OP BEZOEK IN WELVAREND ANDIJK Raad Wieringen besloot tot de bouw van een ULOschool Veel emigranten Er zijn mensen en mensen ZIJ STAKEN DE KOPPEN BIJEEN De proefpolder Perspectieven KoAt ReAie& mmm Discussie over aanleg van riolering Verbod voor geluidswagens Ned gevechtsgroep in hart van Duitsland De heer Quadvlieg gedagvaard Tsjechische minister van landbouw bleef in gebreke Bridgeclub druk in de weer met wintercompetitie Een gewonde bij brand te Amsterdam Militaire academie voor NATO-landen S*eenstorting in een Belgische mijn Nieuwe sous-chef van de generale staf Honderdvijftig huizen door bende vernield De Belgen winnen het Drielandentournooi De Bruin tegen Langley ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1051 Het voorstel van burgemeester en ■wethouders van Wieringen tot het doen gereedmaken van de plannen voor de bouw van een ULO- en VGLO- school met onderwijzerswoning en doucheinrichting werd in de Vrijdag avond gehouden gemeenteraadsverga dering zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Het ligt in het voornemen de plaatselijke architect, de heer B. G Zandstra, dc opdracht voor het plan te verstrekken. Kosten f 8000. Reeds eerder was in principe beslo ten de school te bouwen op het voor malige wielerbaanterrein. De goed keuring van hoger hand tot het inves teren van het benodigde kapitaal voor terrein en schoolgebouw is echter nog niet binnengekomen. De heer Bosker (Wieringer Belang) vroeg of de eige na-en van de grond zich ondanks het principe-besluit van de Raad gemach tigd konden rekenen, om zolang niets definitief is de grond tussentijds aan anderen te verkopen. De voorzitter, burgemeester Kolff, antwoordde dat de gemeente daardoor in ongelegen heid zal worden gebracht. Men zou dan weer nieuw terrein moeten zoeken, waarvoor een lange weg moet worden bewandeld. Een en ander zal dus ver tragend werken. Inderdaad zal de koop pas kunnen worden gesloten wanneer de hogere goedkeuring er is. Subsidies. De provinciale VVV verkreeg de aangevraagde subsidie van f 10 per jaar. De Stichting Geestelijke Volks gezondheid zal worden gesteund met twintig cent per inwoner. Ook werd de Interkerkelijke Commissie voor Ge zinszorg met een subsidie van f 425 verblijd, in overeenstemming met de door het ministerie van Sociale Zaken gegeven richtlijnen. In de Woonruimte commissie werden de leden allen her kozen n.1. de heren D. Oden, H. Bodde, C. Boersen, J. Boer en N. Mulder. De gemeenterekening 1948 werd aan gehouden. Zij zal worden nagezien door cie heren Kooy, Van der Laan en Wa- gemaker. De heer Bodde (CPN) maakte zich zorgen over de voorgestelde wijzi ging van de algemene politieverorde ning om een verbod in het leven te (Vervolg van pag. 1) J7EN nieuwe colonne raast voorbij on gewapende mannen in overall of in khaki-hemden aan het stuur. Het zijn de „Deutsche Arbeitsgruppen". Duit sers in dienst van de Britten als chauf feur of monteur. Goeie vaklui, dat staat vast. Eén wagen kan niet verder, de motor slaat af. Na drie minuten staat er al een montagewagen naast. Op de motorkap wordt een gele vlag gestoken. Dat betekent: deze wagen is defect, maar wordt al gerepareerd. De rest rijdt door. Vijf minuten later is de zaak al in orde. De gele vlag gaat er af, de wagen rijdt weer. Het loopt al tegen vijf uur in de mid dag als Nienburg in zicht komt. Een grote brug over de Weser, de brede snelstromende rivier, waarin op deze stralende Septemberdag honderden verkoeling zoeken. Het is kermis in Nienburg, en zo te zien geen kinderachtige kermis. De straten zijn propvol met vrolijke men sen, of mensen die nèt doen of ze vro lijk zijn. Want sedert drie dagen en drie nachten raast door dit Nienburg de ene militaire colonne na de andere. Britten, Noren, Denen, Belgen, Nederlanders, Fransen en Amerikanen reiken elkaar hier de hand. Het vloekt een beetje met elkaar, die kermisvierende Duitsers en al die jach tende, zwetende geallieerde militairen. Maar er vloekt wel meer hier in deze vreemde wereld van 1951. Onze kwartiermakers loodsen ons een twintig kilometer noord van Nienburg een machtig bos Ln. Het is hier stil. De wind suist door de toppen van de den- ren. In de verte ratelen de goederen treinen die het zware oorlogsmateriaal vervoeren. Het wordt snel stil in ons bivak, want het was een lange dag! De verdwenen notaris Geheimzinnig jacht ligt thans in Cherbourg De verdwenen Maastrichtse notaris Quaedvlieg is door de officier van ju stitie in de Limburgse hoofdstad gedag vaard om op 27 September voor de rechtbank te verschijnen. Dan zal wor den beslist, of hij uit zijn ambt zal worden ontzet. De heer Quardvlieg heeft drie gemachtigden aangewezen voor het beheer van zijn privé-vermo gen. Het jacht, waarop hij zich met een aantal andere personen heeft inge 6cbeept, ligt momenteel in Cherboure De Belgische leden van de bemanning hebben het verlaten wegens geschillen over hun gage. De Tsjechoslowaakse minister van landbouw, Duris, is vervangen door Nepomucky, omdat hij in gebreke is gebleven de boeren hun verplichte le vering te doen nakomen. roepen voor geluidswagens. Spr. kon dit slechts goedkeuren wanneer in de verkiezingstijd wel toestemming werd gegeven om met geluidsversterking propaganda te maken. De voorzitter zeide, dat de bepaling er slechts is om hinderlijk lawaai te kunnen keren. Voor reclamedoeleinden is het altijd mogelijk ontheffing te verlenen. De riolering. Een thans onbebouwd gedeelte van de Kremerweg werd van het heemraad schap in eigendom, onderhoud en be heer overgenomen. De heer Bosker wees er in de rondvraag op dat de beplan ting langs de Rijksweg op sommige hoe ken het uitzicht belemmert. Tevens vroeg hij of 't juist was, dat de gemeen te de riolering in Westerland in eigen beheer zal gaan uitvoeren. Spr. achtte dit niet op de weg van de gemeente te liggen. De voorzitter zei dat nog geen be slissing was genomen. De heer Bosker vroeg zich af of het gemeentepersoneel daartoe wel genoeg deskundig was. Bij aanbesteding kon het wellicht goedko per. De heer Mulder (Wieringer Be lang) zag de bemoeiingen der gemeente ook ongaarne uitgestrekt tot dergelijke werken. Van hogerhand wordt ervoor gewaarschuwd. De voorzitter zei dat 't ook geenszins de bedoeling was, dat de gemeente er mensen voor gaat aanne men. Wethouder Bontkes (P. v. d. A.) lichtte nader toe, dat de goedkeuring voor de uitvoering nog niet van Water staat was binnen gekomen. Wanneer de goedkeuring zou afkomen kunnen eigen arbeiders het werk uitvoeren. Zijn zij te veel bezet, dan wordt het aanbesteed. De Wieringer Bridgeclub heeft al weer twee ronden voor de wintercom petitie gespeeld. Het totaal aantal pun ten uit beide wedstrijden bepaalt voor elk koppel de stand op de ranglijst. Vooral in de eerste weds'rijd waren er verrassende uitslagen en sommige der thans leidende koppels teren nu nog op de toen behaalde winst. Het is daar om nog te vroeg uit deze stand conclu sies te trekken omtrent de kracht der koppels. De verschillen zijn daarvoor nog te gering. Verschillende der sterkere paren zwerven nog in de middenmoot en zul len zich ongetwijfeld na enkele weken opgewerkt hebben naar de kopgroep. De stand is thans als volgt (tussen haakjes het in de laatste wedstrijd be haald aantal punten). 1 Fam. Hegeman 74 pnt. (34), 2 Smit— Luijt 73 (29), 3 Koornde Koning 71/ (38%), 4 Kuiper—Schmitt 71;4 (30). 5 MooijeRijkers 69 (39). 6 Omisde Jong 69 (32/), 7 Garrelts68 y (40%), 8 Fam. Molenkamp 66 (36). 9 Fam. Kooij 65/ (32 <410 Engel—Van Es 65 (33/)e 11 Dovesv. d. Welle 65 (31%), 12 Fam. Blaauboer 64 (30), 13 KlompMontulet 64 (34), 14 Hof Steigstra 63 (30), 15 De Herderv. d. Velde 62% (33), 16 BoskerNieuw- buurt 62 35J4), 17 DamKraan 61 (27), 18 Jasper—Bugel 58 (37), 19 MaaskantClowting 57 (24'/), 20 Takes—Leen 55 (22%) 21 Takes—Rus- selman 5' '30' 2? Mevr Tvf-n-it"'-'Ho'f- weg 51 (24/), 23 KoopmansVan Dijk 51 (25), 24 RenningsSiemonsma 49 (26/). Een gerecht in Dachau heeft uitgemaakt, dat men in West- Duitsland bepaalde klassen van mensen vrij mag uitschelden voor „opperste idioot", zulks ondanks de grondwettig vastgelegde ge lijkheid van alle burgers voor de wet. Een ambachtsman had een medeburger aangeklaagd, omdat deze hem voor „opperste idioot" had uitgescholden, maar de rech ter wilde deze zaak niet in be handeling nemen, omdat het feit niet ernstig genoeg was geweest. Waarop de advocaat van de kla ger aan de rechter schreef: „Houdt u het voor een onbelangrijke belediging, wanneer ik u op grond van deze beslissing als een opperste ididoot zou aanduiden?" De rechter was inderdaad van deze opinie. De advocaat moet nu drie maanden brommen, aan gezien volgens de rechter „de belediging een verschillend ge wicht had al naar de sociale posi tie van de beledigde". Bjj een brand, die gistermiddag in een likeurstokerij aan de Bilderdijk- kade te Amsterdam uitbrak, is een man zo ernstig gewond, dat hjj naar het ziekenhuis moest worden overgebracht Van de stokerij is het voorgedeelte ge heel verwoest. De brand werd na een half uur bedwongen. De man, een schilder, was op de tweede verdieping bezig met het af branden van verf, toen plotseling een explosie optrad. Daardoor vatten zijn kleren vlam. De man sprong uit een venster omlaag. QP EEN DAG IN 1948, toen van Katholieke zijde het café „De Krimper" 'n Andijk-Wcst werd aangekocht ten einde dit tot een kerk om te bouwen, werd aan het verenigingsleven in Andijk een zware slag toegebracht. Talrijke verci" gingen waren hun vergaderlokaliteit kwijt. Men zocht toen wel voor een deel zijn toevlucht in „De Meiboom", doch waar hier reeds een grogt deel van het Protestants-Christelijk verenigingsleven was geconcentreerd, moest een and' re oplossing worden gevonden. Maar hoeT De Amerikaanse Senaat heeft de benoeming van Robert Lovett tot mi nister van defensie, als opvolger van de afgetreden generaal Marshall, be vestigd. Voor de opsporing van de destijds verongelukte Britse duikboot „Af- fray" heeft men voor het eerst ge bruik gemaakt van onder-water televisie, van welke geslaagde proefneming bovenstaand schema is afgedrukt. De televisie-camera, die onder water naar het gezochte object zoekt heeft de „Affray" ge vonden en brengt het beeld langs een kabel naar het televisie-scherm, dat in de kapiteinshut stc-at opge steld. Op voorstel van generaal Eisenhower is besloten tot oprichting van een mili taire academie, waar officieren en bur gerpersoneel van de twaalf bij het Noordatlantisch pact aangesloten lan den zullen worden opgeleid. De com mandant en de instructeurs van de school zullen bij toerbeurt uit de ver schillende landen worden gekozen. De eerste commandant van de school, die in Parijs is gevestigd, is de Franse ad miraal Lemonnier. De eerste cursus be gint deze herfst. Reeds drie doden Zeven mijnwerkers werden Vrijdag door een mijninstorting nabij Belgisch Bergen van de buitenwereld afgesne den. Reddingsploegen konden tot nu toe de lijken van drie der ingeslotenen bergen. Twee mijnwerkers waren nog niet bevrijd, maar men weet, dat zij nog in leven zijn. Over het lot van de twee anderen is nog niets bekend. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp, spoedden reddingsploegen zich naar de plaats van het ongeluk. Op een diepte van 600 meter, achter een 15 meter dikke muur van steenkool, bevonden zich de zeven mijnwerkers, zes Italianen en een Belg. Na negen uur hadden de redders een Italiaan ge deeltelijk bevrijd. Twee ingesloten ;n begonnen klopsignalen te geven. De Belgische premier Pholien haast te zich per auto na Quaregnon bij Ber gen, onmiddellijk nadat hij de tijding van het ongeluk had vernomen. De Andijkers zijn er de mensen niet naar om bij de pakken te gaan neer zitten. Men herinnerde zich het gezeg de „Eendracht maakt macht". „En daarom staken wij verenigingsmensen de koppen bij elkaar", vertelde manu- facturier D. v. d. Oord ons. De „Ver eniging tot het Stichten van een Eigen Gebouw" werd opgericht, later geheten de Stichting „Sport en Cultuur". En met veel spontaneiteit werd in de 1 beurs getast. Door uitgifte van rente loze aandelen kwam een bedrag binnen van f 50.000. Een verloting met 20.000 één-gulden-loten met als hoofdprijs een auto raakte geheel uitverkocht. Er kwamen vele schenkingen binnen. De Amsterdamse architecten Chr. Nielsen en J. H. v. d. Spruyt ontwierpen het gebouw en toen de goedkeuring af kwam, kon het tweede deel van de slag beginnen. In Februari 1950 ging de eerste spade in de grond. Binnen drie weken legden tientallen vrijwilligers in hun vrije tijd de fundamenten, zodat de bouwer di rect met het optrekken van de muren kon beginnen. Op 27 Augustus werd de eerste steen gelegd en op 17 Maart j.1. kon het gebouw van de stichting onder de naam „Cultura" in gebruik worden genomen. Dat gebeurde met de zelf ontworpen en uitgebrachte revue „Het staat niet stil", die op vijf uitverkochte avonden 2500 bezoekers trok. Een juweel Menige grote provinciestad kan ja loers zijn op het bezit, dat Andijk heeft in dat gebouw „Cultura". Zowel exterieur als interieur, mo dern en toch zeker niet koel zakelijk, strekken de architecten tot grote eer. De grote zaal, die dienst kan doen als toneelzaal (er is een podium van bijna 70 m2), bioscoopzaal en kolfbaan, biedt plaats aan 400 bezoekers. Het ruime café-restaurant met zijn speciale bil jartafdeling voldoet aan de hoogste eisen. Een aangebouwde vleugel bevat behalve de woning van de exploitant, de heer A. Verra, een prachtig en fris lokaal, dat op gezellige wijze is inge richt voor een kleuterklas. Een zangvereniging, twee kolfclubs, een muziekvereniging, biljartclubs, een gymnastiekvereniging, een midden- standsbeurs en een floraliavereniging hebben er een vast onderdak gevonden. Men ziet waar vele handen ineen worden geslagen en de vaste wil tot slagen er is, kan iets groots tot stand gebracht worden. Andijk deed het en.... stelde een voorbeeld. De kolonel C. J. Valk, voormalig mi litair attaché van het Nederlandse com- misariaat in Indonesië, zal de functie van sous-chef van de generale staf gaan vervullen. Hij volgt de generaal- majoor J. G. Warringa op, die met in gang van 1 November het bevel over de 3de divisie aanvaardt. TIENJARENPLAN VOOR DE CONGO. De Wereldbank heeft Belgie twee le ningen tot een totaalbedrag van 70 mil- lioen dollars verstrekt ten behoeve van het tienjarenplan voor de economische ontwikkeling van de Belgische Congo- De leningen hebben een looptijd van 25 jaar. De gastronomen van de goede stad Guthrie in de Amerikaanse staat Okla- homa hebben één dag in een culinair paradijs geleefd. De eigenaar van het plaatselijke restaurant had namelijk de klok teruggezet en zijn klanten voor één dag een menu van het jaar 1935 aangeboden. De fijnproevers zaten achter tafels mét een ongekende weel de van hors d'oeuvres, champignonsoe pen, gebraden kuiken, wildbraad, tal rijke soorten groenten, pudding, gebak, fruit en koffie en aten naar hartelust voor de somma van ongeveer één gul den, terwijl zij droomden van de gou den dagen van vóór de oorlog. De eige naar van deze hoorn des overvloeds moest voortdurend nieuwe voedsel voorraden bestellen en de tien extra koks en kellners, die voor die dag ge huurd waren, waren nog niet voldoen de om de talloze klanten op hun wen ken te bedienen. Uit Duitsland ko men andere geluiden. Nadat aan het einde van de oorlog eerst de Duitsers en daarna de Britten grote hoeveelhe- TEN BOEKJE van de VVV in Noord- Holland vertelt de argeloze lezer, dat er in Andijk twee bezienswaardig heden zijn: de grote Gereformeerde kerk en de proefpolder. De laatste is overdreven. De Rijksproefpolder, om armd door kolossale dijken, behoort sinds 21 Juli 1928 tot het grondgebied van de gemeente Andijk. Een klein stukje land, doorsneden door een sloot, toch vijf en veertig bunder. Er staat een houten, oer-degelijke boerderij. Kundige ingenieurs en onderzoekers werkten hier na de drooglegging. In de boerderij en in twee, sinds lang ver dwenen, laboratoria. Hun ondervindin gen in deze eerste Zuiderzeepolder zijn geen bezienswaardigheid meer. Als al le landbouwers haalt landbouwer A. Geertsema op zonnige dagen het graan van de akkers. Tegen de dijk grazen de schapen. Méér is er beslist niet te zien, hier bij Andijk, waar de vindingrijke mens de Zuiderzee de eerste vruchtba re akkers ontfutselde. Men 'kan er even kijken, naar de vader van de Wie- ringermeer, de grootvader van de Noord-Oostpolder. HET &LOED VAN) UW/ TEKEKJAARDE. LUNCH VOOR. DE- ANDl)KEf2. VU&6EJV-- CTVcxWjus— J 'V |N TEGENSTELLING met de tul pen, kunnen gladiolen, irissen en lelies vrij geteeld worden. Wat de lelies betreft, dat is een kostbare teelt. Het duurt vier jaar voor men van zaad een volwassen plant getrokken heeft. Andijk heeft een lelie-cultuur gegrondvest. Hier ligt de bakermat voor de Lelie, vereniging, die reeds vertakkin gen vond in geheel West-Fries land. Een van de functies van deze vereniging is een sterke selectie op zaad en plant, en een vrijwillige beperking van de teelt om overproductie te voorkomen. Ongeveer 5% van de grond is be- schikbaar voor de lelie-cultuur, 20% voor de gladiolen, 10% voor de irissen en 20% voor de tulpen Nieuw symptoom is de ontwik keling in dit gebied van een na- cultuur in volle grond. Er wordt speciaal gedacht aan bloemkool Er zal hier een prima product ge. teeld kunnen worden, omdat het een nog volkomen fris land is. CR IS EEN TIJD geweest zo om. streeks de twintiger jaren, toen de bollenteelt in dit Andijkse een grote vlucht nam dat vele Friese arbeiders naar deze hoek van Holland kwamen om er op de bouw met hard werken een boterham te verdienen. De een ver telde het de ander en de mensen met het helderste inzicht vonden de ener gie en de moed om hun geboortegrond definitief te verlaten, om zich blijvend te vestigen daar tussen Medembllk en Enkhuizen. Energib, durf, helder inzicht, het zijn eigenschappen, die niet verloren gaan door de jaren. Ze kenmerken de nij- veren van de Polder 't Grootslag, die de polder van de duizend morgen ge- genoemd wordt. Vele van hen wisten zich in de loop der jaren een eigen be drijfje te verwerven. Ze werden dus van loontrekker kleine zelfstandige. Deze tijd is niet gemakkelijk voor de kleine zelfstandigen. En de risico's zijn veelal groot. Eén mislukte oogst kan hen ruïneren. Een paar natte jaren, zo als de voorafgaande, kunnen oorzaak zijn, dat de kosten niet meer gedekt worden. Het zijn dan weer de ener- gieksten, die naar nieuwe mogelijkhe den gaan zoeken om het hoofd boven water te houden. Eén van die mogelijkheden is.... emigratie. „Liever arbeider in den vreemde, dan noodlijdende zelfstandige op een eigen bedrijfje", is een devies, dat ze tot het hunne gemaakt hebben. Dit gevoegd bij de overweging, dat de eigen bedrijfjes te klein zijn om de zelfstandigheid van de nakomelingschap mee te waarborgen, heeft in Andjjk ve len tot emigratie doen besluiten. Na de oorlog zijn er zeker al zo'n honderdvijf tig gezinnen van hier weggetrokken naar Canada, Australië of Nieuw Zee land. Een aantal, dat opmerkelijk boog is voor een dorp met een zielental van nauwelijks vijf duizend. Amerika's nieuwste schoonheidstconingin. Colteen Eutchins, heeft geen klagen als men de prijzen nagaat die zij hiervoor verkreeg. Een studiebeurs van 5000 dollar, een automobiel, and last not least 4000 dollar mits zij een jaar lang niet zal trouwen Wij zijn vandaag verhuisd den munitie in metalen dozen en ook ander oorlogstuig in de Wörthersee bij Klagenfurt hebben laten zinken, heeft nu het provinciale bestuur van Karin- thie last gegeven, vele van deze goe deren. die door de schaarste aan non ferro metalen waarde hebben gekre gen, te bergen. Hetgeen een vrij be droevend verschijnsel en een weinig hoopvol teken is. In Italië kwam een jongeman om het leven, toen hij een duik in het blauwe Luganomeer nam, doordat een gebroken hoogspannings kabel het water onder stroom had ge zet. Eindelijk weer eens verheugend en positief nieuws over de ontwikke ling van de atoomsplitsing. Geleerden aan de universiteit van Michigan heb ben een methode ontdekt om voedsel te verduurzamen door het gebruik van atoomstralingen. Indien deze methode op commerciële basis toegepast wordt, zouden jaarlijks millioenen bespaard kunnen worden, die anders door bederf verloren gingen. Het Sowjetrussi- sche medische weekblad „Sowjet-me- dieijnen" heeft vorige week meege deeld, dat niet sir Alexander Fleming, doch de Russische geleerden Manas- seyn en Potnjebof het eerst penicilline hebben ontdekt en toegepast. Kinderen hielpen mee Een bende, bestaande uit 400 man, heeft het district Kadanghauer op Ja va aangevallen, waarbij de kantoren van het districtshoofd en de voorlich tingsdienst in brand werden gestoken. In totaal werden ruim 150 huizen ver nield. Onder de aanvallers waren kin deren beneden de 10 jaar. De Ruijier was zoek Dank zij een prachtige overwinning van Gabriels op De Ruyter, en dank zü de nederlaag, die de Franse kam pioen Lagache een tweede Nederlan der, dr. Kok, in het driebandcnspel toebracht, heeft Belgie reeds het drie- landentornooi gewonnen. Met elf gespeelde wedstrijden en met nog vijf partijen voor de boeg hebben de Belgen reeds 20 punten be haald (van de 11 partijen wonnen zü er tot nu toe 10), terwijl Nederland maximaal nog slechts 18 punten kan behalen. Kees de Ruyter heeft de organisato ren gistermiddag benauwde ogenblik ken bezorgd. Kees moest om half twee tegen Delforge spelen, doch verscheen niet. Na informatie bij zijn familie in Amsterdam trof men hem in het...- Rijksmuseum op een bank, in stille be wondering voor Rembrandts „Nacht wacht". Het bleek, dat de Waalwljker volgens 'n voorlopig, doch inmiddels ge* wijzigd programma, eerst om half vier moest spelen. Op 1 October zal de Nederlandse mid dengewicht Jan de Bruin in een wed strijd over 10 ronden uitkomen tegen Dick Langley, een der sterkste Engelse vertegenwoordigers in dit gewicht. Langley is 23 jaar oud. Alle Italiaanse transportarbeiders gaan Donderdag een etmaal staken. De onderhandelingen over een loonsverho ging zijn mislukt, maar zullen worden voortgezet.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 10