Zeven en een kwart milliard dollar voor hulp aan het buitenland Mevrouw X ontkent ieder contact Ruim een milliard minder dan president ïruman had verzocht Geen accoord met banken Ongeluk met een zeilboot kostte jongeman het leven Russen huren een buitengoed bij San Francisco voor drie weken VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 76e Jaargang No. 11196 EVC-bestuurslid werd geroyeerd Molenaar, bakker en boeren in arrest Zaterdag I Sept. 1951 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nederlandse Seafury stortte op landhuisje Weest op uw hoede Zeeman op de Zeedijk in de borst gestoken Weereen nieuw incident in gebied van Kaesong EVA GEEN CANDIDATE Ook legerkampen bij Steenwijk en Oldebroek In de komende herfst communistische stakingsactie te Rotterdam verwacht TITO: STALIN WENST GEEN OORLOG Botsing tussen motoren Zij bezocht Nederland om getuigen voor haar broer te verzamelen „Ik zou Burgess wel hebben kunnen helpen" San Francisco en Kaesong BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK mmm courant TARIEVEN; Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten De bondsraad van de algemene bond van werkers in chemische-, voedings- en fabriekmatige bedrijven heeft P. Swaders, secretaris-penningmeester van bovengenoemde bond uit al zijn functies ontheven wegens de door hem gepleegde financiële onregelmatighe den ten nadele van de organisatie. De bondsraad heeft de afdeling Amster dam verzocht P. Swaders op grond hiervan te royeren. Alleen hondje kwam om Een „Seafury" van de Nederlandse marine, die kort na de start van St. Maryn In moeilijkheden geraakte, is gisteren boven Engeland neergestort. De vlieger wist zich met zijn valscherm te redden. Het verlaten toestel ver nielde een landhuisje en beschadigde een andere woning. Er vielen geen slachtoffers. Alleen een hondje, dat een der brandende woninkjes niet wil de verlaten, kwam In de vlammen om. Senator McMahon, voorzitter van de congrescommissie voor de atoomener gie, hield een toespraak, waarin hij er bij de senaat op aandrong het volle, door de regering aangevraagde bedrag van acht en een half milliard dollar voor de buitenlandse hulpverlening, toe te staan. „De Sowjetunie", aldus McMahon, „is reeds voor tachtig procent gemobili seerd, zij zal mogelijk niet wachten met een verrassende aanval tot zij tenvolle is gemobiliseerd. De Ameri kaanse militaire autoriteiten zouden er goed aan doen in de komende dertig dagen, speciaal tijdens de besprekingen te San Francisco, op hun hoede te zijn. De propaganda der Sowjets hamert er thans op dat de westerse mogend heden zich gereed maken voor een aanval. Dat is onheilspellend, want dit is altijd de tactiek geweest van dicta tors, die zich gereed maken zelf een oorlog te beginnen. DE AMERIKAANSE SENAAT heeft met 61 tegen 5 stemmen het wets ontwerp tot militaire hulp en economische hulp aan het buitenland met deze wijziging aangenomen, dat 7.286.250.000 dollar beschikbaar zou worden gesteld, dat is 1.213.750.000 dollar minder dan Truman had verzocht De Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen en die voor de strijd krachten hadden een som aanbevolen van 7.535.750.000 dollar Het Huis van Afgevaardigden nam het wetsontwerp twee weken geleden aan op een bedrag van 7.498.750.000 dollar. Het ontwerp gaat thans naar een gecombineerde zitting van het Huls en Senaat. Illlllllllllllllllillllllllllllllllllllli Toezicht Credielwezen In de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp Toezicht Credietwezen deelt de minister van Financiën mede, dat hjj alsnog is tegemoet gekomen aan de wens van de Tweede Kamer om overleg te plegen met de vertegen woordigers van de bankorganisaties. Bij dit overleg heeft de minister te kennen gegeven, dat de door deze or ganisaties gewenste z.g. nood-regeling d.w.z. dat gedeelte der regeling, dat slechts voor beperkte tyd geldig zou zijn uitsluitend betrekking zou kun nen hebben op een gedeelte van de be voegdheden, vervat in art. 10 van het wetsontwerp. De uitwerking, die de bankiers aan dit uitgangspunt zouden willen geven, week echter zodanig af van de opzet, die voor de minister van Financiën aanvaardbaar zou zijn, dat hij hun voorstellen niet tot de zijne heeft kun nen maken. De minister van Financiën heeft er echter naar gestreefd om door het aan brengen met name in art. 10 van een aantal aanvaardbare wijzigingen, ten dele tegemoet te komen aan de geuite bezwaren. De bepaling is thans opgenomen, dat de Nederlandse Bank slechts algemene voorschriften kan geven na daarover met de representatieve organisaties op het gebied van het credietwezen over leg te hebben gepleegd. Kanchttter Dan? Dispara» De verschrikkelijkste leerlingen van meester Westen Gisteravond is op de Zeedük te Am sterdam tydens een vechtpartij een Amsterdamse zeeman neergestoken. De man verklaarde door een onbe kende te zijn aangevallen, maar wist omtrent het motief en de dader zelf niets positiefs mee te delen. De steek was gelukkig niet van ernstige aard daar het mes op het borstbeen was gestoten. De man kon, nadat de wond in het Binnengasthuis was gehecht, naar zijn woning terugkeren. Enige uren nadat radio Peking „drie nieuwe geallieerde schendingen van het gebied van Kaesong" had gemeld, is opnieuw melding gemaakt van een incident. Volgens dit bericht zouden Zuidkoreaanse soldaten tot op 5 km van Kaesong zijn opgerukt voor zij door „politietroepen" werden aange houden. Evita Perón heeft voor de radio ver klaard, dat zij zich geen candidate zal stellen voor het vice-presidentschap bij de Argentijnse verkiezingen van 11 November. De andere opvarende werd gered Donderdagmiddag zouden de 18- jarige H. van Dekhuizen en de 19- jarige J. Wassink, beiden uit Nijkerk, met een grote BM een zeiltocht over het IJselmeer maken, met de bedoeling, in Harderwyk te overnachten. De jon gens hebben hun doel niet bereikt. Tij>- dens de bui, die 's middags tussen vijf en zes uur over het meer trok, is de boot onklaar geraakt en ten dele vol gelopen. W. wilde zwemmende hulp halen maar is vermoedelijk verdron ken. Van D. is later door een motor boot van de rijkspolitie opgepikt. Het legeropbouwplan voorziet in de stichting van vier nieuwe kampemen ten voor elk drieduizend militairen. Dezer dagen hebben wij reeds gemeld, dat twee zulke kampementen zullen worden gesticht nabij Ermelo en Nun- speet. Thans is officieel bekend ge maakt, dat behalve deze twee nog kam pen zullen worden gebouwd nabij Ol debroek en nabij Steenwijk. Het zoeken naar W. is nog uren voort gezet, echter zonder resultaat. Aan vissers uit Harderwijk en Spakenburg is verzocht, naar hem uit te zien. De broodvergiftiging in Frankrijk na een onderzoek naar de herkomst van het brood, dat oorzaak was van de dood van 4 personen in 't Franse dorpje Pont Saint Esprit, heeft de politie de 40-jarige molenaar Maillet uit Saint Martin-Ia-Rivière gearresteerd. Voor's zijn een bakker en drie boeren, die Maillet van graan hebben voorzien, voor verhoor vastgehouden. Er kunnen nog" meer arrestaties verwacht worden. Ongekeurdetarweoorzaakvan „de brandende duivel" gIJ het onderzoek werd de politie ge leid door het publieke geheim, dat sommige Franse boeren, om de belas ting op tarwe te ontduiken, graan di rect aan molenaars verkopen, zonder dat dit aan een onderzoek naar zuiver heid en kwaliteit is onderworpen. In het betrokken brood en meel zijn spo ren gevonden van moederkoren, een tarwe-woekerplant, welke naar ver moed- wordt de ziekte, die in de Mid- d£!ecuwen „de brandende duivel" werd genoemd, heeft veroorzaakt. In de Na tionale Vergadering is een voorstel in gediend de voedselkeuring in Frank rijk te verscherpen. JN Londen hebben gisteren vakverenigingsleiders verklaard, dat communis tische „actie-comité's" in de komende herfst in de havens van Rotterdam, Antwerpen, Hamburg, Marseille, Napels en Genua opnieuw zouden pogen de aflevering van goederen voor Atlantische-pactlanden te belemmeren.. De anti communistische Internationale Federatie van Transportarbeiders heeft in Londen medegedeeld te vertrouwen, dat haar regionale commissies (voor Scan dinavië en de Oostzee, de Noordzee en de Atlantische kust) in staat zullen zijn iedere nieuwe poging van leden van de door de communisten georganiseerde wereldfederatie van Vakverenigingen te verijdelen. In totaal zijn ruim twintig personen door het brood bijna waanzinnig ge worden. Vele van hen moesten in zie kenhuizen in dwangbuizen gestoken worden of worden vastgebonden. Vrij dag hebben zich geen nieuwe gevallen voorgedaan. Washington knooppunt van onwettige gokkerij In het laatste verslag van de Ameri kaanse senaatscommissie voor onder zoek naar de georganiseerde misdaad wordt Washington als een knooppunt van onwettige gokkerij op grote schaal beschouwd. Oplichters in de kleinere eden, zowel als misdadigers in de grote steden genieten bescherming door omkoperij van de plaatselijke autoriteiten. Onder de beschermende parapluie van de officiële corruptie tieren de misdadigers, aldus de com missie. Na verslag te hebben uitgebracht aan Truman heeft Harriman op een pers conferentie verklaard, dat Tito hem gezegd had, dat een wereldoorlog zou kunnen ontbranden als gevolg van Sta- lins onderschatting van de waarschyn- lijke reactie van de niet-communistische wereld op een Russische aanval tegen Joegoslavië. Tito geloofde echter niet, dat Stalin een wereldoorlog wenste. Tweehonderd ex guerilla 's op Celebes meldden zich Op Celebes hebben tweehonderd voormalige guerllla's zich b j de auto riteiten gemeld. Zij zullen in de gele genheid worden gesteld zich aan te sluiten bU het geregelde Indonesische leger. Een veelbetekenend gebaar Mr Stikker vertrokken De Sowjetrussische "elegatie voor de conferentie over het Japanse vredes verdrag te San Francisco heeft een weelderig buitengoed in een der voor steden gehuurd voor drie weken. Men acht te San Francisco deze huurtjjd veelbetekenend, omdat de conferentie slechts van 4 tot 8 September zal du ren. Vervuld van hoop en vertrouwen is de Amerikaanse delegatie uit Washing ton naar San Francisco vertrokken. Voor het vertrek zei Acheson er op te rekenen, dat de grote meerderheid der deelnemende landen het verdrag *al tekenen. Foster Dulles, de geeste lijke vader van het ontwerp, noemde het verdrag bestand tegen alles, be halve een directe frontaanval van een groot land, dat er op uit zou zjjn een derde wereldoorlog te ontketenen. Hij wilde echter niet geloven, dat enig land dit zou doen. Gisteravond te tien uur vertrok mi nister Stikker van Schiphol per RLM- vliegtuig naar New-Vork. -ar.waa hu naar San Francisco zal doorreizen. Na de conferentie gaat de Nederlandse be windsman naar Ottawa. De gladheid van het wegdek van de rijksweg Zwolle-Noordoostpolder in de buurt van Vollenhove is gisteravond oorzaak geweest van een ernstigc bot sing tussen twee motoren. De beide motorrijders werden resp. met een bo venbeenbreuk en een schedelbasisfrac- tuur in het ziekenhuis te Vollenhove ipgenomen. De zaak der verdwenen diplomaten Burgess en Madean (Van onze correspondent te Londen) NA vele pogingen is het ons gelukt een interview tot stand te brengen met mevrouw X, die volgens Nederlandse berichten de ontsnapping geleid zou hebben van de Britse diplomaten Burgess en Maclean. Onmiddellijk na het ont vangen van de telefonische boodschap, dat zjj binnen een uur tot spreken bereid was, stoven wij met een Engelse en een Nederlandse collega per radio auto naar de door haar aangeduide plaats van ontmoeting, het ondergrondse station te Hammersmlth in West-Londen. Mevrouw X is een blonde, noncha lant geklede, zeer intelligente vrouw, die er ondanks haar ruim 40 jaren op- merkeiyk jong uitziet. Zy maakt een zeer energieke Indruk en was de welwil lendheid in eigen persoon. Nadat wy ln een nahij gelegen café hadden plaats genomen, vielen wfj maar meteen met de deur in huis. te hebben en ik hou zelf ook veel van uitgaan". „Heeft u enig idee, waarom dan juist uw naam in verband gebracht wordt met hun verdwijning?" Het antwoord was opmerkeiyk: „Als zekere personen mischien iets tegen my hebben, zal er gemakkeiyk gezegd kun nen worden, dat ik tydens de verdwy- ning inderdaad ook net op reis was. En inderdaad zou ik dan ook wel in de ge legenheid hebben kunnen zyn om de diplomaten te helpen. Ik had dan by- vorbeeid Burgess wel met zyn Frans kunnen helpen". „Maar u kent Burgess niet, zegt u. Hoe weet u dan of hy hulp by zyn Frans nodig zou hebben?". „Neen, ik ken hem niet, maar dat zou toch gekund hebben?" Vervolgens kwam het gesprek op haar broer. Mevrouw X zei, dat deze nu inderdaad in Oost-Duitsland woont en dat de Franse politie hem zoekt en een proces tegen hem heeft lopen, „TS het u bekend", luidde onze eerste vraag, „dat uw naam in verband ge bracht wordt met de verdwijning van Burgess en Maclean?" Mevrouw X glimlachte en antwoord de, dat zij wel zo iets gehoord had, maar dat zü niet begreep, waar deze berichten vandaan kwamen. „In deze berichten wordt u beschre ven als een Komintern-agente. Is u een communiste?" „Nee, ik ben geen communiste", was het volkomen beheerste antwoord, „maar ik ben wel progressief. Ik stu deer sociale en politieke wetenschap pen aan de London School of Econo- mics." „Kent u de verdwenen diplmaten?" „Neen, maar ik vind het eigenlijk jammer, dat ik hen niet ken, want zij schijnen nogal een vrolijk leven geleid Interview in Londen HET is onze Londense corres pondent gelukt een persoon lijk onderhoud te voeren met de mysterieuze mevrouw X. Bij dit interview waren tevens aanwezig een verslaggever van een Engels blad en een andere Nederlandse journalist. Het onderhoud vond plaats 's avonds in een café in Hammersmith, een West-Londens district, nadat van mevrouw X telefonisch bericht was ontvan gen, dat zij tot een interview be reid was. Hiernaast drukken wij zonder enig commentaar of con clusies onzerzijds het objectieve verslag af, dat onze correspondent van deze merkwaardige ontmoe ting heeft geseind. „maar dat hindert niet, want hij zit nu „toch veilig", voegde zij eraan toe. Zij zei, dat hij van 1935 tot 1945 aldoor in concentratiekampen had gezeten, omdat hy anti-fascistisch was; terwijl hij kampdokter was in Natzweiler „was hij misschien een beetje ruw geweest tegen andere geïnterneerden" en daar om werd hij twee jaar geleden weer gearresteerd door de Franse politie in Metz. Mevrouw X had toen getracht van uit Londen getuigenissen te ver kregen van ex-geïnterneerden om aan te tonen, dat haar broer niets' misdaan had. De Franse politie had hem toen weer vrijgelaten, maar zocht hem thans weer opnieuw en het Franse Gerechts hof zal binnenkort weer een proces te gen haar broer beginnen, waarbij hij •n'i-'-iard niet aanwezig ze' zijn. (Zie verder elders in dit blad) JN de schone stad San Francisco. de geboorteplaats der Ver. Naties, be gint op 4 September de conferentie, waarop het vredesverdrag met Japan gesloten zal worden. Dat betekent niet, dat men uitgebreid zal gaan praten over de beoalingen van een document, dat een definitief einde moet maken aan de *taat van oorlog, die nog steeds tussen Japan en ziin meer dan vijftig oude tegenstanders bestaat. Integen deel: het thans gereed liggende ont werp. waarin onlangs nog enige wei nig br'smgriike wijzigingen zijn aange bracht. is het resultaat van directe diplomatieke onderhandelingen, die de vader van het verdrag, de Amerikaan John Foster Dulles, meer dan een jaar lang in alle delen van de wereld met de be'anshcbbende partijen de Sow jetunie en Rood-China uitgezonderd voerde. De Amerikanen rekenen er daarom op. dat de discussies beperkt zullen blijven tot het afleggen van formele verklaringen, waarin zeker van ver schillende kanten eritiek op het ont werp zal worden uitgeoefend, maar waarop toch de ondertekening van het verdrag door de overgrote meerder heid van de biina 50 landen, die da uitnodiging om naar San Francisco ta komen hebben aanvaard, zal volgen. Het is. ten minste op het ogenblik, moeilijk te zien. hoe zelfs de Russen (wel genood maar niet verwacht) met de grote delegatie, waarmee zij op de conferentie zullen verschijnen, de door de Amerikanen gewenste procedure kunnen doorkruisen. De meerderheid, door Washington geleid, is volkomen in staat om de spreektijd voor elke dele gatie bij voorbeeld tot een uur te be perken, zodat er voor Russische ob structie maar bitter weinig gelegenheid zou zijn. Een geheel andere kwestie is, of aan het verdrag, aangenomen dat het vol gens Amerika's verlangen tot stand komt, een grote waarde moet worden toegekend. Wij hebben daarbij niet het oog op bezwaren, zoals deze onder an dere van Nederlandse ziide tegen het verdrag zijn aangevoerd. Deze ziin bijna uitsluitend van economische en financiële, niet echter van politieke aard en tasten als zodanig de grond principes van het verdrag, die neerko men op een volledig herstel van de sou- vereiniteit van Japan en de inschake ling van dit land in het Westeliike systeem van collectieve veiligheid, niet aan. Inderdaad vormen zij daarom ook geen hindernis voor de onderteke ning van het verdrag. Zelfs de zoveel principiëler bezwa ren. die een land als India tot het be sluit hebben gebracht, niet naar San Francisco te gaan. raken, op korte ter mijn gezien, niet de kern van de vraag naar de waarde van het verdrag. De stelling van Nehroe. dat van een vrede met Japan niet werkeliik sprake kan ziin, indien deze niet ook aanvaardbaar is voor de Sowjetunie en Rood-China, snüdt ongetwijfeld hout. Maar er is geen reden om aan te ne men, dat dit in een verre toekomst, onder veranderde omstandigheden, niet toch nog zou kunnen gebeuren. In ieder geval behoef* de weigering van Mos kou en Peking om thans mee te doen, de geallieerden er niet van te weerhou den hun betrekkingen met Japan, ge baseerd op een bezetting die zichzelf al lang heeft overleefd, definitief te herzien. Maar opent het ontworpen verdrag onder de huidige toestand daartoe inderdaad de mogelijkheid? Men is geneigd hierop „neen" te ant woorden. Er is één ding. dat men geen ogen blik over het hoofd mag zien: zolang er oorlog is in Korea, kan er wel een papieren vredesverdrag met Japan be staan. maar is er geen sprake van, dat Amerika aan de feitelijke bezetting van Japan een einc(e zou kunnen maken. Waarom niet' Omdat Japan de mili taire basis is. van waaruit de Koreaanse oorlog gevoerd wordt. Met recht heeft de Amerikaanse commentator Walter Lippmann onlangs het volgende gezegd: ..Amerika zou er zelfs in de schoonste droom niet aan kunnen denken, het opperbestu .ir over Japan op te geven (en een werkeliik vredesverdrag zou deze uitwerking hebbonï. zolang Ja panse havens, vliegvelden, spoorwegen, wegen en een niet onaanzienlijk deel van de Japanse economie voor de oor logvoering in Korea gebruikt moeten worden" Met andere woorden, de wa- penstilstandsonderhandelingen in Kae song vormen om zo te zeggen de sleu'el tot de ..Gouden Poort" var de vrede van San Francisco Het is echter Mos kou. dat die sleutel in handen heeft. Hoe Gromyk" ',em zal hanteren en dat hii het zal doen bewijst het rekken der waoenstilstandsconferentie door de communisten zal op 4 September en de vol pende dagen kunnen binken. Verwachting tot Zaterdagavond. Wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en West Zondag: Zon op 5.51 onder 19.28; Maan op 6.49. onder 19.37.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1