Oefening „Mars" ten einde Europees leger in 1953 gereed Zuiderzeewerken bij Harderwijk komen over twee jaar gereed Abe Lenstra voelt niets nieuwe (Engelse) trainer voor Goede voorbereiding manoeuvres in Duitsland Hotel „De Zwarte Boer" geheel uitgebrand De Senaat der VS neemt besluit van Huis over Voor staking van handel met T sjecho-S lowakije ORKAAN OVER MEXICO IS UITGEWOED Zware schade in Tampico Amsterdammer moet in Engeland terechtstaan GLIMLACHJE WILD WEST TAFEREEL IN NOORD-BRABANT Gevecht in Oosterhout KNAC vraagt regeling inzake bromfietsen Twintig divisies, waarvan zes Duitse Bonn stelt voorwaarden voor deelneming Birma verwerpt Japans vredesverdrag Reeds veertig landen naar San Francisco Vier varende vrouwen toonden zich dankbaar Bonn controleert verbruik van ijzer en staal Landbouwers in de cel Zware gevechten in Korea duren voort Weer koffie uit Brazilië Laatste weken talrijke grondverzakkingen Televisie-experimenten te Rotterdam Egyptische dreigementen KOBLET WON IN BRUSSEL Nederlandse dravers voor wedstrijd tegen Belgie Hollandse (roei) meisjes boekten fraaie successen Monster" wandeltocht van Amsterdam naar Leeuwarden Joegoslavië werd aan imperialisten verkocht Nederlander Iset beslag leggen op paarden Nederlands schip in Zweden in beslag genomen Joegoslavië stelt zijn eigen Donau-reglementen vast Gedetineerde ontvluchtte in drukke straat Bij nacht en dag van Brabant naar Meppel nE oefening Mars is een uitstekende v voorbereiding gebleken voor de in tergeallieerdc manoeuvres, welke de volgende maand in de Engelse en Franse zone van Duitsland zullen wor den gehouden. „Ik ben ervan over tuigd, dat ome mannen in Duitsland een goed figuur zullen slaan",, verklaar de gistermiddag de chef-staf van de C.S.V. (commandant strijdkrachten te velde), kolonel G. J. Ie Fèvre de Mon- tigny, na afloop van de oefening. De 31ste regimentsgevechtsgroep, die san de iritergeallieerde manoeuvres in West-Duitsland zal deelnemen, is Maan dag 13 Augustus nabij het Wilhelmina- kanaal in Noord-Brabant aan deze 10- daagse oefening begonnen en van daar zijn de mannen van de gevechtsgroep, dag en nacht oefenend, tot de omgeving van Meppel opgerukt, waar zij gister morgen als besluit voor de C.S.V. de fileerden. Twee gasten op het nippertje door de brandweer gered Het hotel „De Zwarte Boer" aan de weg ElspeetHarderwijk, is gistermor gen door onbekende oorzaak afgebrand. Men veronderstelt, dat de brand is ont staan in een bouwvallige schoorsteen. Alle gasten, het personeel en de familie Sandberg, die het hotel in eigendom heeft, moesten in nachtgewaad naar bui ten vluchten. Twee ouden van dagen, die geen waarschuwingskreten hadden gehoord, konden op het laatste ogen blik door de brandweer uit de kamers worden gered, toen het vuur de vertrek ken reeds had bereikt. Een bedrag van driehonderd gulden, dat door twee dienstmeisjes voor de vacantie was bijeen gespaard, werd eveneens een prooi der vlammen. Van het hotel staan nog slechts vier muren overeind. De zaak-Oatis De Amerikaanse Senaat heeft zich Donderdag eens verklaard met de door het Huis van Afgevaardigden aangeno men resolutie, waarin het Congres zicli uitspreekt voor schorsing van de han del met Tsiechoslowakije, tot dat de correspondent van Associated Press. William Oatis, zal zijn vrijgelaten. Af schriften van de resolutie zullen ge zonden worden aan de Tsjechoslo- waakse regering en de Verenigde Na ties. De tropische orkaan, die eerst Jamai ca teisterde en vervolgens over het schiereiland Yucatan en de Mexicaan se oliehaven Tampico woedde, is in de bergen aan de buitenkant van deze stad uitgewoed. Het zal verscheidene maanden du ren, voordat alle schade in Tampico zal zijn hersteld. Volgens de jongste schattingen bedraagt de schade ander half a twee millioen gulden. Het erg ste werd de woonwijk langs de kust getroffen. De 28-jarige Amsterdammer H. G. zal te Sheffield voor de rechter moeten verschijnen. Hij wordt beschuldigd Van oplichting en ontduiking der Britse im rr*yg rat i ebepalin gen De man deed zich voor als Noors en Brits geheim agent en bezat een pas poort, waarin naam en geboortedatum waren veranderd. Hij slaagde er in, iemand vierduizend gulden lichter te maken en stal voorts een auto ter waarde van vijftienhonderd gulden. VIJFJARIG KIND VERMIST. Sedert 21 Augustus wordt te Amster dam de vijf-jarige Aart Sander Theodo- rus van Beusekom vermist. Het kind noemt zichzelf „Prikkie". Het heeft donker bruine ogen, licht blond haai en is tenger gebouwd. Kolonel Le Fèvre de Montigny ver klaarde, dat de C.S.V. ditmaal zijn keuze op een zeer beweeglijke 10 dagen ourende oefening had laten vallen, om de staven voortdurend in actie te hou den. Ook de Amerikaanse kolonel R. L. Hawkins, die als adviseur aan de Ne derlandse legerleiding is toegevoegd, was van oordeel, dat de 31ste regi- ments-gevechtsgroep in Duitsland goed voor de dag zal komen. Kolonel Haw kins verklaarde zeer getroffen te zijn door de buitengewone voorzichtigheid, waarmede de soldaten gedurende de oefening particuliere eigendommen heb ben ontzien. Verder prees hij de demo cratische wijze, waarop de Nederlandse officieren met de soldaten omgaan Het défilé, dat de oefening Ma,s be sloot, werd gehouden op de Rijksweg nabij Meppel. In een 9 km. lange stoet trok alle onderdelen voorbij de C.S.V. Gedurende het défilé, dat anderhalf uur duurde, vlogen twaalf Gloster- meteors enkele malen over net terrein. Het défilé werd o.m. bijgewoond door de commissaris der Koningin in Drente, mr. J. Cramer, generaal-majoor H. J. J. Dürst Britt, bevelhebber van oe vierde militaire afdeling en generaal- majoor C. D. Toet. bevelhebber van de tweede militaire afdeling. De publieke belangstelling voor deze manifestatie was zeer groot. In de nacht van Woensdag op Don derdag. na het sluiten van de café's en de kermis te Oosterhout, kreeg een groep mensen, groot circa 40 man, op straat onenigheid. De gemoederen wa ren dermate verhit, dat zij een uitweg zochten en deze vonden op de gevel en de ruiten van een naburig café, welke beide zwaar beschadigd werden. De vrouw van de caféhouder kreeg het hierdoor zo op haar zenuwen, dat zij een revolver, welke in haar bezit was doch waarvoor geen vergunning was afgegeven, te voorschijn haalde en hier mede op de ruziemakers schoot. Een andere vrouw liep hierbij een schot in haar rechterbovenbeen op en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De schutteres werd door de politie in verzekerde bewaring gesteld. De KNAC heeft de minister van verkeer en waterstaat verzocht op kor te termijn te willen aanwijzen, welke rijwielen met hulpmotor met een rijwiel gelijk gesteld worden. Het toenemend aantal ongevallen met bromfietsen vereist naar de me ning van de KNAC direct ingrij pen. Wellicht dienen nadere maat regelen voor de bromfiets overwogen te worden. Aansluiting bij de Belgische bepaling, waar onlangs een cylinder- inhoud van 50 cc als grens werd ge steld, verdient naar de mening van de KNAC aanbeveling. Als de plannen w°rkelijkheid worden Wanneer de conferentie over een Europees leger, die momenteel te Pa rijs bijeen is, haar zin krijgt, zal dit leger in 1953 gereed zijn en dan be staan uit twintig divisies, waarvan vijf of zes Duitse. Het zou komen te staan onder leiding van een Europese com missaris van defensie, die op grond van zijn capaciteiten zon worden gekozen. Volgens Hervé Alphand, de voorzitter van de conferentie, zou dit zelfs een Duitser kunnen zjjn. De commissaris zou gezag hebben over de gehele militaire en burgerlijke staf van het Europese leger en over de opleiding der soldaten. Hij zou de productie en, de standaardisatie van het materiaal regelen en beslissen over de promoties, benoemingen en lege ring. Hij zou voorts het contact moe ten onderhouden tussen de landen, die aan het leger zouden deelnemen, en die, welke er buiten zouden blijven staan. De spreektalen in het leger zou den Engels en Frans zijn. Recrutering zou op nationale basis geschieden, maar de recruten zouden onmiddellijk Birma heeft het ontwerp-vredes- verdrag voor Japan verworpen en de Amerikaanse uitnodiging voor de con ferentie van Washington afgewezen. Reeds eerder had de Birmese regering doen weten, dat zij een vredesverdrag, dat niet voorzag in voldoende herstel betalingen, onaanvaardbaar zou achten. Frankrijk heeft de uitnodiging offi cieel aanvaard. Hiermee is het aantal deelnemers gestegen tot veertig. Van de 54 uitgenodigde landen hebben ne gen nog niets van zich laten horen. „Maak meteen mü>> veter even vast!' De bus was weg Een touringcar uit Krefeld (Duits land) bracht dezer dagen een gezel schap Duitse toeristen in Amsterdam. In de bus zaten ook vier dames, die de den wat iedere rechtgeaarde vreemde ling in Amsterdam doet: zij maakten een rondvaart door de grachten. Na af loop gingen zij informeren wanneer de bus de „thuisreis" zou aanvaarden, maar helaas de bus was weg. Weg gereden zonder de vier dames en het ergste was dat geen van hen voldoende geld had. De vreemdelingenpolitie zorg de echter voor nachtlogies niet in een cel maar in een tehuis voor vrou- wen en bovendien werd via het Duitse consulaat-generaal geld gekregen voor de terugreis per trein. Gistermorgen ontving de chef van de vreemdelingendienst een vriendelijke briefkaart uit Krefeld met een harte lijk bedankje voor de goede zorgen. Een pluim op een uniformpet. De Westduitse minister van econo mische zaken, Erhard, heeft besloten opnieuw controle op het verbruik van ijzer en staal in te voeren. Alle ver bruikers zullen maandelijks minstens 80 procent ontvangen van de hoeveel heden, die zij in November of Decem ber 1950 hebben verbruikt. De minis ter heeft voorts besloten prioriteit te verlenen voor alle bestellingen van defensiemateriaal van Amerikaanse importeurs. tot Europeaan worden uitgeroepen en door Europese officieren worden opge leid. West-Duitsland, dat nog aan de be sprekingen deelneemt, kan volgens een bericht uit Bonn slechts aan de ver dediging van het Westen deelnemen, wanneer er tussen de Bondsregering en de geallieerde landen een verdrag van wederzijdse bijstand wordt geslo ten. Op deze wijze zouden de Weste lijke mogendheden gedwongen zijn alle risico's en verplichtingen voor een wederzijdse verdediging op zich te nemen. Uit geloofsovertuiging Vijf landbouwers uit Uddel, die uit geloofsovertuiging geweigerd hadden zich aan te sluiten bij de gezondheids dienst voor vee ter bestrijding van de tbc, zijn op last van de officier van justitie aangehouden en overgebracht naar de gevangenis te Zutphen, toen zij hun boete van tien gulden niet wensten te betalen. Een der landbouwers vond het raad zaam na een nacht in de cel te hebben doorgebracht het tientje te betalen. Na twee nachten verkozen weer twee an deren de vrijheid, maar de overigen blijven hun vijf dagen uitzitten. Gedurende de afgelopen 24 uur heb ben de zware gevechten aan de Oost kust van Korea voortgeduurd, met aanvallen en tegenaanvallen van bei de zijden. Donderdagavond veroverden Zuid- koreanen ten Noordwesten van Jang- goe terrein, dat zij na een communis tische nachtaanval echter opnieuw moesten prijsgeven. Ten Zuidwesten van Kansong golven de gevechten eveneens heen ,en weer en volgens de laatste berichten trok ken de Zuidkoreanen hier, door een zware tegenaanval van de communis ten gedwongen, terug. Donderdag hebben de communisten de gehele dag aan het Oostelijke zowel als het Westelijke front zwaar mor tier- en artillerievuur onderhouden. Brazilië heeft er in toegestemd aan Nederland, uitsluitend voor binnen lands gebruik, koffie te leveren tegen sterling-valuta. Onlangs was de voor waarde gesteld, dat alleen tegen dol lars geleverd kon worden. Deze bepa ling blijft voor andere landen van kracht. In het begin van de maand Mei is dc aannemerscombinatie Van der Hoe ven en Zanen begonnen met het bij Harderwijk gelegen perceel van de Oosterpolder, ccn belangrijk onder deel van de Zuiderzeewerken, nadat eerst verschillende voorbereidende werkzaamheden waren uitgevoerd, o.a. het graven van een werkhavcn. In het bestek waren ook grondver beteringen opgenomen voor gronden buiten de Harderwijker Bank of „De Knar". Wanneer de ondergrond niet stevig genoeg is om het dijklichaam te dragen, zoals hij „Flevostad", wordt in de bodem eerst een geul van een paar honderd meter breed gegraven, welke opgevuld wordt met grof zand. Hier op wordt dan de dijk opgeworpen. Voor de Harderwijker Bank is deze dure methode niet nodig, maar voor de gronden buiten de bank, vlak voor de haven, wel. Niettegenstaande deze grondverbe tering is er de laatste weken veel ver zakking geconstateerd, welke een grote vertraging veroorzaakt. Het schijnt dat de ondergrond op sommige plaatsen uit te fijn zand bestaat, waardoor de Een groep televisie-amateurs te Rot terdam, aangesloten bij de VERON, hoopt binnenkort een begin te kunnen makert met expèrimentale televisie uitzendingen. Zij hebben de beschik king gekregen over een houten ge bouwtje op het dak van het Gemeente lijk Electriciteitsbedrijf en zijn thans bezig met het plaatsen van hun instru menten. Alles, ook de camera, hebben de amateurs zelf gebouwd. De premier van Egypte, Nahas Pasja, heeft in een radiotoespraak tot een massavergadering verklaard, dat Egyp te het verdrag met Engeland van 1936 zal verbreken en het Westen in geval van een oorlog geen steun zal verlenen, zolang de Egyptische nationale eisen niet zijn ingewilligd. Het verdrag is uit de tijd en beantwoordt niet meer aan zijn oorspronkelijke doel, aldus de pre mier. De Egyptische gedelegeerde bij de Veiligheidsraad heeft in een toespraak voor de microfoon verklaard, dat zijn land de besluiten van de raad inzake het Suezkanaal niet zal erkennen, in dien deze niet rechtvaardig zijn. Een eeuwenoude traditie van de Burgerlijke Stand te Luncburg, om aan pas getrouwde paartjes een zakje zout te geven, is kort geleden weer in ere hersteld. Tijdens het Hitler-regime werd het zout vervangen door „Mein Kampf" Moeilijkheden in Heerenveen nE AANSTELLING van een nieuwe (Engelse) trainer bij de voetbal vereniging Heerenveen, waarover wij gisteren in deze kolommen reeds het een en ander meedeelden, heeft in het Friese Haagje een storm van geruch ten ontketend. Het Heerenveen-kamp schijnt in twee kampen te zijn ver deeld. De ene groep maakt het niet uit onder leiding van Kelly te trainen. De andere helft, onder wie Abe Lenstra, is echter op de hand van trainer Van de Munnick, die ontslagen zou zijn naar aanleiding van de slechte resul taten van Heerenveen in de kam pioenscompetitie. IN Heerenveen gaat het gerucht, dat het gehele bestuur van de Noorde lijke kampioenen is afgetreden. In hoeverre dit juist is, kwam nog niet vast te staan, maar het is wel zo dat de groep Abe Lenstra uit protest heeft geweigerd onder Kelly te trainem De logische consequentie hiervan is, dat de „opstandelingen" niet meer voor hun club zullen uitkomen. Op het ogenblik werkt men met koortsachtige haast om de partijen tot elkaar te brengen. Gisteravond zijn verschillende ereleden onder leiding van de ere voorzitter, de heer Huisman, burge meester van Weststellingwerf, bijeen gekomen. In hoeverre de verzoenings pogingen resultaat opleverden is nog niet bekend. Een van de grieven welke men heeft ingebracht tegen het ont slag van trainer Van de Munnick is, dat het ontslag voor hem op een zeer slecht moment werd gekozen. Iedere club is op het ogenblik namelijk voor zien van een trainer. Dat het bestuur De Grand prix du Centenaire, een wedstrijd over 100 kilometer (45 ron den) is gewonnen door de Zwitser Ko- blet in 2 uur 14 min. Het klassement luidt verder: 2 Impanis (B.) op 1 min 3 Rosseel (B.) op 1 min. 8 sec.. 4 Cou- vreur (B.), 5 Neyt (B.), 6 Diederich (Lux), 7 Bartali (It.), 8 Coppi CIt.)9 v. Steenbergen (B.). van Heerenveen Van der Munnick een jaar salaris heeft aangeboden, vindt in de ogen van de tegenstanders geen ge nade. Het onverkwikkelijke van de zaak is echter, dat vele persoonlijke kwesties naar voren worden gebracht. De poging van het Heerenveen-bestuur om water bij de wijn te doen door Van der Munnick de lagere elftallen te laten trainen, strandde op een wei gering (uiteraard zeer begrijpelijk) van deze uitstekende voetbalcoach. Dinsdag 28 Augustus komt „Heeren veen" in algemene vergadering bijeen. Het ligt voor de hand ,dat op deze vergadering harde noten gekraakt zul len worden. Naar wij vernemen zal de Neder landse draversploeg, voor de wedstrijd BelgieNederland, welke Zondag 2 September te Ostende wordt gehouden, de volgende paarden omvatten: 3-jari- gen: Postduifje G„ Prinses Zora en Petit Casindra. 4-jarigen: Olga Pluto, Oviedo A en O. Nelly Zora. 5-jarigen: Nelly Gregor, Norbert M. en Narcisco van Zora. Nederlands militair zevental derde te Zweden Door op Zweden een overwinning van 76 te behalen heeft het Neder lands militair zevental in het waterpo- lotournooi definitief op de derde plaats beslag gelegd. Het waren Ketelaar (4). Ruimschotel (2) en Dikstaal die in dez° wedstrijd, waarvan de ruststand 42 in het voordeel van de Zweden was, voor de doelpunten zorgden. NOORWEGEN—ZUIDSLAVIë 2—4 Dertigduizend toeschouwers waren aanwezig bij de interland voetbalwed strijd Noorwegen-Zuidslavië, welke te Oslo werd gespeeld en door de Zuid- Slaviërs met 42 werd gewonnen. Bij de rust hadden de gasten reeds een 4-1 voorsprong. Met overwinningen in twee van de vier nummers van de internatioale da meswedstrijden, welke aan de voor avond van dc Europese Kampioen schappen werden gehouden, zijn onze roeisters uitstekend voor de dag geko men. De Hunze (Groningen) won de vier met stuurvrouw in 3 min 29.63 sec. Denemarken werd tweede met 3 min. 33.28 séc. Gr. Brittannië derde met 3 min. 43.12 sec. Bij de achten was de uitslag: 1. Nederland ('t Spaarne, Haar lem) 3 min. 11.24 sec.; 2. Frankrijk (Roeiclub Amiens) 3 min. 23.55 sec.; 3. Gr. Brittannië 3 min. 24.33 sec. In het skifnummer werd Janine Tabuis (Fr.) eerste in 3 min. 44.04 sec., voor haar landgenote Huguette Leys 3 min. 48.94 sec. De Britse Marjorie Townsend werd derde in 3 min. 52.37 sec. en onze landgenote Agnes Reuter van Nautilus, Rotterdam, vierde in 3 min. 53.87 sec. Aan de doublé sculs namen geen Nederlandse dames deel. Neder land en Frankrijk kwamen met elk twee overwinningen in aanmerking voor de door de president van de Franse republiek uitgeloofde Sevres- vaas, die aan Nederland werd toege kend. Nederland, met 3<A p nt, won ook d'e door de Ncd. Roeibond uitge loofde Zilveren molen. Frankrijk werd in dit klassement tweede met 2 pnt. Een veertigtal liefhebbers van de wandelsport zal Zaterdag 1 September om 12 uur des middags bij het Cen traal Station ie Amsterdam starten voor de zesde lange afstandtocht van Amsterdam naar Leeuwarden, een wan deling van 150 km, die georganiseerd wordt door de sportvereniging L.A.T. uit Amsterdam. De deelnemers zullen o.m. de volgende plaatsen passeren: Hoorn, Medemblik, Wieringerrr eer, Af sluitdijk, Franeker. Leeuwarden. De eersten wflfden Zondagmiddag in de Friese hoofdstad verwacht. Tot aan Den Oever zullen de wandelaars in peloton moeten lopen met een gemiddelde snel heid van 7 km per uur, daarna is het tempo vrij. zware dijk wegzakt. Dit is een lelijke tegenslag: men soms dagen bezig om hetgeen in een nacht verzakt, weer te herstellen. De tijd van uitvoering van de wer ken van het perceel bij Harderwijk is vastgesteld op twee jaar. Deze werken bestaan in een ongeveer tien kilometer lange dijk aan de Oosterpolder, een verbindingsdijk tussen de polderdijk en de kust, waarin spuisluizen en slui zen met havenkom voor de scheep vaart van en naar Elburg moeten ko men, en ten slotte het doortrekken van de Westerhavenpier voor de nieu we scheepvaartgeul. Het doortrekken van de Westelijke havenpier is ook nodig om de sluis- werken in de verbindingsdijk tegen golfslag te beveiligen. Van de kust zal men over de verbindingsdijk en schut sluizen op de dijk van de Oosterpolder komen en vandaar t.z.t. naar „Flevo stad". kunnen rijden. Maarschalk Worosjiloh Ter gelegenheid van de zevende ver jaardag van de bevrijding van Roeme nië heeft de voorzitter van de Sowjet- russische raad van ministers, maar schalk Worosjilof verklaard, dat de Westelijke landen een nieuwe oorlog voorbereiden en dat de regeerders van Joegoslavië hun volk hebben verkocht om het Engels-Amerikaanse imperialis me te dienen. „Het volk van Joegosla vië zal echter de middelen vinden om het titoistisch-fascistische regiem te liquideren", aldus de maarschalk. Spaanse leger als schuldenaar Tien paarden van het Spaanse leger, tezamen ter waarde van enige millioe- nen Franse francs, zijn, onderweg naar Spanje, in Bayonne door de plaatse lijke politie tegengehouden, omdat een agent van een Nederlandse paarden handelaar, de heer H. J. A. Castelijns, verzocht had de dieren m beslag te nemen. Castelijns is leverancier van het Spaanse leger en had verklaard, dat dit leger hem nog zes millioen Franse francs schuldig was. Als beta ling van deze schuld eiste hij de tien paarden op, die in Dublin deelgenomen hadden aan concourses-hippiques. De politie liet de wagon met de paarden op een zijspoor zetten en verzegelen, maar na vier dagen daar te hebben gestaan, kon het transport ingevolge een beslissing van een Franse recht bank worden voortgezet. Een gerechtshof te Gothenburg heeft gelast, dat het 114 ton metende Neder landse schip „Tietie" in beslag geno men wordt hangende een onderzoek naar een aanvaring met een Zweeds jacht in de vorige maand. Het jacht werd door de „Tietie" geramd en ver nield. De eigenaar heeft de kapitein van het Nederlandse vaartuig, H. Bromberger een proces aangedaan. Hij eist een schadevergoeding van 5700 Zweedse kronen. De kapitein heeft ver klaard, dat hij het jacht door de dekla ding niet kon zien. Ook had hij de aan wijzingen van de uitkijk over het hoofd gezien. Joegoslavië heeft de Donau-commis- sie een nota gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat Joegoslavië zijn eigen reglementen voor de scheepvaart op deze waterweg zal vaststellen. Deze voorschriften zouden niet in strijd zijn met de geest en de letter van de Do- nau-conventie, die door de meerderheid op de vierde zitting van de Donau- commissie werd goedgekeurd. Joego slavië heeft deze zitting destijds verla ten, aangezien het van oordeel was, dat de afgevaardigden onder Russische in vloed de Donau-conventies herzagen in het voordeel van Rusland en ten nadele van de oeverlanden. De Groninger G. S„ die gedetineerd was in een der Noordelijke strafinrich tingen, heeft kans gezien op het mo ment, dat hij door twee gestichtwach- ten voor een voorlopig verhoor naar de Groningse rechtbank werd gebracht, te ontvluchten. De beide gestichtswach- ten liepen gisteren met hun arrestant door de drukke Heerestraat, toen deze plotseling zijn kans schoon zag te ont komen. Onmiddellijk werd een achter volging ingezet, evenwel zonder resul taat. Evenmin slaagde de Groningse po litie er in de arrestant tot dusvër te vinden. Een onderaardse fabriek van vliegtuigen bij Chemnitz Naar te Londen verluidt, hebben de Russen te Herold bij Chemnitz een on deraardse vliegtuigfabriek voltooid, die de „Junker"-maatschappij in 1943 be gonnen was te bouwen. De Russen zou den daar installaties hebben aange bracht om vliegtuigen van het type MIG te bouwen. Voorts zouden in Oo3t- Duitsland bases voor bommenwerpers zijn ingericht. Het vliegveld Brand- briesen zou worden ingericht voor vliegtuigen van het type „TU". Bij de VlI-fabrieken in Peenemunde zouden MIGS-15 worden geconcentreerd.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3