Gromyko leed twee nederlagen Douaneformaliteiten zuüen worden vereenvoudigd Emir Talal is tot koning van Jordanië uitgeroepen Perzische ultimatum opgeschort Dekknechten op IJ-pont stonden terecht wegens fraude VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Amerika bestelt atoomvliegtuig Conflict bij Opera Ridgway wil nieuwe conferentieplaats Nieuwe Amerikaanse atoom-wapens en praeparaten met dodelijke giften st Donderdag 6 76e Jaargang No. 11200 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Voorpostengevechten ie San Francisco Conferentie sanvaardde procedure L^een invitatie voor Communistisch China Sergeant had een eigen wapenarsenaal Belediging van commandant Eerste Britse raketmotor is thans gereed Experimenten van 1945 af Internationale pas maakt Duitse stoker verdronken controle onnodig Heden eedsaflegging te Amman Op het laatste nippertje Kwestie vandaag in de Kamer aan de orde gesteld Opleidingsstaf teAbadan neemt ontslag Westelijke steun hielp Duitsland op de been Amerika's verliezen in Korea: 81.766 man Waar Truman op zinspeelde JCoAt B Korenroest kan de oogst geheel vernietigen VIJF CLANDESTIENE ZENDERS OPGESPOORD BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten De Verenigde Staten hebben de „Ge neral Electric Company" opdracht ge geven tot de bouw van een atoomvlieg- tuigmotor. Met de „Consolidated Vul- tee Aircraft Corporation" in San Die- go is een contract gesloten voor de bouw van de romp van het vliegtuig ■elf. yERLIEP de openingszitting van de conferentie van San Francisco Dinsdag zeer harmonieus, minder vlot ging Woensdag het debat over de procedure regels voor deze besprekingen. Wel zijn deze pegels aanvaard, maar niet zonder dat Gromyko het feit te berde had gebracht, dat communistisch China niet is uitgenodigd. HU stelde voor, alsnog een invitatie aan dit land te zenden. Dat bezorgde hem een terechtwijzing van Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, die als voorzitter optrad, welke met applaus werd begroet. GEDURENDE zes minuten voerde de Russische gedelegeerde het woord. Hij herinnerde aan de vergadering tot oprichting van de Verenigde Naties, toen de kwestie van het lidmaatschap als eerste punt aan de orde kwam, en gaf te kennen, dat ook thans de toe lating van China het eerst diende te worden geregeld. Hij werd hierin gesteund door Tsjecho-Slowakije en Polen. Overigens bleken alle afgevaardigden van oor deel, dat eerst de procedure diende te worden vastgesteld, voordat er over andere kwesties kon worden gespro ken. Dat was de eerste nederlaag voor de Rus in deze kwestie. De tweede was de aanvaarding van de door Amerika voorgestelde procedureregels met 48 tegen 3 stemmen. Een Pools voorstel, om de hele kwestie van de procedure in handen te stellen van een commis sie van zeven, die er Donderdag rap port over zou moeten uitbrengen, kwam zelfs niet in stemming. Acheson is tot voorzitter, de Australische mi nister Percy Spender tot vice-voorzit- ter gekozen. De thans vastgestelde regels maken het onmogelijk, enig ander ontwerp te bespreken dan het door Amerika en Engeland ingediende concept voor een vredesverdrag met Japan. Zij sluiten voorts een verzoek tot toelating van communistisch China uit. De spreektijd wordt beperkt. De conferentie ondersteunde met 36 tegen drie stemmen de beslissing van Acheson om de kwestie van de uitno diging van de regering van Peking, waartoe Gromyko een voorstel had in gediend, buiten de orde te stellen. Van Nederlandse en Indonesische zijde zijn nog al wat bezwaren tegen het concept-verdrag naar voren ge bracht. Men hoopt op enkele punten nog iets te bereiken, zo ten aanzien van de afstand van schadeloosstelling voor ex-burgerlijke geïnterneerden. De bezwaren van beide landen tegen de herleving van de Japanse visserij zijn wel niet aanvaard, maar zullen waar schijnlijk leiden tot een conferentie over de visserij op de Stille Oceaan. In de tweede voltallige zitting, die enkele uren na de voorgaande werd gehouden, hebben verschillende gede legeerden redevoeringen gehouden. Een en veertiq overtredingen Wegens een en veertig overtredingen van de vuurwapenwet eiste de audi teur-militair bij de krijgsraad te velde West 41 geldboeten van tien gulden te gen de sergeant K. H. uit Dordrecht, die in zijn woning een compleet wapen arsenaal had aangelegd, bestaande uit machinegeweren, geweren, handgrana ten en patronen. De tenlastegelegde verduistering van legergoederen werd niet bewezen ver klaard, nadat H. had gezegd, dat hij de wapens uit de illegaliteit had bewaard om ze bij een eventuele volgende be zetting tegen de overheerser te gebrui ken. Dezelfde onderofficier hoorde ver der nog een gevangenisstraf tegen zich eisen van vier maanden jtlsmede ver laging in rang tot gewoon soldaat we gens belediging van zijn commandant tijdens een theorieles. De krijgsraad zal over veertien dagen uitspraak doen. Van 1945 af heeft men in Engeland gewerkt aan het ontwerpen, bouwen en beproeven van de eerste Britse ra ket, de Armstrong Siddely „Snarler" (brombeer). Het schijnt, dat deze ra ketmotor thans aan de gestelde eisen voldoet, zodat enkele gegevens voor publicatie zijn vrijgegeven. De „Snarler" loopt op vloeibare zuur stof en een mengsel van water en methanol, in tegenstelling tot de Duit se V 2, die op vloeibare zuurstof en alcohol werkte. Deze brandstof wordt onder zeer hoge druk verkregen. De eerste „Snarler" is ingebouwd in de staart van een experimenteel jacht vliegtuig en het voordeel van deze ra ket is, dat de vlieger hem naar belie ven kan laten werken of buiten wer king stellen. De tot dusver gebruikte start-raketten werken maar zeer kort en kunnen, wanneer zij eenmaal in werking zijn, niet meer buiten gebruik worden gesteld. Een met een „Snarler uitgerust straalvliegtuig kan een zeer hoge snelheid bereiken. Foster Dulles zette enkele beginselen van het voorgestelde verdrag uiteen en betoogde, dat Rusland, een actiev doch onwillige partner, wei degelijk aan de voorafgaande onderhandelin gen had deelgenomen. Londen en Mos kou wisselden niet minder dan tien memoranda. Zowel hij als de Britse delegatieleider Kenneth Younger be toogden, dat Japan weer een achten^ waardig lid van de volkengemeenschap, moest worden. Herbewapening van j Japan werd, naar Younger betoogde, in aanzienlijke mate geremd door de afhankelijkheid van dit land van de invoer van grondstoffen. Gromyko heeft ontkend, dat het voorgestelde verdrag enige waarde zou hebben voor een werkelijke vredes regeling in het Verre Oosten. In dit verband verwees hij herhaaldelijk naar de overeenkomsten van Cairo, Yalta en Potsdam, waarin de Grote Vier de grondbeginselen voor zulk een rege ling hadden neergelegd. Voorts bracht de Russische afgevaardigde de rechten van China op Formosa en enkele an dere eilanden ter sprake en stelde hij vast. dat alle bezettingstroepen binnen 90 dagen Japan moeten verlaten. Hij drong aan op een sterke beperking van de Japanse strijdkrachten. De 29-jarige Duitse stoker Robert Hein, opvarende van het Rijnschip Haniel 23, is ve.-moedelijk bij het put sen van een emmer water overboord gevallen en verdronken. Het schip lag te «-dam. EMIR TAT.Ab Een vrachtauto met goederen voor Nederland, die voorzien was van een plaat met de letters „T.I.R." kon gis teren de ZwitsersDuitse grens passe ren zonder dat er douaneformaliteiten behoefden te worden vervuld en zon der dat er douanerechten behoefden te worden betaald. Emir Talal, de oudste zoon van de in Juli vermoorde koning Abdoellah, is Woensdag tot koning van Jordanië uit geroepen, nadat het besluit van het ka binet door het parlement was goedge keurd. Emir Talal arriveert vandaag te Amman om de eed op de grondwet af te leggen. Hij is geruime tijd in Zwit serland verpleegd wegens een zenuw aandoening. De nieuwe koning werd in 1911 ge boren. Evenals de meeste kinderen van zijn dynastie werd hij naar de woestijn gezonden om te worden opgevoed door een vreemde stam Op 16-jarige leef- Op het laatste nippertje heeft de Perzische regering besloten, nog geen ulti matum aan Engeland te stellen ten aanzien van de hervatting der oliebespre kingen op basis van Perzië's voorstellen. Des morgens had Mossadeq in de Senaat goedkeuring voor dit ultimatum ver forven. Het eiste hervatting der be sprekingen binnen twee weken. Zo niet, dan zouden de laatste Britse technici ten getale van 350 man de olie-installaties in Perzië moeten verlaten. Voor de opschorting van deze stap is geen reden opgegeven. Heden wordt de zaak in de Kamer aan de orde gesteld. De Perzische voorstellen omvatten: 1. olieverkoop aan Engeland uit sluitend ter voorziening in eigen be hoeften, 2. besprekingen over de vergoeding, die Engeland voor zijn olie-installaties zal ontvangen, en 3. onderhandelingen over de voor waarden, waarop de Britse staf in Abadan zou kunnen blijven. Minister Erhard verklaart' Voor radio-München heeft de West- duitse minister voor economische za- ken, L. Erhard, verklaard, dat West- duitsland zonder Westelijke steun thans nog niet weer op eigen benen zou staan. Erhard zeide: „Ondanks enige twijfel over beslissingen van de bezettende mogendheden moeten wij eerlijk genoeg zijn, om te erkennen, dat zonder de steun, het begrip en de samenwerking van andere landen, vooral van de Ver. Staten, het Duitse volk niet door eigen kracht de basis voor zijn economisch bestaan zou kunnen hebben herwin nen". UteeAkevM Verwachting tot hedenavond Zwakke tot matige Noordoostelij ke wind. Overwegend droog weel met nu en dan overdrijvende wol kenvelden. Aanvankelijk not plaatselijk mist. Over het algemeet iets minder warm dan gisteren VRIJDAG: Zon op 5.59, ondei 19.16. Maan op 13.42, onder 20.58 H M de Koningin opende gisteren in Bakel bij Helmond een nieuw kinder sanatorium. Mossadeq heeft in zijn verklaring in de Senaat nog eens het standpunt van zijn regering uiteengezet. In geen geval zal worden bewilligd in een re geling, die in wezen de Britse invloed in Perzië doet voortbestaan, zo zei hij. Naar is medegedeeld, wil de Perzi sche regering bij eventueel vertrek van de Britten vooral oliedeskundigen uit Zwitserland, Zweden en Nederland aantrekken, en desnoods ook uit Oost- Europa. Alleen uit West-Duitsland zouden reeds vierhonderd sollicitaties zijn binnengekomen. Ook worden aan biedingen van een Nederlandse firma en van maatschappijen uit Zuid-Ame rika, Zweden en Italië inzake de ver koop van tankschepen bestudeerd. De Britse technische opleidingsstat te Abadan heeft ontslag genomen, om dat drie Perzen in dienst zijn gesteld, die de onlusten van Maart j.1. hebben aangestookt. tijd ging hij naar Engeland, waar hij twee jaar studeerde aan de koninklijke militaire academie te Sandhurst. Talal is de tweede koning van Jor danië. Zijn vader nam na de eerste we reldoorlog de macht over in Transjor- danie en werd koning, toen na de twee de wereldbrand Engeland het mandaat over zijn gebied ophief. De receptie, die de nieuwe koning na zijn aankomst houdt, zal o.a. worden bijgewoond door de Iraakse premier Noeri es Said. Muziekdirecteur neemt ontslag Een diepgaand verschil van mening ten aanzien van punten, die het beleid van de Nederlandse Opera betreffen, heeft geleid tot een conflict tussen het bestuur van deze instelling en de mu ziekdirecteur Paul Pella. Tengevolge daarvan heeft de heer Pella zijn ver bintenis met de Nederlandse Opera be ëindigd. Dit is door het bestuur aanvaard on der dankzegging voor de vele diensten, die de heer Paul Pella aan de Neder landse Opera heeft bewezen. De douanebeambten lieten de wagen onder meer doorgaan, nadat de chauf feur het nieuwe paspoort voor inter nationaal wegvervoer, uitgegeven on der auspiciën van de Economisch# Commissie voor Europa der Verenigde Naties, had getoond. Dit paspoort duidt aan dat de vervoerde goederen zijn gezegeld en gewaarmerkt in het land van oorsprong en dat geen douane controle nodig is tot het land van be stemming. Tot dusverre hebben drie landen Zwitserland, Duitsland en Nederland het T.I.R.-systeem, dat bespoediging van het goederenvervoer op de Euro pese wegen beoogt, ingevoerd. Men verwacht, dat ook andere landen hier toe zullen overgaan. De verliezen aan doden, gewonden en krijgsgevangenen der Amerikanen in Korea zijn gestegen tot 81.766, het geen een stijging sinds de vorige week met 344 betekent. Kaesong leidt tot uitstel Generaal Ridgway heeft de Chinezen en Noordkoreanen een nieuwe plaats voorgesteld voor het voeren van wa penstilstandsbesprekingen. Verbindings officieren zouden de nieuwe confe rentieplaats moeten bepalen. De geallieerde opperbevelhebber ver klaarde, dat de gebeurtenissen van de laatste tijd het hem en de wereld vol komen duidelijk hadden gemaakt, dat een verder gebruik van de huidige con ferentieplaats Kaesong onvermijdelijk tot nieuwe onderbrekingen van de be sprekingen en tot verder uitstel van een eventuele overeenstemming zou leiden. Het aanbod van generaal Ridgway werd voorafgegaan door een boodschap, waarin hij opnieuw de communistische beschuldigingen van schending der neutrale zone van de hand wijst. „Ik kan u geen waarborgen verschaffen te gen uw eigen onmacht om het gezag uit te oefenen in een gebied waarvoor u verantwoordelijk bent en evenmin kan ik een herhaling van incidenten verhinderen, die kwaadwillig door uw strijdkrachten zijn geënsceneerd", zo voegde Ridgway er aan toe. KONINGIN JULIANA OPENT KINDERSANATORIUM Gistermorgen heeft H.M. Koningin Juliana de opening bijgewoond van het kindersanatorium Sint Jozefheil te Bakel. De koningin onthulde een gedenksteen, waarna zij de eerste pa tiëntjes hartelijk begroette. Onregelmatigheden namen toe sedert prijsverhoging Drie dekknechten van de Amster damse gemeentelijke IJ-ponten stonden gistermiddag terecht voor de Amster damse Arrondissementsrchtbank, be schuldigd van het plegen van fraude bij het innen der veergelden. Volgens een Amerikaans geleerde zijn de nieuwe wapens, waarop president Truman Dinsdag heeft gezinspeeld: bacteriologische wapens, radio-actieve stof, atoomartillerie, nieuwe atoomwapens, onderzeeboten en „wereldruim-vliegtui gen" met atoomaandrijving. Amerikaanse onderzoekers zouden vele praeparaten met dodelijke microben en giften hebben samengesteld en het uitwerpen van besmette vleermuizen, ratten en insecten uit vliegtuigen zorgvuldig hebben be studeerd. Douanebeambten behoeven nooit naar een Wild West-film te gaan om wat sensatie te beleven. In het Belgi sche Turnhout werd twee avonden ge leden een gevecht geleverd tussen douaniers en smokkelaars, die in een vrachtauto dwars door grensversper- rust. Kort hierop wist de politie het De beide door de'straten van Turnhout werden wilde varkens ontkwamen echter en ring waren gereden. Bij de dolle jacht slapende ondier te vellen schoten gewisseld en uiteindelijk slaag de de douane erin de auto van de smokkelaars te rammen, waarna twee mannen konden worden gearresteerd. O Ook in Wiesbaden, in de Duitse staat Hessen, was het laatst een hele paniek. Daar vielen een everzwijn en twee wilde varkens zonder meer de buitenwijken van de stad binnen. Het everzwijn attaqueerde een tuinman en een inwoner van een tehuis voor ouden van dagen, die beiden werden gewond Een toesnellende politieman opende het vuur op de ever. Het dier viel prompt aan, ramde de politieman, die ernstig gewond .bleef liggen, en trok zich vervolgens terug in een tuin voor het genieten van een welverdiende Het nieuwste portret van Gromyko keerden terug naar hun bossen. U Meer dan tweehonderd sardijnen zijn door het Franse ministerie van Vis serij in zee losgelaten. Zij zijn alle voorzien van gele en rode plastic etiketten, waarop een nummer en de initialen R.F. (République Frangaise) zijn aangebracht. Vissers, die deze vis sen vangen en opzenden naar het Franse ministerie, met vermelding van plaats en tijd, zullen een beloning ontvangen. Het doel van de actie is, meer te weten te komen over het doen n laten der sardijnen. Theodoor 'erneemt, dat radio Moskou de laatste ïaanden haar uitzendingen in vreem de talen met 27 heeft vermeerderd „De stem van Amerika" krijgt ech er dit jaar „slechts" 63 millioen dol 'ar van de Amerikaanse senaat, dat is le helft van wat president Truman ge. rraagd had. Tot slot nog het ver heugende bericht, dat Britse proef nemingen met Gamma Globolin bewe zen hebben, dat deze nieuwe medlciji het lichaam uitstekend behoedt voor mazelen. Overigens zou het oppercommando aarzelen deze bacteriologische wapens terstond te ge"bruiken omdat niet valt te voorzien hoe men de kunstmatig verwekte besmetting snel en afdoende kan beteugelen. Het zelfde is het geval met de radio-actieve stof, die aan het front gehele gebieden zou kunnen be smetten. De nieuwe atoomwapens zou den een tienmaal grotere hitte ontwik kelen dan de napalmbom en zelfs de kettingen van pantserwagens doen smelten. Verder zou het Amerikaanse oppercommando voornemens zijn in geval van oorlog gebruik te maken van korenroest, dat in staat is de ge hele oogst in het vijandelijke land te vernietigen of onbruikbaar te maken Hoewel de proefnemingen streng ge heim zijn, wordt volgens wetenschap lelij'-e kringen de vervaardiging var deze wapens in serie, ernstig overwo gen. Een chauffeur, die als getuige werd verhoord, verklaarde vijftig cent aan de 60-jarige dekknecht P. D. te heb ben betaald, maar daarvoor een kaar tje te hebben ontvangen met het op schrift 10 cent. Toen hij hierover een opmerking had gemaakt, had de dek knecht geantwoord, dat hij eerst nog de oude kaartjes moest uitgeven (dit gebeurde kort na de tariefverhoging voor automobilisten). De tweede ver dachte, de 45-jarige dekknecht en ma chinist C. A. de J. was erop betrapt, dat hij aan een Belgische vrachtauto helemaal geen kaartje had afgegeven en de geïnde gulden in eigen zak had gestoken. Een getuige-deskundige ver klaarde, dat er nu en dan controle wordt gehouden, evenals in de trams. Sedert de prijsverhoging waren vol gens hem de geruchten, dat er fraude met de veergelden werd gepleegd, niet van de lucht. De officier van Justitie eiste tegen beide verdachten een week voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van vijftig gulden subs. 25 dagen. De verdediger meende, dat ieder bewijs van opzet ontbrak en vroeg vrijspraak. Tegen de derde ver dachte, de 48-jarige dekknecht H. L., eiste ook de officier vrijspraak. Deze had een overzichtstaat opzettelijk ver valst, doch dit kon hem geen enkel voordeel opleveren. Verdachte zeide zelf niet te weten waarom hij deze vervalsing had gepleegd. De uitspraak volgt over veertien dagen. Tijdens een razzia in Hougeveen en omgeving is het de gemeentepolitie al daar, in samenwerking met de rijkspo litie en de opsporingsdienst van de PTT, gelukt, vijf clandestiene zender* in beslag te nemen, die op een golf lengte van ongeveer 240 meter werk ten. De zenders, die alle in landarbeiders- huizen waren verborgen zonden gere geld varzoekplaten uit en ma-U. ren re clame voor plaatselijke leveranciers.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1