Zwemmend over het Marsdiep Onderzoek Heiderse bevolking op long-tuberculose Derde WGW-tournooi gewonnen door organiserende vereniging Leeuwarden II won het voetbal- tournooi van Succes Jan Gode eerste aan de overkant Vijfhonderd ouden van daqen gaan Woensdag op stap Het boek nieuwe Kaas-controle Texeltochi bij prachtig zomerweer Dertig deelnemers hielden het vol TOPDAT IS HET ORANJEBOOM BIER! Tocht wordt gemaakt in vijftien autobussen Voorbereidend werk reeds begonnen Tijdig opsporen der ziektegevallen Muzikaal welkom om tien uur 's avonds Tussen Haaks en Kuifje Opleiding van adelborsten te Surabaja Watervogels eindigde op tweede plaats Geel-Zwart verloor beide wedstrijden Julianadorp Nieuws van „Sportlust" KOOG AAN DE ZAAN Kind viel in Sluissloot Marktbericht Jan Post van DOK eerste in Ronde van Enkhuizen Oplegger kanteMe van Rijksweg te Wognum Gastheren werden in laatste minuut verslagen MAANDAG 80 A'. •»XUS 1951 Tot groep 1 behoren:zo begon Zaterdagmiddag aan de Dyk het grote zwemfestijn, georganiseerd door de Heiderse zwemvereniging „Marsdiep" de jaarlijkse Texeltocht. De deelnemers werden bij drie volgboten ingedeeld, waarbij zjj gedurende de gehele tocht behoorden te blijven, zodat men een goede beveiliging had en een prima overzicht over de zwemmers en zwemsters. dat zij de Popelend hadden vele mensen, heus niet alleen de deelnemers en organisa toren, reeds enkele dagen de weers- berichten gevolgd. Zou het nu door gaan, of zouden de weergoden zich weer zo onhebbelijk gedragen als de Vorige Zondag? Maar neen, naarmate de Zaterdag naderde, werd het weer gun stiger, de wind hield zich vrij kalm en het zonnetje zorgde ervoor dat er toch nog een half graadje bij de temmpera- tuur van het water kwam. Toen Zater dagmiddag om half vier het startsein klonk, was het ideaal weer en zeer vele belangstellenden waren naar de Dijk gekomen om getuigen te zijn van <eze mooie tocht, waarop slechts Den Helder bogen kan. Drie ploegen. Het aantal inschrijvingen was be hoorlijk groot. Liefst 34 deelnemers hadden zich voor deze tocht aangemeld. Sterke zwemmers en minder gerouti- neerden. Elk kon echter zijn eigen tempo zwemmen, daar de organisato ren de ploegen zoveel mogelijk naar gelijk tempo hadden ingedeeld. Natuur lijk kan dat nooit helemaal precies kloppen, doch veel scheelde het niet. Er was een snelle ploeg, die er tevens een wedstrijd van maakte wie het eer ste kans zag Texelse grond onder de voeten te voelen. Elke groep vond voldoende bevei- ling in de bijbehorende boot met erva ren begeleiders, die op alle eventuali teiten voorbereid waren en alle hulp middelen aan boord hadden meege bracht, teneinde in noodgevallen direct de helpende hand te kunnen bieden. Gelukkig is dit geen enkele maal nodig geweest. Wel moesten vier deelnemers binnenboord gehesen worden, omdat de afstand hun te ver was of zij last van de koude kregen. Aan de wal kon men denken, dat het water over het gehele Marsdiep prach tig vlak was. Dit was echter niet het geval, in het midden stond een flinke deining, zodat de deelnemers elkaar soms niet eens konden zien. Gevaar was er echter niet bij en de golfslag bracht tevens de nodige afwisseling op deze toch altijd wat eentonige tocht. Men ziet immers niets dan water met in de verte een strookje land dat maar niet naderbij schijnt te komen. Gelukkig vermaakte men zich onderling uitste kend. Er werden heel wat grapjes ge maakt onderweg en we zagen zelfs dat de deelnemers af en toe langs de boot kwamen om zich wat lekkers in de mond te laten steken. Men zou zo den ken dat zij de illusies van kanaalzwem mers kregen. De snelste ploeg schoot er aardig door en dreef ook niet zo erg ver af. Hiervan hadden zij tevens weer voor deel daar zij in verband met het springtij goed op tijd aan de Texelse wal waren en alle profijt van de zee stromingen konden trekken. Na 55 minuten. Slechts 55 minuten nadat zij te water waren gegaan, bereikten de eersten het land. Nummer 1 was Piet Gode, tot grote schande van de andere heren deelnemers, gevolgd door een meisje, n.1. Riet Schuttenhelm, die door haar stug doortrekken de eer mocht smaken als nummer 2 te arriveren. Nummer drie was Jan Koning, die ook alles op alles had gezet en er stevig vandoor was gegaan. De andere boten met hun achtervol gers deden het wat kalmer aan, voor hen was het een echte tourtocht, en zij lieten de snellen zich maar een beetje uitsloven. Hoofdzaak was overkant bereikten. Het laatste gedeelte kregen zij het echter nog zwaar te verduren. De te genstroom kwam hen plagen en zij moesten vechten om de kant te berei ken. Het duurde ruim een half uur voordat allen op Texel waren aange land. Natuurlijk werd daar nog even een praatje gemaakt. Men ging op de foto en natuurlijk werd de inwendige mens niet vergeten. En onderwijl ston den de toeschouwers op de Dijk nog maar te wachten. Verschillende ge ruchten deden reeds de ronde. Elf uit vallers waren al genoteerd en er zou den er misschien nog \vl meer kunnen zijn. De gelukkigen, die in het bezit waren van een verrekijker, gaven hele ooggetuige-verslagen, maar geen mens kon de ware toedracht vertellen. Er ging dan ook een zucht van ver lichting op toen de boten zich eindelijk van de Texelse wal losmaakten. Het terugkomen met de bootjes ging ondanks de sterke stroom veel sneller dan de heenreis, zodat even over zes sen de deelnemers met natte haren en glundere gezichten het terras van het clubgebouw betraden, waar zij opgc wacht door familie en vrienden hun relaas vertelden. Ook de nodige op smuk ontbrak natuurlijk niet. maar we ziin het volkomen eens met de voor zitter van „Marsdiep", de heer J. W. van Vendeloo, die de deelnemers prees om hun doorzettingsvermogen. De volgende dames en heren kregen een herinneringsdiploma aangeboden: Kreszens Dito, Reinier Steeman, Johan Koning, Maria Schuttenhelm, Pieter Jongepier, Cornelia Timnjermans, Pie ter Ham, Dick Houthuy»n, Bastiaan Weemhoff. Johanna Oudijk, Alida Bergsma, Auny Mangel, Jan Smit, Lou- rens Dijk, Gerrit Brouwer, Toos Crone, Elizabeth Pleyte, Hans Groenendijk, Tiny Baas. Huug Varkevisser, Gerrit Bais, mevr. E. Pronk—Muntje werf, Arie Stins, J. C. Meesters, Lucas v. d. Wal, Pieter Gode, J. Lap (Texel), Henk Zoon en Folkert Esbach. (Advertentie, ïng. Med.) Het aantal deelnemers aan de jaarlijkse autotocht voor ouden van dagen zal ditmaal nog groter zijn dan in 195». Een kleine vijfhonderd bejaarde stadgenoten zullen Woensdag met een lange file autobussen Den Helder verlaten voor een prachtige dagtocht door Noord- en Zuidholland. De deelnemers hebben allemaal een duidelijk briefje met aanwijzingen thuis gekregen zodat de start Woens dagmorgen om half acht een vlot verloop kan hebben. Als alles volgens het programma verloopt, kunnen de bussen 's avonds om tien uur In Den Helder terug zijn. We behoeven er niet aan te twijfelen dat de thuisblijv-ars weer in dichte drommen aan de Ruyghweg zullen staan om de oudjes te verwelkomen. De stoet zal weer met muziek worden ingehaald. waar om pl.m. half elf een bezoek wordt gebracht aan de grote veiling „Bloemenlust". Om twaalf uur ver trekken de bussen naar „Avifauna" te Aiphen a-m de Rijn, waar de oudjes bijna twee uur de tijd hebben om het •wereldberoemde vogelpark te bezichti gen. Tegen half vier gaat het gezelschap weer in de bussen, die dan over Leiden naar Amsterdam rijden. Daar wordt in de lunchroom van de „Bijenkorf' een warme maaltijd geserveerd. Het pro gramma geeft aan, dat om uiterlijk half acht de terugtocht wordt aanvaard, zo dat de bussen in ieder geval om tien uur in Den Helder terug zijn. De stoet wordt opgewacht op de Ruyghweg, aan de kant van de Bassin gracht, vanwaar de autobussen verge zeld van muziekcorpsen langs de route Overweg. Boerhaavestraat. Van Galen- straat, Krugerstraat en Polderweg naar de Prins Hendriklaan rijden. Daar kun nen de deelnemers door hun familie en vrienden worden afgehaald. Reeds verschillende malen is de wenselijkheid bepleit van het doorlichten van de gehele bevolking van onze stad. Een dergelijke actie tot het onderzoeken der ingezetenen op longtuberculose is of wordt al in vele plaatsen van ons land gevoerd. De practijk heeft uitgewezen, dat daarbij vele tuberculosegevallen aan het licht kwamen, ook bij mensen die geen enkele klacht in die richting hadden. Het spreekt vanzelf, dat hierdoor in zeer vele gevallen tijdig kan worden ingegrepen en menigmaal de duur der genezing aanmerkelijk wordt bekort. dat hij besmettelijk sputum opgeeft en daardoor gevaar oplevert voor zijn om geving. Meer dan eens is zo'n besmet telijke lijder gevonden, nadat in zijn omgeving iemand (meestal een kind) kwam te lijden aan tuberculose (vaak hersenvliesontsteking) De mogelijkheid van een bevolkings onderzoek op grote schaal is nu aan wezig, sinds Röntgen-cameratoestellen (de R.C.-toestellen) beschikbaar zijn om in korte tijd van vele mensen een kleine foto van de longen te maken. Zo'n R.C.-apparaat is een combinatie van een Röntgen-apparaat en een fo to-toestel. Het doorlichtingsbeeld van de longen, dat op het gevoelige scherm wordt geprojecteerd, wordt met een camera gefotografeerd. Het, resultaat van een algemeen be volkingsonderzoek kan alleen dan goed zijn. wanneer iedereen zijn medewer king verleent. Binnen zeer afzienbare .tijd kan men nadere mededelingen ver wachten van het „Comité Bevolkings onderzoek op longtuberculose Den Helder", dat over enkele weken zal worden geïnstalleerd. Verschillende voorbereidende werkzaamheden wor den reeds verricht door een werk-com- missie, waarin zitting hebben: mevr. M. K. Houtman-Klercq (Julianapark) 11, telefoon 2996), de heer A. J. F. Thorbecke (Javastraat 113. telefoon 2103) en de heer G. J. Brandhoff (Eras- musstraat 17. telefoon 2141 toestel 8). Besturen van vereningen, leiders van bedrijven en andereh, die nadere in lichtingen over deze aangelegenheid wensen, kunnen zich met een dezer commissie-leden in verbinding stellen. Reeds lang voordat er klachten zijn, is in de meeste gevallen het ziektepro ces reeds aanwezig. Daarom is het no dig. de longtuberculose op te sporen onder degenen, die nog als gezond wor den beschouwd. Als bezwaar tegen een algemene doorlichting der bevolking is ook in Den Helder wel eens aange voerd, dat misschien zoveel gevallen aan het licht zouden komen, dat de be handeling van deze patiënten practisch onmogelijk zou zijn. Lighallen, sana toria e.d. zouden geen plaatsruimte ge noeg hebben, en de nodige financiën zouden ontbreken. Daarom meende meen, dat het beter was maar te wachten tot de tuberculose-gevallen op normale wijze aan de dag traden. Het is verheugend, dat deze negatie ve gedachtengang in onze stad niet doorslaggevend is geweest. Men wil hier geen struisvogelpolitiek voeren, maar door een algemeen onderzoek een (uiteraard voorlopig nog onbekend) aantal tuberculose-lijders vroegtijdig opsporen, zodat zij een veel grotere kans hebben op genezing, de ziekte veel korter duurt en bij een goede kuur meestal zonder verdere maatre gelen spontaan geneest. Het ziekteproces kan zo slepend be ginnen. dat iemand zich gezond ge voelt, terwijl toch reeds duidelijke af wijkingen zich vertonen. Het kan zijn De bewoners van de rusthuizen in de Gravenstraat en de Tweede Vroon straat, het gemeentelijk Verpleeghuis en het Badhotel te Huisduinen worden om kwart over zeven met de autobus afgehaald. Deelnemers uit Tuindorp kunnen meerijden met de bus. die om kwart over zeven van Garage Moorman aan de Brakkeveldweg vertrekt. De stoet wordt opgesteld in de Prins Hendriklaan, vanwaar de file om pre cies half acht langs de route Parallel weg, Ruyghweg, Bassingracht de stad verlaat. Het comité rekent er op, dat de bevolking voor een feestelijk uitge leide zorgt. Over Alkmaar rijden de vijftien autobussen dan naar de Velser Pont. Door het mooiste gedeelte van Kenne merland, over Bloemendaal en Heem stede, gaat de tocht naar Aalsmeer, De Duite zeilsloep „Hathi", die Don derdagavond door een marinesleepboot naar Nieuwediep werd gebracht, is Zaterdag 'naar Bremen teruggekeerd Zaterdagavond liep een verbouwde motorsloep, met een aantal Polen aan boord, de haven binnen. Deze mensen zijn met de „Zaglaba" op doorreis naar een ander deel van de wereld. Het is morgen hoog water om 10.25 en 23.00 uur, en laag water om 4.35 en 17.15 uur. De temperatuur van het zee water was 17.3 graden Celsius. De commandant van het Maritieme Gebied van Surabaja, kolonel Nazir, heeft aan het dagblad Java-Post ver klaard te verwachten, dat het Oplei dingsinstituut voor Adelborsten in Su rabaja op 1 September zal worden geopend Het instituut zal plaats bieden aan 250 adspirant-officieren van de zeemacht. Tot de docenten behoren ook officieren van de Nederlandse marine, die zijn verbonden aan dc Nederlandse Militaire Missie. Van het comité vernamen wij, dat de begroting voor de tocht nog niet ge heel sluit. Ongetwijfeld zullen er stad genoten zijn, die de ontbrekende pen ningen willen helpen fourneren. Bij dragen kunnen worden gestort op giro 134796 van het gemeentelijk bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon, on der vermelding „Autotocht Ouden van Dagen". In verband met de hooibranden In de Oyenpolder hebben ook de boe ren een bewaking ingesteld. Hier ziet men een boerenknecht gewa pend met een zeis z'n wachtje kloppen voor een nieuwe boerderij Het derde W.G.W.-tournooi kenmerkte zich door de wel zeer slechte weers omstandigheden. Tijdens de voor- en verliezersronde viel de regen bij stromen neer, en ook dc winnaarsronde werd een vochtige geschiedenis. Niettegen staande deze handicap werd verdienstelijk gevoetbald. De wedstrijden waren een goede oefening voor de steeds nader komende competitie. Voor de tweede maal werd het tournooi gewonnen door de organiserende vereniging W.G.W., die met 51 over Watervogels zegevierde. ken. Maar WGW, en wel in het bijzon der de vleugel Van WeesRamler, weerde zich zodanig, dat het Watervo gels-team vrijwel geen succesvolle aan val kon lanceren. Spil Ramler vormde wel het grootste struikelblok voor de W.-voorhoede. Al spoedig na de aftrap scoorde Beekhoven het eerste doelpunt (10 voor Watervogels). Keeper Van Hem men kon de bal niet onder controle krijgen en Beekhoven maakte daar on middellijk gebruik van. Maar toen scheen W. zijn kruit te hebben ver schoten al heeft nog één maal de paal voor WGW red ling moeten brengen. De rust ging in met 21 voor WGW, maar kort na de hervatting stond het reeds 31. Uit een voorzet van Spaans scoorde Bergkamp het vierde doelpunt. Met 51 voor WGW kwam het einde. Na afloop van de wedstrijd reikte de voorzitter van de Katholieke Sport- centrale de prijzen uit. De eerste twee wedstrijden werden gelijktijdig gespeeld. Watervogels en JVC ontmoetten elkaar op het A-veld, terwijl WGW en Geel Zwart op het nog al ongelijke B veld speelden. Eerst genoemde wedstrijd was het meest aantrekkelijk. Enige tijd kon JVC zich tegen Wa tervogels handhaven, zo zelfs, dat langs het lijntje al over strafschoppen werd gesproken. Maar toen lieten de W-spelers even zien, dat zij iets meer in hun mars hadden. Tien minuten vöor het einde was de stand nog 11. Toen maakte Beekhoven er 21 van en even later zelfs 31. Een tegenpunt werd nog gescoord door de JVC-spil Kater, maar in de laatste minuut bracht Beekhoven de stand op 42. De wedstrijd tussen WGW en Geel- Zwart was vooral na de rust het aan zien niet waard. De gasten waren toen met de wind in de rug het meest in de aanval, maar zagen toch geen kans te doelpunten, Reeds in de eerste mi nuut had Ramler uit èen vrije schop een doelpunt voor WGW gescoord, en kort voor de rust werd het 20, toen Spaans op fraaie wijze een voorzet van Ramlèr benutte. Bij deze beide goals is het gebleven. Ook in de verliezersronde tegen JVC moest Geel-Zwart het onderspit delven. Het enige doelpunt werd voor de rust gescoord, en wel door Hoornsman. Het na de rust gescoorde tweede doelpunt voor JVC werd door de scheidsrechter geannuleerd. Het spel van JVC deed goede verwachtingen voor de komende competitie koesteren. Gezien de vorige wedstrijden leek het niet onwaanschi.inlijk, dat Water vogels met de erepalm zou gaan strij- De gymnastiekvereniging „Sportlust" te Julianadorp zal enige demonstraties geven tijdens de pauze van de hand balwedstrijd. die ter gelegenheid van de Sport- en Volksfeesten wordt ge houden. De meisjes-leden van 69 jaar ko men Woensdagavond om half zeven in het gymnastieklokaal repeteren, de meisjes van 912 jaar en van 1216 jaar en de dames komen om zeven uur. Op Woensdag 12 September neemt „Sportlust" deel aan de Turnkring- athletiekwedstrijden te Schagerbrug. Jongens en meisjes, dame$ en heren, die deel willen nemen aan de door „Sportlust" georganiseerde atletiek wedstrijden in Julianadorp kunnen zich uiterlijk Woensdag aanmelden bij de heren Tigchelaar en Wolthuis. De inschrijving is gratis. Tenslotte kan nog worden gememo reerd, dat bij de Turnkring-wedstrijden op Texel de meisjesploeg de eerste prijs behaalde met een vrije oefening grondgymnastiek. De dames behaalden een prijs met de oefening wederkerige ondersteuning en de heren kwamen voor een eerste prijs in aanmerking met hun Olympische Dag-oefening. Zaterdagmiddag is ongelukkigerwijs het l'/«-jarig kind van mevr. Carpen- tier in de Sluissloot bij de Waakzaam heid gevallen. Gelukkig kon het kind nog juist op tijd op het droge worden gebracht en na een kunstmatige adem haling kon het slachtoffertje, dat enige tijd buiten kennis was geraakt, weer worden bijgebracht. BLOKKER, 18 Augustus Grote blauwe 13—36, Schotse blauwe 42—50, Prolefic 4268, Rode bes 2547, Fran se suiker 11—18, Kruidenier 32—54. De Heiderse nieuweling Jan Post, lid van de wielersportvereniging DOK, heeft Zaterdag de Ronde van Enkhui zen gewonnen. S. Franke: „De Zilveren Lepel"; uitg. De Arbeiderspers. 'n Aardig jongensbroek is bij De Ar beiderspers verschenen in de jeugd serie. Het is een verhaal met een his torische ondergrond, zich afspelend in de gouden eeuw in Amsterdam, toen ondanks de stoffelijke welvaart, het met de zorg voor de wezen nog heel erg droevig was gesteld. De wees in dit verhaal is een wakkere jongen, wiens vader niet terugkeerde uit het verre Oost-Indie. Het is dit verlies, dat de moeder dermate aangrijpt, dat zij sedertdien iedere dag opnieuw de wacht betrekt bij de Schreierstoren en ten slotte ter plaatse sterft. Ge lukkig wordt na een zeer moeilijke tijd de jongen de helpende hand geboden, eerst door een zwak zinnige vrouw, later door een bewind voerder van de O.I. Compagnie. Blijde dagen keren pas dan terug voor het jog, wanneer het wordt opgenomen ir. „De Zilveren lepel", een voor die da gen op moderne leest geschoeid wees huis, dat wordt geleid door een „va der", die van wanten weet. Een sym pathiek jongensboek. Op de jongste ledenvergadering va* het kaascon'róle-station „Noord-Hol- land" heeft ir. G. Kranen onze publi- catie gecritiseerd waarin indertijd bepleit werd de aan knoeiers opgeieg. de boeten te doen ten goede komen aan de gemeenschap en niet indirect mede aan de overtreders zelf. De heer Kranen legde sterk dc nadruk op het par'iculier initiatief, dat het controle- station zijn aanzien zou hebben gege. ven. Wij moeten ons de opmerking ver- oorloven, dat het initiatief op naam staat van de Nederlandse vertegen- woordiger te Londen Rosegaarde Bis schop, die aan het einde van de vorige eeuw met leedwezen vasts'elde, hoe onze naam op zuivelgebied werd ver knoeid. Hij was de man, die aandrong op een garantiemerk, en uit zijn vol- hardende actie werd het contröle-sta- tion geboren. In Noord-Holland is het stellig niet zo geweest, dat de „produ. cen'en" zich ervoor inspanden. Het verbod om kaas zonder contrölemerk uit te voeren, dat heeft hen gedwon gen. De bevoegdheden, die van over heidswege verstrekt werden, hebben het kaascontróle-station de mogelijk heid gegeven zijn werk naar behoren te doen. Het is een semi-overheidsor- gaan en dit is reeds reden genoeg, om de bewering van de heer ir. Kranen dat de besteding der boeten een inter ne zaak is, op zijn minst genomen een zijdig te noemen. In het afgelopen jaar is niet minder dan 1644 maal tegen de bestaande wet telijke bepalingen gezondigd. Er was één fabriek, die 98 bijdragen vooi dit zondgnregister leverde, maar in 1949 was er een geweest, die 126 maal over trad. Op het punt van de hoogs'e serie overtredingen is er dus vooruitgang geboekt. Het minimum aantal boeten per fabriek steeg echter van 7 tot 16 en het gemiddelde aan'al van 44 tot 48. Er is, gezien deze cijfers, alleen maar reden om ons te verheugen over het bestaan van hét kaascontróle-sta tion. Wij hebben daarover dan ook niet denigrerend gesproken zoals de heer ir. Kranen suggereert maar zeer waarderend. Die waardering geldt natuurlijk niet de knoeiers, die de naam van Neder land als zuivelland schade berokke nen en die wij niet gunnen, dat zij ook maar één procent van de betaalde boeten (op welke manier dan ook) terugkrijgen. Wij nemen zonder meer aan, dat ir. Kranen dat van harte met ons eens is. Op de Rijksweg no. 7 is Zaterdag avond een auto-ongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder alleen materiële schade veroorzaakte. Een truck met oplegger van de firma Prins uit Pur- merend, die een stoomketel van een zuivelfabriek uit Deinum (Friesland) en een hoeveelheid tegels verroerde, reed met een snelheid van pl.m. 30 km in de richting Hoorn, toen ter hoogte van de vroegere kruising bij de Hoornse weg de rechtervoorband sprong, waar- door de chauffeur de macht over bet stuur verloor en met het enorme ge vaarte naar beneden kantelde. De drie inzittenden, w.o. een lifter, kwamen zonder enig letsel met de schrik vrij. Begrijpelijkerwijze trok dit ongeval, waarvan echter het snelverkeer weinig hinder ondervond, doordat de rijks politie regeling optrad, een grote pu blieke belangstelling, vooral toen een kraanwagen van de firma De Boer en Slooten (Purmerond) de oplegger met veel moeite weer op het verharde weg gedeelte hees. BLOKKER, 17 Augustus Yellow 3867, Tulpappel 1329, Perzikappel 14-47. Beauty of Bock 10-36. Gladstone 1423, Kruidenier 2437, Suikerpeer 28, Grilbu 3656. Grote blauwe 3336, Ontario 62—66, Rodebes 25—47, Prolefic 4291, Perziken 923, Frankenthaler 88, Witte druif 90—98, Tomaten 26—47, Aardappelen 10—12.50, Andijvie 5—16, Bloemkool 1661, Komkommer 1114. Kroten 7.10—9.20, Rabarber 8—9, rode kool 9—8.20, Gelekool 10.20—10.60, Sla- bonen 3040, Pronksnijbonen 3041. Stoksnijbonen 40—53, Sla 7—9.50, Uien 18-21. Succes opende Zondag het voetbal seizoen met een tournooi, waaronder werd deelgenomen door Black Boys. Leeuwarden II en HRC II en de organiserende vereniging. In de eerste wedstrijd behaalde Succes een over winning op Black Boys, dank zij he" feit dat de gastheren een beter gebruik maakten van de strafschoppen, welke na afloop van de wedstrijd genomen moesten worden. Daarna speelde HRC II tegen Leeu warden II. Ondanks het feit dat HRC goed partij gaf, was reeds spoedig dui delijk, dat Leeuwarden s'erker was. De Friezen wonnen deze wedstrijd dan ook verdiend met 3—0. De verlie zersronde bracht een 3—1 overwinning voor HRC op Black Boys. In de finale startte Leeuwarden, gezien de verrich tingen in de voorronde, als favoriet. Het is echtqr een zeer boeiende en spannende wedstrijd geworden. Suc ces speelde fris van de lever en eerst in de laatste minuten wist Leeuwarden de strijd in zijn voordeel te beslechten Het begin was bijzonder verrassend Nog voor Leeuwarden zich aan het enthousiaste spel van Succes had kun nen aanpassen, had de thuisclub door een fraai doelpunt van Rotgans de lei ding genomen. In dezelfde minuut werd de voorsprong van Succes ech ter weer te niet gedaan. Menige goede aanval werd door Succes hierna op gezet en het was jammer, dat de af werking weieens iets te wensen over 'iet. Driemaal werd door de Succes- aanvallers voor open doel gefaald en z-L-lfs een strafschop werd onbenut ge laten. Ook in de tweede helft had Succes het heft nog lange tijd in handen, maar ongeveer twintig minuten vóór het einde deed de vermoeidheid zich hl.) de gastheren gevoelen. Het gevolg was, dat dc middenvoor van Leeuwar en een goede scoringskans kreeg, waarvan hij dankbaar gebruik maakte, e doelverediger van Succes werd in e laatste minuten wel stevig op proef gesteld. Eerst stopte IJzer °P uitstekende wijze een penalty, maar hij kon niet verhinderen dat Leeuwar en op het laatste moment de zege volkomen veilig stelde. Leeuwarden won daarmede de beker maar Succes kan toch terug zien op een uitstekend geslaagde voetbaldag.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2