Nederlanders in Geen de sprintfinale North State Omzet bij totalisator was ruim honderdduizend gulden Engelse clubs speelden in een week drie wedstrijden Dordtse jurist 17 uur in het water Harris prolongeerde zijn Hiel en Saccbi volgde Patterson op liet koken dit pakje... aesnoods dat... r\ ij Spaart keel en zenuwen 1®] Geslaagde kermisdraverijen ie Alkmaar V en L gaf A.A.C. geen schijn van kans Asion Villa verraste door Derby-County met 4—1 klop te geven Harris naar Amsterdam Mac Donald Bailey liep 100 m. in 10.2 sec. Zwemmend van Alkmaar naar Zaandam "Zri over ,a„S. a» f?" Laatste kilometers in het licht van de politieboot De wereldkampioenschapp i Pronk en Bakker in de stayer-finale wielrennen uer nog VAN ZENUWEN HEBT U BLUK- vBAAA GEEN LAST.'t J NEE DIE ZIJN l BEST INORDC HIJ ROOKT ALTIJD NORTH STATE J i-DATISHET'M cigarettes (Advertentie» Ing. Med.) Voor de kermisdraverijen, welke Za terdag en Zondag door „Vooruit" op de baan van het Alkmaarse sportpark werden georganiseerd, bestond zoveel belangstelling dat de omzet bij de totalisator ruim honderdduizend gulden bedroeg. De voornaamste uitslagen lui den: Zaterdag. Draaimolenprijs. 1. Partout (R. van Wieringen) km-tijd 1.35.6; 2. Opveger, N. Oosting, km-tijd 1.32.6; 3. Patsy Po- well, J. van Twisk, km tijd 1.35 Tota lisator winnend f 2.70, pl. 1.20, 1.30, 1.50, gekopp. 5.10, covercal 2.70. Zweefmolenprjjs. 1. On of Eve, J. S. van Leeuwen, km-tijd 1.34.4, 2. Overste v. Fresena, H. C. ten Hagen, km-tijd 1.31,6, 3. Nothernman K, A. Siderius, km-tijd 1.33.6. Toto winnend 3.50, pl. 1.60, 3.30, 4.80, gekoppeld 49.60, cover cal 7.30. Scooter prijs. Ie serie: 1. Mary Rey nolds, P. Heijnen, km-tijd 1.27.6; 2. Mar tini Spencer, M. France, km-tijd 1.28.1; 3. King Scott, J. S. Anema, km-tijd 1.29.1. Toto winnend 1.60, pl. 1.70, 1.S0. Gekoppeld 2.90, covercall 4.50. Cake walk-prijs: 1. Matador, H. Slag ter, km-tijd 1.28.1; 2. Nelson, J. de Vlieger, km-tijd 1.28; 3. Narcise G, J. Zuijderduin, km-tijd 1.28.6. Toto win nend 27.60, pl. t.10, 2, 2.10, gekoppeld 4.10, covercal 4.90. Achtbaan-prijs: 1. Petite Casindra, W. H. Geersen, km-tijd 1.30.7; 2. Patsy Powell, J. van Twisk, km-tijd 1.33.7; 3. Paul Spencer, R. van Wieringen km- tijd 1.34.5. Toto winnend 2.20, pl. 2. 5.90, gekopp. 32.40, covercal 10. Scooterprijs 2e serie: 1. Monte Carlo D, G. C. Vergay, km-tijd 1.29.8; 2. Mar- ry Simons, J. Hart, km-tijd 1.28.1; 3. Kriemhilde, P. Kramer, km-tijd 1.31. Toto winnend 3.30, pl. 1.70, 1.50, gekop peld 3.50, covercal 6.40. Scooter prijs. Finale: 1. Mary Rev- nolds, P. Heynen, km-tijd 1.26.6; 2. Mar tini Spencer, M. France, km-tijd 1.26 9; 3. Marry Simons, J. Hart, km-tijd 1.26.6. Toto winnend 1.60, pl. 1.10, 1.10, 1.60, covercal 2.40. Zondag. Vrolijk rad, le afd.: 1. Petronella (A. B. v. d. Veen) km-tijd 1.33.7; 2. Odylie Spencer (P. A. Strooper) 1.34; 3. Partou (R van Wieringen) 1.40.9. Totalisator: winnend f 3.10, plaats 1.40, 1.30, gekop peld 5.30, covercal 4. Vrolijk rad, 2e afdeling: 1. Patsy Po well (J. van Twisk) 1.35; 2. Paul Spen cer (R. van Wieringen) 1.36.3; 3. Olym- phia S (K. Kramer) 1.38.1. Totalisator winnend 5.90, plaats 2.30, 2.30, gekop peld 11.70, covercal 5.30. Kop van jüt-prijs: 1. Nelson (P. J. Ruiter) 1.29.2; 2. Karei Pluto (P. A. Meinardi) 1.28.6; 3. Louis Fh (J. Drent) 1.30.8. Totalisator: winnend 2.30, plaats 1.40, 1.50, gekoppeld 3, covercal 3.30. Turkse rad: 1. Pherenice (W. H. Geersen) 1.31.5; 2. Pretty Polly (K. Kramer) 1.31.5; 3. Marijke (B. U. de Jong) 1.33. Totalisator: winnend f 1.90, plaats f 1.60, f 2, f 4.20, gekoppeld 2.20, covercal 5.90. Caterpiller-prijs: 1. Our Bonni B <J. de Vlieger) 1.29.3; 2. Marry Simons (J. Hart) 1.29.6; 3. Overste v. Fresena (H. C. ten Hagen) 1.31.2. Totalisator: win nend 3.20, plaats 1.40, 2.2.80, gekop peld 13.40, covercal 8.80. Caterpillerprys, 2e afdeling: 1. Oscar Major (J. Wagenaar) 1.29; 2. Nora B (A. Siderius) 1.30,2; 3. Little Monty (J. Vergay) 1.29.7. Totalisator: winnend 2.60, plaats 1.60, 4.50, 8.80, gekoppeld 22.90, covercal 10.10. Grote kermisprijs: 1. Nellie Gregor (T. A. v. d. Veen) 1.26.6; 2. Lord Heny (J. de Vlieger) 1.26.9; 3 Juno Vita (W H Geersen) 1.26.2. Totalisator: winnend 2, plaats 1.70, 4.70, gekoppeld 12, cover cal 5.70. Hippodromeprjjs. Montéprijzendra- verij: 1. Meeske S (L. Muurling) 1.28.4; 2. Kentucky King (J. Roodenburg) 1.29.4; 3. Guy Hanover (S. J. van Leeu wen) 1.31.8. Totalisator winnend 12.30, plaats 1.20, 1.10, 1.10, gekoppeld 7.80, covercal 3.10. Caroussel-prjjs: 1. Nonnie M (P. A. Strooper) 4.35.1 1.317; 2. King Scott (J. S. Anema) 4.36.4 1.30.9; 3. Lady Zora (J Wagenaar) 4.37.7 1.27.9. Totalisator: winnend 10.30, plaats 3.80, 2.10. Gekop peld 23.30, covercal 3.80. Om de P.H.-beker Met 90i/ï punt, tegen AAC uit Am sterdam met 84 punten, heeft de athle- tiekvereniging Vlug en Lenig uit Den Haag op de sintelbaan te Amsterdam opnieuw het clubkampioenschap heren van Nederland en daarmede de Prins Hendrikbeker veroverd. De belangrijkste uitslagen zijn; 800 meter: 1. Hans Harting AAC 1 min. 54.2 sec.; 2. H. de Kroon, AAC, id. 1500 meter: 1. W. Slijkhuis, trek vogels, 3 min. 59 sec.; 2. K. Stada, DOS, 3 min. 59,8 sec. Polstokhoogspringen: 1. M. Swart, Haarlem, 3,50; 2. 2. C. Lamoree, Haar lem, 3.40. 100 meter: 1. Saat, V. en L., 10.8 sec.; 2. J. Klein, V. en L., 10.9 sec.; 3. H. Griek, AAC, 10.9 sec. 5000 meter: 1. W. Slijkhuis, Trekvo gels, 15 min. 32 sec.; 2. H. Harting, AAC 15 min. 33,2 sec. Op de 800 meter behaalde Hans Harting een verrassende overwin ning op de crack Kroon. Harting en Kroon snellen gelijk op de finish aan. Het Engelse voetbalseizoen is slechts een week oud en toch hebben de meeste clubs nu reeds drie wedstrij den gespeeld. Sheffield United is de enige eerste divisie club die nog geen verliespunt heeft gekregen, maar toe vallig is deze ploeg ook de enige die nog geen drie wedstrijden heeft ge speeld. Aston Villa leverde een der beste prestaties van de dag door Derby met recteur van de ollefabriek „Het hart en de zwaan" v/h A. Honig aan wal, daarbij gesecondeerd door zijn trainer MR. VAN DE POLDER hoofd boven Krater het blauwe pakje dat 9 van de 10 rollers eisen! (Advertentie, Ing. Med.) de heer C. Emmelaar, die meedeelde, dat de heer Von der Polder wel ver moeid maar niet uitgeput was. Nadat de heer Van der Polder bij de heer Van Nieuwburg in huis ontvet was en een douche had genomen, werd hij door verschillende hartelijk toegesproken, o.m. door zijn trainer de heer Emme laar. Bovendien mocht hij prachtige bloemen ontvangen van de heren Em melaar en De Ruyter en mej. Tiny Jonker. De heer Van der Polder sprak hierna nog een woord van dank voor de hartelijke ontvangst en deelde me de, dat het in zijn bedoeling ligt het volgend jaar een zwemtocht te maken van Enkhuizen naar Harlingen. De wereldkampioen sprint Harris, de Australiër Patterson, die derde in het wereldkampioenschap te Milaan werd, alsmede Van Vliet en Derksen zullen op 6 September op de Stadionbaan een sprintwedstrijd rijden in matches a trois. Nummero twee van het wereld kampioenschap de Fransman Bellenger, zal die avond niet in het stadion starten. 41 naar huis te sturen, de grootste zege in deze divisie. Ook Manchester United, Bolton en Blackpool, die alle drie met rust achter hadden gestaan, brachten het tot een zege. Een prach tige goal van de Chileen Robledo. die voor de gewonde Jackie Milburn op de midvoorplaats inviel, gaf Newcastle United de leiding tegen Manchester United, maar Jack Rowley bracht bei de partijen kort na rust op gelijke voet, waarna Newcastle een zware klap moest incasseren doordat keeper Fair- brother een sleutelbeen brak. Rotledo ging in het doel staan, maar de tien man van Newcastle konden geen stand houden onder de voortdurende aanval len en Downie scoorde het winnende doelpunt voor de Mancanians. De uitslagen van de eerste divisie luiden: Aston VillaDerby County 4—1, Burnley—Fulham 1—0, Chelsea— Liverpool 13, Huddersfield Town Blackpool 13, Manchester United Newcastle United 21, Portsmouth Charlton Athletic 10, Preston North End—Middlesbrough 0—1, Stoke City- Bolton Wanderers 12, Sunderland Manchester City 30, Tottenham Hoi- spurWest Bromwich Albion 31. Wolverhampton WanderersArsena1 2—1. Tjjdens de landenontmoeting Zuid- slavieGroot Brittannie te Belgrado won de Brit Macdonald Bailey de 100 meter In 10.2 sec. voor zjjn landgenoot Shenton (10.6) en de Zuidslavicr Pe- celj (10.8). Macdonald Bailey evenaar de hiermee het wereldrecord, dat op naam staat van Jesse Owens en op 20 Juni 1936 te Chicago werd gemaakt. Deze tijd werd reeds door drie athle- ten gevenaard. Het waren achtereen volgens Harold Davis (V. S.), Lloyd la Beach (Panama) en Barncy Ewell (V. S.). BH het veer over de Zaan dat Oost- en West-Knollendam verbindt staat een zaam langs de waterkant een wegwijzer. Zaandam 9 geeft h« aan. Negen kilo- van Knollendam naar de Prins Bernnaraorug: te want over het ^11 eter ofwanneer men te werk gaat als de 47-jarige Zaandaon veertien k polder zwemmen. Veertien kilometer zwem- Dordtse junst mr P. iL* 7"^™ïwter, want toen mr. Van der Polder men of liever gez g kwam had hij een uiterst zware zwemtocht omstreeks v«f uur voorbij dat veer kwam naa uu betrekke- van achttien km achter de rug. Ongeveer tien uur heeft hu over deze betrekke lijk korte afstand gedaan. Toen mr. Van der Polder even na zeven uur van de Bierkade te Alkmaar in de nabijheid van de Accynstoren te water ging, zag het er naar uit, dat bh alle medewerking van de weergoden zou krijgen. Een helder zonnetje blikte nieuwsgierig over de huizen langs de kade en wind was er op dat momen hoegenaamd niet. Mr. Van der Polder was echter nauwelijks in het Noord hollands Kanaal gezwommen of er kwam een wind opzetten, die op de duur zo hevig werd, dat later op de dag, op het Alkmaarder Meer. tal van zeilers het raadzaam achtten, ergens bij een veilig plekje aan de wal beter weer af te wachten. In normale om standigheden kan mr Van der Polder het Noordhollands Kanaal in ongeveer drie en een hal* uur afleggen. Zondag deed hij er ruim vijf uur over. Behalve met de wind had hij ook nog met te genstroom t« kampen. In de Markervaart kon mr. Van der Polder in de luwte weer wat op krach ten komen. Heel even maar, want spoedig kwam hij weer in ruw water terecht en begon de titanenstrijd op nieuw. Bij Knollendam stond de be kende Zaandamse zwemster Tiny Jon ker trappelend van ongeduld op de komst van de zwemmer te wachten. Zy nam onmiddellijk in het begelei dende bootje plaats en maakte het laatste gedeelte van de tocht mee. Bij Wormerveer kwam ook nog Maarten de Ruyter, de trainer van Tiny Jonker, aan boord. Toen het donker werd het was ongeveer tegen acht uur kwam de boot van de Rijkspolitie te water uit Zaandam mr. Van der Pol der tegemoet en gaf met haar schijn werper, navigatielichten en verlichte patrijspoorten een vertrouwenwekkend baken in het inktzwarte water. Om precies kwart voor twaalf stapte de Dordtenaar achter het woonhuis van de heer J. J. van Nieuwburg, di- Z°ndafraVOnd IÜn tUel van wereldkampioen heeft kunnen pro longeren, is geen grote verrassing. Wel was het ongewoon dat de Engeisman nu eens niet de sprmttitel tegen een Nederlander heeft moeten verdedigen. Dat was een ongewone situatie, want w« zijn er langzamerhand aan gewend geraakt dat, of Ane van Vliet of Jan Derksen, toch op zijn minst de finale bereikten. Jan Derksen werd reeds in de kwart-finale door Astolfi uitgeschakeld en Arie van Vliet moest m de halve finale de eer laten aan de Fransman Bellenger en de Italiaan Bergomi. Het resultaat van de Woerdenaar in de herkansing was wel zeer bedroevend. Hjj eindigde op de laatste plaats achter Patterson, Bergoni en Lognay. yAN VLIET was voor de eerste halve eindstrijd ingedeeld met de Ita liaan Bergomi en de Fransman: Bel lenger. Onze landgenoot nam de kop met Bergomi op de tweede plaats en Bellenger als derde. In de voorlaatste bocht demarreerde Van Vliet onver wacht, nam drie, vier lengten op Ber gomi. Bellenger zag het gevaar, pas seerde Bergomi en joeg achter Van Vliet aan. De Woerdenaar kwam op het laatste rechte einde adem te kort en werd op de streep door Bellenger en Bergomi geklopt. Waarom wilde Van Vliet zijn tegenstander verrassen? Was hij bevreesd voor een combine van de Italiaan en de Fransman? Men zou on ze landgenoot kunnen prijzen voor dit initiatief, maar hij stelde sterk teleur in de zuivere snelheid op het laatste rechte eind, waarin een man als Van Vliet in de vorm van zijn kampioen schap onverslaanbaar mocht worden ge acht, indien hij met meer dan een lengte voorsprong de bocht uitkwam. In de andere halve eindstrijd won Harris van kop in een korte felle sprint voor Lognay en Patterson. In de repechage zat Van Vliet ken nelijk te slapen op zijn fiets, toen Ber gomi reeds in de eerste ronde demar reerde en hij afwachtte wat de ande ren zouden doen. Patterson zag het blijkbaar beter, want hij nam het Ini tiatief met Lognay als derde en Van Vliet als vierde man. Bergomi had ver scheidene lengten genomen en bij het uitkomen van de laatste bocht lag hij nog twee lengten voor. Pijlsnel joeg de Australiër achter hem aan en menig een dacht dat Bergomi op de streep door Patterson was geklopt. Maar de jury dacht er anders over en wilde eerst de ontwikkeling van de foto finish af wachten alvorens de uitslag bekend te maken. Maar Van Vliet verliet met een mismoedig gezicht de baan, want het was duidelijk gebleken, dat hij in tac tisch opzicht in de ritten a trois en a quatre nog zeer veel heeft te leren en dat hij zich nog volkomen in de nieuwe situatie zal moeten inleven. zijn tegenstander voorbij. Morettini werd derde. Tijd 11,4 seconden over de laatste 200 meter, een tijd, welke slechts een enkele maal door de professionnals in dit wereldkampioenschap was be reikt. Schulte won met gemak yANAVOND zullen twee Nederlandse beroepsrijders in de baan komen voor de kwartfinelesachtervolgin*. Schulte won „met een been" 'n de achtste finale van de Oostrijker Schie- bel, uiteraard in een zeer matige tijd. Jan Derksen moest zich meer inspan nen. Nadat hij in de herkansingsrit voor de sprint door de sluwe Patter son, Astolfi en Plattner was verslagen, had Derksen besloten een kans in de achtervolging te wagen. Onze- landge noot trof het wel zeer slecht dat hjj tegen de pour-suite rijder bij uitne mendheid, de Italiaan Bevilacqua, moest aantreden. Derksen trok zich echter niets van de reputatie van zijn tegenstander aan en zette direct een zeer hoog tempo in. Na drie ronden lag de Italiaan dertig meter achter. In het minst niet verontrust door deze krachttoer van Derksen, bleef Bevilac- que rustig rouleren en op de helft van de wedstrijd had hij zijn achterstand te niet gedaan. Derksen had zijn kruit inmiddels verschoten en kon niet voor komen, dat hij met ongeveer dertig meter verschil werd geklopt Hij had echter het geluk dat de twee snelste tweeden toch voor de kwarteindstrijd werden geplaatst. Koblet had met Gielen korte metten gemaakt, de Luxemburger Gillen haaide Kamber in de laatste ronde in. De Beuckelaer maakte aan de illusies van de Austra liër Games een einde en Nielsen ten slotte won met klein verschil van Matteoli. De loting voor de kwartfinales van de achtervolging profs had tot resul taat: le kwart finale Koblet (Zwits.)— Schulte (Ned.); 2e kwart finale Gillen (Lux.)Debeuckelaer (B.); 3e kwart finale Bevilacqua (ItaliëMatteoli (Fr.); 4e kwart finale Nielsen (Dene marken)Derksen (Ned.) Onze amateur achtervolgers Willekes en Visser waren door gedrongen de achtste finale. Tot zover en niet verder zeiden respectievelijk Andrieux en Glorieux, de achtervolgingsspecialis ten en onze landgenoten konden hun biezen pakken. Willekes werd met ruim een kwart baan achterstand verslagen en Visser bracht het er nog slechter af. Bijna werd hij in de laatste ronde coor Glorieux ingelopen. j^OHMANN, de 41-jarige, die reeds in 1937 het wereldkampioenschap ach ter de motor behaalde, won de eerste serie van de stayers, voor de Alk maarder Pronk, de Belg Michaux en de Fransman Lemoine. De Duitser nes telde zich spoedig op de eerste plaats welke hij geen enkele maal heeft be hoeven te verdedigen. Pronk had er niets geen belang bij om het de Duit ser lastig te maken. Een tweede plaats was voor hem voldoende om in de fi nale te komen en waarom zou hij in de eerste serie reeds zijn kaarten op tafel leggen, temeer daar hij wist dat een nieuwsgierige Lesueur langs de kant stond. Lemoine, Michaux en Meyer hebben Pronk echter niet met rust gelaten. Om beurten lanceerden zij. aanvallen op onze landgenoot. Eenmaal moest Pronk even lossen, maar binnen enkele kilometers was hij terug om Lemoine weer naar de derde plaats te verwij zen. Lohman maakte een tijd van een uur en 23 min, waaruit dus wel blijkt, dat er om de kop geen strijd is ge weest. De tijd van Jan Pronk tijdens de Nederlandse kampioenschappen was onder slechtere omstandigheden zelfs nog beter. De Haarlemse stayer Cor de Best heeft het wel bijzonder slecht gedaan. Hij eindigde in zijn se rie op de laatste plaats met negen ronden achterstand op. Lesueur De Fransman maakte de snelle tijd van 1 uur 20 min. 34.8 sec. De Belg Leliart werd tweede met twee ronden achter stand en plaatste zich dus ook voor de finale. Heymann en Martino komen in de herkansing. Ook Bakker tweede. De derde rit om het stayerskam pioenschap vertoonde veel overeen komst met de eerste rit van Zaterdag middag. Toen was het Lohmann, die vrijwel voortdurend aan kop had ge reden zonder dat enige aanval op hem werd gedaan en Zondagnacht was het zijn landgenoot Schorn, die na 10 km de leiding had genomen en zich zonder veel moeite daar kon handhaven. Bak ker moest na 10 km van fiets verwis selen wegens een lekke band. Dit ver wisselen ging zeer vlot in zijn werk, zodat hij na twee ronden weer op volle toeren draaide en daardoor geen ron- deverlies boekte. Hij kwam op de tweede plaats terecht achter Schorn De uitslag van de derde heat van de stayerswedstrijd luidt: 1 Schorn (Dld) 100 km in 1.22.05 (gem. sn. 73.487 km); 2 Bakker (Ned.) op 200 meter; 3 Bes- son (Zwits.) op 250 meter; 4 Verschue- ren (B.) op 350 meter; 5 Frosio (It.) op Sacchi wereldkampioen DIJ de amateurs was Hijzelendoorn doorgedrongen tot de halve finale. Hij moest echter in Morettini en Mockridge zijn meerdere erkennen. In de repecha ge a quatre liet Hijzelendoorn zich in sluiten in de voorlaatste bocht. Mock ridge, die als vierde reed, dook plot seling naar beneden. Met een paar ra zend snelle pedaaltrappen nam hij drie, vier lengten. Hijzelendoorn zag toen pas het gevaar, maar het was reeds te laat. De finale bij de amateurs leverde een prachtige sprint op tussen de beide Italianen Sacchi en Morettini en de Australiër Mockridge. Sacchi zocht naar de tweede positie achter de voort durend leidende Mockridge. Bij het uitkomen van de voorlaatste bocht de marreerde Sacchi, die iets lager lag dan de Australiër, maar Mockridge ving hem prachtig op. Sacchi moest dus buiten om komen in de laatste bocht en kreeg op het laatste rechte einde het achterwiel van Mockridge te pak ken. In prachtige stijl kwam hij op het rechte eind naast Mockridge te lig gen en in de laatste meters sprintte hij Arie van Vliet en Reg Harris, Nederlands- en wereldkampioen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3