voorraden in R.A.F. legert ons land Stokes dient een nieuw voorstel in troepen naar Lingen Geen Nederlandse De Ex-Aio gisteren gelicht Grote slag in Oost-Korea EISENHOWER GAAT ACCOORD MET PLAN VOOR DRIE DIVISIES Militairen van lichting 1950-11 op 1 Februari 1952 naar huis VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Beslissing voor hedenmiddag gevraagd Woensdag 22 Aug. 1951 76e Jaargang No. 11187 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DEN HAAG DOET MEDEDELINGEN OVER DE DEFENSIE: Dienstplichtigen krijgen meer soldij Jacht op een scherp voorwerp gestoten? Reeds 33 landen hebben de uitnodiging aanvaard Een Christelijk Lyceum Opbouw van luchtmacht vordert naar wens Regering heeft bezwaren tegen Europees leger Militaire besprekingen in Benelux-verband Mossadeq wenst uitstel KoAt ftjeAteJk Truman wi! verscherpte prijsbeheersing Zuidelijken uit hun stellingen verdreven De communisten lijden zware verliezen ALAN MACLEAN DIENT ZIJN ONTSLAG IN Weerbericht Generaal Nam II dient wederom klacht in BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK nu mmt TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten AL EN!GE, TIJI) eaan er. geruchtcn over besprekingen tussen Nederland en Engeland over de legering van eenheden van de Britse strijdkrachten op Ne derlandse bases. Met Belgie zouden soortgelijke besprekingen reeds tot een over eenkomst hebben geleid, krachtens welke een groot aantal bases zou worden Ingericht op Belgisch gebied. Thans wordt van gezaghebbende zijde medege deeld, dat er in het kader van een intergeallieerd plan voor de bezetting en ver dediging van vliegvelden in West-Europa voorzieningen worden getroffen voor het opslaan van Britse voorraden op verscheidene plaatsen in Nederland. Hier voor zijn geen grote nieuwe bouwwerken vereist. Behalve de RAF zullen ook andere landen in geval van nood de helpende hand reiken bij het bezetten en verdedigen van Nederlandse vliegvelden. Fondsvorming voor exira aanschaffingen Overwogen wordt, om de soldij voor de dienstplichtigen bij de Kon. Land macht iets te verhogen. Deze toeslag zal echter niet worden uitgekeerd, doch worden gebruikt voor fondsvor ming, waaruit bijzondere aanschaffin gen ter veraangenaming van het leven in militaire dienst zullen worden be taald. Voor militaire tehuizen zal in elk geval meer worden uitgetrokken. Ook zullen de soldaten een aantal vaktech nische cursussen kunnen volgen, die hun terugkeer naar het burgerleven gemakkelijker moeten maken. Ook zal misschien van particuliere zijde het no dige worden gedaan. In .nuéj' van ae oejeningen die in het Westen van ons land werden gehouden en waaraan door het corps mariniers en commando troepen werd deelgenomen, werd gistermorgen door een Belgische eenheid parachutisten een lucht landing op het vliegveld Valken burg uitgevoerd Hei ongeluk bij Enkhuizen De „Ex-Aio", het jacht dat Zondag morgen op het IJselmeer, ten oosten van de vuurtoren „De Ven" nabij Enk huizen ten onderging en waarbij drie personen het leven verloren is Dins dagmiddag gelicht. Nadat het prach tige jacht op dé scheepswerf van Bruna N.V. was geplaatst kon de oorzaak van de ramp worden vastgesteld. Vooraan aan bakboordszijde, juist onder de wa terspiegel, kwam een scheur van acht en veertig centimeter lengte zichtbaar. Deze scheur was enkele centimeters breed. Alhoewel een van de opvarenden, die ër het leven heeft afgebracht, ver klaarde nimmer bemerkt te hebben dat de boot ergens mee in aanraking kwam, moet worden aangenomen dat het jacht in volle vaart tegen een scherp voorwerp heeft geschuurd, waardoor het vlak van hechthout is gescheurd. Hét ligt het meest voor de hand dat het jacht in aanraking is ge komen met een ijzeren staaf, die ge bruikt wordt bij het plaatsen van fui ken. Vermoedelijk hebben de opvaren den, die zich allen achter in de cock pit bevonden, eerst onraad bemerkt toen men al zeer veel water aan boord had. Toen had men echter geen gele genheid meer het lek te vinden. Een van de vrienden van Dr. Brons ver klaarde dat zich vier zwemvesten aan boord moesten bevinden. Deze zijn bij het bergen echter niet te voorschijn gekomen. Van een reddingboei, die voor in de kajuit lag, heeft men geen gebruik gemaakt. De scheepsklok in de kajuit was om tien minuten voor acht stil blijven staan. De bemanning van de reddingboot „K. F. Sluys" is gistermiddag vijf uren lang aan het dreggen geweest naar het stoffelijk overschot van de drie bij de ramp om het leven gekomen personen. Enige kledingstukken werden opgevist. De Japanse vredesconferentie Gromyko op weg naar San Francisco Drieëndertig staten hebben thans de uitnodiging van de V.S. om deel te ne men aan de Japanse vredesconferentie in San Francisco aanvaard. Bovendien hebben tien andere staten de uitnodi ging weliswaar niet officieel aangeno men, doch verklaard, dat zij op de con ferentie vertegenwoordigd zullen zijn. Ook Tsjechoslowakije heeft giste ren meegedeeld, dat het de conferentie zal bijwonen. De V.S. zullen eveneens de verbonden staten van Indo-China voor de conferentie uitnodigen. Andrei Gromyko, plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken van de Sowjet-Unie, en zijn mede-delega tieleden hebben zich gisteren te Cher- bourg aan boord van de „Queen Eli- zebeth" ingescheept, die gisteravond laat naar New York is vertrokken. 0p i September wordt te Alkmaar een nieuwe inrichting voor middel baar onderwijs geopend: een Christe lijk Lyceum. Men moge over het bij zonder onderwijs denken zoals men wil, men kan moeilijk anders dan met bewondering vaststellen, dat het orthodoxe Protestantisme in ons ge west met de oprichting van deze mid delbare school een daad van niet te onderschatten betekenis heeft gesteld. Dit Lyceum is namelijk de eerste en (voorlopig) de enige inrichting voor Protestants-Christelijk middelbaar on derwijs in Noord-Holland boven het N oordzeekanaal. Het orthodoxe Protestantisme heeft in N.-H'jlland-Noord geen positie van betekenis kunnen veroveren. De groei kracht van het Rooms-Katholicisme is hier de laatste halve eeuw sterker ge weest dan de werfkracht van de refor matorische beginselen, zoals die in Nederland goeddeels doordrenkt van Calvijns dogmatische logica in meervoudige kerkelijke bedding hun pluriforme loop namen. In de vrijzinnigheid vond Noordhol lands leven ook op kerkelijk ter rein veelszins zijn breedste ont plooiing. Maar de ontkerkelijking zette zich, met name na de opkomst van de moderne arbeidersbeweging (waar de kerk, tot haar schande, geen raad mee wist) vrijwel nergens zó sterk en zó radicaal door als juist in dit gewest. Dat daarentegen in kleinere kerke lijke kringen ongemeen grote trouw aan de beleden beginselen en onge woon grote offervaardigheid hand in hand gingen (en gaan), mag weliswaar niet onvermeld blijven, maar een be paald geestesmerk zette die achtens waardige krachtsinspanning op deze provincie toch zeer beslist niet. In tegendeel: er werd in aanzienlijke mate terrein verloren aan het zeer militante en met grote missie-ijver be zielde Rooms-Katholicisme. ER IS op het gebied van de landsver dediging nog meer belangrijk nieuws te melden. Zo is het thans practisch ze ker, dat het plan-Lingen van de baan Is. Er zullen geen Nederlandse troepen in West-Duitsland worden gelegerd; slechts is er nog een kans, dat zij er zullen kunnen oefenen. In verband hiermee worden de kampen te Stroe en Oirschot voor winterlegering in ge reedheid gebracht en worden er vier nieuwe gebouwencomplexen opgetrok ken, die elk drieduizend man zullen kunnen herbergen. De nieuwe comple xen zullen met Nieuwjaar gereed zijn. In dif verband verdient vermelding, dat er internationaal thans een grotere waardering begint te ontstaan voor de inspanningen, die ons land zich op het gebied der defensie getroost. Generaal Eisenhower heeft er zich met eigen ogen van kunnen overtuigen, dat wij hier doen wat in ons vermogen ligt. Hij heeft dan ook het Nederlandse drie- divisieplan aanvaard. Dit omvat een parate divisie en twee mobilisabele divisies, die in twee dagen gereed kun nen zijn voer de strijd. Voorts heeft hij er geen bezwaar tegen gemaakt, dat zo nodig bij Nederlandse vechteen- heden reserve-officieren worden inge deeld. De sleutelposities dienen echter te 'worden bezet met beroepskader. Ten aanzien van de opbouw van de luchtmacht kan worden gemeld, dat in het voorjaar van 1952 alle militaire vliegvelden voor operationeel gebruik gereed zullen zijn. Hier zullen ook vliegers en vliegtuigen uit andere lan den worden gelegerd, zoals ook onze vliegers in Belgie en elders zullen oefe nen. De vliegers oefenen voortdurend op internationale verbindingen. Ach terstanden bij de voorziening met ma teriaal zijn vrijwel ingelopen. Het is de bedoeling, 21 squadrons te vormen, be staande voor de helft uit Gloster Me- teors (jagers) en Thunderjets (tacti sche luchtmacht). Overigens zal niet alleen worden ge streefd naar versterking der militaire samenwerking. De Nederlandse rege ring acht ook een nauwere politiek en economisch samengaan in het verban a van het Atlantische Pact noodzakelijk Dienaangaande zullen binnenkort voor stellen worden ingediend. De regering verwacht namelijk, dat in 1954 de de fensievoorbereidingen zo ver gereed zullen zijn, dat men meer aandacht zal kunnen gaan besteden aan de economi sche ontwikkeling der Pact-landen en aan de verhoging' van de levensstan daard. Om hierbij resultaten te boeken, zal men vroegtijdig in onderling over leg aandacht aan deze problemen moe ten geven. Vluchf voor beslissing inzake Duitse bewapening De Nederlandse regering blijft zeer grote bezwaren koesteren tegen bepaal de voorstellen aangaande de vorming van een Europees leger. Dat wil niet zeggen, dat zjj geen mogelijkheden ziet om te komen tot een zekere gecoördi neerde Europese strijdmacht. Echter houden de voorstellen zeer weinig re kening met de werkelijkheid. Hier wordt o.m. gedacht aan de idee. dat de officieren allen zouden worden benoemd door de hoge commissaris voor de defensie en aan het voorstel, om alle soldaten een gelijke soldij uit te keren. Deze punten achte de rege ring niet te verwezenlijken. Men krijgt soms de indruk, zo werd verklaard, dat het voorgestelde Europees leger moet worden gezien als een gedeeltelij ke vlucht voor de beslissing over de herbewapening van Duitsland. In het begin van de volgende maand zullen minister Staf en de Nederlandse chefs van staven in Belgie besprekin gen voeren met de Belgische minister van landsverdediging en de Belgische chefs van staven. Ook Luxemburg za! vertegenwoordigd zijn bij deze mili taire besprekingen. Volgens het nieuwe voorstel van Sto- kes zou het gehele Britse personeel van de raffinaderijen komen te staan onder leiding van een Engelsman, die op zijn beurt aan Perzische contróle llllllltlllllllilllllllllllWlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll wonen. Een groep Amerikaanse appeltelers gaat uit appelsap een par fum maken genaamd „Eva". Eva en de appelHet Britse vleesrantsoen, dat op het ogenblik pe- persoon per „Alle man van Neërlands stam, Voelen zich der vaad'ren zonen". zou worden onderworpen. De Britse onderhandelaar heeft tegenover dte pers verklaard, dat hem niet anders zou overblijven dan naar huis terug te keren, indien dit voorstel wordt ver worpen. Indien dit voorstel Woensdag zou worden aanvaard, zou Stokss week de tegenwaarde van 17 pence (ongeveer tachtig cent) bedraagt, zal met ingang van 26 Augustus worden verhoogd tot 22 pence en veertien da gen nadien tot 24 pence. Van vlees en fruit naar vis. Een aantal Deense geleerden heeft in Kopenhagen een twee meter lange sidderaal in een wa tertank gedaan en hierin twee meta len platen, die met draden aan lampen waren verbonden, opgehangen. De lam pen gaven best licht en men heeft zelfs spanningen van 750 volt gemeten. De eerste van 135 locomotieven, die voor India in Duitsland worden ge bouwd, is door de Indiase gezant in West-Duitsland, Sjri Prem Krisjen, te München gedoopt en kreeg daarbij de naam „Pradip" (heilige vlam), q Het Vaticaan zal dit jaar twee series her denkingspostzegels uitgeven. De eerste in October naar aanleiding van de vijf tienhonderdste verjaardag van het Con cilie van Chalzeden en de tweede serie naar aanleiding van de achthonderdste verjaardag van het „Decretum Grati- ani". de grondslag van het canonnieke recht. trachten, de besprekingen over nadere kwesties te heropenen. Inmiddels heeft de Perzische rege ring de briefwisseling tussen Mossadeq en Stokes gepubliceerd, waaruit valt af te leiden, dat zij niet veel hoop meer heeft op een regeling. Harriman heeft een brief van tweeduizend woor den openbaar gemaakt, die hij aan de Perzische premier heeft gezonden. Hierin geeft hij een overzicht van het geen er sinds zijn komst in Teheran, vijf weken geleden, is voorgevallen. Het Britse kabinet is gisteren bij een geweest, teneinde de ontwikkeling in het oliegebied te bespreken. Nage gaan is, welke politiek Engeland zal volgen, wanneer de besprekingen vol komen mislukken. De vergadering werd bijgewoond door luchtmaarschaik Sir John Slessor. chef van de lucht machtstaf. Nieuwe strijd tegen het Congres op handen? President fruman bereidt een bood schap aan het Amerikaanse congres voor, waarin hij om verscherping van de prijsbeheersing zal vragen, daar hem thans niet de middelen ten dienste staan om de prijzen op een aanvaard baar peil te houden. De president heeft Dinsdag met ver tegenwoordigers van de Amerikaanse vakbonden en de industrie deze kwestie besproken. Truman is vastbesloten zo nodig een nieuwe strijd met het Congres te beginnen om verscherping van de onlangs goedgekeurde wet inzake de econom'sche controlemaatregelen te verkrijgen. Dat desondanks op 1 September in Alkmaar een Protestants-Christelijk Lyceum geopend wordt, is ongetwij feld een oorzaak van diepe en ge rechtvaardigde blijdschap in die ker kelijke kringen, waaruit bestuur en curatorium gevormd zijn. Er is voor deze school geofferd od een manier, alsof de schoolstrijd nog gestreden moest worden en alsof „de lieden van de nachtschuit" nog van geen gelijkstelling wisten. Een kapi taal van zestigduizend gulden, dat grotendeels uit de magere portefeuilles van ..kleine luyden" moet komen, zegt in deze dagen duidelijker dan schone woorden, wat men in deze kring voor zijn godsdienstige beginselen over heeft. Dit alles is „uit de grond ge- stampt" in kort tijdsbestek. Wij kunnen verstaan, dat het bestuur van dit nieuwe Christelijke Lyceum In een circulaire aan de leden schrijft- „Het is een wonder in onze ogen". Ook do buitenstaander, die respect heeft veor de eerlijkheid van een -geestelijke overtuiging, deelt in die be-wondering. Daarom geloven wij nauwelijks, dat de tegenstand tegen dit orthodox-Pro testantse initiatief zo ernstig is, als dezelfde circulaire te verstaan wil ge ven: „Onze tegenstanders staan klaar en spottend en verachtend vragen zij ook nog in onze dagen: Wat is dit voor een ding, dat gijlieden doet?" Spot en verachting? Wie de strijd c-m het onderwijsvraagstuk op zulk een Taag niveau wil voeren, tekent zichzelf als hopeloos-ouderwets in maatschappelijk en uiterst reaction- nair in politiek opzicht. In plaats van spot en verachting verdienen de men sen, die op grond van hun godsdien stige overtuiging zijn overgegaan tot de stichting van dit Christelijke Ly ceum, slechts eerbied en hoogachting. Zij hebben er blijk van gegeven in deze vermateriaiiseerde, ideaalloze tijd nog te willen vechten voor gees telijke waarden. Was zulk een geeste lijk idealisme niet de kracht, die een maal land en volk heeft groot ge maakt? DE DIENSTPLICHTIGEN van de lichting 1950-II blijven zestien maanden on der de wapenen en zullen dus op 1 Februari a.s. afzwaaien, zo is Dinsdag middag in Den Haag medegedeeld. Voor hun terugkeer naar de burgermaat schappij hebben de mannen van de uit deze lichting gevormde 31ste regiments gevechtsgroep nog een zwaar oefenprogramma te verwerken. Zoals bekend zul len zij de volgende maand deelnemen aan intergeallieerde manoeuvres in de Britse zone van West-Duitsland en direct daarop aan manoeuvres in de Franse zone van West-Duitsland. In het Oosten van Korea woedt sinds gisteren een complete veldslag. De communisten zijn er namelijk, nadat zij uitgebreide versterkingen hadden ontvangen, tot een tegenaanval overge gaan. De Zuidkoreaanse troepen, die in de afgelopen dagen bij hun beperkte acties terrein hadden gewonnen, zijn uit hun stellingen verdreven. De com munisten hebben zich niet laten af schrikken door de zware verliezen, die de bombardementen van artillerie, luchtmacht en vloot der Verenigde Na ties hun berokkenden. De communisten begonnen hun aan val Dinsdag bij het aanbreken van ie dag. Drie uur later hadden zij een belangrijke heuveltop veroverd. De Zuidelijken slaagden er echter in, zich te handhaven op de zuidelijke hellin gen van de heuvel. De Noordelijken pasten een ongewone aanvalstactiek toe. Zij gaven een hevig vuur of met lichte wapenen en mortieren en vielen daarna aan zonder het vuren te ver minderen. Een officier van het Amerikaanse achtste leger zei: Dit is meer dan het bieden van sterke tegenstand door de vijand. Wij zijn in een veldslag ver wikkeld. Alan Maclean, een jongere broer van de verdwenen Britse diplomaat Donalrl Maclean, heeft zijn tijdelijke functie bij het Britse ministerie van buiten landse zaken neergelegd. Hij heeft zijn ontslag ingediend, omdat hij van ge voelen was, dat zijn aanblijven het ministerie in verlegenheid zou bren gen. Verwachting tot hedenavond: Vrij veel bewolking met hier en daar wat lichte regen. Meest matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Weinig verandering in tempera tuur, DONDERDAG: Zon op 5.35, onder 19.50. Maan op 21.39, onder 13.46. Jeep van Noordelijken in brand geschoten Generaal Nam II, de leider van de Noordkoreaanse delegatie naar de wa penstilstandsbesprekingen te Kaesong, heeft er zich bij admiraal Turner Joy over beklaagd, dat geallieerde vlieg tuigen op 19 Augustus tussen Kaesong en Pjongjang een jeep van de commu nistische delegatie in brand hebben geschoten. De klacht werd schriftelijk, via ver bindingsofficieren, ingediend. Volgens een verklaring van de V.N. trachtten de Noordelijken een jeep langs een binnenweg van Pjongjang naar Kaesong te zenden, zonder dat dit van te voren was aangekondigd. Herhaalde malen is reeds medegedeeld, dat voorafgaande kennisgeving van 't hoogste belang is voor beveiliging van voertuigen tegen luchtaanvallen. Stokes, de leider van de Britse delegatie te Teheran, heeft zijn door de Per zen verworpen voorstellen voor oplossing van het oliegeschil ingetrokken. Voor dien had hij s men met Harriman een langdurige bespreking gehad. Later heeft Stokes verklaard, dat hij de Perzische regering tot hedenmiddag de tijd had gegeven om een nieuw voorstel te aanvaarden, dat betrekking Leeft op de tewerkstelling van Britse oliedeskundigen in de raffinaderijen te Abadan. Mos sadeq heeft in de loop van de avond verzocht, deze termijn te verlengen. Wie gaat met Theodoor, die een min naar is van de aëronautiek, mee naar Famborough in het Engelse graafschap Hampshire? Daar zullen volgende maand meer dan vijftig van de nieuw ste Britse vliegtuigtypen en motoren worden tentoongesteld, waaronder zich bevinden twintig straaltoestellen, vier proefvliegtuigen met delta-vleugel, de nieuwe viermotorige straalbommenwer- pers van de RAF. turbinelijnvliegtuigen en vele andere. De nieuwste toestellen zullen op 15 en 16 October openbare vliegdemonstraties geven. Op de ex positie zal men ook de Brabazon, het grootste landvliegtuig ter wereld, kun nen bezichtigen. O Alida blijft liever met al haar benen op de begane grond, hetgeen ook lang niet altijd eenvoudig is, gezien wat geschiedde in Buenos Aires. In een gedrang, dat ontstond bij de ingang van een groot Lunapark, raakten tweehonderd personen, voor het grootste deel kinderen, onder de voet en werden, gewond. Zo fel waren zij erop belust, een massabetoging van loyaliteit jegens president Perón en zijn lieftallige echtgenote Evita bij te

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1