In San Francisco worden slechts handtekeningen gezet Belemmeringen met Duitsland in handel opgeheven Zullen de besprekingen te Teheran mislukken? De Veiligheidsraad behandelt de blokkade van het Suezkanaal Demarcatiecommissie is haar werk begonnen met VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Geen debat meer over Japans verdrag Vrijdag 17 Aug. 1951 76e Jaargang No. 11183 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna „Niemand kan de regeling verstoren" diZ£ï.K2szsr=.*mT r-- Amerika verwelkomt de Sowjetunie Samenvoeging van gemeenten Onderzoek naar vergaan van de „Caro" WttiillllHlllHHllttlllHlltnilRlinilllltimHWIIIIIIIilfllillltllllllllinillillllllllIHlIttllllHIlUHIliKIIH Prof. Supomo in Nederland „Unie is psychologisch onaanvaardbaar" Uitvoer zal geregeld verloop krijgen Verwerping van Britse voorstellen verwacht Harriman doet beroep op Sjah ongunstige keer in zijn gezondheids- Beroep op Egypte om blokkade te staken Israël niet ontvankelijk, zegt Favvzy Bey ,'TtE ï'5 E S 1. Padvinders vonden het pad naar huis Vertragingen hadden administratieve oorzaak De landbouwproductie dient opgevoerd Nederlandse experts naar financiële New York Soldaat gedood door losse patroon DUITSE GOEDEREN NAAR TSJECHOSLOWAKIJE Via Rotterdam en Hamburg? Duur van besprekingen niet ie schatien KoM. B&ttetc, Weerbericht BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 et. p. mjn. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand t 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten kingen op de conferentie te San Francisco zal uitmak ,e'"w)er,) voor bespre- „ywoning van de conferentie uitsluitend geldt voor VLtekëneTv™*hel ontwerp-verdrag. In zfcn wekelijkse persconferente heeft president Truman gis ter»rd#d^"S,and» *errM8«™,e besluit om aan de conferentie geel te nemen verklaard, dat de regeling voor de ondertekening te San Francisco door niemand zal kunnen worden verstoord. (li) CBN historische beschouwing over het vraagstuk der gemeentelijke inde ling zou feitelijk moeten terug gaan tot de periode van 1795 tot 1814. Vóór 1795 kende men hier geen gemeenten in staatsrechtelijke zin; ir.en kende slechts kerkelijke gemeenten. In de verklaring van 6 Maart 1795 werd ge proclameerd, dat de ingezetenen van alle steden en dorpen het recht wordt toegekend om hun stedelijke en dorps regering te kiezen. In de Staatsrege ling van 1798 wordt van gemeenten gesproken in staatkundige zin; de ge meenten zijn dan administratieve on derdelen van de een en ondeelbare Staat. De aldus bereikte grote vooruitgang (de afschaffing van heerlijke rechten en titels) werd echter op 9 Juli 1806 weer te niet gedaan. Het „Bataafse Gemenebest" erkende opnieuw het recht van de eigenaren van heerlijk heden tot het aanstellen van hoge en lage ambtenaren. De Franse tijd maak te hieraan eerst een eind. Bij keizerlijk decreet van 21 October 1811 werden de Nederlandse gemeen ten voor het eerst met name genoemd. Tot op de dag van vandaag worden deze namen gebruikt. Het jaar 1814 bracht opnieuw een gedeeltelijk herstel van de oude heer lijke rechten, maar toen op de derde November 1848 de vernieuwde Grondwet in werking trad, werd eindelijk het laatste restje van de voogdijschap der heren over verschillende gemeenten vernietigd. Het gemeentelijk leven kon zich vrijer ontwikkelen en daartoe opende Thorbecke's Gemeentewet, van 1851 nieuwe mogelijkheden. Op dat ogenblik was echter reeds de kiem gelegd voor het probleem der te kleine gemeenten. Immers: bij het her stel van de heerlijke rechten in 1814 werden de combinaties, die door de voorafgaande vooruitstrevende beslui ten tot stand waren gekomen, bij Sou- verein Besluit „weder gescheiden en op zichzelven gebragt". Zowel Cremer als Oppenheim betoogt, dat de toe passing dezer bepaling een vermeerde ring van het aantal gemeenten tenge volge had, in het algemeen van de kleine gemeenten voor wat het inwo nertal betreft. Dit probleem is allengs uitgegroeid. Het vraagstuk van de te kleine ge meenten bleef daarbij niet beperkt tot het platteland. Ook de grote stad werd ei bij betrokken. Prof. dr. H. R. ter Veen, de helaas overleden eerste voorzitter van de „Provinciale Commissie", heeft het aldus kort en goed geformuleerd: „Vele plattelandsgemeenten beschik ken over een te gering aantal inwo ners, verschillende steden hebben ge brek aan grond. De ene categorie mist mensen, de andere ruimte." Nadat in 1817, 1820, 1833 en 1846 reeds kleine versmeltingen tot stand waren gekomen heeft Thorbecke in 1851 enige voorstellen gedaan tot sa menvoeging van meer gemeenten. De toen geopperde voorstellen gin gen voor die tijd vrij ver, maar zij werden lang niet alle aan vaard. Voor wat Noord-Holland be treft hadden zij betrekking op de ge meenten Avenhorn, Berkenrode, Ben- nebroek, Callantsoog, Grosthuizen, Haarlemmerliede, Houtrijk en Pola- nen, Katwoude, Kalslagen, Petten. Rietwijkeroord, Schardam, Scharwou- de, Schellingwoude, Spaarndam, Spaarn- woude, Veenhuizen, Wimmenum en Zuid-Schalkwijk. In totaal dus 19 ge meenten. Geen dezer gemeenten lever de (onder de toen vigerende kieswet) 25 kiezers voor de gemeenteraad op. Het waren dan ook wel uiterst kleine gemeenschappen. Berkenrode b.v. had 'n 1850 58 inwoners, Schardam 85. ■Wimmenum en Zuid-Schalkwijk tel den resp. 122 en 183 zielen. Vier ge meenten (Bennebroek, Callantsoog Katwoude en Spaarndam) groeiden zo goed, dat ze in 1853 al 25 kiezers op leverden-, zij vielen dus af voor het samenvoegingsplan. Vijftien gemeen ten bleven over en de Provincie en de Regering, gehoord hebbend de colleges, aangewezen bij artikel 131 dèr Ge meent,ewet, stelden voor deze vijftien in •togen combinaties sa men te brenger.. (Zie verder pag- 3' In de nota aan de Sowjet-Unie wordt verder gezegd, dat Rusland tij dens de voorafgegane besprekingen, welke elf maanden hebben geduurd, dezelfde gelegenheid als de andere betrokken landen heeft gehad om tot de verschillende herzieningen bij te dragen. Wel zal iedere delegatie in San Francisco dè gelegenheid hebben voor „een uiteenzetting en een ver klaring". Voorts werd in de Amerikaanse nota uiting gegeven aan de grote ingeno menheid van de V.S. met de deelne ming van Rusland aan de conferentie Frankrijk zal tezamen met de V.S en Engeland tot de eerste landen be horen, die het ontwerpvredesverdrag met Japan zullen tekenen De Franse regering is bereid om terwille van de eensgezindheid onder de landen van het Atlantisch Pact over 'oeoaalde bezwa ren tegen sommige aspecten van het ontwerp heen te stappen. Het is waarschijnlijk, dat ook gene raal MacArthur door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zal worden uitgenodigd de conferentie te San Francisco bij te wonen, daar hij gedurende vijf en half jaar opperbe velhebber in. Japan is geweest. Gedu rende de afgelopen maanden heeft John Foster Dulles herhaaldelijk be sprekingen met MacArthur gevoerd over het vredesverdrag en hiermede in verband staande onderwerpen. Naar verluidt zal de wnd. inspecteur- generaal van de Scheepvaart, kapitein ter zee (bd) C. Moolenburgh, een on derzoek gelasten naar het vergaan van het jacht „Caro", waarmee oud-minis ter J. A. W. Burger voor de kust van Scheveningen schipbreuk heeft gele den. Ook zal worden onderzocht welke lading het schip aan boord had. Gistermiddag is prof. dr. Raden Supomo in gezelschap van zjjn advi seur, mr S. Zain, uit Indonesië op Schiphol gearriveerd, teneinde hier informele besprekingen te voeren over de omzetting der Unie in een normaal internationaal verdrag. Prof. Supomo verklaarde na zijn aankomst, dat het geenszins in de bedoeling lag van de Indonesische regering de samenwerking met Ne derland op te zeggen. De Unie blijkt aldus prof. Supomo als vorm van samenwerking voor het Indone sische volk echter psychologisch on aanvaardbaar te zijn. Hij zeide het volste vertrouwen te hebben dat men in Nederland niet star zal blijven vast houden aan de formeel-juridische in kleding, waarin de samenwerking der twee landen is vervat. De vormen dienen volgens prof. Supomo te wor den aangepast aan de levende werke lijkheid. die in Indonesië zeer dyna misch is. Nederlandse onderwijzeres door rotsblok verpletterd De 25-jarige onderwijzeres Meinarda J. Luikinga, uit Rotterdam is tijdens vacantie in de Franse Alpen door een rotsblok, dat van de bergen rolde, ge troffen en gedood. Het rotsblok was door een plotseling opgestoken storm losgeraakt. Op de snelweg tussen Arnhem en Nijmegen werd ter hoogte van Elten een personenauto door een tegenligger aangereden en opzij geworpen. De twee inzittende fotojournalisten uit Amsterdam en Haarlem werden licht ge loond, maar voor alles moest eerst een foto gemaakt worden. Meestal kan een fotograaf niet zo snel ter plaatse zijn. Goede resultaten te Bonn De besprekingen van de Nederlandse delegatie te Bonn over de vertraging van het Nederlands-Duitse handelsverkeer, die een zeer nadelige invloed had op de Nederlandse betalingsbalans t.o.v. Duitsland en die daardoor bijdroeg tot een verslechtering van de Nederlandse positie in de EBU, hebben goede resultaten afgeworpen. Verwacht wordt, dat van Duitse zijde de afgifte van invoerver gunningen belangrijk zal worden versneld en dat in de komende weken de con tingenten voor de maanden September en October reeds beschikbaar worden gesteld. De meningsverschillen bij de besprekingen te Teheran zijn zodanig ernstig, dat men in officiële Britse kringen twijfelt aan het slagen ervan. Verwacht wordt, dat de voorstellen van Stokes Zaterdag zullen worden verworpen. Harriman, de Amerikaanse bemiddelaar, heeft gisteren de sjah bezocht, teneinde de matigende invloed van de vorst in te schakelen ter bereiking van een regeling. Ook minister Stokes, de leider van de Britse delegatie, heeft een bezoek aan de Sjah gebracht. Hij heeft voorts aangekondigd, dat hij spoedig naar Londen zal moeten terugkeren wegens andere drukke werkzaamheden. De besprekingen zouden hieronder echter niet mogen lijden, zei hij. Voorts heeft hij gisteravond besprekingen gevoerd met een aantal Perzische senatoren. Ook heeft de premier, Mossadeq, de gehele dag druk geconfereerd. Er is geen enkele bevestiging verkregen van het bericht, dat hij een beroerte zou hebben gehad. Zelfs wees niets op een De Britse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Sir Gladwyn Jebb, heeft giste ren in de Veiligheidsraad mede uit naam van Amerika en Frankrijk een resolutie ingediend waarin op Egypte een beroep wordt gedaan om de blokkade op voor Israël bestemde goederen op te heffen. Jebb motiveerde de resolutie, door te tewen dat de handelingen van Egypte niet gerechtvaardigd worden door de huidige toestand. De wapenstilstand duurt reeds twee en een half jaar, zodat er van oorlogshandelingen niet meer kan worden gesproken. deze kwestie voor de Veiligheidsraad De Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin noemde de kwestie een mani festatie die van invloed was op de ge- hele toestand in het Midden-Oosten, waar diep-gewortelde meningsverschil len jammer genoeg een krachtige rol «melen. Austin zeide te geloven, dat Egypte de spanningen zou kunnen hel* pen verminderen door de beperkingen op te heffen. Het is niet de bedoeling, een blaam te werpen op de Britse regering, ze! Ie Braziliaan Carlos Mumz. Eerder is de resolutie een waarschuwing, om geen acties te ondernemen, die zouden kun nen leiden tot hervatting der vijande- lijkheden De Nederlander Von Balluseck steun de de resolutie Hij zei. dat er op het ogenblik zelfs nog niet het begin was van een Blijvende oplossing voor de moeilijkheden, die het gevolg Te Egyptische vertegenwoordiger „wzi Bey stelde de eis. datIsraël met waren en zijn ontvankelijk zou zijn worden verklaard in actie. Dit land had niet het recht, te brengen. De zitting is verdaagd tot Dinsdag .s. Men verwacht dan definitieve ver klaringen van Israël en Egypte. ongunstige keer in zijn toestand Een groot struikelblok in de gehele zaak schijnt te zijn, dat Perzië slechts bereid is, aan Engeland de olie te le veren, die het zelf nodig heeft. Het zou echter geen olie willen afstaan, die Engeland zelf weer met winst zou kunnen verkopen. Dit gaat rechtdraads in tegen de kern van het Britse voor stel, maar de gehele Perzische delega tie en de oliecommissie stellen zich op dit standpunt. O De drie padvinders, die Woensdag in Frankfort achter bleven, doordat ze niet op tijd weer in de van de Jamboree terugkerende trein zaten, zijn Donder dag in Nederland teruggekeerd. Deftig per auto. Zo deftig deden ze echter niet vanwege de deftigheid, maar om dat ze hun ouders kosten wilden be sparen. Nadat ze de trein hadden gemist zijn ze op het Nederlandse consulaat te Frankfort terecht gekomen. Daar was men bereid hun reiskosten naar Nederland te betalen, mits deze na aankomst terugbetaald werden. Maar dat wilden de jongelui hun ouders niet aandoen. Daarop werd met medewer king van het consulaat, een automobi list gevonden die hen mee terug Wil de nemen naar het vaderland. De thans gemaakte afspraken waar borgen een meer regelmatig verloop van de Nederlandse uitvoer, en dien tengevolge een meer bevredigend verloop van de Nederlands-Duitse be talingsbalansverhouding. Ook op het gebied van de transitohandel zullen, naar mag worden aangenomen, meer normale en voor Nederland zeker vruchtdragende mogelijkheden ont staan Betreffende de bij deze besprekin gen getroffen regelingen t.a v. de Ne derlandse groentenuitvoer naar Duits land is reeds medegedeeld, dat een aanvullend betalingscontingent be schikbaar is gesteld. Ter vermijding van misverstand zij medegedeeld, dat indertijd de invoer niet door Duits land werd stopgezet. Toen reeds een niet onbelangrijk bedrag aan groen- tenleveringen naar Duitsland had plaats gevonden boven de toen gel dende limiet, zagen de Nederlandse autoriteiten zich, in afwachting van de resultaten van het overleg, genood zaakt tijdelijk de uitvoer naar Duits land op te schorten. De belemmering was. naar thans is gebleken, hoofdza kelijk te wijten aan administratief- technische oorzaken in Duitsland. Beroep van de OEES: Ter voorkoming van tekort aan levensmiddelen De OEES heeft op de Europese lan den een beroep gedaan, pogingen in het werk te stellen om hun agrarische productie, In het bijzonder de produc tie van veevoeder, te verhogen. Europa, dat zijn agrarische productie sedert 1939 reeds met 14 pet heeft op gevoerd, zal voor een tekort aan vlees, melk en eieren komen te staan, tenzij de productie van veevoeder wordt ver hoogd zo is verklaard. Verhoging met 10 pet wordt mogelijk geacht. Binnenkort vergadering van internationale organen Binnenkort zullen de minister van financiën, prof mr. P. Lieftinck, de pre sident van de Nederlandse Bank, dr. M. W. Holtrop en de directie-secretaris, prof. mr. A. M. de Jong, naar de Ver enigde Staten van Amerika vertrekken. Minister Lieftinck zal de jaarlijkse algemene vergadering te New York van de „International Bank for Reconstruc- tion and Development" en die van het „International Monetary Fund" in zijn hoedanigheid als „governor" bijwonen. Dr. Holtrop is „alternate governor" van de Internationale Bank, prof. De Jong „alternate governor" van het Monetaire Fund. Tijdens leqeroefening „Hars" Tijdens de oefening „Mars" is een dodelijk ongeluk gebeurd, toen een mi litair in het heetst van de strijd van dichtbij een losse patroon afschoot op de 20-jarige soldaat G. J. Kieboum uit Delden. Deze werd dodelijk getroffen. Van de zijde van de commandant strijdkrachten te velde was een bevel uitgegaan, dat er met losse patronen niet op minder dan 40 meter afstand mocht worden geschoten. In het vuur van het gevecht heeft een van de sol daten zich hieraan niet gehouden met het vermelde noodlottige gevolg. Het ongeluk heeft grote verslagenheid te weeg gebracht. Een Amerikaans gerechfhof heeft in Frankfort een 45-jarige Tsjechoslo- waak, Gustav Davidovic, er van be schuldigd voor een Tsjechoslowaaks concern in West-Duitsland strategische goederen ter waarde van millioenen dollars te hebben gekocht. Hij zou de goederen via Hamburg, Rotterdam en Amsterdam naar Tsje- cho-Slowakije hebben verzonden, na dat Amerikaanse douane aan de Tsje- choslowaakse grens zendingen uit West-Duitsland had teruggestuurd. Heeft de delegatie der Verenigde Na ties dezer dagen voorgesteld, dat een subcommissie van twee leden een van elk der partijen zich voortaan zou bezighouden met de kwestie van de demarcatielijn besloten is thans, Nu het weer schijnt te gaan zome ren, is het voor de dames zaak op hun tellen te passen. In de Amerikaanse stad Atlanta heeft een statistiek uit gewezen, dat daar gedurende een tien daagse hittegolf de gevallen, dat echt genoten hun vrouwen mishandelen, met 700 pet zijn toegenomen. Dat het schone geslacht toch nog steeds het zwakke geslacht blijft, blijkt ook wel uit de volgende geschiedenis. In Camden, in de staat New Jersey, haastte een ambulance zich naar een kruispunt, waar zojuist een verkeers ongeval had plaatsgevonden. De twee chauffeurs, die erbij .waren betrokken, schudden echter ongedeerd de wrak stukken van hun auto's van zich af. Toch was de reddingrit niet tever geefs geweest, want de ambulance keerde naar het ziekenhuis terug met drie flauwgevallen voorbijgangsters. En als fel contrast hiermede dan het verhaal over de ongekende kracht en moed van de Chileense boer Osvaldo Riquelme uit La Union. Osvaldo hoor de des nachts kabaal in het hoender hok en sprong snel uit het warme bed teneinde de oorzaak hiervan te onder zoeken. In het donker voelde hij een viervoeter temidden van zijn pluim- De voornaamste taak van de con ferentie van San Fransisco. vee, die hij voor een op kippenbouten beluste hond hield. Hij worgde het dier terloops en ging weer naar bed De volgende morgen ontdekte hij, dat hij een grote zwarte poema had ge dood. Dennis Williams in de goede Amerikaanse stad Spokane had ook al des nachts last van luidruchtig ge vogelte, en wel van duiven, die hem voortdurend uit de slaap tortelden. De gètergde plaatste ten slotte een opge zette uil op zijn dak. De duiven ver dwenen, maar er kwamen twee spring levende, luidkeels oehoeënde uilen voor in de plaats. Van de regen in de drup.... O Thomas Murphy uit Chi- cago bezat zeer zeker niet de wijsheid, die men wel aan uilen toedicht. Hij poseerde als totaal blinde bedelaar op de hoek van een straat en maakte goede zaken in zijn oude hoed, tot een agent hem vroeg: „Heb ik jou al niel eens gearresteerd?" Dat had hij in derdaad, maar de blinde Thomas ver zekerde hem vanachter zijn donkere bril: „Ik heb je nog nooit in m'n le ven gezien!" Hierop werd hij voor de tweede maal gearresteerd. dat deze commissie uit twee leden van elke delegatie zal bestaan. Ze mogen elk nog een deskundige en een tolk meebrengen. Men hoopt op deze wijze de besprekingen te versnellen en gele genheid te krijgen voor de behandeling van andere punten van de agenda. De nieuwe sub-commissie is heden morgen met haar werk begonnen. De opperbevelhebber van de V.N. heeft besloten, het nieuws over de bijeen komst van de subcommissie tot 't uiter ste te beperken. Het is niet waarschijn lijk dat er officiële mededelingen over zullen worden verstrekt. Men heeft er niet het minste vermoeden van, hoe lang de besprekingen van de sub-com missie zullen duren. Generaal-majoor H. I. Hode is de voornaamste gedelegeerde van de zijde dei V.N. Het aan hem toegevoegde lid zou hedenmorgen worden benoemd. De Noordelijke leden zijn de Noordko- reaanse generaal-majoor Sang Tsjo, en de Chinese generaal Hsien Fang, de rechterhand van generaal Nam II tij dens de onderhandelingen. Verwachting tot hedenavond: Droog en op de meeste plaatsen vrij zonnig weer met iets hogere temperaturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. ZATERDAG: Zon op 5.27, onder 20.00. Maan op 20.31. onder 7.00.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1