r Stad en Omgeving Burgemeester installeerde de heer A. Hensums als commissaris Km. Pam m Pom in Afrika V.V.V. Den Helder en de Marine ontvingen zestigtal gasten voor Zes Amerikanen spreken de Youth for Christ Circus Van Bever biedt als van ouds „elk wat wils „Gewillig korps met een goede geest' „Ik hoop uw vertrouwen nimmer te beschamen Initiatief, dat stellig vrucht zal dragen Met vijf mijnenvegers het zeegat uit Tussen Haaks en Kuifje Grote tentactie op het Rialto-terrein ,,Meteors sensationele luchtacrobatiek Jaarvergadering „I.V.A." Gezamenlijke sanatoria collecteren Half acht avondwijding DE Wedvlucht op Parkeston Warmer nazomerweer Later onweerskans ./OENSDAG 5 SEPTEMBER 19S1 In het leslokaal van het hoofdbureau van politic aan de Kcrkgracht heeft de burgemeester, mr. G. D. Rehorst, gistermiddag de heer A. Hensums uit Rijswijk (Z.H.) geïnstalleerd als commissaris van politie te Den Helder. Nadat de burge meester een aantal vooraanstaande autoriteiten had verwelkomd (wij zagen onder meer de burgemeester van Rijswijk, de heer J. C. L. van der Heijden), hield hij een inleidende rede, die door vrijwel het gehele korps uil Den Helder werd beluisterd. De nieuwe commissaris was in gezelschap van zijn echtgenote en zijn beide dochters. „Uw benoeming tot commissaris van politie in onze gemeente", aldus de heer Rehorst, „betekent voor u een grote overgang. Deze stad, deze Marine-basis, heeft een stedelijk aspect maar bezit aan de andere kant een zekere dorps sfeer. Den Helder heeft inwoners die door hun reizen veel van de wereld hebben gezien, doch ook mensen, die altijd gebonden waren aan dezelfde plaats. Deze beide aspecten stellen vooral bijzondere eisen aan leiding ge vende figuren; zij moeten zowel de ene als de andere groep weten te verstaan". Nadat de heer Rehorst had gememo reerd, dat onze stad voor een groot deel is aangewezen op de Marine en de Rijkswerf, en verder middenstanders telt en enkele kleine industrieën, sprak hij de hoop uit, dat de keus we derzijds goed zal blijken te zijn. „Ik wens u geluk met het vertrouwen, dat H. M. de koningin in u heeft gesteld". Vervolgens zeide de burgemeester, de toekomst met een gerust hart tegemoet te zien. Hij was er van overtuigd, dat de heer Hensums zich ook in Den Hei der een bekwaam politieman zal tonen. „Op leiding gevende mensen", zo ver volgde de burgemeester, „drukt een grote verantwoording. Vooral in deze stad, die in de oorlog zwaar werd ge troffen, verwacht men, dat de politie op zijn post blijft, wat er ook mag ge beuren. Verwacht men ook. dat men de bevolking met alles wat in zijn ver mogen ligt zal helpen. Dat dit niet zo eenvoudig is, is in Den Helder wel ge bleken". „Aan het korps", zo ging de spreker verder, alvorens hij de heer Hensums installeerde, „hebt gij een gewillig korps met een goede geest". Terwijl hij hierna de nieuwe commissaris de ambtspenning omhing, verklaarde de burgemeester de heer Hensums voor ge ïnstalleerd. Loyale samenwerking De hoofdinspecteur, mr. .T. Blanken, die sedert het vertrek van de heer K. Rijpma optrad als waarnemend com missaris, wenste hierop de heer Hen sums in een kernachtige toespraak ge luk met zijn benoeming. „Wij zeggen u", zo besloot de heer Blanken, „een welgemeende en loyale samenwerking toe". Luitenant-koloneel J. van Waning, commandant van de vijfde divisie Ma rechaussee, betoogde, dat de samen werking tussen politie en marechaus see gebaseerd moet zijn op een weder zijde grondslag ijan vertrouwen. Hij verwachtte, dat de verhouding prettig en voortvarend zal blijven. De burgemeester van Rijswijk, de heer J. C. L. van der Heijden, wenste zijn collega in Den Helder geluk met diens keus. Hoe zeer de heer Hensums in zijn vorige woonplaats werd gewaar deerd, moge blijken uit deze ene zin: „Tn Rijswijk droeg men hem op de handen". Achtereenvolgens spraken nog kapitein mr. J. van der Steur, dis trictscommandant van de Rijkspolitie te Alkmaar, en de heer J. J. Dreeuws, commissaris van politie te Alkmaar. Laatstgenoemde dankte de heer Blan ken, met wie hij in de afgelopen maan den zo prettig had samengewerkt. De heer Hensums bracht eerbiedige dank aan de Koningin voor zijn benoe ming. en voorts aan haar adviseurs, onder wie de heer Rehorst een be langrijke plaats moet hebben ingeno men. „Ik hoop uw vertrouwen, mijn heer de burgemeester, nimmer te be schamen, en ik zal ook in moeilijke tij den mijn plicht doen". De commissa ris betrok in zijn woorden tevens de hoofdinspecteur en de beide inspec teurs, die met hem het korps zullen leiden. „Ik heb mij voorgenomen", zo zei de heer Hensums, „een goed korps chef te zijn". Met welgekozen woorden, de nieuwe commissaris nogmaals gelukwensende, nodigde burgemeester Rehorst tot be sluit alle korpsleden uit, peroonlijk met hun nieuwe chef kennis te maken Gistermorgen hebben de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en de Ma bezoek gehad. Z|j behoorden tot VVV's uit v'"6 46. De volgende dag wordt Pom weer naar de stallen gestuurd. „Ik zelf ga niet mee", heeft Pim gezegd. „Dat loopt teveel in de gaten". Maar Pom is in de pauze weer naar beneden gegaan en heeft een kaartje voor de stallen ge nomen. Pepi zit al naar hem uit te kij ken. Hij heeft er gisteren ook niet veel van begrepen, maar hij is ervan over tuigd, dat zijn vrienden hem zullen helpen. Zodra Pom de kans krijgt, gaat hij naar de kooi van Pepi toe. Hij heeft eerst goed uitgekeken of de stalmees ter niet in de buurt is, want anders zou deze misschien argwaan krijgen. Maar Pepi verzekert hem, dat de stalmeester op het ogenblik geen dienst heeft en dus kan Pom vrijuit spreken. „Jij moet je ziek houden, heeft Pim gezegd en dan komt hij als dokter om je peter te maken". „Ja, maar wat schieten we daarmee dan op?" vraagt Pepi on geduldig. „Ik wil hier uit!" ..Ja. dat komt ook, zorg jij nu maar, dat je er als een zieke aap gaat uitzien." zegt Pom en overhandigt Pepi een pakje. Het is een poederdoes met een grote kwast erbij. Pepi begrijpt nu alles en zodra Pom is vertrokken, begint hij zich ijverig te poederen. Gistermorgen ucuuw. een zestigtal dames en heren op bezoek gehad, su vcr> schillende plaatsen uit het gehele land, en bovendien hadden verscheidene onder- nemers van grote touringcarbedrüven gehoor gegeven aan de uitnodiging, „m kennis te komen maken met Den Helder en de Koninklijke Marine. I„ de can tine aan de Buitenhaven werd de groep vertegenwoordigers van het toeristen, verkeer ontvangen door de stafofficier O.S. en O., de luitenant ter zee der eerste klasse L. D. de Kroon. De heer De Kroon ontving zijn gas ten met een toespraak, waarin hij zijn vreugde uilTe over de aanwezigheid van zo velen, die, gevolg gevende aan de uitnodiging van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Den Helder, maar de windhoek van Nederland wa ren gekomen, om nauwere banden aar te knopen met onze vloot. „Nog steeds geldt immers", aldus de spreker, het gezegde „Onbekend maakt onbemind". Ik zie uw komst als een manifestatie van de wil om de belangstelling voor Marine-basis te stimuleren, een die zo broodnodig is. Het ae s! imulans, GOEDGEKEURDE STATUTEN De Staatscourant meldt de goedkeu ring van de statuten der afdeling Den Helder van de Nederlandse Aannemers- bond en Patroonsbond voor de Bouw bedrijven in Nederland, N.A.P.B. Hr. Ms. „Stortemelk" ls gisteren naar Zierikzee vertrokken. Hr. Ms. mijnenveger „Schulpengat" daarentegen arriveerde in Nieuwediep. De Nederlandse kuster „Barbera", onderweg van Hotka naar Huil en be vracht met hout, kwam hier bijleggen. Hetzelfde deed de Nederlandse kuster „Namadisch". Het is morgen hoog water om 10.10 en 22.40 uur en laag water om 4.35 en 17.10 uur. De temperatuur van het zee water was 17 graden Celsius. Het Helderse comité van de Youth for Christ heeft in onze stad reeds diverse bijeenkomsten belegd, die zich over het algemeen in een grote belangstelling mochten verheugen. En thans, van Donderdag 6 tot en met Zaterdag 8 Septem ber en op 10, 11 en 12 September, zal een buitengewone tent-actie worden ge voerd op het Rialto-terrein. Vijf Amerikaanss jongemannen en een meisje zul len het programma verzorgen. beste Amerikaanse team, dat door de Y.f.C. Amerika naar Nederland werd gezonden. Wij willen daarom iedereen maar zeer speciaal de jongeren van vijftien tot dertig jaar, opwekken, één of meer van deze bijeenkomsten te be zoeken. Er is in de week van 6 tot 12 September elke avond een rally, be halve op Zondag. De toespraken van de Amerikanen zullen door drie tolken worden ver taald. Op 6 en 7 September door mej Elma van Riemsdijk uit Amersfoort, op 8 en 10 September door de heer Hessel van der Flier uit Enschede, en op de beide laatste avonden zal de En gelse Anne Punt uit Amsterdam als tolk optreden. Belangstellenden wordt verzocht, niet alleen de eerste avond te komen, daar men de kans loopt, dat geen plaatsje meer vrij is. Er wordt steeds om acht uur begonnen. Het Nederlandse circus Van Bever heeft gisteravond op het terrein aan de Lorentzstraat zijn openingsvoorstelling gegeven. Niet alle rangen waren uit verkocht, maar de directeur zal stellig tevreden zijn geweest, toen hij om acht uur het sein van beginnen gaf. Het is geert enorm groot circus, dat daar aan de Lorentzstraat is verschenen. Maar het is goed, en daar komt het ten slotte op aan. De romantiek was er, de stof en het zaagsel waren er, de paarden en de wilde dieren, de clowns en de schijnwerpers. En dat alles heeft het publiek geboeid tot ongeveer half elf, na een laatste dwarrelende springsensatie door de Marschany's. Het bestuur van het Helderse comité schrijft ons in dit verband onder meer: De diverse bijeenkomsten in Musis Sacrum, Formosa enz. werdén meestal druk 'bezocht. Nu heeft de bevolking ruimschoots de gelegenheid, met het streven van de Youth for Christ be kend te raken, daar- in de week van 6 tot 12 September een tent-actie zal worden gehouden. Is het anders de ge woonte, dat plaatselijke of bekende sprekers uit andere steden komen, dit maal is het programma wel zeer bijzon der, daar vijf Amerikaanse jongeman nen en een meisje, onder leiding van Wendell G. Collins, elke avond in de tent op het Rialto-terrein zullen zin gen, spelen, musiceren en spreken. Naar ons werd medegedeed, is dit het Het orkest, onder leiding van Nico Vervoort, speelde de ouverture tot de leeuwen-dressuur. Drie leeuwinnen en een leeuw werden gecommandeerd door „The great harder", op een wijze, die ieders respect afdwong. Bijzonder aardig was de hondenrevue, Rose's dog-parade, en even veel waardering had men voor Joe Bentos Company, een drietal dwaze clowns. Een werke lijk „groot" nummer werd geleverd door Will Ernst, die kans zag om op het slappe koord wat jongleerkunst ten beste te géven. Hij zag er bijvoorbeeld niét tegenop, om op één hand te gaan staan, en vervolgens op allerlei manie ren nog enkele ringen te laten draaièn. Anita, Gero en John brachten gratie en kracht in de piste. Hun Olympia-act was van de betere soort en zal stel lig hebben geïmponeerd. Katja Sobo- lewsky presenteerde een aantal voet ballende honden, compleet met scheidsrechter (een heel klein hondje in een wit jasje) en doelen. Als ballen dienden ballonnen, waarvan er in het vuur van de strijd zeker een twintig tal zijn gesneuveld. Na de pauze werd een even hoog tempo volgehouden. De attractie was toen het nummer van „Thq flying Me- teors". Luchtacrcfoatiek op z'n best, met een „vliegende" clown, die blijk gaf er ook „iets" van te kunnen. Het hoogtepunt van de dubbele salto van Bobby Meteor. Wrato toonde zich een behendig jongleur, in het bezit van een charmante zuster. De 5 Bento's, muzi kale clowns, oogstten veel cusses, even als de 7 Marschandy's, de springende accrobaten met „Een feest op Cuba". Zover de variété-nummers in dit Bever-programma, die kunnen wed ijveren met de nummers in de groot ste circussen. Een apart woord voor de paardendressuur. Daarvan heeft men veel kunnen genieten: directeur Van Bever met twee Zeeuwse hengsten Eugene Karoly's renbaan, Emile Karo ly's jockeys, Eugene Karoly's hoge schoolrijden, Eugene Karoly's „Con gres der paarden". Mary van Bever kwam met haar Friese hengsten, en verder waren er nog gedresseerde ka melen. Zo ongeveer ziet het programma er uit. Het gebodene was dus wel zeer variërend. Vanmiddag om drie uur, vanavond om acht uur en Donderdaga vond om acht uur zijn de laatste voor stellingen. Circus Van Bever heeft een jubileum-progrmama, dat gezien en bewonderd mag worden. stemt tot grote voldoening, dat ook de v'.V.V. het grote belang inziet van een jiedere kijk op ons werk. Iedere N„ erlander moet weten wat hij aan a» Marine heeft." Nadat een instructieve film was ver toond, nam de heer C. M. Schneiders, üe directeur van de V.V.V. Den Hel- der, het woord. De heer Schneiders vertelde, hoe men destijds op de ge- dachte was gekomen, een aantal voor. aanstaande personen uit het vreemde, lingenverkeer voor een bezoek aan onze stad uit te nodigen. Ook deze spreker toonde zich verheugd, dat men aan de oproep gehoor liad willen ge ven. „Wij hopen", zo zei de heer Schneiders, „dat u vandaag tot d« overtuiging zuit komen, dat hier in derdaad iets te zien is". En daarover behoeft de V.V.V. zich niet ongerust te maken. De films, door sergeant Kusters van een explicatie voorzien, vormden de inleiding tot een rondvaart met een vijftal mijnen* vegers, die door de zestig vertegen, woordigers van grote en provinciale V.V.V.'s en acht ondernemers van louringcar-bedrijven werd meege maakt. Men heeft gezien, wat Den Helder en de Marine de toeristen te bieden hebben, en welke mogelijk heden er zijn voor het seizoen 1952. Te oordeelen naar de verschillende reac ties, kwamen wij tot de conclusie, dat dit initiatief van de V.V.V. naar waar de werd geschat. Na het zeereisje, dat nog aantrekke lijker werd door een aantal demon, straties (onder andere mijnen vegen), kwam het gezelschap tot besluit van deze waardevolle dag in Formosa bij een. Daar werd breedvoerig van ge- dachten gewisseld en het zal ons niet verwonderen, wanneer de Marine en Den Helder reeds volgend jaar de vruchten mogen plukken van deze excursie. De tafeltennisvereniging „I.V.A." heeft gisteravond in haar clubhuis aan de West gracht een drukbezochte jaarvergadering gehouden. Uit de diverse verslagen bleek wel, dat de vereniging een goed jaar ach ter de rug heeft. Ook financieel valt ver- betering te bespeuren. Een belangrijk punt was onder meer de bekendmaking van de team-indeling voor de nieuw» competitie. Tien teams zullen daaraan het komende seizoen deelnemen. Het bestuur van „I.V.A." ziet er na deze vergadering als volgt uit: voorzitter: N. Hemelrijk; vice-voorzitterJ. N. Nortier; secretaris: J. de Bunje: penningmeester: P. Banning; tweede secretaresse: A. Valk- hoff; wedstrijdleider: W. Grelner; commis saris van materiaal: M. Oosterbeek. - v i i itrïiTMi tmm i De protestant-christelijke instanties ter bestrijding van de tuberculose (Sonnevanck, Zonnegloren, Zuid-Ne derlands Sanatorium en Draagt elkan ders lasten) moeten dit jaar op advies van het Centraal Archief aan de ge meentebesturen, gezamenlijk collecte ren. De collecte wordt in Den Helder van 10 tot 15 September huis-aan-huis gehouden. Op Zaterdag 22 September volgt nog een straatcollecte. Hoewel het collecteren voor de ge zamenlijke inrichtingen nadelig is voor ieder der instellingen, ziet men toch de resultaten van de collecte met op timisme tegemoet. Hier ter stede kan men collectebussen afhalen in het kerkgebouw Palmstraat op Zaterdag 8 September tussen drie en vijf uur, of op Maandag 10 September tussen ze ven en acht uur. p; De wekelijkse avondwijding in de Lutherse kerk begint hedenavond niet om acht uur, maar om half acht, zulks met het oog op het concert door het Wognums Zangkoor in de Nieuwe kerk In deze avondwijding spreekt de voor ganger van de Evangelische gemeente te Den Helder. Vocale medewerking wordt verleend door mevr. F. J. Zagt- Goudswaardt. VAKOPLEIDING IN HET BOUWBEDRIJF De heren J. Kramer, alhier, en D. J. Bakker te Oosterend (Texel) zijn te Zaandam geslaagd voor het examen van de Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf. SCHILDEREN IN het Militair Tehuis aan de Kanaalweg exposeren tot 14 September „Schilders ter Zee". Dat zijn mensen, die met Marine-schepen zijn meegeweest, en daarna al dan niet opgetogen aan de arbeid zijn gegaqn om hun belevenissen op papier en doek neer te leggen. Op de ze wijze ontstond een groot aantal schilderijen, door gaans met veel zee in groe ne, grijze en blauwe kleu ren. Men heeft gewoon geschilderd en „modern". Dat zie je meteen als je binnen komt. Ergens links hangt een doek, dat een brug van een schip voor stelt. Er hangt een nummer naast, zodat je meteen kunt zien, dat het inderdaad een brug is. Want dat nummer staat ook in de catalogus. Met de betekenis er achter. Eenvoudiger kan het al niet. Weet ge, beste lezers, deze Gradus heeft nog geen vat gekregen op dat moderne geteken, gepenseel en ge- aquarel. Daarom kunt ge het hem niet kwalijk nemen, dat hij meendedat de brug nog niet af was. Zo onnozel is dat niet, want het kan best, dat de schilder in tijdnood is geraakt. Naast de brug hangt nog een doek, dat Gradus geen mogelijkheden bood om interessant kunst kennis te uiten. Stelt u zich voor een lijstje. Daarin heeft de kunstenaar alle maal strepen gemaakt, en verder telt het schemerige vlekken. Iemand stelde uw Gradus de vraag: „Wat stelt dit voor?" En nu wist uw Gradus best, dat Marine-schepen geen spinnen herbergen. Maar tochzou het soms een kleine idylle zijn van de kunstenaarde schilder, de tekenaar, de denker? Zou toch ergens in een hoekje.. En uw Gradus antwoordde onzeker en kleurend: „Een spinneweb!" Ge zult uw ogen niet geloven, waarde Gradianen. Het was geen spinneweb. 't Was de zee! Maar goed, er is ook an der werk. Ziet de producten van Jan Dijker, een oud stadgenoot, 't Is maar een tip, waneer ge iets goeds wilt zien. Bewondert voorts de zeeën van Luitinga, die ter aanvulling van het ge heel aan de wand prijken. En als ge de trap naar de expositieruimte bestijgt, ver zuimt dan halverwege niet, een blik te slaan op een zes tal aquarellen van onze plaatsgenoot. C. F. Kooger Ook zijn werkjes dienen ter decoratie, maar ze zijn goed en mogen gezien worden. Elke avond kunt ge gaan van zeven tot tien uur, be halve op Zondag. Zaterdag en het kan men terecht van half twee af. LAMP mens en zijn liefhebbe rijen. Er zou een massa over te schrijven zijn. De heer D. Swart uit de Fazan tenstraat heeft ook een hob by. Hij peutert kleine bouw werkjes in flessen met zeer nauwe halzen. Soms, bij el kaar, doet hij anderhalf jaar over een klusje. Het laatste, stukje zenuwslopende ar beid heeft hij nu verricht met behulp van een flinke gloeilamp. Het kwam onlangs gereed, gisteren heeft Gradus pronkstuk met eigen ogen mogen aanschouwen. Binnen in de lamp heeft hij huisjes geplaatst, een vuur toren, de zee, een drie-mas- ter en nog twee kleinere bootjes met in beide een mannetje. En nu heeft de heer Swart het zo klaar ge speeld, dat een klein lampje in de vuurtoren nog bran den kan. Fier in het midden troont de drie-master, die hij de „Johanna" heeft ge noemd, naar zijn onlangs overleden vrouw. Gradus' waardering heeft u, meneer Swart. En iedereen zal zijn bewondering uitspreken, wanneer hij dit werkje heeft gezien. GOUD £EN bewoonster van Nieuwstad heeft Gradus een interessant briefje ge schreven. Zij verhaalt: „Zo als vele Nieuwediepers zul len weten, is er in Nieuw stad niet veel met de tuin tjes te beginnen. Zij lijken precies zandverstuivingen. Vorige week Vrijdag heeft de gemeente enkele wagens zwarte grond gebracht voor de bewoners. Toen begon hetHardlopende en zwoegende mannen, gewa pend met een schop, Vlogen als goudzoekers op de ber gen grond af. Het was een kostelijk gezicht. Sommigen hadden zich meester ge maakt van een kruiwagen, maar de anderen maakten gebruik van allerlei ver voermiddelen. Zelfs een oude kinderwagen deed in deze belangrijke diensten. Zorgvuldig werden de laat ste beetjes grond nog bij elkaar geharkt. Verscheide ne mannen maaKTen de op merking: „Het is goud waard". Bedankt voor het briefje. Deze Gradus kan zich in denken,' dat de huisvaders zich eens extra hebben uit gesloofd voor hun tuintjes. Heeft u iets te vertellen? U kunt Gradus bellen: 2345. LEIDEN gen groepje oud-Leidena- ren in Den Helder heeft het plan opgevat, om op 3 October een bus te huren en daarmee naar Leiden te rijden. Natuurlijk, om Lei- den's verzet te vieren. Het behoeft geen betoog, dat men zo veel mogelijk Leide- naren wil mee hebben. Dat verhoogt de stemming, en verlaagt de kosten. Atten tie. in Leiden geborenen, laat u dit uitstapje niet door de neus boren. Geeft u op bij de heren Brakhoven, Ruyghweg 5 en Borgerding, Keizerstraat 48. Gradus ziet uit dit initia tief nog eens iets groeien een Helderse vereniging van oud-Leidenaren! Wel licht is dat dan voor Rotter dammers, Amsterdammers, Woudenbergers enz. het sein, ook verenigingen te stichten. Kan een leuke boel worden. r\it stukje gaat om een kast. Men zal wel weten, dat de ouden van dagen tegenwoordig zo'n aardig clublokaal hebben in de Hoogstraat. Niet alleen de mannen komen daar, maai ook oude dames. Wanneer de leden van het sterke geslacht hun pijpje smoren of een spelletje doen, dan is er altijd een clubje vrou wen, die handwerken. Deze nuttige bezigheid heeft sedert de opening van het gebouw nodig gemaakt, dat de dames over een kast be schikken, waarin zij hun wol, garen, naalden, enfin, alle attributen, kunnen op bergen. Kom op stadgeno ten, wie heeft een oude linnenkast over? Gij steunt een goed doel. Ge kunt Gra dus mededelen, of ge iets hebt, dat de ouden van da gen als bergruimte kunnen gebruiken. KOOR J^uistert, lieve stadgenoten, vanavond om acht uur kunt u goed gaan doen. Het Wognums Zangkoor zingt dan in de Nieuwe kerk aan de Weststraat ten bate van de Helderse Stichting voor Sociaal Werk. Dat moet ge gaan beluisteren. Ge steunt er een goed doel mee, dat garandeert Gradus u. GRADUS De concours-commissie Breda en Omstreken organiseert Zondag een wedvlucht van Parkeston, Engeland (afstand 240 km). De Helderse post duivenvereniging heeft toestemming gekregen om een inkorfcentrum te vormen. Op Vrijdag 7 September kun- nen de duivenliefhebbers van half zes tot half zeven inkorven. Inschrijffor mulieren zijn verkrijgbaar aan het adres Molenstraat 58. Zij die voor de vlucht willen inmanden moeten eerst een formulier halen en invullen. Bij het inkorven bestaat daarvoor geen gelegenheid meer. (Van onze weerkundige medewerker) Tussen een depressiegebied, waarvan het centrum ten Noorden van Schot land in de richting van Noord-Noorwe- gen ligt, hangt een gebied van hoge luchtdruk. Over het Alpengebied in Midden-Europa stroomt een vochtige, maar vrij warme luchtstroming over ons land. De temperatuur kan hierdoor tot 20 24 graden Celsius stijgen, zodat er sprake is van nazomerweer. Af en toe valt er nog enige lichte motregen, maar later worden er opklaringen ver wacht. Hoewel ook morgen de kans op vrij warm Septemberweer groot is, komt er bij Spanje een storing tot ontwikke ling, die met de Zuidelijke stroming naar Frankrijk en later ook naar onze omgeving zal trekken. Daar hierin on weer voorkomt zal reeds morgen ook in ons land de kans op enkele buien toenemen. Ook in Noord-Holland kan vandaag en morgen het kwik tot boven de twintig graden Celsius stijgen. Al zal het weer dan nog geen stabiel ka rakter vertonen, toch zal het voor Sep tember aangenaam zijn. vooral wan neer mogelijk deze namiddag al de zon doordringt. BRITSE TRAWLER RAAKTE ZONDER BRANDSTOF EN BROOD. Een Britse trawler, de „Taybar". aan boord waarvan zich dertig jongens be vonden, geraakte gistermiddag ten Westen van het lichtschip „Goeree" in moeilijkheden, doordat het schip ge®® kolen en brood meer aan boord had. Er werden noodsignalen uitgezonden, waarna verschillende Britse en Neder landse schepen zich ter assistentie naar de „Taybar" begaven; Ten slotte heeft het Britse kabelschip „Alert" de trai ler op sleeptouw genomen naar Har- wkh.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2