n vorderingen te Teheran Mao Tse Toeng eist Azie op Auto met vier Beverwijkers reed Oosthuizen tegen een boom in Verrassingsoffensief aan Oostfront Drie doden bij scheepsramp ten Oosten van Enkhuizen Egyptenaren weigerden prijzen Misdrijf te Loosdrecht opgehelderd VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Britten in October ter stembus? Maandag 20 Aug. 1951 76e Jaargang No. 11185 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna van Tegenvoorstellen Perzië iitiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiinaiiiiiiii Besprekingen onverwacht vervolgd Alle inzittenden gewond De strijd in Korea laaide weer op Demarcatiebesprekingen worden voortgezet Weerbericht Schonden VN-troepen Kaesongs neutraliteit? Jacht verging bij windstil weer Alarmering geschiedde op primitieve wijze Passerend jacht zag het drama niet Pijnlijk incident na de Kanaalrace De Daily Mail" beledigde Koning Faroek Twee pagina's lof, twee pagina's „laster" Franco stelt hoge eisen Kom ïi-eAieJk 1 Brandstichter in arrest? Te veel makke schapen in een hok Verhoging kolenprijs was onvermijdelijk Geen compensaties te wachten Orkaan teistert Jamaica DALAI LAMA IN LHASA TERUGGEKEERD BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mjn Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord mee: 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten flilllllllilllliillllffl r\E groeiende communistische activiteit in Indonesië, waartegen de regering te Djakarta nu ten langen leste is opge treden, wordt in een bijzonder licht ge steld door een serie van zeven artike len in de pers van Rood-China, waarop onlangs in de „New York Herald Tri bune" de aandacht werd gevestigd door Joseph en Stewart Alsop. Deze artike len steunen ten volle de bewering van de „Javapost", dat Indonesië heeft ge staan aan de vooravond van een door „een buitenlandse mogendheid georga niseerde communistische opstand" een opstand, die slechts verhinderd is, doordat de Indonesische regering, ge waarschuwd door voorbarige acties van ongeregelde elementen, voor haar doen bijzonder kordaat heeft ingegrepen. Bedoeld1 artikelen dan zij zijn ge schreven door vooraanstaande Chinese communisten bevatten „Mao Tse- Toeng's theorie van de Chinese revolu tie", welke theorie, volgens de schrij vers, de basis zal moeten vormen voor de oplossin: van de „revolutionnaire problemen der koloniale en half-kolo- niale landen". Deze landen zijn: Indo- China, Birmt, Indonesië, Malakka en de Philippijnen. In een tweede, minder urgente categorie vallen India, Japan en nog enige andere, niet met name ge noemde staten. Het dogma van Peking luidt: „Het klassieke type van de revolutie in de imperialistische landen was de Octo- ber-revolutie (in Rusland). Het klas sieke type van de revolutie in kolo niale en half-koloniale landen is de Chinese revolutie". Kennelijk is Mao niet van plan. zich zelfs maar door de tijd beperkingen in de uitvoering van zijn theorie te laten opleggen. „Mao Tse-Toeng's theorie", zo wordt gezegd, „roept op tot strijd met de wapens" dat betekent dus tot de burgeroorlog. En verder: „De gewapende strijd in de koloniale en half-koloniale landen moet nu en niet in de toekomst ontke tend en gesteund worden". Een, in ieder geval voorlopig mislukt, voor beeld daarvan hebben wij nu waar schijnlijk in Indonesië gezien. Met spanning moet men afwachten, waarde volgende poging zal worden onderno men. Inmiddels kan men vaststellen, dat een vermoeden, wel altijd gekoesterd, maar nooit bevestigd, namelijk, dat Mao Tse-Toeng géén satelliet van het Kremlin is, thans volkomen juist blijkt te zijn. Waar Mao's theorie op neer komt, is. dat Peking tot het Kremlin zegt: „Europa is voor u, maar Azie Is voor ons". Dat betekent nog niet, dat er tussen Stalin en Mao eenzelfde situatie is ont staan, als tussen Stalin en Tito. Wel betekent het, dat Mao zich voelt en handelt als een volkomen gelijkwaar dige partner Hoe onaangenaam dit het Kremlin ongetwijfeld zal zijn. het zal er zich ongetwijfeld voor wachten, door een actie tegen Peking, zelf Mao tot een Tito te maken. Het heeft geen an dere keus dan een lachend gezicht te trekken bij een kwade zaak. Reden om zich over de tegenstelling tussen Moskou en Peking, die nog maar nauwelijks verhuld is. te verheu gen. is er echter niet. Immers, voor de zwakke regeringen in Indonesië, Birma en de Philippiinen en het Franse be wind in Indo China zal het waarschijn lijk nog moeilijker bliiken zich 'e handhaven tegen het felle, onbevre digde Chinese expansionisme. dan tegen het meer verzadigde imperialis me van de Sowjet-Unie. waarvan bo- vendien het machtscentrum veel verder verwijderd ligt En ook moet noen ver Wachten, dat Stalin. in een streven in geen geval de mindere van Mao te zijr er alles op zal zetten om zijn rivaal in de communistische wereld zo mogen n°g in strijdvaardigheid tegen de „ka pitalistische imperialisten" te over treffen. De beide delegaties hebben in den brede de Perzische bewaren tegen de Britse voorstellen besproken, zonder dat men veel verder is gekomen. Ook werd niet bepaald, waar en wanneer een volgende zitting zou worden ge houden. Voorts is de publicatie van een officiële mededeling over de in houd van de Perzische voorstellen achterwege gebleven, aangezien men met de bestudering ervan nog niet gereedgekomen was. Oorspronkelijk zouden de Perzische afgevaardigden samen met Stokes de maaltijd gebruiken op het zomerpa leis van de sjah. Dadelijk na de be spreking verlieten zij echter het pa leis, om zich met premier Mossadeq te gaan verstaan. Beide partijen hebben later op de avond medegedeeld, dat zij zullen afwachten. *otdat de andere een datum voor een nieuwe ontmoeting bepaalt. In het parlement hebben alle par tijen aanvallen gedaan op de Britse voorstellen en de premier beschuldigd van het voeren van geheime onderhan delingen. Regering zou verdeeld zijn Norman Dods, parlementair secreta ris van het Britse ministerie van ar beid, heeft Zaterdag voorspeld, dat op 25 October van dit jaar algemene ver kiezingen in Engeland gehouden zul len worden. Dods zeide, dat de ene helft van het kabinet de verkiezingen in October van dit jaar. de andere helft ze in Juni van het volgend jaar wil houden. Hoewel aanvankelijk was verwacht dat de he<mr„iri„„ gouden eindigen, zijn zij dit weekend voortgezet echt 'h' T"* Zaterda£ is opgeschoten. Di Perzische delegatie heeft Zaterd 61 Z°" VCCl - Zaterdag een antwoord overhan- digd, dat overeenkwam met hetgeen dienaangaande Vrijdagavond reeds wL bekend geworden. De zitting, waarin aan Stokes het Perzische stuk werd over handigd, werd voor de eerste maal ook bijgewoond door Harriman Zondag gijn de delegaties opnieuw bfleen geweest. Aan het Nationaal Concours-Hip- pique dat door de Zuidhollandse Jachtvereniging te Den Haag werd gehouden, werd ook door Z.K.H. Prins Bernhard deelgenomen. Op de foto Z.K.H. op „Agenda" (Eigen bericht) Zaterdagmiddag is op de hoek van de Kerkelaan en de Purmerenderweg te Oosthuizen een auto, bestuurd door de heer F. J. Frölich uit Beverwijk, tegen een boom gereden. Van de vier inzittenden, de heer en mevrouw Frö lich en het echtpaar Bovenschen. zijn drie personen in het Stadsziekenhuis te Purmerend opgenomen. De heer Frölich kwam er met lichte wonden af. Het ongeluk gebeurde, toen de heer Frölich met zijn auto op weg was van Oosthuizen naar Purmerend. Hij kwam daartoe de Kerkelaan te Oosthuizen af, niet wetende dat de bocht naar de Purmerenderweg gevaarlijk is. Het waarschuwingsbord, dat ter plaatse is aangebracht, staat bijna pal op de bocht en zodoende had de bestuurder het gevaar pas in de gaten, toen er weinig meer aan te doen was. Hoewel de auto niet hard reed, kon de bocht niet behoorlijk genomen worden De Terwijl een subcommissie uit beide delegaties de besprekingen over de vast stelling van een demarcatielijn in Korea voortzette, hebben de troepen van de Verenigde Naties dit weekend Zondag op een gedeelte van het Oostelijke front in Korea een verrassingsaanval met een beperkt doel gedaan. Artillerie van de vloot en bommenwerpers van de luchtmacht dekten het offensief. Onder meer nam de torpedobootjager Van Galen aan het gevecht deel. Verwachting tot hedenavond Wisselende bewolking met enke Ie plaatselijke buien. Meest mat' te wind tussen Zuidwest en Wes' Koel weer. DINSDAG- Zon op 5.32, ondei 19.54. Maan op 21.05, onder 1108. Over de besprekingen van de sub commissie is niets bekend gemaakt. Zij is dit weekend tweemaal bijeen ge weest; de sfeer schijnt vriendschappe lijk te zijn geweest, en voorshands is er nog geen reden voor vrees, dat de besprekingen zullen worden afgebro ken. Wel heeft er zich een onaangenaam feit voorgedaan. De Noordelijken heb ben de verbondenen ervan beschul digd, de neutraliteit van het gebied van Kaesong te hebbe.. geschonden. Eenheden van de verbondenen zouden n.1. op een punt, dat gelegen is binnen deze zone, Chinese troepen hebben be schoten, waarbij een Chinees werd ge dood. Een gemengde commissie van beide partijen heeft een onderzoek ter plaats - ingesteld. In een te Kaesong uitgegeven offici ële verklaring van de Verenigde Naties wordt geopperd, dat de gemelde schen ding van de neutrale zone van Kaesong mogelijk door een politieke groep is veroorzaakt met de bedoeling een af breken van de wapenstilstandsbespre kingen te steunen. De communisten bleken niet in staat te zijn de aanvallers als soldaten van de V.N. te identificeren. Zij droegen burgerkleren. wagen reed tegen een boom en de rechterkant werd ingedeukt. Aanvankelijk scheen het nog vrij goed te zijn afgelopen. Alle vier in zittenden stapten uit de wagen, doch na medisch onderzoek bleek dat zowel de heer en mevrouw F. als de heer en mevrouw B. hoofdwonden hadden op gelopen en naar het Stadsziekenhuis te Purmerend moesten worden over gebracht. De heer F. kon na verbonden te zijn naar huis terugkeren. Mevrouw F. en de heer B. maken het tamelijk goed, maar mevrouw B. is er ernstig aan toe, hoewel haar toestand niet le vensgevaarlijk wordt geacht. De auto werd zeer zwaar gehavend. (Van een onzer redacteuren) 20NDAGMORGEN OMSTREEKS ZEVEN UUR heeft op het IJselmeer, acht honderd meter ten oosten van de vuurtoren „De Ven" nabij Enkhuizc bij vrijwel windstil weer een ernstig scheepsongeval plaats gehad. Het tien m er grote jacht „Exaio" van Dr. Brons uit Steenwjjk, waarop zich een gezelschap van vijf personen bevond, maakte daar, door tot heden onopgehelderde oorzaak, plotseling water en zonk vrijwel onmiddellijk. De opvarenden probeerden zwemmende de kust te bereiken, hetgeen slechts Dr. W. M. W. Bok uit Mep pel en de 23-jarige student in de medicijnen, de heer A. A. Sollewijn Gelpke uit Utrecht gelukte. Van de drie andere opvarenden, Dr. Brons uit Steenwijk, oud 56 jaren, gehuwd, Ir. H. L. Prinsen Geerlings te Giethoorn, oud 35 jaren en de 23-jarige Medische student uit Leiden, A. van Arkel, heeft niemand de kust bereikt, zodat met stelligheid kan worden aangenomen dat zij om het leven zijn gekomen. Zaterdagmorgen was dit gezelschap te Zwartsluis met de Exaio voor een weekend-tocht uitgevaren en na een voorspoedige reis bereikten deze er varen zeilers Stavoren. Zondagmorgen vroeg werd de tocht via Den Oever voortgezet en vandaar koerste men in de richting van Enkhuizen. Het weer was gunstig en geen onheil was te vrezen, temeer daar de boot, slechts vier jaar oud, zeer zeewaardig was. De bemanning keek dan ook vreemd op toen ter hoogte van de vuurtoren „De Ven" het water naar binnen sijpelde. Het eerste moment verkeerde men in de veronderstelling dat men het wa ter met een emmer over boord kon scheppen, doch weinige ogenblikken later bleek dit onbegonnen werk te zijn. Het schip liep vol en zonk. De op varenden wisten zich vast te grijpen aan de mast en verwachtten redding van een jacht dat uit oostelijke rich ting naderde. Groot was de teleurstel ling toen het jacht De Rob II de steven wendde. Men besloot toen IAE Egyptische deelnemers aan de door het Britse dagblad Daily Mail georganiseerde Kanaalrace hebben Za terdag te Folkestone geweigerd de door hen gewonnen prijzen, in totaal vijftienduizend gulden, te aanvaarden, aangezien zfj hun vorst, koning Fa- roek, door dit blad beledigd achtte. Aan Mareeh Hassan Hamad, de win naar van de Kanaalrace, was gevraagd tijdeng een door het dagblad aan de zwemmers aangeboden feestmaaltijd het woord te voeren, doch in plaats van Hamad stond dr. Mohammed Sa- bri Bey, de trainer der Egyptenaren, aan tafel op en stak tot stomme verba zing der aanzittenden een gloedvolle speech af, waarin hij zeide, dat het Voor afstand van bases aan Amerika Volgens een bericht in de Londense „Observer" wenst generaal Franco als eerste gift, in ruil voor het gebruik van bases in Spanje door Amerika, militaire en economische hulp ter waarde van 500.000.000 dollar. Franco zou als voorwaarde hebben gesteld, dat Amerika zich niet in bin nenlandse aangelegenheden van Spanje zou mengen. hem vreemd voorkwam, dat de Daily Mail een blad van vier pagina's had uitgegeven, waarvan er twee waren gespendeerd aan de sport en vol wa ren van loftuitingen voor de Egypte naren en de twee andere blijkbaar uit sluitend dienden om koning Faroek te belasteren. „Geen enkel blad", aldus Sabri Bey, „heeft zoveel gedaan voor de Kanaalzwemmerij als de Daily Mail, maar ook geen enkel ander blad heeft zo sterk eraan meegewerkt om de goe de verstandhouding tussen twee vol keren te benadelen". (Zie vervolg pag. 4) De Schotten zijn van plan er rendie ren op na te gaan houden. Er zijn veer tien van deze dieren uit Zweden ge ïmporteerd om als proefkonijn te die- ncn voor een experiment, dat zal moe ten aantonen of zij geschikt zijn de economische positie van de eigenaren van kleine boerderijen in Schotland te verbeteren. Het rendier voorziet de Lappen van melk, vlees en leer en z'ou rins van groot nut kunnen zijn afgelegen streken van de Schotse hoog landen i" de buurt van R"SS!: sche dorp Krjyasjtsjewka in het gebied van Koeibisjew zijn de beenderen ge vonden van mammoeten, neushoorns en andere dieren. Bovendien zijn er voor werpen opgegraven, waarin de ouder- 50.000 W «MO jaar wordt «- «St. ™VSoo1 £.?.S eerbiedwaardig is de 2500 jaar ouoe Criekse urn met gewijde aarde uit het nraalgraf van de Spartaanse koning Sfdas- welke aan president Truman werd aangeboden door de 22-jange Sa Gheroulis, de^uizendste Griekse oreerde" P Het stoffelijk overschot van de werddl oemde Russische danser dit jaar worden overge- strekken van adviezen voor de verfil ming van het leven van deze tragische figuur. Het luxe jacht van Adolf Hitier, dat vier millioen dollars kostte en hem in 1935 werd aangeboden door het dankbare Duitse volk, zal onder de bracht naar de begraafplaats van Mont- slopershamer vallen. Het schroot zal martre, de laatste rustplaats van vele worden gebruikt voor de Amerikaanse grote kunstenaars van internationale defensie. Tijdens de afdaling van faam. Mevrouw Nijinski is op het de Dente del Gigante, de Reuzenkies, in de ogenblik in Hollywood voor het ver- Nijinski zal 15.000.geen afdoende middel tegen koorts! op de Mont Blanc zijn enkele dagen ge leden drie Italiaanse bergbeklimmers, twee mannen en een vrouw, in een af grond gestort en om het leven geko men. De gids van een andere groep in de buurt, onder wie de echtgenoot van de verongelukte vrouw, wa. de enige, die de ramp had zien geschieden. Hij repte er niet van voordat zijn groep veilig de afdaling had voltooid. Louis Login, een 62-jarige Fransé zwerver, die genoeg had van het leven en trachtte zichzelf op te hangen in een verlaten schuur in Parijs, werd schier bedolven onder een regen van gouden munten en bankbiljetten, een verborgen schat, die te voorschijn kwam, toen Login het hangtouw wilde vastmaken en er een stuk van de half vergane zoldering naar beneden kwam. De branden in de Ooypolder Een jongeman uit Ubbergen is aan gehouden, tegen wie ernstige verden kingen gerezen zijn, dat hij deel gehad zou hebben aan de brandstichtingen in de Ooypolder. In de nacht van Zaterdag op Zondag is in de „Ooij" niets gebeurd, maar de verkennings- en de bewakingsmaatre gelen bleven met alle strengheid toe gepast. De Haagse politie hield dezer dagen op de Rijswijkseweg onder 's-Graven- hage een vrachtauto aan, die op weg was van Leiden naar Rotterdam. Zeven en zestig schapen werden hier in op en onder elkaar aangetroffen. Een gedeelte van de verdieping was namelijk onder het gewicht van de dieren bezweken en zo was een aantal op de beesten eronder terecht geko men. Een van de dieren was reeds ge storven. Een deel van de schapen werd in het Gemeentelijk Slachthuis te 's-Gravenhage gelost. Tegen de chaufeur werd proces-verbaal opge maakt. zwemmende de kust te bereiken. Dr. Brons verliet als eerste het schip en nadat hij ongeveer twintig meter van de „Exaio" was verwijderd, zagen de anderen, die inmiddels ook in zee wa ren gesprongen, hem in de diepte ver dwijnen. De overigen hadden nog een kurkzak weten te bemachtigen en hoopten al zwemmende en drijvende de kust te bereiken. (Zie vervolg pag. 4) Minister Van den Brink Verhoging van de kolenprijzen was onvermijdelijk, omdat de prijs van de invoer, die voor ons land nog altijd een derde deel van de behoefte dekt, na I April in niet voorziene mate is gestegen. Dit dreigde te leiden tot een tekort van 54 millioen op de begroting van het brandstoffen-egalisatiefonds, zo deelde minister Van den Brink mede in antwoord op vragen van het Twee de-Kamerlid, de heer Suurhof (Arb.). Aangezien er geen lagere zomerprij- zen waren vastgesteld, zal er geen op slag voor de winterprijzen worden toe gepast. De invloed van deze prijsstij ging op de kosten van levensonderhoud bedraagt dertig cent per week, en is niet groter dan die van andere wisse lingen in de prijzen, die zich zo nu en dan voordoen. Compensatiemaatre gelen zijn dan ook niet mogelijk. De kolenvoorraad bedraagt op het ogenblik 800.000 ton en is voldoende, om de behoefte te dekken, zo heeft de minister op vragen van de heer Wage naar (CPN) geantwoord. Moeilijkheden met de levering van huisbrand zullen zich dan ook niet voordoen, indien deze winter niet abnormaal streng wordt. Vijftig doden; grote schade Een van de zwaarste orkanen, welke Jamaica ooit heeft getroffen, verniel de in de nacht van Vrijdag op Zater dag in de omgeving van de stad King ston vele honderden huizen. Duizen den personen werden dakloos en ten minste vijftig hebben het leven ver loren. Het stadje Port Royal werd vrijwel geheel weggeblazen. Zware regens overstroomden voorts het gebied van Kingston ei. St. Andrews, zodat het van de rest van het eiland werd afge sneden. In de havens gingen vele schepen verloren. Toen de orkaan dit gebied naderde, verzamelden de gelo vigen zich in de Anglicaanse en de Methodistische kerk en hielden daar een dienst, zelfs toen de daken weiden weggeslagen en de regen hen over stroomde. De gevangenis stortte in en de gevangenen ontsnapten. De politie maakte Zondag jacht op hen. De dalai lama, de zeventienjarige geestelijke en wereldlijke heerser van Tibet, die gedurende de inval door de Chinese communistische troepen in ballingschap heeft geleefd, is in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa terugge keerd. Een vijf man sterke delegatie der Chinese communistische regering, onder generaal Tsjian Tsjing-Woe, is eveneens te Lhasa aangekomen. Twee daders gearresteerd Op 17 Juni 1947 werd op de heide bij Loosdrecht het lijk gevonden van de 58-jarige boswachter A. van der Schagt. De man had een schotwond in de nek en wonden aan het gelaat, hetgeen op misdaad wees. Na vier jaar vruchte loos zoeken is de politie er dit week end in geslaagd, de beide daders aan te houden. De mannen hebben tegen over de commissaris van nolitie te Hilversum een gedeeltelijk' bekente nis afgelegd en later voor ie officier van justitie te Amsterdam een volle dige uiteenzetting van hun misdrijf ge geven. De daders, een koopman en een op koper uit Bussum, werden indertijd bij een poging tot diefstal in een tenten kamp bjj Loosdrecht op heterdaad be trapt. De boswachter wilde hen geheel alleen naar de politie te Hilversum brengen De mannen verzetten zich en takelden Van der Schagt lelijk toe. Tijdens de worsteling is de revolver van de boswachter plotseling afgegaan, waarbi' hij in de nek werd getroffen. Aldus d" verklaring van de beide man nen. Zij zijn opgesloten.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1