Golfbreker sterker dan ooit tevoren Programma der Volksuniversiteit in het seizoen 1951-1952 I Stad en Omgeving Helder moest de overwinning aan de mariniers laten Beschermt U tegen de regen PARAPLUIE QUERELLE cOéfiTl Duur afweermiddel trotseert het altijd kolkende water Kampioensploeg noteerde 5—4 zege Schouwenaars gevaarlijk op middenvoorplaats /Jaconé" I 38 B sa Max Weber" liep onder Wieringen aan de grond Tussen Haaks en Kuifje f)A natuur tegen de natuur S-SS Opening met Shakespeare's „Leer om leer Achtjarig meisje viel van rijdende bestelwagen Vrachtauto sloopte een lantaarnpaal Ook optreden van de Helderse Balletgroep VVV EN MARINE NAMEN NIEUW INITIATIEF Jaarvergadering ,,HBO" I' Ten bate van de Marine-sportvereniging „Zeemacht" hebben het kampioens elftal van de Marine (Mariniers Doorn) en het eerste elftal van Helder gister avond op het Ankerparkterrein een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld. De ontmoeting eindigde in een 54-ovcrwinning voor de mariniers, die juist een tik keltje vaardiger combineerden dan hun tegenstanders. De witjakken hadddcn een klein overwicht, dat zjj evenwel niet in doelpunten wisten uit te drukken. Bij zonder gelukkig waren zij trouwens ook niet. Reeds in de eerste minuten van de tweede helft bijvoorbeeld, schoten zij achter elkaar tegen paal en lat, en later veroorzaakten zij een ware onruststemming in de achterhoede van de mariniers, die dan ook keer op keer corner moesten geven. met een van de firma Grote sortering in alle prijzen BREEWATERSTRAAT 5 bij de Spoorstraat Het „proefelftal" van Helder zat bijna goed in elkaar. Mos opereerde ditmaal op de linkshalfplaats en met niet te onderschatten talent. Puhl bezette de spilplaats, waarop hij voldeed, doch niet excelleerde. Zün opdringen was gevaarlijk, te meer, omdat vooral de rechtervleugel van de tegenpartij uiterst snel en handig te werk ging. Rottier op de rechtsbuitenplaats toon de zich een snelle motor, maar hij schoot slecht. Hij smaakte het genoe gen, het eerste doelpunt te mogen sco ren. Schouwenaars voldoet als midden voor beter dan Heyster, die gisteren waar, zeer voordelige gezamenlijke inkoop. Deze week geven wij U de kans, Uzelf te verwennen, dus wees er vlug bijl Voor dames met zeer speciale eisen hebben wij ook een zeer speciale Nylon: Extra lang Elastisch Hoog versterkte hiel Anti-ladderrand Een droom van een kous voor slechts f 6,90 Tevens ls er nog ge legenheid om II te laten inschrijven als V ontvangt gratis een diploma hetwelk recht geelt op een paar gratis kousen ot sokken, zodra op dit diploma aangete kend is dat V 10 paai kousen ot sokjes of kinder kousen bij ons hebt gekocht. De waarde van het gratis paar bedraagt 't gemiddelde van de door U reeds gekochte kousen. Onze „Kousencliënten" hebben recht op deelname aan alle bij zondere aanbiedingen, welke voor deze leden gelden. Sportkousen, halfwol, dus sterk, maat 1 KI. stijg. p. maat Het ls maar een weet, dat DE BIJENKORF II beter kleedt. ■„.roiTO (Advertentie, Ing. Med.) een waar zwerver bleek op de rechts binnenplaats. Er ging veel van hem uit. Op de linkervleugel had Van der Meulen absoluut geen steun van de jeugdige Leibbrand, nog te tenger van postuur om een aanwinst te kunnen zijn voor het eerste elftal. Hij kan voet ballen, maar men zal hem zorgvuldig moeten opkweken en zeker niet te dik wijls krachttoeren van hem dienen te verlangen. Negen doelpunten Meer dan „aardig" was de ontmoe ting overigens niet. Men beleefde de sensatie van negen doelpunten, zelfs enkele nette staaltjes, doch geen „ge wild" voetbal, geen partijtje, dat res pect afdwong. Reeds na twee minuten gaf Rottier zijn ploeg de leiding. Hij deed het kalm en niet eens in gemak kelijke positie. Negentienminuten had den de mariniers nodig, voordat de balans in evenwicht kon worden ge bracht. Daarvoor zorgde rechtsbuiten Vermunt (RBC) met een goed schot, dat de te ver uitgelopen Boekei te machtig was. Dit was hem bijna reeds eerder noodlottig geworden. Maar goed, een minuut daarna had Schouwenaars, een koppig doorzetter, andermaal Hel der de leiding bezorgd. Er waren bijna vier en twintig minuten gespeeld, toen rechtsbuiten Vermunt (een zeer han dig spelertje) Boekei, Bal en Puhl naar zich toe lokte, vervolgens met de rechter voet de bal voor de linker to verde, om ten slotte onhoudbaar in te schieten (22). Na acht minuten in de tweede helft mochten de mariniers een penalty ne men voor een handsbal. Hij werd op de goede wijze benut (32). Even goedkoop kwam Helder aan zijn derde doelpunt. Schouwenaars had kijk ge kregen op een kunstje tussen keeper Peters (NEC) en Hendriks van Vitesse. Wanneer de doelman moest uitschie ten. plaatste hij dikwijls op de Vitesse- man, die zich even buiten het straf schopgebied opstelde. Met een zacht tikje retourneerde Hendriks dan de bal op Peters. Ditmaal deed Hendriks het verkeerd (Schouwenaars stond te dichtbij) en bovendien greep de doel man van de mariniers mis. Voor Schouwenaars was de rest een koud kunstje (33). Razendsnel Een razendsnelle combinatie tussen rechtsbuiten Vermunt en rechtsbinnen Gerritsen (Eendracht) stelde laatstge noemde in staat Boekei met een geraf fineerd scherp schot te passeren (43). Na vijf en twintig minuten werd het 53, toen de voorhoede van Helder na een verdienstelijke combinatie het le der moest afstaan. De mariniers trok ken snel naar voren, besloten met een voorzet van links, waarna Vermunt als laatste zijn voet tegen de bal drukte (53). Ongeveer een kwartier voor het einde verkleinde Heyster de ach terstand met een keurig schot tot 54. En daarmee was het gedaan, ondanks een regen van corners op het doel der mariniers en nog eens een schot tegen de paal. Hendriks deed gisteravond geen grote dingen, hoewel hij voldoende bewon dering wist af te dwingen. De beste spelers vonden wij Vermunt en Ger ritsen. Boekei van Helder greep twee maal door eigen schuld mis. Het elftal in zijn geheel leverde een zeer be hoorlijke prestatie tegen de mariniers, bij wie Van Rhee door Stiekel vervan gen bleek te zijn. Vermelden wij nog, dat het vrijwel windstil was, dat de zon in de tweede helft (toen Boekei er last van had kunnen hebben) was verdwenen en dat het aantal bezoekers op dit vroege uur niet tegenviel. (Advertentie, Ing. Med.) Gisteravond kwam het bericht bin nen, dat de „Max Weber", het onder zoekingsvaartuig van het Zeologisch Station, in moeilijkheden verkeerde. Het kottertje lag in het Visjagersgaatje onder Wieringen, met een gebroken schroefas. Om acht uur koos de „Dorus Rij kers" zee, om assistentie te verlenen. Tegen tien uur had de reddingboot de „Max Weber" op sleeptouw genomen. Het bleek, dat het kottertje aan de grond had gezeten, waardoor de schroefas het had moeten ontgelden. Om half twaalf arriveerden de beide scheepjes behouden in Den Helder. De Duitse coaster „Achilles' heeft gisteren de reis naar Antwerpen voort gezet. Gisteravond liep de Nederlandse coaster „Neptunus" binnen. Het scheep je was met lading hout van Harlingen onderweg van Liverpool. VRACHTAUTO'S beklimmen grim mig de golfbrekers.... De grote tanks zijn zo goed geisoleerd, dat het mengel van zand, bitume en vulstof nog altijd een temperatuur van ongeveer 175 graden heeft als het over de stenen stroomt. Tijdens de rit door de duinen en langs het strand wordt het in beweging ge houden. Kunt U zich voorstellen, wat de zware vrachtwagens hebben te lijden b}j dit werk? 0E HERFST staat voor de deur. En het is alsof de activiteit van de mensen, die onze kust tegen de zee verdedigen, met de dag toeneemt. Men moet tussi n Den Helder en Petten de bedrijvigheid maar eens gaan zien, die overal wor.i ten toon gespreid. Enorme vrachtauto's komen uit de duinen, kruipen ovir i harde zandplaten en beklimmen grimmig de golfbrekers. Zwaar werk voor de chauffeurs, zwaar werk voor de stoere steenzetters, die dag in dag uit d< keien op de goede plaats zetten. En altijd golft het zoute water. Voor de badgasten lijkt het of de Noordzee zo onschuldig is als een pasgeboren kind, maar ui mannen van de kustverdediging en die van de Rijkswaterstaat weten beter. Ze weten, dat straks de herfststormen het zachtjes kabbelende water zullen op zwepen en dat dan de dammen het weer zwaar te verduren zullen krijgen. Dat straks de golven de buitenste duinen zullen bestormen en dat, als het water héél hoog komt, hele stukken kunnen worden weggeslagen. Sterke motoren overstemmen de branding TUSSEN de badgasten rijden nu de sterke dumpwagens. De Rijkswater staat benut nu de zomermaanden. Over al worden de pieren versterkt, overal is activiteitBij Gro'" Keeten werkt P. Daalders Aannemer rijf N.V. uit Alkmaar. Natuurlijk o„met grote vrachtwagens. Eerst worden de koppen van de dammen vernieuwd. De zware stenen worden ver op de pier ge bracht: het „treintje" van vroeger heeft afgedaanEn hier kan men ook iets nieuws bewonderen. In de duinen, dicht bij de Callantsoogervaart, staat een grote installatie, waarin een stof wordt gebrouwen, die de koppen van de dammen sterker moet maken dan ze ooit zijn geweest. Het lijkt zo op het eerste gezicht op een grote teermolen, zoals men die zo dikwijls langs de wegen ziet staan. Maar hier wordt het toch allemaal wel iets anders gedaan: zeventig procent van de hier geproduceerde stof bestaat namelijk uit zand, duinzand, dat in de onmiddellijke nabijheid van de instal laties is te vinden. Niet helemaal nieuw Iets nieuws bewonderen? Ja en nee. Wat hier gebeurt, is niet helemaal in 1936, in de buurt van Scheve !nin»n dat is dan ook de reden, dat men mengsel van zand, bitume (in een verhouding van wordt niet keihard. Dat mag ook Het heeft daar uitstekend voldaan dat is dan ook de reden, dat men tot toepassing elders is overgegaan want dan zou het spoedig spring'en door de zee worden weggespoeld b" is zo, dat op de duur de ruimte tj1 de stenen geleidelijk dichtgroeit g hebben we allemaal wel A A CenS Wat men nu doet is de natuur handje helpen tegen de natuu! een Waarom men er niet eerder mee i begonnen? In de eerste plaats kvva de oorlog er tussen en dan: deze m thode is duur, héél duur. Denk ms!' eens in, dat men voor de meeste dam men ongeveer driehonderd ton j» dig heeft en dat de grote installatie in nieuw voor Nederland, maar wel voor dit gedeete van de kust. Hier is men er pas vorig jaar mee begonnen. In die grote installatie bij de Keeten ver mengt men het zand met bitume en een stof, die men vulstof noemt. Tus sen de zandkorrels is ruimte. Voegt men er echter vulstof (fijn gewreven stenen, zuiver stof) aan toe, dan wordt die ruimte al aardig opgevuld. Bitume, een afvalproduct van petroleum, doet de rest. Er ontstaat een stof, die stevig, maar niet keihard wordt. De substan tie blijft elastisch. Dat is juist wat, men moet hebben. De zwarte, kleverige massa wordt ver hit tot 175 a .180 graden en dan met grote bakken in de zware vrachtauto's geladen. Deze wagens vervoeren hun last naar de dammen in tanks, die zó goed geisoleerd zijn, dat de tempera tuur nagenoeg blijft gehandhaafd. Op de pier wordt de kraan geopend en laat men met een flinke straal de bitume tussen de pas-gezette keien op de „kop pen" van de dammen stromen. Het is duidelijk, dat daar een snelle afkoeling plaats vindt en het is ook duidelijk, dat de zwarte substantie de stevigheid van de „koppen" aanmerkelijk verbetert: het zeewater heeft veel minder vat op de stenen gekregen. Dit hulpmiddel ter versteviging van de dammen werd het eerst toegepast IN DE DUINEN staat de installatie, waarmee een stof wordt gebrouwen, die de golfbrekers sterker zal maken dan ze ooit warenHet ïykt in gewikkeld, maar het is eenvoudig; zand is er in grote hoeveelheden aanwezig. Nadat het droog is ge maakt (daarvoor zorgt een „droog- ketel", die met stookolie wordt ver warmd) mengt het zich snel met bitume en vulstof en wordt naar het strand vervoerd Het programma van de Helderse Volksuniversiteit voor het seizoen 1951-1952 is weer zeer gevarieerd. Steunend op een vijfjarige ervaring, staat een serie avonden gegarandeerd, waarmee het bestuur opnieuw veel eer zal inleggen. Het seizoen wordt op Dinsdag 24 September in Tlvoli geopend met de opvoering van Shakespeare's „Leer om leer" door de Nederlandse Comedie. Dit blijspel werd in Nederlandse verzen vertaald door Gerard Den Brabander. Wellicht herinnert men zich nog, dat „Measure for measure" ook verleden jaar op het programma van de V.U. voorkwam. De voorstelling kon toen evenwel geen doorgang vinden. Gistermiddag om ongeveer vijf uur deed zich op de Bassingracht een on geval voor. dat nog een vrij goede af loop had. Het achtjarig meisje A. H. B. uit de Jonkerstraat was achter op een bestelwagen geklommen, waarvan <-e bestuurder bij haar ouders op bezoek was geweest. Toen de bestuurder naar buiten kwam, zette hij eerst nog een kist in de auto. Terwijl hij daarna in de cabine stapte, moet het kind haar onveilige plaatsje hebben opgezocht. Niemand had er iets van gemerkt. Ter hoogte van de Rijksautowerkplaats op de Bassingracht viel het meisje van de auto af. Zij raakte aan het achter hoofd gewond, en moest door de G.G.D. naar het gemeente-ziekenhuis „Park zicht" worden overgebracht. Na aldaar verbonden te zijn, kon zij naar huis terugkeren. De bestuurder van een vrachtauto, zekere Van D. uit Den Helder, heeft gisteren een manoeuvre gemaakt, waarvan een lantaarnpaal het slacht offer is geworden. Van D. kwam van de Javastraat, en is toen met zijn wa gen tegen de lantaarnpaal gereden op de hoek bij het Lidwina-ziekenhuis. De paal knapte finaal af. Op Vrijdag 28 September houdt mej. N. Posthumur Meyes in de Vakschool voor Meisjes een lezing met lichtbeel den over een „Rondgang door het Rijksmuseum te Amsterdam". Van de daar aanwezige schilderijen zullen als hoogtepunten worden besproken wer ken uit de late middeleeuwen, de Re naissance en Barok met Rembrandt. Mevrouw dr. C. C. KokVan Alphen, oogarts te Leiden, spreekt op Vrijdag 5 October in de Vakschool over „Hoorn vliestransplantatie". Een zeer interes sant onderwerp over een oogheelkun dige operatie, die reeds tal van blinden het gezichtsvermogen heeft gegeven. Prof. dr. N. A. Donkersloot behan delt op Vrijdag 12 en Vrijdag 19 Octo ber 'In de Vakschool de „Nieuwe Ne derlandse letterkunde". Daarmee is be doeld de periode na de laatste wereld oorlog. De muziekliefhebbers kunnen op Dinsdag 13 October in de Nieuwe kerk gaan luisteren naar „Het Haags Strijk orkest", onder leiding van Sam Swaap, die ook in het vorige seizoen in onze stad succes oogstte. Van de muziek naar Sartre, over wie prof. dr. G. C. van Niftrik op Dinsdag 23 October in de Vakschool zal spreken. Het ballet gaat in Den Helder een steeds voornamer plaats innemen. De groep „Ballet Recital", onder leiding van de begaafde Sonia Gaskell, ver zorgt op Vrijdag 26 October in Casino een balletavond. Bij de dansen die ten tonele worden gebracht, zal steeds een korte uiteenzetting wofien gegeven. „De geheimen van het binnenste der aarde", is het onderwerp dat op Dins dag 30 October en Dinsdag 6 November in de Vakschool wordt aangesneden door dr. H. Groot. Ook bij deze lezing wor den lichtbeelden vertoond. Voordrachtavond. Dr. L. Tinbergen uit Groningen ver telt op Vrijdag 16 Noverber „Uit het leven van onze zangvogels", waarna de heer J. B. Bakema uit Rotterdam op Vrijdag 23 November komt met een le zing over „Stedebouw". Beide cause rieën worden verlucht met lichtbeel den. De December-maand begint dan met een voordrachtavond door de be kende toneelspeler Jan Musch op Vrij dag 7 December in Casino. Voorgedra gen worden: 1. Nathan der Weise, 2. Julius Caesar, 3. Het hart dat zichzelf verried, 4. Gedichten van J. H. Para dies, 5. Sprookjes van Andersen. Op Dinsdag 11 December ter afwisse ling in Casino de film „Waka Boen" van Peter Creutzberg. Aan de verto ning van deze rolprent gaat een korte lezing vooraf, waarin de heer Creutz berg -i*"lt over zijn belevenissen ge durende de Natuurwetenschappelijke Suriname Expeditie 1948—'49. Op Dins dag 18 December brengt de heer J. van Dok uit IJmuiden een lezing met licht beelden over de ijzerertswinning en de verdere verwerking tot ijzer, staal en walsgoed. De heer C. J. Rol, inspecteur van het onderwijs te Zaandam, be spreekt op Dinsdag 8 Januari 1952 de vraag „Wat na de lagere school?" Op Woensdag 9 Januari wederom een balletavond in Casino, dan verzorgd door de Helderse Balletgroep, onder leiding van de heer G. C. Siebeling en mej. Greetje Donker. De goede uit voering in het vórige seizoen heeft het bestuur van de V.U. doen besluiten dit amateursgezelschap te laten optreden. Na een lezing door de heer drs. A. Constandse uit Haarlem op Vrijdag *11 Januari over „Petroleum in het Nabije Oosten", volgt op Vrijdag 18 Januari in de Nieuwe kerk een concert van het trio StotijnFeldkampKetting. Dr G. van Dam geeft op de Vrijdagen 25 Januari en 1 Februari een cursus over „Rheuma". Het gezelschap „Puck" ver zorgt op Dinsdag 29 Januari een toneel voorstelling in Tïvoli, waarna de heer D. L. Daalder uit Bergen op Dinsdag 5 en Dinsdag 12 Februari „De Neder landse roman in de loop der eeuwen" zal behandelen. Ook Van Dalsum. Max Croiset (men herinnert zich on getwijfeld „Of mice and men") speelt op Dinsdag 19 Februari in Casino Ko ning Oedipus". Dr. A. F. J. Portielje onderwerpt op Maandag 25 Februari in Casino de „Jeugd en opgroei van roof dieren aan een beschouwing. Het Am sterdams Toneel Gezelschap (Van Dal sum y Defresne) komt op Dinsdag 4 Maart m Tïvoli met een toneelvoorstel ling, waarna op Vrijdag 7 Maart en Dinsdag 11 Maart lezingen volgen resp. over „Watergolven waarnemingen Wan!eI?arS" en "Het nihilisme". Mevrouw Ankie v. Wickevoort Crom- melin (sopraan) geeft op Dinsdag 18 Maart in de Nieuwe kerk een liederen avond, waarop waarschijnlijk ook en- kele pianosoli ten gehore zullen wor- den gebracht. De Vrijdagen 21 en 28 Maart zijn voor de heer A. Korff uit Haarlem met het onderwerp „Leven en streven der bewoners van Huisduinen en Den Helder in vroeger tijden" Het 0p Dinsda« 25 Maart -n J u *?e?|oten met een voorstelling door het Rotterdams Toneel, onder lei' ding van Ko Arnoldi. wSf H1Vv TTitjWe'gekozen programma t V.U. de mogelijkheid een cur sus Engels te volgen, en voorts enkele excursies, onder andere naar het Hoogovenbedrijf en naar Artis. De jeugd zal kunnen genieten van een viertal doorjpuck"0" toneel—stelling de duinen gemiddeld veertig ton per dag produceertOverigens: men heeft er op één dag ook al eens hon derd en dertig ton doorgedraaid. Per vrachtauto wordt ongeveer vijf ton ge laden en dat is misschien wel het ergste men kan per dag slechts ge middeld vier uur werken. Alleen bij laag water kan er iets gedaan worden. De zware dumpwagens worden een voudig gesloopt bij dit moordende werk op de dammen en in het zand en ook de bitume is duur. Natuurlijk gooit de Rijkswaterstaat het geld niet in zee. De kosten op dit ogenblik mogen hoog zijn; niet verge ten mag worden het feit, dat voorlopig de-kijk-er-af is. De onderhoudskosten in de toekomst zullen dalen en men zit niet steeds met de moeilijkheid, dat er onvoldoende bekwame steenzetters zijn om het hoognodige werk te verrichten. Zó wordt er aan onze kust gezwoegd. De Noordzee krijgt het moeilijker. Het altijd kolkende, slopende water heeft minder kansen de kwetsbare „koppen" aan te tasten. De mens staat voor niets in de eeuw van de techniek. De chauf feurs scheuren hun wagens door het rulle zand in de duinen. Het geluid van de motoren overstemt de branding Holland werkt aan de kustverdediging! De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer te Den Helder heeft in samen werking met de Marine weer een be langrijk initiatief genomen. Men heeft thans een excursie georganiseerd, waar voor uit het gehele land personen die bij het toeristenverkeer zijn betrokken een uitnodiging hebben ontvangen. Zo zullen dus niet alleen V.V.V.-mensen naar Den Helder komen, maar ook ver tegenwoordigers van grote touringcar- bedrijven. die regelmatig trips af schrijven voor vacantiegangers en dag jesmensen. Op deze wijze zal men kunnen tonen, wat Neerlands eerste marine-basis te bieden heeft. De deelnemers aan deze excursie worden op Dinsdag 4 Septem ber om half elf door O. S. en O. in de Marine-cantine ontvangen. Om haf cén zullen zij met mijnenvegers ee» rondvaart maken, waarna het gezel schap om half vijf weer afscheid za' nemen van onze stad. Op Woensdag 12 September om acht uur houdt de Helderse Baskettbal Or ganisatie in de bovenzaal van Forrnosa zijn jaarvergadering. Voor het bestuur ziln aftredend de heren H. J. van der Meulen (secretaris), T. KersDCgn" (eerste commissaris) en H. Enklaar (tweede voorzitter). Van dit drietal alleen laatstgenoemde herkiesbaar. Voof e functie van secretaris stelt het be stuur de heer F. M. van Rijn candidaat Uan is nog aftredend (op eigen ver- zoek) de penningmeesteresse, mevrou P tvan der Mey. Voor haar stelt Wf bestuur de heer F. Koning candidaat Voor deze vergadering heeft e"p aangesloten vereniging het recht één afgevaardigde te zenden en verder één afgevaardigde voor elk team dat aan de competitie 1950—1951 deelnam.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2