De Sowjetunie achtte de zaak binnenlandse aangelegenheid een s*t I. 'I m REBUS-PRIJSVRAAG! f IOO.— aan prijzen M Eensgezindheid op Labourcongres Rus vond slechts steun bij Joegoslaaf Helderse kotter in moeilijkheden r Festival of Britain gesloten De laaisfe week van onze voor de abonné's van onze krant Het Brits-Perzische geschil in de Veiligheidsraad Ook Nederland is vóór behandeling Wapenproductie van Europa is te laag KERKELIJK NIEUWS Dr. Hirschfeld benoemd in Nato-commissie DR. VAN MOOK NAAR NEDERLAND ROOK-KATER September was een fraaie herfstmaand Attlee bereid tot overleg met communisten Hier volgt de zevende opgave van onze serie rebussen. 't Telt zo al aardig. Nog tweemaal na deze en we hebben de eindstreep. Een week de tanden op elkaar en steeds maar oplossen. Zo ook deze U denkt er toch wel aan de puzzles uit te knippen Want wilt U een deel van de prijzen in de wacht slepen, dan moeten de spullen voor elkaar zijn. Wij wensen U succes en tot Donderdag!! Koning Faroek koopt villa van Edda Ciano Wassen is goed, maar Bende stak driehonderd woningen in brand Koningin ontving familie van Britse gevallenen (Vervolg van pagina I) aanging. Behandeling zou volgens Tsarankin een h e kwest|e de V.N. niets Perzië's soevereiniteit betekenen. H« grondde deze' bewering^ artikel «ven hoofdstuk twee, van het handvest waarin wnrd* zeven, binnen de binnenlandse jurisdictie van een land vielen. De Joegoslaaf Bebler steunde het Russ sche standpunt en wees er o.a. op. dat ook de conclusies van het internationaal Gerechtshof van 5 Juli enige tw«fel toonden over de vraag of het Hof zich al dan niet competent achtte. DINSDAG 2 OCTOBER 1»51 TEN ander geluid liet Quevedo (Ecua- dor) horen. Volgens hem waren er geen bezwaren om een zaak, die moge lijk een bedreiging voor vrede en vei ligheid zou kunnen worden, in de raad te bespreken. Hierdoor zou de zaak niet geschaad worden. Hij behield zich echter het recht voor zijn standpunt tegenover de Britse resolutie nader te bepalen. Sarper (Turkije) was precies dezelfde mening toegedaan. Charles Wilson zegt: Uitbreiding is zeer moeilijk De Amerikaanse leider van de mili taire productie, Charles Wilson, heeft in zijn kwartaalsrapport aan president Truman medegedeeld, dat de productie in Europa op het schema ten achter is. Europa zou aanzienlijk meer van zijn capaciteit voor de verdediging moeten gebruiken. Een speciale commissie zou in No vember aan de raad van het Atlanti sche Pact voorstellen doen, om de kloof tussen militaire behoeften en economische mogelijkheden te ver nauwen. Dit zou overigens zeer moei lijk zijn, aangezien de toch al lage le vensstandaard in gevaar zou komen. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Wemeldinge: J. G. van leperen te Katwijk aan Zee. Aangeno men naar Vinkeveen: G. C. Roozen- daal te Lienden. Bedankt voor Rand wijk: J- Boezer te Eethen en Dronge- len; voor Rotterdam Charlois: L. D. van Djjl te Koudekerke. Benoemd tot hulpprediker te Utrecht (wijk 13): A. J, Mooy, cand. aldaar. Geref. Kerken. Beroepen te Oudewater: G. N. La- mens te Heinkenszand; te 's-Graven- hage Oost: W. C. v. d. Brink te Venen- daal; te Middelstum: G. Schrevenwever te Scheemda. Bedankt voor Oude Pe- kela; E. J. Duursema te Westerembden; voor Middelburg en voor Barendrecht: L. J. Boeyinga te Fijnaard. Benoemd tot hulpprediker te Uithuizen: J. Schel haas te Uithuizermeden; te Kamerik: J. C. Brussaard, em. predikant te Oegst- geest, die voor deze benoeming be dankte. Geref. Kerken art. 31 k.o. Beroepen te Haulerwijk: J. de Wal te Rijnsburg. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Oosterbeek: J. G. van Minnen te Huizen (N.-H.). Bedankt voor Kampen: A. C. Noord te Nieuwe Pekela. HET CHRISTENDOM IN JAPAN. Het christendom in Japan heeft thans goede kansen, zo heeft de moderator van de Verenigde Kerken van Christus, de 62-jarige predikant Kozaki, medege deeld. Japan telt thans 300.000 christe nen, waarvan 200.000 tot een protes tants kerkgenootschap behoren. Het voornaamste is de Verenigde Kerken van Christus, in 1941 op bevel van de regering gevormd uit een 35-tal kleine secten. Deze groep heeft 140.000 lidma ten en 2000 predikanten. Jaarlijks wor den 20.000 Japanners gedoopt. Reeds zijn meer dan zeven millioen bijbels on der de bevolking verdeeld. NIEUWE ZENDING LEVENSMIDDELEN VOOR INDIA. Binnenkort zal een tweede schip met levensmiddelen uit Rotterdam naar India vertrekken. Op het ogenblik worden er afspraken gemaakt, zodat deze tweede zending, waaronder ook geneesmiddelen, op 17 October met het s.s. „Lieve Vrouwekerk" in zee kan gaan. AVONDMAALSDIENST VOOR DE TELEVISIE. Ter gelegenheid van een kerkelijke jeugdconferentie in Massachusetts is voor het eerst een protestantse avond- maaldienst door de televisie uitgezon den. HET EVANGELIE IN WERKPAK. Onder het motto Het Evangelie in Werkpak is in Zweden een nieuwe op wekkingsbeweging begonnen. stelt zich bewust tegenover de ciele hoogkerkelijke stromingen in ae Lutherse staatskerk. Zij streeft naar een eenvoudig oer-christendom. SPORTPREDIKAN1 IN NOORWEGEN Er zijn plannen in de Noorse bisdom men Tunsberg en Oslo, om te komen tot de aanstelling van een predikant voor de sport, zodat er nauwer con tact komt tussen de sport en de kerk Zeer binnenkort zal er een beslissing worden genomen. 5IR GLADWYNN JEBB, de Britse gedelegeerde, zeide, dat niemand het ontvlambare karakter van de toe stand in de betrokken gebieden van Perzië kon ontkennen „zelfs al houdt men rekening met de goede wil der betrokken regeringen, zoals door mijn regering aan de dag is gelegd". Hij drong aan op een spoedige behande ling en verklaarde, dat de bevinding van het Int. Gerechtshof had aange toond, dat het hier niet uitsluitend een kwestie van zuiver binnenlandse juris dictie betrof. De Veiligheidsraad had z.i. het recht en de plicht om de be vindingen van het Hof te ondersteu nen. Ook Nederland vóór DE Amerikaanse afgevaardigde, War ren Austin, was van oordeel, dat de juridische procedure van het Inter nationaal Gerechtshof alleen al voor de raad voldoende was om de stelling, dat het hier een uitsluitend binnenlandse aangelegenheid betrof, te verwerpen. Omdat Amerika voor de vrede was, was het voorstander van behandeling. Nederland en Frankrijk achtten de raad eveneens competent om de kwes tie te behandelen. De vertegenwoordiger van India zei, dat de raad niet voldoende van de fei ten op de hoogte was. Slechts na het horen van beide partijen kon de raad een besluit over de competentie ne men. Zoals op pagina 1 gemeld, ver- klaardde de Veiligheidsraad zich ver volgens met negen tegen twee stem men in deze kwestie competent. ...om op te knappen! (Advertentie, Ing. Med.) De Nederlandse regering heeft Dr. H. M. Hirschfeld benoemd tot Neder lands vertegenwoordiger in de com missie van de Atlantische Raad, die zich zal bezig houden met de vraag op welke wijze de militaire behoeften van de landen van het Atlantisch Pact in overeenstemming zouden kunnen worden gebracht met as financiële en economische mogelijkheden, welke deze landen ten diensfe staan. Gistermiddag is dr. Van Mook, pas benoemd hoofd van de afdeling alge meen bestuur van de „Organisatie voor het Verlenen van Technische Bijstand" van de Verenigde Naties, per K.L.M. naar Nederland vertrokken. Hij zal een reis van drie weken maken door Nederland, Belgie, Frankrijk, Enge land en Zweden om de mogelijkheid van het verkrijgen van technische bij stand in deze landen te onderzoeken. d IS U overgaat op^OSÏOtl, de ideale combinatie van r ij k e Virginia-smaak en perfecte mildheid Vannacht omstreeks half één werd radiotelefonisch assistentie gevraagd door de Helderse kotter Verwachting HD 37, die op ongeveer dertig mijl ten Noordwesten van het lichtschip „Texel" in zinkende toestand verkeerde. De kotter had gistermorgen de haven van Nieuwediep verlaten om ter visse rij te gaan. Toen vannacht werd ver nomen, dat schipper Piet Bais om hulp vroeg, werd verondersteld dat de HD 37 reeds tijdens de uitreis lekkage had opgelopen en dat men aan boord tever geefs had getracht het lek te dichten en het binnengekomen water weg te pompen. Om kwart voor één verliet de sleepboot „Holland" van de Rederij Doeksen de haven van West-Terschel ling, maar toen een uur later bleek dat de Wieringer kotter Marjanne WR 7 reeds bij de Helderse kotter was aan gekomen en men het zonder sleepboot hulp meende te kunnen redden, ig de „Holland" naar Terschelling terugge keerd. Schipper Bais gaf toen door, dat de machinekamer halfvol water stond, maar dat men toch wel kans zag het schip drijvende te houden. De HD 37 was op sleeptouw genomen door de Wieringer. Daar een tweede Wieringer schip later hulp verleende, kwam de sleep heden om zes uur in Nieuwediep aan. (Van onze weerkundige medewerker) Behalve in De Bilt en elders in ons land, was September ook hier in Noord- Holland een vrij rustige en fraaie herfstmaand. In Den Helder viel 64 mm. neerslag. Dit is nagenoeg de nor male hoeveelheid voor September die voor onze omgeving iets hoger ligt, n.1. ruim 70 mm. Een groot verschil bij September van het vorige jaar, toen er in Den Helder 172 mm. viel, slechts 1 mm. beneden het record voor deze maand in 1887, toen de grootste hoe veelheid sedert het begin der waarne mingen in Den Helder viel, dit vanaf 1843. In De Bilt viel dit keer eveneens 64 mm., bij Groningen 61, Vlissingen 90 en in Maastricht 85 mm. In het grootste deel van ons land was Sep tember dus iets aan de droge kant. De gemiddelde temperatuur bedroeg in De Bilt 15.2 tegen 14.0 gr. C. normaal. Tweeentwintig dagen waren warmer en 8 kouder dan normaal. Er werden in De Bilt 5 zomerse dagen gemeten tegen normaal 2. Het aantal uren waarop de zon in De Bilt te zien was bedroeg 141 uren, normaal 153 uren. Behalve voor de late vacantieganger, was het weer ook ideaal voor de werkzaamheden in land- en tuinbouw, zodat wij dit jaar dan ook meer dan tevreden over de Septembermaand kun nen zijn, al kwam er een enkele gure dag en wat te weinig zonneschijn voor: Uit alle delen van Engeland waren de mensen samengestroomd om de sluiting van het Festival of Britain mee te maken. Voor de laatste nacht zijn de lichten op de South Bank ontstoken en in deze lichtgloed wapperen de vlaggen van Engeland en de tentoonstelling. De oorzaken van de oorlog moeten worden verwijderd „Wij zijn te allen tijde bereid, de vol keren aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn te ontmoeten en ons met hen in te laten", aldus zei de Britse premier Clement Attlee op het jaarlijkse congres van de Labour- partij, dat gisteren te Scarborough werd geopend. Hij was van oordeel, dat de vrijheidlievende volkeren sterk genoeg dienden te zijn, indien de we (Advertentie, Ing. Med.) De Nederlandse middengewicht Snoek heeft in de Riviera-hal te Rot terdam op punten gewonnen van de Engelsman Langley. Ademar Ferreira da Silva, de Braziliaanse athleet en specialist in het i nummer hink-stap-sprong, verbeterde het wereldrecord op dit nummer door een afstand te bereiken van 16.01 meter. Het oude wereldrecord staat op naam van Naoto Tajima, de Japanner, die tijdens de Olympische Spelen te Ber lijn 16 meter precies sprong. De Spanjaard Calatayud is in 6 uur 54 min. 30 sec. de Straat van Gi- braltor overgezwommen van Tarifa (Sp.) naar Almaza (Spaans Marokko), een afstand van ongeveer 29 kilometer. Dit is een nieuw record. Het oude stond sinds October 1950 op naam van de Argentijn Jorge Snaden met 6 uur 58 min. De Duitse coureurs Muller, Glöck- ler, Von Halstein, Ramelow en Von Frankenberg hebben, elkaar voortdu rend aan het stuur aflossend, met een Porsche 1500 cc. in de F klasse hun recordpoging voortgezet en de volgen de records verbeterd: 24 uur: 3815 km (gemiddelde snelheid 158.980 km per uur); 4000 km in 25 uur 8 min. 13.26 sec. (gemiddelde snelheid 159.130 km per uur); 3000 mijl in 30 uur 19 min. 1.72 sec. (gemiddelde snelheid 159.250 km per uur); 5000 km in 31 uur 24 min. 33.47 sec. (gemiddelde snelheid 159.190 km per uur). De grote Pirelli prijs, een Interna tionale wedstrijd voor amateurs over 224 kilometer, is gewonnen door de Italiaan de Filippis in 5 uur 57 minu ten, gem. snelheid 37.570 km per uur. Tweede op een lengte werd de wereld kampioen Ghidini (It.), derde Pelle- grini (It.), vierde Filippi (It.) en vijf de Friso (It.) Een peloton van een zestigtal renners, bij wie de Nederlan der Van Roon, arriveerde met 5 min. 27 sec. achterstand. Van 4 tot 7 October zal te Lon den een aantal belangrijke bijeenkom sten worden gehouden van de com missies en het bestuur van de FIFA Onze landgenoot, de heer K. J. J. Lotsy, zal rapporteren over zijn be vindingen in Finland, waar hij een onderzoek heeft ingesteld naar de toe stand van de terreinen, welke ge bruikt zullen worden voor het Olym pisch tournooi. Koning Faroek van Egypte heeft de dertig kamers tellende villa van Edda Ciano, Mussolini's dochter, op Capri ge kocht. De koopprijs is niet bekend ge maakt De villa was indertijd een ge liefd ontspanningsoord voor Ciano en zijn vrienden. Mussolini, zijn schoon vader, liet er zelfs een weg heen leg gen, die vijf maal zo duur was als het huis. reld vrij van vrees moet zijn en als zij tot een schikking moet komen met de landen aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn. Vrede betekende, dat men, voor zo ver mogelijk, de oorza ken van de oorlog uit de weg ruimde en daarom was het volgens Attlee juist, dat het Labour-manifest de eer ste plaats aan de vrede inruimde. Met deze woorden leidde Attlee het debat over het verkiezingsmanifest in, dat zelf weinig opmerkelijke redevoe ringen heeft opgeleverd. Op het ver kiezingsmanifest zijn geen werkelijke aanvallen gegdaan en evenmin zijn er pogingen gegdaan van de zijde van de uiterste linkse groep van Labour om opnieuw beperking van de bewapening te eisen. Slechts de minister van de fensie, Emanuel Shinwell, die gisteren het slotwoord van de eerste congresdag sprak, zinspeelde op de recente twist tussen de aanhangers van Bevan en de regering. Shinwell zei, dat in iedere partij onenigheid voorkwam, doch dat Labour voor de verkiezingen in geslo ten formatie achter Attlee stond. Nie mand in de Labour-beweging was vol gens Shinwell enthousiast voor de herbewapening, maar op het ogenblik was er geen andere keus. daarbij mogen de kleuren l niet lijden en de wol mag niet stug worden. Vermijdt deze gevaren, gebruik voor wol uitsluitend Echfalon. Echjalon doet het precies goed, want Echfalon is spe daal alkalivrij voor wol. aJ (Advertentie, Ing. Med.) Een bende van naar schatting 500 man heeft naar thans bekend werd Donderdagavond een aanval gedaan op de dessa Tugu in het district Lolea ten Zuiden van Indramaju. Driehon derd woningen werden in brand gesto ken. Voorts gingen meer dan 750.000 kilogram padi in vlammen op. Twee dessabewoners werden door de bende doodgeschoten. Een op krukken steunende Engels man liep Maandagochtend aan het hoofd van een stille stoet landgenoten, die op paleis Soestdijk zwijgend aan de Koningin voorbij trok. Het was de 37- jarige Engelsman Thomas E Nicholls uit Lemington Spa, die in 1944 bij Nij megen werd gewond. De honderd En gelsen, die hem volgden, waren nabe staanden van Engelse soldaten, die in ons land zijn begraven. Zij allen heb ben een pelgrimstocht gemaakt naar do graven van hun verwanten, bleven Zondag bij inwoners van Nijmegen en bezochten Maandag op de terug reis paleis Soestdijk. Captain Nicholls bood Hare Ma jesteit een bos rose anjers aan. Even nam hij beide krukken in één hand om de Koningin de hand te kunnen drukken. „Het is niet tevergeefs ge weest", zei hij ontroerd, „dat zie ik aan de dan': van het Nederlandse volk".

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5