Nederland in de ban van televisie Amerika streeft naar een compromis Experiment slaagde uitstekend „Uitvoerend militair orgaan" der VN voorgesteld Ko-U ReAlefc VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE Vijftienjarige jongen wilde niet mee naar Canada .Woensdag 3 Oct. 1951 7tfk Jaargang No. J J 223 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Bussum en Lopik deden goed werk Mr. Cals over gevaren en voordelen DE staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M L. Th. Cals was de eerste, die met enige schroom de huiskamers binnen trad om de officiële televisie-uitzen dingen in te leiden. Bij alle reden tot vreugde over deze nieuwe overwinning van de menselijke geest op de materie is er, aldus de staatssecretaris, evenzeer alle aanleiding ons juist op dit ogen blik te bezinnen en ons af te vragen of deze nieuwe verworvenheid inderdaad een overwinning des geestes betekent, Na de massa-arbeid is het nu de massa recreatie, die de menselijke persoon lijkheid belaagt en die eigen activiteit en initiatief, elke eigen inspanning op geestelijk en cultureel gebied, dreigt te doen plaats maken voor passiviteit en Hoe Noord-Holland televisie ontving Conflict om een ambts woning Opperbevelhebbers van het Gemenebest bijeen Professor Kors krijgt televisie in zijn cel.... De Britse resolutie is kansloos Raffinaderij onder Perzische controle met Britse technici onder leiding van neuUa/e directeur DE Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties heeft gisteren andere dele gaties geraadpleegd over een compromis-oplossing voor het Perzische olie geschil, welke zou voorzien in bemiddeling, waarschijnlijk door een door de Veiligheidsraad te benoemen bemiddelaar. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde dat uit het Maandag in de Veiligheidsraad gehouden debat is ge bleken dat er geen minimum van zeven raadsleden is dat de Britse resolutie zou willen steunen. Perzen worden gepolst Milliarden dollars voor atoomwapenen Moeder wachtte tevergeefs op de ,,Volendam'' Adspirant-emigrant bleek spoorloos verdwenen Optreden bij misbruik van het vetorecht Luchtslag boven Korea Zes Migs neergeschoten Churchill hekelt regering Geen verantwoording voor de Perzische kwestie Bonn waarschuwt de Bond van oud-strijders W&eA&ekicPit BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct p. imm. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 by vooruitbetaling plus incassokosten ^JEDERLAND heeft televisie. Gisteravond te klokke kwart over acht is de Ne derlandse Televisie Stichting in de studio te Bussum met haar eerste experi mentele uitzending begonnen. De ontvangst overtrof verre de verwachtingen. Hoewel de reikwijdte van de zender Lopik officieel zeventig kilometer be draagt, werd het programma tot ver buiten deze „gezichtskring" ontvangen. Zelfs in Groningen kon men het eerste gedeelte uitstekend waarnemen, doch later verflauwde het beeld, zodat de noordelijken de' hoop gevestigd houden op een relayeer-zender. In onze provincie was de ontvangst prima. Uit Zaan dam, Beverwijk, Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Schagen en Den Helder en tussen liggende plaatsen berichtten onze redacteuren en verslaggevers, dat men zich het beeld bijna niet beter kon wensen. In radio-zaken, café's en bij de weinige particulieren, die reeds een toestel hadden aangeschaft, hebben honderden het geslaagde televisie-experiment met stijgend enthousiasme gevolgd. Het geluid was zelfs zo goed, dat men tijdens de rede van prof. Kors een hond buiten de studio te Bussum kon horen blaffen. Doch meer nog dan naar het geluid ging de belangstelling uit naar het beeld. Wel nimmer zullen de charmante omroep- ster, staatssecretaris Cals en prof. Kors met zoveel interesse „bekeken" zijn. Het filmpje, waarmede de Deense televisie ons verraste en de reportage over een Nederlandse klokkengieterij werden bekroond met het televisiespel „De Tover spiegel". Eerst toen de uitzending ten einde was, verspreidde zich de menigte voor de radio-zaken en in de café's en keerde de rust in de huiskamers weer. De televisie heeft haar intrede gedaan en zal sneller dan menigeen verwacht Nederland in haar boeien slaan. JAE start van de televisie is goed ge- weest. Waar hier en daar het beeld onscherp werd, vond dit zijn oorzaak in het verkeer. Alleen Texel beleefde een komisch incident. Door het optreden van een electrische storing kreeg men plotseling een negatief beeld te zien, hetgeen begrijpelijkerwijze op de lach spieren van de toeschouwers werkte. Overigens kwamen vrijwel uit het ge- hel land enthousiaste berichten. De Philips-zender te Eindhoven relayeerde het programma en liet op deze wijze het zuiden van het programma genie ten. In Oss was de ontvangst van Lopik zelfs beter dan die van de Philips- zender. De belangstelling was overal zeer groot. In de Amsterdamse café's, die fn het bezit waren van een ontvang apparaat, was gistermiddag na vier uur geen tafeltje meer onbezet. Voor de etalageruiten van de radiozaken ver drongen zich honderden mensen, die «Heen hun teleurstelling uitten over het feit, dat zij door de ruiten de ge sproken tekst niet konden verstaan. Een Rotterdamse radiohandelaar kwam met een nouveauté. In de vori ge week had hy gedurende de proef- uitzendingen zeventien ontvangers op een antenne aangesloten en de ont vangst was goed. Gisteravond sloot hij acht toestellen op een antenne aan en op alle acht apparaten liet de ontvangst niets te wensen over. „Dit opent wijde perspectieven", aldus luidde zijn com mentaar, „want zijn de buren goed met elkaar, dan is voor een bepaald aantal gezinnen een antenne genoeg en hinderen de antennes elkaar niet". Gevaren en voordelen grauwe vervlakking. Wanneer deze dreiging niet duidelijk wordt ondef- kend, zal de techniek eens symbool van de overwinning van de mense lijke geest op de stof zelf meester en tyran geworden de geest, die alleen levend kan maken, doden. Het is dui delijk dat dit het einde zou betekenen van onze cultuur niet alleen, maar van elke cultuur. Daarom dienen we te waken, dat de techniek nooit doel gaat worden, maar slechts als middel wordt aangewend. In dienst gesteld van de cultuur kan zij dan een uiterst mach tig en in de moderne tijd onmisbaar middel worden. (Zie verder elders in dit blad). Burgemeester versus Raad Gemeentebelang geschaad" De Zandvoortse gemeenteraad ver wierp vorige week in een besloten zit ting met zeven tegen zes stemmen een voorstel om de villa „Njord" aan te ko pen voor de huisvesting van de burge meester en zijn gezin. Burgemeester mr. H. M Fenema woont thans in Bloemendaal. In de gisteravond gehou den raadsvergadering deelde de burge meester mede, dat hij het betreurde dat tijdens zijn afwezigheid zulk een besluit was genomen. Hij zeide voorts dat de gemeenteraad niet met de be langen van de gemeente Zandvoort had rekening gehouden en was verder van mening, dat de persoonlijke verhouding tussen hem en de beide wethouders thans nagenoeg geheel onmogelijk is geworden. Na sluiting van de vergade ring bleven de dertien raadsleden bij een. Na een langdurige discussie werd met algemene stemmen een verklaring aangenomen. Hierin drukken de raads leden hun spijt uit over de wijze waar op de burgemeester zich over deze zaak in het openbaar heeft uitgesproken en beschuldigingen heeft geuit aan de raad, zonder gelegenheid tot discussie te geven. De Britse regering heeft alle opper bevelhebbers der dominions uitgeno digd voor een geheime conferentie van één dag, welke op 17 October te War- minster in het graafschap Wiltshire zai worden gehouden. Veldmaarschalk sir William Slim, chef van de Britse imperiale generale staf, zal op deze conferentie een uiteenzet ting geven van de algemene militaire toestand. Voorts zullen militaire onder werpen, die verband houden met de verdediging van het gemenebest en van de westerse staten, alsmede de ontwik keling van nieuwe wapens, worden be sproken. 0IRECT na afloop van de eerste televisie-uitzending stonden er twee bezoekers klaar, twee heren van de arbeidsinspectie uit Utrecht, die speciaal naar Bussum waren gekomen uit belangstelling voor de elfjarige Louis Bouw meester, kleinzoon van de grote Louis. De kleine Louis had op charmante wijze een kinderrol in het TV-spel gespeeld en de amo- tenaren hadden dientengevolge met eigen ogen op het scherm kunnen constateren, dat hier sprake was van kinderarbeid. Met strenge gelaten hoorden zij de jonge toneelspeler als ge tuige en voelden vervolgens prof Kors aan de tand. In de drukte van het bijzondere uur kwam het niet tot een proces-verbaal, maar de heren van de arbeidsinspectie beloofden, dat zij daarvoor op nieuw een bezoëk aan prof. Kors zouden brengen. Dit ietwat ont nuchterende incident vermocht echter de blijde en tevreden stemming niet t.e verstoren. Dit bleek wel uit de opmerking van secretaris Rengelink: „Als prof. Kors moet gaan zitten, krijgt hij van ons een televisietoestel in zijn cel Congrescommissie in de V S. bespreekt plannen De Amerikaanse congrescommissie voor atoomenergie heeft met de staf chefs en de minister van defensie, Lo- vett, de toestand en de plannen op het gebied van de atoomenergie besproken. Een commissielid, dat niet met name genoemd wilde worden, zei dat gespro ken is over een uitgave van „milliar- den" dollars. |N ZWIJNDRECHT heerste gisteren grote consternatie, toen bleek, dat de vijftienjarige Leonard Daniël Prins, die 's middags met zijn moeder en zijn zes broertjes en zusjes aan boord van de „Volendam" in Rotterdam behoorde te. zijn, enkeie uren tevoren plotseling spoorloos verdwenen was. Het gezin Prins zou naar Canada emigreren, doch Leonard, die blijkbaar niets voor zyn nieuwe vaderland voelde, liet gistermorgen zijn huls in de steek en ging op zijn eigen houtje op reis, met onbekende bestemming. De politie te Zwijndrecht heeft haar uiterste best gedaan om de verdwenen jongen nog op tijd op te sporen, want uiterlijk 's avonds om zes uur zou de Volendam" naar Canada vertrekken. De telefoons stonden witgloeiend, zei de heer Ten Hove, de korpschef van de politie te Zwijndrecht, doch het mocht alles niet baten. Er liepen ge ruchten, dat de jongen naar zijn groot moeder zou zijn gegaan, doch ook daar bleek hij niet te zijn. De moeder van Leonard, wier echt genoot zich reeds in Canada bevond, is later in de middag met de overige kin deren uit Zwijndrecht naar Rotterdam vertrokken. Zij was vastbesloten om 'n elk geval scheep te gaan. Tot het laat ste moment verkeerde men in Rotter' dam in grote spanning, of de jongen, al Een subcommissie van de VN heeft aanbevolen, dat de VN ingeval van aggressie een „uitvoerend militair or gaan" zullen instellen, dat militaire operaties zou moeten coördineren en leiden. Dit orgaan zou worden ge vormd door een staat of. een groep van staten, die gemachtigd zou worden namens de VN op te treden, overeen komstig de politiek der internationale organisatie. In het rapport der subcommissie wordt gezegd, dat de Veiligheidsraad en de militaire stafcommissie volgens het handvest bij aggressie moeten op treden, maar daar in beide organen het recht van veto heerst zou een of ander orgaan verantwoordelijk moeten zijn voor de leiding van de militaire opera ties, totdat de Veiligheidsraad en de militaire-stafcommissie op geschikte wijze zouden kunnen functionneren. Het „uitvoerend militair orgaan" zou de bevoegdheid moeten hebben de op perbevelhebber van de strijdkrachten der VN te benoemen en te vervangen. De sub-commissie stelt voor, dat de leden-staten uit hun wetten alle bepa lingen schrappen, welke onmiddellijke steun aan een actie der VN tegen „in breuk op de vrede of een daad van aggressie" zouden kunnen vertragen. dan niet met de sterke arm van de wet, zou komen opdagen. Toen echter om vijf over zes de „Volendam" van de Wilhelminakade vertrok, waren er vijf tienhonderd emigranten aan boord, maar Leonard Prins bevond zich niet onder hen. Als de jongen wordt gevonden, zal hij waarschijnlijk met de volgende' boot op 24 October naar Canada wor den gezonden. De politie acht een onge luk uitgesloten. De jongen is in Indo nesië geweest en heeft daar moeilijke jaren in een kamp doorgebracht. Der gelijke kinderen zijn vaak te wijs voor hun leeftijd en hun ontwikkeling, aldus de korpschef van de Zwijndrechtse po litie, en kunnen dan „gekke dingen doen". In een luchtgevecht van twintig mi nuten op 10.000 tot 11.650 meter hoog te, 24 kilometer ten noorden van Sinandjoe, tussen Amerikaanse straal vliegtuigen van het type „Sabre" en 45 „Migs" zijn zes „Migs" neergescho ten. Het totaal aantal in de Koreaanse oorlog neergeschoten „Migs" bedraagt thans meer dan honderd. Na een inspectiereis van twee da gen langs eenheden dei verbondenen in Korea heeft generaal Omar Bradlev bij zijn terugkeer in Japan verklaard, dat het achrste leger te sterk is om ernstig getroffen te kunnen worden. Men is geneigd in deze verklaring een aanwijzing te zien, dat dit legerkorps voor een nieuw offensief in gereedheid wordt gehouden. Maandagavond werd in een uitzending van het radiostation der V.N. de waarschuwing geuit, dat de verbonden strijdkrachten spoedig zouden toeslaan, indien de communis ten de besprekingen over een staken van het vuren niet in redelijke om standigheden zouden hervatten. JN de kringen der VN wordt thans niet-officieel gesproken over een plan om de raffinaderij der „Anglo- Iranian" te Abadan onder Perzische controle te plaatsen, doch haar in be drijf te doen houden door Britse tech nici, die onder leiding van een neu trale directeur zouden komen te staan. Men verwacht in de komende dagen geen concrete bemiddelingsvoorstellen, daar de Amerikaanse delegatie eerst nieuwe besprekingen met Perzische vertegenwoordigers wil voeren, alvo rens zich te binden aan een of ander plan. De Perzische premier, dr. Mossadeq, zal a.s. Zaterdag of Zondag per vlieg tuig naar de Verenigde Staten ver trekken. Vele luchtvaartmaatschappijen hebben de minister-president reeds voorgesteld om hem een vliegtuig met alle moge lijke comfort ter beschikking te stel len. Voor zijn vertrek naar New York zal Mossadeq een rede in het parle ment houden. In een onderhoud met d« Russische ambassadeur in Teheran, Sadtsjikof, zou de premier dank heb ben gebracht voor de houding van Rusland in de Veiligheidsraad. Ook de laatste belangrijke tegenstan der van Mossadeq, Ali Sjoestari, heeft thans verklaard, dat hij voortaan het beleid van de regering zal steunen. Winston Churchill, de leider van de Britse conservatieven, heeft gisteren in een verkiezingsrede te Liverpool ver klaard, dat de regering door haar be sluit om de Britse technici uit Abadan terug te trekken, de plechtige belofte, die zij het parlement begin Augustus had gedaan, gebroken had. Churchill zeide, zich geen enkel ge val te kunnen herinneren, waarin staatslieden hun woord op een derge lijke lompe manier hadden gebroken, zonder ook maar een poging te doen om hun handelwijze te rechtvaardigen. „Wij zijn van het slagveld gevlucht nog voordat de onderhandelingen waren afgesloten", zei hij. De vraag, of men onze rechten en onze onderdanen even tueel met de wapenen zou moeten be schermen, is thans achterhaald, aldus Churchill, die eraan toevoegde dat dr. Mossadeq een grote overwinning be haalt, ook al zou deze nadelige gevolgen voor het Perzische volk hebben. De conservatieven wezen alle verantwoor delijkheid van het gebeurde af. ITALIAANSE uitvinders hebben een zelf-ontstekende sigaret weten te ma ken. Men haalt het strootje maar langs het pakje en de tabak brandt. Nu nog een handig machientje, dat de sigaret voor u oprookt, vindt Theodoor. Ro- hulp van een fles waarin mineraal ken is echter niet schadelijk, volgens water had gezetenNog iets een Franse geleerde. Maarmen vreemds: in Glasgow meldde de chauf- moet er koffie bij drinken, want de werking van nicotine schijnt die van de caffeïne op te heffen. Toch ls gezondheid iets ondefinieerbaars. In het Amerikaanse plaatsje Memphis heeft men een „gezondheids-koningin" ge kroond. Ze heette Miss. Christine Doss en ze was nog nooit ziek geweest, ter wijl een jury had uitgemaakt, dat ze het wel niet gauw zou worden. Maar toen de prijs werd uitgereikt lag Chris tine in een ziekenhuis, met mazelen. IJ In Warrington was men bijna overge gaan tot de verkiezing van een drank koning. Zijn laatste daad bedierf ech ter alles. Immers, de man was reeds 82 keer wegens openbare dronkenschap gearresteerd Toen hij weer in de boeien ging, was dit vanwege het breken van een ruit in een telefoon-kiosk, met be- Ik ben ouderwets feur John McLeod zich op een politie bureau met de mededeling: „Arresteer me. Ik ben dronken". Hij werd gearres teerd. En hij wès dronken, n Of het na dit geval is geweest weet Theodoor niet, maar in Glasgow heeft een poli tieman ontslag aangevraagd, omdat hij het zo onsmakelijk vond steeds de adem van verkeersovertreders te moeten rui ken. n Je zou buiten adem raken van het volgende verhaal. In Milwaukee heeft mevrouw Baumgartner echtschei ding aangevraagd, omdat haar man steeds knoflook aan haar pekineesje te eten gaf. Het dier at het spul met graagte, doch het was voor mevrouw Baumgarner een kwelling het dier met zijn onwelriekende adem op schoot te hebben. Er zijn nog wel gekker mo- .ieven aangevoerd voor echtscheidin gen. In San Diego verliet mevrouw Lois Cardwell haar man, omdat deze de ge- voonte had de kranten in brand te ste ken, als zijn vrouw ze aan het lezen was. Meneer Cardwell betoogde voor de rechter, dat hij niet wilde, dat zijn vrouw door de verpolitiekte pers werd bedorven. Blijf buiten de politiek De Westduitse regering heeft de nieuwe organisatie van oud-strijders, de bond van Duitse soldaten, gewaar schuwd zich niet met politiek bezig te houden. In een mededeling van de regering wordt gezegd, dat enige woordvoerders van de bond onlangs verklaringen heb ben afgelegd, die niet in overeenstem ming zijn met hun vroegere verkla ringen, dat zij zich buiten de politiek zouden houden. Generaal Hans Friessner, hoofd van. de bond, heeft onlangs gezegd, dat de Duitse soldaat, die Polen aanviel in 1939, „wist, dat hij een rechtvaardige oorlog voerde, welke was veroorzaakt door de Polen, die Duitsers mishandel den". Ter dekking van de kosten, ver bonden aan de herdenking van de stichting van de Kaapkolonie door Jan van Riebeek in 1652, zal de PTT over enige tijd een aantal postzegels met toeslag uitgeven. Verwachting tot Woensdagavond: Droog en op de meeste plaatsen zonnig weer, maar nog enkele plaatselijke wolkenvelden. Matige wind uit Oostelijke richtingen. De zelfde of iets lagere temperaturen Donderdag: Zon op 6.46, onder 18.10; maan op 12.53, onder 19.38.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1