Hr. Ms. korvet „Ternate" voor het eerst thuisgevaren in Nieuwediep Jo Vincent zong tweemaal voor een stampvol Casino „Zwarte koor" heett pluim verdiend Toren zonder spits Onderscheidingen en mutaties bij de Koninklijke Marine Welkom aan een schip uit de Oost - Waterstaatsingenieurs bezochten havenwerken Tussen Haaks en Kuifje Serie schoolconeerten der V.U. geopend Gemeentelijke vleugel voor de begeleiding Helderse politie leed weer 10 nederlaag f:IC tfffl Huisvrouwen zagen film over sanatorium Davos „Zwaard in de woestijn" in Tivoli Overschrijving Sectie „Sociaal Werk" van de Helderse Gemeenschap WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1951 „Kijk, daar staat m'n ouwe heer! HU heeft een nieuwe hoed op!" De kwartier meester, die met volkomen begrijpelijk enthousiasme deze uitroep slaakte, toen gistermorgen om kwart over negen Hr. Ms. korvet „Ternate" de haven binnen voer, was niet de enige die met kloppend hart zocht naar bekende gezichten tussen al die druk-zwaaiende figuurtjes aan de wal. Nog luttele minuten en de zon van het weerzien zou opgaan boven een kil en triest stukje van de wereld. Want Hr. Ms. „Ternate", die een paar maanden geleden nog voer onder de tropen zon, kwam met het herfsttij in de thuishaven. Haar eerste kennismaking met Nederland was van die aard, dat de 78 opvarenden van de „Ternate" de indruk kregen, een haven aan de Poolzee binnen te lopen L* 1 l Gistermorgen tegen half Hen voer Hr. Ms. Ternate" thuis uit Nieuw-Guinea. De oorlogsbodem werd verwelkomd met het Wilhelmus, gespeeld door de M.L.D.-kapel. Aan boord van Hr. Ms. „Neptunes", „Hertog Hendrik" en „Pelikaan" stond een gewapende wacht aangetreden. Links de „Ternate". De oorlogsbodem is nooit eerder in deze contreien geweest. Zij behoorde tot de groep korvetten (eigenlijk mij nenvegers) die in het najaar van 1945 werden overgenomen van de Australi sche marine. De „Ternate" heeft als patrouillevaartuig eerst een drukke dienst gehad in de Indonesische wate ren. Na de souvereiniteitsoverdracht bestreed het schip, in het kader van de maritieme hulpverlenning aan de Uniepartner, de smokkelhandel tussen Sumatra en Malakka. Ettelijke tonkans vol rubber, motorscheepjes die spe ciaal voor deze sluikvaart waren ver bouwd, werden in die tijd door Hr. Ms. „Ternate" in de Straat van Malakka aangehouden en opgebracht. Medio October van het vorige jaar werd de „Ternate" naar Nieuw-Guinea gedirigeerd. Daar werden patrouille- tochten gemaakt ter bewaking van de territoriale wateren, hoofdzakelijk aan de Westkust. De luitenant ter zee der tweede klasse W. F. van Heukelom vertelde ons, terwijl de „Ternate" gis termorgen óm negen uur opstoomde van de rede naar de haven, dat de be manning in die periode menigmaal con tact heeft gehad met de inheemse be volking van de plaatsjes aan de kust en op de eilanden. „Dat was bijzonder plezierig, en bij na overal werden we met het Wilhel mus begroet", zei de tweede officier, die prettige herinneringen bewaart aan het natuurschoon in die streken, maar geen boekje open kon doen over ont moetingen met andere schepen. „Er gebeurde nooit iets en we hebben tij dens onze patrouilles practisch geen schip gezien!" Goed schip De chef van de machinekamer, de luitenant ter zee van de technische dienst der tweede klasse H. Pakvis, was vol lof over het „zwarte koor", het machinekamerpersoneel. „Deze jon gens hebben van een slecht schip een goed schip gemaakt. Toen we de „Ter nate" overnamen, was de machineka mer niet veel bijzonders, maar in re- Ruim tachtig leden van de Vereni ging van ingenieurs bü de Rijkswater staat, waarvan jhr. ir. A. G. Beelaerts van Blokland voorzitter is, hebben gis teren een excursie gemaakt naar de in aanbouw zynde Rükszeehaven te Nieu wediep. Onder het gezelschap bevonden zich de hoofdingenieurs ir. F. E. Mulder en ir. A. Eggink. In de morgenuren werd het omvangrijke werk vanuit zee be zichtigd. Na de lunch in hotel „Belle- vue" begaf men zich naar de over zijde van de Buitenhaven om een rondgang langs de voornaamste objec ten van het karwei te maken. Bijzon dere belangstelling werd getoond voor de steigeraanleg in de Westelijke bouwput, en met name voor de instal latie die bij het plaatsen der 35 ton zware betonnen funderingspalen wordt gebruikt. Op de terugreis naar Alkmaar, waar de groep werd ontbonden, reden de beide autobussen langs de Hondsbosse Zeewering, waar men ook nog even een kijkje nam. Het Nederlandse motorschip ,.He- lena", met paling aan boord en op weg naar Maldon, kwam in Nieuwediep bij leggen. Het is morgen hoog water om 10.25 en 22.55 uur, en laag water om 4.35 en 17.00 uur. De temp-ratuur van het zeewater was 16,4 graden Celsius. corötijd werd alles grondig nagekeken. Hij loopt nu als een naaimachine". Deze waardering voor de mannen van de stookplaat en uit de machinekamer mag wel eens wereldkundig worden gemaakt, want over het algemeen komt het „zwarte koor" er maar bekaaid af wanneer met lof over de bemanning van een schip wordt gesproken. Op 2 Juli, een maand na de aankomst van Hr. Ms. „Johan Maurits", vertrok de „Ternate" van Hollandia, via Sorong, waar olie werd geladen, naar Neder land. Ook Hr. Ms. „Banckert" is inmid dels op de terugreis naar het vader land, maar nu Hr. Ms. „Boeroe" een zusterschip van Hr. Ms. „Ternate" van haar reparatiebeurt in een Austra- sche haven in Nieuw-Guinea is terug gekeerd. bevinden zich daar wederom twee oorlogsbodems van de Koninklijke Marine. Vlagvertoon. Hr. Ms. „Ternate" maakte de thuis reis via Singapore, Colombo, Bombay, Aden, Alexandrie en Gibraltar. Even als Hr. Ms. „Jan van Brakel" heeft het korvet in het zeegebied ten Westen van Voor-Indie te kampen gehad met de Westmoesson. De bemanning was voor bereid door de berichten over het „op de kop staan" van de mijnenlegger, zodat het volgens de oudste officier, de luitenant ter zee der eerste klasse R. S. Metzelaar, nogal meeviel. Niettemin kreeg de scheepsarts twee lichte her senschuddingen te behandelen en liep een motorsloep vrij zware stormschade op. Veel aangenamer herinneringen be waren de commandant, de luitenant ter zee der eerste klasse H. J. Baay, de zeven andere officieren en de overige leden der bemanning aan de ontvang sten in de aanloophavens, waar de ter plaatse wonende Hollanders de oud- vaderlandse gastvrijheid geenszins ver loochenen. Het verblijf in Alexandrie duurde vier dagen, omdat het tevens een bezoek voor vlagvertoon gold. Met uitzondering van de kernbeman ning gaat nu het volk van de „Ternate" tot Maandag met verlof. Daarna wordt de oorlogsbodem uit dienst gesteld en kunnen haar opvarenden geniéten van enige weken welverdiend groot verlof. In Torakov (Zweden) moest een torenspits gesloopt worden, die zo danig door de mieren was toege takeld, dat gevaar van instorting dreigde. De spits wordt van zijn oudé plaats getrokken. De gepensionneerde kapitein ter zee M. M. Merens is benoemd tot com mandeur in de orde van de „Merito Na val" van Brazilië en tot commandeur in de orde „Honneur et Mérite" van Haïti. De eervol ontslagen kapitein ter zee KMR voor speciale diensten J. J. A. Schagen van Leeuwen is benoemd tot commandeur eerste klasse in de orde van de Danebrog van Denerarken. De kapitein-luitenant ter zee E. Dankmeijer is benoemd tot officier in de orde van „Mérito Juan Pablo Duar- te" van Dominica. Aan de luitenant ter zee der eerste klasse J. G. Cox is het „Croix de Guer- re 1939—1945 avec palme" van Frank rijk verleend. De luitenant ter zee der eerste klas se F. Steinmetz is benoemd tot officier in de orde van' het „Legioen van Eer" van Frankrijk, tot officier in de orde van het „Crozeiro do Sul" van Brazi lië en tot officier in de orde van de „Libertador" van Venezuela. Aan de luitenant ter zee der eer ste klasse G. Gallandat Huet is het „Croix de Guerre 1939-1945 avec étoile de palme". van Frankrijk verleend. Aan de kapiteins ter zee D. J. Kommer en P. F. M. van de Lint is met ingang van 1 September 1951 eer vol ontslag uit de zeedienst verleend. De luitenant ter zee van de tech nische diénst 'dér eerste klasse E. C. Leertouwer is bevorderd tot kapitein- luitenant ter zee van de technische dienst. De luitenant ter zee van vak diensten der tweede klasse J. P. Phi- lipse, aan wie met ingang van 1 Sep tember eervol ontslag uit de zeedienst is verleend, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau met de zwaar den. De luitenant ter zee arts der eer ste klasse P. van der Esch is bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee arts, voor zolang hij is belast met de functie van adviserend lid van de commissie aanne ming adelborsten. De kapitein-uitenants ter zee F. J. E. Krips, A. J. Quanjer, M. A. -T. Derksema, P. A. Mulock van der Vlies Bik en H. Bos zijn bevorderd tot kapi tein ter zee. De luitenants ter zee der eerste klasse G. J. Platerink, J. N. J. van der Beij, J. A. Agelink van Rentergem en J. van Staveren zijn bevorderd tot ka pitein-luitenant ter zee. De vice-admiraal J. J. L. Willinge is bij bevordering benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje- Nassau met de zwaarden. De luitenants ter zee vlieger der tweede klasse A. E. H. Bijkerk en P. N. Versteeg zijn bevorderd tot luite nant ter zee vlieger der eerste klasse Aan de luitenant ter zee waarne mer der tweede klasse G. A. G. Pieters en de sergeant-vliegtuigmaker-motor monteur G. Hofman is het bronzen embleem, behorende bij een „Mention in a Despatch" van Groot-Brittannië, verleend. Het is een verblUdend verschijnsel, dat de vormende waarde van de i.y schoolconeerten" wordt ingezien zowel door degenen, die bU het onderwUs zjjn betrokken als door vrUwel alle vocale en instrumentale kunstenaars. Het meest verheugend is echter nog, dat de jeugd een toenemende belangstelling voor deze concerten aan de dag legt, zelfs zonder dat er een grootscheepse „reclame" voor wordt gemaakt. Ook deze goede w«n behoeft kennelUk geen krans, getuige hn feit dat de serie schoolconeerten in het seizoen 1951 '52 gistermiddag ten over staan van ruim achthonderd Helderse scholieren Is geopend. Deze middag wilde de zangeres haar jeugdig auditorium nader doen kennis maken met de zuivere liedkunst. Zij had daartoe een aantal eenvoudige, en over het algemeen zeer bekoorlijke werkjes gekozen van o.a. Schubert' Catharina van Rennes, Rudolf MengeU berg en Moussorgsky. Na hetgeen de heer Pijnenborg vertelde over het voordragen van een lied, en over de inhoud van elk der werkjes, kon !-et luisteren naar mevr. Vincent naast een genoegen ook een zeer leerzame bezig, heid zijn. De jeugd heeft dat goed be grepen en wedijverde in oplettendheid met het Concertgebouwpubliek. Zo was ook in dit opzicht het eerste schoolcon- cert een uitstekende start. De Helderse Volksuniversiteit, die deze concerten in nauwe samenwerking met dc stichting „Een uur muziek" or ganiseert, had voor deze eerste middag geen vergeefs beroep gedaan op mevi. Jo Vincent, wier naam als concertzan geres welhaast legendarisch is gewor den. Zij is twee uur komen zingen, beide malen voor een stampvol Casino. Haar begeleider was de heer Piet Pij nenborg, een goede bekende voor de trouwe bezoekers der schoolconeerten. Als we dan ook nog vertellen, dat de gemeentelijke concertvleugel op het podium stond, is over het artistieke peil van hetgeen de jongelui te genie ten kregen voldoende waarborg gege ven. Op de hem eigen populaire en bevat telijke wijze zorgde de heer Pijnenborg voor een verantwoorde toelichting, eerst in het algemeen en voorts bij elk der liederen afzonderlijk. Hij maakte duidelijk, dat in ieder mens de behoef te, om zich op meer of minder muzi kale wijze te uiten, leeft, maar dat het slechts weinigen is gegeven, dat te doen zoals mevr. Vincent. Daarvoor is in de eerste plaats nodig een groot talent, maar daarnaast een trouwe en toege wijde studie onder zeer deskundige lei ding. Het elftal van het Helderse politie korps heeft ook in zijn tweede compe titiewedstrijd het onderspit moeten del ven. Op het Helder b-terrein eindigde de ontmoeting tegen de Marechaussee uit Amsterdam in een 10 nederlaag. Evenals in de eerste wedstrijd werd deze nederlaag na ongeveer een kwar tier spelen in de tweede helft een feit. toen de Amsterdamse middenvoor een fout in de Helderse verdediging af strafte. Toch waren onze stadgenoten over het algemeen iets sterker. Zij wa ren evenwel niet bij machte een sco ringskans te benutten. Dat de Helderse politie niet van haar overwicht wist te profiteren, was voor een belangrijk deel te wijten aan de halves, die verzuimden het gat in het middenveld aan te vullen wanneer de voorhoede in de aanval was. w& mm JUBILEUM Yan de week is deze Gra- dus bij de heer Van Bre- derode op de Loodsgracht geweest. Zo maar even op visite in de winkel, in ver band met het vijf en ze ventigjarig bestaan, dat deze week wordt gevierd. Nou ja, gevierd ts eigenlijk het goede woord niet. Het vaststaande feit uit zich alleen met een gratis koop dag. Wie dus van de week iets bij de firma Van Bre- derode koopt moet de cas- saboni bewaren. Dinsdag zal men dan in de krant kunnen lezen, op welke dag gratis gekocht werd of gekocht had kunnen wor den. Staat die datum op de zuinig bewaarde cassabon, dan ontvangt de koper zijn geld terug. Intussen grijpt uw Gradus eren terug naar het jaar 1870 toen grootvader Van Brederode, die schilders knecht was, in de Molen straat een zaak begon. Reeds in 1880 werd de zaak verplaatst naar de Loods gracht. Pa Van Brederode, de zoon dus van de „ouwe" Van Brederode, sloot in 1924 zijn winkel in borstel - waren op de Kanaalweg, om het pand aan de Loods gracht (verf, borstels en glas) over te nemen. In 1939 stierf de heer Van Brederode. Hij werd op gevolgd door zijn. zoon (in 1942), de man die nu de grais koopdag aanbiedt. In het voorjaar van 1951 volgde een keurige uitbrei ding met een behanghal ib. de Molenstraat. En over vijf en twintig jaar, waarde Gradianen, zulen wij zeer waarschijn lijk bij de firma Van Bre derode opnieuw onze ge lukwensen komen aanbie den. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan. Dan komen wij terecht bij een oude heer Van Brede rode, of.bij diens zoon. Deze kleine man, een kleuter nog, weet immers nu reeds geducht met de verfwaren van zijn vader om te springen! Heeft hij niet laatst nog zijn drie- wielertje groen geschil derd? En is hij niet nu be zig hot ding weer rood te kwasten? De firma Van Brederode; van vader op zoon. Een jubileum, dat wel een rechtgemeende geluk wens waard is. LIEFDE £)e liefde voor de sport is een onbestemd begrip. Hoe vaak komt het niet voor, dat een elftal voetbal lers enkele kilometers van hun woonplaats verwijderd moeten spelen, en dan be slist alleen met de bus de reis wensen te aanvaarden. „Dan was het vroeger wel anders", zullen de oud gedienden zeggen. Edoch, ook in deze tijd zijn er, die veel voor hun partijtje over hebben, begreep deze Gra dus uit een stukje in het Helder-orgaan. Zo ontving de consul een briefkaartje, waarop het tijdstip van ver. trek van de spelers van Cocksdorp stond vermeld. En nu moet ge goed begrij pen, dat ook de scheidsrech ter van het eiland moest komen. De briefkaart dien de als aanwijzing voor ,de consul, Opdat hij tijdig zou kunnen waarschuwen wan neer de wedstrijd zou wor den afgelast. En wrijft thans uw ogen uit, waarde lezers. Dat elf tal van Cocksdorp en de scheidsrechter zouden 's morgens om half vijf ver trekken! Per fiets moesten zij immers naar Oudeschild, vanwaar de eerste boot hen naar onze stad zou brengen. Want hier moest de wed strijd om tien uur worden begonnen. Gradus wil maar zeggen: men moet het er voor óver hebben WERK. Mauwelijks is verleden week Donderdag een Belgische militaire rupsauto met kanon en al in de Sin gel gereden, of Vrijdagavond hadden de mannen van Openbare Werken reeds zo veel werk verricht, dat van de aangebrachte schade niets meer viel te bespeuren. Gra dus heeft even bij de werk zaamheden staan kijken. En weet u al, dat hij toen bij het Singelwater een klein jongetje huilend heeft aan getroffen? Een vriendje had de boterham van het ventje in de ploemp gesmeten. Met opzet? vroeg deze meelijdende Gradus. Nee, met kaas, snikte de peuter. GAAT! Jaarlijks op 3 October pleegt men in Leiden een onschuldigé vorm van ver zet. Het gaat er daar dan zelfs feestelijk toe, dat weet iedere rechtgaarde Leide- naar. En nu, Gradus vertel de het al eens, hebben en kele oud-Leidenaren in onze goede stad het plan opgevat een bus te charteren en daarmee derwaarts te toe ren. Het is dan de bedoeling, dat zoveel mogelijk oud- Leidenaren, die tegenwoor- dig huis en haard in Nieu wediep hebben staan, de reis meemaken. Nogmhals dan de aanmoediging: in Leiden geborenen, geeft u op voor dit uitstapje. %4aakt er een gezellige dag van. Ge kunt u aanmelden bij de. heren Brakhoven, Ruygh- weg 5 en Borderding, Kei zerstraat 48. STAMTAFEL JJeze Gradus kan ditmaal aan de stamtafel geen grapjes maken. Een ernstig feit uit het jongste verleden maakt hem dat onmogelijk. Want (o, noodlot) iemand die de Stamtafelgasten na aan het hart ligt (ge kent de kleine barkeeper Jan toch), is dezer dagen met kleding en al te water getui meld. Aan de overzijde, oo het Nieuwe haventerrein dus, had hij bedrijvig ge- assisteerd bij de bediening van een aantal gasten van de fii-ma Van Hattum en Blankevoort. Op een gege ven moment dribbelde hij parmantig achter iemand aan, lezers, hij zag de man voor zich naar rechts stap pen, en toen deed ons aller Jan hetzelfde. Zijn voorgan ger had een vlot bereikt, doch hijzelf stapte juist te vroeg van een loopplank. Met het boven aangehaalde gevolg. Proestend en hij gend, zijn colbertjasje als de vleugels van een reuzen- vlinder drijvend op het wa ter, vertrapte Jan de drei gende diepte onder zich. Tot een vriendenhand hem krachtig in het tengere lijf greep. Het volgende moment wisten de omstanders, dat oe Stamtafel z jn barkeepe" had behouden. GRADUS Zo n weekend thuis is dikwijls erg vermoeiend. Gradus kan daarover meepraten. Maar ook het Marine-personeel verkeert m een dusdanige positie, dat lange en ver velende reizen in benauwde of tochtige coupé's het einde betekenen van een aantal welbestede uren verlof. De meesten nemen dan de laatste trein terug naar Nieuwe- danrPnlet *tapencie rei^ers en lijffotografen kunnen daardoor getuigen zijn van hierboven afgedrukte, weinig opwekkende, tafereeltjes. En niet zelden gebeurt het, dal de stationschef nog lieden moet wekken nadat de trein reeds lang is gearriveerd.. Een flink aantal dames van de Ne derlandse vereniging van Huisvrouwen heeft Maandag in de bovenzaal van café „Postbrug" een filmavond bijge woond over ket Nederlandse sanato rium in Davos. De voorzitster, mevr. Veen, stelde mevr. Tupker, propagandiste van de Vereniging tot behartiging der belan gen van Nederlandse longlijders, aan de vergadering voor. Deze vereniging houdt het zo uitermate nuttige Neder landse sanatorium in Davos (Zwitser, land) in stand, een sanatorium waarin reeds zovele tuberculose-patiënten her stel van gezondheid hebben gevonden. De film „De stille strijd" gaf een dui delijk beeld van de ideale omstandig, heden, waarin de patiënten te Davos worden verpleegd. Ook door hetgeen mevr. Tupker over het werk in het sa natorium vertelde, werden de aanwe zige huisvrouwen met enthousiasme voor deze prachtige instelling bezield. Er werden nog enkele leerzame film pjes vertoond, alle met een toelichten de tekst in de Nederlandse taal. De camera bracht de aanwezigen naar Pa lestina en naar Indonesië, gaf een inte ressante indruk van de aardewerkpro ductie en van hetgeen in Nederland en andere landen dank zij de Marshall- hulp kan worden verricht, en liet ten slotte enige hoogtepunten uit het Ie- ven van H.M. Koningin Juliana de re vue passeren. Wij zouden niet volledig zijn, wan neer wij verzuimden te vermelden, dat de vereniging die het sanatorium te Davos in stand houdt, te Den Haag ge vestigd is aan het adres Dr. Kuyper- straat 10, dat het gironmmer 19751 is, en dat men lid kan worden tegen een contributie van minstens f 2.50 per jaar. In de Tivoli-bioscoop krijgt men tot en met Donderdagavond een sterk ge romantiseerd verhaal voorgezet van de strijd in Palestina. Hiermede willen wij niets zeggen ten nadele van de film „Het zwaard in de woestijn", die ten slotte beoogt de honger van vele dui zenden bioscoopbezoekers te stillen, zo ver het betreft een honger naar span ning en verpozing. George Sherman heeft het onderwerp in dit opzicht meer dan bevredigend behandeld. Mike Dillon (Dana Andrews) is kapi tein van een Amerikaanse vrachtboot. Voor het eerst heeft hij een aantal Joodse vluchtelingen clandestien naar Palestina gebracht. Juist wanneer hij daarvoor zijn loon ontvangt, wordt de hele groep aan de wal overvallen door een Britse patrouille. Dillon kan dan niet meer terug. Wanneer hij zijn eer ste stuurman orders doorseint, verraadt hij de positie van de vluchtelingen Van dat ogenblik af beleeft men een span nende achtervolging. Uiteindelijk ko men alle vluchtelingen achter de tra lies en dan kan Dillon, de staalharde handelaar, zich redden door de leider der illegalen aan te wijzen. Hij doet dit evenwel niet en helpt zelfs bij de vlucht uit het gevangenenkamp. Ongetwijfeld een sterk verhaal, dat boeit van het begin tot het einde. Het wordt meesterlijk geregisseerd en ge speeld. Bij de bond kwam binnen een ver zoek om overschrijving van P. H. Teu- nis van HFC naar JVC. De volgende verzoeken om overschrijving werden verleend: W. E. Waelpoel van Helder naar W.G.W, per 14-9; J. v. d. Kerkhof van Texel naar De Koog per 29-4-52: G. Boogaard van Texelse Boys naar D.W.O. per 8-9; A. Karbaat van Scha gen naar Oosthuizen per 8-9; J. G A. Schuckman van Wilskracht naar W.G- W. per 11-9; G. A. Sprenkeling van K- S. V. naar W.G.W. per 11-9; H. C. Lat jes van M. K. V. naar W.G.W. per li*9' Naar wij vernemen, zal op Maandag avond 22 October ten raadhuize ecl1 bestuursvergadering worden gehouden van de Helderse Gemeenschap Als één der voornaamste punten van behande ling zal aan de orde worden gesteld de vorming van een secte „Sociaal Werk' waaraan de behoefte de laatste tiJd meer en meer wordt gevoeld.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2