Nederlandse jeugd zendt 45 ton voedsel naar Bihar Ultimatum van Djakarta aan de guerrillatroepen in Zuid-Celebes Kampioenschap langebaan 500cc wordt Zondag in Alkmaar beslist Franse regering is buitenlandse politi bereid over haar ek te debatteren Gangmaker De Graaf kon van zijn Duitse collega's een pak slaag krijgen r Voor 617 millioen de lucht in Mooi resulfaat van de Hulpaciielndia Amerikaanse steun voor het Nabije Oosten Vreemdelingen leverden 60 millioen aan deviezen Militairen plunderden een wijnkelder Onjuist gedrag tijdens de oetening-Mars Hij had Indianenbloed.... D£ Amerikaanse sergeant John Rice was in Korea gevallen. Zijn stoffe lijk overschot werd overgebracht naar de Verenigde Staten, waar het in zijn geboorteplaats zou worden bijgezet. Doch toen de lijkkist bij de groeve stond en men deze in het graf wilde laten neerdalen, gaf de directie van de begraafplaats opdracht de teraarde bestelling af te gelasten. Het was het gemeentebestuur van Rice's geboorte plaats namelijk gebleken dat hij In dianenbloed in zijn aderen had en het had bepaald dat hij daarom niet op dit kerkhof kon worden begraven. Thans beide ontsnapten aangehouden Oatis wordt niet in vrijheid gesteld Noorse politie greep deviezensmokkelaar NIEUWE VN.COMMISSIE Vlieger behoedde dorpje Suffolk voor een ramp Melden of anders actie Vee besmet kinderen Dicieer terwijl U vliegt Maar er mag niet gestemd worden Hoger beroep Maleise onderwijzer afgewezen AIS besluit van de motonvedstrijden op de langebaan wordt Zondag op het Sportpark te Alkmaar de finale verreden voor het Nederlandse kam pioenschap 500 cc. Men kan er op rekenen, dat de groten uit het Nederlandse rennerskamp alles uit hun machines zullen halen om de lauwerkrans en het kampioenschap in ontvangst te nemen. Na de strijd om de titel volgen de in ternationale races voor senoiren en junioren 500 cc, waarin de pijlsnelle En gelsman Abenetthy en zijn landgenoten Kid Curtis en Howdy Byford zullen uitkomen. Internationale races na de pauze DE wedstrijden om het Nederlandse kampioenschap langebaan beloven zeer attractief te worden, want Tinus Metzelaar, Steman en Co Boef, die in de voorwedstrijden deze zomer de mees te punten hebben verzameld, zullen el kaar geen metertje terrein toegeven. Zij kunnen overigens ook van de andere deelnemers stevige concurrentie ver wachten. De laatste tijd toch hebben Hartman, Hemelrijk en Bisschops be wezen, dat zij in prima conditie zijn en dat houdt in, dat er Zondag op de Alk- maarse sintelbaan van alles mogelijk is. Alle senioren 500 cc 21 man in totaal Arsenal klopt Chelsea Op een terrasje in Milaan De Italiaanse politie deed een oogje toe Minder sigaren en meer sigaretten De trainerskwestie bij Heerenveen opgelost Lakenberg en Steenbergen willen weer amateur worden Fransman wereldkampioen parachutespringen Een recordbedrag van Torino voor Argentijnse speler DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 Gisteren is uit Rotterdam naar Cal- entta vertrokken het stoomschip In- dian Endcavour met aan boord vijf en veertig ton levensmiddelen voor de be volking van India. Deze hoeveelheid is het resultaat van de hulpactie die door de Nederlandse Jeugdgemeenschap in samenwerking met de vereniging Ne- derland-India/Pakistan-Ceylon op touw ia gezet. In de loods van de NV Wm H. Mul ler en Co te Rotterdam is deze voor- De commissie voor buitenlandse be trekkingen en defensie-aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden hebben besloten, dat de oorspronkelijk voor Europa bedoelde credieten van 150.000.000 dollar ter be schikking van de landen van het Nabije Oosten zullen worden gesteld. Tot steun van de immigratie-plannen en 't vluch telingenprobleem zullen 40.000.000 dollar worden gevoteerd. De republikeinse senator Taft en zijn democratische collega Douglas verklaar den voor de commissies, dat het Israë lisch leger een grote rol zou kunnen spelen bij de verdediging van het Mid den-Oosten. Op afdoende wijze zouden de strijdkrachten van Turkije, Grie kenland en Israël elke Russische poging om het Midden-Oosten te veroveren kunnen weerstaan. Ook bij de verdedi ging van de Afrikaanse luchtbases en de uraniummijnen in de Belgische Con- go zou het Israëlisch leger kunnen hel pen. In 1950 is Nederland door ruim 400.000 vreemdelingen bezocht. Zij brachten aan deviezen ongeveer 60 millioen gul den in de Nederlandse pot, wat bijna tweemaal zo veel is als het jaar daar voor. Tijdens de tiendaagse oefening Mars heeft zich een groep militairen ernstig misdragen. Deze groep, zeventig man sterk, moest tijdens een zware stortbui onderdak zoeken en drong toen binnen in de ruines van het kasteel Enghuizen, te Hummelo onder Doetinchem. Zij stuitten in een kelder op een afgeslo ten deur. Enigen hunner forceerden deze deur en kwamen tot de ontdek king, dat er een rijkelijk gevulde wijn kelder achter lag. Vele door regen en vermoeienis verkleumde militairen hebben de verleiding niet kunnen weer staan en zich aan de dranken te goed gedaan. De legerleiding heeft twaalf hunner In het kamp Nieuwesluis te Loenen in voorlopige hechtenis doen stellen. Te gen vele anderen is proces-verbaal op gemaakt. Op het nippertje Trein rukte bumper van militaire auto Vier militairen uit de Harskamp, die met een auto, bestuurd door de soldaat G. G. Manders, de spoorlijn Utrecht- Arnhem bij Ede passeerden zijn Woens dagavond op het nippertje aan de dood ontsnapt, toen de motor vlak voor de rails afsloeg. Op dat moment, het was ongeveer half tien, naderde namelijk de D-trein Amsterdam-Bazel. De ma chinist, die reeds afremde vanwege de stand van een der signalen, hoorde een luid gekraak en bij nader onderzoek bleek, dat de trein de bumper van de auto had afgerukt, terwijl de treeplank van een der wagons was vernield. Nie mand liep echter letsel op. De trein kon met twintig minuten vertraging de reis voortzetten. s 1 ji: nffl Winsion Churchill zoals wij hem maar zelden te zien krijgen, tijdens zijn vacantie in Venice, Waar hij onder de ogen van verscheidene fotografen een bad gaat nemen bij het beroemde Lido. raad symbolisch overgedragen aan de waarnemende ambassadeur van India, de heer P. N. Menon. Prof. dr. N. D. K. Bosch wees er op, hoe de nood in India in ons land weerklank had ge vonden en aanleiding was geweest tot de door de regering en vele plaatse lijke autoriteiten gesteunde hulpactie- india. Er zijn in ons land 250 actie-co- mité's, die reeds 50.000 gulden hebben bijeengebracht. In de grote plaatsen moet de actie nog beginnen. Prof. Bosch verwachtte, dat in September een nieuwe voorraad voedsel zou kun nen worden verzonden. De heer Menon uitte de waardering van zijn regering voor deze hulpactie. Naar verluidt hebben de comité's van Paramaribo, Nic' ene en Trinidad reeds vijfduizend balen rijst naar Bihar ver zonden. President Truman las het kranten bericht hierover. John Rice zal nu, in opdracht van het Amerikaanse staats hoofd, zijn laatste rustplaats vinden op het „Nationale Kerkhof" te Washing ton. De onivluchiinq te Amsterdam Begin dezer maand wisten twee ge detineerden uit het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam te ontvluchten. Een hunner, de koop man V. uit Utrecht, is een dag of tien geleden ingerekend, toen hij in Amster dam liep te wandelen. De andere, de accountant Van O., eveneens uit de Domstad, heeft langer van de vrijheid kunnen profiteren. Hij vestigde zich onder een valse naam in Den Haag en zocht daar werk. Middelerwijl probeer de hij, de politie te doen geloven, dat hij in Frankrijk zat. Dit plan slaagde echter niet, daar de Hermandad wist, dat zijn vrouw nog geregeld met hem in contact stond. Een Utrechtse recher cheur schaduwde haar voortdurend en wist aldus Van O. te arresteren, toen deze Dinsdagmiddag in een Haags res taurant achter een kopje thee op zijn eega zat te wachten. Hij zit nu weer rustig in Amsterdam te wachten op be handeling van zijn zaak in hoger be roep. De nieuwe Tsjechoslowaakse gezant in Washington, Wladimir Protsjaska, heeft na een onderhoud van een half uur met de minister van buitenlandse zaken Acheson verklaard, dat de zaak Oatis is afgesloten. Tsjechoslowakije zal niet toegeven aan propaganda of economische druk ten gunste van de vrijlating van de Amerikaanse corres pondent, aldus de gezant. Ook onregelmatigheden in Denemarken De Noorse politie heeft een makelaar en zijn zuster gearresteerd wegens het smokkelen van deviezen. De man bleek het belangrijkste Noorse lid ie zijn van een internationale smokkelor ganisatie, die in Europa en Amerika heeft geopereerd. Het gesmokkelde ka pitaal heeft in de millioenen dollars gelopen. Naar het schijnt zijn ook bui tenlandse diplomaten bij de affaire be trokken. Uit Denemarken komen soortgelijke berichten. Verscheidene legaties van vreemde mogendheden in Kopenhagen zouden betrokken zijn bij een ongeoor loofde handel in vreemd geld. Het zou gaan om een bedrag van een millioen Deense kronen. De Deense politie staat machteloos, omdat de legaties on schendbaar zijn. Slechts kan zij de ge vallen aan het ministerie van buiten landse zaken rapporteren. Een speciale commissie, bestaande uit leden van de Veiligheidsraad en Cana da, heeft met elf stemmen voor en een stem tegen (Sowjetunie) een Ameri kaanse resolutie aangenomen, waarin het samensmelten van de commissie voor de atoomenergie en de commissie voor conventionele bewapening tot een commissie voor controle op de wape nen wordt aanbevolen. Gistermiddag ontving H.K.H. op het paleis Soestdijk 65 vrouwen van 26 Nationaliteiten, die deel genomen hebben aan het Social Welfare Congress. Hare Majesteit in gesprek met enige deel neemsters. £)OOR tot op het laatste ogenblik zijn brandend neerstortende straaljager in zijn macht te houden heeft een Ame rikaanse gevechtsvlieger het dorpje Beek Row in Suffolk voor een ramp behoed. De vlieger, die zelf om het le ven kwam, wist zijn brandende Thun- derjet tussen de huizen van de hoofd straat door te sturen een spoor van ge broken ruiten en omvergeworpen tele graafpalen achter zich latend. Aan het einde van de straat sloeg de machine op een open terrein tegen de grond. Vanuit de werkkamer van president Sukarno heeft de Indonesische minis ter-president, dr. Sukiman, in een ra dio-boodschap bekend gemaakt, dat de Indonesische regering aan de guerrilla troepen in Zuid-Celebes een ultimatum heeft gesteld om zich binnen vijf et malen bij de bevoegde autoriteiten te melden. T B C op school ie Heide Bij een onlangs ingesteld onderzoek op de school van Heide, een der dorp jes, die tot de gemeente Venray beho ren, bleken twintig van de negentig leerlingen lijdend aan tuberculose te zijn. De vermoedelijke haard van de besmetting wordt gevormd door enige veestallen, waar zich zogenaamde „open lijders" onder de koeien bevonden. Ook enige oudere personen bleken besmet te zijn. Bij wijze van proef heeft de Pan American World Airways op bepaalde vluchten in de lijn New YorkParijs enige dicta- foon-apparaten in dienst geno men. De directie hoopt op deze manier de zakenlieden onder de passagiers in staat te stellen tij dens de vlucht brieven op de plaat vast te leggen, die na aan komst per post naar hun resp. kantoren kunnen worden doorge stuurd. Ook kunnen informele gesprekken tussen leden van de bemanning en de passagiers wor den opgenomen en de platen als herinnering aan de reis worden meegenomen. Een vertegenwoordiger van de Franse regering heeft de leiders van de partij fracties in het parlement meegedeeld, dat de regering accoord zal gaan met het houden van een debat over de bui tenlandse zaken, wanneer er niet over deze kwestie gestemd wordt. Dinsdag leed de regering een neder laag ,toen zij de Nationale Vergadering verzocht een agenda te aanvaarden, waarop een debat over de buitenland se politiek niet voorkwam. De minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, zal het debat heden middag openen met het afleggen van een verklaring. Nadat een motie om het debat over de schoolkwestie onbeperkt uit te stel len, met 276 tegen 196 stemmen verwor pen was, werden de besprekingen op verzoek van de socialisten tot Maandag uitgesteld. Generaal Pierre Koenig, een gaullis tische afgevaardigde, is gekozen tot voorzitter van de defensiecommissie van de Nationale Vergadering. Men ziet Het oppergerechtshof van Malaklca heeft het beroep van de Maleise onder-, wijzer Mansoor Adabi tegen de nietig verklaring van zijn Mohammedaanse huwelijk met Bertha Hertogh afgewe zen. De gehele politiemacht van Singa pore was paraat, voor het geval de uit spraak tot nieuwe ongeregeldheden aanleiding zou geven. in deze verkiezing, die door de regering gesteund zou zijn als teken van waar dering voor de militaire verdiensten van de generaal, een teken van het ver zwakken van het front van het centrum tegen het gaullistische front. Indien de rebellerende troepen, die onder leiding staan van Kahar Muzak- kar, aan deze oproep geen gehoor ge ven, zullen de regeringsapparaten, ge steund door het volk, tot een krachtige actie overgaan. In een rechtsstaat, aldus dr. Sukiman, kan geen particulier leger worden getolereerd. Dit ultimatum, dat gericht is tot de guerrillatroepen in Zuid-Celebes, die op 17 Augustus met medeneming van uniformen, transportmiddelen en twee millioen rupiahs naar het binnenland van Celebes zijn gevlucht, werd uitge sproken na een vergadering in het pa leis over deze zaak, waarbij hoogge plaatste leger-autoriteiten tegenwoordig waren. De uitslagen van de Woensdagavond in Engeland gespeelde leaguewedstrij den luiden: Eerste divisie: Arsenal— Chelsea 21, Charlton AthleticPres ton North End 4—2, Derby County Wolverhampton Wanderers 13, Ful- hamTottenham Hotspur 12, Liver- poolBurnsley 31, Manchester City Huddersfield Town 30, Newcastle UnitedBolton Wanderers 0—1, West Bromwich AlbionStoke City 10, MiddlesbroughManch. United 14. Nadat dieven een greep hadden gedaan in zijn auto Voor een hotel, dat aan een van de fraaie brede Milanse wegen is gelegen, werden Dinsdagnacht tientallen stoelen naar buiten gesleept. Alles wat Neder lander was stroomde daar bijeen om nog eens gezellig na te praten over de fraaie zege van Jan Pronk en het uit stekende rijden van Kees Bakker. On der de vele belangstellenden waren ook de vertegenwoordigers van de N. W. U. met aan het hoofd équipeleider John van Eek. Voordat Jan Pronk en Wiersma arri veerden, vertelde gangmaker De Graaf dat hij na afloop van de wedstrijd zijn auto met stuk geslagen ruiten had Van onze Haagse redacteur) A£S het Centraal Bureau voor Statistiek in een van zijn recente publicaties vermeldt, dat „per hoofd van de bevolking" in de periode van Augustus 1950 tot en met Juli 1951 voor een bedrag van f 61,69 aan tabaksproducten is gebruikt, dan kan men daaruit concuderen, dat de rokers heel wat meer dan f 61,69 aan sigaren, sigaretten en pijptabak hebben opgesoupeerd, want van Hanneke in de wieg kan men moeilijk ver onderstellen, dat zij aan een grote sigaar ligt te zuigen en van kleine Jantje in de box, dat hij een pijp staat te stoppen. De kinderen roken nog niet en talrijke vrou wen versmaden nog altijd het geurig kruid. Zij, die wel de siga renwinkel binnenstappen, zullen dus het bedrag van f 61,69 aan zienlijk overschreden hebben. In de tweede plaats valt uit het cijfer af te leiden, dat het Neder landse vofk jaarlijks voor onge veer f 617.000.000,rook de lucht in blaast Uit de cijfers blijkt, dat steeds minder sigaren en tabak gerookt worden en steeds meer sigaretten. Van Augustus 1950 tot en met Juli 1951 kwamen beschikbaar voor binnenlands gebruik (vol gens de afgeleverde banderolles) 637 millioen sigaren met dichtge- werkte kop tegen 684 in de over- eenkomstige periode het jaar. daarvoor; 120 millioen voorname lijk cigarillos tegen 138 millioen het jaar ervoor; 11.025.000 kg tabak tegen 12.056.000 kg in het eraan voorafgaande jaar. Maar: 8.508.000.000 sigaretten tegen „slechts" 7.371.000.000 van Augus tus tot en met Juli 1950. Dat de totale waarde ondanks de mindere hoeveelheid sigaren, cigarillos en tabak is opgelopen van f 57,48 per hoofd van de be volking in de perode 19491950 tot f 61,69 per hoofd van de be volking in het tijdvak 19501951 moet vooral worden toegeschre ven aan de prijsstijging van de sigaren en de toeneming van het aantal gerookte sigaretten. aangetroffen en dat dieven plaids, sjawls en sigaren hadden buit gemaakt. De kalme De Graaf, die de wedstrijd inteligent had gereden, vertelde op )a- konieke wijze van de ramp. Maar er was meer gebeurd. Bij het verlaten van de baan hadden de gang makers van de Duitse stayers 'n drei gende houding tegen De Graaf aangeno men en er waren scheldwoorden ga- vallen. Men verweet De Graaf in com binatie met Wiersma te hebben gere den. Onder' bescherming van een aan tal Nederlanders verliet De Graaf de Vigorellibaan. „Net als al die jaren de Fransen met ons dat spelletje speelden en vóór de oorlog de Duitsermom pelde De Graaf. Toen ook Pronk en gangmaker Wierma zich met hun vrouwen bij het gezelschap hadden gevoegd, kon de chef d'équipe het woord nemen. Hon derd Nederlanders luisterden naar de woorden van hulde en dank, welke aan het adres van de beide stayers en de gangmakers over de boulevard klon ken. Hij roemde het opofferende rijden van Bakker. „Dat was een prachtig staaltje van teamgeest, waarop wij in de stayerij zovele jaren hebben zit ten wachten", verklaarde Van Eek. „Jij, Bakker, zei de NWU-vertegenwoordi- ger, hebt zware slagen opgevangen. En als Pronk nu aanbiedingen zal krijgen om op buitenlandse banen te rijden, dan is het zijn plicht om er voor te zorgen, dat hij niet alleen gaat, maar dat Bakker met hem mee komt". De Chianti werd ingeschonken, de beide stayers kregen een glaasje melk voor zich, en onder donderend applaus werd geklonken op de Nederlandse zege. De bewoners van de belendende hui zenblokken werden er wakker van. Een van hen was zo kwaad, dat hij de politie waarschuwde, die met een overvalwagen, bemand met dreigend uitziende politiemannen, kwam opda gen. Maar toen zij dat kalme Neder landse publiek op de nachtelijke bou levard hun glaasje Chianti zagen drin ken, ver na sluitingstijd overigens, dro pen zij wat verlegen af. Huldigingen op z'n Italiaans zagen er immers heel anders uit.„Drie Italiaanse over winningen op de baan tegenover één Nederlandse, neen, zeiden de politie mannen. men moet een kniesoor zijn om hier in te grijpen". rijden in drie series met één herkan sing. De twintig junioren komen uit in twee series. Vlak voor de pauze zal de finale voor het kampioenschap worden verreden. De senioren, die niet in deze finale zijn geplaatst rijden een handicap-race. J.JET - plan om de Zuidafrikaanse „Springbokkies" naar Alkmaar te laten komen heeft geen doorgang kun nen vinden, daar dit team, om zijn con tracten in Engeland te kunnen naleven, tijdig de Noordzee moest oversteken. In plaats daarvan is als een bijzondere attractie een drietal snelle Britse ren ners geëngageerd, van wie vooral Abe netthy uit Wembley naam heeft ge maakt. In Rotterdam wist hij de sterke Noren en de Nederlanders te verslaan. Deze laatsten zullen Zondag alles in het werk stellen om de Engelsman thans iets vlugger af te zijn. De senioren rijden na de pauze in drie manches. Voorts is er nog een afval race ien een langebaanwedstrijd voor junioren en tot slot een race over 6 ronden om de kermisprijs. In de jaarvergadering van de v.v. Heerenveen oefende ere-voorzitter bur gemeester Huisman opbouwende critiek op het bestuursbeleid, waarbij ook de plotselinge trainerswisseling ter sprake kwam. Door het bestuur werd toegegeven, dat een tactisch foutje is gemaakt door de oude trainer v. d. Munnik niet direct in kennis te stel len van de benoeming van Robert Kelly. Verder kon de vergadering 't bestuurs beleid volkomen goedkeuren en alge meen werd het in dienst nemen van een Engelse trainer toegejuicht. Het laat zich aanzien dat alle moei lijkheden thans van de baan zijn en Heerenveen Zondag in Haarlem tegen EDO in de sterkste formatie, dus ook met Abe Lenstra, in het veld komt. Twee Nederlandse voetballers, die destijds naar het buitenland vertrokken om zich aldaar als beroepsvoetballer te vestigen, hebben een verzoek ge richt tot de KNVB om weer als ama teur te kunnen spelen. Het zijn de oud- Blauw-Witspelers Lakenberg, die voor de Italiaanse club „Pro Patria" uit kwam en de vroegere Feyenoord-voor- waarts Steenbergen, die in Frankrijk een contract had. Indien de KNVB beide spelers weer als amateurs wil gaan beschouwen, zullen zij toch reglementair een jaar moeten wachten voor zij de amateur- status weer terug hebben en weer ia KNVB-verband mogen spelen. Bij de in Joegoslavië gehouden - e reldkampioenschappen parchutesprin- gen is de Fransman Pierre Lard als eerste geëindigd. Onze landgenoot M. G. Cornevin werd zestiende. De deelnemers moesten driemaal van een hoogte van 600 meter binnen een cirkel van 100 meter springen. Het tweede nummer stelde een sprong van 300 meter hoogte in een bepaald ge deelte van een meer verplicht, waarbij men dan zwemmend naar een eilandje moest zien te komen. Tenslotte moest men bij oen sprong van 2000 meter zijn parachute niet eerder dan op 500 meter hoogte opentrekken. José Florio, midvoor van Lanus Ath letic, zal in November, na afloop van het Argentijnse seizoen, naar Italië ver trekken om voor Torino te spelen. Mit zijn transfer is een bedrag van meer dan 300.000 gulden gemoeid, wat een record betekent in de geschiedenis van het Argentijnse voetbal.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3