r Ajax kwam definitief in het bezit van de AROL-beker JIMMY BROWN TERUG IN DE DIERENTUIN n Ue wagen Gokspelletje leidde tot beroving Wielerflitsen" Amsterdammer werd f3500 lichter Eeuwenoude kerktoren te Jorwerd ingestort Dit jaar 3000emigranten naar Nieuw Zeeland Het Radioprogramma REEDS 200 000 BROMFIETSEN Voor 155 millioen dollar aan Amerikaanse hulp V.S hebben over 2 jaar een atoomduikboot" Zeven doden bij treinramp Met behulp van autoband twee drenkelingen gered Twaalfduizend soldaten der V.N. omsingeld? Nederlandse roeiers stelden teleur De Nederlandse equipe won Prix des Nations Pin. ram en i« Atïika Eindhoven en Sparta in Zilveren Bal-finale in het kloosterbos Fanny is nog steeds in formidabele vorm Van Daatselaar zwom goede 2 k.m. wedstrijd De recherche van het politiebureau Leidseplein te Amsterdam zit voor een puzzle in verband met de aangifte van een beroving tot een hedrag van f 3500. Restauratie mocht niet baten Zaterdagmorgen omstreeks half zes werden de, bewoners van Jorwerd (Fr.) opgeschrikt door een donderend geraas. Toen zij bulten kwamen, zagen zij dat de uit 1170 daterende en voor een restauratie reeds in de steigers staande toren van de Nederlands Her vormde kerk tot de laatste steen was ingestort. Omdat de neervallende stenen grote stofwolken opwierpen, dachten de dor pelingen aanvankelijk, dat er brand was. Niemand werd gekwetst. Wan neer de toren overdag was ingestort, waren de gevolgen ongetwijfeld ernstig geweest. Nu werd slechts een slagerij door neervallend gesteente beschadigd en meerdere grafstenen op het kerk hof vernield. De toren was een van de fraaiste Friese dorpstoren in Romaanse stijl. De architect verklaarde, dat er waarschijnlijk een onbekende zwakke plek onder de toren heeft gezeten. De uit 1404 en 1749 daterende klokken zijn nog niet teruggevonden; men vreest, dat zij geheel door het puin zijn ver nield. In een redevoering, die de staatssec retaris van sociale zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, Zatermiddag kort voor het vertrek van 831 emigranten naar Nieuw- Zeeland aan boord van 't s.S. „Zuider kruis" heeft gehouden, noemde hij on der meer de volgende emigratie-cijfers: in 1948 trokken 95 Nederlanders naar Nieuw-Zeeland, in 1949 waren het er 101. In 1950 steeg dit aantal tot 503 en „dit jaar zullen er bijna 3000 emigran ten naar Nieuw-Zeeland kunnen ver trekken." De staatsecretaris noemde deze dag een historische in de emigratie naar Nieuw-Zeeland, omdat de „Zuiderkruis" speciaal tot emigrantenschip is omge bouwd, zodat het mogelijk is geworden thans 800 emigranten op geriefelijke wijze naar hun nieuwe vaderland te brengen. Bovendien is de „Zuiderkruis" eerste schip, dat rechtstreeks via het Fanamakanaal naar Nieuw-Zeeland vaart. Israël heeft de Veiligheidsraad verzocht opnieuw zijn klacht in be handeling te nemen, dat Syrische ge regelde troepen kortgeleden deelgeno men hebben aan grensonlusten. (Advertentie, Ing. Med.) DINSDAG 28 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. - 7.00 Nieuws. 7.15 Grammuriek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram.muziek. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleu ter». 11.00 R.V.U.: Mevr. A. Surink—Groen: „De moeder, het kind en de muziek". 11.30 Voor de zieken. 12.00 Salonorkest. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgelconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.30 Dansmuziek. 14.00 „Pension Zonne- «reelde", hoorspel. 15.00 „Die Walküre", opera (2e bedrijf). 16.30 Amusementsmuziek. 16.50 Gram.muziek. 17.00 Theater-orkest en solisten. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Prof. R. W. Broek man: „Het vraagteken achter de horizon van ons leven". 19.00 Orkestconcert. 19.35 Gram. muziek. 19.50 „Mankracht voor de Lucht macht", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd concert. 21.15 Ant woordman. 21.30 Operamuziek. 22.15 Strijk kwartet. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgi- sche kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmede delingen. 12.33 Pianospel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Zang en orgel. 15.15 Gram.muziek. 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Prof. Dr. C. G. G. J, van Steenis: „Kebnn Rsya Indonesia te Bogor". 18.00 Gram.muziek. 18.30 Orgelconcert. 18.45 Sport. 18.54 „Dit is leven", causerie. 19.00 Nieuws. 19.15 Actuali teiten. 19.23 „Hier is Europa", Vaudeville programma. 19.52 Politiek overzicht. 19.56 Gram.muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gram. muziek. 20.15 Symphonie-orkest. 21.05 Gram. muziek. 21.25 Gesprek met mijn zoon. 21.35 Gram.muziek. 22.10 Zang en orgel. 22.85 Sport. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalen de». 23.00 Nieuw». 23.15-24.00 Gram.muziek. De aangifte is gedaan door een bewo ner van de Stadhouderskade, die de avond tevoren de stad was ingegaan en laat op de avond met 'n hem onbeken de vrouw in een nachtclub op het Rem brandtplein is terecht geltomen. Daar hadden zij kennissen ontmoet en tegen een uur of vier in de morgen zijn zij een spelletje „mijn en dijn" in een huis van een van deze kennissen gaan spe len. Na een onderlinge ruzie is het spel voortgezet in het huis aan de Stadhou derskade en ten slotte is er een grote vechtpartij ontstaan. Toen alle „gasten" verdwenen waren ontdekte de man, dat hij f 3500 miste. Er waren fn de loop van de avond de nodige borrels ge dronken en dat maakt het vinden van een oplossing door de politie niet een voudiger. Voor een nader onderzoek zijn voorlopig twee van de „kennissen" aangehouden. UNIE-HOF NOG NIET BIJEEN? De sectie buitenlandse zaken van het Indonesische parlement heeft voorge steld de zitting van het Uniehof voor lopig uit te stellen. Als reden werd op gegeven, dat de agenda eerst door het parlement moet worden goedgekeurd. De situatie ih Indonesië zou bovendien politiek thans niet gunstig zijn voor het houden van Uniebijeenkomsten. Reeds meer dan 200.000 berijders van bromfietsen staan momenteel bij de belastingen ingeschreven, welk aantal naar schatting wekelijks met 2000 toe neemt. „Geen wonder, dat met deze stormvloed van een bromfietsenpro bleem gesproken kan worden", aldus verklaarde ir. C. A. Kuysten, chef van de vei keersafdeling van de ANWB. Van de 3G in 1950 dodelijk veronge lukte bromfi-tsers waren er 27 boven de 50 jaar, waarvan het merendeel ouder dan 60 jaar was. Uit verkeers- rapporten blijkt, aldus ir. Kuysten, dat de grotere onveiligheid van de brom fiets geen verband houdt met de grote snelheden die bereikt kunnen worden, maar met het feit, dat de berijders niet voldoende op de hoogte zijn met de eisen, die aan het reactievermogen worden gesteld. De ANWIi maakt dan ook, mede om deze reden, bezwaar tegen een snelheidsbeperking. De enige reële maatstaf is de aansluiting bij de internationaal aanvaarde norm van een max.cylinderinhoud van 50 cc. De ANWB, zo besloot ir. Kuysten zijn uit eenzetting, streeft voorts naar de ver plichte aanwezigheid van twee goed werkende remmen en een constructie, waarbij de motor tijdens het rijden kan v/orden ontkoppeld. (Advertentie, Ing. Med.) Voor het nieuwe programma van de Amerikaanse hulpverlening is van Ame rikaanse zijde gedacht aan een bedrag van 155 millioen dollar voor ons land. Bij de besprekingen, welke hierover gevoerd zijn, werd van Nederlandse zij de een bedrag van 250 millioen dollar als een aanwijzing genoemd. Over dit verschil blijkt thans enig misverstand gerezen te zijn. Naar wij vernemen, is het bedrag van 155 millioen, waaraan door de Amerikanen werd gedacht, be doeld voor de periode Juni 1951Juli 1952, dus voor een jaar. Het bedrag, dat van Nederlandse zijde werd ge noemd, had betrekking op een periode van anderhalf jaar. De V. S. zullen binnen twee jaar een onderzeeboot hebben, die dóór atoomkracht wordt voortbewogen, zo heeft de Amerikaanse minister van marine, Dan Kimball, tegenover de pers verklaard. Hij voegde er aan toe. dat de onderzeeër een „geweldige vooruitgang in de moderne oorlogvoe ring" zou zijn. De order voor een „atoomduikboot" werd verleden week door de marine geplaatst. Een sneltrein is 350 kilometer ten Westen van Gauhatis, in de Voorindi- sche provincie Assam, ontspoord. De locomotief, drie passagiersrijtuigen en een goederenwagon zijn omgeslagen. Zeven personen kwamen om het leven, terwijl 24 anderen werden gewond. Op het station te Hamm (Rijn land) is het tot een botsing gekomen tussen een 25-tal leden van de in West- Duitsland verboden „Frefe Deutsche Jugend" en politiemannen. Drie agen ten en twee jongelieden werden ge wond. Zes werden gearresteerd. Door het kordate optreden van enige badgasten kon Zaterdagmiddag te N oordwij kerhout een veertienjarig meisje, dat bij een balspel te ver in zee was geraakt en niet kon zwemmen, van een wisse dood worden gered. Dank zij een autoband, waarmee een 43-jarige man een reddingspoging ondernam, kon zowel het meisje als een achttienjarig familielid van haar, dat reddend wilde optreden zonder de zwemkunst mach tig te zijn, veilig aan het strand worden gebracht. Een andere man verleende bij de laatste zware loodjes de helpende hand. Niet het meisje, maar de jonge man moest door kunstmatige ademha ling weer tot bewustzijn worden ge bracht. De strijd in Korea Volgens een door radio Pjongjang omgeroepen communiqué zijn Zondag twaaltcuizend man der verbondenen bij een poging de communistische li nies binnen te dringen omsingeld Bi.1 de verdeling van de Europese roei- titels heeft Nederland geen rol van be lang kunnen spelen. Slechts op twee num mers roeiden Nederlanders ln de finale mee. In het skifnummer moest Van Mes dag, de in Dublin studerende Nederlan der, de eerste, tweede en derde plaats aan resp. Larsen, Fox en dr Meier laten. De acht van Laga bracht het in de finale van de achtrlemsgieken Iets verder. Ditmaal werd het namelijk een derde plaats achter de achten van Groot Brittanie en Dene marken en vóór het Zuidslavische team. De belangrijkste uitslagen luiden: en Vier met stuurman: Europees kampioen Italië 7.95.14; 2. Zwitserland; 3. Spanje; 4. Denemarken. Twee zonder stuurman: Europees kam pioen Belgie 7.33.19; 2. Denemarken; 3. Zwitserland; 4. Zuidslavie. Skiff: Europees kampioen Denemarken (Larsen) 7.32.05; 2. Gr. Brittannle (Fox): 3. Zwitserland (dr Meier); 4. Nederland (Van Mesdag) 7.49.57. Twee met stuurman: Europees kam pioen Italië 7.39.84; 2. Zwitserland: 3. De nemarken: 4. Frankrijk. Vier zonder stuurman: Europees kam pioen Belgie 6.27.82; 2. Denemarken; 3. Frankrijk; 4. Noorwegen. Doublé Skull: Europees kampioen Zwit serland 6.44.04; 2. Italië; 3. Zweden; 4. Frankrijk. AchtrlemsgiekenEuropees kampioen Gr. Brittannle 6.00.44 2. Denemarken; 3. Nederland (Ockeloen, Roell, Sielcken. Ten Broeke. Op den Velde. Klei, Ten Brug gen Cate, Marcus en Dekker (stuurman), Laga 6.01.29; 4. Zuidslavie. Het driedaags internationaal con cours hïppique tè Le Zoute (Belgie), dat met zo'n schitterend succes voor onze equipe begon, eindigde met een nog grotere overwinning voor de Ne derlandse ruiters. Onze landgenoten, majoor J. Baron van Lynden (Den Haag), J. Rijks Jr. (Rotterdam). T. Timmer (Den Haag) en W. G. Hen- drix (Grahem), die respectievelijk met „Competente", „Romanichel", „Zwarte Piet" en „Byou" voor de landenprijs startten, wisten dit zeer zware par cours, bestaande uit zestien hindernis sen tot een maximum hoogte van 1.69 meter in prachtige stijl af te leggen. Met 36 1/4 punten Verden zij juist voor de bekende sterke Engelse en Franse equipes geklasseerd en wonnen daar mede de landenprijs. Het plechtigste moment van de dag was, toen over het prachtige, met vlaggen getooide veld, alle aanwezigen zich verhieven en on der doodse stilte het Nederlandse volks lied weerklonk. Een daverend applaus was de dank van het talrijke publiek, aan onze kranige équipe, die er voor gezorgd heeft, dat voor het eerst sedert jaren, Nederland de Prix des Nations won. 38. En terwijl Pim, Pam en Pom op weg zijn naar Hal-Es-Asem, reizen Bi - lie de Spinner en Kareltje Kat terug naar Palma. Ze hebben goede zaken ge daan met het circus en zij zijn dan ook best tevreden. „Ik hoop maar, dat die Panko-negers alweer wat gevangen hebben", zegt Billie tevreden. Ja, want Billie en Kareltje gaan niet zelf het oerwoud in. Oh nee, daar zijn ze vee te bang voor. Ze laten het vangen aan de Panko's over en als de dieren een maal achter de tralies zitten, dan ne men Billie en zijn compagnon de zaken over. En dus zijn ze er helemaal niet mee op de hoogte, dat de aap, die ze aan het circus verkocht hebben voor één tientje, helemaal geen gewone aap is, maar de koningszoon Pepi. PePjt voor wiens opsporing duizend gulden is uitgeloofd! De Panko-negers hebben koning Samba deze poets gebakken. Sinds het geweldige gevecht, dat ko ning Samba destijds en zijn volge lingen tegen de Panko's geleverd heb ben, zijn de negers op wraak blijven zinnen. En toen door een toeval Pepi in hun handen viel, vonden de Panko- negers het een te mooie gelegenheid om hem niet te verkopen aan de die renhandelaars. Vrolijk fluitend arrive ren de twee handelaars in Palma, maar zij schrikken zich een ongeluk, wan neer de havenmeester hun vraagt om even binnen te komen in verband met een opsporing. De Arol-bekcr is Zondag op het A.F.G.-terrein te Amsterdam gewonnen door Ajax, die in de finale V.S.V. met 3I sloeg Ajax kreeg hierdoor de beker definitief in zijn bezit. De uitslagen van de halve finales luiden! AjaxBlauw wit 20; VSV HBS 22 (VSV wón door strafschop pen) Finale AjaxVSV 3—1. De uitslagen van het tournooi om de Zilveren bal te Rotterdam gespeeld luiden: Kwart finales: Eindhoven Emma 20; StormvogelsQuick (N.) 22 (Qu'ck wint na strafschoppen) SpartaMaurits 00 (Sparta wint na strafschoppen)VWFeyenoord 12. Demi-finaïes: EindhovenQuick 3—1; Sparta—Feyenoord 20. De finale tussen Eindhoven en Sparta zal op Zaterdag 1 September te Rotterdam worden gespeeld. De uitslagen van de wedstrijden om de Spaarnebeker te Haarlem gespeeld luiden: RCH—DWS 2—3; Haarlem— NAC 12. Verliezersronde; RCH Haarlem 10 Winnaarsronde: NAC DWS 10. NAC won hiermede de Spaarnebeker. Te Middelburg werd het Middel burgs stadhuis tournooi gespeeld, dat door VUC werd gewonnen. De uitsla- 28. De heropening van de Kuiten- damse Dierentuin droeg een even plech tig als feestelijk karakter. De burge meester Baron J. K. R. M. van Picp- straete hield een redevoering, die klonk als een klok. Hij had er zowaar zijn ambtsketen voor omgehangen en bezig de daarbij zulk een zinrijke taal, dat de meeste mensen er niet véél van snap ten, maar er des te harder om klapten. Dit applaus ging over in een ovatie, toen de burgemeester zich rechtstreeks richtte tot meneer Van Knullenburgh, „onze onvolprezen dierentuindirecteur, wie geen moeite en kosten te veel wa ren geweest om dit grootse werk tot. stand te brengen en die er in was ge slaagd de stad Kuitendam een monu ment te schenken, dat zijn weerga in het land niet bezat". Meneer Van Knul lenburgh wist niet goed of hij lachen of huilen moest en daarom keek hij maar zuurzoet voor zich uit. Op het eind be dankte hij Baron van Piepstraete voor zijn vriendelijke woorden. Hij wees alle lof hem toegezwaaid van de hand. „Wat hier is tot stand gebracht was mijnik bedoel was onze plicht tegenover de dieren, die aan onze zor gen zijn toevertrouwd!" Toen de leeuw Piet dit hoorde, begon hij van ergernis zo vreselijk te brullen, dat de hoge hoed van meneer Van Knullenburgh hem bijna van 't hoofd vloog. Trien, Je chimpansee, fluisterde tegen haar vrien din Toos: „Je moet maar lef hebben!" V- DOOR MARJORIE VERNON (22. Hij trok zich terug en zijn handen waren niet heel vast toen hij de aan steker weer in zijn zak stak, en nog steeds spraken ze geen van beiden een woord. Het was alsof een betovering hen in een ragfijn weefsel hield gevan gen, 'n betovering van jeugd en schoon heid op deze stille, zachtgeurende Juni avond. Neville wierp een steelse blik op haar, doortrokken als hij was van haar tegenwoordigheid in deze van geuren doordrenkte schemering. JEïij kon haar glanzend zachte haar, dat op haar schouders viel, de donkere franje van de lange wimpers op haar zachte wang, het trotse fijnbesneden profiel en de lange slanke hals zien Ze was opwindend, dacht hjj, en be toverend en koppig als wijn, haar felle seheonheld bracht hem in verwarring, ze was zo anders dan de gewone meis jes, die hij tot nu toe had ontmoet. Plotseling klonk haar zachte gevol leerde stem geamuseerd uit de sche mer. „Een stuiver voor uw gedachten, of zijn ze méér waard?" vroeg ze. Neville keerde zich geheel naar haar toe. „Ik dacht erover dat jij het mooiste meisje bent dat ik ooit heb gezien," antwoordde hij eenvoudig'. Peta trok haar wenkbrauwen op. „Ik viste niet naar een complimentje hoor." „Het is geen complimentje, het is de waarheid," antwoordde hij koppig. „Dank je." Hij kon nog steeds 't bin nenpretje om haar lippen zien spelen. „Van iemand, die zoveel gereisd heeft, klinkt dat wel zeer vleiend, want je zult wel bekend zijn met elk genre van vrouwelijk schoon!" Haar glimlach werd dieper. „Vind je mijn schoonheid nog verleidelijker dan die van 't meis je in dat café, waar je niet heenging?" Neville keek haar vast in de ogen. „Ik ben daar werkelijk niet geweest." „Oh!" Het klonk haast teleurgesteld ,.Ik dacht dat je misschien een stieke merd was. zoals de kolonel dat noem de." „Neen Als ik daar was geweest zou ik het heus wel hebben toegegeven Maar vrouwen hebben nooit een grote rol in mijn leven gespeeld." „Je wilt me toch niet vertellen, dat je 'n groentje bent?" riep ze snel, en toen was 't Neville's beurt om zijn wenk brauwen op te trekken. „Waarom niet?" Zijn luchtige toon paste bij de hare. „Zou je het niet pret tig vinden het eerste meisje te zijn dat ik liefhad?" „Dat verhoede de hemel!" antwoord de Peta vroom. „De eerste de beste is goed genoeg om te oefenen. Ik voor mij veracht beginnelingen!" „Vind jij dantechniek belang rijker dan oprechtheid?" vroeg Neville. Hij drukte zijn sigaret uit en fronste zijn wenkbrauwen in de duisternis. „Er is iets dat nog belangrijker is", verzekerde Peta met een uitdagende glimlach. „En dat is?" „Ervaring". Ze spreidde haar handen uit. „Hoe ooit 'n meisje op 'n groentje verliefd kan worden is me een raadsel Een ogenblik viel er stilte tussen hen; de hemel werd langzamerhand diep safler-blauw, de jonge maan wierp speelse zilveren stralen over de kristal len oppervlakte van de vijver. Het was heel warm en stil, de doordringende geur van de jasmijn was bedwelmend en de nabijheid van het mooie levendige meisje naast hem deed Neville's hart onregelmatig kloppen. „Weet je", het was weer Peta die de stilte verbrak, „Je bent zo stil, er moet meer in Je zitten dan naar buiten toe blijkt". Grant schrok. Peta Darley was niet dom, geen goed gelovig naief meisje. Dikwijls had hij zich afgevraagd wat ze dacht wan neer die grote gouden, ogen op hem rustten, en nu had hij gedurende één enkel afschuwelijk ogenblik het gevoel, dat z.e zijn geheim had doorgrond. Hij wendde zich om en keek haar enigszins angstig aan, maar alles wat hij in haar ogen kon lezen was vriendschap en be langstelling. „Ik heb het gevoel", zei Peta, „dat er een Duister Geheim in je leven is. Je bent toch niet getrouwd daar ergens aan de andere kant van de aarde en aan het bedenken hoe je ons met een donker bruidje kunt verrassen?" Neville schudde glimlachend zijn hoofd. „Neen, niets van dien aard." „Goed". Peta zuchtte even kon dat van opluchting zijn geweest? „En toch blijf ik bij mijn mening, dat je een Duister Geheim verbergt." Neville moest plotseling lachen. „Mis- scl"e" ,wel" hij toe. Hij was tot de ontdekking gekomen, dat het enige wat hem soms hinderde, n.1. dat hij een rol speelde, ook 't enige was wat haar zou L üB!r!n' Nlet dat Zfe het wist of dat *0U vertellen, maar ze was iiri a gen°eg om te hebb™ ge- h2m x 'V" «eheimzinnigs aan was, en datgeheimzinnige waasje zou haar belangstelling méér wekken en vasthouden dan iet, ande». (Wordt vervolgd). gen luiden: Middelburg—VUC 0—2; VlissingenDHC 11 (DHC wint na strafschoppen) Verliezersronde: Vlis- singui—Middelburg 1—2. Winnaars- ronde: VUCDHC 20. Xerxes heeft in Utrecht voor de vijfde maal het voetbaltournooi om de „Zilve ren Dom" gewonnen en daarmede de finitief op deze prijs beslag gelegd. )e Rotterdammers sloegen eerst Longa met 4—1 en daarna in de finale Velo*. met 2—0. De Domstadbewonerg h.dden zich door een 2—0-zege op EDO in de finale geplaatst. II De eerste ronde voor professionnals die te Middelburg werd gehouden is Zaterdag gewonnen door Van As (Roo- zendaal). De tweede plaats werd bezet door de Belg Mekeret uit Sleidinge. Vinken uit Geleen eindigde op de der de plaats en Wim van Est werd vierde. De verdere uitslag luidt: 5 Roks (Sprundel). 6 Evers (Wormerveer), 7 De Groot (Leiden), 8 Spackaert (Bel gie). Te Rijke voorde werd een wedstrijd voor profs gehouden over een afstand van 165 km. De Belg Leysen werd eer ste in 4 uur 30 min., gevolgd door zijn landgenoot Verschueren op 5 meter en Buyl (B.) op 1 min. 45 sec. Onze land genoot Wagtmans werd elfde, terwijl de Nederlander Peters de 12de plaats bezette. Te Halsteren werd een wedstrijd gehouden over 135 km voor profs en onafhankelij ken. De uislag luidt: 1 Schoenmakers (Eindhoven) 3 uur 2S min. 25 sec.; 2 Steenbakkers (Den Bosch); 3 Van As (Roosendaal); 4 San- beek (Valkenswaard); 5 Suyckerbuyclc (Breda). Te Nijmegen werden wedstrijden gehouden waarvan de belangrijkste uitslagen zijn: Australische achtervol ging voor profs (4.5 km): 1 Lakeman (Amsterdam) en Smits (Antwerpen) 5 min 51.3 sec.; 2 Dielissen (Beek en Donk) en Tolen (Amsterdam). Wed strijd voor profs achter Jocomotorcn (18 km): 1 Lakeman (Amsterdam) 18 min. 54.2 sec.; 2 Bakker (Zaandam); S Van Elderen (Eindhoven); 4 Dielissen (Beek en Donk). Nog immer is Fanny Blankers-Koen een klasse apart. Dat is Zaterdag en Zondag eens te meer gebleken tijdens athletiekwedstrijden te Bern, waar zij deelnam aan de vijfkamp. Alle vijf nummers nam zij voor haar rekening. De 80 meter horden liep zij in 11.2 sec; haar verste sprong was 5.80 meter; op de 200 meter liet zij een tijd van 24 5 sec. noteren; een sprong van 1.50 meter hoog was voldoende voor een ruime overwinning en de kogel stootte zij tien centimeter over de elf-meter grens, het geen ruim een meter verder was dan de besté prestatie van haar andere concurrenten. Misschien zeggen die overwinningen van Fanny niet zoveel omdat zij niet direct haar sterkste te genstanders ontmoette. Haar overwin ningen waren echter van dien aard, dat zij met een puntentotaal van 4185 de beste prestatie leverde welke tot dusver in een vijfkamp was behatld. Zaterdagmiddag startten 240 deel nemers in de haven van Harllngen voor een 2 km zwemtocht over zee. De voornaamste uitslagen waren: (oren; 1 R. van Daatselaar (Rob hen Hilversum) 28 min. 37 sec.; 2 P- Lminga (ZCG) 29 min. 27 sec.; 3 K. de Wit (Robben, Hilversum) 29 min. 39 »c. Dam«s: 1 Annie Velhuijzea Hilversum) 31 min. 35 sec.; 3 W. Willemsen (HDZC) 32 min. 15 sec.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 4