Toenemende arbeidsonrust in Enge'and VERVOLG STADSNIEUWS Ons postduivennieuws Avondwijding Lutherse kerk Passagierslijst Zestig jaar zanger bij de Wognummers Anna Paulowna „Het Westen" op de dwaal weg" Men brenge het geleende direct terug! Wienngen Breezand Urk De week op de visafslag Drie en twintig kilogram goud in beslag genomen Nederlandse Opera moei drastisch bezuinigen Geen eigen balletgroep meer Scheepvaartberichten Ruim vier miliioen gulden brandschade in juli Alle problemen vragen geduld en tijd Personenauto botste tegen militaire truck HET PUBLIEK IS VAN OORDEEL: Parijs en Eiffeltoren één Stakingen volgen elkaar in bonte rij op West-Duitsland wil min der kolen uitvoeren Drie nieuwe Duitse dorpen bij de Nederlandse grens Discussie tussen Congres en Raad van Europa Trambotsing op het Damrak te Amsterdam Vliegen wordt duurder PURMERENDER MARKT WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1951 H.M. KONINGIN JULIANA tijdens het uitspreken van de troonrede. De postduivenvereniging „Victoria" hield Zondag haar vijfde wedvlucht van Vilvoorde. Afstand 217 km. De duiven werden om kwart voor acht ge lost bij kalme ZW-wind. De eerste vo gel werd om 11.9 7 uur getoond. De prijzen werden als volgt behaald: X A. van Steijn 1, 17, 21, 24, 28; L. Bak 2, 7, 11, 20; P. Tijdeman 3, 12; P. J. Bruinink 4, 6, 25, 27; D. Makelaar 5, 14, 16, 18,26; J. Riemers 8, 13; A. J. Hubregtsen 9, 22; C. Bregman 10; C. van Spelden 15, 19, 23. Vrijdag tussen half zes en half zeven inkorven voor Mons. Zaterdag van zes tot zeven uur klokken zetten. „Nieuwediep" vloog van Neufvil- les (273 km). De eerste duif maakte door de harde ZW-wind een snelheid van 1950 meter per minuut. De prijzen werden gewonnen door: M. Klaassen 2, 14; M. de Boer 3, 19; Erasmus 4, 5; C. E. Koopman 6, 8; P. Wit 7; gebr. Kroon 10; H. Holtz 11; S. Koorn 12, 13, 15; Copolse 16. Adspiranten: Swart 1; Pos- tumus 2. Donderdag inkorven voor de laatste vlucht van dit jaar van Quievrain (5.30 7 uur). Vrijdag van zeven tot acht uur klokken ietten. Hedenavond om acht uur wordt in de Lutherse kerk in de Wezenstraat weer de wekelijkse avondwijding gehou den. Dr. A. E. Loen, directeur van de HBS, verzorgt ditmaal het wijdings woord. Diens geschriften beogen een verdediging van het geloof door het denken. Vocale medewerking wordt verleend door mevr. H. G. Man-Ploeg. De passagierslijst van het motorschip „Modjokerto", dat op 6 September ver trok uit Djakarta en op 10 October te Rotterdam zal arriveren, ligt ter inzage bij het passage-agentschap van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd, Koning straat 34. Het gebeurt niet vaak dat iemand zestig jaar onafgebroken lid is van een vereniging, maar nog zeld zamer is het wanneer iemand ge durende deze periode werkend lid is van een zangkoor. De heer D. Veerman te Wognum, reeds 34 jaar voorzitter van „Wognum's zangkoor" en daarvoor reeds acht jaar van de bekende Wognumse zangvereniging „Jacob Kwast" zal op Zaterdag 29 Sept. a.s. dit bij zondere feit gedenken. Geheel in de lijn van dit bekende koor wordt op deze dag 's avonds om 7 uur een concert gegeven in de Noorderkerk te Hoorn. Daarna is er om half negen in hotel „De Roskam" gelegenheid tot felicita tie, later zullen leden, oud-leden en vrienden nog een intiem sa menzijn hebben. Hoewel vele oud-leden reeds door het secretariaat per circulaire zijn uitgenodigd om dit jubileum per soonlijk bij te wonen, bestaat toch de mogelijkheid, dat, wegens het ontbreken van nadere adressen, enige personen geen uitnodiging ontvingen. Zij' kunnen zich dan in verbinding stellen met de secre taris der vereniging de heer Rut- tenberg, Grote Noord 102, te Hoorn. Op een afdelingsbijeenkomst van de Plattelands Jongeren gemeenschap be sprak ds. Meijer het boek „Het Wes ten op de dwaalweg" van Raoul Sté- phan. Volgens deze Franse schrijver ,zijn de fouten van het Westen: le. De mensen zijn te rusteloos en om hun doel te bereiken duwen zij ieder, die hun daarbij in de weg staat opzij. Zij werken voor het geld, niet om het pleizier van het werk. 2e. Zij hebben het zó druk, dat er geen tijd is om zich te bezinnen in een rustig uurtje. 3e. Zij missen levensstijl. Alles wordt voorgeschreven en tot in bijzonderhe den geregeld. Geld bepaalt, hoe een begrafenis zal plaats hebben! 4e. Men kan niet meer, echt van bin- nen-uit, feestvieren en is maar al te yaak slaaf van de bioscoop, van de dans in de danszaal, enz. 5e. Het onderwijs is gericht op het verstand en niet op het hart. Ds. Meijer besprak deze punten uit voerig en leidde daarmee een levendi ge discussie in. Aan het einde dankte de voorzitster de predikant voor de mooie avond. Eén van de mooie taken, die het Wit te Kruis vervult, is het beschikbaar stellen van ledikanten en vele andere zaken, nodig voor de verpleging of be handeling van zieken thuis. Het maga zijn is echter niet onuitputtelijk en daarom is £.et zo jammer, dat niet ieder het geleende weer dadelijk terugbe zorgt als men het niet meer nodig heeft. Soms kan daardoor niet dadelijk aan een aanvrage worden voldaan en moet gewacht worden tot iets, wat bij anderen ongebruikt ligt, is opgehaald. Dat is de bedoeling niet, ook niet van hen. die zo slof waren. Maar laksheid in deze is toch wel heel verkeerd. De heer Speets is iedere dag van 3 tot 5 uur aanwezig in het magazijn in de Spoorbuurt. Men brenge alle goederen, die niet meer nodig zijn, bij hem terug F 435 VOOR KANKERBESTRIJDING De collecte voor het Koningin Wilhelminafonds (kankerbestrijding1 bracht f 435 op. VERLOTING VAN SIERDUIVEN- VERENIGING In café Centraal te Hippolytushoef werd de uitslag van de verloting der Sierduivenvereniging „Ons Belang" be kend gemaakt. Een herenpolshorloge werd gewonnen door de houder van het lot waarop 13 min. 54 sec. staat aangegeven; het damesarmbandhorloge op 45 min. 24 sec. RECTIFICATIE In ons bericht over het verkeers ongeluk dat Zondagmorgen aan de Melkerstuinweg plaats vond, meldden wij abusievelijk dat de personenauto door mevr. Modder werd bestuurd. Men vestigt onze aandacht erop, dat de heer Modder bestuurder van de auto was. BIJ TIJDELIJKE BENOEMING HET ONDERWIJS. Mej, M. M. van Leuvensteijn van Den Helder is tijdelijk aangesteld als onderwijzeres aan de School met de Bijbel, ter vervanging van mej. Klaas sen, die wegens ziekte afwezig is. In de afgelopen week was de aanvoer van kuilpaling tamelijk goed. Over het algemeen waren de vangsten bevredi gend te noemen, variërend per vaartuig van 100 tot 270 pond per dag. De note ring voor kuilpaling onderging enige daling. Hoge noteringen werden niet gemaakt. De prijs was per pond van 0,55 tot 0,85. De resultaten van de lijnaalvissers waren bijzonder slecht. De vangsten per vaartuig varieerden van 30 tot 100 pond per dag en ook hier waren de noteringen laag, per pond van 0,60 tot 0,73. De aanvoer van snoekbaars was iets beter. De noteringen verliepen vlot, per pond van 0,58 tot 0.66. Aanvoer van rode baars was gering; noteringen per pond van 0,43 tot 0,53. Karper no teerde per pond 0.10. De aanvoer van nest was gering, in totaal ongeveer 57 ton. De prijzen wa ren deze week bijzonder goed, per baK van ƒ2,40 tot ƒ3,62. De weekbesommingen der kuilvis- sers waren laag. Per vaartuig van 300,— tot ƒ800,—. Bij de lijnaalvissers waren deze van 70,tot 140, Aangevoerd werd: 70529 pond kuil paling; 1641 pond lijnpaling; 3235 pond snoekbaars; 751 pond rode baars; 103 pond karper en 113812 pond nest. Totale omzet ƒ54.000, VISSERIJBERICHT. URK, 18 Sept. Door 124 vaartuigen werd aangevoerd: 22524 pond kuilpa- 'mg, prijs f 0.64—f 0.72; 43 pond lijnaal, 0.88—f 0.90; 1182 pond snoekbaars, f 0.66; 145 pond rode baars, f 0.61 per' pond en 682 bak nest, prijs f 3 per bak. MONDACCORDEONVERENIGING OPGERICHT Dat Urk vooruitstrevend is óók op het gebied van muziek werd dezer da gen bewezen, toen werd overgegaan tot de oprichting van een mondaccordeon- vereniging. Er gaven zich direct een veertigtal jongens en meisjes als lid op. Als dirigent van deze nieuwe ver eniging treedt op de heer J. van Dalf- sen, die zich op het gebied van muziek reeds een goede naam op Urk heeft verworven. NAAST GEESTELIJK OOK CULTUREEL JEUGDWERK Reeds enige tijd geleden werd door de Gereformeerde Jeugdcentrale te Urk een commissie benoemd, welke tot doel had de mogelijkheid te bestuderen om naast het geestelijk jeugdwerk ook een afdeling cultureel jeugdwerk in het leven te roepen. Deze commissie is nu met haar werk klaar gekomen en als bekroning van haar arbeid, zullen op 24 Sept. enige cursussen in handen arbeid worden geopend. JEUGDAPPèL VAN GEREF. JEUGDCENTRALE Deze maand wordt op Urk het win terseizoen van verenigingen, aangeslo ten bij de Gereformeerde Jeugdcentrale weer geopend. Daartoe zal op Donder dag 27 September een groot jeugdappèl worden gehouden in de Noorderkerk. Als spreker hoopt op te treden prof. dr. K. Dijk van Amsterdam met als onder werp: „Wij bouwen en bewaren". BEGIN VAN BRAND Toen de schildersgezel A. Snijder met een gasbrander bezig was bij zich thuis verf van de gevel te branden, geraakte door het openstaan van de ramen een gordijn van de slaapkamer in brand. Snijder wist evenwel het begin van brand nog bijtijds te blussen. ONGELUK IN DE VISMEELFABRIEK J. B. die werkzaam was in de vis- meelfabriek alhier, geraakte met zijn hand tussen een machine, waardoor hem drie vingers van de linkerhand gedeeltelijk werden afgekneld. Amerikaanse in arrest De douane te Rotterdam is er in ge slaagd ongeveer 23 kilogram goud ter waarde van f 125.000 in beslag te ne men. In de visitatiezaal van de Hol landAmerikalijn kreeg een van de ambtenaren argwaan tegen een met de Westerdam uit Amerika gearriveerde dame. Het bleek, dat de koffers, die zij bij zich droeg een dubbele bodem had den, waarin het goud zat verstopt. Een heer, die haar zou afhalen, maar die, toen zij werd gearresteerd, zich onge merkt verwijderde en een advocaat waarschuwde, werd, toen hij te veel be langstelling aan de dag legde voor de douanemensen, eveneens aangehouden Men vermoedt met een internationale goudsmokkelaarsbende te doen te heb ben. Een bespreking tussen de staatssecre taris van O.K.W., mr. Cals en de wet houders van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag heeft tot de conclusie geleid, dat de Nederlandse Opera, wil zij haar bestaan voortzetten, afstand zal moeten doen van de eigen balletgroep. Zij kan in voorkomende gevallen gebruik ma ken van een nieuw ballet, dat in Den Haag zal worden gevestigd en waar- dan deze gemeente een bijdrage zal verlenen van f 76.000, zijnde de helft van het exploitatietekort. Hiertegenover staat, dat Den Haag voor iedere voorstelling van de Neder landse Opera f 1500 in plaats van f 3000 subsidie zal geven. Amsterdam moet per voorstelling f 3000 subsidiëren wat per jaar ongeveer neerkomt op f 50.000 Aagtedijk, New Yorlc—Buenos Aires, 17-9 van Santos naar Rio de Janeiro Aldabi, Buenos Aires—R'dam, 18-9 voor Hoek van Holland verwacht Amsteldijk, New York— R'dam, 17-9 van Sydney naar Fremantle Aagtekerk, Japan—R'dam, pass. 17-9 Socrota, 19-9 te Aden verwacht Alcyone, Sydney— R'dam, 17-9 van Sydney naar Frmantle Albireo, Buenos Aires—R'dam, pass. 17-9 Kaap Frio naar Las Palmas Almkerk, Kobe—R' dam, 18-9 te Manilla verwacht Alphacca, Buenos Aires—New York, 17-9 van Buenos Aires naar Paranagua Arkeldijk, R'dam— New York, 18-9 te Bremen Baarn, A'dam— Chili, 18-9 te Cristobal verwacht Blom- mersdijk, New York—R'dam, pass. 17-9 Scillys naar Antwerpen Breda, A'dam—Peru, 17-9 te Chicama ter rede Caltex Pemis (t), 18-9 van Sidon naar R'dam Ena (t), 17-9 van Gent naar. Curacao - Gaasterland,Buenos Aires—A'dam, 17-9 van Las Palmas Heems kerk, R'dam—Sydney, 18-9 aldaar verwacht - Helena, 17-9 van A'dam naar Bremen Her- silia, A'dam—Ecuador, 17-9 van Manta naar Guayaquil Indrapoera, R'dam—Tandjong Pïiok, 17-9 van Aden naar Belawan Ker- tosono, Tandjong Priok—R'dam, 17-9 van Na pels naar Genua Laagkerk, R'dam—Perzische Golf, 18-9 te Basrah verwacht Lombok, Pac. Kust—Calcutta, 17-9 van Surabaja Leersum, R'dam—Golfhavens, 15-9 van New Oileans naar Houston Melampus, A'dam— Balik Papan, 15-9 van Surabaja Merwede, 17-9 te New Orleans Madoera, New York— Calcutta, 18-9 te Cittagong verwacht Marie- k'erk, R'dam—Sydney, pass. 17-9 n.m. Gibral tar Muiderkerk, R'dam—Calcutta, pass. 17-9 Perim naar Bombay Prins Willem V, Chicago -R'dam, 12-9 van Chicago Rijnland, Buenos Aires—A'dam, 17-9 van St Vincent Kaap Verd. Singkep, Tandjong Priok—A'dam, pass. 17-9 Malta Straat Malakka, Rio de Janeiro—Sin gapore, 18-9 te Kaapstad verwacht Tabian, A'dam—Surabaja, 17-9 van Colombo naar Sin gapore Tosari, Tandjong Priok—R'dam, pass. 17-9 Minikoy Trompenberg, Houston—R' dam, pass. 17-9 Flores naar Le Havre Woensdreclit (t), 17-9* van Hamburg te Cura- Cao. Westland, A'dam—Buenos Aires, 17-9 te Rio de Janeiro Zeeland (SSM), 18-9 van Bayonne te Emden. Gedurende de maand Juli verloor ten gevolge van brand een persoon het le ven en werden 39 personen gewond, van wie 16 leden van het brandweer personeel. De directe schade door brand veroor zaakt wordt geraamd op 4.638.665 gul den. Uit het overzicht blijkt dat 27 boer derijen met een totale schade van 1.223.900 gulden een prooi der vlammen werden. Dehandel en industrie leden met 8 branden een schade van 2.753.000 gulden. Minister Stikker Op een persconferentie heeft minis ter Stikker gezegd te hopen dat nie mand „de valse illusie" zou koesteren, dat de politieke en economische proble men van het Atlantische pact snel op gelost konden worden. Met geduld en hard werk moet men stap voor stap vooruit gaan. De minister was van oordeel, dat men er voor zorg moest dragen, dat het niet-militaire werk van de Atlanti sche raad, niet in conflict met het werk der Verenigde Naties zou komen. De leden van d<| O.E.E.S., van welker raad minister Stikker voorzitter is, on dervonden grote moeilijkheden, zo ver volgde sp£, van de ongunstige beta lingsbalans. Deze was eerder ontstaan door de stijging der wereldprijzen voor grondstoffen dan door de herbewape ning. Het zou buitengewoon moeilijk zijn de productie te verhogen. Naar zijn mening zou het nog lang duren alvorens er een gemeenschappe lijke nationaliteit voor de burgers van de landen van het Atlantisch pact zou komen. De leden zouden echter op de lange duur veel kunnen doen voor de coördinatie op politiek, economisch en cultureel gebied. Bestuurder en 3 kinderen werden gewond Op de rijksweg Eindhoven's Her togenbosch is gistermiddag een luxe auto, komende uit de rjchting Den Bosch en bestuurd door de heer H Z. uit Eindhoven, tegen een uit tegenover gestelde richting komende militaire vrachtauto gebotst. De heer Z. en zijn naast hem zittend dochtertje werden ernstig gewond. Twee vriendinnetjes van het dochtertje, de zusjes B. uit Eindhoven, werden minder ernstig ge wond. Allen werden in een ziekenhuis in Den Bosch opgenomen. Dinsdag bracht Generaal Eisen- hower een bezoek aan de Neder landse troepen in West-Duitsland. Gen. Eisenhower met Gen. maj. Opsomer (links) en Kol. Griethui zen (rechts) bij de stafkaarten. „Zoudt u wel eens Parijs willen zien"? en „Wat zoudt u dan het liefst in Parijs willen zien?" deze vragen heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie bij de 2000ste verjaardag van Parijs onlangs gesteld. 14 van de Nederlandse volwassen bevolking is al eens in Parijs ge weest, maar de overgrote meerderheid n.1. 86 van alle Nederlandse mannen en vrouwen heeft Parijs nog nooit gezien. De Eiffeltoren zou men in Parijs het liefst willen zien. Dat is de wens van 16 van het publiek. Daarop volgt ,„alles wat er te zien is" door 11%; „de grote, mooie, beroemde gebouwen" door 10 en de „modewinkels, de grote modewinkels en de modepaleizen" werden door 7 genoemd. De Notre Dame wordt door 5 de Are de Triomphe en het Louvre ieder door 3 genoemd. Parijs is niet alleen de Eiffeltoren en de mode voor de doorsnee Neder lander. Het betekent ook „uitgaan". „Ik wil Montmartre zien" zegt 4 het Parijse nachtleven 3 de vermakelijkheden 3 en de Follies Ber gères zegt nog eens 1 Welke rol deze drie, de Eiffeltoren, de mode en het uitgaan spelen, blijkt ook uit de resultaten die het NIPO vond op de vraag: „Op het ogen blik viert men in Frankrijk het 2000-jarig bestaan van Parijs. Waar denkt u vooral aan, als u aan Parijs denkt?" Een vijfde van het publiek denkt vooral aan mode als Parijs in hun gedachte komt. Nog eens een vijfde aan de Eiffeltoren. Maar 11 denkt aan vermaak en uitgaan. 9 °/n aan de lichtstad. Veel minder worden de grote monumenten en gebouwen, de Are de Triomphe, de Notre Dame e.d. genoemd. 2 van het publiek denkt ten slotte aan „mooie" en aan „opgeschilderde vrouwen" als het aan Parijs denkt. In Frankrijk waar eeh soortgelijke enquête gehouden is door het „ïnstitut Francais d'Opinion Publique" blijkt het niet veel anders te zijn Naar al gemeen gevoelen is ook daar de Eiffeltoren het monument dat het beste Parijs weergeeft. 35 °/o van de Fransen is die mening toegedaan. Twee havenstakingen in Engeland zjjn gisteren geëindigd, een andere duurt nog voort en een vierde dreigt heden te beginnen. Ook van elders wordt arbeidsonrust gemeld. De havenarbeiders van Avonmouth en de „East-India"-haven van Londen zijn weer aan het werk gegaan. De sta king in de haven van Tilbury, waar 1800 man Maandag het werk neerleg den duurt nog voort, evenals die van 4500 leden van sleepbootbemanningen op de Theems. De regering heeft ver klaard, dat de looneisen (een pond per week loonsverhoging) van deze laat- sten niet zullen worden onderzocht, zolang zij het werk niet hervat hebben. Men verwachtte dat zij heden weer aan het werk zouden gaan. De Westduitse minister van econo mische zaken, Erhard, zal het interna tionale gezagsorgaan voor het Ruhr- gebied verzoeken het Duitse export- contingent van kolen voor het vierde kwartaal van dit jaar, dat bepaald is op 6.200.000 ton, te verlagen met een miliioen ton. Hij zal voorts de OEES verzoeken om West-Duitsland voor het vierde kwartaal van dit jaar 4.800.000 ton scheepsruimte ter beschikking te stellen voor de invoer van Amerikaan se kolen. Er is voor deze periode reeds 3.900.000 ton scheepsruimte toegewezen. In het Rijkswoua bij Kleef zijn drie nieuwe dorpen, die ten behoeve van vluchtelingen en landloze boeren zijn gebouwd, ingewijd doof de minister Van landbouw van Noordrhijnland— Westfalen, dr. Heinrich Lübke. In de drie dorpen, die de namen Reichwald. Rodenwalde en Nierwalde hebben gekregen, zijn tot nog toe drie honderd boerenfamilies uit Silezie, Pommeren en Oost-Pruisen gevestigd. Zij zijn uitgekozen uit 50.000 boeren van NoordrhijnlandWestfalen, die niet over land beschikken. Kortelings hebben leden van het Amerikaanse Congres en van de con sultatieve vergadering van de Raad van Europa te Washington van gedachten gewisseld. Thans is voorgesteld, de dis cussie op 19 November te Straatsburg voort te zetten. Deze afspraak is ge maakt, omdat het Congres eerlang moet beslissen over een motie, waarin dit orgaan wordt uitgenodigd, gehoor te geven aan een invitatie van de Raad, vervat in een motie van 12 Mei j.1 De bijeenkomst zal ongeveer 'een week duren. In Manchester hebben 200 havenar beiders aangekondigd, dat zij van van daag tot Vrijdag zullen staken. Op het ogenblik liggen in Manchester 22 sche pen. De arbeiders protesteren tegen het schorsen van 29 mannen, die overwerk weigerden. Men vreest ook moeilijkheden bij de genationaliseerde spoorwegen als ge volg van vastlopen der besprekingen tussen vakverenigingsleiders en de spoorwegraad van de regering over looneisen. De bonden eisen een jaar lijkse verhoging van 180 miliioen gul den voor 450.000 man en willen het re geringsaanbod van 95 miliioen gulden niet aanvaarden. De bond van kleermakers en arbei ders in de kledingindustrie heeft gis teren een loonsverhoging van 12 cent per uur geëist voor zijn 130.000 leden, voor het merendeel vrouwen. In Midden-Engeland hebben 300 bouwkundige tekenaars het werk neer gelegd. Zij zeggen, dat hun werkgevers het hun onmogelijk maken van werk kring te veranderen. In Edingburgh (Schotland) staken 1200 man van de stadsreiniging en van het personeel der openbare verlichting, omdat zij de loontoeslagen onvoldoen de achten. 1 Op het Damrak te Amsterdam, ter hoogte van de Beurs, is gistermiddag om kwart voor drie een tramstel van lijn 25 op een stilstaand tramstel van lijn 16 gereden. Voor zover bekend werden acht personen licht gewond. Het tramverkeer is voor een deel omgelegd. De lijn naar het C. S. is nog geolok- keerd door de beschadigde wagen van lijn 25. De oorzaak van de botsing is nog niet bekend. Met ingang van 16 October zullen de luchtvaarttarieven op bepaalde routes worden verhoogd met drie tot vijf pro cent. ZES KORENMETTEN VERBRAND In de nacht van Maandag op Dins dag is brand uitgebroken in een groep van negen korenmijten, staande aan de Kazerneweg te Klazinaveen. Zes van jde negen mijten zijn verbrand. De mij ten behoorden toe aan de maatschappij „Klazinaveen". De brand brak uit om ongeveer middernacht. De brandweer Is tot half acht gistermorgen bezig ge- ,$rest met de blussingswerkzaamheden De oorzaak van de brand is tot nu toe *og onbekend. PURMEREND, 18 Sept. Dat het warme weer verleden week op de han del van invloed is geweest, bewijst wel, dat over 't geheel de markt een heel ander beeld te zien gaf. Bijna overal was de handel heel wat vlugger. Om te be ginnen met de vette koeien, daar was het aanbod weer groot. De handel zet te zich in 't begin heel vlug in, met hogere prijzen. Deze liepen buiten ver wachting heel goed door en ook de mindere soorten waren heel goed ge vraagd. Ook op de geldemarkt was meer beweging en de prijzen waren iets vaster, maar met de verse was het een stille boel, het aanbod was germg, maar men kan ook niet zeggen dat daar veel goeds te vinden was. Bij de pinken ging het met de beste ook wel iets be ter. De nuchtere kalveren werden weer vlug en voor hoge prijzen genomen. Het aanbod van vette kalveren was al heel gering, maar er was wel vraag naar. Op de schapenmarkt was een ple zierige handel, daar niet alleen de vet te iets hoger in prijs waren maar ook de lammeren weer heel duur waren. Er werd druk gezocht naar de fokkers en deze brachten flinke prijzen op. De bokken en geiten deden aan de betere tendens niet mee, daarmede was het weer heel stug. De vette varkensmarkt was maar dun bezet, zodat ook daar de prijzen opliepen. Deze zetten in met 2.10, maar later gingen de beste tot f 2.16. Ook de vette zeugen liepen wel iets op en gingen van f 2 tot f 2.08. Op de biggenmarkt, waar in de vroegte nog wel handel was, werd de gang stugger om heel flauw te eindigen. Ook in de fokzeugen was maar een kalme gang. Op de paardenmarkt was het stil. Met de pluimveemarkt gaat het wat 't aan bod betreft wel vooruit, maar de han del was gistermorgen heel stug. Aangevoerd werden 848 runderen waaronder 371 vette koeien 2.10—2.75 p. kg., vlug; 96 melk en kalf koeien 650 975 p. st., stil; 319 geldekoeien 485750, goed; 34 pinken 250450, matig; 158 nuchtere kalveren v. d. slacht 60—125, vlug; 8 vette kalveren 165325, goed; 28 stieren 5501300, kalm; 1227 schapen vette 80135, goed, fok 90130, vlug, lammeren 65110, vlug; 58 bokken en geiten 1050, stug; 123 vette varken 1.852.16 p. kg., vlug; 855 schrammen 3685, zware biggen 38—75, lichte big gen 2638, kalm afloop stug; 25 fokzeu gen 275425, kalm, 46 paarden 550950, stug; totaal 3348 dieren; 4500 oude kip pen en hanen rode en witte 1.401.60 p. kg.; 2100 id. blauwe 1.60—1.80 p. kg.; 950 jonge hennen 3.75—6.50 p. st.; 3100 jonge hanen rode en witte 1.90—2 10 p. kg.; 250 id. blauwe 2.90 p. kg.; 500 een den 1—1.75 p. st.; 700 konijnen 1.25—6 p. st.; 3000 kipeieren 14.50—15.50 p. 100 st.; 700 eendeieren 9 p. 100 st. GOUDSMEDEN EN DE WEELDE BELASTING Tijdens het op 24 en 25 September in Nijmegen te houden congres van de ■ederatie van goud- en zilversmeden zal bijzondere aandacht worden besteed aan de gevolgen van de verhoogde weeldebelasting voor de positie der ge organiseerde goud- en zilversmeden.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5