Fa. M. K. KLERCQ Zoon Soesterberg vliegbasis als militaire geopend Ondanks de regen vijftig deelnemers aan wedstrijd voor bromfietsen Koel en onzeker beg in Sluisdijkstraat als hindernisbaan De nieuwe maand Strafpunten-scores van 38 tot 331 Eerste competitiedag voor vierde klassers Watervogels beginnen tegen Schagen HRC- en WGW-ploegen spelen vriendschappelijk Competitie-indeling voor de Hermes-elftallen GEZONDE SLAAP: dit MERK, XomfortJ. ^UW WAARBORG Feestmiddag Christelijke Oranjevereniging Tussen Haaks en Kuitje „Gruno"-cabaret-revue „Lach met ons mee" Openingsvoorstelling circus „Van Bever" uitgesteld Legogeschil opgelost Drie communisfenleiders in Los Angeles gearresteerd Britse herbewapening lijdt aan arbeiderstekort ISRAËL VERRAST OVER DE RUSSISCHE HOUDING Generaal Aler over het luchtmachtplan r~ Hei Si. Maartensfeest in Hoorn Geref. schoolbestuur leent zelf geld Een nieuwe stad bij Stalingrad Uitbarsting van de Kelut Koe-Lao-Re bezet dcor Franse parachutisten Belgie geeft kapitaalexport naar Europese landen vrij Brits-Franse conferentie over het Midden-Oosten Luxe-toiletartikelen en brikeften duurder KERKELIJK NIEUWS ZATERDAG 1 SEPTEMBER ]951 AI regende het gisteravond pijpestclen dijkstraat, waar om zeven uur de behendilhew a aardie: vo1 in dc SIuis* beginncn. Het publiek verwachtte misschien e V00r br«mfietsen zou gladde wegdek. Maar het bestuur vTn h "'"factie, tengevolge van het wachtte maar liever even tot dc activiteit vin traat"w,nkeliersvereniging ging 4« eerste bromfietser onder luiri i uvlus wat afnam. Om acht uur zijn rivalen reeds klaar, met de duim on K Start' Achter bonden mei av duim op de knop van hun bromapparaat. voor de manoeuvreerbaarheid van het gemotoriseerde rijwiel. Zulk een ap paraat is ontegenzeggelijk sneller dan een fiets, maar het vergt ook wel een veel grotere mate van behendigheid. b Vlbl er uit deze. als onschuldige attractie bedoelde wedstrijd, ook wel iets te leren ten aanzien van de veilig heid op de weg. De wet lelijke positie van de bromfiets is nog ietwat zwe vende. Het zou geen kwaad kunnen, wanneer de autoriteiten die op het ge bied van de verkeerswetgeving iets in de melk (of misschien beter: in de benzine) te brokkelen hebben) zulk een behendigheidswedstrijd voor brom fietsen eens bijwoonden. Temeer om dat zich daarvoor heus niet de minst bedrevenen in het brommen als deel nemer opgeven. Het groepje van bijna vijftig brom fietsers, dat aan de start verscheen, verdient zeker een woord van hulde. Onverdroten namen zij, zo goed en zo kwaad als dat ging, de een na de an der de hindernissen. De heer H. Spie renburg uit de De la Reystraat lever de met 38 strafpunten de beste presta tie. Hij koos als eerste prijs een fraai armbandhorloge. De heer Koning kwam met 44 strafpunten in aanmerking voor de tweede prijs. De heer Kolle, die ook 44 strafpunten had, moest met de der de prijs genoegen nemen, omdat hij een iets langere tijd had gemaakt. De heer Tiessen werd met 46 strafpunten nummer vier en de heer Buys met 51 strafpunten nummer vijf. Mevrouw T. de Leur-Nak was van de deelnemende dames het meest bedreven op haar bromfiets. Dat men een geducht aan tal strafpunten kon oplopen bewees een andere deelneemster, die kans zag er 331 te verzamelen.... In zijn slotwoord bedankte de voor zitter van de Sluisdijkstraat-winke liersvereniging, de heer Alles, het tal rijke publiek voor de prettige belang stelling en de politie voor het keurig intact houden van de afzetting. Ver melden wij nog, dat enkele heren van de auto- en motorclub „Den Helder en Omstreken" de wedstrijdcommissie met raad en daad bijstonden. Het is inderdaad en interessante strijd geworden. Onder het licht van enkele grote schijnwerpers dartelden de brommertjes van hindernis naar hindernis. Volgens het wedstrijdregle ment was het wel verboden, mee te trappen, maar wat doe je, wanneer je het gashandle moet loslaten om dat lekkere schuimgebakje te kunnen pak ken. En dan die hoge hoed van de kapstok nemen, al rijdende opzetten, gauw op een kapstok hangen en dan alweer rap grijpen naar een grote en velop die aan een draad was bevestigd. Zo moesten de dames en heren brom fietsberijders en passant over een smalle plank laveren, een andere plank (die wel breed was maar twee hinder lijke oneffenheden vertoonde) „nemen" en ten slotte tussen een rijtje kegels door zigzaggen. We kregen wel de indruk, dat men op een gewone fiets het parcours met heel wat minder moeite had kunnen afleggen. Een indruk, die niet pleitte En zo gaat dan morgen voor de vier de klassers ook de voetbal weer rollen. De clubs uit onze omgeving zijn samen gebracht in de vierde klasse A, hetgeen een zeer spannende competitie garan deert. Uiteraard mogen wij ons nog niet aan een voorbeschouwing wagen, daar de kracht van de verschillende elftallen sedert het vorige seizoen stel lig is toe- of afgenomen. Niettemin ge loven wij, dat de topclubs van verleden jaar ook thans een hartig woordje wensen mee te spreken. Zo lijkt ons reeds een zeer belang rijke wedstrijd de ontmoeting tussen Watervogels en Schagen, die Zondag morgen om half elf op het nieuwe terrein aan de Sportlaan te Den Helder wordt gespeeld. Gezien hun recente prestaties hebben wij voor morgen ook vertrouwen in de verrichtingen van ZAP tegen Oudesluis. van Texel tegen VZV en van RK AFC tegen Succes. De gedegradeerde derde klasser DTS moet het tegen Bergen opnemen. Vrone en Wieringerwaard kennen elkaar wel. Erg benieuwd zijn wij overigens naar het resultaat van de nieuwe vierde klasser VZV tegen de „oude rot" Texel. De tweede en derde klassers en de elftallen in de afdeling spelen volgen de week hun eerste wedstrijden. Het elftal van Watervogels, dat mor genochtend om half elf op eigen ter rein de strijd aanbindt met Schagen, werd als volgt samengesteld: doel: R. Dirks; achter: Beers en Meijers; mid den: Van 'tHert, Van de Hert en Cos- ter; vóór: Van Mullem, Koek, Post, Van Beekhoven en B. Dirks. De Torren spelen deze eerste compe- titiestrijd op het nieuwe terrein aan de Sportlaan, waaraan reeds veel werk werd verricht door een aantal enthou siaste leden. De werkzaamheden, die weliswaar nog niet geheel gereed zijn gekomen, stonden onder leiding van de heren A. Meijer en W. Bontes. Voorts deelde het bestuur van Water vogels ons mede, dat het heeft moeten overgaan tot verhoging van de entree prijs tot vijf en dertig cent. De kinder- kaarten blijven tien cent. Het eerste elftal van HRC speelt morgen een vriendschappelijke uitwed strijd tegen ZFC 1. De ploeg van de roodjakken ziet er als volgt uit: doel: Lingbeek; achter: Zwart en Bot; mid den: De Werker, Brouwer en Nieuw- stad; vóór Knijff, Pulles, De Vries, P. de Vries en Rijkers. In Den Helder kan men behalve de ontmoeting voor de competitie tussen Watervogegls en Schagen nog de vol gende oefenwedstrijden gaan zien: WGW 1—HRC 2 (half drie)WGW 2— HRC-combinatie (12 uur) en WGW 3 HRC-combinatie (12 uur). Hermes 1 en Adelborsten 1 zijn dit seizoen ingedeeld in de derde klasse D, tezamen met: Zandvoort 2, Eechtrop 2, Alkmaar 2, Kraaien 2, Pinoke 4 en Strawberries 3. Het tweede elftal van de hockeyclub Hermes komt in de derde klasse E uit met: Hilversum 5, Hurley 3, Amers foort 2, HIC, Kamelion 2, Pinoke 3 en Be Fair 3. Adelborsten 2 speelt in de vierde klasse E met Hoorn, Eechtrop 3, Pino ke 5, HIC 2, Hurley 4, Amsterdam 7 en Fit 2. Het eerste dames-elftal van Hermes werd ondergebracht in de derde klasse D. Zij ontmoeten daarin: Eechtrop. Ijs vogels 2, Hurley 2, BDHC 4, Kraaien, Pinoke 3 en Strawberries 2. In de vierde klasse E vond Hermes 2-dames een plaatsje met: Kraaien 2, Alkmaai 2, Fit 3, BDHC 6, HIC 3 en Hoorn. (Advertentie, Ing. Med.) Spoorstraat 812, Den Helder. (Advertentie, Ing. Med.) De kinderen van de Christelijke Oranjevereniging worden vandaag ont haald op een feestmiddag in het ge bouw van het Leger des Heils. Om half drie verzamelen zij zich op het Stati onsplein, vanwaar zij, voorafgegaan door de tamboers van de Oranje Garde naar het feestgebouw marcheren. Zij volgen de route: Parallelweg, Ruygh- weg, Stakman Bossestraat, Nieuwstraat. Aan de feestmiddag wordt o. a. mede werking verleend door de Oranje Har moniekapel en een goochelaar. De Hin deren zullen vaderlandse liederen zin gen. De „Zeefakkel", het opnemings vaartuig van de Hydrografische dienst, arriveerde gisteren weer in de haven van' Den Helder. Het is morgen hoog water om 8.00 en 20.40 uur, en laag water om 2.10 en 14.55 uur. Maandag is het hoog water om 8.30 en 21.05 uur, en laag water om 2.45 en 15.25 uur. De tempe ratuur van het zeewater was 17,9 gra den Celsius. De Groninger vereniging „Bruno" brengt hedenavond om acht uur voor haar leden in „Centraal" de cabaret revue „Lacht met ons mee". Aan het programma werken mee: de Tonelisten, onder leiding van de heer Mik en de Mollebonen, onder leiding van mevr. Veld. Voor het muzikale gedeelte is de heer Bot verantwoordelijk. Het geheel staat onder leiding van de heer J. HeK- man. Na afloop wordt gedanst. Vanavond om acht uur zou op het terrein aan de Lorentzstraat de ope ningsvoorstelling beginnen van het circus „Van Bever". Naar wij verne men moest deze voorstelling, wegens prolongatie elders, worden uitgesteld. Vorige week heeft zich in onze gemeente één geval van de besmette lijke ziekte diphtherie voorgedaan. (Van onze weerkundige medewerker) Vooral de kuststreek van Noord- en Zuid-Holland heeft de laatste dagen niet over variatie te klagen gehad. Don derdag j.1. trok er een vrij zware on weersstoring over deze provincies, die echter, boven Noord-Holland aangeko men, zijn grootste activiteit al had ver loren! Zo werd er op Ypenburg 28, bij Leiden 30, bij Schiphol 11 en in Den Helder 19 mm water afgetapt. Ook gis termiddag en -avond kwamen er in verschillende delen van ons land nog kleine onweersbuien voor, maar de buiïgheid neemt vandaag sterk af, on der invloed van een naderende rug van hoge luchtdruk. Vandaag zal de wind nog vrij krachtig zijn, maar het is te verwachten, dat de rust tijdelijk geleidelijk weer zal terugkeren. Ten Zuidwesten van Engeland treffen wij een depressie aan boven de Oceaan, terwijl er voor de Golf van Biscaje ook weer een storing is aangekomen, die zich aanvankelijk nog in Oostelijke, maar later meer in Noordoostelijke richting zal gaan bewegen. Onder in vloed hiervan zal in de loop van mor gen de bewolking langzaam weer gaan toenemen en tegen de avond is enige regen niet uitgesloten. September mag vandaag dan een vrij redelijk begin hebben, met in de kuststreek perioden van zonneschijn, nieuwe storingen van de Oceaan maken de verdere vooruit zichten toch nog onzeker. Tussen de directie en de werkne- mersraad van de Lago op Aruba is het tot een accoord gekomen over het loonsgeschil. De lonen zullen met tien of vijf cent per uur worden verhoogd. De sociale maatregelen worden verbe terd en een vacantiefonds zal worden gesticht. Na het hijsen van de vlaggen en het défilé van de luchtvaarttroepen op de grond, „defileerde" een Auster-escadrilie op geringe hoog te over het nieuwe „nest". Te Los Angeles zijn drie leiders der communistische partij gearresteerd op beschuldiging van medeplichtigheid aan de voorbereiding tot het geweld dadig omverwerpen van de Amerikaan se regering. Twee hunner, Frank Carl- son en Frank Spector zijn geen Ameri kaanse staatsburger. Een order tot de portatie is in voorbereiding. ACCOORD OP DE CONFERENTIE TE NAIROBI BEREIKT Op de conferentie te Nairobi, waar aan Ethiopië, Zuid-Afrika, Zuid-Rho- desia, Gr. Brittannie, Frankrijk, Italië, Belgie en Portugal deelnamen, is alge hele overeenstemming bereikt over de verdediging van Afrika. PRIJS VAN BROOD IN BELGIE WERD VERHOOGD De Belgische regering heeft besloten de maximum broodprijs van 6.90 tot 7.50 francs te verhogen. Tevens werd de richtprijs van de binnenlandse tar we van 430 tot 470 francs gebracht. Beroep op de vrouwen Uit een officieel verslag blijkt, dat het Britse herbewapeningsprogramma van 47 milliard gulden bedreigd wordt door een tekort aan geschoolde en on geschoolde arbeiders. In de komende twee of drie jaar zul len ongeveer 1.750 wetenschappelijke werkers dringend nodig zijn en het is zeer moeilijk deze aan te werven. Bovendien zullen dit jaar 110.000 jongens minder dan in 1939 de leeftijd van 18 jaar bereiken. Als compensatie worden ouderen aangemoedigd aan het werk te blijven en worden meer vrou wen in dienst gesteld. In een onderhoud met de Sowjetrus- sische gezant in Israël, Jertsjof, heeft de Israëlische minister van buitenland se zaken Mosje Sjaret de huidige span ning tussen beide landen besproken. Sjaret zou de verrassing en verwonde ring van zijn regering hebben geuit over de Russische houding inzake de Suez-kanaal-kwestie. GRENSVERKEER MET DUISLAND Het ministerie van buitenlandse za ken heeft de Duitse bondsregering voorgesteld alle zestig Duitse grens posten langs de Nederlandse grens weer voor het personenvervoer open to stellen. Tot nu toe werd het verkeer naar en van Duitsland over 25 posten geleid. Gistermorgen is onder grSte belang stelling het vliegveld Soesterberg ge opend als vliegbasis van de Nederland se luchtmacht. Luitenant-generaal I. A. Aler, chef van de luchtmachtstaf, hield de openingsrede. H(j wees er op, dat het luchtmachtsplan voor Nederland In verhouding een groots plan is. In vier jaar zal er meer dan een milliard voor worden besteed. De Nederlandse bij drage zal door de steun van Canada en Amerika nog worden overtroffen. Van 1 Januari 1951 wordt per dag anderhalf millioen aan de luchtmacht besteed. Alleen de opbouw van Soesterberg zal 25 millioen kosten, zonder materiële en exploitatiekosten. Voorts zei generaal Aler, dat de ba sis stellig hinder zal opleveren voor de omwonenden, vooral wanneer er dui zend uur per maand zal worden gevlo gen, maar men moet in het oog houden, dat het gaat om de opbouw van een effectieve luchtmacht. Nu de gemeenten zeer moeilijk aan geld voor woningbouw en scholenbouw kunnen komen, heeft de gereformeer de schoolvereniging Groen van Prin sterer te Apeldoorn zelf een geldlening van f 120.000 aangegaan, teneinde daar' mee de bouw van een nieuwe school te financieren. De gemeenteraad van de Zomerresidentie heeft besloten, de gemeente garant te doen zijn voor ren te en aflossing, zoals door de geldge ver was bedongen. De rente beloopt 41/, pet. en is dus hoger dan door het rijk is toegestaan. Daarom heeft het schoolbestuur de contante waarde van het half procent, een bedrag van f 6691, te storten, alvorens de lening defini tief zal worden. De te betalen rente wordt dan vier procent. In de nabijheid van Stalingrad zal aan de linkeroever van de Wolga een, nieuwe stad voor 70.000 inwoners wor den gebouwd. Reeds is men begonnen aan de bouw van een waterkrachtsta tion met een jaarlijkse capaciteit vav. tien milliard kilowattuur. Door een wijdvertakt kanalensysteem zullen 1114 millioen hectaren in het Noorde lijk en Westelijk deel van de laag vlakte aan de Kaspische Zee en lVi millioen hectare aan de andere kant van de Wolga worden bevloeid. De nieuwe stad zal in 1956 gereed moeten zijn. De vulkaan de Kelut in Oost-Java is Vrijdagmorgen tot uitbarsting geko men. Hij stootte een vurige massa uit, die gevolgd werd door enorme rook kolommen. De bevolking van twee desa's in de omgeving van Blitar werd reeds Donderdagnacht geëvacu eerd. Kolonel J. van der Werff, comman dant van de luchtverdediging, aan vaardde de basis als een belangrijke steun aan de luchtverdediging en bond allen de waarde van een goede disci pline op het hart. Spr. droeg tenslotte het commando over de basis op aan de luitenant-kolonel-vlieger A. P. M. van Rooij. Franse parachutisten zijn neergela ten op het eiland Koe Lao-Re voor de kust .van Annam (Indo-China). Een „bruggenhoofd" van tien vierkante km is bezet. Voorts zijn mariniers, infante rie en genietroepen aan land gezet. Het garnizoen van vijftig man der Vietminh gaf zich over en 3.000 half verhongerde bewoners voegden zich bij de strijdkrachten der Franse Unie. Om de grote vorderingen op andere Westeuropese landen te verminderen heeft Belgie de kapitaalexport naar alle landen van de OEEC vrijgegeven met uitzondering van Zwitserland, West- Duitsland en Portugal. Men verwacht niet, aldus de Tel., dat de kapitaal-ex port naar Nederland van enige beteke nis zal zijn, in de eerste plaats om de lage rentevoet in Nederland en in de tweede plaats omdat de gulden nu een maal veel zwakker staat dan de franc. Er is daarom een tweede plan opgesteld om de goederen-export naar de West europese landen onaantrekkelijker te maken en die naar landen met harde valuta te animeren. De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schumann heeft voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten verklaard, dat Frankrijk voorstander is van het opnemen van Griekenland en Turkije in het Atlantisch Pact en niet tussenbeide wenst te komen bij enige tweezijdige overeenkomst tussen Ame rika en Spanje. Dat er in het Middel landse Zeegebied en de Arabische we reld Brits-Franse tegenstellingen zou den zijn, vond Schuman te pessimis tisch. Hij had ale redenen om aan te nemen, dat in November Frans-Britse besprekingen zullen worden gevoerd. De minister van binnenlandse za ken heeft medegedeeld, dat het bij de Tweede Kamer ingediende voorstel van wet betreffende verrekening van te veel genoten bezodiging is inge trokken. Ieder jaar in de laatste week van Augustus wordt in Hoorn het St. Maar tensfeest gevierd. Niemand weet hoe dit volksfeest is ontstaan. Het dateert uit vroeger eeuwen, maar is eerst na de oorlog in vaste banen geleid. Vóór die tijd droeg het feest meer het karakter van een soort hartjesdag: knallend vuurwerk, brandjes in elke hoek van de stad en relletjes met de politie. Al die baldadige uitspattingen zijn voorbij sinds de Hoornse jeugdraad de orga nisatie van het feest ter hand heeft genomen. De eerste dag trekt de jeugd met keurig opgemaakte tafeltjes langs de huizen. De tweede dag is die van de erepoorten en de derde dag vormen de kinderen speciale groepjes, als Sneeuwwitje en dg Zeven dwergen, die tot besluit van het feest in optocht door de straten trekken. En natuurlijk vallen er voor de jonge deelnemers ook diverse prijzen te behalen. Op de foto één van de versierde tafeltjes. De prijs van bruinkoolbriketten zal ingaande 1 September worden verhoogd met 70 cent per 100 kilogram. Ook voor luxe toiletartikelen wordt een prijs verhoging ingevoerd. Deze stijging be draagt ongeveer 25'/o en houdt verband met de nieuwe weeldebelasting. Tand pasta, scheer- en toiletzeep, scheer mesjes, anti-transpiratiemiddelen en schampoo en eau de cologne vallen niet onder deze regeling en zullen dienten gevolge niet in prijs worden verhoogd. WIM IBO KEERT DONDERDAG NAAR ONS LAND TERUG De cabaretier Wim lbo zal Donder dag, na een verblijf van enige maan den in de Verenigde Staten en Canada, naar Nederland terugkeren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nij- kerk: J. H. Cirkel te Ede. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Groot- Ammers: D. Driessen te Vlaardingen en N. de Jong te Middelharnis. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Rid derkerk: W. C. Lamain te Grand Ra- pids. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.) De generale synode der Geref. Ker ken (art. 31 K.O.) heeft zich uitvoerig beziggehouden met een voorstel van de classis Zaandam-Alkmaar, om de rap porten van de werkcommissie niet meer in de gedrukte acta op te nemen. Besloten werd, dit niet meer te doen tenzij dit voor enig rapport .iders wordt bepaald, en van de door de depu- taten der vorige synode uitgebrachte rapporten voor elk stuk afzonderlijk te bepalen, of het bij de acta zal worden opgenomen. Ook is er breedvoerig gesproken over de verlening van preekconsent aan studenten. Het debat hierover is gis termorgen voortgezet. Er was een rapport van de kerk in Den Haag West aangaande de door de ze in opdracht van de synode uitge schreven bede- en boetedagen. Beslo ten werd, niet in te gaan op de ge dachte van enkele leden, om hiervoor geen kerk meer aan te wijzen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3