Onderhandelingen te Teheran zijn tijdelijk opgeschort Rust in Ooypolder hersteld Schoten Koreaanse burgers op Chinese soldaten? Britse vakverbond moedigt het stellen van looneisen aan Duitser steekt Noors matroos neer VERENIGDE NOORD-HOUANDSE DAGBLADEN Samenvoeging van gemeenten Regeringen moeten oplossing zoeken Droogtrommel spaart deviezen Pseudo-voaelpest in Heemskerk KoM. B-tótek Dinsdag 21 Aug. 1951 76e Jaargang No. JJ 186 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna ■mm» m o. Compromis bleek niet mogelijk Japan en Amerika voeren onderhandelingen Gezonde eetlust Geestelijk gestoorde jongen stichtte branden Arrestatie volgde op vage aanwijzing Brievencampagne aan de frontlinie De „President Robert" ligt thans in Le Havre Weerbericht Truman zendt Russische resolutie naar Congres Zware ontploffing op zee waargenomen Prijsbeheersing en subsidies noodzakelijk INVAL IN EEN HAAGSE SPEELGELEGENHEID De Prinsesjes op school ■mi W< Geen breuk in Duitse regeringscoalitie Orkaan nu boven Mexico Amerikaanse militaire missie naar Spanje BUREAU: Koningstraat 7t—«0 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDËRSE COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. mm Kleine advertenties .Jutteftjes") tot 15 woor den 1.elk woord meet 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand t 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten De Britse en de Perzische delegatie zullen ni«-i k i i aleer de huidige moeilükheden door de resrlnL bijeenkomen, voor en dagavond het slot van een hele dag onderhandelen Df wa\Mfan" De Perzen schijnen vier van de acht punten van Stokes' voorstel te hebben verworpen. Met name hebben zij be zwaar gemaakt tegen het Britse idee om een organisatie te stichten, die de Perzische olieproducten zou kopen, vervoeren en overzee verkopen. Ook verwierpen zij de voorgestelde fifty- fifty-verdeling van de inkomsten uit de olieproducten. Zij voerden aan, dat alle olie eigendom is van Perzië en dat dus anderen niet de hand kunnen leg gen op de daaruit verkregen inkomsten. De moeilijkheid voor de Perzen is echter, dat Harriman zich nadrukkelijk achter het voorstel van Stokes heeft geplaatst en deze niet in strijd acht met de door hem aan de hand gedane oplossing van het oliegeschil. (IV) yAN al de grote, maar overijlde plan nen, die de secretaris-generaal van binnenlandse zaken in October 1940 aan de (nieuwe) orde stelde, is er maar één uitgevoerd: de samenvoeging van de vier gemeenten aan de Langedijk. De overgrote meerderheid der bevolking van de nieuwgevormde gemeente Lan gedijk heeft daarmede van den begin ne aan vrede gehad. De dorpen Broek op Langendijk, Zuid-Scharwoude, Nrd.- Scharwoude en Oudkarspel vormden immers reeds lang (óók uiterlijk) een eenheid; zij waren in tal van opzich ten reeds één geheel; het godsdienstig verschil, dat zéér opvallend was en is, was géén struikelblok om de samen voeging een feit te doen worden. Ruim een half jaar na de bekendmaking van het plan kon de samenvoeging reeds in de Staatscourant worden gepubli ceerd. Het was vlot en goed werk, dat alléén mogelijk was, omdat de situatie er dóór rijp voor was. Ged. Staten hadden, behalve het plan voor de Langedijk, in 1940 nog vier an dere plannen van de secretaris-gene raal „rijp" verklaard. Zij stelden voor, de volgende samenvoegingen te doen doorgang vinden: Sint Pancras en Koe dijk; Egmond aan Zee en Egmond-Bin- nen; Bergen en Schoorl; Venhuizen, Wijdenes en Schellinkhout. Br kwam echter niets van terecht. De protesten waren zéér overvloedig; men wees er vooral op, dat de zaak te ingrijpend en te gewichtig was, om zó overhaast te worden afgedaan. En het dient eerlijk te worden erkend de Secretaris-generaal liet de stemmen uit Noord-Holland duide lijk tot zich doordringen. Hij maakte géén gebruik van Seyss-Inquarts derde Verordening (die hem betrekkelijk ruime macht gaf tot het uitschakelen van delen der Gemeentewet) en wees zijn overhaaste plannen terug naar de etudiekamer. Maar die studiekamer moest dan ook terdege bezet zijn met deskundigen! Welnu: in een officiële publicatie van 26 Juli 1941 wordt het falen der plannen van de secretaris-generaal onomwonden toegegeven. Maar tegelij kertijd delen Ged. Staten mede, dat zij op 12 Maart 1941 met instemming van de v.g. besloten hebben „een nader onderzoek omtrent de gemeentelijke Indeling van Noord-Holland te doen instellen door een commissie van des kundigen, onder leiding van prof. dr. H. N. ter Veen, hoogleraar in de so ciale aardrijkskunde en landbeschi li ving aan de Universiteit van Amster dam". Tot leden dier commissie werden be noemd de heren J. W. Boersma, secre taris van het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier te Alkmaar, als vertegenwoordiger van de Vereniging van Noordhollandse Wa terschappen, ir. W. Fuhri Snethlage, directeur /an de Economisch-Techno- logische Dienst voor Noord-Holland te Haarlem, J. C. Haspels, burgemeester van Enkhuizen, mr. A. Koelma, ge meente-secretaris van Alkmaar; voorts als vertegenwoordiger van de afdeling Noord-Holland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, iï. D. S. Scheffer, hoofd,, van de afdeling Stads- ontwikkelingcH*j de Dienst van Pu-, blieke Werke^.te Amsterdam en C. Thomése, hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland. Aan de commissie werd als secretaris toegevoegd de heer J. Winsemius, sociaal-geograaf van net Bureau van de Vaste Commissie voor uitbreidingsplannen en Streekplannen in Noord-Koliand te Haarlem. (Zie vervolg pag 3) ■■niiiwiiiiiimi Over een ontwerp-verdrag van bijstand Tussen het hoofdkwartier van gene raal Ridgway te Tokio en de Japanse regering wordt op het ogenblik onder handeld over een ontwerp voor een verdrag van wederzijdse bijstand tus sen Amerika en Japan. Het ontwerp zal worden gepubliceerd, zodra het ge reed is. Wanneer het verdrag zal wor den ondertekend, is echter nog niet be kend. Naar verluidt zullen de volgende punten in elk geval worden opgeno men: 1. het stationneren van Ameri- kaase strijdkrachten in Japan; 2. het voortbestaan van Amerikaanse lucht en vlootbases in dit land. Het is niet bekend, welke de verplichtingen van Japan zullen zijn. Te Washington is nadrukkelijk ont kend, dat het sluiten van een of twee geheime verdragen op handen zou zijn, zulks naar aanleiding van persberich ten dienaangaande. India zal geen troepen ter beschik king van de VN stellen. Het meent, dat een strijdmacht van de Verenigde Na ties niet kan bijdragen tot het scheppen van een duurzame vrede. Ongeveer 16.000 padvinders, die aan de wereldjamboree te Bad Ischl hebben deelgenomen, heb ben bij hun verblijf aldaar onge veer een millioen kilogram voed sel gebruikt. Hieronder Was 110.000 kilo brood, 25.000 kilo vlees, 140.000 kilo groente, 10.000 kilo kaas, 35.000 blikjes sardines, 300.000 eieren en 80.000 liter melk. Voorts werden meer dan 100.000 flessen cola in het kamp verkocht. De winst hiervan kwam ten goede aan de kampkas. Een in het kamp gevestigd bijkantoor van de Oos tenrijkse Nationale Bank wissel de buitenlandse valuta's ter waar de van vier millioen Oostenrijkse schilling. Ongeveer 80.000 perso nen brachten een bezoek aan het kamp. Inderdaad zijn de branden in de Ooypolder bjj Nijmegen het gevolg van brandstichting, zo is gisteravond laat te Nijmegen bekend gemaakt. De boer derijen en de hooibergen zijn aangesto ken door een zeventienjarige jongen, de zoon van een der boeren in de pol der. De knaap werkt als bakkersgezel in Bemmel en was de afgelopen week met vacantie in Leuth. Hij wordt be schouwd als een psychopaath en pyromaan en als niet geheel toereke ningsvatbaar. De politie arresteerde in de nacht van Vrijdag op Zaterdag verschillende pet- De schending van de neutrale zone van Kaesong is misschien gepleegd door een groep burgers, die de bedoe ling heeft, de sfeer zodanig te versto ren, dat het tot afbreken van de wa penstilstandsbesprekingen komt, zo beeft de delegatie van de VN te Kae song verklaard. De gehele oorlog heb- Geheimzinnige noiaris vertrok naar Brussel Het onder Liberiaanse vlag varende luxe-jacht „President Robert", dat in de tweede week van deze maand van 7'Sh deed spreken doordat de plotse ling uit Maastricht verdwenen notaris Q. zich te Ostende aan boord van het jacht had ingescheept, ligt op het ogen blik in Le Havre. Na op 2 Augustus Londen verlaten te hebben, is het jacht op 5 Augustus Le Havre binnengelo pen. Alle passagiers, onder wie notaris Q., hebben zich van Le Havre naar Pa rijs begeven. Het is waarschijnlijk, dat de notaris van Parijs naar Brussel is doorgereisd, waar hij dezer dagen is gesignaleerd. In deze tijd van deviezenmisère is het van groot belang, dat wij zo weinig mogelijk behoeven te Im porteren. Voor onze uitgebreide veestapel is het echter noodzakelijk veevoeder in omvangrijke hoe veelheden in te voeren. In verband met dit laatste, heeft de Grasdro gerijcommissie in Grosthuizen een zeer moderne installatie laten bou wen, Waarin grote massa's gras binnen twee minuten tot een fijn en droog poeder worden vermalen. Dit poeder is zeer geschikt voor bijvoedering. De foto toont de gro te droogketel, door het gebruik waarvan veel deviezen kunnen worden bespaard Verwachting tot hedenavond: Aan vankelijk vrij zonnig weer, later toenemende bewolking, maar waarschijnlijk nog tot aan de avond droog weer Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tus sen Zuid en Zuidwest. Iets hogere temperaturen dan gisteren. WOENSDAG: Zon op 5.33, onder 19.52, Maan op 21.20, onder 12.27. Voorwaarden voor een werkelijke vrede President Truman heeft de Russische vredesresolutie, waarin Amerika wordt verzocht, z«n steun aan het voorstel tot het sluiten van een vijfmogendheden- verdrav. ie geven, naar het Congres ge- -''den. HU heeft er een boodschap aan zav»e/evoegd, waarin hjj zegt, dat Rus- land kan ophouden met de Verenigde Naties te tarten, indien het werkelijk voortgang in de richting van de vrede wenst te maken. Voorts zou het in het vervolg zijn steun aan gewapende aggressie ku"nerl onthouden, en een constructieve bijdra ge kunnen leveren tot de vredesverdra gen met Duitsland, Oostenrijk en Ja- nan. Ten slotte zou het ook nog kunnen medewerken aan de ernstige pogingen, om de bewapening te verkleinen en controle op de atoomenergie te be werkstelligen. Op 5 mül ten Noordoosten van Ter- „„upHing is gisteravond door de kust wacht een zware ontploffing waargeno men De reddingboot Brandaris is on middellijk uitgevaren. Sleepboten uit le omgeving zijn gewaarschuwd. De leiders van het Trade Union Con gres, het Engelse verbond van vakver enigingen, hebben de 8 millioen leden van deze organisatie aangemoedigd verhoging van de lonen te eisen, opdat deze gelijke tred zullen houden met de stijging van de kosten van levensonder houd. Tevens hebben zt) er bij de re gering op aangedrongen de belastin gen op winsten te verhogen en stappen te nemen tot verlaging van de kosten van verbruiksgoederen door middel van prijsbeheersing en subsidies. Vooruitlopend op het scherpe debat over de kosten van levensonderhoud, dat op de volgende maand te Black- pool te houden bijeenkomst van het T.U.C. te verwachten is, hebben de deskundigen der organisatie een be roep gedaan op de regering, om zo spoedig mogelijk de prijzen te stabili seren. Zestien vakbonden zullen aan de con ferentie te Blackpool voorstellen ver mindering van de kosten van levens onderhoud en scherpere beperking van de bedrijfswinsten te verlangen. De uitvoerende raad van het T.U.C. heeft zich thans geplaatst op het standpunt van het grote publiek, door uit te spreken, dat naar zijn mening de lonen te laag en de winsten te hoog zijn. ben groepen zwervende burgers ge tracht, de communisten afbreuk te doen. De communisten zjjn thans ver antwoordelijk voor de bewaking van de neutrale zone en hebben de militai re politie van de VN de toegang ge weigerd. De eenheden der VN hebben strenge orders, met hun operaties bui ten de zone te blijven. Terwijl de subcommissie nog steeds tracht over een demarcatielijn tot overeenstemming te komen, hebben de communisten aan het front een brie vencampagne ingezet om een staken van het vuren te bewerkstelligen bui ten de officiële besprekingen om. Zij hebben in het niemandsland bussen geplaatst, waarin brieven zijn geslo ten, gericht aan de geallieerde officie ren. Deze behelsen het voorstel, dat de tegenover elkaar liggende eenheden el kaar zullen ontmoeten en de wapenen neerleggen. Er is geen sprake van te rugtrekken op de 38ste breedtegraad. sonen in de polder, die ervan verdacht werden, in enigerlei opzicht de hand te hebben gehad in de branden. Zij moes ten bijna allen weer worden losgelaten. Alleen de jongen werd vastgehouden. Er waren enkele vage aanwijzingen te gen hem. Zo het feit, dat er geen bran den meer ontstonden, toen hij eenmaal gevangen zat. Na een paar dagen bekende hii. Toen bleek, dat bij zijn patroon enige weken geleden een brandje is uitgebroken, waarbij- hii 'ernauwernood aan de vuur dood is ontkomen. Daarvan kreeg MJ een „tik": het verlangen naar brand stichten ontwaakte in hem Kort daar op stak hij het huis van zijn patroon in brand. Toen hij thuis was, wierp hij lucifers in hooischuren of legde ze aan de voet van hooibergen en zag dan met een zeker genoegen naar de vlammen. Aanvankelijk ontkende hij alles, maar toen hii hoorde, dat zijn familie er prijs op stelde, dat hij de waarheid zei, gaf hij alles toe. Hij blijft voorlopig in arrest. Met de familie van de jongen een der rijkste boerengezinnen in de polder zijn alle omwonenden zonder uitzon dering diep begaan. Kippen waren afkomstig van Purmerender markf Bjj de tuinder P. Lammen aan de Maerten van Heemskerckstraat te Heemskerk Is een geval van pseudo- vogelpest geconstateerd. Het betreft een toom van zeven witte leghorns, vier Red Islanderg en een kloek met drie kuikens. Het pluimvee is vandaag vernietigd. Naar wij vernemen z|jn de kippen twee weken geleden gekocht op de markt te Purmerend. De hokken in Heemskerk zijn ontsmet en er zijn maatregelen genomen om uitbreiding te voorkomen. Een onenigheid, die reeds enige tijd op de werf Wilton-Fijenoord te Schie dam bestond tussen Noorse en Duitse zeelieden heeft het afgelopen weekend geleid tot een vechtpartij, met als ge volg, dat een Noorse zeeman met drie messteken in de rug in het gemeente ziekenhuis te Schiedam moest worden opgenomen. De ruzie was ontstaan oi. enige Ne derlandse meisjes, met wie zowel de Noren als de Duitsers in een café had den gedanst. De Noren hadden een week geleden een Duitse zeeman ach tervolgd en gedreigd met een pak slaag, waarop de Duitsers een week later besloten dezelfde tactiek toe te passen. Zij lieten het echter niet bij dreigementen. Met vier man stonden ze op de uitkijk bij de werf om elke Noorse zeeman, die zich maar wilde vertonen af te ranselen. De 24-jarige Aage Ohlsen uit Oslo was de eerste, die uit de stad terugkeerde. Een van de Duitsers gaf hem direct een hevige stomp in het gezicht, waaroi O. de be nen nam. Hij werd echter door zijn overmachtige tegenpartij achterhaald en nog voor hij de gelegenheid kreeg zich te verweren stak een van zijn be lagers hem tot drie maal toe in de rug. De zwaargewonde Ohlsen zakte bewus teloos in elkaar, waarop de Duitsers de vlucht namen. Een controleur vond 's nachts de gewonde man, wiens toe stand thans nog steeds niet zonder le vensgevaar is. De vier Duitsers zijn gearresteerd. Gisteravond heeft de Haagse recher che een inval gedaan in een speelclub in de Piet Heinstraat te 's-Gravenhage. Drie dames en een vijftal heren wer den gearresteerd en voor een nader verhoor naar het politiebureau over gebracht. Het aanwezige geld, de fiches en de roulettetafel werden in beslag genomen. Voor de Prinsesjes brengt het nieu we schooljaar vele veranderingen. Prinses Beatrix, die sinds April op het nieuwe lyceum te Soestdijk met een aantal kinderen van haar eigen leeftijd voortgezet onderwijs geniet, is begin Juli bevorderd naar de tweede klas. Kaar zusje, prinses Irene, komt van de werkplaats van ir. C. Boeke in een overbruggingsklas, die onder leiding staat van de heer J. van Dijk, hoofd van de nieuwe Baarnse school. Prinses Margriet komt op deze school in de derde klas. Ook Engeland heeft zijn hoge bergen, waar de bergbeklimmers hun krachten kunnen oefenen. De Snowdon, op één na de hoogste van Albion, heeft dit weekend zijn vijftiende slachtoffer van dit jaar geeist. Bij de bestijging is de 21-jarige student Peter Brown naar beneden gestort en om het leven geko men. Q De Amerikaanse kolonel Comp- vader het weten". Vantevoren had zij niets durven vertellen, omdat „hij al zorgen genoeg aan zijn hoofd had". Jan Swiegler uit de Zuidafrikaanse meer succes. Hij won de luchtrace van Rosamond Dry Lake in California naar Cleveland in Ohlo door met zijn Sabre- straaljager de afstand van 3075 km af te leggen met een gemiddelde snelheid van 886 kilometer per uur, hetgeen een nieuw record betekent De Ameri kaanse kolonel Ascani was baas boven baas en heeft, eveneens met een Sabre- straaljager (een andere!), een nieuw wereldrecord gevestigd door een af stand van 100 kilometer af te leggen met een snelheid van 1000 kilometer per uur. Lisbeth, de dochter van de Westduitse bondskanselier dr. Ade- nauer, deed het bescheidener. Zij maakte een ballontocht van twee uur. Na afloop zei zij opgelucht: „Nu mag Wees nou maar blij, dat het niet sneeuwt, Alida! neigingen. Hij wedde om een daalder, dat hij van een huis met twee verdie pingen met een parachute naar bene den durfde springen. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht met beschadigde polsen en enkels. Jack Bucio, die ook in Johannesburg woont, stak een stokje» voor de uitbreekplannen van twintig collega-gevangenen in een Zuidafrikaanse gevangenis. De dag na zijn ontslag uit het „schuurtje" werd hij aangesteld als agent bij de Johan- nesburgse gemeentepolitie. Boter hij de vis, dachten de Amerikanen en zij brachten de grootste verzameling Ja panse kunst b\on, welke ooit door de mensheid is aanschouwd en in San Francisco zal wordei tentoongesteld ter gelegenheid van de ondertekening van het Japanse vredesverdrag. Theodoor kent geen boeiender lectuur dan telefoongidsen. Zoveel hoofdper sonen! Zo ontdekte hij, dat de laatste naam In het telefoonboek van New Yo-k luidde John Zyzneski. En in de telefoongids van Los Angeles is het Ricardo Zzyzz. Hiermee is Theodoor weer aan het einde van zijn alphabet. Bluecher sprak mei Adenauer We zün het er over eens, dat de re geringscoalitie moet worden gehand haafd en zelfs versterkt, verklaarde gisteravond de Westduitse vice-kanse- lier Franz Bluecher, nadat hij een on derhoud van twee uur met bondskan selier Adenauer had gehad. Hiervoor zou de goede wil van beide partijen, de chr. democratische en de vrije demo cratische, nodig zjjn. Overigens was er volgens Bluecher niet over partijpolitiek gesproken. De vice-kanselier had uiteengezet, waar om hjj uit het gezagsorgaan voor het Ruhrgebied was getreden. Adenauer had dit begrepen. Bluecher zou niet op zijn standpunt terugkomen. Voorts was in het algemeen gesproken over de Duitse kolenvoorziening in de wirtter, het onderhoud tussen Adenauer en de vakbondsleider Fette en enkele econo mische kwesties. De orkaan, die op Jamaica 109 men senlevens heeft geëist en voor 56 mil lioen dollar schade heeft liantgericht, is over het Mexicaanse schiereiland Yukatan geraasd en heeft thans de Golf van Mexico bereikt. Volgens de Amerikaanse meteorolo gische stations zal de orkaan die tij dens het overtrekken over het schier eiland in hevigheid is afgenomen, nu boven de zee zijn vroegere kracht her krijgen. De orkaan die reeds 1.600 km. heeft afgelegd, beweegt zich op het ogenblik in de richting van de Rio Grande, die de grens tussen Mexico en de V.S. vormt. Gisteren is een Amerikaanse militaire missie onder leiding van de generaal- majoor van de luchtmacht J. mes W. Spry, naar Spanje vertrokken. Zij om vat hoge offcieren van alle onderdelen van de gewapende macht.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1