdragen. Te dezen aanzien merk te de socialistische leider op, dat alle geallieerde beloften, om Duitsland niets af te dwingen, door de practijk worden weerlegd. Men tracht de Duitse mili taire bijdrage te kopen door een ver zachting van het bezettingsre^ime. Doch wij wensen geen vanzelfspreken de dingen als koopprijs te aanvaarden, zo zei hij. Hoewel Adenauer thans bij het hoog ste ressort oor voor de Duitse klachten en wensen wil trachten te vinden, ziet hij nog geen reden voor een wijziging in zijn politiek van vertrouwen in de geallieerde toezeggingen. De oppositie acht dit vertrouwen misplaatst. Men neemt nu aan, dat Adenauer aan Mor- risson en Truman zal vragen, het tegen deel te bewijzen. De Poolse regering heeft de uitleve ring verzocht van de twaalf muiters van de Poolse mijnenveger, aan wie de Zweedse regering politiek asyl heeft verstrekt. Een eerder verzoek van de Poolse regering, om de uitgeweken zeelieden in arrest te houden, totdat Polen een officieel uitleveringsverzoek zou doen, was op grond van de Zweedse bepalin gen van de hand gewezen. Voor de eerste maal gedurende het communistische wereldjeugdfestival zijn ruim 6.000 Oostduitse jongeren onder het roepen van anti-Amerikaanse leu zen de Franse en Amerikaanse sector van Berlijn binnengekomen. Westber lijnse politiemannen voerden charges uit en verspreidden de demonstranten met stralen water. De demonstranten gooiden stenen naar de politie. Vijf Westberlijnse politiemannen werden ge- Strubbelingen in Frankfort De Nederlandse padvinders, die aan de zevende wereldjamboree in Bad Ischl hebben deelgenomen, zijn gister middag na een reis van ongeveer twee- en-twintig uur per extra-trein uit Oos tenrijk in Nederland teruggekeerd. In Frankfort werden de vermoeide reizigers gistermorgen vroeg door Duitse padvinders op soep getracteerd. Toen de trein weer ging vertrekken, bleken drie jongens te zijn verdwenen. Zij waren wat in de stad gaan rond kijken en moesten derhalve de reis met de Rheingoldexpresse voortzetten. Ook zij zijn evenals alle padvinders nog gisteravond thuis aangekomen. Communistische spionnage in West-Duitsland Naar verluidt bevinden zich op het ogenblik ongeveer 20.000 goed geoefen de communistische agenten uit Oost- Duitsland in West-Duitsland. In Oost duitse opleidingsinstituten zijn nog 10.000 spionnen in opleiding, die bin nenkort naar West-Duitsland zullen worden gesmokkeld. wond. Ruim honderd communistische jongeren werden gearresteerd. Vele demonstranten deelden commu nistische propagandabiljetten uit en op verscheidene punten langs de sector grens werden van Oost-Berlijn uit ra ketten afgeschoten, die boven West- Berlijn propagandamateriaal uitstrooi den. Enkele uren later werden nieuwe in cidenten gemeld aan de grens van de Russische en de Franse sector .Franse militaire politie werd naar de plaats van de incidenten gezonden. Er was een gevecht ontstaan tussen honderden Westberlijners en Oostberlijnse volks- politie. De Oostberlijnse politie zou ge tracht hebben een Westberlijner te ont voeren, doch de Westberlijners slaagden er in de man te ontzetten. Verscheidene personen werden licht gewond. Nu de strijd verf la u wt Nu de hevigheid van de strijd in Korea is afgenomen zijn de verbonde nen beter in de gelegenheid de bur gerbevolking te helpen. Zo vertrekken dagelijks uit Poesan veertig spoorweg wagons met duizend ton levensmidde len en medicijnen, die onder de zwaar getroffen Koreaanse burgers worden verdeeld. Het aantal dakloze Koreanei. wordt thans op vijf millioen geschat, van wie twee millioen uit Noord-Korea zijn ge vlucht bij de nadering van de Chinese legers. Onder hen bevinden zich ruim honderdduizend wezen. Leden van de Verenigde Naties hebben sinds Juli van het vorige jaar 168.000 ton levensmid delen naar Korea gezonden, doch men heeft nog te weinig. Een lichtpunt is de verwachting van een overvloedige rijstoogst. Uitdrukkelijke erkenning souvereiniteit IN HET GISTEREN door de V.S. en Groot-Brittannie aan 52 landen gezon den herziene voorstel voor een Japans vredesverdrag houdt de voornaamste verandering in, dat de Japanse souve- reniteit uitdrukkelijk wordt erkend. Het nieuwe ontwerp-verdrag is overi gens in wezen hetzelfde gebleven als het voorgaande. De algemene bepalin gen over Japanse herstelbetalings plichten zijn wel enigszins verzwaard, doch er is geen gehoor gegeven aan de specifieke eisen van Birma en de Phi- lippijnen. Japan ontvangt opdracht om over eenkomstige vredesverdragen te sluiten met de landen, die niet aan de onderte kening te San Francisco hebben deel genomen. doch vroeger deel uitmaakten van de staten, die actief tegen Japan hebben gestreden. Dit heeft betrekking op Laos, Vietnam en Cambodja, welke echter zeer waarschijnlijk tot de vre desconferentie te San Francisco zullen v. orden uitgenodigd. Er is bij het herzien van het ontwerp geen rekening gehouden met de critielc van India en de Sowjetunie. Rusland had zich verzet tegen het niet opleggen van beperkingen aan de Japanse her bewapening. India was het niet eens met het voorbehoud om geallieerde troepen in Japan te mogen stationne ren. Een voorstel van Indonesië om communistisch China ook uit te nodigen voor de conferentie werd eveneens af gewezen. Gisteravond heeft communistisch China het nieuwe voorstel als „funda menteel onaanvaardbaar" verworpen. John Foster Dulles, de Amerikaanse afgevaardigde voor de besprekingen over het vredesverdrag, heeft gisteren verklaard, dat reeds 34 van de 49 uit genodigde landen te kennen hebben ge- Jack Solomons gaf ter ere van Randolph Turpin, die in Amerika zijn titel tegen Sugar Ray Robinson zal verdedigen, een lunch. Dick Turpin kijkt belangstellend toe als zijn broer Randolph een sigaar probeert, die gerookt wordt door Jack Solomons. In de Italiaanse stad Bologna werd een patiënt dermate door zijn tandarts gemarteld, dat hij gillend een pistool trok en op zijn beul vuurde. Het schot miste, maar de wóedende kiespijnlijder kwam niettemin in een cel op het poli tiebureau terecht. Een half uur later kwam de tandarts hem in zijn retraite- oord gezelschap houden: hij was niet in het bezit van het benodigde diploma. Theodoor had voor geen mud apenoot jes met die tandarts willenruilen. g n Pennington Cap, ergens m het Zui den van de wijde V. S, werd bij de in wikifng van de nieuwe gevangenis als eerste klant opgesloten de timmerman - Maness. die aan het bouwen van sombere oord had meegewerkt en uit vreugde over de resultaten van zijn uit vreugd RarrhiïS des nachts onder zijn venster zongen van „Lang zal die leven, in de gloria". Toen de politie hem vroeg waarom hij noeste arbeid te intiem met Baccbus was geworden Ondankbare wereld T£rft Theodoor Cl In Peru zljn ook a' mensen, die hun zesschieter voor een wissewasje uit deholster rUkke^ Al- u -tr, rïalvez uit Lima schoot zijn re Zou het toch nog zomer worden? had geschoten, zei hij verontwaardigd: „Ik was niet jarig!' De rijke koop man Alfred Blomberg, die onlangs in Stockholm stierf, hield ook niet van kabaal. Hij liet zijn ganse fortuin na aan een fonds, dat „alle soorten luid ruchtige sprekers" diende te bestrijden. In zijn testament werd gezegd, dat de mensen gelukkiger zouden zijn en langer zouden leven, indjen de schreeu wers er niet waren. Q Margaret Bills uit Kentucky liet ook een groot kapi taal na, dat echter alleen mocht wor den gegeven aan die leden van de fa- nilie, die nooit dronken of naar nacht- 'lubs gingen. Het gehele bedrag kwam 'us aan haar twee-jarige achterneef 'harles Bills. De schone Italiaanse 'osina Bazzoni werd eveneens f 500.000 ijker, een prijsje van een voetbalpool ■n het grootste bedrag, dat ooit in 'talie door een voetbalpool is uitbe taald. Rosina volgde een geheel eigen poolsysteem, dat nooit kon missen: rij rekende erop. dat het voetbalelftal van de grootste stad steeds het sterkste was. 1 Verwarring te Teheran De besprekingen te Teheran blijken niet zo voorspoedig te gaan. De Britse voorstellen, door Stokes aanvankelijk zorgvuldig geheim gehouden en door Londen gekenschetst als het alleruiterste, waartoe Engeland zou kunnen gaan, zijn door dr Hoessein Fatemi, een medewerker van premier Mossadeq, aan de pers bekend gemaakt en in feite verworpen. Minister Stokes heeft hierover onverholen zijn verbazing doen blijken. Harriman was het m-et de voorstellen volledig eens geweest Fatemi beweerde, dat ze niet overeenkwamen met hetgeen met de Amerikaanse bemiddelaar was afgesproken en er zou alleen maar worden gesproken over de nationalisatie van de olie en niet over de opheffing van de Anglo-Iranian. Company. Voor de exploitatie, raffi nage en afvoer van de olie zou een speciale raad worden gevormd. De fi nanciële kwestie zou worden geregeld op de basis van fifty-fifty. In afwach ting van definitieve overeenkomsten zou voor het oliebedrijf een tussen tijdse regeling worden getroffen. De raffinaderij te Kermansjah aan de grens van Irak zou aan de Perzen worden overgedragen en voor de rest van het bedrijf zou een gemengde be drijfsleiding worden opgezet. Stokes heeft dienaangaande later mededelin gen gedaan, die op hetzelfde neer kwamen. Van Perzische zijde is voorgesteld, de besprekingen te voeren op basis van de volgende drie punten: Perzië ver koopt Engeland zoveel olie als het nodig heeft; de aanspraken van beide partijen zullen moeten worden bespro ken; de Britse staf kan bij de nieuwe nationale maatschappij haar werk zaamheden voortzetten. Practisch zijn dit Perzische tegen voorstellen. De gehele gang van zaken heeft een zekere verwarring veroor zaakt. Fatemi vertelde, dat Stokes het na volgende had voorgesteld: Beide par tijen zouden vriendschappelijk samen werken en een verkooporganisatie vormen voor de afzet van de olie. Deze zou de beschikking krijgen over de tankervloot van de British Tanker geven, dat zij de conferentie zullen bij wonen. Verder zei Dulles, dat de eco nomische positie van Japan zo is, dat het niet in staat is zodanige herstelbe talingen te doen, dat aan de „recht vaardige aanspraken" kan worden vol daan. De meeste landen begonnen hier voor steeds meer begrip te krijgen. Communisten stemmen toe Donderdag hebben de communisten op de bespreking te Kaesong het voor stel van vice-admiraal Joy goedge keurd de kwestie van het vaststellen van een demarcatielijn voor het staken van het vuren aan een commissie over te dragen. Naar verluidt zullen de voornaamste deelnemers aan de besprekingen te Kaesong niet meer bijeenkomen, voor dat de commissie het over een derge lijke lijn is eens geworden. Het zoeken duurt voort De negen overlevenden van 't Noorse stoomschip Bess, dat dit weekend in de Noordzee is vergaan, zijn met de Meerkatze, een boot van de Duitse wa- terpolitie, in de Deense havenstad Esb jerg aangekomen. Vliegtuigen zoeken thans nog naar andere overlevenden. Tot dusverre hebben zij nog slechts een onbemand vlot waargenomen. Men meende lijken te hebben gezien, doch later bleek de onjuistheid van de>ze waarneming. Een van de overlevenden, de Frans man Pierre Clement, vertelde, dat hij zijn verloofde voor zijn ogen had zien verdrinken, terwijl hijzelf op het vlot was. Men had niets kunnen doen om haar te redden. Het lijk van de jonge vrouw is later opgepikt en naar Esb jerg gebracht. Er is Woensdag in Auckland (Nieuw Zeeland) voor het eerst sinds Januari weer een wolveiling gehouden. Deze heeft een aanzienlijke prijsdaling te zien gegeven. Gemiddeld zakten de prij zen in tot minder den de helft van de op de vorige veiling betaalde. Wol, die in Januari 165 pence per pound deed, bracht nu nog slechts 75 pence op. De prijsdaling wordt ten dele toegeschre ven aan het ontbreken van Amerikaan se belangstelling. Ook speelt de onze kerheid over de beslissingen van een te Washington te houden internationale grondstoffenconferentie een rol. De kans bestaat, dat deze een soort inter nationaal toewijzingsstelsel invoert. Gespannen sfeer op Aruba Nog steeds wordt gepoogd, een be vredigende oplossing te bereiken in het conflict bij de Lago op Aruba. De span ning neemt intussen iets toe. De politie heeft tien personen gearresteerd, ter wijl in San Nicolas enig handgemeen tussen burgers en mariniers is ontstaan. Er is echter een zekere stakingsmoeheid op te merken, zich uitend in een toene mend aantal werkwilligen. Tachtig pro cent der stakers werkt weer. De directie van de Lago heeft be loofd, dat een loonsverhoging van zes tien procent, ingaande 1 Juni j.1. zou worden ingevoerd, indien het werk on middellijk werd hervat. Vandaag zou de directie een beslising nemen om trent de uiteindelijke regeling. Aange nomen wordt, dat de staking zal dood lopen. Bij de Curagaose Petroleum Indus triemaatschappij zijn thans eveneens besprekingen begonnen tussen bedrijs leiding en arbeiders over verhoging der lonen. De brandstichtingen in Beek Nadat onlangs de twee boerderijen van de gebroeders J. en een grote schuur van de landbouwer D. nabij UbbergenBeek door brandstichting zijn verwoest, is Dinsdagavond een hooimijt, de gehele voorraad van de veehouder J., in brand gestoken en vernietigd. De politie heeft de indruk, dat men hier te doen heeft met een da der, die volgens een vast plan te werk gaat. Het is zeer goed mogelijk, dat de brandstichter steeds van over de grens komt. Het gehele politie-appa raat is in werking gesteld om deze duistere zaak tot een oplossing te brengen en door de omwonenden zijn speciale bewakingsdiensten ingesteld. De bedrijven der getroffen boeren zijn geheel of voor het grootste gedeelte lamgelegd. De aangerichte schade bedraagt thans ongeveer een half millioen gulden. Het bevolkingsvraagstuk wordt nijpender In de eerstkomende vijf jaar zullen een millioen mensen per jaar het con tinent van Europa moeten verlaten, wil het vraagstuk der Europese over bevolking door emigratie worden op gelost, aldus een gisteren gepubliceerd rapport der Verenigde Naties. Het is verder zeer waarschijnlijk, dat er een aanzienlijke aanvullende financiële steun noodzakelijk is. Meer dan de helft der 600.000 emi granten uit Europa in 1949 bestond uit vluchtelingen, die steun ondervonden uit internationale financiële bron. Australië is voornemens 200.000 im migranten toe te laten, waaronder een groot contingent Nederlanders, voor een periode van minstens vijf jaar, Canada 150.000 per jaar, Israël 200.000 immigranten per jaar voor de eerst komende drie jaar en Argentinië 150.000 per jaar.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1