Pim, Pam en Pom in Afrika Groots opgezette „aanval" op Parijs werd afgeslagen M De wagen in bet Kloosterbos Om het kampioenschap sneltypen JIMMY BROWN TERUG IN DE DIERENTUIN De werving van mijnwerkers voor Groenland was een grap <Spookóteen Bus metvoetballers tegen boom gereden De oefening Cirrus" ten einde Goed werk der Meteors op basis Leeuwarden ZUUR IN DE BENZINE Als liefde in haaf verkeerf Troonrede was de examenopgave HOOFDPIJN! Geen fusie tussen beide Amerikaanse vakbonden BEGIN VA~N~BRAND IN ELECTRISCHE TREIN Op station Zaandam gedoofd Sowjetunie bereid om troepen terug te trekken Zij groeide boven hei hoofd der organisatoren appie - DAGEUJI Honderd jonge arbe'ders naar Amerika Het Radioprogramma 68. Pepi is niet van plan om Karel- t.je en Billie alleen in de hut achter te laten en daarom loopt hij langzaam achteruit, terwijl de twee dierenvan- gers dreigend op hem toekomen. „Ik moet me kalm houden," zegt hij zacht jes tot zichzelf. „Anders verraad ik de hele boel en is het zo zeker als wat, dat ik weer opgesloten en naar het cir cus word teruggestuurd". Pepi huivert al bij de gedachte. Maar wanneer Bil lie twee goedgemikte slagen op zijn neus geeft, wordt hij zo woedend, dat hij alle goede raadgevingen van zijn vriendjes vergeet. Ook Kareltje is nu dapper geworden en trekt aan de muts van de oude dame om haar zo aan haar keelbanden de deur uit te slepen. Pepi kan niet zoveel terug doen. De oude- dameskleren hinderen hem in zijn be wegingen. Met een ruk gooit hij zijn omslagdoek af. „Als ik er dan uit moet, jullie er óók uit!" roept hij en trapt te gelijkertijd zijn gescheurde rok uit. En voordat Billie en Kareltje goed en wel beseffen, wat er allemaal gebeurt, zijn zij al op de vlucht geslagen, terwijl een woedende Pepi hen met een gebro ken stoel achterna zit! Een autobus, waarin spelers en sup porters van de voetbalvereniging „Ge leen" werden vervoerd, is Zondag avond omstreeks half zes in Reuver tegen een boom gereden en geheel vernield. Twee van de inzittenden braken benen, terwijl een tiental spe lers licht gewond raakte. Het ongeluk is waarschijnlijk ontstaan door een de fect aan de stuurinrichting van de bus. Geen der gewonden verkeert in direct levensgevaar. „Geleen" is een derde klasser, welke juist in Reuver een wedstrijd tegsn SVHR had gespeeld. (Advertentie, Ing. Med.) Van de regen in de drop Beambte vulde regenmeter Een zekere E. uit Bergen op Zoom, die zich had verzekerd tegen een re genval van 3 of meer m.m., bemerk te op de bewuste dag, dat zijn onder neming niet naar wens floreerde en dat alleen een flink regenbuitje de kas nog kon vullen. Maar de regen bleef uit. IJlings spoedde de man zich naar het filiaal van De Bilt in Vlissingen en daar bleek, dat de hoeveelheid regen die er die dag was gevallen slechts een tiende was van hetgeen E. nodig had om zijn verzekering uitbetaald te krijgen. Voor een aandeel in de winst was de beamb te echter bereid de regenmeter wat bij te vullen. Op het KNMI in De Bilt kon men deze grote, kunstmatige regenbui slechts moeilijk geloven, want overal elders was het kurkdroog geweest. De beambte is op staande voet geschorst en tegen beide mannen is proces-verbaal opgemaakt wegens fraude. DE „BOURGONDISCHE PRACHT' BOEKTE HONDERDDUIZENDSTE. Zondagmiddag om half twee is de 100.000e bezoeker geteld op de ten toonstelling „Bourgondische Pracht" in het Rijksmuseum te Amsterdam. Het was mevr. Fehres uit Badhoevedorp, die de expositie met haar echtgenoot en kinderen bezocht. Zaterdag, de derde en laatste dag van de oefening „Cirrus", hebben straalvliegtuigen van zeven landen meer dan honderdvijfentwintig bom menwerpers aangevallen, die een „aan val" deden op Parijs. Deze „aanval" werd een mislukking voor de vijande lijke bommenwerpers, waarvan er 52 werden „neergeschoten". Ook op vele andere steden werden luchtaanvallen uitgevoerd, o.a. op Brussel, Antwerpen, Den Haag en Rotterdam. Bovendien werden Zaterdag drie grote aanvallen met o.a. Londen en Glasgow als doelen uitgevoerd, als het begin van de oefening „Pinnacle", die tegelijk met „Cirrus" wordt gehouden, en acht dagen zal duren. De bedoeling van „Pinnacle" is na te gaan, of Enge- lands defensiesysteem het land kan be schermen tegen snelle atoombommen werpers. Deze laatste Zaterdag heeft op de vliegbasis Leeuwarden meer activiteit gebracht dan de beide voorafgaande dagen van de oefening „Cirrus". Het was vrijwel het enige luchtstation in Nederland, dat open was. De overigen waren ingesloten door de mist. Alleen Gilze-Rijen was in de middag ook open. De op de vliegbasis Leeuwarden ge- stationneerde Meteors opereerden met groot succes. Een aantal bommenwer pers werd, voor zij Leeuwarden be reikten, teruggedreven, terwijl in de loop van de dag verschillende andere bommenwerpers konden worden „neer gehaald". Bovendien konden vier van de zes aanvallende „vijandelijke" Vam- pires door de Meteors worden neerge schoten. De opnamen van de in de neus van deze .laatste toestellen ingebouwde camera's bewezen duidelijk, dat in oorlogstijd mitrailleurvuur vanuit de zelfde plaats het lot van het viertal zou hebben bezegeld. Hoewel de vliegbasis Leeuwarden ditmaal geen buitengewoon belangrijke rol speelde In het afslaan van de groots opgezette aanval op West-Europa, heeft zij een belangrijke plaats in het grote luchtverdedigingsnet van de ge allieerden, hetgeen misschien volgend jaar zal blijken, wanneer een oefening zal worden gehouden, die driemaal zo groot zal zijn als „Cirrus". Nog bijtijds om te verhinderen, dat de benzine in de Vampyres, die deel nemen aan de oefening-Pinnacle, zou worden gepompt, ontdekte men, dat in honderden liters benzine een ge vaarlijk zuur was gemengd. Een on derzoek isi Ingesteld. Het ministerie van luchtvaart heeft verklaard, dat er geen verdenkingen aangaande moge lijke sabotage zijn. De Haagse politie heeft de 27-jarigc F., inspecteur van een assurantiemaat schappij, aangehouden. F. had een echtscheidingsprocedure lopen, waar bij zijn woning aan zijn vrouw was toegewezen. Op een avond drong t vergezeld van enige vrienden, de wo ning van zijn echtgenote binnen. Hij bedreigde zijn vrouw en schoonmoe der met een pistool en haalde er de meubels uit. Een paar dagen daarna herhaalde hij dit optreden. Tegenover de politie heeft F. verklaard, dat hef pistool een op een wapen gelijkende sigarenaansteker was. PLASTIRAS VORMT EEN GRIEKSE COALITIEREGERING. Koning Paul van Griekenland heeft zijn goedkeuring gehecht aan de vor ming van een liberaal-progressieve coalitieregering met generaal Plastnas als eerste minister. itöniifc. ».5>g. M.cl.1 Indien men Zaterdag in het Haagse Houtrusthallen de ogen dichtdeed, waande men zich in een bui hagel. Ra zendsnel joegen vele vingers over de toetsenborden van schrijfmachines om de eer van een nationaal kampioenschap in het snelschrijven op schrijfmachines. Het was de eerste maal, dat een der gelijke wedstrjjd in ons land werd ge houden. Honderdzesenzestig typistes en twaalf typisten streden cm de eer. Op een enorme gong werd het „startschot" ge geven en precies dertig minuten later werd met een forse klap het einde aan geduid. In die tussentijd zwoegde men in alle vingersystemen van twee tot tien opde Troonrede, die in totaal 14728 aanslagen telt, niet van belas tingen, doch schrijÉmachine-aanslagen welteverstaan. Er waren velen, die gemiddelde snel heden boven de 400 tekens per minuut haalden. Dan is men reeds zeer goed. Vijfhonderd per minuut is helemaal formidabel. Het wereldkampioenschap (van een Amerikaan) ligt boven de 650. Maar aangezien niemand op de wed strijd de Troonrede volledig uittikte, al werkte dan ook Iedereen op zijn of haar eigen machine, is hier de 500 niet gehaald. Niet alle vluggertjes hebben echter kans op het kampioenschap om dat ook het aantal fouten in aanmer king zal worden genomen. Iedere mis-tik telt voor tien fouten en dat kan aardig oplopen. Over een dag of vier zal bekend zijn, wie Neerlands sneltik-kampioen (e) '51 zal zijn. Veler harten tikken vol ver wachting. 58. Behalve al die sleutels zag Toos in één oogopslag nog twee andere din gen. Er waren in' het kantoortje twee deuren. De één was de buitendeur, die ze snel open maakte om Trien binnen te laten en de andere deur die toegang gaf tot een andere kamer. Toen Trien op haar tenen was binnen gekomen, wees Toos eerst haar het grote sleutel bord en daarna naar de andere deur.. Trien legde haar oor tegen het sleutel gat en luisterde een tijdlang aandach tig. „Wil ik je eens wat vertellen", zei ze. „Ik zou er wat onder durven ver wedden, dat Jimmy er niet is. Ik hoor geen gesnurk, maar ik hoor ook nie mand adem halen en je weet hoe r. fijn gehoor ik heb." Toos knikte opge lucht. .Vooruit", zei ze, „laten we een beetje voortmaken. Pak zoveel sleutels als je kunt, maar niet teveel, want an ders zou je er een paar kunnen laten vallen". Haastig verzamelden de twèa chimpansees een aantal sleutels. Trien greep er tien en Toos. die veel grotere handen had, nam er veertien. „We ko men straks terug om de rest te halen", fluisterde zij. Belast en beladen slopen zo weg, de deur van het opzichterskan toortje op een kier latend. Mijnhardï's Hoo/dpiinpoedeis. Doos 47 cent (Advertentie. Ing. Med.) De voorzitter van de het Amerikaan se vakverbond CIO heeft een voorstel van de AFL, een andere grote Ameri kaanse vakbond, tot het opbouwen van een „organische eenheid" verworpen. In een desbetreffende resolutie van de AFL, aldus de voorzitter, kwam uit, dat de AFL slechts de CIO wenste te besturen. Van de trein, die Zaterdagavond om 20.47 van Amsterdam in de richting Alkmaar vertrok, geraakte ter hoogte van Zaandam het verbindingsstuk tus sen twee der doorgaande rijtuigen in brand. Het gewaarschuwde treinperso neel wist op het station Zaandam de vlammen met behulp van een brand- blusapparaat te doven. De oorzaak is waarschijnlijk een achteloos wégge- worpen brandende sigaar of sigaret. Bij eenheid van Duitsland Volgens Duitse kringen, die nauw contact onderhouden met de Sovjet- russische bestuurscommissie te Karls- horst is de Sovjet-Unie bereid, wan neer de eenheid van Duitsland wordt hersteld, haar troepen in de kortst mo gelijke tijd terug te trekken zonder op de ondertekening van het vredesver drag of zelfs het openen van onderhan delingen over sluiten van het vredes verdrag te wachten, wanneer de drie Westerse bezettingsmogendheden het zelfde willen doen. Er zijn neen kolenmijnen De werving van Limburgse mijnwer kers voor Groenland waarover voor het eerst op 20 September iets bekend werd, is, naar het zich Iaat aanzien, niets anders dan een fantastische grap. Nadat ds personeelsdiensten van de mijnen vijf dagen lang gespeurd had den naar de zgn. „wervingsagent", kon digde de recherche van de Kerkraadse politie aan, dat volgens haar inlicn- tingen de hele zaak op een grap be- (Advenentie, Ing. Med.) De Ethiopiers in Korea voeren hun eigen oorlog Ethiopische guerillastrijders hebben onlangs een Chinese aan val op heuvels in Midden-Korea afgeslagen door grote keien van de top van de heuvel naar be netien te laten rollen, aldus heeft een Amerikaanse verbin dingsofficier verklaard. De Ethiopiers, die zelden 's nachts slapen, hadden de keien met telefoondraden aan elkaar gebon den. De Chinezen leden hierbij zware verliezen, de Ethiopiers géétf^ De Ethiopiers gebruiken overigens als wapen bijna uitslui tend de bajonet, omdat hun ge zegd is zuinig met ammunitie te zijn, daar hun eigen regering deze moet betalen, Geallieerde officieren, die met het Ethio pische bataljon hebben samenge werkt, prijzen hun nachtelijke strijdtactiek. Herhaaldelijk slaan zij een Chinese aanval af door hun krijgsgeschreeuw en wapen gekletter. Zij laten stenen in lege granaathulzen ratelen en slaan op stalen helmen, voordat zij de vijand met messen en bajonetten achtervolgen. en de 14. „Ik voel alle dingen altijd zo fijn aan!" vervolgde Madame Mirabelle krij send. „Ik wéét altijd..." „U weet niets!" onderbrak Kappie Madame met een donderende stem van woede. „Ik weet, dat u hier niet mag zijn! Geen passagiers op de brug, en zeker niet met hun handen aan het stuurrad! We zijn zeker een mijl buiten de goede koers!" Kappie rukt-; Madame Mirabelle van het stuurrad af en sleur de haar naar het trapje toe. „Gaat u liever naar uw hut!" zei hij. Madame Mirabelle keek Kappie ver wilderd aan. „Zo'n behandeling!" zei ze hijgend, terwijl ze het trapje afdaalde. „Affreus! U denkt zeker, dat u een schoolmeisje voor hebt, maar dan ver gist u zich toch lelijk en bovendien kan ik iedereen niet genoeg waarschuwen voor die ongelukssteen! Wij zullen er mee ten onder gaan.ik vóel het! Ah. quelle terribel douleur! Ah. „Er is een zwalpende zee en een kol kend zwerk!" gierde de maat. „En die noodlotssteen is behekst! Die dame zei het zelf!" „Pak het stuurrad, klont!" schreeuw de Kappie. „Luister niet naar dat mens! Zemelaarster! Bah! Eén zo is genoeg aan boord! Als jij nu óók nog begint, dan is het eind zoek! Het is alleen een beetje slecht weer en die steen ligt in m'n brandkast en verder is er ja niets aan de hand!" f.V.V.'.V.V.'i 1 .V DOOR marjorie vr VERNON 52) „Ik ben vast besloten om te trou wen met Neville Heritage", sprak ze. „U bent vast besloten om met Ne ville Heritage te trouwen", echode hij en vulde zijn pijp. „Ik dacht dat u zijn geld wilde trouwen". Peta sprong op en haar ogen scho ten vuur. „O, ik haat u!" riep ze kinderach tig. ,',En als u denkt dat ik hier nog langer blijf om me te laten beledigen, dan hebt u het mis". Heritage rees overeind op het ogenblik dat ze zich omdraaide om weg te gaan, greep haar niet al te zachtzinnig bij haar pols en keerde haar naar zich toe. „En toch gaat u nog niet". „Och koln!" ze keek hem uitdagend aan. te trots om met hem te vechten om los te komen. ,En wie zegt dat?" „Ik zeg dat". „Als u denkt dat ik van u bevelen in ontvangst zal nemen of enige aandacht zal schenken aan wat u zegt...." „Dat zult u toch moeten. Ik ben ster ker dan u. Ga toch weer zitten, bedaar een beetje en houd eindelijk eens even op met het verwende kind te spelen, indien mogelijk tenminste". Peta keek hem aan, toen naar de krachtige bruine hand die haar pols als in een stalen tang hield gevat en ver volgens naar het pad dat door het bos naar het hek leidde, en ze overwoog even of ze zou kunnen ontsnappen. Weer zag ze hem aan en wat ze daar ontwaarde deed haar hart even stil staan. Voor het eerst in haar leven was ze bang. Ze had een wilskracht, groter dan de hare gevonden, en een karakter, dat medogenloos en onver' Idelijk was, dat zich noch door minachting noch door vleien, noch door tranen of smeekbe den zou laten vermurwen. Ze liet zich krachteloos op de boom stronk vallen en Heritage ging naast haar zitten. „Weet u" hij sprak zonder over haasting, alsof hij zijn woorden zorg vuldig overdacht „voor mij bent u een interessant studie-object. Ik heb practisch elk mensentype in mijn leven ontmoet, behalve zo'n rijk meisje van klatergoud. Ik weet wel het een en ander van het leven der rijken af, maar het is heel interessant er eentje van dichtbij te bestuderen. Ik zou wel eens willen weten of u werkelijk zo hol en zelfzuchtig bent als u schijnt of dat dat ook gedeeltelijk een pose is zoals de rest bij u. Eerlijk gezegd, geloof ik van wel. Ik heb het gevoel, zoals ik il eerder zei, dat er toch ook nog wel goede eigenschappen diep in u verbor gen liggen, maar ze zijn zo ingekapseld door gekunsteldheid en pose, dat ze diep uitgegraven moeten worden. Ik geloof eigenlijk niet dat u al ontwaakt bent niets heeft u ooit werkelijk ge raakt, u bent nooit gekwetst door ie mand of iets. Het zou me niet verba zen als uw echte .zelf" onder die ver gulde korst lag te slapen." Peta was een paar ogenblikken stil. Ze had drie dunne twijgjes van een struik afgebroker en vlocht die be dachtzaam tot een streng Er zaten kre kels achter de kerk en het geluid van de maaimachine, die over het veld reed, was het enige geluid dat de stilte verbrak. Heritage keek naar haar handen, die bezig waren met de twijgjes, lange, zachte handen mei gelakte nagels, han den die nooit ruw van hard werken waren geweest, handen die, dat moest hij toegeven, mooi waren en voor iet ogenblik nog zonder ring waren. Zou er spoedig een r*ig aan haar ringvin ger verschijnen? Wat zou Neville doen, vroeg hij zich af? Hij scheen verliefd op haar te zijn, te oordelen naar de wijze waarop hij die eerste ochtend over haar had gesproken en sindsdien over haar had gezwegen en natuurlijk zou zij al haar best doen om hem aan te moedigen. Zou Neville de weg van de minste weerstand kiezen en zich inet haar verluven. terwijl ze in de veron derstelling verkeerde dat hij de erfge naam van Lynford was? Of zou hij haar de waarheid vertellen, wat, zoals Heri tage grimmig bij zichzelf opmerkte, het einde van alles zou betekenen? Grant kon toch niet als Neville Heritage met haar trouwen dat zou niet wettig zijn, maar hij zou genoeg vertrouwen in haar kunnen hebben om te menen dat ze hem om hemzelf wilde hebben en dat het geen verschil zou maken als ze tot de ontd\;king kwam dat hij de eigenaar van Lynford in het geheel niet was. In dat geval zou hij zich waar schijnlijk met haar verloven en haar vlak voor de trouwdag de waarheid opbiechten. (Wordt vervolgd) rustte, welke de organisatoren ervan boven het hoofd gegroeid was. Toen de gangmaker van het fantastische plan zag, dat het verkeerd afliep, durf de hij, uit angst voor de gevolgen, er geen eind aan te maken. De politie heeft echter vastgesteld, dat er geen contracten zijn getekend, dat geen prospectus van een Deense firma heeft bestaan en dat de goedgelovigen, die meenden naar Groenland te kunnen gaan, beetgenomen waren door fanta sierijke kameraden. De Nederlandse legatie in Kopenha gen, die informaties had ingewonnen bij het departement voor Groenlandse zaken van de Deense regering, heeft aan de betrokken autoriteiten medege deeld, dat er op Groenland in het ge heel geen kolenmijnen in exploitatie zijn. Ongeveer honderd jeugdige Neder landse arbeiders tussen de 20 en de 33 jaar zullen onder auspiciën van een nieuw programma van de ECA voor een jaar naar de Verenigde Staten kun nen gaan om daar in de industrie te werken en zich er theoretisch te be kwamen. De eerste „leerlingen" zullen begin volgend jaar vertrekken. In to taal kunnen enige duizenden arbeiders uit alle Marshall-landen van het nieu we programma profiteren. Midden-Sumaira lijdt onder een ernstige tijgerplaag In de afgelopen dagen zijn in Mid- den-Sumatra negen mensen het slachtoffer geworden van aanvallen van tijgers. De bevolking leeft in een paniekstemming. Op de rijstvelden en op de plantages wordt niet gewerkt. DINSDAG 2 OCTOBER HILVERSUM i. 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.- muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 „Lichtbaken", cause rie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram.- muziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.3012.33 Land en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Metropole-Or- kest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Gram.muziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Maastrichts Stedelijk Orkest. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Gram.muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Gram.muziek. 18.50 Voor de jeugd. 19.00 „Dit is leven", causerie. 19.10 Gram. muziek. 19.15 Programma voor Ierland, t. g. v. de „Holland Week". 21.15 De ge wone man zegt er "t zijne van. 21.20 Kamerorkest en soliste. (Pl.m. 21.35 „Stijn Streuvels 80 jaar".) 22.08 Cello en piano. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avond gebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 „Gezond gezin", causerie. 23.2524.00 Kamermuziek. HILVERSUM H, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Orgel spel. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.- Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zi.eken. 11.30 Cello en plano. 12.00 Strijkorkest. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram.mu ziek. 13.30 Orkestconcert. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram.muziek. 14.40 School radio. 15.00 Gram.muziek. 15.30 ..Onze Amerikaanse Buren". 16.00 Musette-Or- kest. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinder koor. 17.15 Dansmuziek. 17.45 Regerings uitzending: j. Th. Versteller „Diepzee- onderzoek in Indonesië". 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Dansmuziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Pianospel. 19.15 „Paris vous parle" 19.20 Fanfare orkest. 19.45 „Grote ontdekkingen van de laatste vijftig Jaar", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Geva rieerd programma. 21 15 „De Antwoord man". 21.30 „Met animo", causerie. 21.35 Lichte muziek. 22 00 „Dit is Uw land. Uw vlok", klankbeeld. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24 00 Gram. muziek. Nederlandse Televisie Stichting (Gez. pf-)- 20.15—21.45: 1. Opening door z. Exc. Staatssecretaris van het departement van O., K. en W.. Mr. J. M. L. Th. Cals, en Prof. Dr. J. B Kors O.P., voorzitter van de Nederlandse Televisie Stichting. 2 Film 3 „De leek en te'evlsie", cau serie. (Pl.m. 20.50—21.00 Pauze.) 4. ..De Toverspiegel", tlevlslespel.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3