Onder de zeespiegel liggen vele kostbare grondstoffen verborgen Kruiswoordpuzzelaars aan de slag GROTE REBUS-PRIJSVRAAG Geleerden wagen hun leven om de raadselen te ontsluieren Een schoonheidsrekening van twaalfhonderd millioen voor onze abonné's! Honderd gulden aan prijzen Hersengymnastiek Het zevende werelddeel wordt ontdekt Spookachtige onderwereld Honderd gulden aan prijzen, DE WEDSTRIJD Ook de mannen doen ijverig mee aan deze rage Leerzame statistiek ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1951 (Van een speciale verslaggever) ^(lt^drobioloeieT^N NAPELS zijn Pioniers met het onderzoek van de zeebodem eeïstfonderzeee.iSST* *1 Bcrth°ld in 1880 ü"zi- ^rde met zijn die vaak iarenl inp- <in 'CS* Andere landen hebben expeditieschepen uitgerust hit Rrile eln rtr ,W dzeeën kruise". *oaIs de Deense „Galathea" of lu,rpn vnnr(rPff n óeSC ,P "Wi,Iiain Scoresby". Tot de bemanning hiervan be- jltwhH f geleerden op het gebied van alle takken der wetenschap, d!f j "|0 ,sP«len. Het Natuurhistorische Museum van Chicago heeft voor dit doel een biologisch station op de Bermuda-eilanden ingericht, van waaruit de gehele zeebodem van de Atlantische Oceaan systematisch onderzocht wordt. Ook de Russen deden op dit gebied van zich spreken. Verleden jaar berichtte „Tass" int Moskou, dat de bekende Russische diepzee-onderzoeker prof. Labitzky bij experimenten met nieuwe „atoomduikerklokken" in de wateren ten Zuidoosten van Japan met vijf assistenten om het leven gekomen was. De laatste diepte, die ze opgegeven hadden, was 2650 m. Toen was de verbinding plotseling verbroken en de correspondent van „Tass" neemt aan, dat de duikerklok waarschijnlijk ten gevolge van een constructiefout de enorme druk van het water niet meer kon weerstaan en met de inzittenden platgedrukt werd. Dit risico lopen alle ver metele mannen in de meedogenloze diepten der wereldzeeën, die voor het groot ste gedeelte nog even raadselachtig voor ons zjjn als de twinkelende sterren boven ons hoofd. QP GROND van de tot nu toe bereik te resultaten van diepzeeonderzoe kingen zijn wij in staat een vrij nauw keurig beeld te ontwerpen van deze geheimzinnige onderzeese wereld. Het is een spookachtige „onderwereld", die niet haar fantastische coulissen en gro tesk aandoende levende wezens een demonische nachtmerrie lijkt. De diep zee-foto's, die de Oostenrijker dr. Hans Hass in de Rode Zee gemaakt heeft, vertonen kleuren van een intensiteit als men nog nooit gezien heeft. Gelijk zeemonsters uit de oertijd zwéven on der deze kristallen „hemel" hele scho len duivelsroggen. soms tweemaal zo groot als een mens en van een omvang, dat men hun gewicht op minstens 2000 kg moet schatten. Dieper dan 500 m dringt het licht van de zon niet door. Beneden deze grens heerst eeuwige duisternis. De waterdruk bedraagt op 1000 m diepte reeds 100 atm. De enige mensen, die tot nog toe de 1000 m grens bereikten William Beebe kwam tot 923 m. Otis Barton tot 1370 m konden zich achter de beschermende wanden van hun duikertoestellen nauwelijks meer bewegen door de ijzige koude en de moeilijke ademhaling. De verhalen van hun waarnemingen overtreffen de stoutste fantasie. Zeespinnen en inkt visachtige monsters flitsen om de een zame duikerklok heen en sproeiden een vurig, verblindend licht ui. Andere dieren schitterden in vele kleuren als een verlichte oceaanstomer, hadden „boordlichtjes" aan buik en flanken, die soms op magnesiumfakkels leken. De gemiddelde diepte der wereld zeeën bedraagt 4000 m, de grootste diepte, die ooit gemeten werd, bedroeg 14.400 m en wel bij de Philippijnen. Onderzeese bergruggen wisselden af met grote, woestijnachtige laagvlakten: een veranderlijke bodem, die vaak door hevige aardbevingen geschokt wordt. Bij de laatste aardbeving, die ten Westen van Alaska gemeld werd, ontstonden golven, die 18 uur later Valparaiso bereikten, dat 12.800 km van het middelpunt der aardbeving verwijderd ligt en daar aan de kust met waterbergen tot 20 m hoogte ver schrikkelijke verwoestingen aanricht ten. In een ander geval werd gecon stateerd, dat telegraafkabels in de buurt van het eiland St. Helena nog maar 1000 m onder water lagen, ter wijl vroeger op deze plaats een diepte van meer dan 4000 m gemeten was. De spookachtige onderwereld der Oceanen blijkt dus een zeer gevaarlijk terrein te zijn, dat de moderne Columbus, die op het punt staat een nieuwe wereld te veroveren, voor moeilijkheden plaatst, die nog niet te overzien zijn. Mei atoomkracht MET PROBLEEM, dat alle diepzee onderzoekers in de eerste plaats bezig houdt, is de constructie van dui kertoestellen, die hen in staat moeten stellen tot systematisch onderzoek tot op een diepte van 4000 m, de gemid delde diepte der wereldzeeën. Het streven der hydrobiologie is er steeds op gericht zelf alles ter plaatse in ogenschouw te nemen. Dit is m principe met dezelfde moeilijkheden verbonden als die, welke de geleerden op het gebied van de raketaandri) ving ondervonden, toen ze het wereldruim wilden gaan onderzoeken. Ook hier gaat het erom de geweldige verande ring van druk te neutraliseren en tech nische hulpmiddelen te vinden, die de mens in staat moeten stellen onder omstandigheden te leven, waarvoor het menselijk organisme niet is inge richt. Hoe gevaarlijk al deze experi menten zijn, bleek uit de laatste mis lukte poging van prof. Piccard. Na de vermetele wedstrijd der ge leerden schijnen thans echter in alle stilte ook duikexperimenten met be hulp van atoomkracht binnen het be reik der mogelijkheden gekomen te zijn. Do enorme waterdruk zou daarbij door atoomsplitsing in zekere zin „geneu traliseerd" worden, zodat de moderne Columbus, beschermd tegen alle geva ren, op onderzeese ontdekkingsreizen kan uitgaan. LIET is nog geen tien jaar geleden, dat in de Golf van Mexico de eerste drijvende boortoren gebouwd werd. Ook goud en uraniumhoudende ertsen ^IET alleen het zesde werelddeel dg Noord- en Zuidpoolge bieden ook het zevende: de nog bijna geheel ongeëxploiteerde we reldzeeën, begint bij het zoeken naar nieuwe bronnen van grond stoffen een steeds grótere rol te spelen; te meer daar de wereld zeeën met een oppervlakte van 361 millioen vierkante kilometer meer dan 70%. van de oppervlakte van de aarde beslaan. Evenals vroeger Columbus, trekken steeds vaker diepzee-expedities uit ver schillende landen op ontdekkings reizen uit. Met duikerklokken en een heel arsenaal van veelal ge heim gehouden technische hulp middelen hopen deze moderne veroveraars de schatkisten open te breken, die in de modder op de bodem der oceanen verborgen zijn. Thans reeds worden jaarlijks millioenen tonnen ruwe olie uit de zee gewonnen tot op een diepte van 3000 meter. schijnen o.a. door het Zweedse expedi tieschip „Albatros" in de diepten van de Atlantische Oceaan ontdekt te zijn. Dezelfde ontdekking deden de Ame rikanen met behulp van een in het la boratorium der General Electric ont wikkelde magnometer, die zelfs van vliegtuigen uit een nauwkeurige plaats bepaling van onderzeese bodemschat ten mogelijk maakt. De vraag is alleen hoe deze schatten uit de vele meters dikke modderlaag opgegraven en aan het daglicht ge bracht kunnen worden. Doch ook hier voor zijn reeds nuttige uitvindingen gedaan, zoals de zogenaamde „zee" stofzuiger", die met behulp van gecom primeerde lucht, die door reusachtige buizen gepompt wordt, per minuut 451) kubieke meter modder van de zee bodem opzuigt. Ook heeft men reeds de mogelijkheid geopperd de onderzeese radium-voorraden door electrische ont steking op te blazen en de door de waterdruk omhooggedreven stukken dan met sleepnetten op te vissen. In ieder geval zal de moderne Co lumbus bij zijn verdere ontdekkings reizen op de bodem der zee nog schat ten vinden, waarvan zijn voorvader zelfs na de ontdekking van Amerika niet durfde dromen. De „Nieuwe We reld", het dorado van onze tijd, ligt nog voor het grootste gedeelte onont dekt onder water. Wat daarvan tot nu toe bekend ge" n en veroverd is, is slechts een 1 Aluminium uit water DEHALVE deze nog onoverzienbare schatten in de diepten der Oceanen vormt ook het zeewater zelf een „grondstof" van grote betekenis. Reeds de Griekse arts Hippocrates spreekt van de genezende invloed van zee water bij huidziekten en vergroeiïngs- verschijnselen. Deze invloed is toe te schrijven aan een groot aantal mine ralen, die door chemici van alle landen onderzocht worden. Volgens de voor- Inniwe resultaten van de Amerikaanse professor Werner Bergmann van de Yale-Universiteit in New Haven (Con- necticut) bevat een enkele kubieke kilometer van dit kostbare nat onge veer 29 millioen +on zout. 1,5 millioen ton magnesium. millioen ton potas. 74.000 ton bromiden, 570 ton jodium, 500 ton boraten. 220 ton ijzer, 150 ton koper en behalve 12.5 ton uranium ook nog zilver en goud in aanmerkelijke hoe veelheden. Volgens prof. Bergmann's berekeningen bevatten alle Oceanen der aarde 1.230 millioen kubieke kilo meter zeewater. Het zeewater is dus een zeer bij zondere vloeistof, die bovendien nog petroleum bevat in de vorm van plank ton, de kleinste diertjes der zeeën. Een Zweeds geleerde heeft uitgerekend, dat hieruit per hectare wateropper vlakte 340 kg ruwe olie gewonnen kan worden. Dat het hier niet alleen om toekomstdromen gaat. blijkt uit talrijke succesvolle experimenten: zo is o.a. in Tunesie een comité onder Franse lei ding opgericht, dat zich ten doel stel de uit het water der oceanen jaarlijks een millioen ton aluminium en magne sium te fabriceren. Behalve de veelvuldige schatten, die in de modder op de bodem der wereld zeeën begraven liggen en de veelzijdige De Amerikaanse sergeant McLaren schonk een roestvrije stalen kruk aan de een-benige Taskiko Takaesa, die in de Wereldoorlog haar moe der en haar rechter been bij een bombardement verloor. De sergeant en enige van zijn kameraden van de 307de Amerikaanse bombarde- mentsgroep, welke op Okinawa ge- stationneerd is, namen 't besluit om in hun vrije tijd voor Taskiko deze kruk te vervaardigen. mogelijkheden van het zeewater zelf tracht de mens bovendien de geweldige kracht van het water in energie om te zetten. In Frafikrijk en Argentinië be staan plannen voor de bouw van ge tijden-krachtstations, waarbij reusach tige turbines afwisselend door het in- en uitstromende vloed- en eb-water aangedreven zullen worden. Ook de voortdurende energiebron der golven is het onderwerp van studies. Aan de Ivoorkust in Frans West-Afrika werken Franse technici aan een project om het zeewater, dat op 400 m diepte slechts een temperatuur van 6 graden heeft, met zuigpompen naar de 25 graden warmere oppervlakte te brengen, waar bij zich door de plotselinge afkoeling van het bovenste water een geweldige stoom ontwikkelt, die turbines aan drijft en zodoende electriciteit kan op wekken. Het krachtstation, dat bij de havenstad Abidjan gebouwd zal wor den, zal voorlopig 15.000 kilowattuur produceren, doch zal later uitgebreid worden. Deze energieproductie biedt het voordeel, in tegenstelling tot de zogenaamde „witte kolen" nooit aan watergebrek te lijden. Ook als ener giebron worden de wereldzeeën nog bijna niet benut. Zij zijn even onuit puttelijk als op ieder ander gebied; hier ligt een taak voor generaties en werk en brood voor een nog vele ma len grotere wereldbevolking. Horizontaal: 1 Laagte, 3 Bewijs van deelgenootschap. 8 Onderricht, 11 Titel, 12 Lengtemaat, 13 Woonschuit, 14 Rund, 16 Soort onderwijs, 17 Bedaardheid, 20 Vloertegel, 22 Toiletartikelen, 23 Stern- nel 26 Belemmering, 28 Ketting 30 Ont vangkamer. 33 Voormiddag, 35 Opstoot- L 37 Houten drinkbakje, 38 Uitroep, 39 Godin van de dageraad, 41 Ieder, 13 Verdroogd, 44 Openbaar ambtenaar, 4o Plaats in Zd.-Holland, 46 Papegaai, 47 Voorzetsel, 49 Gravin van Holland, 50 Tn het iaar des Heeren, 51 Diepe groe ve. 53 Trechtervormig net, 55 En der gelijke, 56 Rondachtig uitwas in zeke re oester, 58 Ziekelijke voorliefde, 60 Schaakterm, 61 Deel van een vinger of teen, 63 Lichaamsdeel, 65 Verzoek schrift, 67 Linnenpers, 70 Hetzelfde, 71 Muzieknoot, 72 Aarden wal, 74 Beken de motorraces, 75 En andere, 76 Korf. 77 Soepschaal, 78 Indien. Verticaal: 1 Weldoorvoed, 2 Rijst brandewijn, 3 Zangstem, 4 Achter, 5 Werphaak, 6 Maanstand, 7 Katachtig roofdier, 9 Naam voor rustoorden, 10 Kledingstuk, 12 Keukengerei, 15 Gelde lijk nadeel. 18 Gomachtige stof, 19 Last dier, 20 Geestdrift, 21 Kippenloop, 24 Voegwoord, 25 Boom, 27 Evennachts lijn, 29 Schrikbewind, 31 Papieren lan taarntje, 32 Wervelstorm, 34 Doodslag met voorbed.rade, 3% Laatstleden, 38 Bescherming, 40 Bevel, 41 Europeaan, 42 Viervoetig huisdier, 43 Spoedig, 48 Deel van de Bijbel, 51 Orde-geestelijke, 52 Kampeerartikel, 53 Rustig, 54 Zon nig, bekoorlijk, 56 Kledingstuk, 57 Mu zieknoot, 58 Wederk.. voorn, woord, 59 Hevig, 60 Honingdrank, 62 Doorkookt, 64 Gemalen graan, 65 Gebogen been, 66 Deel van een tennispartij, 68 Ongeluks godin. 69 Verbinding, 72 Acad. titel, 73 Muzieknoot. De enorme belangstelling, door onze abonné's aan de dag gelegd bij een vorige rebus-prijsvraag, heeft ons doen besluiten bij het ingaan van het nieuwe leesseizoen opnieuw een dergelijke prijsvraag uit te schrijven. DE PRIJSVRAAG WORDT GEPUBLICEERD IN DE PERIODE VAN 18 SEPTEMBER TOT EN MET 6 OCTOBER Drie maal per week, n.1. op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, wordt een rebus geplaatst. Heel het gezin kan bij het oplossen een handje helpen. Het is een uitermate gezellig werk. waarmee bovendien nog een stevige prijs in de wacht gesleept kan worden. U heeft immers kans op een deel van de die als volgt wordt verdeeld: EERSTE PRIJS 50,— TWEEDE PRIJS 25,— DERDE PRIJS 10,— EN ZES PRIJZEN VAN 2,50 Beproeft uw geluk door het oplossen en inzenden van de rebussen. Er worden in totaal negen verschillende slagzinnen in rebusvorm geplaatst. Wanneer u deze slagzinnen hebt gevonden, behoeft u niets anders te doen dan ze uit te knippen en te bewaren, waarbij u niet vergeet telkens de slagzin er onder te schrijven. U wacht de datum van inzending rustig af. Daarover leest u wel In de krant. Vooral geen aparte oplossingen inzenden! Aanstaande Dinsdag plaatsen we de eerste rebus. Wé verwachten ook deze keer weer een groot aantal inzendingen. Zorgt, dat de uwe er bij is. De deelname staat open voor alle abonné's en ook voor degenen die zich met ingang van heden als zodanig opgeven. Het adres van ons bureau weet u. Voorts zijn onze agenten en bezorgers graag bereid u als abonné te noteren. DINSDAG IN DIT BLAD DE EERSTE REBUS! (Van onze correspondent te Londen) WAAROP Engeland ook moge bezuinigen, op het gebied van het cultiveren van nieuwe statistieken doet men het beslist niet. Gelukkig maar, want zonder de gebruikelijke bergen officiële documentatie zou de moderne, genummerde mens zich waarschijnlijk nauwelijks veilig voelen. Hoe zou men zelf anders bjjv. accuraat kunnen berekenen, hoeveel meter tandpasta men gemiddeld per jaar gebruikt op 35-jarige leeftijd? Het Britse Centrale Bureau van de Statistiek heeft dit probleem allang aangevoeld en is dezer dagen met een uitgebreid rapport verschenen, waarin John Buil en zijn vrouw al deze wetenswaardigheden zo maar kunnen opslaan. grootste gebruikers van lotions en andere haarpreparaten en besteden meer zorg aan hun uiterlijk dan op enige andere leeftijd. Hoewel het Engelse mandom jaar lijks in totaal 300 millioen gulden aan zijn persoonlijke opluistering besteedt, legt het rapport er de nadruk op, dat de helft van dit bedrag uitgegeven wordt aan scheermesjes en scheerzeep, zodat er dus maar 150 millioen gulden wordt besteed aan lotions en brillian- tine! Twee procent van de Engelse mannen laat zijn baard staan, wegens economische of artistieke redenen. UET rapport, dat de bevindingen in- houdt van een maandenlang onder zoek, geeft een gedetailleerd beeld van de kosten die het Engelse volk jaarlijks besteedt aan het onderhoud van zijn uiterlijk schoon. Het totale bedrag, dat de Britten jaarlijks blij ken te spenderen aan schoonheidsmid delen en kappers, is zo astronomisch hoog, dat minister Gaitskell zich wel zal gaan afvragen, of het mee het oog op de nationale bezuiniging niet beter zou zijn om de gehele natie maar op een schoonheidsrantsoen van water-en- zeep te zetten. Het totale bedrag van Engelands schoonheidsrekening bedraagt n.1. liefst 120 millioen pond sterling per jaar, of zegge 1200 millioen gulden. En bij deze uitgaven zijn de kosten van zeepverbruik en badzout nog niet eens meegerekend. Van dit bedrag wordt jaarlijks 800 millioen gulden uitgegeven aan cosme tische artikelen en 400 millioen aan kaopers en haarverzorging. Driekwart van de totale 1200 mil lioen gulden wordt uitgegeven door de Engelse vrouwen. De rest wordt steed aan de versiering van het mannelijk schoon. Hier volgen enkele bijzonderheden uit het rapport. De Engelse vrouw geeft gemiddeld een rijksdaalder per maand uit voor de aankoop van haar make-up. Leeftijden spelen een grote rol bij het verbruik van cosmetische artikelen. Het meeste geld wordt hier aan besteed door jongedochters van 16 tot 19 jaar, n.1. gemiddeld 4 gulden per maand. Na haar twintigste jaar geeft de Engelse vrouw geleidelijk minder uit aan make-up, maar begint dan veel meer uit te geven bij de kapper. Het gebruik van tandpasta ligt aanmerkelijk hoger dan men ver wacht had, zegt het rapport en be draagt bijna een vijfde deel van alle schoonheidsuitgaven. De volgorde van artikelen, waaraan het meeste geld wordt uitgegeven, is tandpasta, crèmes, poeder, lotions, shampoos en lipstick. Een zesde deel van alle vrouwen tussen de 16 en 60 jaar gaat om de veertien dagen naar de kapper, een "emiddelde reparatie van vijf gulden. Een derde deel van alle Engelse vrouwen laat haar geregeld permanen ten. Negentig procent van alle vrou wen wast het haar elke week thuis, ook al gaan zij geregeld naar de kap per. Vier gulden voor mannen 117AT de Engelse mannen betreft, doet het rapport de delicate onthulling, dat deze per maand gemiddeld vier gulden aan haarlotions en bril lantine uitgeven, hetgeen méér is dan de dames gemiddeld aan hun coiffures besteden. Aan het knippen van zijn lokken geeft de Engelsman voorts tweemaal per maand 75 cent uit. Man nen tussen de 30 en 39 jaar zijn de De Kanaalrace is al weer enige tijd achter de rug en de Egypte naar Maruk Hassan Hamad, is, hoewel .hij geen prijs stelde op de 1.000 van de „Daily Mail", toch ettelijke duizenden guldens rijker geworden dan hij was. Met de Tour de France wordt ook deze Kanaalrace een jaarlijks terug kerend sportevenement. Dat was in de dagen van Johanna Hass- linger anders. Deze Oostenrijkse schone, van beroep acrobate, heeft het gepresteerd (we schrijven 1900) om op haar blote handen de afstand van Wenen naar Parijs te lopen, een afstand van ca. 1400 kilometer. Zij „liep" 10 uur per dag en deed er in totaal 55 dagen over. Tot nu toe heeft nog nie mand haar dit nagedaan, laat staan verbeterd. 'Nu is de beurt aan U voor de volgende vragen: 1. Wat wordt bedoeld met „Na- tura Artis Magistra? 2. Wat voor verschil is er tus sen de vlaggen van Neder land en Luxemburg? 3. Waar staat het hoogste ge bouw ter wereld? 4. Wanneer we een auto tegen komen, voorzien van de ken tekenen CDJ, aan wie be hoort de wagen dan toe? 5. Tot welke familie behoren de erwten en bonen? 6. Hoe ver zijn wij verwijderd van het middelpunt (de kern) onzer aardbol? 7. Wie was de Bisschop van Myra in de 4de eeuw? 8. Wat hebben Simon en Zion met Jeruzalem uitstaande? 9. Hoe langer men er aan trekt, hoe korter wordt zij. Ra ra, wat is dat" 10 We hadden het zojuist over Myra. Weet U wat een lyra is?

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 11