De besprekingen te Kaesong zijn vanmorgen afgebroken Stokes heden naar Londen terug De Noordelijken beschuldigen de V.N. Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Hei rampschip „Ex-Aio" in de takels NEUTRALE ZONE MEERMALEN DOOR HEN GESCHONDEN? Afgebroken Laatsie voorstellen verworpen Gaat Indonesië naar San Fransisco? KoJii B&iieJk Donderdag 23 Aug. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 7<* UJ## Hulpprogram der VS me: een milliard besnoeid DODENTAL OP JAMAICA NU HONDERDVEERTIC Joy wijst alle klachten van de hand Meer dan duizend man gearresteerd Meningsverschil over directeur voor Abadan Dienstbode verdween met 12000 gulden aan juwelen Deur blijft open voor onderhandelen Bijtende bezoeker Verzegelbout met losse kop voldeed goed Orkaan bereikt Tampico DODELIJK ONGELUK IN KAMP OIRSCHOT De Gasperi naar de V S. Japans gezantschap in Nederland? Weerbericht BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. nun. Kleine advertenties (.„Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per Kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten ililINHMIttHIHIIIIIlllllllllllllillHillllllllllllllllllllllllllliniiiilllllllllllllllIll Zowel in Perzie als op Korea zijn de besprekingen, die moesten leiden tot een uitweg uit de moeilijkheden, afge broken. Zowel in Perzie als op Korea is daardoor de toestand ernstiger dan tevoren. Immers: zowel in Teheran ris in Kaesong is men tot de conclusie ge komen, dat de gezochte uitweg, althans op dit moment, niet bestaat. Beide con flicten krijgen daarmee het karakter van noodwendigheid en dat is voor kwesties, die de wereldvrede in gevaar brengen, het meest ernstige, wat ervan gezegd kan worden. De fatale ontwik keling, waar de wereld zozeer voor vreest, schijnt met de onafwendbaar heid van een typhoon nader, te komen. Voor wat Perzie betreft: de Engelse diplomatie heeft de verblinde trots van de nationalistische regeringskliek in Teheran niet kunnen doorbreken. De kortzichtige, egoïstische politiek van Mossadeq c.s. waar Stokes een maxi mum aan souplesse en waar Harriman een verstandig aanbod tegenover stelde heeft gezegevierd. Ten nadele van de kringen, die Mossadeq vertegen woordigt (want de grootgrondbezitters spelen Moskou's politieke agenda prach tig in de kaart!) ten nadele ook van de economische en strategische positie van het vrije Westen in het zo kwets bare nabije Oosten. En ten nadele ten slotte van de kansen, die de opgejaag de vredesduif in deze gek geworden wereld nog heeft. Het afbreken der besprekingen over een wapenstilstand op Korea is van nog ernstiger aard. Immers, anders dan in Perzie, gaat het hier om een conflict, dat letterlijk van dag tot dag direct het gevaar van uitbreiding in 2ich draagt en dat van week tot week aanzienlijke offers aan mensenlevens vraagt aan beide zijden. Nadat reeds eenmaal de Amerikanen van de conferentietafel waren weg gebleven, omdat de neutraliteit van de zone rondom Kaesong zou zijn ge schonden, hebben thans de communis ten de besprekingen voor afgelopen ver klaard, omdat Amerikaanse vliegtuigen bommen zouden hebben geworpen in de directe nabijheid van de verblijf plaatsen der rode onderhandelaars. In dien dit juist is en de communisten hebben aangeboden, het bewijs te leve ren van hun beschuldiging dan kan de commandant, die voor deze daad verantwoordelijk is, niet streng genoeg gestraft worden. Dan hebben de Ver enigde Naties, wier zonen en wier le vensbelangen op het spel zijn gezet, recht op een verklaring van Washing ton, die de communisten genoegdoening verschaft en hen weer op hun stoelen in Kaesong terugbrengt. Weliswaar zijn de eerste berichten van het oppercommando der V.N.-troe pen niet zeer geschikt, om de com munisten in het gelijk te stellen, maar deze berichten zijn tenslotte „frontbe- richten" die niet los zijn te denken van hun militaire samenstellers De verklaring van de Amerikaanse waar nemers kan, hoe respectabel de heren ook mogen zijn, niet het laatste woord in deze kwestie zijn. Zelfs niet, als men met de grootste verbazing moet con stateren, dat het besluit der commu nisten, om de besprekingen af te bre ken, wel uiterst snel na het incident moet zijn genomen. Dat Nam II, de leider der Noordelijke onderhandelaars, een reeks neutrali- teitsschendingen kan voorleggen (die intussen gedeeltelijk zijn weerlegd) stelt met kracht de vraag aan de orde, of de Amerikanen, (hetzij uit domheid, hetzij uit opzet) jegens de neutraliteit van het gebied rondom Kaesong wel de zorgvuldigheid hebben in acht ge nomen, die, met het oog op de enorme belangen, zo zeer geboden was. Het ware een misdaad jegens de mensheid, indien de onderhandelingen over een wapenstilstand in Kaesong met opzet zijn gestoord. Dit is een kwestie, die men niet ter afdoening mag overlaten aan de Amerikanen, die nu eenmaal overal mensen hebben, voor wie de theorieën van MacArthur de enige rationele oplossing van alle kwalen zijn. In een tijd als deze zijn zulke lieden levensgevaarlijk. De oor log op Korea wordt gevoerd in op dracht van de Verenigde Naties. Daar om is het woord op dit ogenblik niet aan het oppercommando in Korea en niet aan het Witte Huis. Het woord is aan de Verenigde Naties, die met be kwame spoed een commissie van on derzoek naar Kaesong zullen hebben te zenden, opdat de waarheid worde aan het licht gebracht. Het kanon heeft in Korea genoeg gesproken laat thans het gezond verstand zijn stem verhef fen met macht. Het gaat om het lot van de ganse wereld. JJET OPPERBEVEL VAN DE VERENIGDE NATIES HEEFT HEDENMORGEN IN DE VROEGTE BEKEND GEMAAKT, DAT DE NOORDELIJKEN EN DE CHINEZEN DE WAPENSTILSTANDSBESPREKINGEN TE KAESONG HEB BEN AFGEBROKEN. DAT GELDT ZOWEL VOOR DE ONDERHANDELINGEN DER VOLTALLIGE DELEGATIES ALS VOOR DE ZITTINGEN VAN DE SUBCOMMISSIE VOOR DE DEMARCATIELIJN. Als reden voor deze beslissing wordt opgegeven, dat vliegtuigen der ver bondenen Dinsdagavond een luchtaanval zoudden hebben ondernomen op de neutrale zone van Kaesong. Daarbij zouden bommen zijn gevallen in de omgeving van het conferentiegebouw en van de verblijven der communistische afgevaar digden; ook zou het terrein ten Noorden van deze verblijven met machine geweren zijn beschoten. Dit is zo heette het in de mededeling van radio- Peking een duidelijk voorbeeld van de bedoeling der Verenigde Staten, om de wapenstilstandsbesprekingen af te breken. Senaatscommissies volgen he Huis van Afgevaardigden De Amerikaanse Senaatscommissi voor de strijdkrachten en de buiter landse betrekkingen hebben Woensdi het program voor hulp aan het buiten land ten bedrage van 8 y, milliard dol lar met een milliard dollar besnoeid. Het plan voor economische hu!) werd met ongeveer 660 millioen dolla" verminderd en de aanvraag voor mt litaire bijstand met 315 millioen. Het Huis van Afgevaardigden ve minderde het gezamenlijke plan vo economische en militaire hulp aan te buitenland eerder tot 7.499 millioe» dollar. Op het door een zware orkaan ge teisterde Jamaica zijn thans reeds 140 doden geteld. Er komen nog steeds nieuwe berichten binnen over slacht offers en aangerichte schade. Het jacht „Ex-Aio", dat Zondagmorgen op het IJselmeer nabij Enkhuizen is gezonken, waarbij drie personen om het leven kwamen, is gelicht en naar de werf te Enkhuizen vervoerd. Het schip wordt door een drijvende bok op de scheepshelling getild. De 45 cm lange scheur bevindt zich aan de bakboord-zijde De beslissing werd door de commu nistische verbindingsofficier kolonel Tsjang medegedeeld aan de geallieerde officieren de kolonels Kenny en Mur- ray, die naar Kaesong waren ontboden om de communistische klacht te on derzoeken. Tsjang sprak van notities, die klaarblijkelijk geruime tijd van te voren waren opgesteld. Het onderzoek van de door de com munisten aangeboden bewijsstukken had Kenny en Murray ervan overtuigd, dat wat zij .zagen niet door bommen was veroorzaakt. Zo werd hun de plaats gewezen waar een benzinebom zou zijn gevallen. Echter meende Kenny, dat de sporen die van een handgranaat waren en Kinney was ervan overtuigd, dat het hier geen bomtrechter betrof. Het is voor de hand liggend, aldus de verklaring van de V.N., waarin dit al les wordt nedegedeeld, dat het afbre ken van de onderhandelingen een op hoog niveau genomen beslissing ver eiste, die nauwelijks genomen zou kunnen worden in de spanne tijds tus sen 22 Augustus 23 uur en 23 Augustus 1.45 uur. Het feit, dat Tsjang over de beslissing beschikte, bevestigt, dat het incident vals is, aldus de verklaring. (Zie verder pag. 3, zesde kolom). Bij de zuiveringsacties in Indonesië Het totaal aantal arrestaties bij de zuiveringsacties van de laatste weken loopt ver in de duizend Te Pematang Siantar (Oost-Sumatra) zijn 321 perso nen aangehouden. Tezamen met de ruim 500 arrestaties in Medan, ongeveer 200 in Oost-Java 100 in Cheribon. 25 in Tangerang, 60 in Djakarta bij de eerste razzia en naar schatting ruim 100 bij de arrestaties aan de vooravond- van de 17-Augustus-viering, komt men reeds aan een getal van 1300. Hierbij zijn niet inbegrepen de arrestaties in andere plaatsen, zoals Semarang en Surakarta, waar het totaal aantal arrestaties on bekend is. dodelijke val van stelling In het havenziekenhuis te Rotterdam overleed Woensdagmorgen de 47-jarige H. C. Schippers, die van een vijf me ter hoge stelling was gevallen. T\E OLIEBESPREKINGEN te Teheran zijn thans inderdaad voorlopig ten einde, nadat haar mislukking reeds enige dagen duidelijk was. Stokes is hedenmor gen naar Engeland vertrokken, nadat Mossadeq, de Perzische premier, gister avond zijn voorstel om de raffinaderij te Abadan onder Britse leiding te stellen, van de hand had gewezen. Het antwoord kwam enkele uren na de door Stokes gestelde termijn. Tevoren had de Perzische regering om respijt verzocht, om dat zij haar antwoord op het voorstel moest opstellen. In zekere zin was Stokes' idee echter toen reeds verworpen, omdat Mossadeq haar in zijn verslag voor het parlement onaanvaardbaar had genoemd. r\E PERZISCHE regering bleek in fei te 6lechts bereid, de benoeming van een Engelse directeur voor de raf finaderij te Abadan te aanvaarden, in dien deze functionaris slechts over perkte volmachten zou beschikken. Mossadeq noemde in zijn parlements- rede als het voornaamste bezwaar te gen het Britse voorstel, dat het niet de grenzen van de rechten en verant woordelijkheden van zulk een leiding afbakende. Al te uitgebreide bevoegd heden zouden in strijd komen met de nationalisatiewet en een inbreuk zijn op de Perzische souvêreiniteit. Mossa deq had daarom een driehoofdige leiding voorgesteld, bestaande uit een Brit. een Pers en een internationale deskundige. Stokes voelde .echter niets voor een aldus verdeelde verantwoor delijkheid. Mossadeq overhandigde het Perzische antwoord tijdens een onderhoud, dat hij in tegenwoordigheid van Harriman met Stokes had, op het terras van het zomerpaleis van de sjah. Volgens Harriman zijn de besprekin gen geschorst doch niet afgebroken. Hij hoopte oprecht, dat zij spoedig zul len kunnen worden hervat De Brits? ministers hebben op een bijzondere vergadering plannen besproken voor de bescherming en de evacuatie van het Britse personeel in de Perzische olieindustrie. Besloten is. dat Engeland niet vrijwillig afstand zal doen van de bezittingen dezer industrie Waarschijn lijk zal slechts een beperkte staf voor onderhoud achterblijven. Het Britse voorstel om een Britse be drijfsleider in een Perzische maatschap pij aan te stellen betekent een grotere concessie aan de Perzische eisen dan dbor velen onder het Britse publiek aanvaard zou kunnen worden. In Lon den zijn slechts weinig waarnemers op timistisch over de mogelijkheid van een spoedige hervatting. Een 25-jarige dienstbode te Amster dam, die op proef was aangenomen, heeft zich mat de juwelen van haar mevrouw uit de voeten gemaakt. De buit, die een waarde had van 12000 gulden, werd echter geheel terug ge vonden, toen het dienstmeisje Woens dagavond werd gearresteerd. Zij had. toen haar mevrouw naar ZandVoort was, van de gelegenheid gebruik ge maakt de étui met sieraden van de toilettafel mee te nemen. Ook stal zij enige kleren uit de klerenkast. MacArthur wil niet spreken Het Indonesische kabinet heeft Woensdag meer dan vijf uur vergaderd over de vraag, of er een delegatie naar San Francisco zal worden gezonden. De beslissing dienaangaande is uitge steld tot Vrijdag. Morrison tot Egypte- Cairo handhaaft eisen De Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, heeft in persoonlijke boodschappen aan de Egyptische pre mier en de minister van buitenlandse zaken verklaard, dat er geen sprake van is, dat zijn Lagerhuisrede van 30 Juli j.I. de deur voor onderhandelingen tus sen beide landen zou hebben afgesloten. Dit was zijn antwoord op een mede deling van de Egyptische ambassade te Londen, volgens welke de kloof tussen beide landen niet meer te overbruggen is. Men kan, zo wordt gezegd, onmoge lijk het verschil over het hoofd zien tussen de eisen van Engeland en de rechten van Egypte, n.1. de onverwijlde evacuatie van de Britse troepen uit Egypte en de Soedan en de vereniging van deze landen onder de Egyptische kroon TN Noord-Baden heeft een Duitse 1 bommenploeg een voorraad munitie uit 1933 opgeblazen, met het gevolg, dat tot ver in de omtrek pamfletten neerkwamen, die de Duitsers opwekten toch vooral voor Hindenburg te stem men. Bij onderzoek bleek, dat zich on der de projectielen een aantal „pro paganda granaten" bevond, die in de dagen vóór Hitier veel werden ge bruikt. Over propaganda gespro ken- tijdens het wereldjeugdfestival in Oost-Berlijn hebben 977914 festival gangers de Westberlijnse jeugd-tehui zen bezocht, werden in totaal 425.000 warme maaltijden en 300.000 koude dito's uitgereikt en bezochten 12R000 deelnemers de bioscoop in West-Ber- lijn Prinses Margaret van Enge land. die Dinsdag de aanvallige leeftijd van 21 jaar bereikte, is ook voor geen kleintje vervaard. Zij kreeg een ver jaardagstaart, die bijna veertien kilo gram woog, een doorsnede had van een meter en 45 centimeter hoog was. O Arbeiders van een machinefabriek in Wolverhampton genoten onlangs van een welverdiend dagje naar Parijs, dat overschreden, dank zij een zware zes- tig-urige werkweek. In drie, speciaal gecharterde toestellen vlogen de 62 voor rekening kwam van de directie arbeiders in feestelijke stemming naar der firma, als blijk an waardering e Franse lichtstad. In Japan heer voor de schitterende prestaties van de sen andere toestanden. Daar werden in arbeiders in de laatste paar maanden, de laatste twee-en-een-half jaar nog Zij hebben namelijk de totale produc- minstens 1400 jongens en meisjes aan tie over geheel 1950 voor dit jaar reeds fabrieken, boerderijen en vermaakcen- tra verkoent. De Londenaar Stanley Eard, die enkele maanden geleden op 18-jarige leeftijd 'luwde, voelde zich kennelijk ook verkocht. Hij slikte tweehonderd aspirinetabletten, spelden, naalden, stukjes glas, stukjes blik, gloeilampjes en gevaarlijk» tabletten, en toen dit niet afdoende bleek, kon hij nog juist gegrepen worden bij een poging om van het dak van een hoog gebouw te springen. In het Westen der V.S. woeden momenteel ongeveer 75 bosbranden, waarvan er 24 in de nacht van Maandag op Dinsdag ont stonden tengevolge van blikseminslag. Het vuur w-rdt met man en macht bestreden, maar niettemin is in Cali- Het slot van veel hopen en iornie reeds 10.200 hectare bosgrond verwachten (in Perzie) verwoest. MacArthur, die was uitgenodigd, om op de conferentie van San Francisco het woord te voeren, heeft deze invita tie afgeslagen. Hij zou op deze wijze optreden als vertegenwoordiger van de Amerikaanse regering, hetgeen hij niet wilde. Een uitnodiging van de confe rentie zelf zou hij echter gaarne aan vaarden. Het Sjanghaise blad Tan Koeng Pao heeft ten aanzien van de conferentie van San Francisco geschreven, dat het sluiten van een vredesverdrag met Ja pan met negering van Rusland en com munistisch China in wezen een oor logsverklaring aan deze landen inhoudt De staat van oorlog zal dan ook blijven bestaan, aldus het blad. Een bezoeker, die in een café te Den Haag ruzie kreeg met de kas eie n werd door de vrouw van de caféhouder met een barkruk op het hoofd geslagen. Die klap had echter een averechtse uitwer king, want in plaats van kalmpjes in elkaar te zakken, werd de man zo njj- dig, dat hjj als een woedende terricr op de kastelein afvloog en hem een paar stevige beten in arm en borst gaf. De politie nam de kannibaal mee naar het bureau. Millioen sigaretten ons land binnengesmokkeld Dank zij een speciale verzegelbout, die een afschroefbare k-op had, zijn een Rotterdamse koopman en een Twents expediteur er in geslaagd grote hoe veelheden Amerikaanse sigaretten, in totaal een millioen stuks, uit Duitsland binnen te smokkelen. De sigaretten kwamen per trein aan en waren ver pakt in kisten, die, volgens de papie ren. aniline-kleurstoffen bevatten. Als de lading was ingeklaard, werden de kisten in een auto geladen en verze geld met een zogenaamde verzegelbout. Dit was juist de sterkste troef van de smokkelaars. Zij konden de kop van de bout schroeven zonder het zegel te verbreken en het was voor hen een klein kunstje de sigaretten te verwij deren, aniline-kleurstoffen in de kis ten te doen en de bout weer in elkaar te schroeven. Tegen' beide hoofdper sonen is proces verbaal opgemaakt. Een van hen. de koopman L., bevindt zich nog in arrest. Reeds vijftien gewonden De orkaan, die enige dagen geleden Jamaica teisterde, heeft Woensdag de havenstad, Tampico (Mexico) getroffen. In de eerste berichten wordt gezegd, dat ongeveer 15 personen werden ge wond. Huizen werden verwoest en tal rijke gez'nnen moesten door brand weerlieden uit de puinhopen van hun woningen worden gered. Er werden windsnelheden tot 130 km per uur gemeten. Het voorbijtrekken van de orkaan ging gepaard met hevige regenval. De kust over een breedte van onge veer 600 kilometer aan weerszijden van Tampico had zwaar te lijden van hoge zeeën en hevige stormvlagen. Gistermorgen is in de legerplaats bij Oirschot de 25-jarige dienstplichtige soldaat F. P. C. Smits, te Eindhoven, bekneld geraakt tussen een muur en een rijdende jeep. Hij werd zodanig ge wond, dat hij na enkele ogenblikken is overleden. De marechaussee stelt een onderzoek in naar de oorzaak van dit ongeval. Voor besprekingen over Italië s vredesverdrag De Italiaanse premier, Alclde de Gas peri, heeft een uitnodiging van presi dent Truman aanvaard, om in Septem ber een bezoek aan de V.S. te brengen. Dit zal worden besteed aan besprekin gen met de Amerikaanse president en de minister van buitenlandse zaken, Acheson. Deze heeft dienaangaande nog op zijn persconferentie medegedeeld, dat kwesties van wederzijds belang zullen worden besproken Ongetwijfeld komt dan ook de herziening van het Italiaan se vredesverdrag aan de orde. De Gas peri gaat naar Washington na afloop van de bijeenkomst van de raad van het Atlantische Pact, die op 15 September te Ottawa wordt geopend. Den Haag is zeer verbaasd Japan zal na het tot stand komen van een vredesverdrag diplomatieke vertegenwoordigingen vestigen in twee en zestig buitenlandse steden, namelijk vijftien ambassades, zeventien gezant schappen en dertig consulaten-generaal en consulaten. Zo zouden in Europa ambassades worden opgericht in Lon den, Parijs, Bonn, Brussel en Ankara. In Den Haag zou o.m. een gezant schap worden gevestigd. Ten aanzien van dit laatste is de Nederlandse regering ietwat verwon derd, aangezien de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiger in Tokio de rang van ambassadeur heeft. De tussen de directie van de Cura- gaosche Petroleum-industriemaatschap- PÜ en de arbeiders-adviescommissie gevoerde besprekingen over de lonen hebben tot overeenstemming geleid. Verwachting tot hedenavond: Half bewolkt, droog weer. Zwak ke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG: Zon op 5.37, onder 19.48. Maan op 22.05, onder 15.01.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1