Zoetwatervoorraad vermindert elk millioen kubieke meter jaar met 6 Zout water dringt steeds op De Munsterlanders zoeken ernstig toenadering tot Nederland Nieuws uit Wieringen DUINGEBIED RAAKT LEEG Bedachtzaam beleid T MARKT BARNEVELD Jordanië steunt Israël Int', landbouwstudiecentrum opgericht in Wageningen Nazaat van vluchteling uit Deventer neemt de leiding Het jaarlijks Flora-festijn te Den Oever Verbetering in dienst regeling der autobussen 'n Kwart eeuw geleden begon het grote werk Harmonie concerteerde in de muzieknis Van onder de foren MARKTBERICHTEN Lonen en prijzen in Frankrijk VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1951 (Van onze speciale verslaggever) ciaal WatLleidingbed^üf'aiietS wfn^b0^ h°otdpompstations van het Provin- bestrtfkt een oppervlak van "ngJee*20(^^1 hoofdpompsta«°« te Bergen ogenblik tien millioen kubiekTmeterTiS^?^ n'""'1 T" °P het heren hebben uitgedokterd, dat bii een eemiddoiH 'iaaF ,gepuurtl- Geleerde jaar totaal vier millioen kubieke meter neerslag hii!™? i™.!511 mm per Mingebied op grotere diepte terecht komt. Conclusie- A^twate"akken van dit teert de zoetwatervoorraad in de bodem ia.Hiit ^1 een al in dit gebied meters in Begriint 11 wairnm n t a jaarlgjks met zes millioen kubieke meters in. Begnlpt u, waarom het devies van het PWN is: Gebruik gerust zoveel water, als u nodig hebt, maar verspil het niet? Begriint u ook wïll nL! daal" met zoveel spoed het z.g. Lekwaterp.an ^tgevoVd wrheblf'dartoi veHig stelt? Va" k°mendC eeuwwisseling onze drinkwaterpositie weer WAAR er bij de drinkwaterwinning nog met millioenen liters gere kend kan worden in onze provincie, is het duidelijk, dat wij gewone bur gers deze zaken natuurlijk niet te ern stig moeten nemen. Het P.W.N.-be- leid, dat voortdurend rekent met de noodzaak van een verre toekomst, moge deze gewone burgers een ge ruststelling zijn. Het is een uiterst be dachtzaam beleid. Dat demonstreert zich bijvoorbeeld in de waarnemings- putten. Het zijn batterijen van vijf filterbuisjes, die naar verschillende diepten in de. bodem gedreven zijn Men vindt ze op verscheidene plaat sen in het uitgestrekte duingebied. Vlak onder de kust, en meer naar het poldergebied. In die filterbuisjes stijgt het zoete water van meer of minder grote diepte tot aan het grondwater peil. Regelmatig worden er monsters watermonsters uit deze buizen getrokken. Er kan onder andere mea worden nagegaan, hoever het zoute water van de zee reeds in de zoetwa- terzakken van het P.W.N. zou zijn doorgedrongen. En dit werk helpt voorkomen, dat u op een goede mor gen uit de kraan in Uw keuken zout in plaats van zoet water zou tappen. Een geste, die u beslist niet zou slik ken. De bronnen voor ons leidingwater lig gen vele kilometers van t hoofdpomp station verwijderd. Enze liggen niet meer tot op twintig meter diepte, zoals weleer, maar gemiddeld op zo'n vijf-en-vijftig meter diepte. Sommige reiken zelfs tot op honderd-en-vijftig meter. Het water wordt geput uit een zandlaag, die diep in de bodem ge klemd ligt tussen twee vrijwel even wijdig aan elkaar en horizontaal lo pende kleilagen. Bij ieder z.g. secundair pompstation behoren zo'n twintig a dertig putten. Dat zijn dus de diep geboorde buizen met hun geperforeerde ondereinde, waardoor het water uit het omringen de zand in de buis kan sijpelen, en eigener beweging kan stijgen tot het grondwaterpeil. Een vacuumpomp in het secundaire pompstation zuigt het ijzerhoudende water vervolgens op, en perst het daarna als een ononderbroken stroom naar de nabij het hoofdpomp station hoog gelegen voorfilters. grote betonnen aantal sproeiers. Het aangevoerde water wordt op on geveer anderhalve meter boven de rand van de betonnen bak tegen een deksel opgespoten, dat men het beste vergelijken kan met de hoed van een paddestoel. De hoed keert de stroom, en doet het water als een half uit staande parapluie naar beneden plensen. Ongetwijfeld een imposant gezicht, maar daarom is het de Water leiding niet begonnen. Het terrein is zelfs verboden voor wandelkaarthou ders. De bedoeling van deze fonteinen is, zoveel mogelijk lucht in het aange voerde water te brengen. Het is na melijk nog steeds ijzer- en mangaan- houdend. Die stoffen moeten eruit, want ee zouden binnen betrekkelijk korte tijd alle leidingen verstoppen. En bovendien zou het klachten van huisvrouwen regenen bij de dienst in Bloemendaal, omdat het wasgoed geelbruin zou opdrogen. TNIE voorfilters zijn bakken met een DE ftOiZ-BAJ <EL.DE.R_ onder. de. VOOR.FlL.TeRS 'ff/ Daarom wordt het water „belucht". Het resultaat daarvan is, dat het ijzer een verbinding aangaat met de zuur stof in de lucht, en als vlok neerslaat op de laag fijn grind, op de bodem van de filterbak. Iedere vijf of zes dagen moeten deze bakken grondig gereinigd worden, omdat zich anders op den duur een afsluitende laag zou vormen, die de verdere loop van het water naar uiteindelijk onze woningen zou tegenhouden. Van deze voorfilter komt het te recht in een nafilter, waar een biolo gische zuivering van het water ge schiedt met hulp van een bijna an derhalve meter dikke laag duinzand, Op 6' December 1942, toen Koningin Wilhelmina haar be faamde radiorede hield vanuit Londen, was het waterverbruik in Noord-Holland en dus stellig wel over geheel Nederland, vrij wel nihil. Heel Nederland luis terde blijkbaar clandestien naar die woorden. Na twintig minuten aan het slot van het praatje hestelde zich het verbruik weer even snel, als het gedaald was, tot normale proporties. Heel Nederland ging thee zetten, of kopjes wassen. De grafieken in de pompstations van de water leiding langs onze kust registre ren met fabelachtige nauwkeurig heid hoogtepunten in ons leven. Zo valt zelfs af te lezen, hoe laat het gros van ons uit bed komt, of naar bed gaat, welke gemeen ten zich daarin zelfs onder scheiden, enz. waaronder weer een grindlaagje ge legd is. Ook deze nafilters zijn in Ber gen weer grote open bassins, waarin het heerlijk zou zijn op warme zomer dagen een duik te nemen. Aan dit laatste komt men echter niet toe. Men is er zo secuur op, dat kleuters uit de nabijliggende dienstwoningen van per soneelsleden niet eens de kans krijgen in de buurt van het water te komen. Zo scherp is het toezicht om mogelij ke vervuiling te voorkomen. Wanneer het water tenslotte door de zand- en grondlaag is heen ge drupt, stroomt het naar de z.g. rein- waterkelders, in elk waarvan bijkans lucht- en zeker lichtdicht totaal 3000 m3 kristalhelder drinkwater verza meld wordt. 800 km. lang hier wordt het vervolgens met hulp van de ronkende en ton zende electromotoren onder hoge druk de provincie in geperst, 's Winters rond 24.000 m3 per etmaal, 's zomers rond 27.000 m3. 27.000 m3. Kunt u zich een voor stelling vormen van deze hoeveelheid? Dat zijn 2700.000 emmers water. Ach ter elkander geplaatst zo ongeveer 800 km lang. Er kan hier in ditzelfde hoofdpomp station heel wat afgelezen worden. Zo zien we dan bijvoorbeeld op een papieren schijf a la minute geregis treerd hoeveel water er nog staat in de watertoren van Hoorn, of die in Alkmaar, of die in Hoogkarspel Het is een veelomvattend bedrijf, onze watervoorziening. Wie de gehei men ervan even ontsluierd heeft gekre gen, zal het verzoek van de P.W.N. in acht nemen. Het verzoek er niet karig mee om te springen, maar er degelijk voor te waken, dat men dit kostelijke en kostbare, maar toch ook weer zo goedkope en gezonde vocht niet ver spilt. BARNEVELD. Eiermarkt. Matige handel. Aanvoer ca. 750000 stuks. Prij zen f 1616.40, middenprijs 16.20, kilo prijs 2,262. Jongehenneneieren 10— 13,50 per 100 stuks. Pluimveemarkt. Kalme handel. To tale aanvoer ca. 42.500 stuks. In de han del van oude kippen kwam weinig verandering: de zware soorten gingen redelijk, de lichte stug. Er werden veel N.H. blauwe kuikens aangevoerd, maar de handel er in viel tegen. Aan de ex port naar Zwitserland is veel risico verbonden. Jonge hennen en jonge ha nen waren moeilijk te plaatsen. Prijzen: Oude kippen 24.80. per kg 1.451.75, oude hanen 1.753.35, oude eenden 12, N.H. blauwe kuikens 2.30 2.80 per kg, jonge hennen 2.255.50, jonge hanen 1.5Ó3.25, per kg 22.50, tamme konijnen 25.75, ganzen 3 6.25, kalkoenen 2.252.80 per kg, wilde konijnen 11.50, wilde eenden 1—2, wilde duiven 0.450.60. De Jordaanse Kamer van afgevaar digden heeft een resolutie aangenomen, waarin zij de houding van Egypte ten aanzien van de resolutie van de Vei ligheidsraad onderschrijft. Deze wordt een inbreuk op het recht van Egypte op zelfverdediging genoemd. Te Wageningen is opgericht de stich ting „Internationaal Landbouwstudie centrum". Deze stichting stelt zich ten doel in de geest van het door de V.N. aanvaarde programma tot hulpverle ning aan landen, die een versnelde ontwikkeling meemaken, hoger land bouwonderwijs te doen geven aan bui tenlandse en Nederlandse studenten met landbouwkundige vooropleiding. (Van onze speciale verslaggever) Dr Wilhelm van Delden. wiens over grootvader in de Napoleontische dagen uit Deventer naar het toenmalige Ko ninkrijk Hannover vluchtte om zich' aan de gehate dienstplicht voor het Franse leger te onttrekken, voelde zich best op zijn gemak, gisternamid dag in de schaduw van het hoge ge boomte op het landgoed Twickel te.... Delden. Hij keek er aandachtig rond in en om het oude Twentse stadje, waar hoogstwaarschijnlijk de Deventer Van Deldens vandaan moesten zijn ge komen. Wie het niet wist zou hem nooit voor een Duitser hebben versleten. Hij zag er in zijn blauwe pak en met zijn lichtgrijze hoed meer uit als een tanige Engelsman. En als hij sprak deed hij dat in het Nederlands, niet met een Duits, maar met een Twents accent; en dat was geen won der, want het Nederlands met die Overijselse tongval was tenslotte zijn moedertaal: indertijd was zijn vader met een Enschedese fabrikantendoch ter getrouwd Ook dat was nu weer niet zo'n' wonder, want de Duitse Van Deldens, die blijkbaar goed hebben ge boerd sedert de vlucht van hun stam vader uit Deventer, zijn textielfabri kanten. Te Nordhorn, even over de grens, staat een katoenfabriek, die in dertijd is gesticht door een lid van de familie; de tegenwoordige Van Deldens hebben een grote jutefabriek te Ahaus, die financieel nog verbonden is met de jutefabriek van de firma Ter Horst te Rijssen Dr. Van Delden is ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel voor Munsterland, Westfalen, maar ook op richter en voorzitter van de Deutsch- wrmr.iW, open Filter Bakken te NATUUR EN TECHNIEK. uUS— V/ Niederlandische Vereinigung, die daar kortgeleden is opgericht en in korte tijd een grote vlucht heeft genomen. De bedoeling van deze vereniging is te trachten de vooroorlogse vriend schapsbanden met Nederland weer aan te knopen. Het is nog niet zo gek, lat daarbij de leiding uitgaat van ie mand, die zijn leven lang met zijn ene bgen aan deze kant van de grens heeft gèstaan, die hier niet a priori met wan trouwen wordt tegemoet getreden. Als er een mogelijkheid bestaat de oude banden te herstellen de geestdrift komt tot dusver in hoofdzaak van Duitse zijde dan kan zo iemand meer bereiken dan een Duitser, die er uit ziet als een voormalige SS-er in burger. Dat dr. Van Delden het met zijn streven ernstig meent heeft hij kortgeleden metterdaad bewezen door als commissaris van de Bentheimer Eisenbahn A. G. de treinverbinding tussen Bentheim en Coevorden te her stellen. De Deutsch-Niederlandische Vereini gung telt talrijke leden: hoge ambte naren, hoogleraren, burgemeesters, fa brikanten, middenstanders, arbeiders enz. (wij laten alleen nette mensen toe, vertelde dr. Van Delden ons, en wij zien er scherp op toe, dat er geen personen insluipen, die via deze weg proberen zaken te doen. want daar is onze vereniging niet voor.) Negen tig hunner dan werden gisteren te En schede offcieel ontvangen, nadat zij derwaarts waren gekomen met een ex tra trein, een motorwagen met een ge heel glazen dak, die men gewoonlijk gebruikt voor toeristenreizen in berg achtige streken. De commissaris der Kningin in Over ijsel ir, J. B. G. M. ridder de van der Schueren, ontving het gezelschap (waartoe ook de Nederlandse consuls te Dortmund en te Kleef. dr. De Gaag en de heer Jurgens behoorden) in het stadhuis van Enschede. Hij prees het streven om de banden tussen beide buur landen te herstellen. Wii moeten, zei hij, tenslotte toch naar de toekomst zien. Dr. Van Delden. die de Duitse toe spraak van de commissaris ten dele in het Nederlands beantwoordde, toon de zich dankbaar voor de hartelijke begroeting. Het feit. dat u ons hier ontvangt en dat twee Nederlandse con suis met ons meegekomen ziin, is voor onze nog zo jonge vereniging een mo rele steun, zeide hii. Wii trachten een wedergeboorte tot stand te brengen. Als er iemand is. die weet hoe moeilijk de omstandigheden ziin. waaronder het moet gebeuren, dan ben ik dat wel. Maar het feit is er nu eenmaal, dat Duitsland en Nederland een gemeen schappelijke grens hebben van meer ian 400 kilometer; die kan men nu eenmaal niet voorgoed hermetisch sluiten. In mijn jeugd was er practisch geen grens: wij leefden toen als goe de buren en wii kenden elkaar. Sedert dien zijn er erge dingen gebeurd; dat zijn wij ons wel bewust. En wij kun nen ook best begrijpen, dat vele Ne derlanders nooit meer in staat zijn vriendschappelijke gevoelens jegens Duitsers op te brengen. Maar dat mag ons niet ontmoedigen. Wij willen pro beren weer goede buren te zijn. Een subcommissie voor toewijzin gen van de Amerikaanse Senaat heeft een bedrag van vijf milliard dollar goedgekeurd voor uitbreiding van de luchtmacht en de marine-vliegdienst. Enorme trossen serpentines, die door de onlangs met het m.s. Volen am ingescheepte Amerikaanse studenten even voor het vertrek zijn uitge worpen, worden vastgehouden door hun Nederlandse collega's, die hun vertrek gade slaan. Rechts: Een Amerikaans studente, die juist na het ver trek van het schip arriveerde, kon door middel van een sleepboot onder grote hilariteit alsnog aan boord geholpen worden. Nog enkele dagen en de dag is weer daar, dat de Oeverse Floraliavereniging „de bloemetjes gaat buiten zetten". Dan zal in het rustige vissersdorpje de verenigingsvlag de tent weer sieren waarin de bloemen, welke door de le den zijn gekweekt, worden geexpo- seerd. De eerste dagen in September zijn van oudsher een traditie bij de oudere Wieringers. Ket zijn dagen geworden welke niet gaarne zullen worden ge mist. Mocht vroeger de opzet kleiner zijn, toch is er weinig veranderd in de strekking van dit feest. Het is uitge groeid tot een feest waarin de gemeen schapszin der Oeverse bevolking tot uitdrukking komt. Wanneer men een kijkje op het feestterrein neemt zien we niet alleen dat een ieder hard aan het werk is. Er wordt met veel animo gewerkt aan het welslagen van het bloemenfeest. Zaterdagmiddag om half twee zal na een muzikale rondgang de tentoonstel ling worden geopend. Om half vier vormt de ontmoeting Wiron 1Vios 1 een der hoogtepunten van de dag. Een sportief evenement is bovendien een Solex-puzzlerit. Voor de Solexrijders ongetwijfeld een wedstrijd welke door hen niet gemist mag worden. De ver schillende dansgelegenheden zullen tot na het middernachtelijk uur geopend zijn. Zondagmiddag wordt een hemdenrace op paarden georganiseerd. Het is on nodig de voorspellen tenzij Pluvfus spelbreker is dat vooral deze race grote belangstelling zal trekken. Wij spreken de wens uit dat de ver eniging „Flora" wederom mag reke nen op alle bloemenvrienden van Wie- ringen en omgeving. Naar men ons mededeelt, heeft de actie van het gemeentebestuur ten aan zien van de bestaande onbevredigende autobusdienstregeling van de NACO voor de bewoners van Midden- en West-Wieringen, thans in zoverre suc ces gehad dat daarin met ingang van de nieuwe dienstregeling op 7 October enige kleine verbeteringen zullen wor den aangebracht, o.m. bestaande uit betere aansluitingen. Bovendien zal aan de diensten vanaf het station Anna Paulowna een kleine uitbreiding wor den gegeven. De dienstregeling zal er alsvolgt uit zien. Naar Anna Paulowna: vertrek Den Oever: 7.05 n.. Zo., 8.45 alleen op Zo., 12.45, 18.35 alleen Za., 18,45 n.o. Za. Het betreft hier dus alleen een verla ting van de eerste aansluiting met iy2 uur. Van Anna Paulowna: 8.05 n.o. Zo., 10,10 alleen Zo., 13,50, 19,10 alleen Za., 18.35 n.o. Za., 19.50 n.o. Za., 21.55. Hier is dus een middagbus ingelast. Ook is de eerste gelegenheid veel la ter. Ondanks deze wijziging blijft de N.V NACO de voorkeur geven aan omleg ging van de S.B.-lijn (Leeuwarden Alkmaar) over H.hoef-Slootdorp als de Slootweg eenmaal verbeterd is. Nu deze weg verbetering inmiddels is aanbesteed en gegund, willen wij de hoop uitspreken dat deze voorgenomen omlegging niet'al te lang op zich zal laten wachten, zodat Midden- en West- Wieringen weer spoedig een twee uur verbinding op Alkmaar zal hebben. Naar onze mening verdient het wel aanbeveling, er op aan te dringen dat de omlegging zal geschieden zodra be doelde weg gereed is, zodat niet behoeft te worden gewacht op de nieuwe dienstregeling van Mei 1952. Dezer dagen was het vijf-en-twintie jaar geleden, dat aan de N.V. Maatschappij tot uitvoering van de Zuiderzeewerken het maken van de Afsluitdijk werd opgedra gen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Nico J., z. v. W. M. Moe- liker en J. C. Geense. Overleden: te Alkmaar: Grietje Bakker, wed. van D. Kuijt, 74 jr. EXAMEN De heer J. G. Bosch, commies ter secretarie, alhier, slaagde voor het le gedeelte van het diploma Gemeente-fi- nanciën. Woensdagavond musiceerde de kon. muziekveren'gnig „Harmonie." te Hip- polytushoef in de nieuwe nis achter het raadhuis. Door het gunsage weer waren zeer vele luisteraars aanwezig. Het uit acht nummers bestaande pro gramma werd met de mars „Record" van Dreissen geopend. Vervolgens werd een goede vertolking gegeven van de ouverture Stradella. Verdere nummers op het programma waren: De Vrolijke Dauwtrappers, Bisselmk; Le Beau Danube Bleu, Strauss; Ave Verum Mozart; Koning Voetbal, c-' eijer, en Rossini's ouverture „Tancréde". Ieder mens heeft zo zijn verborgen heden, welke op een bepaald moment tot uiting komen! Het is alleen maar de kwestie, dat men ontdekt wordt: een moment waarop een ieder hoopt! Succes en Wiron hebben goede spelers in het strijdperk, doch nog nimmer heeft een Italiaan de moeite genomen langs het lijntje te gaan staan en de jongens een contract van duizenden lires aan te bieden. Nog nooit heeft een Pierre Balledux de moeite geno men de prestaties van onze tonelisten te gaan zien, nog nooit was hier een Eduard v. Beinum of een kabinetsfor mateur om candidaten voor het mi nisterie van Financiën te zoeken. Jam mer van het laatste, want de gemeen teraadsleden tonen zich zulke goede financiers. Bernard heeft wel een ontdekking gedaan. Geen zeehond welke stiefmoe derlijk aan de Bierdijk wordt ver pleegd, geen rommelig gemeente museum, doch een veelzijdig man. Iemand, die niet schroomt het Vilja- lied uit Frans Lehar's operette „Die lus tige Witwe" of uit de operette Frederike „O Mddchen, mein Madchen" te zin- gen of op een mondharmonica te spe len. Wanneer de geachte lezer wil be weren, dat An der Schonen Blauen Donau van Joh. Strauss (opus 314) een peuleschilletje is, geef ik hem ongelijk. Zelfs voor een veelzijdig man is dit niet eenvoudig! De inzet was goed, doch jammer was het, dat de geniale kracht opeens uit het partituur de noten van „Mein Mddchen" voor de geest dwarrelden en Strauss' stuk be sloot met het lied van de koekoek.... Neen, dit is de bedoeling van Strauss nimmer geweest. Maar een geniale kracht is dit moeilijk kwalijk te ne- menBERNARD. _NOORDERMARKTBOND, 6 Sept. '51. 23000 kg aardappelen: eerst. 9.10—9.20, eigenh. 78.70, blauwe eigenh. 7.50— 8.70, Bevel. 7.30—8.30, Bintje 8.90, Koopm. blauwe 8.60—8.70, Meerlander 8.208.50, Alpha 7.60, grove aardapp. 6.40—8.70, drielingen 7.10; 3200 kg bie ten A 9.30—9.50, B 4.10-4.20- 600 kg Peen C 12.30, D 8.20; 8000 kg Rode kool 3—8.50; 3000 kg Gele kool 4.10—18.20; 45000 kg Witte kool 3.804.30; 750 kg groene kool 17.90—18.80; 14000'kg Sla- bonen 4052, II 3943 en afwijkend 22—35; 100 stuks Bloemkool AII 23. LANGEDIJKER GROENTENCEN- TRALE, 6 Sept. 1951. 11000 kg. aardappelen: Doré 9.70—10.20, Bevel. 8.00, blanke Eigenh. 8.90—9. blauwe id. 8.50—8.80, 32000 kg. rode kool 4— 10.10, 17000 kg. gele kool 12.30—16.50, 6500 kg. groene kool 14.90—22, 100.000 kg. witte kool 4.20—7.80, 3000 kg. uien 12.90—14.40, 3500 kg. bieten A 8.809.60, 1000 kg. andijvie 5.706, 150 kg. tomaten A 30, B 26, 7500 kg. slabonen 34.10—48.80, 2000 stuks boemkool Al 35.20—39.60. De voor economische zaken én fi nanciën verantwoordelijke Franse mi nisters hebben gisteren vergaderd om de economische politiek en in het bij zonder het prijsprobleem en de kwes tie van de herziening van het gegaran- deeide minimumloon te bespreken. Medegedeeld is, dat de ministerraad Zaterdag het nieuwe minimumloon en de nieuwe prijzen voor kolen en staal definitief zal vaststellen. Minister president Pléven zal het besluit van de regering in een radiotoespraak be kendmaken.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3