Engeland overweegt het inzetten van troepen in Perzie Milder vredesverdrag voor Italië Bij Britse inval zal Mossadeq alle olie-installaties laten opblazen West-Duitsland wil de vervolgde Joden schadeloos stellen Nog tien dagen enige bezorgdheid Moeilijke keuze voor de Britten Groot industrieel research-instituut naar Europa Kraan verplettert machinist Nieuw voorstel van generaal Ridgway Donderdag 27 Sept. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 76e JaatRanB 11216 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Pleegt Attlee overleg met Winston Churchill? Koortsachtige activiteit in Londen, Washington en Teheran Onderhandelingsaanbod aan Israël e a. Met pak aan in bad DE beste methode om uw pak te onderhouden, en schoon te houden bestaat er in het goed te schrobben en in een bad te we ken met u zelf nog in het cos- tuum. Dit tamelijk opzienbarende advies is gegeven door een zekere mister Guilfoyle Williams, hoofd van een textiellaboratorium van een combinatie van Londense Winkels. Komt het in ons land? WeeAhelicPbt Onze moeilijke Nederlandse taal De ioestand van Koning George Tocht en natte voeten Acheson, Morrison en Schuman besloten: Het Westen is bereid permanente beperkingen op te heffen Steun voor lidmaatschap der Verenigde Naties Kabt B^Alek mm De moeilijke weg teruq BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK MIERSE COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties (.„Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten nE conservatieve en partijloze bladen in Engeland hebben zich uitgespro ken tegen inwilliging van de Perzische eis. Zij herinneren Attlee aan zijn be lofte aan het parlement, dat Engeland de olievelden niet geheel zou ontrui men. Daar de mogelijkheid bestaat, dat binnenkort een nieuwe regering in En geland aan de macht is, zal Attlee er misschien toe overgaan met de leiders der conservatieven en liberalen over leg te plegen voordat het kabinet een besluit neemt. In diplomatieke kringen worden belangrijke stappen verwacht. TW officiële Perzische kringen ver wacht men, dat Engeland geen „ag- gressieve" stappen zal doen om uitwij zing van het Britse personeel te voor komen. Gemeld wordt echter, dat alle Perzische strijdkrachten in het Zuiden in paraatheid worden gebracht. Mossa- deq zal heden verslag aan het parle ment uitbrengen. Hij zal mogelijk om een vertrouwensvotum vragen. P)E Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, die gis teren op zijn persconferentie verklaar de, dat het oliegeschil thans in een kritiek stadium is gekomen, kon de be richten, volgens welke de Perzische regering der V.S. zou hebben verzocht te bemiddelen, niet bevestigen of tegen spreken. Wel had de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in Perzie, Loy Henderson reeds een onderhoud met Mossadeq. Dit geschiedde nog voordat hij zijn geloofsbrieven aan het hof had aangeboden, hetgeen niet gebruikelijk is. Acheson had over dit onderhoud nog geen rapport ontvangen. Wel kon Ache son toezeggen, dat de V.S. ook in de toekomst bereid zijn te helpen om een oplossing te vinden. De V.S. hopen nog steeds op een redelijk vergelijk. STRATEGISCHE LIGGING VAN ABADAN De Engelse regering overweegt momenteel de ernstige stap troepen te gebrui ken om de driehonderd Britse technici, die door Mossadeq zijn uitgewezen in Abadan te houden. Een beslissing dienaangaande zal echter niet genomen worden alvorens antwoord is ontvangen op het protest, dat gisteren door de Britse ambassadeur Sir Franeis Shepherd, te Teheran is overhandigd en waarin de Per zische regering is medegedeeld, dat *ij ten volle verantwoordelijk is voor de ge volgen van de jongste maatregel, „die grote invloed moet hebben op de Brits- Perzische betrekkingen". Minister-president Attlee heeft Truman een persoon lijke boodschap over de kwestie gezonden, welke thans te Washington wordt bestudeerd samen met de inlichtingen, welke de Britse ambassadeur Franks, gisteren aan Acheson en Harrlman heeft verstrekt. Ondertussen heeft de Per zische veiligheidsraad, bestaande uit de minister-president, de minister van oor log, de stafchefs en de politie- en marechaussee-commandanten, generaal Afra naar Abadan gezonden met bevelen voor de bevelhebber van leger en vloot van Khoezistan. De bevelen dienen om leger en vloot tot waakzaamheid aan te zet ten en het garnizoen te Abadan en de posten aan de grens van Irak te versterken. Uit welingelichte bron wordt gemeld, dat Mossadeq aan soldaten en politie heeft verklaard, dat in geval van een landing van vreemde troepen alle olie-instal laties ln Zuid-Perzie opgeblazen zullen worden. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft heden in de Bondsdag een regeringsverklaring voorgelezen, waarin West-Duitsland zich bereid ver klaart met Israël en vertegenwoordi gers van het Jodendom te onderhande len over het schadeloos stellen van Jo den, die geleden hebben onder de ver volgingen der Nazi's. In de verklaring wordt o.m. gezegd, dat de Westduitse regering erop zal toezien, dat spoedig een wet tot Stand zal komen betreffende het teruggeven Hij ieide iedere zes maanden deze methode toe te passen om zijn grijze pak, een nieuw aanschijn te geven. Het proces eindigde met een douche. Daarna ging hij uit het bad, hing de jas zorgvul dig over een kleerhanger om te drogen en schrobde de broek op een houten tafel. JJET ligt in de bedoeling, zo vernamen wjj, om in dit najaar in Europa een internationaal industrieel research instituut op te richten in het belang van de Europese economie. Er worden thans pogingen aangewend om dit in stituut ln Nederland gevestigd te krij gen. Het zal de naam voeren van Battelle international institute. De oprichter, het „Battelle institute", Columbus, Ohio in de Verenigde Staten, is de grootste industriële research-stichting ter we reld. Volgens de heer Clyde Williams, directeur van Battelle, is de opzet de Europese industrie door middel van wetenschap en techniek te bevoordelen, waarbij het niet de bedoeling is enige winst te maken. Het instituut zal on derzoekingen verrichten in reeds be staande Europese research-instituten en in Europese universiteiten en tech nische scholen: het zal ook eigen labo ratoria op het vasteland in werking stellen. Verwachting tot Donderdagavond: Overwegend droog weer met wis selende bewolking en een matige Zuid-Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan gis teren. Vrijdag: Zon op 6.34, onder 18.27; maan op 3.13, onder 17.35. Zoals het geval is bij de top-organi- satie, zal financiële steun voor deze werkzaamheden worden verkregen van deelnemers uit industriële kringen, gif ten en uit inkomsten van patenten, die in het. bezit van Battelle zijn. Het re- searchwerk zal liggen op het terrein van toegepaste schei-, natuur- en mijn bouwkunde, brandstoffen, aardewerk, electronen, theoretische en toegepaste werktuigkunde, machinebouw en land bouw. van Joodse eigendommen en zij er voor zal waken dat deze wet rechtvaardig wordt toegepast. „Er zijn in naam van het Duitse volk niet te noemen misda den tegen de Joden begaan. Dit legt ons de verplichting op mofeel en ma terieel alles in het werk te stellen om de gevolgen van dit leed zoveel moge lijk te verzachten". Omtrent de omvang der schadever goedingsbetalingen wordt opgemerkt, dat hierbij rekening zal moeten worden gehouden met „de mogelijkheid van West-Duitsland om te betalen". „JJ had nog iemand inwonen, die gestorven is?" vroeg de voor zitter van de Huuradvies-com missie. en de zenuwachtige huur ster haastte zich om te zeggen: „Die woont nóg in, meneer". Ze bedoelde natuurlijk dat er iemand anders voor in de plaats gekomen was. Het valt ook niet mee als men zijn eigen advocaat moet zijn, zelfs niet als men zijn pleidooi schriftelijk mag inzenden. De volgende bloemlezing uit brieven, huurcontracten en uitlatingen ter zitting van een Huuradvies-com missie moge als bewijs gelden. „Mevrouw D. is de laatste tijd veel ziek geweest en geheel door mijn vrouw verzorgd tot zij een zuster kreeg". „Mijn inkomsten bestaan uit dr. Drees en Sociale Zorg, die deze huurverhoging niet gerechtvaar digd vinden. En zij hebben mij de kosten toegestaan hier tegen te protesteren". „Wij hebben ons hoofd er bij neergelegen op die f 3.huur". „Ik heb er een kamer bij gekre gen omdat ik vader ben gewor den voor f 2.50 in de maand". Twee persoons bed wilde ze later niet meer hebben, haar man sloeg haar snachs in het gezich". „Deze mevrouw bewoont ruwweg 1/3 deel van het huis". „Het houden van dieren of logé's van dieren is niet toegestaan". „Ook zijn de bedden slap in de lendenen als ze los van elkaar staan en moeten ze dan op alle mogelijke manieren schrap gezet worden. Achterop 't bed staat met potlood „klasse C". Al met al zien ze er keurig uit en ben ik er zeer blij mee". Toen kwam er een kinkel in de kabel en die liep daar heen, dat het licht werd afgesneden". „De keuken staat geheel op losse schroeven, die kan meneer zo uit elkaar halen". In een gisteravond te Londen uitge geven bulletin over de toestand van ko ning George wordt medegedeeld: „Al hoewel er geen onderbreking is geko men in het geleidelijke herstel van de koning en er tot dusverre geen compli caties zijn geweest, is het onvermijde lijk dat de komende periode van een week of tien dagen met enige bezorgd heid tegemoet wordt gezien". In tegenstelling tot de tot pu toe uit- De Nederlandse regering zal aan de V.S. gedurende 50 jaar en daarna, voorzoveel langer als nodig mocht zijn, onbezwaard gebruik verlenen van de grond, waarop het Amerikaanse oor logskerkhof Margraten is aangelegd. Gisteren is op de N.V. scheepswerf en machinefabriek „De Merwede" te Hardinxveld een rijdende kraan, die een gewicht van drie ton kan torsen, dóór tot nu toe onbekende oorzaak ^voorover gestort. De 48-jarige onge- huwde machinist J. Schippers is blijk baar uit zijn cabine gesprongen, want hij werd onder het 18-tons zware ge vaarte aangetroffen. Wonder boven wonder werden geen andere arbeiders getroffen. gegeven zeven medische bulletins was de bekendmaking van Woensdagavond door geen der dokters getekend. Enige van de 'behandelende genees heren zijn ook gisternacht in Bucking- ham Palace gebleven. Er zal nog enige tijd dag en nacht gewaakt moeten wor den, omdat de kritieke periode nog geenszins voorbij is. Veertien minuten na het bulletin werd vanuit „Clarence House", de wo ning van prinses Elizabeth, een verkla ring uitgegeven waarin wordt gezegd dat de kroonprinses en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, hun bezoek aan Canada voor één of twee weken hebben uitgesteld. Volgens een Engelse dokter hebben proeven uitgewezen, dat natte voeten, vochtige kleren en tocht de mensen geen verkoud heid bezorgen, zelfs niet indien zij een geringe hoeveelheid van het virus, dat de verkoudheid veroorzaakt, krijgen toegediend. JN een verklaring, uitgegeven in Washington, Parijs en Londen, zeggen de wes telijke geallieerden, dat zij bereid zijn „het Italiaanse verzoek tot herziening van het Italiaanse vredesverdrag van 1947" in gunstige zin te overwegen. De drie regeringen zijn bereid permanente beperkingen en tenachterstellingen op tè hef fen, voorzover zij betrekking hebben op hun individuele betrekkingen met Italië, achterhaald zijn door de gebeurtenissen, opheffing gerechtvaardigd wordt door de huidige omstandigheden of voor zover de beperkingen en tenachterstellingen invloed hebben op de Italiaanse capaciteit om zich te verdedigen. De drie rege ringen verzekeren te zullen pogen Italië te doen toelaten tot de Verenigde Naties. De mede-ondertekenaars van het verdrag wordt verzocht soortgelijke maat regelen te treffen. De hoop wordt uitgesproken, dat deze stappen een ruime steun zullen genieten. der, dat Italië in het laatste deel van de oorlog loyaal met de geallieerden heeft samengewerkt en zijn democra tische instelling weder ingevoerd heeft. Italië had „in de geest van het handvest der Verenigde Naties die samenwerking aan de democratische landen verleend, welke onmisbaar is voor de solidariteit van de vrije we reld". 9 pRESIDENT TRUMAN heeft ter ge legenheid van de overdracht van vier ruiterstandbeelden door de Itali- {-JET besluit tot boven omschreven stap werd op de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken te Washington, Acheson, Morrison en Schuman genomen. Naderhand was hij besproken met de Italiaanse premier en minister van buitenlandse zaken, De Gasperi. De verklaring zegt ver JN de oude Naardense vesting, waar men aan de Spanjaarden niet al te aangename herinneringen heeft in verband met de plundering en uit moording der stad in 1572, is het gis teren na lange jaren nogmaals Spaans toegegaan, ditmaal evenwel vreed- ,,_,Jaar ou. e tweelingen in te ruilen zamer dan driehonderd jaar geleden. c^n nleu^e au'?- ®°'c ac" Een groep Argentijnse ingenieurs, die onnie Donnell in Los Angeles op het ogenblik verscheidene bedrijven een e ng toegestaan, en industrieën in ons land bezoeken, bezichtigde eveneens de chemische fa briek te Naarden, waarna op het stad huis een uitzending in het Spaans werd verzorgd, die bestemd is om over vier Argentijnse radiozenders te worden uitgezonden. Na afloop hiervan draai de de Argentijnse omroeper de opge nomen gramofoonplaten op straat af, zodat de in grote drommen saamge- stroomde Naardenaren voor het eerst na zoveel jaren weer Spaans in hun historische straten hoorden. Me vrouw Anlene Lamb in Miami kreeg wat zij wenste, namelijk echtscheiding. Het stond haar niet aan, dat haar wet tige echtgenoot getracht had haarzelf, hun acht jaar oude dochtertje en hun Mm pok ie iée umc Haar man drong er met alle geweld op aan, dat zij een filmster zou worden, hoewel het haar hartewens was om niets anders te zijn dan een liefheb bende en zorgzame huismoeder het geen de omgekeerde wereld schijnt. Er zijn veel echtscheidingen in het land der ongekende mogelijkheden, maar de huwelijken zijn er dan ook naar. U Uit Zwitserland bereikt Theodoor het bericht, dat dit schone land wordt overstroomd met communistische pro- paganda-literatuur uit de Sowjet-Unie en Oost-Europa. Zelfs sabotagedaden worden in deze geschriften aangemoe digd. Nadia Goya heeft een nieuw wereldrecord vasten gevestigd door te Genua tweeenzestig dagen, twee uur en twintig minuten zonder voedsel en zonder hongeroedeem in een glazen kist door te brengen. Een ideale echt genote in deze benarde tijden. Toen de verslaggever William Coulter in Clinton, ergens in de binnenlanden van Amerika, op het stadhuis kwam vra gen of er nog nieuwtjes waren, werd hij meteen in zijn kraag gepikt om voor de militaire keuring te komen. aanse premier, De Gasperi, verklaard dat, indien de Sowjetunie zou door gaan met Italie's toelating tot de Ver enigde Naties tegen te gaan, andere we gen gevonden dienden te worden om Italië in staat te stellen „een volledige rol te spelen bij de handhaving van de beginselen van de Verenigde Naties". Naar De Gasperi gisteren mededeel de, zal Italië binnen een paar weker, nota's zenden aan de ondertekenaars van het vredesverdrag, waarin ge vraagd zal worden om verzachting van de politieke en militaire beperkingen. Conterentieplaais ten Zuiden van Kaesong Generaal Ridgway heeft Donderdag een nieuwe conferentieplaats voor de wapenstilstandsbesprekingen voorge steld, ongeveer halverwege de frontli nies van de Noordelijken en de Ver bondenen in de nabijheid van Songh- jongni, twaalf kilometer ten Zuiden van Kaesong. Uit Moensan wordt gemeld, dat de verbindingsofficieren der V.N. vandaag niet naar Kaesong zijn gegaan. Het auto-convooi, dat reeds onderweg was, kreeg bevel terug te keren. Het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger deelde mede, dat in de vorige week ruim 7500 communisten gesneuveld, 4000 gewond en 762 gevan gen genomen waren. Twee vissers hebben op het eiland Goeam in de Stille Oceaan vier Japan se soldaten, die de laatste zeven jaar op het eiland hebben vertoefd, slapend op het strand aangetroffen. Toen de Japanners ontwaakten, vluchtten drie hunner het oerwoud in. De vierde vertelde, dat hij en zijn metgezellen wisten, dat de oorlog voor bij was, maar dat zij bevreesd waren om naar huis terug te keren. Hij zei verder, dat nog vier van zijn landge noten ergens in een grot op het eiland woonden. De heer Attlee, minister-president van Groot-Brittannië, heeft algemene verkiezingen uitgeschreven tegen 25 October. Dat is drie jaar vóór hij daar toe verplicht zou zijn geweest, want de laatste Britse verkiezingen werden in Februari 1950 gehouden en normaal duurt de zittingsperiode van het Britse parlement vijf jaar. Deze haast van de heer Attlee is begrijpelijk. Zijn partij Labour heeft in het Lagerhuis een meerderheid van welgeteld zes stemmen. Hoe moeilijk het is daar mede te regeren en hoe dikwijls het leven van zijn kabinet er door aan een zijden draad komt te hangen, heeft Attlee in de afgelopen anderhalf jaar ondervonden. En nu gaat Groot-Brit tannië, met een gebrek aan levensmid delen, brandstoffen en andere beno digdheden. een uiterst onaangename winter tegemoet. Komt de regering- Attlee door de afwezigheid van slechts zes Labourieden wegens ziekte of an derszins dan ten val, dan grenst de kans, dat de Labourpartij bij verkie zingen onder de meest ongunstige economische omstandigheden zal worden weggevaagd, aan zekerheid. Labour is niet regeringsmoe. Men kan de verzekeringen van de socialis tische partijleiders, dat zij, mits steu nend op een meerderheid in het parle ment, die hen tot werken in staat stelt, bereid zijn de last van het bewind ook in de komende moeilijke tijd te dragen, ten volle geloven. Maar zij zijn niet be reid, hun partij aan zelfvernietiging prijs te geven. Dan nemen zij liever het risico om op het ogenblik, nu zulks nog met ere geschieden kan, in de op positie gedreven te worden. In een positie, die niet veel gemak kelijker is dan die, waarin Labour verkeert, bevinden zich ook Churchill en zijn conservatieven. In feite hebben de Britse kiezers op 25 October slechts de keuze tussen een harde tijd onder Labour, of een harde tijd onder de conservatieven. De grote problemen, waarvoor Engeland zich gesteld ziet, •zijn inflatie, stijgende prijzen, een la gere koopkracht van het pond en schaarste aan tal van belangrijke goe deren. Labour beweert, dat dit alles het onvermijdelijke gevolg is van de herbewapening en de wereldomvatten de inflatie, die de prijzen der grond- •stoffen, welke Engeiand importeren moet, omhoog drijft. Zij moeten op de Britse consument verhaald worden. Een oplossing ervoor ziet Labour niet. De partij heeft slechts de belofte gegeven, dat de lasten zo rechtvaardig mogelijk over het Britse volk zullen worden verdeeld. Ook de conservatieven echter zijn er geenszins van overtuigd,, dat de libera lisering, die zij voorstaan, een uitweg uit de moeilijkheden zal bieden. Hun verkiezingsprogramma moet daarom vaag zijn en zal zeker geen beloften tot een betere toekomst op korte ter mijn kunnen inhouden. Datgene waar Labour bevreesd voor is, bedreigt ook de conservatieven. Het is best mogelijk, dat zij deze verkiezingen winnen met een meerderheid, welke niet groter is dan die, waarin Labour zich thans „verheugt". En komen zij dan, na het afleggen van schone beloften, ten val in een periode van economische onte vredenheid. dan zou het hun partij zijn, die de klappen te incasseren krijgt. Daarom kunnen zij zich niet aan een positief verkiezingsprogramma wagen en blijft de Britse kiezer ook aan die kant in de kou staan. Het resultaat van de verkiezingen is moeilijk te voorspellen. De conserva tieven zeggen zeker van de overwin ning te zijn, waarbij zij wijzen op de achteruitgang van Labour bij de ver kiezingen van 1950 tegenover die van 1945, een ontwikkeling, die zich sinds dien, volgens hen, nog in versterkte mate zou hebben voortgezet. Inderdaad liep de meerderheid van Labour in Februari 1950 terug van 146 tot 6 ze tels in het Lagerhuis. Maar het aantal kiezers, dat zijn steun aan Labour gaf was niet minder geworden in te gendeel. het steeg van iets minder dan 12 millioen in 1945 tot ruim 13 miyioen in 1950. Het conservatieve succes wa3 daarom geen gevolg van een verzwak king van Labour, maar had als oor zaak een geslaagde campagne van Churchill en de zijnen om de stemge rechtigden, die in 1945 thuis waren ge bleven, in 1950 naar de stembus te krijgen. Het aantal kiezers, dat de conservatieven steunde, steeg van ruim 8.5 millioen in 1945 tot ruim 11.5 mil lioen in 1950. Waar Attlee nu op hoopt, is. dat ook ditmaal zijn kiezers hem trouw zullen zijn en dat de gedwongen vaagheid van het conservatieve programma er vele lauwe stemgerechtigden van zal weer houden, de tocht naar de stembus te maken. De resultaten van het ingestel de opinie-onderzoek wettigen deze hoop overigens niet. Maar misschien spiegelt Attlee zich aan het voorbeeld van Truman, aan wie voor de laatste Amerikaanse presidentsverkiezingen door de „onfeilbare" Gallup-polls ook geen enkele kans werd gegeven. DE RAAD VAN EUROPA ZAL OP 26 NOVEMBER BIJEENKOMEN De raadgevende vergadering van de Raad van Europa zal op 26 November in Straatsburg bijeenkomen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1