s~ ïïtxïït r r ,:r: r—- rrit 7 - Winden waaien om „De Bilt Weervoorspelling deed mvasie in Normandie slagen n Meteorologisch Instituut doet belangrijk werk zl„zr "e we"' tstiz tr,-™- l°TZ M Ti k" ,'n;aSk t0en een St0rm' -als mc" twintig jaren niet had beleefd het Kanaal, dat de invasiev.oot zou moeten oversteken, geselde. Een „orkaan" tijdens de zomerse dagen Onafhankelijkheidsdag had rustig verloop EXPLOSIE OP TANKER Bij SINGAPORE Amsterdamse speelclub zal heropend worden Geen roulette meer Trail er ramde autobus met Philipsmeisjes Republikeinse aanval op Amerika's politiek Twee Nederlanders in Duitsland veroordeeld Waarom België invoer van groente beperkte Eerlang tekening van pact tussen V.S. en Philippijnen De inkomens in de V S. Zeiljacht' met emigranten in nood bij Terschelling Vierduizend ex-guerilla s doken onder op Celebes Selectie emigranten niet in strijd met de wetten BEPERKT VERZET IN DE SOWJET-UNIE Polen naar San Francisco Van Daatselaar winnaar op de Schelde P I -Nlfpf voor MAANDAG 20 AUGUSTUS 1981 1 4. j "Morgenrood, water in de sloot" 7011- jrm&cennen, is het toch een feit #iui S«urU|k houdt tolt. do 7*™** cordon, dut ln.,,„„,.„,o„ on berokoningon „Ikoo h..t™„T,l"%7'',r'!fh up ae kop Slaat, als ze beweert, dat de "a* van morgen zonneschUn ofwel buien, ofwel storm ,a, brengen. Een goed Alles hing dest«ds af van het uur van de aanval en de Geallieerden verwacht ten, dat het vreselijke stormweer de invasie zou doen mislukken. Men dacht er al over de schepen in de havens te houden. Doch Eisenhower zag een kans en gaf opdracht aan de Britse en Amerikaanse weerdiensten te onderzoeken of de storm tegen de ochtend (het moment van de aanval) zou kunnen luwen. Honderden weerkundigen gingen aan de arbeiden voorspelden een paar uur van betrekkelijke rust In het Kanaalgebied. Hun voorspelling kwam uit en de invasie slaagde rR ZIJN tientallen bewijzen te noe- men voor de betrouwbaarheid van de weerkundige diensten. Men laat over het algemeen weinig aan het toe val over. Dat blijkt als men de dage lijkse weerberichten van het K.N.M.I. in de kranten leest. Het instituut te De Bilt is op zichzelf een knap stuk organisatie. Er zijn jaar lijks geweldige bedragen gemoeid met het aanschaffen en onderhouden van de benodigde instrumenten, het inrich ten van waarnemingsposten enz. Regelmatig houden deze stations hun „hoofdkwartier" in De Bilt op de hoog te van het weer op de betreffende plaatsen. Men beschikt over eigen telex-verbindingen met het K.N.M.I. Een zeer belangrijk instrument op elk weerstation is de „windmeter", omdat voor onze zeevarenden alles af hangt van de kracht en de richting van de wind. In Den Helder ziet men veertien meter boven de kruin van de dijk zo'n windmeter opgesteld. De windmeter te Den Helder is de zgn. „Dines-meter", een kostbaar en ingenieus apparaat, zoals er in Neder land nog niet veel geplaatst zijn. In Noordholland heeft men er echter drie. Een andere weermeter is het apparaat, dat bestaat uit drie of vier, om een verticale as draaiende bolletjes, die op een hoge mast zijn geplaatst. Het aan tal omwentelingen, dat dit molentje maakt, kan worden afgelezen op een binnenshuis opgesteld telwerk of op een registreertrommel. Dit instrument meet echter alleen de gemiddelde windsnelheid en niet de kracht van de grootste windstoot. zoals de „Dines". Omdat de wind meestal „vlagerig" is. heeft men zeer veel aan het laatste instrument. Onenigheid QE opstelling van een windmeter vergt veel zorg, want elke hindernis in het vlakke terrein verandert de aan snellende wind. Is aan de eerste eis: opstelling op een zo hoog- en vrij mo gelijke plaats, voldaan, dan kan men de meldingen van de vele Nederlandse stations met elkaar vergelijken. Elk Eén handgranaat ontplofte te Bandung De herdenking van de onafhanke lijkheidsproclamatie in Indonesië is overal rustig en zonder incidenten ver lopen. Het enige voorval, waarvan melding wordt gemaakt, is de ont ploffing van een handgranaat te Ban dung op Donderdagavond, die echter geen slachtoffers heeft gemaakt. De politie is er Donderdagnacht in ge slaagd de twee daders te arresteren. Op de wereldbijeenkomst voor mo rele herbewapening te Caux-sur-Mon- treux waaraan 1750 afgevaardigden uit 44 landen deelnemen, hebben een Nederlandse en een Indonesische afge vaardigde ter ere van de herdenking van de uitroeping van Indonesië s on afhankelijkheid het woord gevoerd. De premier van India, Pandit Neh- roe, heeft uit naam van de regering en het volk van India aan président Su- karno een gelukwenstelegram gezon den. ■half uur leest men op de stations de richting en snelheid van de wind af en tesamen met gegevens omtrent bewol king, temperatuur, vochtigheid, baro meterstand, weer, zicht en hoeveelheid neerslag, worden deze berichten naar De Bilt doorgegeven. Wordt het onderwerp „wind" in het weerbericht in de kranten aangesne den, dan ontstaat er meestal onenigheid tussen de meteorologen en het publiek. Immers, leest men „krachtige wind", dan zal de wielrijder vaak verbolgen constateren, dat naar zijn gevoel de windsnelheid die van een storm aardig benadert. Dit verschil in opvatting is duidelijk. Daar de wind meestal be staat uit een zachte constante druk, met af en toe krachtige vlagen, wordt de weggebruiker vooral geïmponeerd door de vlagen en niet door de con stante druk. De meteoroloog houdt echter rekening met de gemiddelde windsnelheid, over een periode van tien minuten. „Orkaan" in de zomer. QOK RIJST er vaak verontwaardiging als de barometer in de hall niet naar wind wijst en het weerbericht desondanks melding maakt van b.v. „krachtige wind". Op een barometer kan men evenwel niet zien of het hard zal gaan waaien. Maatgevend voor de snelheid van de wind is het verschil in luchtdruk tussen twee plaatsen. Luis tert u regelmatig naar de weerrappor- ten van het K. N. M. I. 's morgens om acht uur, dan zult u spoedig bemerken, dat er veel wind is, als het luchtdruk- verschil tussen Den Helder en Beek groot (b.v. 5 millibaren of meer) is. Bij klein luchtdrukverschil is er weinig wind. Werkelijke stormen hebben we dit jaar bijna niet beleefd. Het is nu al bijna vier maanden ge leden, dat aan de Nederlandse kust de stormbal uithing! Gedurende een zo merse onweersbui kan de wind echter enige tijd een kracht bereiken, die de snelheid van een storm tijdens de herfst overtreft. Dit was het geval met de buiige wind, die op 31 Juli en 1 Aug. in Limburg werd geconstateerd. Daar bracht de wind het tot een snelheid van 37 meter per seconde, de kracht van een orkaan. In de weerberichten van het K.N.M.I, is steeds sprake van zwakke, matige, krachtige, harde of stormachtige wind. Met elk van deze termen correspon deert een bepaalde snelheid. Het verband is als volgt: Zwakke wind: snelheid kleiner dan 3,4 meter/sec. Matige wind: 3.4 tot 7.9 m./sec. Vrij krachtige wind: 8,0 tot 10,7 m./sec. Krachtige wind: 10,8 tot 13,8 m./sec. Harde wind: 13,9-17,1 m./sec. Stormachtige wind: 17,2 tot 20,7 m./sec. Storm; 20,8-24,4 m./sec. Zware storm: 24,5-28,4 m/sec. Zeer zware storm: 28,5-32,6 m./sec. Orkaan: snelheid groter dan 32,6 m./sec. Een matige wind, met een snelheid van 7 meter per seconde kan echter vlagen opleveren van soms tweemaal de gemiddelde snelheid. Een blik op het tabelletje leert ons, dat we dan al bij de krachtige tot harde wind zijn terechtgekomen. Terwijl benzine werd ingeladen, heeft zich Zondagavond aan boord van de ruim achtduizend ton metende tanker Dromus van de Shell een ontploffing voorgedaan. Het schip dat bij Pulau Bukom, een eiland op vijf kilometer van Singapore, voor anker lag, stond weldra in lichtelaaie Vijftien leden van de bemanning vonden de dood; Dertien mannen zijn met brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. Negen van hen verkeren in levensgevaar. Zatardagavond is in de Eureka- club te Amsterdam een algemene le denvergadering gehouden, waarin be sloten is, dat de club weer geopend zal worden voor de leden der vereniging Alle spelen, die men er gewend was te spelen ook baccarat zullen weer worden gespeeld, met uitzonde ring van roulette. Het kort geding van de Haagse club Aristo tegen 9e staat is uitgesteld tot 27 Augustus. Chauffeur op slag gedood Gedurende het afgelopen weekend hebben wederom twee ernstige ver keersongevallen plaatsgevonden, waar bij twee doden en een groot aantal ge wonden vallen te betreuren. In het dorp Maarheeze werd Zater dagmorgen een naar links uitwijkende autobus met Belgische meisjes van de Philipsfabrieken geramd door een met zwaren buizen geladen truck met op legger, die uit Leiden afkomstig was. De chauffeur van de truck, de 43-jari- ge P. S. uit Leiden, werd op slag ge dood. In de autobus werden twee meisjes ernstig, doch niet levensge vaarlijk gewond. Ongeveer twintig an dere meisjes liepen min of meer lichte verwondingen op. De truck werd totaal vernield en de autobus zwaar bescha digd. Motor slipte. In Almelo reed Zondagmiddag de 32-jarige mevrouw D. E. K. S.M. uit Wierden bij haar man achter op de motor en kwam te vallen, toen de motor slipte. Zij werd vrijwel op slag gedood. Zij was moeder van negen kinderen. In een gisteren gepubliceerd rapport van acht republikeinse leden van de Senaatscommissie van onderzoek inza ke het ontslag van MacArthur wordt gezegd, dat zijn ontslag een „slag voor de nationale trots" is. Voorts wordt ge zegd, dat de buitenlandse politiek der V.S. te veel op de verdediging van Europa is gericht ten koste van de Amerikaanse belangen in Azië. De re publikeinse commissieleden doen in dit rapport een felle aanval op de buiten landse politiek der V.S. en in het bij zonder op minister Acheson. Men ver wacht dat de democratische leden uit de commissie volgende week een ant woord zullen geven op de republikein se beschuldigingen. De jongste bijenhoudster van Londen is de zeven jaar oude Sylvia Swepson. Haar korven bevinden zich boven op het dak van een kantoorgebouw in Marsham street. Sylvia's bijen verzamelen hoofdzakelijk het stuifmeel uit de tuinen van het Buckingham Palace. Zaterdag zijn door het landsgerecht te Osnabrück twee Nederlandse koop lieden veroordeeld tot gevangenisstraf fen van respectievelijk één jaar en ne gen maanden en één jaar en drie maan den. Voorts kregen zij een boete van 20.000 mark. Zij waren er van beschuldigd, dat "ij in verscheidene Westduitse steden en in West-Berlijn bij „twijfelachtige in- en uitvoerzaken" grote bedragen had den laten betalen, die zij voor eigen levensonderhoud gebruikt zouden heb ben. De invoerverboden voor tomaten en sla, welke van Belgische zijde o» 16 en 18 Juli in werking zijn gesteld, berus ten, zo antwoordt minister Mansholt op vragen van het Tweede Kamerlid Borst (CPN), op in 1947 gemaakte af spraken, di\ in 1949 nader zijn gewij zigd. Op grond hiervan kunnen de Beneluxlanden ieder voor zich maat regelen tegen bepaalde genoemde pro ducten worden genomen, indien het prijspeil daartoe aanleiding geeft. Hoewel Nederland in die tijd maar weinig tomaten en sla naar Belgie uit voerde, daalden de prijzen daar te lande, hetgeen voor de betrokken Bel- sche minister aanleiding was, de verbo den uit te vaardigen. President Quirino van de Philippij nen zal zich aan het einde van deze maand naar de Verenigde Staten be geven voor de ondertekening van het Amerikaans-Philippijns verdrag van wederzijdse bijstand. Volgens de officiële cijfers bereik te het totaal van de particuliere inkomens in de Ver. Staten in 1950 het recordpeil van 217 mil- liard dollars, hetgeen overeen kwam met een gemiddeld inko men van 1436 dollar per hoofd van de bevolking. In vergelijking met 1949 betekent dit een stijging van 9 procent, terwijl de kosten van levensonderhoud met 6.5 pro cent zijn gestegen. Overigens werd de netto-stijging teniet gedaan door belastingverhogingen. In het belastingjaar, dat 30 Juni 1950 ge ëindigd is, bedroegen de belastin gen per gemiddeld inkomen ge middeld 360 dollar. Op de Noordzee is dit weekend een zeiljacht in moeilijkheden geraakt. Na bij Terschellingerbank moesten drie mannen en twee vrouwen door de Ne derlandse kustvaarder Peto worden af gehaald van de Dune, een klein jacht uit Hamburg. Dit is later door het Duitse motorschip Femern opgepikt en naar Borkum gesleept. De opvarenden zijn naar Delfzijl gebracht. Hun papie ren waren in orde. Zij wilden naar Afrika emigreren. PANTSERWAGENS VOOR DE WESTDUITSE GRENSPOLITIE De Amerikaanse bezettingsautoritei ten hebben toestemnrng gegeven zes tig pantserwagens uit de reserves van het Amerikaans leger aan de West duitse grenspolitie ter beschikking te stellen, aldus het Westduitse blad „Die Welt". Vierduizend voormalige guerrillastiij- ders. die Vrijdag officieel in Makassar zouden worden geïnstalleerd als leden van de Apri, zijn een dag daarvoor m dc- hun toegewezen rayons naar schuil plaatsen in Zuid-Celebes vertrokken met medeneming van een aantal trucks, 4500 militaire uniformen en twee mi üoen rupiah's. De guerrillaleiders waren het op het laatste ogenblik niet eens hunnen worden met de vertegenwoor digers van de republiek over de vr„- lating van guerrillagevangcnen en de everplaatsing van reactionnaire staf officieren. O.V.V.O. is honkbalkampioen van Nederland. V.l.n.r.: Ie rij: Meyer, Altink, H. Urbanus, Ch. Urbanus. 2e rij: Boersma, De Luik. Weij, Rozendaal, Van der V/al Jewish I not Jewish De minister van Sociale Zaken heeft op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid De Loor (Arb.) ge antwoord, dat Nederlanders, die wen sen te emigreren in het kader van de Australisch-Nederlandse emigratie overeenkomst, niet behoeven aan te geven of zij zijn „Jewish/not Jewish". Zij echter, die niet onder de overeen komst emigreren, dienen in het voor deze categorie bestemde aanmeldings formulier de gestelde vraag wel te be antwoorden. Beantwoording is van ge nerlei invloed op het verstrekken van een „landingpermit". De beantwoording van de ook op het aanmeldingsformulier vermelde vraag godsdienst" is voor emigranten, die emigreren onder genoemde emigratie- overeenkomst, geheel vrijblijvend De minister is niet van oordeel, dat door de Australische vertegenwoordi gers, die met de selectie van Nederland se emigranten belast zijn, door het stel len van de bedoelde vragen n wosdt gemaakt op de Nederlandsj wet ten of op de „verklaring van I senrechten". Neen, zover zijn we nog steeds niet, dat bij het bepalen van de verschul digde inkomstenbelasting alleen reke ning wordt gehouden met de bruto- ontvangsten of de bruto-inkomsten. De zakenman mag dan ook zijn bedrijfs kosten in mindering brengen, al zal de fiscus deze onkosten steeds met een bijzonder critisch oog onder de loupe nemen. De verhuurder van onroerende goederen heeft vele en velerlei uitga ven, die hij van zijn ontvangsten kan aftrekken ter berekening van de be lastbare opbrengst, menigmaal zelfs zovele, dat de belastbare opbrengst ne gatief wordt. Ook degene, die inkomsten geniet uit dienstbetrekking, heeft recht om op zijn inkomsten in mindering te brengen de kosten tot verwerving, in ning en behoud der inkomsten en de <>p de inkomsten rustende lasten. Deze kosten en lasten vat men samen in het woord verwervingskosten, van welke verwervingkosten het Besluit op de Inkomstenbelasting voorbeelden geeft en als zodanig noemt: uitgaven, die on middellijk of middellijk voor de ver vulling van een dienstbetrekking moe ten worden gedaan, zoals contributiën voor vakverenigingen, aanschaffings kosten van gereedschappen en beroeps kleding, dan wel afschrijving op zoda nige goederen. Het Besluit op de Inkomstenbelasting gaat nog verder en stelt deze verwer vingskosten in elk geval vast op ten minste honderd gulden. De Minister is In dit verband het moge onwaar schijnlijk klinken nog soepeler ge- en heeft goed gevonden dat een leder, die meer dan honderd gulden verwervingskosten kan bewijzen, m elk geval zal mogen aftrekken 5 pet. van zijn inkomsten met een maximum van f 600. Zo zal de beroepsofficier, die voor dienstkleding stellig meer dan honderd gulden per jaar heeft te offe ren, bij een salaris van acht mille 5 pet. of f 400 mogen aftrekken, ook al hebben zijn verwervingskosten bijv f 150 bedragen. Hoe te handelen ten aanzien van reiskosten van werknemers, die elders wonen dan ter plaatse hunner werk zaamheden? Een zeer belangrijke vraag in deze tijden van voortdurende wo- ningschaarste. Vroeger gold als algemene regel, dat de reiskosten tussen de woning en de vaste plaats der werkzaamheden niet voor aftrek in aanmerking kwamen. Het niet wonen ter plaatse van werk zaamheid werd als een zuiver persoon lijke omstandigheid aangemerkt en daarom werden de reiskosten niet als „verwervingskosten" geaccepteerd. Thans is dit anders. Een recent Ar rest van de Hoge Raad heeft een nieuw geluid doen horen. Een belastingplichtige woonde met zijn gezin in Hilversum en aanvaardde een dienstbetrekking in Heerlen. We gens de woningnood was het hem niet mogelijk een passende woning in Heerlen te vinden. Deze omstandigheid had tengevolge, dat van 1 Januari tot 1 September 1946 extra moest worden uitgegeven een bed "ag van f 3.100. Be iastingplichtige wilde dit bedrag als verwervingskosten in mindering bren gen van zijn inkomsten uit dienstbetrek king. De belastinginspecteur ging hier mede niet accoord. Ook de Minister was van oordeel, dat „de omstandig heid, dat belanghebbende zich met het oog op de te Heerlen heersende wo ningnood niet aldaar heeft kunnen vestigen, het gevolg is geweest van de persoonlijke omstandigheden waaron der hij verkeerde en die niet verbonden waren aan de aard van zijn betrek king". Tot het geluk van de belastingplich tige dachten zowel de Raad van Be roep als ons hoogste rechtscollege daar echter anders over. De Hoge Raad overwoog, dat de onderhavige kosten weliswaar mede veroorzaakt werden door de persoonlijke omstandigheid lat belanghebbende, toen hij een betrek king te Heerlen aanvaardde, met zijn gezin te Hilversum woonde, doch on vermijdelijk waren, omdat de algemene woningschaarste belanghebbende heeft verhinderd zich vóór of kort na de aanvaarding van zijn betrekking met zijn gezin te Heerlen te vestigen. In tijden als deze aldus de Hoge Raad ontstaat voor ieder, die elders een betrekking aanvaardt, de noodzaak om in afwachting van de mogelijkheid van een vestiging ter plaatse waar die betrekking moet worden vervuld, voor kortere of langere tijd reis- en ver blijfkosten te maken. Dergelijke onver mijdelijke en als gevolg van de tijds omstandigheden zelfs normaal gewor den kosten vallen geheel binnen het kader van de hier bedoelde kosten van verwerving der inkomsten. Naast de narigheid van woning- schaarste en gescheiden leven en wer ken, nu eens niet het dooi tfe Minister gewilde SIJMEN BETAEL. Generaal Taras Boelha-Borowetz, be velhebber van de Oekrainse nationale garde, heeft verklaard, dat in de Oekraine het verzet tegen de Sowj et- Unie op het ogenblik beperkt is tot een „gewapende ondergrondse strijd". De 200.000 man, die over zijn van de for maties die in oorlogstijd, zowel tegen de Russen als tegen de Duitsers voch ten, zijn door Russische druk niet in staat openlijk slag te leveren, aldus Boelba-Borowetz. Polen heeft besloten, de conferentie van San Francisco bij te wonen. Zijn delegatie zal onder leiding staan van de waarnemende minister van buiten landse zaken Wierblowsky. Verwacht wordt, dat deze beslissing zal leiden tot de deelneming van Tsjechoslowa- kije, het enige communistische land, dat nog niets van zich heeft laten ho ren. De Japanse delegatie is Zaterdag eveneens samengesteld. Josjida is de leider van de elf vertegenwoordigers. Twaalf parlementsleden zullen mede gaan. De gunstige weersomstandigheden voor de tiende internationale Schelde- beker zwemwedstrijd hebben toch niet tot goede tijden geleid. De deelnemers moesten in verband met de stromingen, 7 a 8 kilometer afleggen, waarbij het getij niet bijzonder gunstig was. De tij den zijn hierdoor nadelig beïnvloed. De resultaten luiden: 1 M. van Daatselaar, De Robben tijd 2 uur 18 min. 34.4 sec 2 Hessing, DJK 2.27.53,2, 3 Scheffer, DJK 2.37.27,8; Dames: 1 Willy Willem- se. HDZ Amsterdam tijd 2 uur 26 min. 34,3 sec., 2 Thea van Kollum. Robben 2.44.08.5, 3 Els Kemperman, Hilversum- se ZC 3.01.28,5. Het Amsterdamse Sagitta, dat sedert 1939 houdster is van de Prinses Julia- na-beker, de trophee voor het club- karnpioenschap van Nederland voor dames, kwam ook voor 1951 in het be zit van de fraaie prijs, met ruim 11 ptn. verschil op Olympia 1948. De beslissing viel pas in de laatste i wee nummers, de relay en het discuswerpen. Dank zij het feit, dat de dames Panhorst en Zwiers op de eerste en tweede plaats bij het discuswerpen beslag legden, hetgeen 11 punten opleverde, en de zege van Sagitta op de relay, veroverde de club van Fanny Blankers-Koen ook ditmaal het kampioenschap van Nederland. Rusland betreurt opschorting ha-de'sovereenhorrst met V.S- De Russische regering heeft Zater dag een nota naar Washington gezon den, waarin zij een antwoord geeft op de Amerikaanse nota van 23 Juni aan gaande het opschorten van de handels overeenkomst van 1937. De Russische regering noemt dit Amerikaanse besluit in strijd met de boodschap van het Congses aan de opperste Sowjet en het schr'/ven van Truman aan de president van dit li chaam, Sjvernik. De Sowjet Unie, zo wordt verder in de nota gezegd, be schouwt de Amerikaanse maatregel als bedoeld om de RussischAmerikaanse betrekkingen verder te verslechteren. Röntgenfoto

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5