Henk Steman Metzelaar van verdrong de eerste Tinus plaats Massa-arrestatiesin Djakarta „Marathon" zwemtocht werd bijna een nek aan nek race Chinese communisten saboteren de belangen van de Sowjeiume Samenvoeging van gemeenten Pol,t,e omsingelde hei parlementsgebouw Rotterdam aanvaardt het standbeeld van Zadkine Lago arbeiders weer aan het werk Opluchting op Aruba West-Duitsland maakt zijn handel vrij Weer brand in Leuth tlTn;°rdt 0 a- °eze°d de De Nationalisten zuil en China niet heroveren „Complot was uitstekend georganiseerd" Nederlandse studenten in Frankrijk verongelukt Ko De Zender Hilversum II viel uit Louis Jouvet overleden Nederland verloor speedway wedstrijd van Zuid Afrika mei 29 iegen 43 Baan was glad en hard SAOEDIE-ARABIE KRIJGT NUL OP HET REQUEST Kanaaliochi Droevig einde van een vacantietocht De Fasinei race Derksen won te Aarhus Ook Jan van Hemsbergen arriveerde zwemmende op het strand van Dover Engelse snelste bij de dames NOZEMA bestudeert inning luisterbijdragen tekst Donderdagavond de VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1951 Uiterst linkse figuren verdacht van staatsgreep In de nacht van Woensdag op Don- derdag zijn »n Djakarta zestien leden van het Indonesische parlement, allen behorende tot de communistische partij, de arbeiderspartij en de vakbeweging, gearresteerd. Voorts zün twee hoofdambte naren van het ministerie van arbeid en een der leiders van de vereniging van arbeiders in de ollebedrijven in arrest gesteld, alsmede enige redac teuren van verschillende kranten. Men is in parlementskringen van oordeel, dat deze arrestaties zijn verricht op vermoeden, dat zou worden gepoogd een staatsgreep te ondernemen. Voorts zijn in Tangerang twee en twintig personen gevangen genomen. Officiële mededelingen zijn over de aanhoudingen nog niet gedaan. Ove rigens komen de massale arrestaties onder de communistische en uiterst linkse leden van het Indonesische parlement, de journalisten en de ar beidersleiders allerminst onverwacht na de reeksen van gevangennemingen in Medan, Cheribon en Oost-Java Het normale leven is er in geen enkel opzicht door beïnvloed. De Indonesische regering heeft gis teravond in een besloten zitting van het parlement een verklaring over de aanhoudingen afgelegd. Des middags nog was het parlementsgebouw door een mobiele brigade omsingeld, op een moment, dat er een vergadering aan de gang was. Het cordon werd een half uur later weer ingetrokken, toen een communistische afgevaardigde, die door de politie werd gezocht, zich had overgegeven. „De verwoeste stad" De Rotterdamse gemeenteraad heeft gistermiddag met algemene stemmen het voorstel van B. en W. aangeno men om de schenking van het beeld „Verwoeste stad" van de Parijse beeldhouwer Ossip Zadkine te aan vaarden. Het beeld zal in Frankrijk worden gegoten, aangezien daarvoor in Ne derland geen gelegenheid bestaat. Burgemeester mr. P. J. Oud bracht bijzondere dank aan de onbekende gevers en zeide van oordeel te zijn dat de onbekendheid met de identi teit van de gevers de waarde van het beeld nog verhoogde. Met uitzondering van enkele hon derden zijn alle arbeiders van de Lago weer aan het werk. Over enkele dagen zal de raffinaderij weer geheel in be drijf zijn. Bemiddelaar Plantz voert besprekingen met de directie van de Lago en met de in ere herstelde werk- nemersraad. De Lago-winkels zijn weer open. De mariniers zijn naar hun kamp teruggekeerd. De bevolking van Aruba is zeer opgelucht. Henny Eman, voorzitter van de arbeiderspartij, zei: „Wij blijven vechten voor de lager- bezoldigden". Mededeling aan OEES West-Duitsland heeft aan de OEES te Parijs doen weten, dat het uiterlijk 1 Januari a.s. zijn verplichting, om een zo groot mogelijk deel van zijn invoer vrij te maken van alle belemmeringen, zal nakomen. Er zijn dienaangaande echter nog geen richtlijnen uitgewerkt, aangezien de omvang afhankelijk is van de ontwikkeling der Westduitse betalingsbalans. Er wordt echter naar vrijmaking van een zo groot mogelijk deel van de handel gestreefd. Hooiberg prooi der vlammen Gisteravond laat werd de Nijmeegse brandweer opnieuw gealarmeerd voor een brand in de gemeente Ubbergen Beek. Het bericht luidde: Hooiberg in brand in Leuth. De wachten van de boeren en de politie zijn op het ogen blik in volle actie om een spoor van een eventuele brandstichter te ontdek ken. en redacteuren zyn gearres- rde Donder oenerna^ d°0r de Vrocureur- veleTn uitgevaardigde arrestatiebe- raZor el VeTricht de rapporten, waarin wordt gezegd, dat zln aetrntT maani voorbereidingen dnnr, f r, .n om een staatsgreep te bi? min' P3 en om9eving, waar- bV ministers en hoofdambtenaren zou den worden ontvoerd. De regering heeft de doodstraf subs. levenslange gevangenisstraf gesteld op het onwettig bezit van wapenen. Alleen hulp aan verdrukten niP'' Tslangde Nationalistische Chinese gedelegeerde bij de Verenigde Naties, heeft verklaard, dat de natio nalisten geen plan hebben voor her overing van het Chinese vasteland Hun doel is, aldus dr. Tsiang. de grootst mogelijke hulp te verlenen aan de bevolking van het vasteland, die „zo wordt verdrukt, dat zü zelf de communistische regering omver wil werpen". Men vroeg geen Amerikaanse sol daten doch morele, economische en technische steun. Anders zouden de 450 millioen Chinezen op het vasteland „slaven van het internationaal com munisme blijven". Een dergelijk in slavernij gebracht China zou de landen in Zuid-Oost-Azië blijven be dreigen en steun blijven verlenen aan de Sowjet-Unie bij haar streven naar de wereldheerschappij". ONTPLOFFING IN RAFFINADERIJ In de raffinaderij van de Esso-Stan- daard te Baton Rouge in de Amerikaan se staat Louisiana heeft zich een ont ploffing voorgedaan, waarbij twee men>- sen om het leven kwamen en dertien personen werden gewond. ■IIIIIIIIWIIIIIB Drie leden van de expeditie „Co- sijn", Lepineux, Loubens en Taziel- li, hebben door een afdaling in een galerij in de omgeving van La Pierre Saint Martin het diepte record geslagen, door 505 meter diep in de ingewanden der aarde te dringen. Lepineux maakt zich klaar voor de afdaling. Peking-China zal verdrag van Frisco niet erkennen De communistische Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsjou En Lai. heeft verklaard, dat Peking-China een te San Francisco gesloten vredesver drag met Japan onder «geen enkele voorwaarde zal erkennen. Door een dergelijk verdrag zou Japan veranderd worden in een „vooruitgeschoven steunpunt van Amerikaanse aggressie" Tsjou en Lai betoogde, dat China nimmer zal afzien van de bevrijding van Formosa en eiste een vredesconfe rentie voor Japan op basis van het Sowjetrussische voorstel. De relletjes in West Berlijn Gisteren tegen het middaguur zijn wederom kleine groepen communisti sche jongeren, zg. blauwhemden, West- Berlijn binnen getrokken. Zij gedroegen zich zeer ordelijk, doch niettemin wer den politieversterkingen opgeroepen om bij eventuele relletjes te kunnen op treden. De demonstraties van Woens dagavond worden door de geallieerde autoriteiten „een uitstekend georgani seerd complot tot het verwekken van ongeregeldheden" genoemd. Gistermor gen werd in West-Berlijn wederom aan 90.000 deelnemers aan het Oostberlijnse festival voedsel verstrekt. Driehonderd personen vroegen Woensdag asyl in het Westen. Aan twaalf jongens en drie meisjes werd dit toegestaan. Twee Nederlandse studenten uit Am sterdam, de 24-jarige Jacob Willing en de 23-jarige Marten Kruit, zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag vlak voor St. Laurent-de-Mure, ongeveer 20 km van Lyon, het slachtoffer geworden van een motorongeluk. Hun motor slipte en stortte in een ravijn. Willing, die slechts lichte ver wondingen opliep, kon hulp halen. Kruit was er ernstiger aan toe. Hij werd met een schedelbreuk naar een ziekenhuis te Lyon overgebracht. Uiterst geheimrapport: Een rem in rea „De belangen der Sowjetunie bij de Koreaanse oorlog worden door de com munistische leiders in China zo niet openlijk dan toch opzettelijk gesabo teerd. Hun handelingen wijken in ster ke mate af van de door het Krcmlin gevolgde politieke gedragslijn en ook de Chinese bevolking geeft in toene mende mate uiting aan haar ontevre denheid en haar vrees, dat China op zettelijk door de oorlog in Korea wordt verzwakt, ten einde op deze wijze als een toekomstige, machtige vijand van de Sowjetunie te worden uitgeschakeld" aldus zou Wladimir Rogof, chef van „Tass" te Peking, zich in een uiterst geheim rapport voor het Kremlin heb ben uitgelaten. De inhoud van dit rap port is toevalligerwijs in handen van het Westen gekomen. Gistermorgen omstreeks tien minuten vóór half tien, tijdens het KRO-pro- gramma „Moeders wil is wet", viel plotseling de zender Hilversum II, waarop uitgezonden wordt via de 298 meter golf, uit. Het programma werd na een kleine opmerking door de om roeper echter gewoon voortgezet, daar via de radiocentrales, welke per lijn worden gevoed, normaal werd door gezonden. Het bleek, dat bij de zender in Lopik een der condensatoren defect was ge raakt. De storing duurde wat langer dan anders omdat de herstelwerkzaam heden wat omslachtiger waren. Na een klein uur echter was Hilversum II weer „in de lucht". >De bekende Franse acteur Louis Jouvet is Donderdagavond overleden. Hij is 63 jaar geworden. Jouvet is hier te lande vooral be kend geworden door zijn karakter rollen in films als Heldenkermis, het Balboekje. en CVan onze sportredacteur) Het is gisteravond in het Olympisch Stadion eens te meer gebleken dat de meeste van onze Nederlandse speedway-renners niet mee kunnen komen in wed strijden tegen sterke buitenlandse teams. Slechts enkele van onze toprjjders kun nen een ernstig woordje meespreken en dat zijn Henk Steman, Kootje Boef en Tinus Metzelaar. Dat wjj de Limmense crack niet op de eerste plaats noemen is niet toevallig. De anders zo snelle Noordhollander had gisteravond in de wed strijd tegen de snelle Zuid-Afrikanen kennelijk zijn dag niet. Slechts eenmaal kon hij het tot een overwinning brengen, maar daar staat tegenover dat hij toch in zijn drie andere manches op een eervolle tweede plaats eindigde. De sterkste man van het Nederland se team was echter Henk Steman. In twee uitstekend gereden manches ging de Hagenaar als eerste door de finish. De eerste maal liet hij Du Toit en Boshoff zijn rug zien en de tweede maal moesten Bobby Fuller (de cap tain van de gasten) en J. Blanfield ervaren dat deze Nederlander zijn groo'se vorm van weleer heeft terug gevonden. Tegen de brutale Raw Emir Faisal, de minister van buiten landse zaken van Saoedi-Arabie, heeft besloten, zijn verblijf te Londen te verlengen. Men neemt aan, dat Enge land de door Saoedi-Arabie verlangde grenswijzigingen niet wil toestaan. Dit land heeft n.1. niet te kennen gegeven, dat het enige kleine Britse protecto raten aan de Perzische Golf bij zijn gebied wil voegen. Zo hebben een twinigtal lui De tocht door 't Kanaal ondernomen, Om zwemmende van Kaap Gris Nez Op Engelse bodem te komen. Eerst heeft men, dat is eenmaal ei3, De startende dames en heren Met grote hoeveelheden vet Van top tot teen in staan smeren. Toen heeft men het startschot gelost En daar is de slag-slag begonnen, Want slechts die zijn slag wist te slaan Mocht slagen, werd niet overwonnen. Zo was men een etmaal in touw Om, non-stop, met armen en benen Zich naar de victorie te slaan, Na weken en maandenlang trainen. Nu, die het gered heeft, die kan Voorlopig wel pot gaan verteren. Want die heeft méér duiten verdiend Dan ik in een jaar, mijne heren. Ge ziet het, het geld ligt op straat. Of juister gezegd in het water. De ene die redt het vandaag, De andere moog'lijk wat later. Gerust, zo'n Kanaalzwemmers Dat is wel een aardige „bisnis Hoe jammer dat voor menigeen Het eindresultaat meestal mis 1? •k Zou zélf óók wel mee willen doen Maar ziet ge, En Tc vind het op ik bén al verkouden t ténd reeds een toei Om t hoofd boven water te houden. JABSON. moest Steman het echter ook eenmaal afleggen en met een tweede plaats genoegen nemen. Het was jammer voor Steman dat in de laatste manche de ketting van zijn motor brak. Na een fel duel met Fuller had hij in de eer ste ronde de kop weten te veroveren, doch in de tweede ronde vlak voor de Marathon-tribune liet Steman met een mistroostig gezicht zijn motor uitlo pen. Deze manche werd nu een gemak kelijke overwinning voor Fuller. Dat de overwinningen van Steman niet toevallig tot stand waren gekomen bleek wel uit het feit dat hij op de door de vele regens te gladde en harde baan slechts 0.2 sec. boven het ronde record van Bobbie Raw bleef. De Zuid- Afrikaan bracht dit record enige we ken geleden op 19.5 sec. Met deze prestaties was Steman nog niet tevre den. Eerst versloeg hij in de serie van de sterrenrace zijn vriend en rivaal Tinus Metzelaar en in de finale zette hy de kroon op zijn werk door de snelste tijd van de avond te maken. Te zamen met Boef, Raw en Blanfield kwam hij voor de laatste race aan de start. Steman was de nederlaag, welke hij in het begin van de avond van Raw had moeten incasseren, nog niet vergeten. Met een zeer scherpe star' gmg hij als eerste weg en zonder gas af te sluiten in de bochten liep hij ge makkelijk enkele meters van Raw vandaan. Het was jammer dat in de derde ronde de motor van Raw kuren vertoonde zodaf Steman niet het ge noegen smaakte zijn rivaal op een nor male manier te verslaan. Voor ons staat echter vast dat Raw ook zonder pech in deze race tegen een zo felle Steman hoegenaamd geen kans had gehad. Ko Boef maakte de Nederland se zege in de sterrenrace volkomen door op de tweede plaats beslag te leggen. Voor het prestige van de Ne derlanders was deze dubbele overwin ning overigens ook wel noodzakelijk want de landenwedstrijd werd met niet minder dan 29 tegen 43 punten verlo ren. Een boot met 47 leerlingen uit Hei- delberg en omgeving is ter hoogte van Nackenheim op de Rijn in botsing ge komen met een motor-vrachtschip. De boot zonk onmiddellijk. Op een acht jarige jongen na, die vermist word', zijn alle opvarenden van de boot, wel ke van een vacantietocht uit Neder land afkomstig was, gered. Het jacht „Circe" (Hardeberg, Zwe den) is de Lizard gepasseerd op de te rugreis naar Plymouth met 10 minuten voorsprong op Bloodhound" (Wyatt, Gr. Br.). „Jocaste (Pattonson, Gr. Br.) had 10 minuten achterstand op „Blood hound" en „Yeoman" (Aesher, Gr. Br.) zeilde 1V2 uur na „Jocaste" voorbij. De jachten worden hedenmorgen te Plymouth verwacht. Jan Derksen heeft het sprintnummer gewonnen tijdens de op de baan van Aarhus gehouden internationale wed strijden. De finale werd in drie ritten verreden. Onze landgenoot won er twee van en werd in de derde rit twee de achter Patterson. Het eindklassement luidde: 1. Derk sen (N.); 2. Patterson (Austr.); 3. Schandorff (Denem.); 4. Senfftleben (Frankrijk). De Belgische ploegen voor het wereldkampioenschap in Italië De Belgische ploegen die aan de we reldkampioenschappen op het circuit van Varese deel zullen nemen zien er als volgt uit: Professionals: Schotte, Anthonis, De Feyter, Germain de Ry- cke, Van Kerkhoven en Van Steenber gen. Amateurs: Henri Denys, Marguil- lier, Noyelle, Van Holsbeke, Omer Van der Voorden en Zagers. FINLAND—NOORWEGEN 1—1 Te Helsinki werd de interlandvoet balwedstrijd FinlandNoorwegen ge speeld. welke in een gelijkspel (11» eindigde. Voor de rust had Finland de leiding, maar acht minuten na de pauze was het Bredsen, die de partijen op ge lijke voet bracht. Egyptenaar won Calais-Dover De „zwem-marathon" over het Kanaal, waaraan dertien zwemmers en zeven zwemsters hebben deelgenomen, had een uitermate spannend verloop. Geruime tijd was de Egyptenaar Mareek Hassan de grootste kanshebber, doch de Frans man Le Morvan zwom de laatste kilometers zo uitstekend dat het practisch een nek aan nek race is geworden tussen dit tweetal. Met slechts een minuut voor sprong arriveerde de Egyptenaar op het strand van Dover. Hy had in precies 12 uur en 13 minuten de overtocht volbracht. Ook onze landgenoot Jan van Hemsbergen heeft deze monstertocht tot een goed einde gebracht. HU kwam ech ter ongeveer twee uur later dan de winnaar binnen. vorige jaar namelijk eveneens de Totaal uitgeput legde Mareek Has san de laatste meters af. Evenals de andere deelnemers heeft hij geruime tijd tegen sterke en verradelijke stro mingen moeten vechten, die somtijds zo sterk waren dat de zwemmers meer achteruit dan vooruit kwamen In ieder geval zal deze Hassan het genoegen smaken de tienduizend gul den van de Daily Mail te mogen op strijken. Het vorige jaar eindigde hij op de derde plaats. De Fransman heeft eveneens kans gezien om voor de tweede maal op een eervolle plaats te eindigen. Le Morvan bezette het eveneens tweede plaats. Het Engelse zwemster- tje Brenda Fisher heeft de prijs voor de dames in de wacht gesleept. Met haar tijd, 12 uur 43 min., vestigde zij een nieuw record voor het zwakke geslacht. De heren kwamen aan een recordverbetering niet toe. De win naar van het vorige jaar, Abd el Re- him, die ditmaal derde werd, had slechts 10 uur en 55 min. nodig ge had. VerschrikkelUke tocht Noch de drommen toeschouwers op de Engelse kust noch de wedstrijd commissarissen aan boord van de „Ginasal" beseften hoe spannend de wedstrijd in de laatste fase was. Ter wijl de vacantiegangers de Egypte naar Mareek Hassan Hamad toejuich ten wisten ze niet dat aan de andere kant van de massieve rotsen de Fransman Le Morvan slechts enkele tientallen meters achterstand op hem had. De juichende mensen op het strand onder Shakespeare Cliff waren er even zeker van dat Le Morvan had gewonnen. Aan boord van de volg- boet waren de officials en de verslag gevers niet op de hoogte van de po sitie van de Fransman, met wie ze tijdelijk contact hadden verloren als gevolg van een defect aan het radio toestel. Beide zwemmers waren zeer ver moeid maar verkeerden in goede con ditie en namen lachend de gelukwen sen van de organisatoren van de wed strijd in ontvangst. Later begaven ze zich naar een schuur bij de haven, het hoofdkwartier van de wedstrijd leiding. Na wat gerust te hebben zei Le Morvan, dat de tocht verschrikke lijk was geweest en dat hfj bij een volgende gelegenheid niet meer van de partij zou zijn. De wedstrijdleiding verklaarde dat de officiële rangschik king pas later bekend zou worden gemaakt, na een zorgvuldige eontröle van de tijden. Volgens een niet-officiële lijst is de volgorde: 1. Mareek Hassan Hamad <Eg.): 2. Le Morvan (Fr.); 3 Hassan Abd El Rehim (Eg.)4. Brenda Fisher (GB.); 5. Saied el Araby (Eg,); 6 Chapman (G.B.) 7 Winnie Roacb (Can.); 8. Warle (Zweden); 9. Enn queta Duarte (Arg.); 10. Carpto (Peru); 11. Morand (Fr.) Rogof zegt in zijn rapport verder, dat het afwijken van de Kremlinlijn door Mao tse Taeng en de zijnen steeds op nieuw remmend heeft gewerkt op de verrichtingen der Chinese rode legers in Korea. „De wijze waarop de Chine zen hun fronttroepen bevoorraden, lijkt nergens op. Sinds het begin van de Koreaanse oorlog liggen in de Chinese havens geweldige voorraden oorlogs materiaal gereed, zonder dat zij wor den gebruikt". Volgens Rogof wordt de ontevredenheid voor een groot deel veroorzaakt door de Chinese „vrijwil ligers" in Korea, die naar bun land wensen terug te keren. Hij besluit zijn rapport met de waarschuwing, dat zelfs in de gelederen der Chinese communis tische partij het verzet tegen de Russi sche politiek toeneemt! De Televisiestudio in een Hilversumse garage? De heren W. Vogt, directeur van de A.V.R.O., en P. A. M. Speet, directeur van de K.R.O., hebben in opdracht var» de Nozema, de Nederlandse Omroep- zendermaatschappij, bezoeken gebracht aan radio Keulen en radio Zürich om een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop daar de luisterbijdragen worden geïnd, aangezien zeer waar schijnlijk bij de invoering van de nieuwe radiowet in Nederland de in ning van de luisterbijdrage niet meer aan de P.T.T., maar aan de Nozema zal worden opgedragen. Ook voor andere gebieden van de omroep in Zwitserland en Duitsland hebben de beide Nederlandse omroep- directeuren grote interesse getoond. In Zwitserland bleek de televisie zich nog in 'n stadium van experimenteren door de industrie te bevinden. Men aarzelt hier nog. om tot de „echte" te levisie over te gaan. Als men dat doet, zal het kijkgeld vijftig Zwitserse francs zijn en dat is niet gering. Wat betreft de televisie in Nederland, zoals bekend zalmen voorlopig in Bussum gaan uitzenden. Er zullen echter bedragen worden gereserveerd om te zijner tijd in Hilversum een televisiestudio in te richten, waarbij een garage aan de Spoorstraat candidaat is. Deze ruimte is thans aan Philips-N.S.F. verhuurd, maar kan elk ogenblik worden ge bruikt. om op te knappen I (Advertentie, Ing. Med.) (Vervolg van pag. 1) (II) Dit voorstel vond vooral van de zij de der kleinste gemeenten ernstige te genkanting; men had er geen goed woord voor over en vreesde allerhande ellenden als gevolg van de samensmel ting. Binnen zes jaren echter zetten Provincie en Regering hun plannen door. Uit de gemeenten Avenhorn, Grosthuizen en Scharwoude ontstond Avenhorn. Leijmuiden kreeg er Kals lagen bij: Rietwijkeroord werd ver enigd met Nieuwer-Amstel: Schardam met Beets. Veenhuizen kwam bij Heerhugowaard, Wimmenum bij Eg- mond-Binnen, Berkenrode bij Heem stede; Schellingwoude bij Ransdorp. Haarlemmerliede en Spaarnwoude wer den verenigd met Houtrijk en Polanen. Sinds deze laatste samenvoeging 'in 1857) is slechts zelden tot herziening van gemeentegrenzen besloten. Wel werden o.a. Petten en Zijpe samenge voegd en kwamen Wijk aan Zee en Duin (in 1936) bij Beverwijk, maar een groot plan is toch niet meer aan ae orde gesteld vóór 1940. Het ge volg van een en ander is geweest dat het jaarboekje voor de provincie Noord-Holland in 1948 (het jaar waar op de algemene beschouwingen van het Commissie-rapport zijn gebaseerd» zestien gemeenten noemt met minder dan duizend inwoners, waarvan vier met minder dan vijfhonderd; eenen dertig gemeenten moeten het doen met een oppervlakte van minder dan 1000 Ha. Het is te begrijpen, dat in de laat ste decennia velen deze kleine ge meenten niet meer volledig in staat achten tot het vervuilen van de taak, die aan de moderne gemeenten wordt opgelegd. In September 1940, nauwe lijks een half jaar nadat de Duitsers ons land hadden bezet, werd een po ging ondernomen om verschillende ge meenten in Noord-Holland samen te vopgen Over die poging en de reden van haar mislukking (immers alléén de vier gemeenten van de Langedijk wer den samengevoegd) wensen wij in een volgend artikel iets meer te zeggen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3