Van Willigen BATAVUS Stad en Omgeving Nieuwe Rijkszeehaven een tehuis voor de gehele oorlogsvloot Gemeenteraad Dinsdag bijeen ■SSL-s De kermis had een rustig verloop Geertje Wielema en Kelder weer in Haven-Marsdiepwedstrijd Dansschool SIEBELING NYLON DAMESKOUSEN 3.98 4.98 Dok groot genoeg voor Hr. Ms Karei Doorman Werkzaamheden in 1954 gereed? Voor een mooie tas en lage vaste prijzen naar Jeugdzangdienst in de Lutherse kerk HHHH Bouw Christelijke school aan de Lijsterstraat Het gebeurde in Nieuwediep Scheepsmakers, Debo en Marmag PREDIKBEURTEN Javasiraat 116 Dagelijks inschrijving IN HET KORT Tussen Haaks en Kuitje Helders meisje voortvluchtig Weekend- STEVIGE ZIJDEN KOUSEN 2.28 GEFLATTEERDE KOUSEN 98 cent Jntiem Toneel speelde in Callantsoog Vijfde iocht telt geduchte concurrenten Besluit van seizoen: polo-tournooi Urk PREDIKBEURTEN GLIMLACHJE VRIJDAG 7 SEPTEMBER 195l In de Officiersclub aan de Hoofdgracht heeft het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, afdeling bouw- en waterbouwkunde, voorafgaande aan een bezoek aan de nieuwe havenwerken, gistermorgen een vergadering gehouden. Tijdens deze bijeenkomst werd naar voren gebracht, dat het na de oorlog de bedoeling is geweest, voor de gehele Nederlandse oorlogsvloot één thuishaven te maken. Er werden vier plannen ontworpen (betreffende de havens van Vlissingen, Rot terdam, IJmuiden en Den Helder), waarna ten slotte in 1948 de keuze viel op het havenplan van Nieuwediep. Verscheidene oorzaken hebben hiertoe natuur lijk geleid (walinrichtingen en werkplaatsen Heven hier nog gespaard), en ook de maritieme traditie heeft daartoe stellig bijgedragen, aldus het hoofd van ge bouwen en terreinen van het ministerie van Marine. Toen de keuze op onze stad was ge vallen, moesten vanzelfsprekend de no dige veranderingen worden aange bracht. Wanneer zich geen complicaties voordoen, dan kan de nieuwe haven waarschijnlijk in 1954 aan de Konink lijke Marine worden overgedragen, zo kon hoofdingenieur A. Eggink van Rijkswaterstaat nadien nog mededelen. De plannen zijn over een drietal bouw jaren uitgestippeld en de werkzaamhe den vorderen zeer regelmatig. In de eerste bouwput zullen de aanlegsteigers zodanig worden geconstrueerd, dat de onderscheidene typen schepen er aan zullen kunnen meren. De meeste stei gers komen in de eerste bouwput. Men vindt er voor jagers, kruisers en on derzeeboten. De Nederlandse oorlogs vloot bestaat momenteel uit Hr. Ms. vliegdekschip „Karei Doorman", Hr. Ms. „Tromp", Hr. Ms. „Jacob van Heems- kerek", zes torpedojagers, vier onder zeeboten, zes korvetten en ruim veer tig mijnenvegers. In aanbouw zijn nog twee kruisers, twaalf torpedoboot jagers en vier onderzeeboten. Deze laatste bodems komen, naar men vermoedt, in 1953/1954 in de vaart. Voor Hr. Ms, „Karei Doorman" en de nieuwe krui sers was het noodzakelijk grote stei gers te bouwen. Twee ervan zullen dan ook een lengte krijgen van 250 meter. Wanneer dat noodzakelijk blijkt, kan daaraan zelfs een derde grote steiger worden toegevoegd. Ook werd rekening gehouden met het buitenlands vlootbezoek. Daarvoor wordt een kademuur van 170 meter ge reed gemaakt, terwijl voorts een afzon derlijke reparatiekade wordt vervaar digd. De haveningang, 250 meter breed, wordt in de bouwjaren 1952-1953 ge maakt, evenals de verbinding met het Nieuwediep. De vrees, dat zowel de nieuwe haven als het Nieuwediep spoe dig zullen verzanden, is grotendeels on gegrond gebleken. Er zal echter wel re gelmatig moeten worden gebaggerd. Evenwel niet in die mate als men had gedacht. Overtuigt U in onze speciale lederwaren afdeling, Koningstraat (Advertentie, lng. Med.; Velen bewaren ongetwijfeld goede herinneringen aan de eerste Jeugd zangdienst in de Lutherse kerk, die in Juli werd gehouden. Zij zullen ver heugd zijn te vernemen, dat Zondag avond om acht uur weer een dergelijk zanguur zal worden gehouden. Ook ditmaal zijn met zorg verscheidene prachtige liederen uitgezocht. Met be geleiding van mevrouw Graaff (orgel) zullen dia worden gezongen. Wie belangstelling heeft voor deze zangdienst (ook ouderen) wordt Zon dagavond in de Lutherse kerk aan de Wezenstraat verwacht. Het nieuwe dok voor dc nieuwe ha ven werd zo geconstrueerd, dat Hr. Ms. „Karei Doorman" er gemakkelijk lig plaats in zal kunnen vinden. Bovendien kan het in twee compartimenten wor den verdeeldl, waardoor gelijktijdig verschillende schepen van verschillende typen kunnen worden nagekeken. De ingenieurs A. Eggink en G. van Leeuwen gaven nog enkele technische beschouwingen, waarna een excursie werd gemaakt naar het grote bouwplan. De leden van de gemeenteraad zijn bijeengeroepen voor de maandelijkse ver gadering, die op Dinsdagavond 11 September ten raadhuize zal worden gehouden. Onder de ingekomen stukken is een brief van Gedeputeerde Staten, waarin dit college zijn goedkeuring hecht aan het in de vorige vergadering genomen raads besluit tot verhoging van het crediet bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten gedurende de maand Augustus van 800.000 tot 5.250.000. Een overeenkomstig voorstel wordt thans door B. en W. ingediend voor de maand September 1951. Wanneer Gedeputeerde Staten hieraan hun goedkeuring hechten, kan de ge meente Den Helder in deze maand maximaal een crediet van 5.550.000 opnemen. De leden van de commissie van ad vies inzake de toepassing van de Woonruimtewet 1947, die op 1 October 1950 voor een jaar werden benoemd, zijn derhalve per 1 October 1951 aftre dend. Door B. en W. wordt voorgesteld, de zitting hebbende heen J. Kiljan, C. Ran, J. H. Smith, A. J. de Vries en J. A. de Waard opnieuw voor een jaar te benoemen. Nieuwe school Het bestuur van de Christelijke schoolvereniging „Laat de kinderkens tot Mij komen" heeft bij brief van 14 Juli 1951 de medewerking van het ge meentebestuur gevraagd bij de bouw van een nieuwe lagere school aan de Lijsterstraat. Het Christelijk onderwijs heeft aan een dergelijke uitbreiding van schoolruimte dringend behoefte Zo is bijvoorbeeld het aantal leerlin gen,. dat voor de nieuwe cursus aan de negenklassige opleidingschool aan de Madoerastraat werd ingeschreven, zo groot dat zij niet alle in dit schoolge bouw ondergebracht kunnen worden. Men is tijdelijk uit de moeilijkheden geraakt, doordat het schoolbestuur de beschikking kon krijgen over enige lo kalen in de Rehobothkerk aan de Fa zantenstraat, maar een permanente op lossing kan dit uiteraard niet zijn. Thans stellen B. en W. aan de raad voor, de gevraagde medewerking te verlenen en de voor de bouw benodig de gelden beschikbaar te stellen. Maandagavond kwam het tweejari ge meisje J. W. op de Brakkeveldweg ongelukkig terecht, toen zij zonder uit te kijken de straat over stak. Zij liep tegen de achterzijde van een juist pas serende auto. bestuurd door E. N. H. Het meisje liep lichte verwondingen op, en kon naar huis worden ge bracht. Twee matrozen vernielden in een vrolijke bui de glazen mantel van een lantaarnpaal. In de Zuidstraat ontstond Woensdag een schoorsteenbrandje. De brandweer had het euvel spoedig verholpen. De ploeg van de Scheepsmakers heeft Dinsdagavond in de genoeglijkheids competitie voor bedrijfsvoetballers met 50 gezegevierd over het Raadhuis. De elftallen van Debo, Marmag en de Scheepsmakers zullen nu in een halve cor .petitie uitmaken, wie dit jaar in het bezit komt van de wisselbeker, die reeds eerder werd gewonnen door Openbare Werken A en Openbare Wer ken B. Zaterdagmiddag om half drie wordt aan de Ruyghweg de eerste wed strijd gespeeld tussen Debo en de Scheepsmakers. Op Zaterdag 15 Sep tember ontmoet de verliezer de Mar mag. ZONDAG 9 SEPTEMBER DEN HELDER: Ned, Herv. gem., Nieuwe kerk Weststraat, 10.30 uur ds. Rasch; Palmstraat 10 uur ds. Sep- meyer, 19 uur de heer Wanders,; Huis duinen 19 uur ds. Rasch. Geref. kerk, Bethelkerk, 9.30 uur ds. Hart kamp, heilig Avondm., 14.30 uur ds Hartkamp, heilig Avondm., 17.30 uur ds. Hartkamp, dankz.; Rehobothkerk, 10 uur ds. Swen, heilig Avondm., 17.30 uur ds. Swen, dankz. Oud Geref. kerk, Hoogstraat, 10 en 17 uur de heer Groenenwegen. Chr. Geref. kerk, Steengracht, 10 en 17 uur ds. F. Tolle naar, viering Heilig avondm. Geref. gem. Janzendwarsstraat, 10 en 16 uur leesdienst; Dinsdag 19.30 uur dr. C. Steenblok van Gouda. Kerk van Je zus Christus van de Heiligen der laat ste dagen, Weststraat, 10.30 en 17 uur dienst. Doopsgez. gem., Kerkgracht, 10.30 uur ds. J. J. J. van Sluys. Luth. kerk. Wezenstraat, 10.30 uur. ds. J. A. Stellwag. Baptisten gem., Spoor straat, 11.30 uur Zondagschool, 16 uur uur ds. C. van Wier. Evangelisatie Vijzelstraat 10 en 19.30 uur samen komst. 12 en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur bijbelkring; Donder dag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur openluchtsamenkomst (Vis- buurt), 21 uur bidstond. JULIANADORP: Ned. Herv. gem., 10 uur ds. H. J. Trommel. Geref. kerk, v.m. geen dienst, 14.15 uur ds. Swen, Heilig Avondm., dankz. CALLANTSOOG: Ned. Herv. gem., 19.30 uur ds. H. J. Trommel. Door mej. D. van Mansum, onder wijzeres aan school 1 te Julianadorp, is overplaatsing aangevraag naar school 10 aan de Vismarkt. Aangezien nog niet is voorzien in de vacature van mej. O. Mallant, die wegens huwelijk haar taak aan school 10 heeft neergelegd, kan aan het verzoek van mej. Van Mansum worden voldaan. Voor de goede gang van zaken op school, achten B. en W. het gewenst, de overplaatsing van mej. Van Mansum per 1 October te doen geschieden. Blijkens een beschikking van de Pen sioenraad is mej. S. Held, onderwij zeres aan de openbare ULO Molen straat, uit hoofde van ziekte of gebre ken ongeschikt verklaard voor de ver dere Waarneming van haar betrekking. In verband hiermede heeft zij met in gang van een door B. en W. te bepalen datum eervol ontslag uit haar notie gevraagd. Voorgesteld wordt, h^eP/3it ontslag te verlenen onder dank?s\lng voor de bewezen diensten. Mej. I. E. Veenstra, lerares in de Duitse taal aan het gemeentelijk ly ceum, heeft op korte termijn ontslag gevraagd. Voorgesteld wordt, dit ont slag eervol te verlenen, met ingang van een nader te bepalen datum, doch uiterlijk 2 November 1951. Ook mej. M. C. Logger, lerares in de klassieke talen aan het gemeentelijk lyceum, heeft zo spoedig mogelijk eervol ontslag ge vraagd. Voorgesteld wordt, ook dit ontslag te verlenen, met ingang van een nader te bepalen datum, doch uiterlijk op 13 November 1951, dat is drie maanden nadat de ontslagaanvrage door B. en W. werd ontvangen. De heer J. E. Gobee heeft het ge meentebestuur geschreven, dat hij zijn benoeming tot leraar in de wis- en zee vaartkunde niet wenst te aanvaarden Op advies van de directeur der Zee vaartschool en de hoofden der beide gemeentelijke ULO-scholen wordt door B. en W. voorgesteld, de heer K. Val ken te benoemen tot leraar aan de Zeevaartschool en tot vakonderwijzer aan de beide ULO-scholen. (Advertentie, lng. Med.) Tot 14 September wordt in het Christelijk Militair Tehuis aan de Kanaalweg een expositie gehouden van werken van schilders, die verleden jaar de gasteti zijn ge weest van de Koninklijke Marine. Deze foto toont de Stuurhut van Hr. Ms. „Batjan", een olieverf schilderij van Cees Bolding, num mer 2 van de tentoonstelling. In het Tivoli-theater wordt van he den- tot en met Maandagavond ver toond „Zo jong.zo slechts". Gedurende deze dagen brengt de Witte-bioscoop „Het verraad van 01- gana. Gisteren liep het Engelse jacht „San- tille" onze haven binnen. Het scheepje is op weg naar Hoek van Holland. Het is morgen hoog water om 11.35 uur en laag water om 5.45 en 18.05 uur. De temperatuur van het zeewater was 17,9 graden Celsius. Da commissaris van politie te Den Helder verzoekt namens de kinaer rechter te Alkmaar bekendgemaakt te woti.» ro,t de V.-UWPM» Cornelia van Reek, geboren te Helder op 24 Aug. 1934, die P gen te i 1 bij de Maatschappij Zandb R Amersfoort is ontvlucht en tot heden ^Signalement: donkerblond krullend haar, bleke gelaatskleur, liik een bril. Kleding: blauw-wu ge spoorloos is. Mededelingen omtreM de verblijfplaats van genoemd ntieisje den gaarne bij de genoemde commis saris van politie ingewacht. LUCHTMACHTOFFICIEREN OP SOESTERBERG BEëDIGD Op de vliegbasis Soesterberg zijn gisteren dertien nieuwbenoemde twee de luitenants van de luchtmacht b edigd. Het was de eerste keer, dat er een beëdiging plaats vond vari luch- machtofficieren, die op de KMA Breda hun opleiding genoten. (Advertentie, lng. De kermis is weer achter de rug en is heel rustig verlopen. Misschien was het de laatste dag té rustig, want 's avonds was er in de beide danszalen maar weinig belangstelling. In caie Vriesman zorgden de Cabellero's voor de dansmuziek en in zaal-De Vries hield de ABC-band met medewer king van de humorist Hugo Blum de danslustigen bezig. De kinder spelen trokken veel belangstelling. De jeugd heeft met veel animo meegedaan aan de verschillende spelletjes. Uitsla gen jongens eerste en tweede klasse: 1. Frans Oskam, 2. Bennie Ouwerling; meisjes idem: 1. Alie Moonen, 2. Jenny Moonen, 3. Annie Beun en 4. Liedie Thomasz. Jongens derde en vierde klasse: 1. Jaap Bakker, 2. Wietze Smedings, 3. Dick Zeeman, 4. Gert ten Boekei; meisjes idem: 1. Jo Oudens, 2. Tienie Hoek. Laatste klasse: 1. Oeble Jongbloed, 2. Wim Geijtenbeek; oudste jongens: 1. Willy Mooij, 2. Gert Bij voet, 3. Gert Roos; oudste meisjes: 1. Corrie Hoep, 2. Tinie Jongbloed. Ook de volksspelen trokken veel be- Zo'n Hets, die lichter loopt! (Advertentie, lng. Med.) Verleden week werden in de Sluijsdijkstraat behendigheids wedstrijden gehouden voor berijders van bromfietsen. Vol gens Gradus heeft aan de overigens uitstekende organisatie één ding gemankeerd. Men liet namelijk de dames en heren samen rijden. Wel te verstaan, men had geen aparte klasse voor de leden van het zwakke geslacht. Het is dan ook ge bleken, dat de mannen het brommende apparaat beter be stuurden. Op de foto één der deelnemers, die met veel ener gie het verplichte gebakje eet De kinderen langs de lijn zouden dat karweitje best hebben willen overnemen. De Helderse Bruinvissen hadden, toen zij de nationale Haven-Marsdiepwed strijd vijf jaar terug voor de eerste keer organiseerden, waarschijnlijk niet ge dacht, dat deze wedstrijd nog eens zo in de belangstelling van de beste Neder landse lange-afstandzwemmers en -zwemsters zou komen te staan als de afgelopen jaren is gebleken. Reeds vaker heeft men in Nieuwediep kunnen kennis maken met Nederlandse kampioenen, die trachtten de Helderse haven en het Marsdiep te trotseren, wat soms niet zonder meer ging. Wij denken hierbij aan de zware tocht van verleden Jaar. voor Geertje Wielema in de eerste plaats Willie Willemsen van de Hol landse Dameszwemclub te Amster dam. Een andere goede deelneemster is nog Thea van Kollum, eveneens van de Robben. Ook Kelder neemt nog een clubgenoot mee die niet voor de poes is; de naam van A. Kaiser is welbe kend. Verder zagen wij onder de deelnemers de namen van Johnie van Rijk, die reeds een keer in het bezit van de beker is geweest, nummer twee van vorig jaar, Jan Hessing, en ook de oude bekende H. Bouwmeester. Een groot aantal vletten en motor boten zullen voor de beveiliging zorg dragen, o.a. is door de Kon. Marine medewerking toegezegd voor een aan tal boten, terwijl bij gunstig weer waarschijnlijk ook vele zeilers en ka novaarders het parcours een fleurig aanzien zullen geven. Ook op het Ro de Kruis werd een beroep gedaan, zodat alle mogelijke voorzorgsmaatre gelen kunnen worden genomen. De start vindt plaats bij de Koop vaardersschutsluis om 15.30 uur. Er wordt gezwommen via de Haven, het Havenhoofd, Marsdiep naar het 'club gebouw van de zwemvereniging Marsdiep, waar de finish is. De eer ste zwemmer wordt ongeveer 1615 uur aan het eindpunt verwacht. Indien het weer een beetje gunsti» is, verwachten wij een groot aantal toeschouwers die langs de haven en de Dijk de verrichtingen der diverse deelnemers kunnen volgen. Polotournooi Na de Haven-Marsdiepwedstrijd staat nog een belangrijke gebeurtenis ma0" Zondert ViMen °P h6t pro«ram- ma. Zondag d.a.v. organiseren zij na- mèlijk een polotournooi, waarvoor uitgenodigd zijn de zeventallen van 1Sen' Neptunus uit Zaandam en de Kroosduikers uit West- Als eersten arriveerden in 1950 Geertje Wielema, hartelijk verwel komd door haar trainer Jan Stender van de Robben, en haar clubgenoot Hans Kelder. Beide bekerhouders heb ben thans weer ingeschreven, om te trachten de beker te behouden. Of hun dit zal gelukken zal echter een grote vraag blijven, want er zijn ook andere zeer goede lange-afstandzwem- mers die Zaterdag naar Den Helder komen. Wij noemen hiervan als rivale langstelling en na spannende strijd wa ren de uitslagen als volgt: dames: kop. pensnellen 1. Geertje Mooij, 2. mevr Becker—Roos, 3. mevr. Eikel—Mooij- heren: hindernisfietsen en terug zat kenlopen: 1. Rinus de Vries, 2. P. tyu 3. Wil Mooij, 4. W. van Weert. O, wat een nacht,,, Het Intiem Toneel uit Bergen bracht een blijspel op de planken en het dient gezegd te worden: „O, wat een nacht.leent zich bij uitstek voor een uitvoering tijdens de kermis. Men gaat nu eenmaal niet naar de kermis om de ernst en als er van tranen spiUke is, dan doelen we op tranen van het lachen. De vreemde, dolle situaties geven daartoe volop aanleiding. Het spel gaf reden tot tevredenheid, Niet alle rollen in een dergelijke klucht zijn even dankbaar, maar daaraan is nu eenmaal niets te veranderen. De regisseur, de heer Schoen, vertolkte de rol van Emil Dobberman en hij gaf wel bijzonder goed spel te zien. Dr. Zibelius (in pyama) was alleen al de moeite waard en toen de verkleedpartij met zijn schoonvader volgde, was het ge lach oorverdovend. Het zou te ver voeren allen te noemen: laten we vol staan met te zeggen, dat Intiem Toneel voor een prima uitvoering zorgde en dat we de Bergenaren hier graag nog eens terugzien. Ger. Kerk: Vier diensten in Noorder- kerk en gebouw „Irene". Voorgangers ds. Doornenbos, ds. Homburg en ds. Post van Wieringerwerf. Ger. Kerk (onderh. art. 31 K.O.): 10 en 5 uur ds. de Boer. Ned. Herv. Kerk: 10 en 5 uur ds. Lasschuit. Chr. Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. Grup- pen van Biezelinge. Ger. Bond: 10 en 5 uur ds. Hovius van Hoogeveen. NATIONALE RESERVE NAAR DEVENTER Aan de grote oefening van het insti tuut Steun Wettig Gezag, afdeling Overijsel, die vandaag en morgen te Deventer wordt gehouden, zullen ook een 25-tal vrijwilligers van de oefen- verbanden te Urk deelnemen. OUDEN VAN DAGEN OP REIS De Urker ouden van dagen hebben hun jaarlijks reisje weer achter de rug- De tocht ging ditmaal in luxe wagens naar de omstreken van Hellendoorn en Deventer. VISSERIJBERICHT URK, 6 Sept. Door 103 vaartuigen werd aangevoerd: 14004 pond kuilpa- ling f 0.60—f 0.77; 486 pond lijnaal f 0.70 f 0.90; 743 pond snoek baars f 0.65; 56 pond rode baars f 0.61 p. pond; 440 bak nest f 2.73 p. bak. zaan. De eerste wedstrijd begint om 11.30 uur aan de Dijk; Ook 's middags worden wedstrijden gespeeld f w bCS!Uit wordt in Formosa een feestavond gegeven. Ceyionees minister in ons 1»^ Op Schiphol arriveerde Donderdag middag de minister van transport van transport van Ceylon, Sir John Kote- lawala, die een bezoek van drie dagen aan ons land brengt. De minister zal kennis nemen van de verschillende facetten van de Ne derlandse luchtvaart, de strijd legen het water en de inpoldering. Tevens zullen onderhandelingen worden ge' voerd over het sluiten van een lucht vaartovereenkomst tussen Ceylon en ons land. CM01- V oorzorgsmaatregel.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2