Vier punten basis vredescontract met West-Duitsland Kritieke periode voor de NATO Grote Drie zui besprekinge/f] VERENIGDE NOORD-H( Gelijkwaardig lid van Europa Verder oprukken der V.N. troepen Zaterdag 15 Sept. 1951 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Besprekingen te Washington ien einde Voorlopige regeling wegens verdeling Meisje door ex-verloofde doodgeschoten BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK r\E Atlantische gemeenschap staat op het ogenblik voor een der meest kritieke perioden in haar nog betrek kelijk kortstondig leven. Of zij deze zal overwinnen, is afhankelijk van de be sluiten, welke haar leden op de zojuist in Ottawa geopende conferentie zullen nemen, alsmede van bepaalde maat regelen, welke van Amerikaanse zijde worden verwacht. Het voornaamste probleem, waarvoor de N.A.T.O. (North-Atlantic Treaty Or- ganization) zich gesteld ziet, is het vraagstuk, hoe de defensie-inspanning van haar Europese leden te handhaven, zonder deze landen naar de economi sche afgrond te drijven. Het probleem is vooral ontstaan doordat het Ameri kaanse Congres, in een bui van onver antwoordelijke zuinigheid, de door de Amerikaanse regering voorgestelde mi litaire en economische steun aan West- Europa aanzienlijk besnoeide. Een de finitieve beslissing in deze zaak is nog wel niet genomen, maar grote ver wachtingen mag men zeker niet koes teren. Nederland bijvoorbeeld, dat zijn de fensie- en economisch programma had gebaseerd op de veronderstelling, dat het in de periode van 30 Juni 1951 tot 1 Juli 1952 aan Amerikaanse steun een bedrag van 155 millioen dollar zou ont vangen, mag thans op niet meer dan 100 millioen dollar rekenen. Minister Lief- tinck en dr. Holtrop. de president van De Nederlandse Bank, hebben er in Washington, waar zij de jaarlijkse zit ting van het Internationale Monetaire Fonds bijwoonden, geen twijfel over la ten bestaan, dat ons land onder deze omstandigheden de verwachte defensie- bijdrage niet zou kunnen leveren, ten zij er alsnog een uitweg voor onze bij zondere moeilijkheden zal worden ge opend. Overigens zitten, wat dit betreft, landen als Engeland en Frankrijk in hetzelfde schuitje en ook hun vertegen woordigers hebben de Amerikanen dui delijk gemaakt, dat handhaving van het oorspronkelijk vastgestelde tempo der herbewapening sterk afhangt van de omvang der bijdragen, welke Ameri ka hiertoe kan leveren. Een uitweg is zeker aanwijsbaar. Vermindering van de ECA-steun zou kunnen worden opgevangen door het doen vervaardigen van een zo groot mogelijk deel van de wapens, welke de Verenigde Staten aan Europa moeten leveren, aan deze zijde van de oceaan, waardoor de Europese economieën extra-dollars zouden verdienen. Zodra het Amerikaanse bewapeningsprogram ma voor de komende jaren geheel vast staat een kwestie, die nog enkele weken zal vragen zal het mogelijk zijn, hierover meer te zeggen. Wel kan men reeds thans vaststellen, dat de Amerikaanse regering, die voor niets meer bevreesd is dan voor een ver slapping in de defensie-inspanning, alles in het werk zal stellen om zijn West- europese bondgenoten op deze wijze te helpen. Naast de financiële nood van zijn Europese leden zijn de schepping van een Europees leger en Duitslands in schakeling in de Atlantische defensie de andere grote problemen, waarvoor de N.A.T.O. op de allerkortste termijn een oplossing moet vinden. In Washing ton. op de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Westelijke Grote Drie, hebben de ministers Ache- son en Morrison aan hun Franse collega Schuman steun voor het plan-Pleven toegezegd en in principe overeenstem ming over t'e omvang der Duitse mili taire bijdrage bereikt. Maar er zal in Ottawa nog heel wat werk moeten wor den verzet en over vele bezwaren wor den heengestapt, vóór er een oplossing kan worden gevonden, die allen, Duits land incluis, bevredigen kan. Nederland bijvoorbeeld zal met een eigen voorstel komen, dat van de door de Fransen gewenste boven-nationale „hoge autori teit" weinig heel laat en de grootste macht in handen wil leggen van gene raal Eisenhower. Dit voorstel gaat in de richting van de integratie van een Europees leger in de grotere Atlanti sche strijdmacht een koers, die ook door de Amerikanen en Britten wordt voorgestaan. In vergelijking met deze vraagstuk ken zijn kwesties als de opneming van Griekenland en Turkije in het Atlan tisch Pact en de benoeming van een bevelhebber voor het gebied van de Atlantische Oceaan, hoewel ieder op zichzelf bekeken moeilijk genoeg, be trekkelijk eenvoudig. Desondanks ge loven wij, dat voor het geheel der pro blemen bevredigende oplossingen zullen borden bereikt, enkel en alleen al, °mdat aller belang zulks eist. De inter nationale spanning nadert thans snel baar hoogtepunt en het zou een ramp *un. indien de vrije wereld daarop niet Vas voorbereid. Daarvan is men in de ntische gemeenschap doordrongen. ier punten zullen de grondslag vormen van het vredescontract, dat de mi nisters van buitenlandse zaken der Westelijke Grote Drie aan het eind van hun besprekingen te Washington aan de federale regering te Bonn hebben aangeboden. Zo zal Duitsland op voet van gelijkheid worden opgenomen in de Europese gemeenschap, welke deel uitmaakt van de Atlantische organisatie. Aan het bezettingsbestuur en aan de bevoegdheid der geallieerden, om in de binnenlandse zaken van Duitsland in te grijpen, zal een eind komen, al zullen de Westelijke mogendheden zich zekere rechten voorbehouden ten aanzien van de veiligheid van hun strijdkrachten op Westduits gebied. De nieuwe regeling draagt een voorlopig karakter, in afwachting van een vredesverdrag met een verenigd Duitsland. Deze punten vormen de basis, waar- op^de hoge eommissarisen in West- Duitsland met de federale regering zul len gaan onderhandelen. Een voor lopige regeling is noodzakelijk, omdat dp verdeling van Duitsland een per manente in de weg staat. Dit en het probleem van de veiligheid van West Duitsland maken vóór de geallieerden het behoud van bijzondere rechten ten behoeve van hun strijdkrachten nodig. Hetzelfde geldt ten aanzien van West- Berlijn en van vraagstukken aangaan de Duitsland als geheel. Behalve over deze zaken hebben de ministers besprekingen gevoerd over het Oostenrijkse vredesverdrag, over voorstellen tot herziening van het Ita liaanse pact en over economische vraagstukken aangaande de Atlanti sche organisatie. Hevig Noordelijk verzei De verbonden troepen zijn Vrijdag langs vrijwel het gehele front lang zaam verder opgetrokken, waarbij he vige tegenstand werd ontmoet, voor»! aan het Oostelijk front. Aan het centrale front ten Noorden van Koemhwa schijnen de Noordelij ken hun hoofdmacht te hebben terug getrokken. Vliegtuigen van de verbondenen zet ten hun aanvallen op en achter 1e frontlinie onophoudelijk voort. De hoge commissarissen hebben gis teren de bondskanselier dr. Adenauer op de hoogte gebracht van het resul taat der besprekingen. Adenauer was op dat moment in Bad Ems en liet om roepers uitzenden om de bevolking op te roepen .voor een bijzondere bijeen komst in het Kurpark. Daar heeft de premier van Rijnpaltz, Altmeijer, de bevolking van het grote nieuws op de hoogte gebracht. Adenauer heeft in een korte rede de dank van de bonds regering voor deze beslissingen ver tolkt. Liefdesdrama ie Breda Dader pleegde zelfmoord Te Breda is een een en twintigjarig meisje door haar vroegere verloofde, een 38-jarige Pool, van het leven be roofd, waarna de man zelfmoord heeft gepleegd. Deze was bij de bevrijding, bij de familie van het meisje ingekwar tierd. Er ontstond een relatie, die het meisje kort geleden verbrak. De Pool had al het mogelijke gedaan, opnieuw contact met haar te krijgen en toen dat niet gelukte, heeft hij haar opge zocht en neergeschoten toen zij naar de buren trachtte te vluchten. Om een vredesverdi Te Londen wordt vernomen dat

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1